DAGBLAD VOOR BUITENLAND VOORTGEZETTE AANVALLEN op Welikije Loeki afgeslagen Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen r- Verduister Stadsnieuws HELDERSCHE EDITIE DU1TSCH WEERMACHTBERICHT In Lybië versterkte activiteit van stoottroepen t* Een voorstelling van „Vreugde en Arbeid Ingekomen personen Italiaansch Weermachtbericht Vroege Lentebode? Dc moord onder hef viaduct te Amsterdam Benzineschaarschte in de V.S. Hermes-nieuws W1EFINGEN ANNA PA11LOWNA De strijd aan het Oostelijk front Dc toestand in Noord-Afrika Een bijzondere postzegel van 10 cent v.m. o.4o uur n.m. Distributienicuws Veehouders betalen hooge boeten De hooikist bewaart de warmte. Maakt er een nuttig gebruik van RADIOPROGRAMMA UitK.N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Admlnistratlebureaui: SCHAGEN; Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN Hh'LDER: Koniiustr 78. Tel. 2345 (2 lijnen).ALKMAAR- Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. od aanvr. 87ste Jaargang. No. 11996 VAN DE FRONTEN. De militaire medewerker van het DNB verklaarde, dat het hardnek kig zwijgen van de opperste Duit- sche legerleiding voortsproot uit het feit. dat men geenerlei aanwijzing wenschte te verschaffen omtrent de standplaats van geisoleerde Sowj et- eenheden. Om deze reden ook wer den officieele tegenspraken achter wege gelaten, zelfs waar de vijand over successen spreekt onder opga ve van plaatsnamen. Overigens is de temperatuur veel hooger dan verleden jaar. Waar in Jan. '42 reeds temperaturen heersch ten van —50 gr., is deze nu vaak om het vriespunt. De wegen zijn vaak ware modderbeken en de toe voer is het meest urgente vraag stuk. Wanneer men bedenkt, dat van 20 Nov. j.1. tot 31 Dec. 5000 vij andelijke pantserwagens werden vernield, is het br rijpelijk, dat de Duitsche legerleiding niet de onge rustheid vertoon'., welke de tegen standers kenr:erkt. In Noord Afrika blijven hevige regenbuien de gevechtsactie belem meren. De regenmaanden zijn No vember tot Februari. De maanden 'Juni tot Augustus zijn geheel vrij van regen, doch dan gaat de tem peratuur de 50 gr. soms nog te bo ven. Inmiddels wordt de Duitsche toevoer, via het dichte spoorwegnet, stelselmatig voortgezet. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN BOSE. In een radiorede tot zijn landge- nooten. verklaarde de Indische vrij heidsstrijder Soebhas Chandra Bose. dat geen twijfel kan bestaan aan de komende ineenstorting van het Britsche wereldrijk. De Anglo-Ame- rikaansche agitatie heeft slechts ten doel de z.g. onoverwinlijkheid van het empire te handhaven. Indië zal onder den oorlog blijven lijden, zoolang het zijn menschen, zijn geld en zijn grondstoffen laat uitbuiten ten bate van het Engelsche impe rialisme. Hij herdacht de bombarde menten op Indische steden, raadde aan de plaatsen in de nabijheid van wapenfabrieken te evacueeren en wekte zijn geboorteprovincie Ben galen op den stoot te geven tot de bevrijding van Indië van het Brit sche juk. HET WITBOEK VAN ROOSEVELT Gelijk men weet hebben de Ver- eenigde Staten onlangs een witboek uitgegeven, waarmee men blijk baar het bewijs tracht te leveren, dat de Amerikaansche regeering slechts werd bezield door den wenseh den vrede të bewaren. Dieckhoff. de vroegere Duitsche ambassadeur in de U.S.A.. verklaar de in een radiorede dat niemand Amerika in den oorlog heeft gedre ven. Roosevelt echter wilde de aan dacht afleiden van de z.g. Roose- velt-depressie en maakte zijn land- genooten bang voor de gevaren, welke