Verduister r DAGBLAD VOOR MASSALE AANVALLEN EN VERBITTERDE AFWEER Germaansclie landdienst Stadsnieuws In rustiger banen Voorbij den kortsten dag HELDERSCHE EDITIE Gevangenen en buit in Tunesië Luchtaanvallen op Engeland Drie Britsche. jagers werden neerge- i 0 schoten. Italiaansch Weermachtbericht Churchill bij Roosevelt Londen evacueert Distributienieuws 2aj,„ 17.06 uur l2Feb n.m. o.«30 uur v m K.V.H.-nieuws Hermes-nieuws Uit de natuur Uitgave: u Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: Schager editie: Schagen Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen). Heldersche edi- ™e; üen Helder. Koningstraat 78 Tel. 2345 (2 liinen). NOORD-HOÜAN Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bij contract binnen een jaar te ee- bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi- op aanvr. 87ste Jaargang. No. 20008 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar VRIJDAG 22 JANUARI 1943 DÜ1TSCH WEERMACHT BERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 21 Jan. (D.N.B.) Het opperbe vel maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijke front hebben de bolsjewieken hun felle aanvallen voortgezet. Zij werden over al met zware, verliezen teruggeslagen Zij verloren op 19 en '20 Januari 52 tanks, waarvan alleen een pantserdi visie in succesvollen tegenaanval 24 vernielde. Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen en Roemeénsche gevechts vliegers dreven in voortdurende actie troepenconcentraties der bolsjewieken uiteen en bestreden de vijandelijke ra vitailleering. De Duitsche troepen in het ge bied van Stalingrad stelden tegen over de voortdurende inspannin gen van den vijand om het verde digingsfront in te drukken verder uitersten weerstand en sloegen massaal uitgevoerde aanvallen in verbitterde gevechten af. In den centralen sector van het front en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer plaatselijke gevechten, waarbij eigen stoottroepen met succes in den strijd waren gebracht. Bij de aanhoudende, harde gevechten ten Zuiden van het Ladogameer wer den 27 tanks, waarvan 18 door één in fanteriedivisie, vernield. In den tijd van 11 tot 20 Januari zijn aan het Oostelijk front 804 bolsjewis tische tanks door formaties van het leger vernield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. Het' Duitsche-Italiaansche pantserle- ger heeft, gisteren alle door het achtste Britsche leger met massale infanterie- en pantserstrijdkrachten ingezette aanvallen bloedig afgeslagen. Duitsche duikbommenwerpers grepen met ver nietigend effect in de gevechten in. ROME, 21 Jan. (Stefani). In zijn weermachtbericht no 971 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: In Tripolitanië gaan de strijdkrach ten van de as voort met de vastgestelde krijgsoperaties uit te voeren.. Onze formaties vliegtuigen bombardeerden en bescheten herhaalde malen pantser- strijdkrachten van den vijand. Duit sche jachtvliegtuigen schoten drie Spitfires omlaag. Twee andere vijan delijke machines werden neergehaald door het luchtdoelgeschut. In den sec tor van Tunesië werden de veroverde stellingen geconsolideerd. In de ge vechten van de laatste drie dagen heb ben wij in totaal 1500 krijgsgevangenen gemaakt. Bovendien werd een aanzien lijke oorlogsbuit veroverd, waaronder twintig kanonnen en eenige tientallen machinegeweren. Honderd motorvoer tuigen werden vernietigd. Tijdens een vijandelijken aanval op de haven van de stad Sousse in Tunesië is een vier motorig toestel door het afweerge schut getroffen. De machine stortte in zee. Italiaansche vliegtuigen met groo- ten actieradius hebben de haven van Oran aangevallen. Een schip werd brandehd achtergelaten en een ander vaartuig werd ernstig beschadigd. For maties bommenwerpers hebben de ha ven van Algiers aangevallen en