Strijd om Welikije Loeki De verwarde toestanden in Noord-Afrika Voor 10 jaar marcheerde de W.A. voor het eerst DAGBLAD VOOR Stadsnieuws HELDERSCHE EDITIE DU1TSCH WEERMACHT BERICHT In deze maand 624 Sowjet-tanks vernietigd 100 Milliard Ook de fiscus eischt zijn deel*»* Tholen en Van Lier in Casino Immer nur Du Britsche luchtaanvallen op Nederlandsch gebied Italiaansch weermachtsbericht Bolsjewistische wanverhoudingen Mussert over verleden en taak der W«A. J. Kaasenbrood Met „Alles voor het Vaderland" en „Eendracht maakt macht" gaan wij voort r- Verduister- RADIOPROGRAMMA Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: Schager editie: Schagen. Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen). Heldersche edi tie: Den Helder. Koningstraat 78. Tel. 2345 (2 lijnen). HOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11999 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DINSDAG 12 JANUARI 1943 Zwate strijd gaat voort HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 11 Jan. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In Noord-Kaukasië. bij Stalingrad en in het Dongebied zijn voortge zette aanvallen van numeriek su- perie:'"e infanterie en tankstrtid- krac n der bolsjewieken in zwa re gerechten bloedig afgeslagen. Het Duitsche luchtwapen greep met sterke strijdkrachten in de gevech ten in. Infanterie- en tanktroepen vernietigden in tegenaanvallen vij andelijke formaties. Door leger en luchtwapen werden 136 tanks, waar van alleen in het gebied van Sta lingrad, vernietigd of buiten ge vecht gesteld. Jachtvliegers schoten bij een verlies van twee eigen toe stellen. 20 bolsjewistische vliegtui gen neer. Stoottroepen hebben in den cen- tralen sector van het front een vrij groot aantal gevechtsposities ver woest en gevangenen en buit bin nengebracht. De gevechten om We likije Loeki en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer duren -voort. In den tijd van 1 tot 10 Januari zijn aan het Oostelijk front 624 Sov jet-tanks door formaties van het le- Roosevelt dient de oorlogsbegrooting in. LISSABON. 11 Jan. (D.N.B.) Naar de Amerikaansche nieuwsdienst meldt, heeft pre sident Roosevelt aan het con gres de oorlogsbegrooting voor het - dienstjaar 1943 voorgelegd dat op 1 Juli begint. De be- grooting bedraagt honderd milliard dollar. Roosevelt heetf daarbij medegedeeld, dat de maandelijke uitgaven voor oorlogsdoeleinden terstond na Pearl Harbour twee milliard dollar bedragen, doch thans reeds meer dan 6. milliard be dragen en in het dienstjaar 1944 gemiddeld ruim 8 mil liard per maand zullen bedra gen. Velen achten een derge lijk program fantastisch, al dus Roosevelt, doch mijn ant woord luidt, dat dit program uitvoerbaar is. De vaststelling van de oorlogsbegrooting voor 1942/43 op honderd, milliard dollar beteekent een gemiddel de verlaging van het verbruik voor burgerdoeleinden van 25 procent. ger vernietigd, buitgemaakt of bui ten gevecht gesteld. Bij de voortzetting der luchtaan vallen op de Moermansk-lijn heb ben de bolsjewieken een talrijk rol lend materiaal verloren. Snelle ge vechtsvliegtuigen hebben in de ha ven van Moermansk een koopvaar der van 4000 brt. tot zinken ge bracht en een vrachtschip zwaar be schadigd. In Noord-Afrika plaatselijke ge vechtsactie. Het Duitsche en Itali aansche luchtwapen heeft vijande lijke luchtsteunpunten, stellingen en marschbeweging .en bestreden. Duitsche jagers schoten 5 vliegtui gen neer. Rijksmaarschalk Goering viert op 12 Januari 1943 zijn 50sten verjaar dag. Hoffman-Stapf Pax m. Er was een tijd, dat de clandes tiene slachters er af kwamen met een flinke geldboete. Het hielp niet. Er kwam spoedig daarop een tijd, waarin de clandestiene slach ters en hun helpers een minimum straf van 6 maanden kregen. Het clandestiene vleesch werd duurder. Toen kwam de tijd, dat deze min. straf slechts sporadisch werd toegepast: Een jaar in 't gevang is thans heel normaal geworden. En er wordt lustig voortge slacht. Thans eischt ook de fiscus zijn deel! Uitstekend verzorgd klein- kunstprogramma. 