ZONDAG GEEN VOETBAL Tob nooit PBNA Stadsnieuws DE WEEK Voorbij den kortsten dag Marktberichten De komst van Marinus Flipse naar Den Helder T,U, V,W,X,IJ,Z Schaakclub Morphy Bedrijfsvsrgunnings- recht Tabakswet Adressen Bureau van dit blad Tennisenthousiasten opgelet! Luthersche kerk Openbare Leeszaal A. A. J. Schilt overleden Predikbeurten EÉA HM U R, Uit de natuur Een muzikale gebeurtenis voor Den Helder Zooals door ons reeds eenigen tijd geleden bericht werd zal er a.s. Za terdagmiddag, 16 Januari, in de groote Casino-zaal eeq» piao-concert gegeven worden door den vermaar den Nederlandschen pianist Marinus Flipse van Rotterdam. Hoewel wij in een vólgend nummer nog nader op deze muzikale gebeur tenis terugkomen moge er reeds thans de aandacht op worden geves- tigd, dat Flipse een onzer meest prominente meesters op het klavier is, en die behalve in Nederland in geheel Europa de reputatie gezit van 3 ee.-ter op de vleugel. Zijn tal- looze tournee's door de voornaamste landen van Europa, zijn werk in Pa rijs, Weenen, Brussel, Warschau, enz 7ijn even zoovele brillante successen geweest van dezt.i jongen kunste naar. Het is derhalve een belangrijk feit, dat men er in geslaagd is Marinus Flipse naar onze stad te doen komen. Gerekend mag -vorden op de grootst mogelijke belangstelling, zoowel bij de schare oudere muziekliefhebbers als bij de jeugd. Fe laatste vooral krijgt hier de gelegenheid geboden met een kunstenaar van groot for maat kennis te maken en met diens zeer bjjzondere opvattingen inzake de klassieke en moderne muziek. V?jj kunnen thans reeds mededee- Ie:i dat o.m. door Flipse gebracht zal worden werk van Chopin, Alex. Voormolen en Beethoven. Van den laaftste oa. de beroemde Mondschein- Bouiate. Men reserveere reeds thans den Zaterdagmiddag, opdat men ge tuige moge zijn van dit concert, hetwelk ongetwijfeld in grootschen stijl gegeven zal worden. Afhalen schoenen- formulieren Wjj vestigen er de aandacht op, dat diegenen a.s. Maandag en Dinsdag in de gelegenheid wor den gesteld tot het verkrijgen van een aanvraagformulier voor schoenenb'-nnen op het Distri butiekantoor, wier geslachts naam aanvangt met een der letter» T, V. W. X, IJ en Z. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 6 en 7 Januari 1943. Bevallen: H. KoedijkerKleveld, d.; J. Bellinga—v. d. Velde, z. Gehuwd: T. Hagen en J. Schotman. Overleden: N. de Kruijf, v., 3 weken GEEN PERSOONSBEWIJS. De politie bekeurde een persoon zijn persoonsbewijs, zijn pesoonsbewijs HET LUKTE NIET. Een persoon, dir door de politie te Hoorn verdacht werd van diefstal en klaarblijkelijk dacht in Den Helder schot te zijn, werd hier aangehouden. De uitslagen r.n dc Dinsdagavond j.I. gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Afd. 1. KuitemsDorré 10. Stand: 1. J. Wijker 5; 2. J. Valke nier 4; 3. J. N. Kuitems 4; 4. J. G. Nijssen 3%; 5. G. Kleinbloesem 2y2; 6. J. Groeneveld 1; 7. F. A. Muller 1; 8. H. A. Dorré 0^9. Th. Asselman 0. Afd. 2. ZeilstraKoedijkpr 01, LemBeek 10, Smit—-Adriaanse 1—0. Stand: 1. J, Smit 5; 2. H. Lem 4%; 3. J. Beek 4; 4. B. Koedijker 3%; 5. H. Dolstra 3; 6. Th. Adriaanse 2; 7. J. A. Kolster 2; 8. J. Bruinsma 2; 9. G. J. de Feijter 2; 10. S. Zeilstra 0. Afd. 3. VerschuurDe Reuver 10, v. AmersfoortSteindel 01. Stand: 1. a. H. Verschuur 6; 2. J. F. Steindel 6; 3. D. v. Es 