DE WEEK Een stranding bij Den Helder 118 jaar geleden Marktberichten Stad^ieuws F, G, H, I,J, K, L Mededeelingen van den Distributiedienst Denk om Uw Wegenbelasting! Helder -nieuws Uitslagen „Morphy" Politieagenten als zwarte handelaars Predikbeurten De aanval op Londen SuHanomide iüaMaansch Weermachtbericht Afhalen schoenen formulieren Wö vestigen et de aandacht op, dat diegenen a.s. Maandag en Dinsdag L. de gelegenheid wor den gesteld tot het verkrijgen van een aanvraagformulier voor schoencnboTinen op het Distri, butiekantoor wier geslachts naam aanvangt met een der letters F, G, H, I, J, K of L. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 20 en 21 Januari. Bevallen: M. W. F. Achterberg Roestenburg, d. Overleden: M. Ruijter, echte-, G. V. d. Park, v., 46 jaar. Gehuwd: A. Koeleman en L. W. Hatemink. RIJWIELEN EN WIELRIJDERS. In de Molenstraat'werd een fietser bekeurd wegens het in verkeerde richting berijden van het beruchte gedeelte bij de Keizerstraat. Twee personen deden bij de politie aangifte van vermissing van hun rijwiel. Een fietser zonder bel op zijn ve hikel werd deswege bekeurd. INBRAAK HET DIEFSTAL. Een geëvacueerde stadgenoote, die haar inboedel eens kwam inspectee- ren, kwam tot de ontdekking dat een gedeelte van haar meubelen was ontvreemd. Brandstoffen kamer- en pensionbewoners. Tot en met 31 Januari a.s. afhalen van aanvraagformulieren voor het tijdvak van 1 Februari t/m 31 Maart a.s. Zeepbonnen wegens vuilen arbeid. Van 25 t/m 30 Januari a.s. afhalen van aanvraagformulieren voor het tijdvak 1 Februari t/m 31 Maart a.s. Zeep/scheerzeep voor kap pers- bed lijven. Van 25 t/m 30 Januari a.s. afhalen va aanvraagformulieren voor het tijdvak 1 Februari t/m 1 Mei 1943. Bonkaarten levensmiddelen en bonkaarten voor bijzonderen arbeid. Op Donderdag 28 Januari a.s. vindt de na-uitreiking dier kaarten plaats. Kaarsen voor stal en voertuig- verlichting. Van 25 Januari t/m 6 Februari 1943 kunnen de rantsoenbonnen voor kaarsen voor de periode 1 Februari t/m 31 Maart 1943 worden afgehaald, door hem, die in dit seizoen reeds een aanvraagformulier hebben inge diend. Zij, die verzuimd hebben een aan vraagformulier in te dienen, kunnen dit alsnog doen. De Gemeente-Ontvanger deelt me de, dat in het begin van Februari de aanmaningen voo de Wegenbelas- t;ng 1942 zullen worden verzonden. lleen zij, die een verzoek om ont heffing hebben rigediend, kunnen met eventueele betaling wachten tot op hun verzoek is beslist. d.t.s. i—helder i. Kenter, d.; Booy, v. Teeckelen- burgh, a.; Himpers, v. Beekhoven v. d Bogaerde, m.; Dorlijn, Kiese- wetter, Rottier, Gast, Krab, v. Vertrek per rein 11.40 uur. watervogels 2—helder 8. Brouwer, d.; Visser, Bodenstaff, a v. d. bogaerde, Jansen, Hendriks, m.; v. Horik, Vonk, Borgerding, Stale- man, Snijder. 10 uur. A-terrein. d.t.s. 3—helder 4. Vertrek per trein 9.30 uur. Afd- 1- Nijssen—Valkenier 1—0, AsselmanKI einhloesem 10, Groe- neveldDohré 1—0. Stand: 1. J. g. Nijssen 5%; 2 J Wijker 5; 3. J. Valkenier 3; 4 J N Kuitems 4; 5. O. Kleinbloesem 3%; 6. J. Groenveld 2; 7. Th. Asselman 2; 8. F. A. Muller 1; 9. H. A. Dorré 0. Afd. 2. KoedijkerDolstra 01, SmitBeek er. AdriaanseBruisma afgebroken. Stand: 1. J. Smit 5; 2. H. Lem 4y2; 3. H. Dolstra 4; 4. J. Beek 4- 5 B Koedijker 3V2; 6. Th. Adriaanse 2; 7. J. A. Kolster 2; 8. J; Bruinsma 1; 9. G. J. de Feijrir 1; 10. S. Zeilstra 0. Afd. 3. v. AmersfoortGrooten- dorst 