twee schepen getroffen, waarvan een is ge zonken.' Op zee ter hoogte van Algiers heb ben gisteren formaties Duitsche vlieg tuigen een vijandelijk konvooi aange vallen en een schip van 8000 ton in den grond geboord .terwijl acht andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 49.000 ton getroffen werden. Onze torpedovliegtuigen onder bevel van den kapitein-bestuurder Ricciarini Giulio namen geleidelijk aan den aanval op het konvooi deel en brachten met tor pedo's een schip van 6000 ton tot zin ken, terwijl een ander vaartuig van gelijke tonnage ernstig beschadigd werd. In het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee werden des nachts tal van vijandelijke vaartuigen, die in konvooi voeren, dat krachtig be schermd was, herhaalde malen aanval len door formaties torpedovliegtuigen. Kapitein Franco Meilei, luitenant Ales- sandro Setti en luitenant Francesco Cossu boordem elk een schip van 7000 ton, dus gezamenlijk 21.000 ton, in den grond. Een vierde schip werd ernstig beschadigd door den onderluitenant Carlo Whister. N« een succesvollen tocht weef terug In de thuishaven. Na vele lange eD zware weken verlaten de U-boot mannen hun schip en kriigen weer vasten bodem onder de voeten PK Prokop -PBZ-R-P m In Tunis zijn de in de laatste twee dagen gewonnen nieuwe stel lingen behouden tegen sterke vijan delijke tegenaanvallen in. Op eeni ge plaatsen werden zij ten aanzien van terrein en streek nog belang rijk verbeterd. Het aantal gevan genen en de buit wordt voordurend grooter. Het luchtwapen heeft de gevechts handelingen onder troepen op den grond gesteund en in verscheidene gol ven een volledig beladen groot con- vooi aangevallen in de wateren van Algiers. Tot dusver zijn twee trans portschepen m»t tezamen een inhoud van 18000 brt. in den grond geboord en 9 vrachtschepen zwaar beschadigd, drie daarvan raakten in brand. Ten Westen van Algiers heeft een Duitsche duikboot bovendien een schip van 6000 brt. in den grond geboord en een tweede schip, welks ondetgang niet kon wórden waargenomen, getor pedeerd. Een formatie snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft gistermid dag bij verrassing Londen in scheervlucht aangevallen en bom men van zwaar kaliber geworpen op het stedelijk en havengebied. De begeleidende jagers schoten in felle luchtgevechten drie Britsche jagers en bovendien 10 versper ringsballons neer. Tezelfder tijd bombardeerden andere vliegtuigen verscheidene plaatsen in het Zui den van het eiland, Des nachts bestreden gevechtsvliegtuigen Zuid oostelijk gebied van Engeland. 's GRAVENHAGE, 21 Jan. In het Oosten van Europa wacht, een grootsche taak, want daar wordt de toekomst van ons land veilig gesteld. Jongens uit alle Germaan- sche landen, uit Noorwegen, De nemarken, Duitschland, Vlaande ren en Nederland dienen daat als de pioniers van weleer hun va derland. Eenige honderden Nederland- sche jongens staan reeds in den Germaanschen landdienst, Geen mooiere en meer verantwoordelij ke taak dan dezen jongens leiding te geven. De gelegenheid hiertoe is thans voor lederen jongen Ne derlander van 20 jaar en ouder opengesteld. Ver^ischten hiervoor zijn begrip voor de nieuwe orde en belangstelling voor het boeren bedrijf. Na een opleiding van vijf maan den, welke gedeeltelijk in Neder land en gedeeltelijk in Duitschland plaats vindt, volgt plaatsing in een der Nederlandsche landdienst- kampen. Aanmelding dient te geschieden voor 1 Februari aan het adres Koningslaan 9, Utrecht. Jeugd van Nederland! In Oost- land ligt onze toekomst! Ons vaderland heeft je noodig! Meld je aan voor den Germaan schen landdienst! Nederlanders beschoten op Japansch schip Naar de ,.D. Z. i. d. Niederl." uit Tokio meldt zijn twee Japansche stoomschepen, waarop zich Neder landsche gevangenen bevonden, op 