4; 4. J. M. Greib 2; J. v. Amersfoort 1%; 6. J. A. de Reuver 1%; 7. Ir. B. Roe- lofs 0; 8. J. P. J. Grootendorst 0. Afd. 4. Stand: i. W. v. d. Horst 5; 2. J. v. Amersfoort 4%; 3. C. de Groot 3'/2; 4. J. Pranger 3; 5. P. Meulenberg 3; 6. A. C. Leeuw 2; 7. H. A. Boon 1 y2; 8. Dr. C. Eindho-, ven 1 y2. De Ontvanger der Directte Be lastingen, Invoerrechten en Ac cijnzen. te Den Helder, Konings plein 4 herinnert eraan, dat de aanmaningen bedrijfsvergun- ningsrecht in zake de Tabakswet op 20 Januari a.s. zullen worden verzonden. Voortaan om 3 uur In verband met eenige veran deringen in de bezorging van ons blad, zullen van heden af, de adressen van advertenties aan het Buwvu van dit blad te verstrekken, niet vóór 3 uur 's middags worden afgegeven. Adm. „Dagblad voor Noord-Holland". (Heldersche editie.) Het voorloopige bestuur der Hel dersche Tennisclub heeft kans ge zien een adres te vinden, waar oude ballen kunnen worden opgeknapt en weer zoo goed als nieuw vandaan thuis komen. Om bekendheid aan haar bestaan te geven, stelde zij in de afgeloopen veek particulieren in de gelegenheid daarvan gebruik te maken, in 5e veronderstelling daar mede verschillende Heldersche ten- i;:sliefhebbers(sters) een genoegen te duen. Weinigen gaven hieraan echter gehoor en moeten dus in principe be sloten zijn niet meer te tennissen. Het mag echtei bekend verondersteld worden, dat nieuwe ballen niet meer te krijgen zijn en zelfs deze herstel gelegenheid een uniek aanbod is. Naar wij vernemen kunnen de ten- nis-entho ïsiasten van het sympa- t.' ieke aanbod an de H.T.C. nog ge bruik maken, maar dan moet men zijn ballen nog heden brengen bij den voorloopigen voorzitter van genoem de vereenging, Sluisdijkstraat 39. A.s. Zondag 10.40 uur hoopt in de Luthersche Kerk te spreken de heer J. Sevensma van Amsterdam. Deze in den lande zeer bekende en begaafde spreker is alleen des mor- g ns in bovengenoemd kerkgebouw te beluisteren. Deze dienst is voor iedereen toe gankelijk. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand October bezocht door 40" mannen en 39 vrouwen, totaal: 43E personen; gedurende de maand November door 327 mannen en 25 vrouwen, totaal: 325 personen en ge durende de maand December door 351 mannen en 33 vrouwen, totaal: 384 personen. Uitgeleend werden: gedurende de manad October 3000 romans, 1718 studiewerken en 2904 jeugdboeken, totaal: 7622 boeken; gedi rende de manad November 2979 romans, 1694 studiewerken en 2832 jeugdboeken, totaal: 7505 boeken en gedurende de m< ind December 3062 romans, 1936 studieboeken en 3025 jeugdboeken, totaal: 8023 boeken. Lijst ven nieuwe aanwinsten Januari 1943. Romans: Janssen, J.: De wonderdokter. Mondria, H.: Louwke, de zorgelooze. Ree, Agaath van: De inzet. Ross, B.: Het Y-mysteria. Rossum, Rie van: Koosje Mansvelt. Toonder, J. G.: De dag nr, Bethlehem. Vries T. de: Te- g "s van de ^haard. Vuyk, Beb: Het laatste huis van de wereld. Webster, J.: Jerry. Buitenlandsche roman: Kunkel, N.: Anna Loun. .udiewerktn: Kosch, A., M C. H. Ruys: Wat is dat voor een boom? Wallquist, E.: Dokter in Lapland. Naar wij vernemen, zijn alle voor Zondag 10 Januari vastgestelde wed strijden in de competitie van den Ne derlandschen Voetbalbond afgelast. Het geheele programma, zooals dat elders in dit nummer staat afgedrukt, wordt verschoven naar een