't Was meer dan jamimer dat Zondagmiddag in de Casinozaal zoo weinig bezoekers aanwezig waren om te genieten van een kieinkunstprogramma, dat met zorg was samengesteld. Jammer, omdat hier iets gegeven werd, dat amusement was in de juiste betee kenis van het woord. Amusement^ dat gebracht werd door een zeer beochaafd en artistiek gezelschap. Hoewel het een teleurstelling was, dat de heer van Lier door ziekte zijn plaats in het gezel schap niet kon innemen, deed Pim Tholen ziCh kennen als een uitstekend plaatsvervanger. 2 Uur lang heben de enkele honderden bezoekers genoten van dit afwisselende programma van deze vier begaafde artisten. Zang, muziek, gezellige cabaretliedjes en goed in scène gezette komische tafreelen werden gebracht in een tempo dat bewondering afdwong. In de eerste plaats was daar het optreden van lierman Tholen. welhekepd bij ieder Nederlander, een vlot, geestig causeur, als con ferencier volkomen op zijn plaats, als cabaretzanger uitstekend, ver boven het gemiddelde. Een gooche laar in zijn omgang met het pu bliek. Vanaf zijn eerste optreden in ,,'t Blauwtje" een vermakelijke historie van een jongeman, die tevergeefs op zijn meisje wacht had hij het publiek gevangen. Niet alleen is hij vlot in zijn optreden maar de prettige manier waarop hij de belangstelling van het pu bliek als het ware grijpt en vast houdt, waarop hij het de rcfreins van zijn aardige liedjes laat mce- -^zingen, zijn reeds een garantie voor het slagen van de voorstel liflg. En vervolgens zijn daar de aa- mes Tholen en van Lier, beter be kend als Kitty van Dongen en Jeanne la Force, beiden volkomen op elkaar ingesteld en passend in dit amusementsgezelschap. Jeanne la Force bracht op haar eigen wijze echt gezellige cabaret liedjes. Haar manier van optreden nam het publiek voor haar in en het was een genot haar prettige zangstem te beluisteren. Ook het optreden van Kitty van Dongen was weer zooals men dat van haar gewend is. Geestig en be schaafd. Het spel van deze beide dames in „De filmster" verwekte een hilariteit, zooals dat slechts mogelijk is door een goéd gezel schap. En dan tenslotte Pim Tholen. Begaafd pianist, zorgde hij voor een prima begeleiding, terwijl zijn optreden in de diverse scenes van deze cabaretrevue veel vergoedde voor het\ niet ten tooneele ver schijnen van Van Lier. Laten wij hopen, dat dit gezel schap, dat waard is een volle Ca sinozaal te trekken, mog eens te rugkomt naar Den Helder onder betere omstandigheden. Wij zijn overtuigd dat men aan hun amuse mentsprogramma een genoeglijken middag of avond zal beleven. TH. BIJLSMA. TIVOLI'THEATER Er zijn films, die bi.i voorbaat kun nen rekenen op succes en dit is het geval met ..Immer nur Du. Een ge-- zellige operette-film met massa s ko mische scènes,, zang en dans. in slaande wijsjes, rijk geensceneerde revuetafreelen en vlot spel. In en kele woorden deze 100 pet. amuse mentsfilm geschetst.. Kostelijk heeft men zich Zondagmiddag in Tivoli kunnen vermaken met deze film. die door den regisseur Karl Anton op uitstekende wijze in elkaar werd gezet. Overigens heeft het scenario tal van origineele vondsten. Van begin tot eind een afwisselend pro duct. Deze film is omweven door een aardig liefdesdrama, waarin Johan Heesters en Dora Komar de hoofd rollen vervullen. Beiden hebben iets aparts, iets dat volkomen past in dit komische en vlotte geheel. Het verhaal wil. dat deze sterren samen zullen spelen in een operette En hoewel verliefd op het eerste ge zicht. zijn er in den vorm van ja loezie concurrentievrees en eigen- li «fde vele belemmeringen voor een gelukkig huwelijk. Deze belemme ringen zijn zelfs van dien aard en nemen een dusdanigen vorm aan. De verschuldigde accijnzen moe" ten ook van clandestien geslechte runderen betaald worden. En waar deze accijnzen niet be taald waren, werden de volgende boeten opgelegd: J. N., slagersknecht te Hoorn, 3 keer f 20. P. N., tuinder te Hoorn, 2 keer f 20.—. C. D., fruitkoopman te Hoorn, 1 keer f 20.—. 