01, v. EsVerschuur 01. Stand: 1. A. H. Verschuur 7; 2. J. F. Steindel 6; 3. D. v. Es 4; 4. J. v. ■Amersfoort 3%; 5. J. M. Greib 2; 6. J. A. de Reuver 1V2; 7. J. P. J. Groo- tendorst 0. Afd. 4. v. AmersfoortLeeuw 19, De GrootDr. Eindhoven 01, Meulenberg—Boon 0—1, Leeuw— v. d. Horst 10. Stand: 1. W. v. d. Horst 7; 2. J. v. Amersfoort 5%; 3. J. Pranger 5; 4. P. Meulenberg 5; 5. C. de Groot 4V2; 6. A. C. Leeuw 3; 7. H. A. Boon 2%; 8; Dr. C. A. Eindhoven 21/2. Extra, groep. WisseVessies 10, HerderscheeVessies 10, HerderscheeKool 10. Stand: 1. A. 'Wisse 3; 2. H. Her derschee 2; 3. P. Pranger 1; 4. V. Pranger 1; 5. B. Kool 0; 6 S. Ves- siës 0. Van Horik versus Leening Twee Heldersche politieagenten, t.w. H. J. van Horik en J. P. Lee ning. hebben Woensdagmorgen ken nis gemaakt "met den economisc.hen rechter te Alkmaar. Zij kwamen daar niet. om als getuige op te tre den in de een of andere zaak. maar als verdachten, zoodat zij moesten plaats nemen op de verdachtenmat. De heeren hadden zich in den Helder niet alleen verdienstelijk ge maakt bij. de handhaving van orde en rust. maar bovenal met den zwarten handel in rookartikelen. Dat mag natuurlijk niet en voor een politieagent is zulks heelemaal uit den- booze. De handel liep fout en op zekeren dag werd het tweetal betrapt door een collega! Zoodat zij gisteren voor den economischen rechter te Alkmaar moesten verschijnen. Hun was ten laste gelegd dat zij in Juni en Juli van het vorig jaar ongeveer 300 pakjes shag en 600 pakjes sigarètten hadden verhan deld. Van Horik ontkende dat ten eenenmale: slechts zou hij hoogstens als tusschenpersoon zijn opgetreden en op deze wijze zijn collega Lee ning hebben geholpen. Voor zijn bemoeiingen zou hij honderd gul den ontvangen hebben.... Leening vertelde iets geheel an ders; van Horik zou de eigenlijke handelaar geweest zijn en hij zou voor van Horik een koffer met si garetten gedragen hebben. Nog ster ker: hij zou van van Horik zelf de shag hebben gekocht! De sigaretten waren tenslotte ver kocht in Beverwijk voor 1000 gul den aan een coiffeur en een tim merman! Al weer door van Horik. ZONDAG 24 JANUARI. Ned. Herv. Gemeente. (Gebouw Palmstraat.) N.m. 2.3C u., Ds. H. A. Enklaar. Gereformeerde Kerk (Bethel). V.m. 10 u., Cand. K. Blom, van 's-Gravenzande. N.m. 3 u., Ds. F. Tollenaar. Julianadorp, n.m. 3 u., Cand. K. Blom, /an 's-Gravenzande. Anna Paulowna, v.m. 10 u. en n.m. 2.30 u., Cand. Blokland te Oegst- geest. Oud Gereformeerde Gemeente. Maandag 25 Januari, n.m. 7.30 u., in de Kapel te Den Oever, Ds. Kramp uit Grafhorst. Chr. Geref Kerk (Steengracht). V.m. 10 u.' en n.m. 3 u., Ds. J. P. Geels van Aalsmeer. Evangelisatie Palmstraat. V.m. 10.30 u., Candid. Borghardt. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstr.) V.m. 10.40 u., Prop. A. K. v. d. Meij, ber. pred. te Stadskanaal. Oud-Katholieke Kerk (tijd. Herst. Evang. L'th. Kerk, Weezenstraat.) Geen Dienst. Evangelisaties ubouw (Vijzelstraat) V.m. 10.30 en n.m 4 u., Samenkomst N.m. 12.15 en 2.3 u., Zondagsschool Woensdag, n.m. 7.30 u., Bijbelkring Vrijdag, n.m. 7.30 u., Zangdienst. Leger des Heils (Spoorgracht 35) V.m. 10 u., Hedigingsdienst.- N.m. 7 u., Verlossingsdienst. 12 u. Zondagsschool. A.s. Maandag 115 tl., Vrouwenkrans. A.s. Dinsdag 7.30 u., Schriftlezing. TEXEL. ZONDAG 24 JANUARI. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.rr* 10 u., Ds. Visser. Oosterend, v.m. IC u., Ds. Kok. De Waal, v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Wesseldijk D' Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m; 10 ii., Ds. v. d. Veer. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Knot. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u., Ds. v. d. Plas. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 10 uur, Mej. v. d. Veen. St. Maarten, 9.30 u., Ds. Vorstman. Heerhugowaard, 10 uur, Ds de Moov. Oude Niedorp, 2.30 u, Ds. de Mdov Nieuwe Niedorp, 10.30 uur. de heer Lodder van Alkmaar. Julianadorp, 10 uur, Ds. v. Wieken Kólhorn, 10 uur, Ds. v. Biemcti. 11.30 Zondagsschool. Oudlkarspel, 2.30 u., Ds. v. Biemen Barsing'erhorn 9.45 en 10.30 Zon dagsschool Zuidscharwoude, 10.30 uur Ds. Roobol van Egmond-, Broek op Langendijk, 10 uur en 3 uur Ds. J. de Vos van Beesd. St. Maartensbrug, 2.30 uur, Mej. .T. van der Veen. Schagerbrug, 10 uur, Ds. Witkop. Anna Paulowna, 10.15 uur, de heer Jac. de Graaff. Groet, 10 uur. Ds. Klein Wassink Den Oever, 10.30 uur, Ds. v. Beek W es ter land, 2.30 tour, Ds. v. Beek. Wieringerwaard, 10 uur, de beer A. Kalis. Aartswoud, 10 uur, Ds. Kreb. Spanbroek, 2 uur, Ds. Kreb. ■Slöotdorp, 10 uur Ds. Meijer Droes Middenmecr, 2,30 uur, Ds. Meijer Drees. die ook het geld in ontvangst nam. En Leening had heelemaal niets ge kregen voor zijn moeite. Natuurlijk ontkende van Horik dat en waar de zaak geleidelijk steeds meer duister werd. achtte de Officier het gewenscht. om de zaak aan te houden, opdat een belang rijke getuige zou kunnen worden gehoord. in Feiten en Fantasieën Kentering Men kan trachten wat krom is recht te praten, men kan wit pogen zwart te noemen het feit valt niet te ontkennen, dat er in onze goede stad sedert jaar en dag een soort aversietegenzinbleek te bestaan tegen alles wat met Kunst met een groote „K") van doen had. Kunst lag" Nieuwediep en den Nieuwedie- 'pers nu eenmaal niet. Men zwoer bij jazzbanden en „klein"-kunst, bij non- stop-avondên en „soirée's"bij debu tanten-uitvoeringen en dilettantisme, bij saxofoon-virtuozen en „lady-croo ners" bij kweelende (lees niet: kwij lende) jonge-lieden en pikante revue's, bij nu ja, bij alles wat „licht was. Waarachtige kunst kreeg geen kans, ook niet als er t o c h personen gevonden werden die het aandurfden deze naar Den Helder te brengen. Be wijzen? Herinnert V de dagen van weleer dat er een U-koppig publiek tezamen uias bij een uitvoering van het wereldberoemde Bohemer Stnjk- kwartet, dat slechts enkele tientallen personen een marineconcert bijwoon den en dat, om bij plaatselijke presta ties te blijven, de heer Leewens voor stoelen en banken dirigeerde Het was alles feitelijk, hopeloos en zelfs diegenen, die niet zoo spoedig de zaken opgeven, waren er van over tuigd, dat in Den Helder voor goede kunst geen voedingsbodem aanwezig l]viaar zievandaag den dag zeven dagen geleden speelde de Rotterdam- sche pianist Marinus Fltpse m Casino en voor een behoorlijk jjevulde zaal. Er waren een kleine 300 toe hoorders en dat was een aantal dat ons met de grootste verbazing vervuid heeft. Aan dit cijfer zou men interes sante conclusies kunnen vastknoo- pen, doch het interessants van alles is wel het feit, dat er uit dit audito rium stemmen opgegaan zijn die vra gen waarom men nu zooiets niet meer kan genieten? Waarom er nooit iets „bijzonders" naar Den Helder komt... Zou er dus toch iets aan het veran deren-zijn? Het gaat er op lijken. Zaterdagmiddag, toen