teuws Verduister Nieuwe aanvallen in Terek- gebied ineengestort DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Keuringen voor de Weffen-SS en het Legioen Opvallende verschijning aan den winterhemel DU 17SCH W EERMACHTBERICH7 Opnieuw 15 schepen tot zinken gebracht Bommen op Visscherschiereiland en Moermansk Zweedsche hulp aan Griekenland Samenwerking tusschen Canada en de Gaulle 1 Atlantische luchtvaart Ernstige incidenten te Pretoria Nieuwjaarsrede van den Leider Uit de natuur De buizerd Gaullistische troepen in Djibouti RADIOPROGRAMMA Uit*.N.V. UitR. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Admlnistratiebnzeanx: SCHAGEN; Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. DEN HELDER: Koninotr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11990 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar WOENSDAG 30 DECEMBER 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FVESRER, 29 Dec. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: «Een van Engeland komend in Zuidelijke richting varend convooi is sinds twee dagen door Duitsche duikbooten achtervolgd en in den «fgeloopeti nacht in herhaalde aan- vallen uiteengeslagen. Vijftien sche pen met een gezamenlljken inhoud van 85.000 brt. alsmede een torpe dojager en een korvet van de strijdkrachten, die het convooi be schermden, werden in den grond geboord. Drie andere schepen wer den getorpedeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Dec. Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: In het Terekgebied zijn nieuwe vijan delijke aanvallen ineengestort. Hierbij en in den loop van de ook gisteren succesvolle afweergevechten tusschen Wolga en Don en in de groote Don- bocht werden 59 Sovjet-pantserwagens vernietigd. Door zware luchtaanvallen waaraan ook Italiaansche en Roemeen- sche vliegerformaties meededen, leed de vijand eveneens hooge verliezen. In den centralen sector werden plaat- eelijke aanvallen tegen de Duitsche Stellingen afgeweerd. Ten Z.O. van 't Ilmenmeer heeft de vijand opnieuw aangevallen. Hii werd ondanks krachtig gebruik van artillerie en pantserwagens in zwa re gevechten, ten deele in een te genaanval afgeslagen. Aan het front van de IJszee heb ben duikbommenwerpers havenin stallaties op het Visschersschier- eilartd en in Moermansk met goed effect aangevallen. In Lybie versterkte wederzijd- eefte verkenningsactiviteit. STOCKHOLM. 29 Dec. (ANP.) - Prins Karei, de leider van het Zweedsche Roode Kruis, heeft een ujtvoerig verslag uitgebracht over de hulpverleening aan de behoefti ge Orieksche bevolking. Vanaf de staking der vijandelijkheden in Griekenland, heeft het Zweedsche Roode Kruis zijn speciale aandacht geschonken aan de toestanden in dit land. dat met groote moeilijkhe den te kampen had ten aanzien van de voedselvoorziening. De Zweed sche regeering slaagde erin. een accoord tusschen de oorlogvoeren den te bereiken, volgens hetwelk men net vervoer van groote hoe veelheden graan van Canada naar Griekenland via de blokkadezone zou joestan. Zweden zou daartoe de noodige tonnage beschikbaar stel len en een neutrale commissie zou zich belasten met de controle en de verdeeling der naar Griekenland verzonden goederen. Behalve 15.000 ton graan of meel per maand, wil de men ook allerlei andere levens middelen. geneesmiddelen e.d. im porteeren. Door acht Zweedsche schepen te charteren, is men in staat geweest de transporten le vensmiddelen naar Griekenland re gelmatig tot stand te brengen. Tot dusver heeft men naar Grieken land vervoerd 76.000 ton graan, 3000 ton gedroogde groenten, melkpoeder, ge neesmiddelen enz. Na het lossen der lading, keeren de schepen weer naar Canada terug en onderhouden aldus een geregelde vaart tusschen Canada en Griekenland. In Athene is onder auspiciën van het internationale Roode Kruis een gemengde Zweedsch-Zwit- sersche commissie gevestigd, welke toe zicht uitoefent op het lossen der sche pen, de verdeeling van de lading, als