15 Januari in de wateren ten Wes ten van het eiland Tavoy voor de Westkust van Birma, door drie vij andelijke bomen werpers aangeval len. Eén schip werd zwaar bescha digd. Ongeveer 500 Nederlanders .worden vêrmist. Jan Pijnenburg, die zich enkele jaren uit het wleler-strijdperk had terug getrokken, laat weer van zich hooren. Volgende week begint hij weer te trainen voor wedstrijden in Belgie. „De Pijn" met een van zijn kinderen bij een voorstudie voor het a.s. seizoen VNP-De Haan-Pax m BERLIJN, 21 Jan. De ANP- correspondent meldt: Het gerucht, dat Churchill eenige dagen geleden een ontmoeting met president Roosevelt heeft gehad, neemt steeds vastere vormen aan. Mededeelingen uit Zweedsche bron nen bevestigen, dat men te Londen het stilzwijgen over Churchills on verwachte absentie strikt bewaart. Churchill zou een persoonlijk onder houd met Roosevelt gewenscht heb ben in verband met de ongunstige wendingen in den slag op de Oce anen en in verband met de Noord- Afrikaansche perikelen. Ook schij nen de Amerikaansche wapenleve- ranties naar de Sovjet-Unie aanlei. ding tot een ruggespraak te zijn geweest. Cunnlngham bevorderd tot groot-admiraal BERLIJN. 21 Jan. De ANP- correspondent meldt: De Berliner Boersenzeitung verneemt uit Stock holm. dat admiraal Cunningham door den Engelschen koning tot groot-admiraal bevorderd is. Hier door'is Cunningham in rang boven den Amerikaanschen generaal Eisen hower gekomen, hetgeen nieuwe wrijving tusschen de Britsche en Amerikaansche autoriteiten in Nrd.- Afrika tot gevolg'kan hebben. Het vermoeden bestaat, dat Cunning ham het opperbevel in de Middel landsche Zee zal neerleggen, daar hij zich onder meer eenige dagen geleden als een tegenstander van de Aglo-Amerikaansche operaties in dit gebied heeft ontpopt. STOCKHOLM, 21 Jan. (Stefani) Uit Londen wordt gemeld, dat de autoriteiten aldaar maatregelen ge nomen hebben om zooveel mogelijk burgers uit de stad te evacueeren. Gisteravond waren de openbare slaapzalen op de stations van den ondergrondschen spoorweg propvol menschen. De bladen van vandaag uiten scherpe critiek op de diensten van het afweergeschut en eischen vervanging van de leiders. EMPIRE BUILDING DOOR BRAND VERWOEST. Uit New York wordt gemeld, dat het groote hotel „Empire Building" door brand volkomen verwoest is. Er vallen zeven dooden en 42 ge wonden te betreuren. VERLAGING MELKRANTSOENEN. I In verband met het heerschende mond- en klauwzeer en het feit, dat de meeste drachtige koeien eerst iri het.voorjaar zullen kalven, moet het komen tot een verlaging van het melk- en taptemelkrantsoen. Deze, a.s. Zondag 24 Januari, ingaan de beperking zal tijdelijk zijn. Het rantsoen der distributieperiode van 4 weken bedraagt na de -beperking voor de a. kinderen van 4 tot 14 jaar in plaats van viermaal 3 1/2 liter .gestan daardiseerde melk: driemaal 3 1/2 li ter, b. jeugdige personen van 14 tot 21 jaar en volwassenen in plaats van viermaal 13/4 liter taptemelk drie maal 1 3/4- liter. VERLAGING VAN HET VLEESCH- RANTSOEN. Door het .gebrek aan geïmporteerd veevoeder moest de veestapel worden ingekrompen. Onze rundveestapel heeft tgn naaste bij eert omvang gekregen, die voor de tegenwoordige omstandig heden de meest gewenschte is. Groo- tere inkrimping zou beteekenen nog minder melk, d.w.z. behalve minder consumptiemelk ook minder boter en kaas. Het vleeschrantsoen echter moet zich in het vervolg aanpassen aan dat gene, wat door den jaarljjkschen aan groei beschikbaar komt van onzen vee stapel. Dat beteekent, dat het tegen woordige vleeschrantsoen niet behou den kan blijven. Het vleeschrantsoen zal met ingang van Zondag 24 Januari a.s. vooreerst verminderd Worden tot 200 gram per persoon per week, been inbegrepen. Mocht de nu nog aanwezige rundvee stapel, die ongeveer 80 pet. is van den vroegeren, moeten worden "aangetast, tengevolge van handhaving van het verlaagde rantsoen, dan is verlaging van het vleeschrantsoen het eenige middel om het veel belangrijker vet en melkrantsoen voor nog verdere ver laging te behoeden. BOTER VERKRIJGBAAR OP DE KOMENDE BON. 