DE WEEK bij werkverzuim Marktberichten Tob nooit Stadsnieuws Onze jeugd op de voetbalvelden Kerk en zending A, Bt C,D of E Mededeelingen van den Distributiedienst Helder-nieuws Predikbeurten Art. 1638c van het B.W. en land- en tuinbouw Nieuws uit Urk Biljarten Afhalen schoenen formulieren Wy ves'igen er de aandacht op, dat diegenen a.s. Maandag en Dinsdag Li de gelegenheid wor den gesteld tct het verkrijgen van een aanvraagformulier voor schoenenbonnen op het Distri butiekantoor wier geslachts naam aanvangt met een der letters A, B, C, D of E. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 13 en 14 Januari 1943. Bevallen: J. G. BoësekenGoos, d.; N. BethlehemDienaar, d.; H. M. A. PasmanPeters, d.; A. Kramer- van Loon, d. Gehuwd: P. v. Buren en G. Kra mer; S. Manuel en J. de Groot. Overleden: W. Lammers, m., 83 j. GESLAAGD. Bij het op 8 en 9 December 1942 gehouden examen in het Boekhouden van de Nederlandsche Associatie voor Practijkexamens te Amsterdam slaagde onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Dekker. Voor te te Alkmaar gehouden examen Engelsche Handelscorrespon dentie slaagde onze stadgenoot Joh. Toes. Melkbonnen giftigen arbeid. Indien het aanvraagformulier op tijd is ingediend, kunnen de bonnen voor het tijdvak 24 Jan.20 Febr. '43 worden afgehaald op Vrijdag 22 Jan. a.s. Distribufiestamkaarten over leggen. Brandstoffen kamér- en pensionbewoners. Vanaf Maandag 18 tot en met 31 Januari afhalen van aanvraagformu lieren voor het -ijdvak van 1 Februari tot en met 31 Maart a.s. H-R.C.-nieuws ZAANDIJK—H.R.C. Het eerste in tweede elftal der roodjes gaan raar Zaandijk om al daar hun laatste kansen te verde digen. Het eerste elf ral komt als volgt uit: Dijkshoorn, d.; Bromlewe, Bot, a;; De Jong, Stolk, Roomeyer, m.; De Vr'es, De Schipp- r, Koster, Bakker, Heeres. Ook het tweede komt volledig uit. HELDER 1—BLOEMENDAAL 1. Aanvang 2 uur. Eindelijk heeft het eerste weer eens een thuiswedstrijd en wel tegen het wisselvallige Bloemendaal. Het elftal luidt als volgt: Kenter, d.; Booy, v. Teeckelen- burgh, a.; Himpers, v. Beekhoven, L. v. d. Bogaerde, m.; Dorljjn, Kicse- wetter, Rotüer, Gast, Krab, v. HELDER 3—ALKM. BOYS 3. Aanvang 11 uur. Brouwer, d.; Visser, Bodenstaff, a.- C. v. d. Bogaerde, Jansen, Papo,'m.; v. Horik, Vonk, Borgerding, Hen driks, Snijder, v. ALWEER Wederom werden 4 personen be keurd wegens het loopen over het spoorwegemplacement. VERNIELZUCHT. Een bewoner van de Middenstraat, wiens huis thans leeg staat, deed aangifte, dat de ruiten ingegooid waren. FIETS VERDWENEN. Een bewoner van de Nieuwstraat mist zijn fiets. ZONDAG 17 JANUARI. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, tijd. gebouw.Palmstraat). N.m. 2.30 u., Ds. Kapteijn, van Schagen. Geref. Kerk (Bethelkerk) V.m. 10 u., Ds. F. Tollenaar. N.m. 3 u., Cand. Th. Oostra, hulp- pred. Alkmaar. Julianadorp, n.m. 3 u., Ds. F. Tolle naar. Anna Paulowna, n.m. 2.30 u., Ds. J. van Nieuwkoop. Christeiyk Geref. Kerk. V.m. 10 en n.m. 3 u. de Heer J. Rebel. Doopsgezinde Gemeente. V.m. 10.45 Ds. Krijtenburg van Twisk. Oud Katholieke Kerk (tijdelijk Herst. Ev. Luth. Kerk, Weezenstraat). N.m. 2.30 u., H. Dienst (Past. H. J. Verhey). Evangelisatie. Palmstraat, 10.30 uur, dienst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) V.m. 10.30 e'1 n.m. 4 u., Samenkomst. N.m. 12.15 en .30 u., Zondagsschool. Woensdag, n.m 1.30 u., Bijbelkring. Vrijdag n.m. 7.30 uur, Zangdienst. Leger des Heils (Spoorgracht 35) V.m. 1 u., Heiligingsdienst N.m. 7 u., Verlossingsdienst 12 u., Zondagsschool A.s. Maandag 2.15 u., Vrouwenkrans A.s. Dinsdag 7.30 u., Schriftlezing TEXEL. ZONDAG 17 JANUARI 1943. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. De Koog, v.m. .0 u., Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Salm. De Cocksdorp, n.m. 7.30 u., Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, n.m. 7.30 u., Ds. Knot. Oosterend, geen dienst. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds Knot. De Waal, v.m. 10 u., Ds. v. d. Veer. De Koog (in de N. H. Kerk), n.m. 3 u., Ds. v. d. Veer. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m 10 u. en n.m. 3 u., Ds. v. d. Plas. in Feiten en Fantasieën Problemen In dezen meest mistroostigen tijd des jaars, in deze dagen van einde- looze donkerheid en benauwende grijsheid, overvalt een mensch som tijds de triestheid des levens. Dat zijn de dagen, waarin de inwoner van Den Helder zijn stad ziet in al haar barre haveloosheid, haar aftakeling en som bere verwording. Als de dagen vol van licht zijn, en de blauwe kraters tusschen de wolkenbergen valleien van gelukzalig optimisme vormen is dat anders. Maar nu Haveloos verworden 't valt niet te ontkennen. Bespaar me voor beelden, ze zijn er te vele. Er zijn vele huizen, die ehn beeld vormen als het welk men aanschouwt op den Polder weg, hoek Cornelis Ditostraat. Een huis, waarvan alleen de muur-restan ten nog overeind staan en waarin de jeugd een kostelijk vermaaks-object gevonden heeft. Loop langs de grachten. Hoe pitto resk, hoe monter, hoe vriendelijk waren ze niet. Aanschouw ze nu en het kan niet anders of ge voelt met schrijver dezes verdriet en bittere teleurstelling over het lot, dat deze stad moest ondergaan. Wij klagen niet, want we hebben het verleerd. We protesteeren niet meer, want het is doel- en zinloos. We spreken er niet eens meer over, want we weten, dat we deze bittere kelk tot de laatste teug hebben te ledigen. Maar binnenin, in ons diepste inner lijk, in de meest eigene schuilhoeken van - 't menschelyk hart brandt het vuur van verslagenheid en jammer om zooveel verwordingzooveel ver latenheid en zooveel aftakeling. Gebleven is het glorend licht van het eeuwig optimisme, dat ons zegt dat ook dit voorbijgaand is en dat straks ook deze stad haar herrijzenis vinden zal in een nieuwe, en hopelijk betere, wereld. Er zijn ook andere, wellicht klei nere, problemen. Het geschiedde dezer dagen, dat wij op een Zondagmiddag het aloude Tivoli betraden. Het was lang ge leden, dat wij voor het loket een plaatsbewijs kochten en veel bleek veranderd. Voor me dromde de jeugd samen. Dat is niets bijzonders, want twintig jaar geleden was die jeugd er ook. Wat nu anders was, dat was de wijze waarop die jeugd, jonge menschjes tusschen de Ut en 16, optrad. Wat te zeggen van den knaap, nauwelijks de lagere school ontgroeid, die met een gebaar van „wie-doet-me-wat!" een briefje van tien voor de cassiere neergooit en zonder eenig pathos „twee loge" verordineert. Niets bijzonders. Een ander grabbelt in z'n porte- monnaie en plukt een rijksdaalder briefje tusschen een viertal andere uit. „Drie balcon!" Niets