mede op de talrijke broodwinkels en gaarkeukens in Athene. Leden dezer comm. ondernemen nu en dan ook rei zen naar de Grieksche provincie, ten einde ook daar de noodige maatregelen te nemen. De Zweedsche schepen varen thans niet alleen naar den Piraeus, doeh ook naar andere Grieksche zee havens, teneinde de verdeeling van graan en meel te vergemakkelijken. Voorts wil men te Smyrna een opslag- plaats maken, vanwaar men de verzor ging der Grieksche eilanden in de Ege- ische Zee kan organiseeren. Volgens den Engelschen nieuws dienst zou de Canadeesche premier Mackenzie King, een in elk opzicht nauwe samenwerking tusschen ca nada en De Gaulle hebben aange- ^NaaWe Britsche berichtendienst verder meldt .heeft de Engelsche minister van buitenlandsche za ken, Eden, gisteren een onderhoud met De Gaulle gehad. Volgens een uit Londen afk stig bericht van Göteborgs Posten heeft De Gaulle Zondag een onder houd. gehad met admiraal Klik, chef van den Amerikaanschen ma rinestaf in Europa. Hierbij zou zijn overeengekomen de voorgenomen reis van De Gaulle naar Washing ton nogmaals uit te stellen. Plaatselijke aanvallen van den vijand in Tunis tegen onze ge vechtsvoorposten werden afgesla gen en in een tegenaanval werd verder terrein gewonnen. Aanval len in duik- en scheervlucht van sterke formaties van het luchtwa- pen hebben den vijand gevoelige verliezen toegebracht. Kunstmocder in de vlsschenwereld. De zoetwaterviich «taat op het oogen- bltk in het middelpunt der belang- itelllng voor onze voedselvoorziening. Hei is o.a. de Ned. Heide Mij., die pootvisch, in het bijzonder karper en reek levert en ook wel, zij het in veel geringer mate forellen, om te worden uitgezet in de Nederlandsche wateren. Een kijkje in de forellen- en karper- kweekerij ,'t Hoi* te Vaassen De kuit wordt bij een forel afgenomen. Na bevruchting der vlseheitjet worden deze in het broedhuls verder verzorgd VNP-Zeijlemaker-Pax m Naar het Zweedsche persbureau T. T. meldt, heeft men een plan ontworpen om na den oorlog een nieuwe groote Zweedsche maatschappij op te richten voor het toekomstige luchtvaartver- keer over den Atlantischen oceaan. De tijd voor den overtocht van Stockholm naar New York wordt geraamd op 19 uur. Gezien het verschil in tijd tus schen Zweden en Amerika wil dit zeg gen, dat een vliegtuig, dat des ochtends om 9 uur uit de Zweedsche hoofdstad vetrekt, des avonds om 8 uur (Ameri- kaansche tijd) in New York aankomt. De prijs zal bedragen ongeveer 1500 kronen. Tevens loopt men met plannen rond voor een luchtvaartlijn Stockholm Tokio via Moskou, waardoor men dit traject in slechts 72 uur zou kunnen af leggen. Dit plan was reeds tot in bij zonderheden geregeld in 1939, toen het uitbreken van den oorlog de uitvoering daarvan verhinderde. STOCKHOLM. 29 Dec. (DNB). - Tijdens een vergadering van in- heemsche gemeentewerklieden te Pretoria die een onmiddellijke loons verhooging eischten. zijn. naaf de Britsche berichtendienst meldt, ern stige incidenten voorgevallen. Nadat de Britsche politie tegen de inboorlingen met traangas was opgetreden zonder dat het haar ge lukte de vergadering te ontbinden, werden drie pantserauto's en een Britsche troepenafdeeling in den strijd geworpen. De Britsche solda ten openden het vuur en doodden 7 inboorlingen. Ongeveer 50 inboor lingen werden gewond. Een Brit sche soldaat werd gedood en 6 ge wond. Veel beloven, weinig geven... De Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit aan als lid. 's-GRAVENHAGE, 2» Dec. Mus- sert zal op Donderdag 31 Decem ber om 13 uur over de beide zen ders Hilversum 1 en Hilversum 2 een nieuwjaarsrede uitspreken. DE NIEUWE BONNEN. Van 3 t.m. 9 Januari zijn geldig ver klaard de bonnen 02 voor de normale rantsoenen van brood (A en B), be schuit, vleesch (A en B), aardappelen (A en B), melk, taptemelk, en tabak (A en B.) DE NIEUWE BON VOOR BOTER OF MARGARINE. Gedurende het tijdvak van Woens dag 30 Dec. 1942 tot en met Zondag 10 Jan. 1943 geven de met „Boter 02" ge merkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht op het koopen van 125 gram boter of marga rine naar keuze, voor zoover deze laat ste voorradig is. MANDARIJNEN VOOR KLEINE KINDEREN. 