volgenden voet baldag. Ook geen hockey. Ook alle competitie- en bekerwed strijden van den Nederlandschen Hoc- keybond zijn afgelast. KORTEBAANWEDSTRIJDEN VOOR BEROEPSRIJDERS. De Rijksgevolmachtigde voor de Spart maakt het volgende bekend: Aangezien nog geen landelijke or ganisatie in het leven is geroepen voor de regeling van de kortebaan- wedstrijden voor beroepsrijders op de schaats, zullen de provinciale or ganisaties. welke zich tot op heden bezig hielden met de kortebaanwed- strijden in haar provincies, zich ook nog in dit seizoen met deze wed strijden belasten. Hangende de stichting van een landelijke organisatie is een cpm- missie aangewezen, die toezicht houdt op het verloop van deze wed strijden. Secretaris dezer commis- sieiis de heer J. Werkman. Ripping- straat 33. Alkmaar, tel. 2491. Geschenken: As, J. van: Lawma. Ashton, Mary G.: De zonen van Jacob. Deeping, V'.. Mary Viner's keuze. Doyle, A. Coman: De adventures of Sherlock Holmes. Emants, M.: Lilith. Fabri- cius, .T.: Eenzaam. Feith, J.: De ,,knock-out". Idriess, I. L.: Goudzoe kers. Jacobs, J.: Keltische toover- sprookjes. Klages, L.De zielkun dige beteekenis van het handschrift. Lidt de Jeude, E. van: Rob Erkman's la tste liefde. Rath, E. J.: Machtiger dan de sterren. Sand, G.: Jeanne: Wijdenes, P.: Logarithmen- en rente tafels. Naar Wij eerst thans vernemen is op 5 Januari j.I. te Brussel overleden in den leeftijd van ruim 79 jaar de heer A. A. J. Schilt, in leven hoofd officier van administratie der Neder- landsche Marine en oud-inspecteur van Financiën. De teraardebestelling heeft plaats gevonden te 's-Gravenhage op 7 Jan. ZONDAG 10 JANUARI. Ned. Herv. Gemeente. N.m. 2.30 u., Gebouw Palmstraat, Ds. H. A. Enklaar. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) V.m. 10 en n.m. 3 u., Leescüenst. Evangelisatie (Pair,.straat) V.m. 10.30 u., Cand. Borghardt. Herst. Ev. Lu tb. Gem. (Weezenstr.) V.m. 10.40 u., J. Sevensma, van Am-, sterdam. Oud Katholieke JKerk (tijdelijk Herst. Ev. Luth. Kerk, Weezenstraat). N.m. 2.30 u., H. Dienst. (Pastoor H. J. Verhey). Leger des Hei's (Spoorgracht 35). V.m. 10 u., Heiligingsdienst. N i. 7 u., Verlossingsdienst. 12 u., Zondagsschool. A.s. Maandag 2.15 u., Vrouwenkrans. A.s. Dinsdag 7.30u., Schriftlezing. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) V.m. 10.30 u., Samenkomst. N.m. 4 u., J. Sevensma, van Amster dam- Woensdag, n.m.. 7.30 u., Bijbelkring. Vrijdag, n.m. 7.3*0 u., Zangdienst. Geref. Kerk (Vethelkerk) Geen opgave ontvangen. in Feiten en Fantasieën Opnieuw gestart En zoo is het nieuwe jaar dan inge luid en hebben we malkanderen alten het beste toegewenscht, wat er zoo op dit aardschè tranendal wensche'lyk en wenschbaar te bedenken valt. Eet was veel, het was zelfs zooveel, dat redelijkerwijze aangenomen moet wor den, dat slechts een minimaal deel der goede verwachtingen in praktik gebracht zal worden. Desalniettemin... het gewenschte was er niet minder w e l-gemeend door. In die laatste weken van het jaar schijnt het dat vele lieden iets willen doen, waarmede ze hun, al dan niet bezwaard, gemoed tot rust willen brengen. De een doet dit en de ander weer dat. Opmerkelijk evenwel, zoo altruistisch men ineenen pleegt te worden, en zoo algemeen-menschelijk. Ook daarvan echter geen woord kwaads. Een enkele uitzondering wil len wij echter