bijzonders. Zoo de een zoo de ander Niets bijzonders Ik weet het niet. Kom me niet aan met den dood doener lezer, dat wij OOK eens jong geweest zijn. Inderdaad dat waren we maar evenzoo waar is het dat dit tijden waren waarin men tot z'n twaalfde jadr een stuiver, tot z'n veertiende een dubbeltje (de beter gesitueerden een kwartje, maar dat waren de jongens „in bonus") en daarna enkele kwartjes meer kregen. Ook wij gingen naar de bioscoop. Maar we konden, door heel de week krom te liggen, precies uitgerekend dat ééne dubbeltje bij elkaar fokken om één plaatsje op het balcon te ver werven. Ja, 't is anders geworden. „Twee loge juffrouw!" „Drie balcon!" Guldens- en rijksdaalderbriefjes zit ten gefrommeld in deze jongens- portemonnaie. Of ik er jaloers op ben f Wis en waarachtig niet. Ik ben alleen bang dat de spillebeentjes dezer jeugd, deze onverdiende weelde beslistelijk niet kunnen verdragen en ik vraag me af welk zakgeld-tarief de ouders moeten instellen als hun zonen straks achttien jaar, twintig of nog ouder zijn. Ik begin bang te worden, dat het bedragen zullen moeten zijn, die de vaderen niet vermogen op te brengen. Problemen Problemen zonder tal en zonder eind! Er komt werk aan den winkel straks. Niet alleen voor dé timmerlieden en smeden. Ook voor de paedagogen.' Van het Burgerlijk Wetboek is ongetwijfeld artikel 1638 C. niet al leen één der belangrijkste, maar ook een der meest ..omstreden" artike len. Belangrijk, wijl dit artikel den werkgever verplicht in bepaalde ge vallen van werkverzuim aan den arbeider het loon te betalen. „Omstreden" is het artikel: ten eerste, omdat de duur van de verplichte loonbetaling niet precies is omschreven; ten tweede, omdat art. 1638 c. geen z.g. dwingend recht bevat. Van het in dat artikel bepaalde mag wor den afgeweken, echter alleen bii schriftelijk aangegane overeenkomst of bij reglement. Een en ander is oorzaak van vele moeilijkheden. Deze moeilijkheden zijn ongetwij feld mede voor het College van Rijksbemiddelaars aanleiding ge weest. om in alle provinciale loon regelingen voor land- en tuinbouw, welke 2 Sept. 1942 in werking ziin getreden, een artikel in te lasschen. waarin de verplichtingen der werk gevers ten aanzien van art. 1638 c. B.W. nauwkeurig zijn omschreven. Volgens dat artikel is elke land en tuinbouw-werkgever thans ver plicht: 1. in geval van arbeidsongeschikt heid wegens ongeval of ziekte van vaste en losvaste arbeiders, alsme de van seizoenarbeiders met een dienstverband van ten minste 6 maanden, het loon te betalen tijdens de wachtdagen. resp. bii te betalen tot de volle 100 pet. tijdens de uit- keeringsdagen krachtens de land- en tuinbouw-ongevallenwet of ziekte wet en zulks gedurende ten hoogste 6 weken. Andere, dus losse arbei ders hebben hetzelfde recht echter slechts gedurende ten hoogste 2 we ken. mits hun arbeidsongeschikt heid ten minste 1 week heeft ge duurd en hun geneeskundige be handeling en/of uitkeering krach tens ongevallen- of ziektewet is ver strekt. 