350 gram op bon reserve 4-53. Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar zullen van 29 Dec. 1942 tot en met 23 Jan. mandarijnen beschikbaar wor den gesteld en wel 350 gram op den met „Reserve 4-03" gemerkten bon Daar het niet mogelijk is, aanstonds overal te zorgen voor een voldoenden voorraad bij den handel, dient het pu bliek zich bij zijn leverancier op de hoogte te stellen of deze de mandarij nen reeds voorradig heeft. Ziekenhui zen e.d. instellingen dienen zich te wenden tot het bedrijfschap voor groente en fruit. BABY-PAKETTEN OP BIJZONDERE VERGUNNING® Per 1 Jan. gaat nieuwe rege ling in. Met ingang van 1 Januari 1943 zal ten behoeve van eerstgeborenen een begin worden gemaakt met de distri butie van z.g. baby-pakketten op bij zondere vergunningen van de plaatse lijke distributiediensten. Er wordt onderscheid gemaakt tus schen pakket A en pakket B. De in houd bestaat uit: Pakket A: kg. handbreigaren, 12 katoenen (oogjesstof) luiers, 3 baby truitjes. Pakket B: V, kilo handbreigaren, 12 katoenen (oogjesstof) luiers, 3 baby truitjes, 1 wiegedekentje. De prijs der pakketten wordt nog nader bekend gemaakt, voor pakket A zijn 40 punten en voor pakket B 50 punten van de baby textielkaart en/of toeslagpunten verschuldigd. De a.s. moeder, die voor een pakket in aan- Het SS-Erzatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en hét legioen zich op on derstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten ein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat. om dienst te, nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter- wijlde inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toe- trGcicri 4 Jan. 9 uur: Rotterdam Deutsches Haus. Westzeedijk; 15 uur: Tilburg. Lange Schijstraat 66 5 Jan. 9 uur: Roermond. N.S.D.A.P.. Swalmerstr. 61; 15 uur: Den Bosch, hotel Noord- Brabant. Markt 45. 6 Jan. 9 uur: Arnhem. Weverstraat 16b. 15 uur: Hengelo. Deutsches Haus, 7 Jan. 9 uur: Zwolle Hotel Peters. Markt 15 uur: Assen. Frieslandkazerne. Vaart Zuidzijde. 8 Jan. 9 uur: Groningen Concerthuis Poelstraat. 14 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf. Breed- straat. 9 Jan. 9 uur: Amsterdam, school Iepenweg 13. 10 Jan. 10 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plaats. 11 Jan. 10 uur: Amersfoort. Dienstgebouw. Leusderweg. 12 Jan. 10 uur: Den Haag. café Den Hout Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwil Over ongebaand, weggaat bet steeds voorwaart» merking komt, kan tusschen deze pak ketten een keuze doen. Indiening der aanvragen. Alle bijzondere vergunningen voor de babypakketten A en B moeten wor den aangevraagd op een formulier MD 333—06. Wie komen in aanmerking? Aanstaande moeders, die haar eerste baby verwachten, kunnen een aanvra ge voor een bijzóndere vergunning in dienen bij den plaatselijken distributie- dienst tegen overlegging van een schriftelijke verklaring van een ge neeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt: 1. dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben en 2. dat de a.s. moe der in verwachting is van haar eerste kind. A.s. moeders, die vóór 1 Januari 1943 een bijzondere vergunning voor V* kilo handbreigaren hebben ontvangen, ko men na 1 Januari niet meer in aan merking voor een babypakket. A.s. moeders, die haar tweede of volgende baby verwachten, komen alleen in aanmerking voor een bijzondere ver gunning tot aankoop van V, kilo hand breigaren. AANWIJZING BON GENERATOR BLOKJES. Gedurende de periode van 1 Januari tot en met 31 Maart 1943 zijn voor het verkrijgen van generatorhout aange wezen de met „periode C" gemerkte bonnen. Deze bonnen geven recht op het koopen van 50 kg. generatorblokjes. EEN ONPRETTIGE KERSTVER RASSING. Tijdens