de meester speelde, was daar een aandachteen geestelijke spanning, een contact tusschen zaal en tooneel, zooals men dat slechts zeer sporadisch aantreft. Het bleek dat men opging in deze kunst en enkele malen werd die span ning zelfs tot een opmerkelijke de monstratie van het hoogst denkbaar artistiek genot. Om eertijk te zijn: wij hadden met gemeend dat zooiets in Den Helder mogelijk was. Wij hadden gemeend dat jazz en klein-kunst, dilettantisme en non-stop-avonden ook deze ge neratie voor goed hl haar macht had. Een hoopvol teeken en een schoone belofte voor de toekomst. En waarom niet voor de naaste toekomst Wellicht bestaat de mogelijkheid, dat men binnenkort opnieuw iets der gelijks te genieten zal krijgen. Dan is het zaak dat zij, die thans in het Ca sino geweest zijn, goede propagandis ten worden bij hen, die nog op den drempel staan tusschen het schoone en de „kitsch". In tijden van groote zorg en troos- telooze misère werd misschien de kiem gelegd voor iets beters, iets hoo- gers en iets edelcrs. Het bleek dat. men behoefte had, voor anderhalf uur uit te stijgen boven de sleur van al- len-dag, die den mcnsch neerhaalt en hem ontluistert. Moge het zijn dat de middag van Flipse de eerste bazuin- stoot geweest is voor de komende symphonie, welks artistieke vertol king ons aller leven kleurbeteekenis en verdieping zal vermogen te geven. Verleden loeek schreven, wij over de jeugdonze spes patriae, die een ern stig zorgen-kind begint te worden. Zorgelijker dan het meerendeel der ouders waarschijnlijk ivillen toegeven. Een struisvogel-politiek overigens, waarvan men straks de wrange vruchten wel zal plukken. Deze week maakt&n wij twee tref fende staaltjes mee van super-paeda- gogiek. Ergens op den Ruyghweg bonkerde een met briketten geladen auto voort. Een dame, dit ziende, repte zich haar circa tien-jarig zoontje op te halen, wees hem op de hoorn des kolenovervloeds en gelastte zoonlief achter de auto te gaan ijs- beeren, teneinde de briketten volgens de regelen der kunst te verzamelen en thuis te brengen. Een en ander tot meerdere glorie der Kinderlijke Eer lijkheid. Het andere geval betrof den man, die mij een sjekkie, liet opsteken en vertelde dat hij altijd zoo goed in z'n tabak zat, omdat hij iedere week een pakje extra in den zwarten handel kocht. Op m'n vraag hoe hij zich dia weelde kon permitteeren zonder z'n gezin al te veel schade aan te doen lachte hij mysterieus en verteld# me, zoo achter het vuistje weg, dat hij z'n zoontje en dochtertje 's avonds op ex peditie stuurde in leegstaande huizen, om daaruit deleege flesschen op te halen. Niemand, aldus deze vader, heeft iets aan die flesschen, maar als ik er 100 heb, kan ik die voor een aardig prijsje versjaggeren. En daar koop ik m'n shag van. Maar denk er om, mondje dicht hoor. Commentaar overbodig. Ik vraag me echter één ding af: als yiorgen dit zoontje zich vergrijpt aan moeders portemonnaie en daaruit een gulden wegneemtwat moet moeder dan zeggen en welke houding moet de vader aannemen? Penibele vraag, beste lezer! De ramp van den walvischvaarder „Willem de Eerste" Den 20sten October 1825 veronge lukte, even bezuiden den vuurtoren van Huisduinen, de Groenland- en St. Davisvaarder „Willem de Eerste"; Commandeur was Ymke Jan Ruigh. Van de 61 opvarenden brachten slechts 15 er het leven af. Het oog getuigenverslag van deze ramp, op schrift gesteld door Notaris Albarda te Harlingen, geeft een zeer duide lijk beeld van een scheepsramp in het begin der 19e eeuw, toen het reddingwezen nog in zijn kinder schoenen stond. Een samenvatting van de sober gestelde scheepsverkla- ring laten wij hier volgen, zooals Wij dit lezen in het laatste nummer van „De Reddingboot". „De Groenlandvaarder „Willem de Eerste" had dep geheelen zomer van 1825 in straat Davis op walvisschen gejaagd en keerde 21 September terug. 