2. Alle vaste, losvaste en seizoen arbeiders gedurende ten hoogste 1 dag met behoud van loon vrijaf te geven: a. bij hun huwelijk of van hun kinderen, b. bii bevalling van hunne echtgenooten. c. bij overlij den. en bijwoning begrafenis(cre- matie) van hun echtgenooten. ou ders. schoonouders, kinderen, groot ouders. kleinkinderen, broers of zus ters. zwagers, of schoonzusters en d. bij hun ondertrouw. Diezelfde verplichting bestaat ook voor de losse arbeiders, echter slechts dan wanneer deze op het tijdstip, dat hun verlof moet worden verleend, ten minste 2 weken aaneengesloten bij den werkgever in dienstverband zijn geweest. 3. Alle arbeiders, wanneer zii ten gevolge eener door wet, of overheid zonder geldelijke vergoeding opge legde verplichting, welke niet in hun vrijen tijd kan worden verricht, verhinderd zijn geweest hun werk te verrichten, het loon te betalen, berekend'naar dat van gelijksoortige arbeiders ter plaatse. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 10 uur, Mej. v. Vliet Julianadorp, 10 u., Ds. v. Wichen. Barsingerhorn, 10 uur. Ds. v. Bie- niien. W armenhui zen, 10.30 uur, Ds. Boo- bol. Schoorl, 3 uur, Ds. Veenlhuizen. Zuidischarwoude, 10.30 uur, de heer C. A. Korndörffer. Burgerbrug, 10 uur, Mej. J. van der Veen. Eenigenburg, 10 uur, Ds. Witkop. Oudesluis, 2.30 uur, Ds. v. Beek. Ilippolytusiboef, 10.30 uur, Ds. van Beek, Veenihuizen, 10 uur, Ds. de Moo"-. 11 uur Zondagsschool. Nieuwe Niedorp, 3 uur, Ds. Koole. Noordscharwoude, 10 uur, Cand. W. J. de Hoest. Winkel, 2.30 uur, Ds. de Mooy. Hoogwoud, 10 uur, Ds. Kreb. Anna Paulowna, 10.15 uur, Ds. Vorstman. Wieringerwerf, 10 uur, Ds. Meijer Drees. Slootdorp, 2.30 u, Ds. Meijer D"ees Br. op Langendijk, 10 u. Ds. Koole Doopsgez. Gemeente. Barsingerhorn, 10.30 uur, Ds. Oos- terbaan. Nieuwe Niedorp, 10 uur, Da. T. Rothfusiz. Br. op Langendijk, 3 uur, Ds. Oos- terbaan van Barsingerhorn. Geref. Kerk. Schagen, 9.30 uur, Ds. J. v. d. Mije Bediening H.A. 2 uur, Ds. J. v. d. Mije. H.A. en Nabetrachting Kolhorn (Herv Kerk) 10 uur en 3 uur, Ds. Visch. Noordscharwoude, 9.30 u., Dr. Ri chel. H. Avondmaal. Nam. 3,30 u. Dr. Richel. Nabetr. Br. op Langendijk, 10 uur en 3 u., Ds. Donner. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur dienst. Breezand, 10 uur en 3.30 uur, de heer Boon. Sohagerbrug, Woensdagav. 8.30 u., bijeenk. Chr. Jongemann.ver. in het Evangelisatiegebouw Bergen (E.V. ,,Maranatha"), 10.30 uur, Ds. H. Bakker, v. A'dam. Sohagerbrug (Ned. Herv. Kerk) 2 u. de heer v. Iperen v. Leerdam. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 10.30 u. en 4 uur, de heer Broèksma van Zaandam. Vrije Evang. Ger. Gem. Alkmaar (Doelenstraat 15), vm, 10,15 u. Ds. Ruijs. Woensdag avond 8 uur St. Jacobsstr. 22. Warmenhuizen. Verbr. d. Waarh. (Fuik 1), nam. 4.15 uur Ds. Ruijs Donderdag 4.15 Ds. Ruijs. Chr. Geref. Gemeente. Br. op Langendijk, 10 uur en 3 uur Leesdienst. OUDE BEKENDE HEENGEGAAN. De directeur van den gemeente lijken vischafslag te Urk, de heer K. J. Romkes, is op 71-jarigen leeftijd overleden. De heer Romkes stond wegens zijn gr lote werklust en cor rectheid bij ziin superieuren goed aangeschreven. Tot plaatsvervangend directeur is aangewezen de heer P. Keuter, boek houder aan den gem. vischafslag te Urk. URK. De prijzen waren heden: karper 72 ct., snoekbaars >8 ct., roode baars 36 c,t., groote voorn 30 ct. en kleine voorn 22 ct., alles per kg. WIER1NGEN CINEMA DE HAAN. Voor een totaal uitverkochte zaal werd Woensdagavond door het ge zelschap Herman Bouber opgevoerd het tooneelstuk in 5 bedrijven: „De onbekende Vrouw", door Alex Bis- jon. Van de optredenden noemen