afwezigheid van de bewoners is er in den nacht van eersten op twee den Kerstdag ingebroken ten huize van H. M. van K. aan de Joseph Israëlslaan te voormalig Hillegersberg. Toen de bewoners terugkwamen, vonden zij het geheele huis in wanorde. Er worden kleedingstukken, tapijten, distributie bescheiden en juweelen vermist, tot een totale waarde van ten minste f 8000. De inbrekers zijn vermoedelijk binnengekomen door verbreking van het slot van de buitendeur. door J. K. S. Winter gast. Steevast verschijnen ze in den herfst, de groote, bruine buizerd figuren. Ze maraudeeren boven de bruine duinenrijen op hun breede, ge vingerde wieken den heelen winter door. Bij het invallen van de kou neemt hun aa .tal plotseling opval lend toe. En in het voorjaar, wan neer de gouden zonnetjes van het kleine hoefblad blinken langs de slootkanten en de kieviten joelen boven de groenende landen, verdwij nen ze weer naar hun broedgebieden. Zoo veraangenamen ze onze win- tersche zwerftochten door de duinen. Laten we zoo'n zeilende buizerd- figuur nu eens in den kijker nemen. Jachtwijae en signalement. Hun manier van jagen is heel karakteristiek. Het zijn echte grond- jagers. Ze scheren laag langs de vaal-grauwbruine duinhellingen, ze k beschrijven trage kringen, min of meer zwaaiend en zwenkend zeilen ze met langzamen vleugelslag voort boven de kruipwilgboschjes en langs de glooiende hellingen en laag over den grond. Soms ook spiralen ze om hoog in wijde kringen, zonder de breede prachtige wieken ook maar even te bewegen en zonder eenig merkbare krachtsinspanning. Maar ook zitten ze soms urenlang op een hekpaal of een boom, Als een plompe, dikke vogel. De kraaien maken 't ze zoo nogal eens lastig. Ze rusten in de oude, donkere dennen, en slapen in hun speciale roestboomen. Ze zijn aan deze manier van doen en laten vrij gemakkelijk te herken nen. Ook verder is hun signalement nogal eenvoudig. Groote, donker bruine vogels, met een korten en breeden staart, welke voorzien Is van een groot aantal smalle dwarsban- den, met breede, iets „gevingerde" wieken; de vleugeltoppen zijn een ietsje omhoog gekruld. De vliegfiguur geeft bij dezen roofvogel nog wel het beste veld- kenmerk, al is die figuur niet erg roofvogelachtig. Want in kleurver- deeling en teekening is de eene bui zerd nog lang de andere niet. Zoo zijn er bjj, welke geheel donker ge kleurd zijn, terwijl het andere uiter ste de zgn. „witte buizerd" is. Het meest voorkomende type is wel dat, hetwelk de bovenzijde donkerbruin heeft, de onderkant lichter met lichte veerranden en vlekken, het meest aan de borst en op de onderzijden der vleugels. Vaak zijn de polsen zwart; het stuk tusschen pols en lichaam is grijs. De roep is een miauwend geluid. Waarschijnlijk is de naam buizerd een samentrekking van buize-arend, of wel poes-arend. Hun kostje. Hun kostje scharrelen e wel bij elkaar. Zonder al te veel moeite komen ze den winter wel door. Van alles staat er op hun menue, zooals bjj het uitpluizen van de braakballen (onverteerde voedselresten, welke worden uitgespuwd) blijkt. Veldmui zen, mollen, ratten, kikkers, eek hoorntjes, kevers, torren, engerlin gen, slakken en visschen, een enkele doode vogd, eer. zelfgevangen leeuwerik of graspieper, een konijn, dat een wreeden dood vond in een strik, er is afwisseling genoeg, 't Is dus een alleseter, die van groot nut is door het verdelgen van schadelijk klein goed en door het opruimen van sas, aangeschoten en achterlijk wild. Broedvogel. Als broedvogel is de buizerd in ons land zeldzaam. Elk jaar bouwen slechts zeer weinige paren hun groote boomnest in dichte bosschen in het Oosten van ons land. Juist dit jaar schreef Jan P. Strijbos enkele zeer belangwewkkende artikelen in ,,De Telegraaf" over het gedrag van het buizerdpaar om en op het horst. Over dit onderwerp was nog heel weinig bekend. In Mecklenburg, Pommeren en in Oost-Pruisen en Estland is de bui zerd een heel gewone broedvogel. Z(jn neef