maken, omdat die te aardig is om in het vergeetboek te laten komen: een ter plaatse wel bekend drankhandelaar, ik meen er gens in de Koningstraat, zit perma nent in de grootst mogelijke proble men inzake de methode die hij moet volgen om al z'n klanten te vriend en tevreden te houden, 's Mans deur is gesloten en indien er queu gemaakt wordt aanschouwt men het tooneel van druppelsgewijs binnengelaten ge gadigden voor een dubbel maatje", een enkel maatje of nog andere afge paste deelen van het geestrijk vocht, waarmede men z'n zinnen wel eens pleegt te verzetten. Welnu, deze win kelier, die het volstrekt eerlijk met al z'n klanten meent, bezit reeds on heuglijke tijden geen drup medicinale wijn meer. Trouwens, dat heeft nie mand meer. 't Is allang op. Hier en overal. Vlak voor de feestdagen bleek echter dat een stadgenoot, die in het Julianadorpsche noodziekenhuis ver pleegd wordt in verband met een ern stig ongeval, hem overkomen bij het vliegtuigongeluk in de Californie- straat, op korten termijn aan verster kende wijn geholpen yioest worden. De heele familie, inclusief de goede bekenden stroopten Nieüwediep af om een flesch van genoemd spul op den kop te tikken. Natuurlijk stootte men de neus! Ijlen goede vriend nu, die van dit vraagstuk hoorde, ging eens infor- meeren bij den handelaarHij vertel de hem wat er noodig was en... dat het inderdaad brood-noodig was. Het slot was dat nog net voor de feest dagen, gratis voor niemandal, een kanjer van een flesch Kinawijn afge leverd werd in het ziekenhuis. Commentaar overbodig: slechte luy- den zullen zeggen: zie je wel dat h\i nog had. Behoorlijke lieden zullen zeg gen, althans denken: deze winkelier heeft verstandig gehandeld. Hij hield iets achter, en kon daar nu een sym pathieke daad mee stellen. En zoo denken wij er ook over. Er waren andere problemen in de voorbije dagen. Men was niet altijd in de gelegenheid, goeddeels door de peni bele papierschaarschte, al z'n kennis sen en relaties een „gelukkig nieuw jaar" te wenschen. Ook vereenigin- gen trof deze onmogelijkheid. Ook een van onze meest sympathieke plaatse lijke organisaties: de reddersvereeni- ging ,jhoed, Volharding, Zelfopoffe ring". Het was sedert een lange rij van jaren traditie geworden dat zij haar vele vrienden en ondersteuners alle goeds toewenschte bij de jaars wisseling. Nu vreest M.V.Z. dat dit verzuim buiten haar schuld!) tenge volge zal hebben, dat velen zullen meenen dat de leiding van de blauwe zeeridders van Nieüwediep het wel ge looft en het jaarlijksche wenschen een schromelijke overbodi</heid acht. Niets is minder waar! Juist nu heeft men aller steun hard van noode en juist nu hoopt M.V.Z. meer dan ooit tevoren op daadwerkelijke sympathie. Een sympathiedie zij in den loon van vele jaren met haar arbeid wel ver diend heeft. Het nieuwe jaar ving aan met., oude treinen... Ja... oud, zeer oud. Van de week bevond zich een evacuant in de coupé van den trein, welks ruitje nog een zeildoeksche riem rijk was. Alle andere riemen zijn allang voor goeden prys verklaard en mee naar huis genomen, 't Komt er zoo nauw niet meer op aan, tegenwoordig... en eerlijkheid en eigendomsrecht zijn be grippen, waarmede wonderlijk wordt omgesprongen. Ergens tusschen Schagen en Den Helder leunde voornoemde evacuant tegen de deur, hij bekeek de riem aan