hen van de Japanners. Italia nen en Duitschers zouden dreigen. Ér bestond echter niet zulk een ge vaar en het witboek toont aan. dat het bewijsmateriaal ten aanzien van Duitschland ontbreekt. Roosevelt had daarom geen recht zich in zijn land aan Duitschland in den weg te plaatsen. Toen al zijn maatregelen geen conflict veroorzaakten, stuurde hij met geweld daarop aan. Roose- velts bloedschuld is niet uit te wis- schen. Hij verzuimde den vrede te bewaren, aldus ambassadeur Dieck hoff. omdat hij den oorlog wenschte DE ENGELSCH—AMERIKAAN SCHE WRIJVING. Volgens een bericht uit Stockholm zou de stemming in de V. S. ge prikkeld zijn wegens het „merk- 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar VRIJDAG 8 JANUARI 1943 34 .Januari in Casino. Naar wij vernemen zal op Zondag, 24 Januari a.s., door „Vreugde en Arbeid" alhier een voorstelling van de revue „Lachen is Leven" in het Casino gegeven worden. Ongetwijfeld zullen velen zich nog de laatste voorstelling herinneren, die door V. A. tet dezer plaatse ge geven Is. Opgemerkt kan morden dat deze voorstelling meer belooft te geven Niet minder dan 12 per sonen werken aan het groote pro gramma mede, en gezien het succes, dat de revue in andere plaatsen oogstte kan worden aangenomen, dat ook het Heldersche publiek eenige prettige uren waeht. Een belangrijke factor is voorts, dat men er in geslaagd is de voor stelling op Zondag te krijgen. Van a.s. Maandag af kan men kaarten verkrijgen aan het kantoor Spoorstraat, voorts bg alle so*ale voorlieden en bjj de NAF-boden. p. J. Leenaars, geschutmr. R.W., Achterbinnenhaven 17- J*c°b Schmidt, Breestraat 39. °ttllie Geer tje de Kwaadstemet, Lombokstr. 25. A. J. Bruning, huishoudster, Kemp haanstraat 22. R. Gort dienstbode, J. in 't Veltstr. 1P. A. Smit machi nist walbedrijf, en gezin, B nn®^a- ven 22. M. B. van Leenen, lamdbou- wer, en gezin. Ruyghweg 251. Hen- drika A. de Vries, Ruyghweg 245. J. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 7 Jan. (DNB.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De gevechten in het Don- en Kalmukkengebied en in de streek van Stalingrad duren vport. Daarbij hebben Duitsche divisies infanterie en tanks in samenwerking met sterke for maties van het luchtwapen en Roemeensche gevechtsvliegers alle aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. In tegenaanvallen werden op één plaats 20 vij andelijke tanks vernietigd. Stoottroepen hebben in den cen- tralen sector van het front talrijke vijandelijke gevechtsposities ver woest Voortgezette aanvallen op Welikije Loeki en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden afgesla gen. Concentraties werden voor een deel reeds door artillerievuur uit eengeslagen. De vernietiging van een daar ingesloten groep van vij andelijke strijdkrachten is ophan den. In felle luchtgevechten boven den centralen en Noordelijken sector van het front hebben onze jacht- vliegers 44. afweergeschut 12 viian- waardige diplomatieke spel" in Nd. Afrika. Gewezen wordt op geruch ten,, volgens welke Eden waarschijn lijk een bezoek aan Roosevelt zou brengen om het Engelsche stand punt uiteen te zetten. In latere ge ruchten wordt Churchill genoemd in plaats van Eden. DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. In de Popoio d'Italia roept Appe- lius ieder volk op in den strijd te gen het bolsjewisme, want Moskou is op het punt gekomen, waar het om alles gaat. De Sowjetunie kan niet langer wachtefi. Den strijd te gen het bolsjewistische Rusland te