de ruigpostbuizerd is veel meer toendravogel; deze broedt veel meer Noordwaarts, in het Noorden van Scandinavië, Finsch Lapland en het Kola-schiereiland, en nog verderop, in de Russische toen dra's. Zij voeden zich daar in hoofd zaak met lemmingen, een tot de woelmuizen behoorend knaagdiertje. Altijd wanneer er een buizerd in zicht komt is l.et een aardig werkje om te gokken wat het is, een ge wone buizerd of de ruigpoot. Ze lijken nogal op elkaar, alleen de ge wone is algemeener. Maar wanneer je die meer of mindere algemeenheid uitschakelt, zijn er nog andere ver schillen. De ruigpoot heeft tot op de teenen bevederde pooten, vandaar de naam. Maar aan dat kenmerk heb je alleen wat, als het beestje zoo vrieii' delijk zou zjjn op je hand te gaan zitten. De ruigpoot is grooter; zijn vlucht haalt wel de anderhalve meter; de gewone buizerd heeft „slechts" een vlucht van 1.30 m. Maar daar heb je óók al weinig aan! Gelukkig heeft de ruigpoot meestal een heel lichten onderkant, bij het polsge wricht inktzwarte plekken, welke tegen de geelwitte vleugelonderzij den scherp afsteken en een witten stuit. Vooral het laatste kenmerk is opvallend^ maar ook alweer alleen te zieu wanneer Let beestje goed dicht bij komt en zóó vliegt, dat het licht gunstig vallen wil. En in dezen doiv keren tijd met vaak egaal-grijze luchten is vooral het laatste meestal niet het geval. Geroutineerde vogel- menschen komen er dan nog wel uit, want de ruigpoot heeft nog andere kenmerken, habitus-kenmerken, die niet te omschrij 'en zijn. Net zoo goed als wij menschen aan onzen loop, houding en manieren op grooten af stand door vrienden te herkennen zijn, zoo is iedere vogel aan kenmer ken te onderscheiden, die zoo vaag zijn, dat geen sterveling ze weet te omschrijven. En déze vage kenmer ken gaan juist altijd op, al valt het licht nog zoo ongunstig. Voor be ginnelingen is dat routine-werk in de vogelkunst ratjetoe, grenzend aan duivelskunst. Maar 't is een eenvoudig gevolg van lang en geduldig vogels waarnemen. Ruigpoot-winters. 't Vreemde is, dat er in sommige jaren van een ruigpootbuizejd- invasie gesproken kan worden: zoo b.v. in den winter 193132 en 193536; ze zijn dan véél talrijker dan andere jaren. Vermoedelijk hangt dit samen met schommelingen in het aantal lemmingen. Jaren achtereen stijgt het aantil dezer woelmuizen; dan -breekt, meest in het najaar, een epidemie onder hen uit, waardoor in vrjj korten tijd hun aantal tot het minimum daalt. In het voorafgaande maximum jaar heb"'en de ruigpootbui- zerden groote b.oedsels gemaakt, welke pas kort uitgevlogen zjjn. De groote sterfte onder de lemmingen stimuleert dan het trekinstinct der ruigpooten dus ontstaat een invasie van ruigpooten ten onzent. Op retour. Wanneer de zonnige dagen, die Maart in petto heeft, er weer zijn hoor je het eigenaardig miauwend roepen van de buizerden. Dan spelen ze bij drieën of vieren bij elkaar, allerlei figuren beschrijvend met wendingen en kringen. DAn is hun vertrek aanstaande! Echte buizerden-trek is bijna nooit te zien: het is al mooi wanneer je er een dozijn bij elkaar ziet doortrek ken. Thijsse vertelt echter, dat hij op een lentedag meer dan honderd buizerden over Amsterdam zag trek ken, al kringbeschrijvend, een vaste koers volgend, op weg naar de broed- terreinen. Dat is de tijd, dat er iederen dag nieuwe voorjaarsgasten aankomen en dat de troepen bonte kraaien, die 's avends de vaste slaap plaatsen opzoeken, steeds kleiner worden. En als de laatste buizerd verdwenen is wel dan is het wel j 1 Mei en zwiert de eerste gierzwaluw]! alweer boven de stad! Maan Maan °P vanavond om onder 6 Jan. 16.35 uur 21 Tn. N.M. tot morgenochtend V-M- 13 Jan. q p29 Jas E.K. 8.51 uur L.K. De hoofdafdeellng .Vreugde en ijy beid" van het Nederlandseh Arbeids front heeft in verschillende plaatsen van ons land Kerstfeesten georgani seerd voor kinderen, wier vader in Duitschland werkt. Tijdens het Kerst feest in den Haagschen Dierentuin onderhoudt de leider van het N.A.F., de heer H. J- Woudenberg, zich met een der kleine gasten Polygoon-Zeylemaker-Pax tn Wij vestigen er de aandacht op, dat de krant Zaterdag na Nieuwjaarsdag niet zal ver schijnen. Na het nummer van Donder dag 31 December is het eerste nummer dus weer dat van Maandag 4 Januari. VICHY, 29 Dec. (D.N.B.) Ha- vas meldt, dat Zondag een En- gelsch-Gaullistiscih vliegtuig bo ven de hoofdstad van Fransch Somaliland, Dzjiboeti, gevlogen en vlugschriften uitgeworpen heeft, waarin de intocht der Gaullisti sche strijdkrachten werd aange kondigd. 