dachtig, zoo aandachtig zelfs, dat hij niet lette op een ander, die ook bin nen wenschte te komen, tengevolge waarvan, bij het weder dichtslaan van het portier, 's mans broek tusschen de deur verzeilde. Het werd een tragédie in 't klein, want de deur (inclusief de pantalon) zaten zoo vast, dat de ver zamelde krachten van de verzamelde coupé genoot en niet in staat waren het slachtoffer te bevrijden. Een der aan wezigen pleegde nog een reusachtige trap tegen de deur, welke opstopper, ongemeend, den gevangene tegen den enkel raakte. De man hadde nog vast gezeten, tot op dit oogenblik, indien men er op het laatste moment niet in 'geslaagd ware de deur te forceeren. Waarmede maar bewezen is tot welke ongemakken en misère de reizigers gedoemd zijn. Voor een niet onbelang rijk deel echter door... eigen schuld! %ew <-Antoim Ferchault de van wlen de thermometer stamt, toonde aan. wellce hoogten met technische zelfstudlezüntebereiken. Baseer uw toekomst op technische zelfstudie. Volg de beproefde methode van het "BNA. Vraag prospectus No. 9 H ARNHEM Ned. Herv. Gemeente. Schagen, vm. 10 uur, Ds.Kapteyn. Julianadorp, voorm. 10.45 uur, de heer F. de Bruijn, v. Amsterdam Valkkoog, voorm. 9.30 uur, de heer B. Broekman van Alkmaar. SI. Maartensbrug, nam. 2.30 uur, Ds. Witkop. -Sohagerbrug, 10 uur, Ds. Witkop. Warmenihuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. Kleijne van Alkm^r. Oudkarspel, vm. 10 uur, Ds. Nell. Winkel, nam. 2.30 uur, Ds. Keil. Dirkshorn, 2.30 uur, Ds. Kooie. Haringhuizén, vm. 10 uur, Ds. v. Biemen. Kolhorn, nam.» 2 u. Ds. v. Biemen Wieringenvaard, 10 u., de hr Kalis Aartswoud, vm. 10 uur, Ds. Krcb. Opmeer, nam. 2 uur, Ds. Kr eb. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds de Mooy. Oude Niedorp, nam. 2.30 uur, Ds. de^Mooy. Anna Pnulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Den Oever, 10.30 uur, Ds. v. Beek. Westerland, 2.30 uur, Ds. v Beek. Groet, nm. 3 u., Ds. v. d. Kieboom Middenmecr, voorin. 10 uur, de hr. M. Fruitema, hulpprediker. Wieringorwerf, nam. 2.30 uur, de heer Fruitema. Broek op Langendijk, vm. 10 uur Ds. Koole. Nam. 4 uur Ds. Kallonbach van IJmuidcn. door J. K. S. I. De lente komt van ver, Ik hóór haar komen... Herman Gorter. Het nieuwe jaar. Onwennig en ietwat ontnuchterd staan we nog tegen het gloednieuwe jaar en de nieuwe maand op te kij ken. Geen wonder! Na al die gezel lige en zinrijke feestdagen van de laatste maand van het oude jaar, welke feestdagen zijn als zachtglo- rende lichtbakens in de duisterge- heimzinnige beslotenheid van de donkerste der maanden, doet de maand Januari echt kaal aan. Vanzelfsprekend is de aandacht in December vooral gericht geweest op gebeurtenissen binnenshuis.. Maar de flonkerende en schitterende loovers, de roodpapieren klokken, de witte kaarsen en de zilverglanzige slingers weer zijn opgeborgen, nu de donkergroene prikkelige hulst weer van de tafels in de huiskamers t is verdwenen, nu het oude jaar in den Sylvesternacht is uitgeschoten met donderbus en vuurroer en de o'.ie- bollengeur de huizen weer zoo n beetje uit is nu alles weer ge woon is, nu willen we dan wel weer eens zien hoe 't buitenshuis ermeè staat. Buitenshuls. Ja, daar buiten is het hu „dood tij Tenminste, dat zegt „men". De natuur is tot rust gekomen en de dichters zingen van de in doods slaap terneerliggende