winnen is voor Europa de levens kwestie. Moch nl. het bolsjewisme winnen, dan is de rol van de ge- heele wereld, ook van Engeland en de Ver. Staten uitgespeeld. Met speciale handvijzels worden vaar- en afwateringsslooten in Noord-Hol land bij gedeelten drooggemalen en uitgediept Polygoon-Kuiper-P m delijke vliegtuigen neergeschoten en zelf slechts één enkel vliegtuig verloren. Het ravitailleeringsverkeer over het ijs op het Ladogameer is over dag en des nachts door luchtwapen en artillerie doeltreffend bestreden. In Libye versterkte activiteit van stoottroepen. Snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen heb ben gemotoriseerde strijdkrach ten en een Britsch luchtsteun- punt met goed effect aangeval len. In Tunis zijn aanvallende vij andelijke strijdkrachten in een tegenaanval op hun uitgangs stelling teruggeworpen. Het vliegveld van Bone is overdag en des nachts gebombardeerd, de viiand verloor zes vliegtui gen. In het Westen zijn twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen hebben voor den oorlog belangrijke installaties aan de Oostkust van Engeland aan gevallen. ROME, 7 Jan. Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt: Nadrukkelijker verkenningsacti viteit in de Syrte. De druk van overmachtige strijdkrachten op on ze garnizoenen in de Lybische Sa hara gaat voort. In Tunis hebben vijandelijke tegenaanvallen, uitge voerd mét steun van belangrijke af- deelingen infanterie, geen enkel re sultaat behaald. Overal werd de vijand op zijn vertrekstellingen te ruggedrongen. Escadrilles van ons luchtwapen hebben de Engelsch Amerikaansche havenbases in Fransch Noord Afrika gebombar deerd en in het bijzonder de instal laties van Bone, waar zware bran den in de doelen werden gesticht. Luchtaanvallen deden eenige scha de ontstaan in de centrale wijken van Tunis. Ook te Kairoean werden eenige arabische huizen vernield. Gemeld wordt, dat er slachtoffers zijn gevallen onder de bevolking. Vijf toestellen werden in gevech ten neergeschoten door Duitsche jagers, een door afweergeschut. In de wateren van Pantelleria hebben twee snelle Italiaansche marine vaartuigen op zee een vliegtuig neergeschoten, terwijl zij tevens den aanval van eenige andere toestellen afsloegen. Een vlooteenheid onder bevel van luitenant ter zee Saverio Marotta heeft een vijandelijke duik boot in het midden der Middelland- sche Zee tot zinken gebracht. Bij de vrijwilligers. Een machinegeweer Is In dekking gegaan SS PK Frltsch-O-H-P m Op de boerderij van Gebr. Roos onder Emmikhuizen bij Veenendaal is het nieuwe jaar al op heel bijzondere wijze inge zet. Een kip kwam nl. met elf jonge kuikentjes het erf van de boerderij op wandelen. Moeder en kinderen waren in uitsteken de conditie. Bij onderzoek bleek, dat de kloek gebroed had in den boomgaard, tusschen sneeuw en ijs. De boer heeft de koudkleumertjes op een warm beschut plekje van de deel neer gezet. DOODELIJKE AANRIJDING ONDER HEERLEN. Woensdagavond is de 65-jarige weduwe S. onderaan den steilen Schaesbergerweg bij Heerlen aan gereden door een auto. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij aan de bekomen verwon dingen is overleden. LIJK OPGEHAALD. Te Hoogezand is uit het Winscho- terdiep het lijk opgehaald van de 53-jarige Mej. A. K.. die sedert 3 weken werd vermist. Zij was moe der van 4 kinderen. Naar wij vernemen heeft het po- litie-onderzoek naar aanleiding van het vinden van een lijk van een 61- jarigen man onder het viaduct te genover de Spaarndammerstraat te A'dam op 30 Dec. jl. uitgewezen dat hier van moordaanslag sprake is. Het slachtoffer moet met een hard voorwerp, vermoedelijk den botten kant van een bijl. op het hoofd zijn geslagen en daarna zijn beroofd. Zijn vest was opengescheurd en uit de binnenzak daarvan is een waarschijnlijk tamelijk groot be drag aan geld gestolen. Nabij het slachtoffer lagen nog twee bankbil jetten van f 10 en enkele zilverbons. hetgeen erop wijst, dat de dader in groote haast zijn misdrijf heeft vol voerd. DEPARTEMENTEN HOUDEN SPREEKUUR. Voortaan zal iederen Donderdag van 17.15 tot 17.30 uur over den zender Hilversum 2 een radiopraatje worden uitgezonden onder den ti tel: ..Departementen houden spreek uur" ..Nederlandsche ambtena ren geven antwoord op vragen van het Nederlandsche volk", In deze rubriek zullen departementsambte naren antwoord geven op vragen, die kunnen worden toegezonden aan den Nederlandschen omroep, afd. ontwikkeling en ontspanning, post bus 2. Hilversum. De praatjes zul len worden ingeleid door den heer Ingerman. STOCKHOLM. 7 Jan. (DNB). De Amerikaansche commissaris voor de prijzen. Henderson. heeft alle pleiziertochten en niet-noodzakeli.i- ke autoriteiten in de 17 Oostelijke staten en het district Columbie ver boden. Men gelooft, dat door dezen maatregel 8.400.000 automobilisten worden uitgeschakeld. W. Dito, Koningstr. 26. C. Leeflang, 1.1. takelaar, Boerhaavestraat 21. H. J. L. Wisse, lingerie naaister, Koe- kekstr. 15. Margaretha C. Sihnige, Violenstraat 22. E. Bakker, dienst bode, Middenstraat 131. M. M. Stoop, verpleegster, Nieuweweg 4. C. de Betuwe, uitvoerder, en gezin, Gouds bloemstraat 2. J. M. Laeijendecker, sleepbootkapitein, Binnenhaven 28. L. Evers, kellner, H. Treubstr. 72. L. H. P. Kesseler, slager, en zoon, Loodsgracht 3. J. Prins, grondwer ker, en gezin, Emmastr. 12. Alida Maria Molenaar, hulp huish., Ko ningstr. 33. Anna Bakker en G. Bak ker Crocusstraat 54. G. Zipp, krui denier, en echtgen., Huigensstr. 31. IJ. Durand, verpleger, Schoolweg 12. C. Romijnse, huishoudster, Sternstr. 41. J. de Vroome, dienstbode, Tromp straat 51. Neeltje Nieuwbuurt, v. Galenstr. 82. Huiberdina Grienhard en kind, Binnenhaven 151. J. Pol Rammelt Violenstraat 80. T. Klare, Verpleegster, Niesstr. 12. N. G. J. van Leeuwen, .vaterb.kundige, Pol derweg 40. S. Hartland, vertegenw. verfwaren, en gezin, Koningstr. 47. A. Smit, verpleegster, H. Treubstr. 7i P. Siesling, timmerman, Wierin- gen, Begoniastraa* 30. G. V. Schip persDekker, Polderweg 14. A. Sie- ders, photograaf, Herzogstr 6. M. C. Clement, dienstbode, Ceramstr. 6. A. M. van StenisMak, Violenstr. 70. Ma A. Droog, dienstbode, Kruger- str 57. A. BakkumKubus, Bassin gracht 117. J- Heesakkers, landarbei der, Achterbinnenlaven 52. A. Koo- ger, grondarb., en gezin, Balistr. 52. A. Guitart, leeraar M.O., Boerhaave- str. 39. J. J. Brugman, controleur, en echtgen., Tuinbouwstr. 13. A. We zelman—v. Duyn, en gezin, J. in 't Veltstraat 121. W. Muller, werkman mijnenmag., en echtgen., Reigerstr. 70 J. Vis, banketbakker, De la Rey- str 47 J- Kramer, dienstbode, Cali- forniestr. 