's Avonds hadden deze troepen reeds het plaatsje Tsje- bele bereikt en zich meester ge maakt van de versterkte punten Boeët en Megar, enkele K.M. ten Westen en ten Zuiden van de voornaamste verdedigingslinie. DONDERDAG 31 DECEMBER. Hilversum 1. 415.5 m. 7.15 Sneeuwpret (gr.). 7.30 BNO: Nieuws berichten. 7.40 BiJ het begin van de laatste (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Ge sprek met Peter. 8.50 De laatste ronde (gr.), 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 De laatste ronde (gr.). 10.00 Prancis Keth en zijn orkest. 10.30 Nederlandsche volksver tellers. 10.45 Francis Keth en zijn orkest. 11.15 Zang, viool en clavecimbel. 12.00 Alma nak. 12.05 Orgel en gramofoonmuziek. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gramofoonmuziek. 14.00 „Daar was eens een meisje loos", cabaretprogramma (opn.). 15.00 Sluiting der Jacht, vertelling. 15.15 Omroepsymphonie- orkest en solist. 16.45 BNO: Nieuwsberichten, 17.00 ,/fc Clockmuzijk t'Amsterdam" (opn.), 17.15 De klokken luiden. 17.45 Orkest Malan- do. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Gra mofoonmuziek. 18.45 Politiek jaaroverzicht. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 19.15 Röntgenkwartet, 19.45 Parade 1942, gevarieerd programma. 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22.00 „Spectacle coupé 1942: Opera- en operettefragmenten (gr.). 23.00 De tijd van afscheid is gekomen, Oudejaarsavondprogram ma. 23.59 Klokkenspel en uurslag. 0.01 In- trada, van Johan Wagenaar. 0.10 Toespraak door den Directeur-Generaal van den Neder- landschen Omroep, Dr. Ing. W. A. Herweyer. 0.152.00 Een Nieuwjaarsgroet van oude be kenden (gr.). Hilversum II. 301.5 m. 7.15 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgym nastiek. 7.50 BNO: Gesproken binnenlandsch overzicht (opn.). 8.00 Wel en wee in 1942, lezing. 8.15 Orgelspel (gr.). 8.30 BNO: Nieuws berichten. 8.40 Orkestmuziek (gr.). 9.00 Orkest van de Duitsche weermacht en een mannen koor (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Koor en orkest van den Nederlandschen Ar beidsdienst (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzen ding. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Hoe gaan wtf het nieuwe jaar in, toespraak. 11.20 Om- roepmeisjeskoor (opn.). 11.30 Carlo Carcas- sola en zijn orkest en gramofoonmuziek. 12.30 Wat bracht de Nederlandsche Omroep voor onze boeren, tuinders en visschers in de tweede helft van 1942. 12.45 BNO: Nieuws berichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Zang en piano en viool en piano. 14.00 Gods dienstige uitzending. 14.30 Zang en orgel, en gramofoonmuziek. 15.30 En hier is de koffer- gramofoon. 16.00 Het kinderkoor van den Nederlandschen Omroep. 16.30 Marschmuziek (gr.). 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Persoverzicht. 18.00 De sport in 1942. 18.30 Omroepsymphonie-orkest. (18.40 —18.45 „Samen gedragen is half gedragen, lezing). Vanaf 19.15 alleen voor de radio centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 De Nederlandsche Omroep in 1942. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 De Nederlandsche Omroep in 1942. 20.45 Godsdienstige uitzending. 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 Bekende klanken van klas sieke meesters (gr.). 23.00—2.00 Zie Hilver sum I.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1