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Door aanvallen van het Britsche luchtwapen heeft de Nederland- scheAburgerbevolking in den loop van ®le vorige week de volgende verliezen geleden: 9 -dooden, 6 zwaar- en 14 lichtgewonden. Voorts worden twee personen vermist. ROME, 11 Jan. Het 961ste com muniqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: Verkenningsbedrijvigheid aan het front in de Syrte. In Tunis hebben wij vijandelijke groepen afgeslagen, eenige wapenen buitgemaakt en eenige gevangenen gemaakt. In twee sectoren hebben afdeelin- gen Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen in weerwil van het slechte weer vooruitgeschoven linies en op marsch zijnde colonnes van den vij and herhaaldelijk met zichtbare re sultaten aangevallèn met bommen en machinegeweervuur. Vijf vlieg tuigen Werden, in luchtgevechten door Duitsche jagers neergeschoten. Luchtaanvallen op het eiland Lampedusa en Tripolis maakten geen slachtoffers; de schade is ge ring. In de nabijheid van Kaap San vito (Palermo) zijn de ove<bliifse- len gevonden van een tweemotorig Engelsch vliegtuig dat bij een vroe- geren aanval door het afweerge schut was getroffen en in brand ge raakt; ook de lijken van zes inzit tenden werden gevonden. Nemen de Ll.S.A. de mili taire controle in N.-Afrika in handen - DE VERWARDE TOESTAND IN NOORD-AFRIKA. De stroom van berichten omtrent den toestand in Noord-Afrika blijft aanhouden. Volgens een DNB-be- richt uit Madrid geeft men zich zelfs te Londen in het geheel geen moeite meer om den nederlaag der geallieerde troepen in Tunesië te verbergen. A. J. Cummins schrijft in de News Chronicle: „Wanneer het geallieerde opperbevel heeft ge faald. moet het onverwijld worden vervangen." De oorzaak van dezen eisch ligt in de overweging, dat er geen reden was voor de geallieerde voorbereidingen, waardoor de Spil in staat werd gesteld strijdkrachten in Tunesië te concentreeren. Een bericht uit Stockholm ver meldt zelfs, dat de toestand aan het Noord-Afrikaansche front tot ge volg zou kunnen hebben, dat het strategisch voorjaarsplan der geal lieerden niet meer kan worden uit gevoerd. Overigens meldt een DNB.bericht uit Berlijn, dat van Engelsche zijde wordt toegegeven, dat de strijd in Noord-Afrika niet tot het gewensch- te doel heeft geleid, wijl Rommel niet geslagen is. zoolang men hem over een paar honderd K.M. woest- tijn jaagt. Rommel heeft vrijwel zijn geheele legermacht voor om singeling en vernietiging weten te bewaren, terwijl het achtste Brit sche leger tot nu toe heeft afgezien van een hernieuwde aanval. De Gaulle heeft een derde verzoek om éen ontmoeting tot Giraud ge richt. Giraud stemde weliswaar toe in een onderhoud, doch het noemen van een datum bleef tot dusverre uit. Al deze onzekerheid en deze te genstrijdigheden. voerden er blijk baar toe. dat de V. S. voornemens zijn de geheele militaire controle in N. Afrika over te nemen. Door de dat er hoogloopende ruzie ontstaat tusschen de twee sterren, waardoor zelfs de prerpière verschoven moet worden. Er komt een hevige intrige bij door de managers, die de belangen der beide partijen behartigen. Zfj weten zelfs een huwelijk tusschen de partijen te forceeren. maar het heeft nog heel wat voeten in de aarde voordat zij. op de vraag, wie de baas is. kan zeggen „Du. immer nur du!" Een genoeglijke film. die den bi oscoopbezoeker met een opgeruimd gezicht huiswaarts doet keeren. Th. Bijlsma. bladen in het tot dusverre onbezet te Frankrijk althans werd dit be richt groot opgemaakt gepubliceerd WANTOESTANDEN IN RUSLAND. Volgens een DNB bericht uit Ma drid schreef een bijzondere corres pondent van het Amerikaansche tijdschrift' „Time" over zijn erva ringen in Rusland het volgende: Men kan in Sovjet-Rusland een kilo aardappelen of een liter melk krijgen, wanneer men in staat is als tegenprestatie een edelsteen of een gouden munt te geven. De arbei dersgezinnen krijgen als belooning voor den langsten en hardsten werk dag dien men zich denken kan. 500 grarp brood en flinke rantsoenen aardappelen, meel. vet en vleesch. maar alleen in den vorm van bon- Rijksminister Alfred