9. J. Zwagerman, kok, en gezin Nieuwstraat 65. E. A. Enge len, werkman D.W„ en gezin, Botha- straat 2 hs. CompetitiewedstrijdHermes I B.M.H.C. VI. A< n-'ang 2.30 uur (ter- re' Jan Verfa'Ueweg). A.s. Zondag speelt Hermes haar vijfden thuiswedstrijd tegen het wis- selvalilge B.M.H.C. In den uitwed strijd zegevierde Hermes met 30, welke doelpunten eerst in de laatste minuten gescoord werden. Wij ver wachten daarom een zeer spannen- den wedstrijd en ooral ook door de hooge technische 'rivaliteiten van de gasten een mooien wedstrijd. He' leidende CHC is wederom vrij. Cm den Amsterdambeker: Rood wit IIIHermes 1 (dames). De Hermes-dames hebben voor de eerste ronde om den Amsterdam beker ongunstig geloot, n.1. een uit wedstrijd tegen d' sterke Haarlem- sche Dameshoc.ceyclub Rood-Wit III, welk elftal in de .weede klasse speelt, dus -.wee klassen hooger dan de Hermes-dames zelf. Bedenkt ech ter dames, dat een gelgk spel vol doende is voor plaatsing in de vol gende ronde! Om den Bondsbeker. Oei voor dc elftallen, die in het District Noord-Holland spelen is dit jaar weer een beker beschikbaar ge steld, waai ook de beide reserve elftallen van Hermes naar mede zul len dingen. Voor de eerste ronde zijn vastgesteld: Hermes IIIjsvogels m (Amster dam) Dames, Aanvang 1.30 uur. Fc wel de sterkte van Ijsvogels III niet uit directe waarnemingen be kt .d is, schgnt het toch een vrij ste vig elftal te zijn, dat in de bovenste regionen v n haar afdeeling vertoeft. Heeren: F.I.T. II—HERMES II. Ook FIT II schgnt een zwaren tegenstander te zijn. Zelfs slaagden zjj er dit seizoen in ZHC III, de tegenstanders an Hermes I in den beslissingswedstrijd van het vorige seizoen, in Zandvoort nog wel, met 20 te slaan, wat toch een uitste- 1- prestatie genoemd mag wor den. Wij vermoeden dan ook, dat de op gave voor de Hermes-reserves te zwaar zal blijken te zijn. FILMAVOND. Vanwege de Ned. Ver. van Die renbescherming te Den Haag zal binnenkort een propaganda-avond worden gehouden in Cinema De Haan alhier. O.m. zal de bekende film ..SOS voor het dier" worden gedraaid. OPRICHTING MONUMENT. Alhier is op initiatief van de hee- ren ,J. Doves Sz.. J. Klein Cz.. M. Kooij Sz. en J. Ti.jsen Jz. ingesteld een commissie tot oprichting van een gedenkteeken voor nu wijlen den heer Okko Bosker. ONDERWIJS. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O L. school te Hippolytushoef. ter vervanging van den heer J. J. R. Groos. aan wien ziekteverlof is ver leend. is benoemd de heer D. J. Wassink MET SEPTEMBER NAAR SCHOOL. De scholen voor UiL.O., M.O. en V.H.O. vangen de nieuwe cursussen op 1 September aan. Om hierbij aanslui ting te krijgen, is het cursusjaar der openbare scholen daarmee in overeen stemming gebracht en zal dit niet meer van April tot April, maar ook van September tot September loopen Voor alle klassen wordt dus de cursus dit jaar met een half jaar verlengd Een ingrijpende maatregel, die, gezien de stagnatie, welke overal is geweest, zeker nu het beste doorgevoerd kan worden. Behalve dat dus voortaan op 1 Sep tember de kleinen worden toegelaten, en de verhooging plaats heeft, zal de maatregel misschien ook nog tot ge volg hebben, dat de groote vacantie een wijziging ondergaat. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat. om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toe- treden 8 Jan. '43 9.00 u. Groningen Con certhuis. Poelestraat: 14.