19 October kwam hij voor het zeegat van Texel en tegen tien uur 's avonds zag de uit 61 koppen be staande bemanning het eerste vuur van de Hollandsche kust. Dit bleek Kijkduin te zijn, het vuurbaken bij Huisduinen, 's Nachts zeilden zij door en met dag worden werd de loods- schuit verkend en een loods over genomen. De wind was W.N.W., het weer buiig. Tegen half elf voeren zij het Schulpengat binnen. De wind schoot plotseling uit naar het Noor den, zoodat het gat niet meer bezeild kon worden. Het tij verliep en er zat niets ander* op dan te ankeren tus schen de 2e en 3e ton van buiten af. 's Middags wakkerde de wind meer en meer aan; veiligheidshalve liet men het tweede anker vallen, 's Mid dags 3 uur liep de wind met een bui terug naar het Noordwesten en de hoop werd levendig, dat 't nog zou lukken tegen de achtereb in naar binnen te zeilen. Doch de wind ruim de weer naar het Noorden en nam toe tot orkaankracht. De vrees, dat de ankertrossen niet bestand zouden zijn tegen de hevige rukken, bleek gegrond te zijn. Acht uur 's avonds was de „Willem de Eerste" een hul- pelooze prooi van den storm; de fok en het voorstengestagzeil werden bij gezet om hiermede voor den wind op het strand te kunnen loopen; de eenige kans voor de bemanning om er het leven af te brengen. Zwaar stootende kwam de „Willem de Eerste" over de buitenste bank, doch daarna kwam het schip dwars op het strand te zitten. Het was toen 9 uur 's avonds. Het wrak stootte zwaar en de bemanning be greep, dat zij bij het aannouden van den storm met het opk imer van den vloed in groot gevaar zouden Kom--n te verkeeren, Het was lichte maan en zij hoopten dus van den wal uit gezien te worden; met een in den bezaansmast geh.eschen lantaarn werden noodseinen gegeven. Een der sloepen werd over boord gezet en tien schepelingen sprongen er in. Nauwelijks vap het schip af, werd het schip door een stortzee Over de sloep gesmeten en de bamanning raakte te water. Slechts drie koncen worden gered. Nu trachtte men de tweede sloep met een tros naar het stand te laten .rijven, doch deze ma noeuvre mislukte. Er was n.1. geen volk op het strand. Tegen elf uur beraadslaagde de nog aan boord zijnde equipage op het achterschip hoe zij zich nog uit den levensge vaarlijken toestand, waarin zij zich bevonden, konden redden. Het roer was reeds weg en het achterschip begon te breken. De commandeur, die zeer bedaard was, zei de beman ning, dat er niets meer te doen was en ieder zich zelf moest zien te red den. Hij wilde op het achterschip blijven en men hoorde, dat hij af scheid nam van zijn zoons. De be manning trachtte op het voordek te komen, doch dit bleek niet voor allen meer mogelijk te zijn. Enkele opva renden sloegen over boord of in het ruim, anderen redden zich in de groote mast. Deze brak af en drie man dreven er mee naar het strand. Slechts één bracht er het leven af. Deze, Jan Diedrichs Ehlers, onder- timnjerman, liep toen naar den vuur toren ten einde hulp te vragen voor de