Rosenberg, viert op 12 Januari 1943 zijn 50sten verjaardag. Hoffmann-Stapf Pax m nen. want de artikelen zelf behoo- ren tot het rijk der fabelen. Zonder ordening, zonder plan. zonder ge lijkmatigheid zijn de huizen wanneer men ze zoo noemen mag neergezet. Bekleeding voor deu ren en ramen bestaat practisch niet. Verwarming is niet aanwezig. Alle kolenvoorraden zijn in beslag geno men. Er zijn geen artsen en geen geneesmiddelen. RUSLAND EN JAPAN. Op een vraag van buitenlandsche journalisten heeft de woordvoerder der Japansche regeering. aldus het DNB. verklaard, dat de onderhan delingen tot verlenging van het eind 1942 afgeloopen Visscherijverdrag met de Sowjet Unie zeer waarschijn lijk weer gaande zijn. De verlen ging van dit verdrag is sedert lang een jaarlijksche aangelegenheid der bevoegde instanties. Ook nu is het aan weerskanten de bedoeling een permanent verdrag te sluiten. Overigens meldt United Press volgens DNB uit Stockholm dat de plaatsvervangende volkscommis saris van Buitenl. Zaken. Losofsky, den Japanschen ambassadeur Sato voor een onderhoud van een half uur heeft ontvangen. v In memoriam 10 Januari 1942 overleed te Schoorl Johannes Kaa^enbrood, in leven o.a. Majoor-Ziekenverpleger der Zee macht, in den leeftijd van 42 jaar. Xaasenbrood trad op jeugdigen leeftijd in dienst bij de Zeemacht, en ging na eenigen tijd over naar het korps ziekenve 'plegers. Hier door liep hij vrij snel de verschillende rangen, wat geen verwondering baarde voor hen, die hem kenden. Hij was een actief, kundig, toege wijd en zorgzaam verpleger, een har de weker. En in Nederland èn in Ned. Indië was hij afwisselend werk zaam op schepen en inrichtingen der Zeemacht. Zijn chefs leerden hem wellicht het mees^. waardeeren in den tijd toen hij werlfzaam was als labo rant op het laboratorium van4 hel. voorrr-lig Marine Hospitaal te Den Helder. Dit werk vond groote waar deering bjj de medische staf van het Hospiaal. In de moeilijke dagen van Mei en Juni 1940 was Kaasenbrood Hoofd van de transportcolonne te Den Hel der. Wat hij toen voor de bevolking gedaan heeft is slechts enkele insi ders bel end. Hij toonde zich het hocge devies „voor moed, beleid en trouw" waardig. De herinnering Pan hem zal blijven voortleven. Zondagmiddag is in den Stads schouwburg te Utrecht de plechtige herdenkingsbijeenkomst gehouden naar aanleiding van het feit. dat op 7 Januari 1933 de W.A. voor het eerst in het openbaar optrad. In het N.V. huis aan de Oude gracht werd allereerst een eenpansmaaltijd ge houden. Onder commando van heerban leider C. J. Huygen volgde hierna een oomarsch vao de oude W.A. naar de Mariaplaats, waar de com mandant der W. A. Mr. Zondervan. aan de aanwezige weermannen het strijdersteeken uitreikte. Om drie uur precies begon de herdenkings bij eenkoïnst in de Stadsschouwburg Banleider J. J. van der Hout sprak het openingswoord uit. Ver volgens gaf commandant Zondervan een overzicht van de opkomst en den opbouw van de oude W.A. waar na de plaatsvervangend leider. G. van Geelkerken een toespraak hield Voordat de leider sprak. zong men staande het Oostlandlied. MUSSERT SPREEKT. Mussert noemde deze bijeen komst de herdenking van den marsch door Utrecht gehouden op 7 Januari 1941. Hij kenschet ste als een historisch feit. het ontluiken van den nieuwen geest. De 32 weermannen die toen marcheerden, beseften dat het van hun houding zou afhan gen of het Nederlandsche volk een nieuwe toekomst zou tege- moetgaan en tegengehouden zou worden op den weg naar de ondergang. De leider betoogde, dat de geschiedenis van ons volk nu reeds 700 jaren oud is en gevuld is met den strijd tegen twee erfvijanden, nl. Frankrijk in zijn opdringen naar het Noor den en Engeland, dat een rol wilde spelen op het vasteland Europa. Door den voortdurenden onder- lingen* strijd in Midden-Europa moesten wij ons in die eeuwen uit sluitend naar het Westen richten. Nu is Duitschland sterker dan ooit te voren, en twee groote volksche gemeenschappen staan in Duitsch land en Italië. Midden-Europa is weer het hart van ons werelddoel geworden. Wii leven nu aan den rand van Europa. Het nieuwe tijd perk is begonnen in Augustus 1914 toen het oude tijdvak, werd afge sloten. Sedertdien leven we temid den van de geboorteweeën van den nieuwen tijd. begonnen met den wereldoorlog, waarop een wapen stilstand is gevolgd en die nu is overgegaan in den eindstrijd, waar-' in beslist wordt over het voortbe staan van Europa. 