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf. Breed- straat; 9.1.43 9.00 uur Amsterdam, school. Iepenweg 13: 10.1.43 10.00 uur Utrecht. Wehrmachtheim. Ma- riaplaats; 11.1.43 10.00 uur Amers foort. Dienstgebouw. Leusderweg: 12.1.43 10.00 uur Den Haag. café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. De ANP-correspondent méldt: De verdedigingsoorlog, dien dé Duitsche troepen in de Zuidelijke sectoren van het Oostelijk front voe ren. heeft thans een geheel nieuw karakter aangenomen. Ze is voor den eersten keer in een elastischen strijd overgegaan. Het front bestaat thans uit een diep vóórterrein, waar de infante rie en de gepantserde strijdkrach ten de aanvallen der bolsjewisten afslaan en, zoo noodig, tot tegen offensieven overgaan, en een zeer diep achterterrein, waar een steun puntensysteem is opgebouwd. Uit deze laatste worden nieuwe reser ves in den strijd gebracht, andere troepen worden er geravitailleerd. Hoewel men zich in bevoegde kringen te Berlijn vol vertrouwen toont, neemt men. zooals gebruike lijk. een afwachtende houding aan. Plaatsnamen en voorloopige resul taten worden slechts schaars be kend gemaakt. Men wijst er op. dat het geheele front thans terdege voor den winter is uitgerust. De tempera tuur bedraagt op het oogenblik echter gemiddeld slechts zes graden onder nul. Hinderlijk zijn slechts de sneeuwstormen, die de operaties der luchtvloot ten deele verhinde ren. De bolsjewistische aanvallen ten Zuiden van het Ilmenmeer zijn tot nu toe alle zonder resultaat ge bleven. Na het mislukken dezer aanvallen trachtten de roode troe pen het bendewezen achter het front weer nieuw leven in te bla zen. Ook dit is mislukt. In kringen, die in nauw contact met generaal Giraud staan, vreest men. aldus meldt Dagsposten uit Tanger. nieuwe aanslagen. De Fran sche autoriteiten hebben uitgebrei de maatregelen genomen om Gi raud tijdens zijn bezoek te bescher men. Volgens mededeelingen van den zender Algiers heeft Giraud reeds vele arrestaties laten verrichten, vooral onder de aanhangers van de Gaulle. Bij de oprichting van de Europeesche P.T.T.-vereeni- ging. Van 15 Jan. t.m. 15 Maart a.s. zal een bijzondere postzegel in de fran- keerwaarde van 10 cent worden uitgegeven, zonder toeslag en naast de gewone postzegels. Aanleiding daartoe is de overeenkomst betref fende de Europeesche P.T.T.-Ver- eeniging op 19 Oct. 1942 te Weenen gesloten. Deze postzegel draagt het eenigszins vergroote beeld van den 2i/> cents postzegel, uitgifte 1923 type posthoorn, ontwerper S. H. de Roos. De zegel is geel en is voor zien van een opdruk in goud. lui dende .Europeesche P.T.T.-Ver- eeniging 19 October 1942, 10 cent". De verdere gegevens zijn: beeld grootte 21 x 28.5 m.m.; uitvoering in rotogravure: vellen van 100 stuks, geldig voor frankeering. ook in het verkeer met het buitenland t.m. 31 December 1943. De exemplaren, die op 16 Maart 1943 niet ziin verkocht, zullen worden vernietigd. Maan Maan op vanavond om onder i°-03 IA /IC 1937 13 Jan. UUr 29 Jan E K. tot morgenochtend L.K. 21 Jën. Q AQ 5 Febr. UITREIKING VAN DISTRIBUTIE. BESCHEIDEN AAN GEËVACU- EERDEN. Alleen zij. die behooren tot de volgende categorieën, kunnen hun distributiebescheiden ontvangen in een andere gemeente dan die waar men in het bevolkingsregister is in geschreven. 1. Zij. die verplicht ziin hun wo ning wegens redenen van militairen aard of in het belang der burger bevolking te verlaten. 2. Zij. die uit vrees voor oorlogs handelingen hun woning vrijwillig verlaten hebben: 3. Zij. die hun woning hebben moeten verlaten, aangezien deze tengevolge van oorlogsgeweld on bewoonbaar geworden was. Deze personen dienen hun per soonsbewijs. tezamen met hun stam kaart en inlegvel, aan te bieden aan de afdeeling bevolking van de gem. secr.. ten einde daarop een desbe treffende aanteekening te doen stel len. Zoodra zij in de nieuwe ge meente van vestiging aankomen, dienen zij zich. wederom met de genoemde bescheiden, tot de afdee ling bevolking van die gemeente te wenden. De