we o.a. Hans Tiemeyer als officier van justitie Annie Verhulst als Jacqueline zijn vrouw, hun zoon Raymond (Wim v. d. Brink) Aaf Bouber als .Rose Herman Bouber en Tony Foletta als zaakwaarne mers. Het is het verhaal van een vrouw die door haar echtgenoot verstoten wordt. Na vele jaren komt zij in haar vaderland terug met nog maar één verlangen: haar kind terug te zien. Nadat zij haar minnaar ge HET KAMPIOENSCHAP GROOT BILJART ANKERKADER 45/1. Hoogland wint van Gehrels De eerste middagpartii van den tweeden dag werd gespeeld tus schen de Leeuw en Hoogland. Na vijf beurten was de stand 4028 toen echter kwam de Leeuw over donderend los. Het Nedeplandsche record, staande op 163 en verleden jaar te Rotterdam gemaakt door v. d. Pol. moest er aan gelooven het werden er 218! Tegen zulk spel was Hoogland niet opgewassen. Hij moest met een schamele 37 punten genoemen nemen. De middaguitsla gen luidden: De Leeuw 300 11 218 27.27 Hoogland 37 11 18 3.36 Gehrels 300 27 55 11.11 Jacobs 256 27 57 9.48 van de Pol 300 16 107 18.75 Dommering 133 16 31 8.31 Sweering 300 21 65 14.28 Vreeswijk 128 21 27 6.09 Des avonds klopte Hoogland Gehrels in een partij, waarin geen bijzonder spel werd gedemonstreerd. Geen van beiden zagen kans een serie van betee- kenis te maken en de gemiddelden ble ven beneden de middelmaat. De uitslagen waren: De Leeuw 300 26 57 11.53 Jacobs 234 26 46 9.— Hoogland 300 43 30 6.97 Gehrels 282 43 37 6.55 v. d. Pol 300 20 65 15.— Vreeswijk - 114 20 37 5.70 De partij SweeringDommering werd na 2 beurten afgebroken bij den stand 209—210. Voor alles een goede moraal De afdeeling Noord-Holland van den N.V.B. is^een actie begonnen, welke ten doel heeft de leiders van het jeugdvoetbal eenig inzicht te geven in de opleiding der jonge voetballers en zij heeft daarbij in de allereerste plaats gedacht aan het kweeken van 'n goede moraal bij hen, die straks in de groote competities zullen uitkomen. Daar toe zullen om te beginnen twee lezingen worden gehouden, een door dr. Spoelder, rector vaft het Lyceum te Haarlem en tevens be kend voethalpaedagoog. op Zater dag a.s. om 6 uur in Kinheim te Alkmaar en één door den jeugd leider der Amsterdamsche afdee ling van den N.V.B.den heer P. 7. van Veen, op Zaterdag 6 Febuari a.s. te Zaandam. Zooals gezegd, wordt er alle eerst aan gedacht, een goede moraal bij de jeugdige spelers te kweekèn; niet alleen! opdat zij zich op de voetbalvelden" als be hoorlijke, sportieve jongens zullen gedragen, maar ook, om hun wat mee te geven op den verderen le vensweg in de gewone maat schappij. Natuurlijk is het niet iedereen gegeven, om als jeugd leider op te treden en even na tuurlijk zal niet elke jeugdleider die successen hoeken, welke men van hem verwacht. Maar juist om het ideaal zoo nabij mogelijk te komen, ziin deze lezingen ge organiseerd. Want het is wel duidelijk, dat er iets meer komt kijk enbij de jeugdleiding dan het leeren trappen met een bal; de voetbalhcstuurderen zullen een klein, maar belangrijk deel van de opvoedkundige taak der ouders, op zieh moeten kunnen nemen Daarvoor echter is noodig. da! die bestuurderen weten wat zii doen moeten en dat zij eetiige richtlijnen krijgen. Welnu, de beide hierboven ge noemde heeren zullen die rirht lijnen geven. Daarom honen wij dat de afdeeling Noord-Holland een groet