1920 een keerpunt. Nog in 1920. aldus Mussert. heeft de toenmalige Nederlandsche regee ring geweigerd mee te doen aan de verminking van het Duitsche rijk en heeft zij het aanbod tot annexa tie van het land van Kleef afgewe zen. Na 1920 is de weg naar bene den begonnen en is het Nederland sche volk. naar den afgrond geleid, door lieden, die gecommandeerd werden vanuit Washington en Lon den. en die geen plichten meer kenden ten opzichte van hun eigen volk. De rijkdommen van ons voor geslacht werden onvoldoende gewaardeerd en verwaarloosd. De dwazen rekenden op Enge land om Indië te verdedigen. In een onverantwoordelijk dwaze politiek lachte een rijk. maar zwak volk om de levensbehoef ten van sterke, maar econo misch arme volken als Duitsch land en Japan. Het volk is onschuldig. Ons volk in zijn groote massa is daaraan onschuldig, maar het draagt de lasten en wij dragen die lasten mede. Individueel is ons volk altijd goed geweest. Mussert herinnerde hier aan de prestaties van de lucht vaart. de koopvaardij, de zeesleep^ vaart en het reddingswezen. Wat ons ontbrak was de eensgezindheid, de saamhoorigheid van de natie en de wil om te handhaven. Wij hebben als volk gefaald omdat wij geen of fers wilden brengen, in de naïeve veronderstelling, dat de anderen ons met rust zouden laten. Wij zijn nu een volk zonder macht en zon der bezittingen en de taak om de herrijzenis te bevechten is op onze schouders «Eelegd. Voor deze herrij zenis is allereerst noodig een juist inzicht in het wereldgebeuren. Er wordt gestreden om het bestaan van Europa tegen de vernietigingswil van de Russen en de veroverings- wil van de Amerikanen. Oo den achtergrond staat de greep van het jodendom naar de wereldmacht. Al les wat wij voor de oorlogvoering kunnen doen is. goed. alles wat daaraan afbreuk doet is fout. Als tweede noodzakelijkheid voor Neerlands herrijzenis noemde Mus sert de nieuwe geest, die ingaat te gen de versplintering en die de een heid wil bèvorderen. Noodig is de eendracht van het volk. van alle Germaansche volkeren en van het Europeesche continent tegen alle be lagers van buiten. Het is noodig het begrip eendracht weer in daden om te zetten. De tweede uiting van den nieuwen geest is het verzet tegen de tuchtloosheid van het egoïsme. Daarnaast komt de wil tot sociale gerechtigheid en eenheid voor den arbeid. Zij geven tezamen het fun dament voor de wederopstanding van de Nederlandsche natie. De taak der weermannen. Tot zijn weermannen zeide de leider, dat zij dit juiste besef moe ten uitdragen. Handelt fanatiek, weest goede en hulpvaardige zwar te soldaten, dan zi.jt gij de stoot* troepen van het nationaal socialis me. Gij hebt het récht dien naam te dragen door de offers die gij ge bracht hebt. Wat een Nederlandsche regeering ons aan vrijheid ontno men had hebben wij teruggekre gen van den .rijkscommissaris. Wij hebben daarin naast de eenheid van het bloed ook de verbondenheid van den geest gezien (instemming). De leider bracht hier onder luiden bijval van zijn oudstri.jders dank aan den S. A. Oberfuehrer Siebel. Maan Maan op vanavond om onder 13 Jan. 16.50 UUr 29~Jan E K. tot morgenochtend L.K 21 Jan. Q A 5 Febr. V.M. O.tÖ uur N.M. WOENSDAG 13 JANUARJ. Hilversum I. 414,5 m. 7.15 Meistersextet (gr.). 7.30 BNO: Nieuws berichten. 7.40 Ochtendconc^rt (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Wij brengen U heden.... 850 Melodieën van Werner Boch- mann (gr.). 10.00 Orgelspel (opn.). 10.30 Re portage „Molenwieken draaien in Amster dam". 10.45 Orkest Lajos Veres. 11.30 Cello ea piano. 12.00 Almanak. 12.05 Piet van D\jk en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 BNO: Actueele beschouwing. 