schipbreukelingen, wier angst kreten hij kon hooren. De helft van de equipage zag nog kans het voor schip te bereiken, nauwelijkd waren zij er af of het achterschip sloeg tot h't groote luik weg en de fokkemast ging', met enkele schepelingen, over boord. Nu begon het voorschip uit elkaar te slaan; middernacht was het geheel aan stukken en de overleven den, wier aantal voortdurend afnam, hielden zich met de grootste moeite aan stukken van de vleet vast... Des morgens te vier uur zagen zij aan het strand menschen met lantaarns; deze liepen de zee in en wierpen de schipbreukelingen touwen toe. Men zag kans deze aan de kluiverpen vast te maken, die nog aan de boegspriet en een stuk va het voorschip vast lag en nu konden de uitgeputte over levenden, zij het ook met groot levensgevaar voor de redders, in veiligheid gebracht worden. 46 Man verloren bij deze ramp het leven. De reddingsboot stond in de dui nen op den wagen gereed, doch had ten gevolge van het hooge water de strandingsplaats niet kunnen be reiken." 1 Het bestuur der N.Z.H.R.M. ver zuimde niet de leisen te trekken uit xlen ongelukkigen af'oop van deze scheepsramp. Een goed werkende kustwacht was er in die dagen nog niet, zoodat het bericht der s'ran ding Den Helder-zeer laat hui be reikt, doch voorts kwam de boot te !a,at om allen te redden (bjj laag water was dit zeer wel mogelijk ge weest) aangezien zij bij hoog water niet langs het zeer sm Ile strand kon worden vervoerd. De Gouverneur van Noord-Holland overwoog een speciale reddingbootweg door de dui nen aan te leggen, doch de kosten bleiten een bele^e* te zpn. Men vond er dit op, dat in de toekomst de Huisduiner bemanning door kanon schoten'van Fort Erfprins zou wer ft gewaarschuwd. Eenige maanden na de zeer moei lijke redding van de overlevenden van de „Willem de Eerste" schreef het bestuur aan de.i vertegenwoordi ger van Den Helder der N.Z.H.R.M., den Heer Korff: „Hiernevens de ge tuigschriften benevens 12 gouden du- caten voor de manschappen van de reddingboot welk- onvermoeid zijn geweest om, met opoffering van eigen behoud, een'gen der equipage van den ongelukkiger verdronkenen. J. Ruigh te redden. Het ligt niet in onze manier van zien, evenmin als in de U-we om daarvan buitengewone ceremoniën te maken; gelief de ge tuigschriften te onderteekenen en hun uit te keerer.." Doopsgez. Gemeente. Barsingerhorn, 10.30 uur, Ds. Oos- terbaan. Burgervlotbrug, 2.30 uur, Ds. Oos- terbaan. Broek op Langendijk. 10 uur, Da. Rothfusz v. N. Niedorp. Chr. Gerei. Gemeente. Broek op Langendijk, 10 uur en 3 uur Leesdienst. Gerei. Kerk. Schagen, 9.30 uur en 2 uur, Ds. J van der Mye. Kólhorn (in de Ned. Herv. Kerkt na ml 3 uur Ds. Viscb. Broek op Langendijk, 10 uur en 3 uur. Ds. Donner. Noordscharwoude, 9.30 uur en 3.30 uur, Dr. Richel. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur, de lieer v. Wie ren, van Amstelveen. Breezand, 10 uur en 3.30 uur, de lieer Boon. Schagerbrug, Woensdagav. 8.30 u. bijeenk. Chr. Jongemannenver in het Evangelisatiageibouw Bergen (E.V. ..Maranatha"), 10.30 u„ Mev. G. C. Dun v. Alkmaar Schagerbrug, 2 uur (in het Evain. gelisatiegehouwl, de heer A. Ro- nie'in van Vlaardingen. Hippolytushoef, 3 u., de lieer Deen Den Oever, 10 uur, de heer Deen Vrij Evang, Gerei. Gemeente. Alkmaar, 10.15 uur, Ds. A. L. Ru ijs Sr., ernëritus-pred. Warmenliuizen Verbr. d. Waarli (Fuik lj, 4.15 uur. Ds. A. L Rui.js, ^em.