en aandachtig gehoor zal krijgen bij deze lezingen. dood beeft wordt zii voor de recht bank gedaagd waar zij door haar elfen zoon verdedigd wordt zonder dat hii het weet. Het laatste bedrijf brengt allen weer bii elkaar. Het publiek betoonde zich zeer bevredigd. DE WIJZEN UIT HET OOSTEN. De legende neeft het Schriftver- haal aangaande de Oostersche wijzen sterk,met fantasie omkleed. Vcor- eenst leidde men uit het drietal ge schenken zonder voldoenden grond af, dat er drie wijzen geweest zou- d i zijn. Het oosten viert echter het feest der 12 magiërs, en het oudste historiebericht noemt 14 wijzen. Het beM is dus om geen getal aan te nemen; het was in elk geval een be hoorlijke karavaan, die van Babyion naar Palestina toog. Voorts wil men ten tweede de namen der wijzen we ten, n.1. Caspar Melchior en Baltha-. zar, en zelfs dat ze respectievelijk te Milaan, Trier en Keulen begraven zouden liggen. Dat is pure fantasie. Voorts waren zij geen koningen", doel priesters sterrekundigen, Chaldeeën; in Babyion was het hei dendom sterk astronomisch ingesteld. De oorzaak waarom ze naar Pa lestina trokken lag in ,,d% ster". De legende heeft ook deze buitengewoon opgesierd. Ignatius stelt die ster voor als alle andere sterren en zon en maan in groette en glans te overtreffen. Een Arabisch geschrift zegt, dat het een engel geweest is, die in de gestalte van een ster op aarde verscheen en den magiërs den weg wees. In Syrië bestaat zelfs de legende, dat de ster in de gestalte van een knaap met een kruis beladen, op aardè neder daalde en in Babyion de wijzen met menschelijke stem opriep om naar Israë' te gaan. Op plaatjes pleegt men deze ster buitengewoon groot af te beelden en dan met een afzon derlijken stralenbundel bij wijze van zoeklicht de kribbe bestralend. Ook dit is alles pure fantasie. Zulk een wonderster is het niet ge weest; niemand immers te Jeruza lem ziet haar ,i alleen sterrenkun digen merken het teeken op De inscripties zoowel als de sterren kunde helpen hier op weg. Vooreerst heeft men sinds Daniël en de bal lingen onder de Babyloniërs veel aan dacht gegeven aan de ster, die uit Jacob op zou gaan, onder welke een koning geboren zou worden, die het heil voor alle volken zou brengen. Inscripties in grooten getale bewijzen hoezeer men op deze profetieën lette. Verder beweert de sterrenkun de, dat in Babylcn de conjunctie (samenstand) van de pjlaneten Ju- piter en Satumus voor, een konings ster gold; deze samenstand wees dan namelijk op de geboorte van een ka- ning. En daar de 70 jaarweken (490 jaar) die Daniël profeteerde, die na hem zouden moeten verloopen, over eenkwamen met 3 conjuncties, die Jupiter en Saturnus in het jaar 747 na de stichting van Rome vormden, concludeerden de Babylonische wij zen, dat deze de koningsster was, onder welke de koning des heils in Palestina geboren zou worden. Dit inderdaad is het jaar van Jezus' ge boorte geweest. Dat de conjunctie in dat jaar driemaal plaats vond, komt me. het bijbelverhaal overeen; de wijzen zagen de ster eerst in het oosten, vervolgens onderweg en ten slotte te Bethlehem. Een bijzondere stralenbundel ging er van deze ster niet uit; maar dat behoefde ook niet. Het bijbelverhaal in Mattheus 2 leert ons, dat het Sanhedrin op grond van Micha 5 1 Bethlehem -als geboorte plaats van den