13.10 50 Minuten in de balletwereld (gr.). 14.00 Pranz Lehar, radiopotpourri (opn.). 14.55 Symphonle orkest (gr.). 15.15 Melodie en rhythme. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Kerkorgelconcert. 17.30 De legende van de Amerikaansche democra tie, luisterspel. 17.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 18.30 BNO: Nieuwsbe richten. 18.40 Kerkorgelconcert. 19.00 Wat niet in de krant staat. Vanaf 19.15 alleen voor d® radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Trioconcert. 19.40 Zang met pianobegeleiding (gr.). 20.15 Sym phonisch concert met piano (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten, 22.00 Zigeunerspel (gr.). 22.20 Met z'n tweeën op één stoel (gr.). 23.45— 24.00 Nocturnes van Frédéric Chopin (gr.). Hilversum II. 301,5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgym nastiek. 7.50'Sportnieuws. 8.00 De plattelands vrouw. 8.15 Twee ouvertures v&irFranz Leh&r (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Piano spel (gr.). 9.00 Omroeporkest en soliste (opn.). (9.159.30 Voor de huisvrouw). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.40 Zang en piano. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Berner Singbuben (gr.). 11.30 Orkest Joan Lancé en gramofoon- muziek .12.30 Landbouwreportage. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Pianoduo Buker en Denijs (opn.). 13.15 Werkpauzeconcert door Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 14.00 Godsdienstige uitzen ding. 14.30 Klarinet en piano. 14.50 Orkest concert (gr.). 15.30 Voor de vrouw. 15.45 Am- sterdamsch Kamermuziekgezelschap en piano voordracht. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Een koor van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst (opn.). 17.45 Spie gel van den dag en BNO: Actueele beschou wing. 18.00 Het Schuricke Trio (gr.). 18.15 Iet® over de oude kranten in Nederland. 18.30 Om roeporkest en solisten. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Muziekinstru menten melden zich (gr.). 19.45 BNO: Nieuws berichten. 19.55 Halfweg, gevarieerd program ma .21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. Te Edam zal de vereenigizig Hen d riek de Keyser" tot behoud van archi tectonische of historisch belangrijke oude gebouwen, het perceel Doeiland No. 5 restaureeren die veel heeft gedaan voor de we deropbouw van de W.A. Met groote waardeering herinnerde de leider zijn mannen aan de welwillende toestemming, die de Reichsfuehrer. S.S. Himmler aan Nederlandsche na- tionaal-socialisten heeft gegeven om hun plicht te doen in de Waffen S.S. Eveneens bracht de leider dank aan Korpsfuehrer Kraus van de N.S.K.K. Honderden zijn gevallen met het devies van de W.A. vöor oogen ..Alles voor het vaderland". Het Nederlandsche legioen is zon der de W.A. niet. denkbaar en ook aan het N.S.K.K. en de Nachrich- tentruppen en aan de Kriegsmari- ne zijn velen afgestaan. Dit verlies is slechts schijnbaar, eens keeren zii terug en zal de W.A. sterker dan ooit tevoren opmarcheeren. Alles voor het vaderland Ons doorstroomt een groot ge voel van -dankbaarheid dat al deze moeilijkheden op onzen weg zijit gelegd, omdat wii daardoor slechts sterker wor den. De W.A. is de belichaming van het offerende nationaal-so- cialisme. Uw eer is uw offer. Zooals Adolf Hitier en Benito Mussolini door God gezonden zij n zoo willen ook- wij aldus besloot Mussert. dienaren zijn in Gods# band om ons volk te helpen m den grooten nood. Met het oude devies ..Alles voor het Vaderland" en het nieuwe devies „Eendracht maakt macht" gaan wij voort voor volk en vaderland. (Langdurige toejui chingen). Na Musserts rede reikte de leider nog enkele strijd- en offerteekens uit aan verdienstelijke le^en of hun plaatsvervangers, waarna met het ^«ecn van het zesde couplet van het Wilhelmus de bijeenkomst werd gesloten. Nadat de leider de zaal had verlaten vond de afm'rsch der vlafKtn plaats. „De da<r der oude W.A. is op indrukwekkende wijze herdacht.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1