natuur Dat alles is schijnbaar zoo! De natuur rust inderdaad, maar zelfs in deze rustperiode is het Leven werkzaam. En we kunnen dan ook allerminst spreken van een slaap des doods! Zeker, vaak zijn de dagen grijs en stil en oneindig triest. Nevel hangt over de verlaten velden; het zwart witte vee is verdwenen naar de stal len waar het staat te wachten op het nieuwe getij. En ook weet ik wel, dat een volksrijmpje zegt: Wanneer de dagen lengen, begint de kou te strengen! En de laatste jaren is dat rijmpje wel heel goed uitgekomen, want bijna zonder uitzondering begon de winter pas in Januari, soms in Fe bruari. Er moeten heusch nog heel wat kitjes kolen, voor zoover voor radig, verstookt, voordat de winter jas voorgoed uitgelaten kan wor den. Eu tóch En tóch ligt de kortste dag achter ons! Tóch is de zonnewende een feit, het dieptepunt gepasseerd. Tóch gaan we weer winnen! Ik ken geen pleizieriger werk dan de kleine teekentjes op te sporen van nieuw, ontwakend leven, nieuwe geluidjes, nieuwe kleurtjes en tin tjes, het ontwaken van de natuur, kenbaar in het gedrag van planten en dieren. Maar deze weldadig-aan- doende teekenen zijn nog maar heel schuchtertjes, en ge moet U er dan cok niet té veel van voorstellen. Er behoort misschien ook wel een dosis moed toe, om aan lente-verschijn- selen te denken als het steenen-dik vriest.- Maar 't kén! En misschien zijt ge nu toch wel nieuwsgierig geworden, en wilt ge met mij meegaan op speurtocht om van die kleine, bescheiden lente- symptomen te zoeken Dicht bij huis 'i. Ge behoeft "I zoo direct nog niet te kleeden voor een verren tocht. We blijven voorloopig nog eens dicht bij huis; ja, zelfs in huis. Want het allereerste lentesymptoom kunt ge het best in huis waarnemen, name lijk bij het weghalen en plaatsen van de verduisteringsspullen, 's mor gens en 's middags. De dagen lengen! 't Is wel bitter weinig zoo in den beginne, maar de dagen lengen toch weer. Vroeger kunt ge de verduis teringsmiddelen weghalen, later aan brengen. Al is het weinig, zoo wei nig, dat ge omstreeks Driekoningen pas de eerste winst kunt opmerken, het begin is er immers weer! En met het lengen der dagen kan er soms al zoo iets door de lucht huiveren, dat verwondert en ver heugt. Misschien ligt de sneeuw nog wel dik op daken en straten, en krassen de scherpe ijzers nog op sloten en vaarten, maar wanneer ge tegen den avond verduistert, dan merkt ge het het is buiten an ders dan andere keeren. Even blijft ge voor 'n raam, dat op het Westen uitziet, staan kijken. Er is een luisterend wachten in de lucht. De geluiden klinken zach ter dan anders, gedempter, milder... In het Westen dooven de in elkaar overvloeiende kleuren van goud en bloeiend rose, lichtgroen en grijs langzaam uit. Tusschen de huizen groeit de schemering, tusschen de struiken in den snel donker worden den tuin rinkelt een roodborstje z'n slaapzang. Tegen den kleurigen Westerhemel staan de ontbladerde boomen roerloos als met houtskool geteekend. Een voor een beginnen ae sterren te flonkeren Dat lengen der dagen is een plei- zierig iets. Maar heusch, er z(jn meer teekenen, die wijzen op het te- rugkeeren van Ostara, de lente godin! v (Wordt vervolgd). Doopsgez. Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Oosterbaan. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur Da. T. Rotihfusz. Broek op Langendijk, 10 uur, Ds van Brakel v. Koog a.d. Zaan. Geref. Kerk. Schagen. voorm. 9.30 uur, Ds. J. v. d. Mije. Voorber. II,A. Nam. 2 uur, Ds. J. v. d. Miie. Kolhorn (in de Ned Herv. Kerk' vm. 10 uur, Ds. Visr.h. Avondm. Nam. 3.30 u., Ds. Visch. Nabetr Voorm. 11.30 uur Zondagsschool in de kippemboet van Portegijs. Noordseharwoude. 9 30 u. Dr. Ri chel. Voorher. H. A. Nam 3.30 uur Dr Richel Br op Langendijk. 10 uur »n 3 uur Ds. Mulder van Heemstede. Evangelisatie. Sehagen, voorm. 10 15 uur, de heer Fveleens van Blijham. Sehagerhrug (Ned. Herv. Kerk), nam. 2 uur de heer J. van Ipe- ren van Leerdam. Bi-pe^and, voorm. 10 uur en nam. з.30 uur, de heer Boon. Den Oever. 10 uur, de heer Dncn. Tlinnolvtusihoef. 3 u., de heer Deen Sehagerhrug. Woensdagavond 8.30 hijeenk. Chr. .TonJgemannen- vereen. in het F.vangelisatiegeb. Bergen (F..V ..Maranatiha", vm 10 30 uur, Ds. Waardeniburg, van Haarlem. The Star of Hope M'ssion. •Tulianadorp, voorm. 10.30 uur en nam. 4-uur. de heer Besselaar van Amsterdam. Chr. Geref. Gem. Broek on Langendijk, 10 uur en 3 uur T ruw!lenst. Vrije Evanq. Geref. Gem. Alkmaar (Doelenstraat 15). voorm. 10.15 uur Ds. Ru ijs. Woensdag avond 7.45 St. .Tacohsstr. 22. Warmenihuizen. Verbreiding der Waarheid (Fuik 1). nam. 4.15 uur Ds. Buiis Donderdagmiddag 4 uur Ds. Rnijs. WlEmNGEM EEN NIEUWE TOONEELCLUB. Hippolytushoef. Naar wij verne men hebben eenige bekende plaat selijke „tooneelisten". welke sinds vele jaren voor „Harmonie". „OKK" etc. optraden, zich vereenigd tot een zelfstandige, tooneelclub onder den naam van „Amicitia". Het hoofd doel der vereeniging is om het peil van het tooneel-dilettantisme op Wieringen trachten op te voeren, terwijl het tevens de bedoeling is om enkele malen per jaar avonden van ontspanning en ontwikkeling te scheppen. De vereeniging zal zich eveneens disponibel stellen voor onze plaat selijke vereenigingen. indien deze hun uitvoeringen willen doen aan vullen met een tooneelstuk. De zaak wordt serieus aangepakt. Momenteel i$ in studie het bekende kluchtspel .Gebroeders Kalkoen", waarmee de vereeniging over en kele weken haar openingsavond hoopt te geven. Nieuwe décors ziin reeds in aanmaak. De regie berust bij den heer D. Steeman uit Den Oever onder wiens leiding al meer tooneelwerk' hier tot stand werd gebracht. Wij twijfelen er niet aan. of deze openingsavond zal een stampvolle zaal boeken. Wij wen schen de nieuwe vereeniging veel ?ucces. GEARRESTEERD. Door de politie is gearresteerd een zekere H.. wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met een "meisje van 17 jaar. H. is ter beschikking gesteld van de ju stitie. DAGELIJKSCH SALDO. Het is dwaas, om in karakter, ma-, nieren of uiteilijk een ander te wil len nabootsen. Maar er ia geen spra ke meer van nabootsen, wanneer wij een goede gewoonte van iemand ont dekken en deze overnemen, omdat wij die gewoonte toch weer op onze eigen manier kunnen uitvoeren. Zoo overkwam het ons onlangs, dat wij 's avonds een bezoek brach- tten b(j een jongen man, die gewoon lijk zeer actief is. Men vindt hem altijd bezig, hetzij schrijvend, hetzij lezend of zijn uitgebreide platen verzameling verzorgend. En ditmaal deed hij niets; dat wil zeggen dit leek zoo, want hij zat zonder meer op een stoel bij de kachel. Dat is niet zoo bijzonder, zult tf