eventueelen Messias vermeldde. En toen de wijzen zoo doende naar Bethlehem gingen, von den ze daar in het kleine plaatsje gemakkelijk genoeg den geboren ko ning, waarbij de verhalen van de her ders en de engelen hun bevestigd hebben, dat zij den juiste gevonden hadden. Het wonderlijke in deze geschiede nis en de groote prediking, die zjj bevat is deze, dat ien aantal heiden- sche priesters-geleerden naar Bethle- INSCKRIjVINGEN IN HET HAN. DELSREGISTER VAN 4 TOT 11 JANUARI 1943. NIEUWE INSCHRIJVINGEN. Alkmaar; M. BanKert. Tuinstr. 31. groothandel in galanterieën en kramerijen. Langedijk: Fruitkweekerij Sinrie- skijn", eig. S. Meines. Oudkarspel Laanweg D 4. BESTUURSWIJZIGINGEN: Anna Paulowna: Zaaizaadver. Z.A.P. Zwinweg 13. Barsingerhorn. Ond. Brandwaar borg Mij.. Dorpsweg C 90. ANDERE WIJZIGINGEN: Alkmaar: J. Anema. Geest 4244. grossier in auto-onderdeelen enz. benoeming procuratiehouder. Woningbureau „West-Friesland", v.h. B. W. H. Kleinschmidt. Gees tersingel 17. woningbureau assu rantiekantoor enz., rechtsvorm gewijzigd. C. A. v. d. Burg. Kennemerstraat- weg 90. brood en banketbakkerij, rechtsvorm gewijzigd. Heerhugowgard: P. Wester. Hens- broekerweg G 246, timmerman aannemer. overgegaan aan J. Doo- deman. Den Helder: „De kleine Winst" eig. R. T. Oost. Koningstraat 31. ver koop van schoenwerk enz., han delszaak verplaatst naar Arnhem. Steenstraat' 107. N. Niedorp: J. Faus. Dorpsweg B 213 aannemersbedrijf, rechtsvorm ge wijzigd. Schoorl. café „De Staande Leeuw" eig. P. Huiberts. Heerenweg A 77. overgegaan aan P. Hakof. St. Pancras: Jb. Kooii en Zonen. N.V. Bovenweg 291. in- en ver koop van brandstoffen enz., in lio. getreden. Zijpe; E. Roozing Sint Maartens brug timmer- en aannemersbe drijf. overgegaan aan P. Roozing Ezn. P. Zomerdijk, 't Zand. Rijksweg K 53 levensmiddelenbedrijf en warenhuis, rechtsvorm gewijzigd. OPHEFFINGEN: Alkmaar: Fa. Ansingh en Mesman, eig. A. Prins. Achterstraat 50. apotheek en drogisterij. N.V. Handelsraad van de L.T.B. „De Schermer", in lio.. Dijk 12. in- en verkoop van meststoffen enz. Bergen: S. Leegwater. Ruïnelaan 19 leesbibliotheek. Mij. tot exploitatie v. d. melkin richting en stoomzuivelfabriek „Wilhelmina". N.V. in lio.. Berger- weg '101. Hëerhugowaard: N.V. Handelsraad v. d. L.T.B. „De Koolstreek", in lio.. Verlaat 5. in- en verkoop van landbouwbenoodigdheden. Schagen; N.V. Handelsraad van de L.T.B.. „Het Noorden", in liq.. Laan D 5 in- en verkoop van landbouwproducten. LEEUWARDEN. 15 Jan. Veemarkt. 40 stieren; 425 vette koeien; 534 melk- en kalfkoeien f 425925; 125 pinken f 280400; 272 weideschapen f 100250. lam meren f 90165; 21 kleine biggen f 14—70, 196 bokken en geiten. 3 paarden. Totaal aanvoer 1998 stuks. Eierhandel. Kipeieren 6Vo10.45 ct. p. stuk: handelspriis f 1.321.37 per kg.: eendeieren 7.68.1 ct. p. st. Pluimvee: slachthanen f 1.50 2.50. slachtkippen f 1.50—2.75; jonge hanen f 1—2.25. jonge duiven f 0.40. per 'stuk; konijnen f 1 per kg. Ver. v. Zuivelmaatschappiien: Edammer kaas 20 plus f 87. 40 plus f 112. Goudsche kaas 20 plus f 87. 