-prrd., v Ze'st. The Star ol Hope Mission. Julianadorp, 10.30 uur, de hecc A. de Vries van Den Helder.- WIEHINC.EN RECTIFICATIE „AMICITIA." Naar aanleiding van een berichtje in ons blad van 11 Jan. j.1.. waarin werd medegedeeld, dat pogingen worden aangewend om te komen tot de oprichting eener tooneelver. en waarbii wérd vermeld, dat de heer .1. Bosker Ozn.. als initiatief nemer werd genoemd, wordt ons door het secretariaat der vereeni ging bericht, dat deze mededeeling niet geheel juist was. Het initiatief dezer oprichting werd nl. niet genomen door den heer J. Bosker Ozn.. doch door den heer S. Duiinker Czn. Het bestuur van ..Amicitia" werd bi.i meerder heid van stemmen gekozen en be staat uit: Mej. A. Bruul (lid), de heeren: J. Bosker Oz. (voorz.); S. Duiinker Czn.. (pennm. P. de Graaf (secr.) en J. Takes Tzn. (lid). ANNA PAl'l.DWNA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen' P. Schenk, Molenvaart 347 van Schagen, Moleft- straat C 52; Joh. Bas-Tiessen, Stoom- weg 48 van Den Helder, Balistraat 18; mej M. Wester, Molenvaart 283, van Heiloo, Kennemerstraatweg A 70, mej. T. Boerman, Amsteldijk 3 van Wierin- germeer, Slootdorp, Amstelmeerweg 4. C. Heijblok en gezin, Grasweg 9, van Den Helder. Breewaterstra'at 64; L. G. Tomeij en echtg., Zandvaart 102 van Den Helder, Brakkeveldweg 132; Joh. Th. van der Meer en gezin, Zandvaart 20 van Den Helder, Krugerstraat 79. Js. avn der Wijk en gezin. Molenvaart 115 van Bergen, Berkenlaan 8a: mej. A. van der Goes, Molenvaart 97 van Zandvoort, Kostverlorenstraat 95; A. van Lieven, Schorweg 13 van Beemster Purmerenderweg 53; E. Tigchelaar, Boermansweg 5 van Wieringermeer, United Press meldt, dat de laat ste Duitsohe luchtaanval, op Lon den de bewoners van de aangeval len wijk'on ontsteld heeft. Deze wijken werden de best-verdedigde van geheel Londen genoemd. De verontwaardiging over bet feit, dat de afweer den aanval niet kou ver hinderen, is groot. Men verlangt, dat er „hoofden rollen en. wel die van degenen, die voor de tragedie verantwoordelijk zijn". In de ee.r- ste plaats wordt het commando der jachtvliegers verantwoordelijk gesteld. Reedis heeft de minister van luchtvaart, Sinclair, uitvoeri ge rapporten van dit commando verlangd, aldus vvo' geimeld. De Duitsche chemie heeft in de sulfanomide een nieuw wonderbaar geneesmiddel ontdekt. Nadat de eerste berichten over de heilzame werking van dit geneesmiddel, aan vankelijk vrii sceptisch waren opge nomen. kon tijdens een zitting van het Berliinsche medische genoot schap medegedeeld worden, dat de uitvinding van prof. Domagk voor al bii de bestriiding der geslachts ziekten een buitengewoon succes is geworden. Met behulp van.de sulfa nomide bracht men ook het sterfte cijfer bii longontsteking voorzoover het kinderen betreft, terug van 32 op 4 procent. Middenmeer, Praamweg G 38; Joh. C. Et'lernKorstanje, en zoon, Konings weg 1 van Velsen, Lippersheystraat 3, H. Groenvelt, Zandvaart 44, van Zwol le, Badhuiswal 5a; C. M. Strooper, Burg. Lovinkstraat 31, van Callants- oog, Oosterweg B 15; J. Kiljan—Kapi tein, Zandvaart 100 van Den Helder, Ruyghweg 343; C. Wiggersvan der Velde, Stoomweg 44 van Wieringen, Koogerweg 27; S. MelkertAlter, Den Helder, Gasstraat 38; mej. M. C. Strooper, Burg. Lovinkstr. 