tuchtrechter te Alkmaar had een veehouder te Amsterdam, die gedurende geruimen tijd groote hoeveelheden melk aan haar wet telijke bestemming had onttrokken, veroordeeld tot een geldboete van f 2000. Het centraal college voor de tuchtrechtspraak achtte het feit echter zoo ernstig, dat het deze boete in hooger beroep verzwaarde tot f 4000. Een landbouwer te Ois- terwijk eveneens f 2000. boete. o.m. wegens het in voorraad hebben van kaas en boter, zonder daartoe ge rechtigd te zijn. TIEN JAAR VOLK EN VADERLAND. Gisteren. 7 Jan. was het tien jaar geleden, dat het eerste nummer van Volk en Vaderland verscheen. Volk en Vaderland van deze week bevat een aantal artikelen, waarin o.a. verschillende oud-redacteuren van hun ervaringen verhalen. ZATERDAG 9 JANUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Wiener Sangerknaben (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Vroolijke wijsjes (gr.). 8.05 Duitsche taalcursus. 8.30 BNO: Nieuws berichten. 8.40 Wij brengen U heden.... 8.50 Lichte morgenkost Lgr.). (Van 9.30—9.37 Spiegel van den dag (opn.). 10.00 Will Glahé en zijn orkest (opn.). 10.30 Journalistiek weekpraatje. 10.45 Orkest Malando en solist. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Almanak. 12.05 Theo Uden Masman en gramofoonmuziek. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Otto Hen driks en zijn orkest. 13.45 Karl Schmitt- Walter (gr.). 14.00 Vierhandig pianospel. 14.30 Europeesche tydschriftenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Frans Wouters en zyn orkest. 17.30 Strijd om de schat, luisterspel. 18.00 Orgelspel. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Ra-ra-ra, Radio raadsel-rubriek. 19.00 BNO: Politiek weekover zicht. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Amusementsorkest en gramofoonmuziek. 20.15 Twee violen en piano. 22.05 Orgelconcert (opn.).. 21.10 Franck- Debussy-programma (gr.). 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 Francisco Canaro en zijn orkest (gr.). 22.20 Liederen van heimwee en verlangen (gr.). 23.00—24.00 Instrumentale opera-fragmenten (gr.). Hilversum II. 301.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Brandende kwesties (opn.). 8.05 Georges Bizet-programma (gr.). 8.38 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Beriynsch Phil- harmonisch orkest (gr.). 9.00 Drie minuten voor elk instrument (gr.). (Van 9.15—9.30 Voor de huisvrouw). 10.00 Godsdienstige uit zending. 10.30 Cello en piano. 11.00 Voor da Jeugd. 11.20 Kinderkoor (opn.). 11.30 Suite concert (gr.). 12.30 Het kwartier voor de vis- schers. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Het Röntgenkwar- tet. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Rond den Stephanstoren, een programma uit Weenen. 15.00 Het Residentie orkest. 15.45 Liederen van Edvard Grieg en Claude Debussy (gr.). 16.15 Het Jonge hart, dichtende Jeugd aan het woord. 16.45 BNO: Nieuwsberichten, en spiegel van den dag. 17.00 BNO: Uitzen ding voor Nederlandsche zeelieden. 17.30 Jan Hensen s Dameskoor en gramofoonmuziek. 18.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 18.10 Landmans Lust (opn.). 18.30 Nederlandsche volksklanken. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Spaansche muziek (gr.). 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 BerUjnsch Kamerorkest (gr.). 20.15 Van de eene melodie in de andere (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20— 24.00 Zie Hilversum I.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1