zeggen. Neen, ïaar het eigenaardige was, dat hij wél den indruk maakte met iets bezig te zijn. Toen wij vroegen, of wij stoorden, antwoord de hij: „Neen, weineen. Dat wil zeg gen, je zoudt mij jjfcn groot genoegen gen doen met nog even te zwijgen. Over een minuut of 5 ben ik dan geheel ter beschikking." Natuurlijk deden wij wat ons ge vraagd was. N i een paar minuten maakte hij een aanteekening in zijn agenda, glimlach e met een ont spannen gezicht en zei: „Ziezoo, •praat nu zooveel je wilt. Ik ben klaar met mijn dagelijksch saldo." Op een vragenden blik antwoordde hij: „Ja, zoo noem ik dat. Het komt hierop neer, dat i'. de gewoonte heb om 's avonds tusschen 8 en kwart over 8 na te gaan, of ik dien dag werkelijk aUe^ gedaan heb, wat ik mij 's morgens had voorgenomen. Ik was n.1. een _,„os geleden erg ver geetachtig. Telkens kwam het voor, dat ik dingen, die ik mij toch stellig had voorgenomen, te zullen doen, eenvoudig vergat. Toen heb ik dat kwartiertje concentratie ingesteld, eiken avond, en dat bevalt mij erg goed. 8 uur is ook een geschikte tijd, want heb je b.v. een verjaardag ver geten dien dag, dan is het nog vroeg genoeg om op te bellen of, als het een goede kennis is, zelf nog té gaan. Klopt mijn „dagelijksch saldo", dat wil zeggen dat ik constateer niets vergeten te hebben, dan ga ik met een even na of er den volgenden dag iets bijzonders is." Wü weten niet/ hoe het onze lezers gaat, maar óns is het meer malen overkomen dat iets, waarvan wij ons toch zoo vast en zeker had den voorgenomm het meteen af te doen, toch nog ii. de pen bleef. Het zij door uitstellen of vergeten. En als wij dan eens sporadisch een we- kelijksch of maandelijksch „sal.do" trokken, dan vas het tekort soms eenvoudig ontstellend. Zoo'n „dagel-jksch saldo" lijkt de oplossing voor menschen, die het druk hebben. Men k^n natuurlijk een an deren tijd kiezen dan 8—8.15, en de een zal meteen een en ander schrif telijk willen vastleggen, terwijl de andere aan een „geestelijk noteeren" voldoende heeft. Dat kan iedereen voor zich uit maken, maar de gewoonte als zoo danig leek ons vermeldenswaard. Zij kan ons heel wat spijt, heel wat zelfverwijt en heel wat „had-ik- maar's" besparen! Dr. Jos de Cock. Nadruk verboden" LEEUWARDEN, 8 Jan. Veemarkt. 30 Stieren, 375 vet te koeien, 517 melk- en kalfkoeien f 400—875, 91 pinken f 110—300, 270 nuchtere kalveren, 118 weidescha- pen f 85155, 302 lammeren f 50 95, 37 vette varkens. 33 kleine big gen f 1170, 130 bokken en geilen 90 paarden. Totaal aanvoer 1S02 stuks. Overzicht: Melk- en kalf koeien aanvoer ruim, handel re delijk, duurder. Biggen aanvoer kort, handel kalm. duurder. Scha pen en lammeren aanvoer kort, handel redelijk, duurder. De Vee houderij Centrale nam 450 koeien, <0 pinken,' alle aangevoerde nuch tere kalveren, 130 schapen en 25 varkens over. Eierhandel. Kipeieren f>V2_ 10.45 ct. per stuk, handelsprijs 1-321-37 per Kg., eendeieren 7.6 —8.1 ct. per stuk. Pluimvee. Slachthanen f 1.50 —250, slaohtkippen f 150—2 75 jonge hanen f 1—2.25, jonge dui ven f 0.40. alles per stuk, konijnen f 1— per Kg. Vereen, van Zuivclmaatseliap- pijen. Edammer kaas 20 pius f 37, 40 plus f 112, Gondsehe kans 20 plus f 87. 40 plus f 112. Brood kaas 40 plus f 112, Leidsche kaas 20 plus f 10*2 per 100 Kg,

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3