's GRAVENHAGE, 21 Jan. Den laatsten tijd doen geruchten de ronde, dat in de eerstkomende weken geen boter meer 'zal worden verkrijgbaar gesteld. Naar aanleiding hiérvan wordt medegedeeeld, dat deze geruchten niet juist zijn. Met ingang van 4 Februari a.s. zal een bon worden aangewezen waarop naar keuze boter of margarine zal kun nen worden verkregen. Er .zal vol doende boter zijn, zoodat men op elke der daarvoor aangewezen bonnen bo ter zal kunnen betrekken. Het kwam den laatsten tijd veel vuldig voor, dat zich, bij het aanko- jnen van de treinen, opstoppingen voordeden bij den qitgang. Deze op stoppingen namen soms den omvang aan van een panie!. in het klein, zoo dat menig reiziger met een buil op Stationsplein belandde. Voor dit wJ zeer onaangename euvel waren diverse oorzaken aan te wijzen. In' de eerste plaats was het, door personeelsschaarschte, blijkbaar niet mogelijk meer dan 2 „uitgan gen" disponibel té stellen, tengevolge waarvan een aantal van vele hon derden menschen praktisch tegelij kertijd het perron wilde verlaten. Voorts, en dit gold speciaal den Werftrein, voelden de mannelijke rei zigers er nietst voor bij de loketten opgehouden te worden en de kans te lóopen op verzuim. De laatste dagen nu is er een wij ziging ten goede gekomen. Er gaan meer loketten open als de treinen binnenkomen en voorts heeft men gezorgd voor politioneel toezicht. Den eersten dag leverde dit politio neel toezicht o enjge strubbeling op DE „VLASCHGAERT" VERFILMD De ANP-correspondent uit Berlijn meldt: De Stijn Streuvels-film „Vlaschgaert" is in overleg met den auteur omgedoopt en draagt thans den naam „Wenn die sonne wieder sclTeint". De opnamen zijn voltooid en de film over-het Vlaamsche boe renleven kan binnenkort op het witte doek verwacht worden. MaanMaan op vanavond om onder 18.23 8.59 1K tol morgenochtend f, K 5 Febr. n 20 Feb. Met handgranaten en machinepistolen tegen bunkers SS PK Klerk (Vrijw. Leg. Ned.) O H-P i Houdt Uw gasverbruik in toom en spaart met niet al te vriendelijke reizigers, thans evenwel blijkt dat ook dit toe zicht een wijziging ten goede heeft gehad. ""elangrijk vlotter dan voorheen kan men zich thans naar het Sta tionsplein begeven en hoewel de toe-» stand nog niet ideaal te noemen is, mag men tevreden zijn met deze wijziging. Hoe dan ook, in ieder geval neme men in aanmerking, dat niet ieder een tenslotte als nummer één het perron kan veraten. Eenige gemoede lijkheid en kalmte zijn ook hier, en blijvend, dringend gewenscht. ADOS 2—KVH 1. Zondag gaat KVH 1 naar Adjss in Hoorn. Thuis wisten onze stadge- nooten met groote cijfers te winnen, zoodat wij vertrouwen, dat de 2 pun ten naar Den Helder komen. Opstelling: Aanval: mevr. A. Luders, L. de Roover, C. Lokkers, M. Dienaar. Midden: A. Holdorp, T. Wagema- ker, A. Luders, J. Hemelrijk. Verdediging: J. Lokkers, C. Claus, C. de Jonge, T. Kranenburg. Reserves: N. v. Dijk, mevr. Hemel rijk. Vertrek per spoor van 9.30 uur. WIJZIGING PROGRAMMA. Ingelascht zijn: Hermes II—Ijsvo gels III (dames)/ aanvang I uur en PIJ II Hermes TI (heeren). Bovenstaande wedstrijden zijn bekerwedstrijden. De eerste wedstrijd vindt dus p! ,ats op het terrein aan de Meeu wenstraat vóór den strijd Hermes CHp. GEVONDEN. Aan het Bureau van dit blad, "Ko ningstraat, isjerug te bekomen een blauwe wollen polsmof, die verloren werd ter hoogte van de Centrale Keuken aan de prins Hendriklaan. door J. K. S. IV. De lente komt van ver, Ik hóór haar komen... Herman Gorter. Spreeuwen. Eigenlijk zijn