40 plus f 112. Broodkaas kaas 40 pl. f 112. Leidsche kaas 20 plus f 102 per 100 Kg. hem komen en Jezus vinden, terwijl de Joden den geboren Koning niet vinden kunnen, ja hand- en span diensten aan Hero es verleenden, om dezen grootmoordenaar te helpen den Messias weer uit den weg te ruimen. BREEKT GEEN SLEUTELS! Met een nijdig verbeten gezicht rukte en wrong Jan Dels aan de sleu tel van de kastdeur. Zonder resultaat. De deur was en bleef dicht. Met een heftig gebaar greep hij naar zijn zak doek, om die om de sleutel te wikke len en daardoor meer kracht te kun nen zetten. „Verdorie, die kast moet open!" „Dat zal je zóó niet lukken", meen de zijn vriend, die belangstellend toe keek. „Zoo direct breek je het slot, bf de sleutel, en dan kun je er heelemaal niet meer in, voor je een vakman laat komen!" „Niet zóó? Hoe dan wel? Kun jij die deur soms open krijgen?" De ander stond kalm op. „Ik weet het niet", antwoordde hij bedaard, „ik wil het wel eens probee- ren". Hij nam de sleutel over van Jan, die met nerveus-geërgerde bewegingen een cigaret opstak. Peter trachtte voorzichtig de sleu tel in het slot te steken. Dit lukte. Even 'n soepel, tastend wrikken. Toen draaide de sleutel in het slot om, de kastdeur was open. „Alsjeblieft". Jan staarde zyn vriend verbaasd aan. „Hoe Is 't mogelijk? Daar sta ik nu minstens vijf minuten te rukken en te wringen en me nijdig te maken en jij draait onmiddellijk dat slot open, alsoif het heelemaal niet gehaperd had. Heb je soms tooverkracht in je vingers?" Peter glimlachte even. „Dat niet; wél het geduld om even rustig te tasten hoe het kan, a 1 s het kan. Bovendien maak ik me niet nijdig. Als je nijdig wordt, mol je de zaak onherroepelijk. Ik zag dat jij op 't punt was dat te doen, daarom be moeide ik mij er even mee". „Nu bedankt hoor". De ander wuifde af: ,(de moeite niet". Hoe dikwijls breken wij de sleutel, of het slot van de deur naar het geluk, doordat wij ons geduld verlie zen en ons nijdig; maken? Ruw ruk ken en wringen is, zoowel in let terlijke als figuurlijke zin altijd de slechtste manier om een moeilijk werkend slot te openen. In geval van een gewoon, werkelijk slot riskeeren wij hoogstens eenig uit stel en geringe kosten, uitstel tot dat de slotenmaker geweest is, om hetgeen wij door ruwheid en ongeduld verknoeien weer in orde te brengen. Maar als wij doof heftig forceeren het slot van de deur naar ons geluk for ceeren, dan kan het voorkomen', dat die deur voorgoed voor ons gesloten blijft. Geluk laat zich niet dwingen; je kunt ervan droomen, je kunt erop hopen en er m "ele gevallen ook wei naar streven; maar je kunt het nooit of te nimmer forceeren. Als wij ons daaraan houden, dan zal er een dag komen dat de deur naar het geluk zich-ontsluit, even ge makkelijk als de kastdeur onder de soepele voorzichtige poging van Peter. Maar elke poging om het geluk te forceeren, heeft hetzelfde resultaat als de aanraking van een onwillig slot door ruwe, ongeduldige handen, n.1. dat wij verder verwijderd zijn van hetgeen wij wilden bereiken dan ooit te voren. Dan kunnen wij razen en schelden en met onze vuisten op de onwillige deur bonken, maar wat winnen wij ermee Verlies van tijd, verlies van adem en gekneusde handen. Wanneer hef slot van d? deur naar Uw geluk ook zonder een rustig ea bekeerscht pogen nog niet wijkt, blijft daar dan niet te lang bij stilstaan. Er staan zoovelen wanhopig te rukken aan gesloten deuren; misschien kan Uw rustig trachten die doen open gaan. Dr. Jos. de Cock. f!Nadruk verboden).

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3