er overal teekenen, die er op wijzen, dat we het diepte punt weer voorbij zjjn, dat de zonne wende een feit is en dat het licht bezig is terug te keeren. Vogelzang is er ook al! Daar zijn de spreeuwen. Op zon nige dagen zingen die glanzende protters met paarsgroen-glanzende veeren en wiebelende vleugels en trillende keelveertjes van alle da ken. Ze roffelen en kwetteren en steken hün vuurpijltjes van geluid af. Daar tusschen door geeft 'n en kel exemplaar nog een gratis voor stelling door een nummertje imita- tiewerk weg te geven, waar ge van opkijkt, 't Loont de moeite om eens op de doodgewone spreeuwen te letten. Vooral in den tijd van druk ken vogeltrek .is soms uit den spreeuwenzang op te maken, welke vogelsoorten 's.nachts druk doorge trokken zijn. Imiteeren de spreeu wen bijv. veel wulpenroep, of is hun zang doorspekt met 't aardige dub- beltoontje der oeverloopers, dan kunt ge er zeker van zijn, dat die vogelsoorten in groot* aantal zijn doorgekomen. Maar er staat meer imitatiewerk op hun repertoire. De kat van Uw buren, kievitroep, 'n piepende pompzwengel, 'n knarsen de deur. En alles natuurgetrouw! Let eens óp den spreeuwenzang, dan kunt ge dit lijstje gemakkelijk nog uitbreiden. De spreeuwenzang is nu wel niet zoo n uitgesproken lente-symptoom, want spreeuwen zingen altijd en overal als hqt zonnetje maar schij nen wil. Maar toch geeft het een lentesfeer, zoo'n stel zingende prot ters. Maar toch geeft het een lente sfeer, zoo'n stel zingende protters. Hetzelfde geldt voor het zingen van roodborstje en winterkoning. Die zingen wel als het vriest. Repetities. De pekzwarte, goudgesnavelde merelman begint 's avonds in de schemering weer te probeeren of hij het zingen nog niet verleerd is; soms half December begint hij z'n fluit te stemmen. En dat eerste be gin van den merelzang is heel innig en zacht; onzegbaar mooi. Het is niet schetterend of daverend, maar heel bescheiden. Het is, bij wijze van vergelijking, geen koperen blaasin strument, maar een hobo. Wie nog nooit dien eersten schuchteren me relzang gehoord heeft, mist heel wat. 't Is net alsof uit een onwe zenlijke verte orgelspel tot U komt; het geluid is niet op afstand thuis te brengen; de vogel kan vlakbij zitten, maar net zoo goed een heel eind weg zijn. Toch is er een „maar". Het geluid van de koolmees heeft iets verkwikkends, iets blijmoedigs en levenslustigs. Dat heeft dit eer ste zingen van de merels niet. Ook de zanglijster is weer begon nen te zingen, maar precies als zijn neef, de merel alleen in de heel vroege morgenuren en als het schemert 's avonds.. Ras als het voorjaar vordert gingen ze ook wel tusschen beide perioden in, maar nooit wordt het zoo, dat ze den heelen dag door zingen, zelfs niet in de maand Mei, de maand' van den druksten vogelzang. De lijsters blij ven dus de zangers van de twee schemeringen en pauzeeren 's mid dags. Straatjongenswerk. Laten we vooral ook de musschen niet vergeten, die straatjongens. Die maken soms al 'n herrie, dat hoo ren en zien je vergaat. Eerst zitten ze rustig bij troepjes in de heesters te sjilpen, heel vredig, en dan op eens is het uit met de rust en den' vrede. De strijd is ontbrand voor je het weet, en natuurlijk is er een vrouw in het spel. Ze plukharen in een warrelende bende, dat de vee- ren er af stuiven, ze vechten, sjil pend in een kluit, een troep schel dende, bruine duiveltjes, die van den grond in een heester vliegen, en vandaar in een kluit, onder hei- densch lawaai, weer op den grond valt, waar de strijd in het stof ver der woedt. En intusschen geven de musschen, die zich neutraal houden, gratis en franco hun raadgevingen, instructies en verwenschingen aan de oorlogvoerende partijen, waarbij ook deze zich-afzijdig-houdenden vaak kennelijk in groote opwinding verkeeren!" Wat kunnen die vrouwtjesmus- schen zich anders als furjes verde digen. Daar krijg je diep respect voor! Dat is niet te zien bij zoo'n algemeene vechtpartij, maar wel wanneer één minziek mannetje zoo'n wijfje met eigenaardig gesjilp om- tript, met opgericht kopje, laag op de pooten en met hangende vleu geltjes. Hoe verwoed kunnen ze dan zoo'n lastig mannetje pikken, of met den snavel vasthouden bij de veeren of een vleugel. Geen pretje om zóó' een blauwtje te loopen. Andere vogels. En er zijn nog wel meer vogels, die blijk geven, dat het voorjaar in aantocht is. Eksters sleepen waar lijk al met bouwmateriaal voor hun nesten, kauwtjes hebben paarsge wijze de gebruikelijke Nieuwjaars visite afgestoken aan hun nestplaat sen. De houtduiven koeren op zon nige dagen alsof het volop voorjaar is. En de zilvermeeuwen baltsen soms al! Alweer een geluid, dat ge schikt is om 'n echte lentestem ming te veroorzaken. Ge kent 't ge luid wel. Zoo'n fijn-witte en grijze, forsche meeuw op 'n schoorsteen, heerlijk afstekend tegen de blauwe lucht er dan krijgt hij opeens de lente in zijn bol; de nek gaat naar voren en beneden, en „klauw-lauw- In het wlnterschc Stalingrad. Ontel bare loopgraven verbinden de afzon derlijke Duitsche gevechtstellingen |n het gebied der stad met elkaar PK Herber-Transo-F-P m liauw", daar balst hij. Ook zeilen de zilvermeeuwen in dezen tijd vaak urenlang rond, steeds hun vèrklin- kende kreten slakend. Soms geven zij zelfs al iets van paringsinlei dingen te zien, merkwaardige ge dragingen, welke aan de paarvor ming voorafgaan. En ook sommige zilvermeeuwen trekken evenals hun neven dé kokmeeuwen, hun winter jasje al uit. 't Is wel niet zoo spre kend bij hen. Bij hen verdwijnen de bruingrijze streepjes op den schedel. Nog meer verschijnselen. In de maand Januari worden de eerste jonge haasjes geboren. In open legers nog wel. De vraag rijst wat er van die diertjes terecht komt in een winter als die van het vorige jaar. De akkerleeuwerik keert terug uit zijn overwinteringsgebied. Voor- loopig is hij nog niet zoo ver, dat hij zingt; dat hoort hij op 2 Februari te doen en hij houdt zich daar vrij aardig aan, tenminste wanneer het weer wat meewerkt. Het vorige jaar hoorde ik hem pas op 15 Maart. De witte kwikstaartjes keeren eveneens terug om weer staart- wippend langs de slootkantjes in secten te jagen. De blauwe reigers gaan de broedplaatsen bevolken en beginnen de oude nesten op te lap pen Maar dan wijst de kalender als regel al Februari Slot. Naast al deze voorjaarsverschijn selen zijn natuurlijk de winterver- sehijnselen nog volop aanwezig. Ook bij de waterverschijnselen is veel schoons te genieten. Te veel heerscht nog de meening, dat het in den winter buiten niet mooi zou zijn en dat er dan buiten niets te bele ven valt. Maar hierover wilde ik dit maal niets zeggen en mij beperken tot devoorjaars-symptomen, die ieder kan waarnemen, die oogen en ooren gebruiken wil. Ge moet echter één ding niet ver geten. De meeste voorjaarsver schijnselen zijn waar te nemen op milde, zonnige dagen. Op gure da gen en bij vorst worden de voor*- jaarswerkzaamheden óogenblikkelijk geremd of geheel tot stilstand ge bracht. Valt de dooi in, dan gaat alles in versneld tempo door: vogels zingen plotseling, het bijenvolk houdt z'n reinigingsvlucht, knoppen zwellen, de eerste voorjaarshom mels brommen in de bloeiende elzen. Slechts enkele verschijnselen zijn niet te stuiten, zooals veranderingen in het veerenkleed bij sommige vo gels. En niet te stuiten is het alge meene offensief van de lente Wacht dan n'et tnt de winterjas thuis kart blijven, de bollenvelden bloeien en de nachtegalen bjj hon derden zingen. Mis die prachtige tijd van de voor lente niet! De lente komt!

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1