64, van Cal- lantsoog, Oosterw. B 13; mej. H. L. Meeldijk, Lage'dijk 44, van W'meer, Wieringerwerf, Raadhuisstraat 42; J. S. van Dijkvan de Walle, StoomVeg 73 van Wieringen, Dijkstraat 11; C. Smiers—Rustenburg, Molenvaart 209 van Wieringen, Elftstraat 7; J. M. Wes- seling—Rijgersberg, Zandvaart 38, van Lisse, Heereweg 411; mej. C. Groot, Stationsweg 4 van Heerhugowaard D 38; J. Huijbers en gezin, Kerkweg 8, van Wieringerwaard, Slikkerdijk D 15. Vertrokken personen: H. Bouwers naar Emmeri, Korteweg 20; M. A. Ra- wie naar 's-Gravenhage, Fagelstr. 28; K. C. Honders naar Sassenheim, Zandslootkade 41; I. van Ham en echt- gen. naar Harderwijk, Leuvenumsche- weg 109; J. de Roos naar Dantuma- deel, Zwaagwe^telnde L 496; A. M. van Muijden naar De Bilt (U.), Groene- kanscheweg 90; A. J. van der Voort, naar Sassenheim, Hoofdstraat 77; H J. van der Voort, idem; L. Koning naar Heerenveen, Mildam 42; E. Veen en echtg. naar Heiloo, Nic. Beetsweg I 68: A. P. ,C. van den Berg naar Noordwij- kerhout, Parallelweg 8, W Kuiper naar Spanbroek B 13a; mej. G. Stammes naar Zijpe, Schagerbrug E 102, P. F. Totté en echtg. naar Winkel, Dorpsstr. A 25; D. Schenk en echtg. naar Scha gen, Plantsoen 152; mej. C. M. Bleeker naar Alkmaar, Verdronkenoord 99: G. van der Voort, naar Sassenheim, Tyl- loosstraat 27; mej. F. Holkema naar Den Helder, Gravenstraat 7; J. L. Breijaert naar Hilversum, Mgr. van de Weteringstraat 23; E. J. Totté, naar Winkel, Dorpsstr. A 25; R. G. Schip pers naar Maasdam, Hoekschendijk A 137. STRIJD TEN ZUIDOOSTEN EN ZUIDWESTEN VAN TRIPOLIS. ROME 22 Jan. Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakt het volgende bekend: Gisteren hebben hevige ge vechten plaats gehad tusschen onze en de vijandelijke pantser- strijdkrachten ten Zuidoosten en Zuidwesten van Tripolis aan de lijn GhariainTaruna-kust. Italiaansche jagers bonden den strijd aan met een groote vijan delijke jachtformatie en vernie tigden twee vijandelijke vlieg tuigen. Vijandelijke gemotori- seerde colonnes werden even eens gebombardeerd en met machinegeweervuur bestookt. In Tunis leidde de voortzetting der operaties van de laatste dagen tot de verovering van nieuwe be langrijke stellingen. Het aantal gevangenen steeg tot boven de 2500. Een tweemotorige bommenwerper werd bij Gabes door een gemotoriseerde afdeeling met machinegeweervuur omlaag ge schoten. Drie leden der bemanning werden gevangen' genomen. De ha venwerken van Algiers en een kon vooi langs de Algeriinsche kust werden door onze bommenwerpers aangevallen. Een schip van het konvooi werd getroffen. Duitsche jagers schoten in herhaalde lucht gevechten vier vliegtuigen neer. Aanvallen op Licata, Porto Empe- docle, Gela en Castel Vetrano veroor zaakten geen schade. Vier vliegtuigen werden boven deze plaatsen neerge schoten, twee daarvan vielen in zee, een stortte brandend neer bij Giacosia en het vierde toestel kwam terecht tus schen Gela en Pinzza Armerina. Od 20 Jan. beschoten vijandelijke vliegtuigen met machinegeweervuur ook het sta tion van Ispica (Ragust) en een daar stilstaanden goederentrein. Onder de burgerbevolking werd een persoon gedood en werden vier menschen ge wond. Onze voor afweer opgestegen jagers bonden den strijd aan met for maties bommenwerpers, die door jacht vliegtuigen vergezeld waren en ver nietigden een bommenwerper en een jachtvliegtuig. Het luchtdoelgeschut van kleine eenheden der marine haal den nog een vijandelijk toestel bij Pan- telleria brandend omlaag. Van de ope raties van dien dag zijn vijf onzer ma chines niet op haar basis teruggekeerd. LEEUWARDEN, 22 Jan. Veemarkt. 23 Stieren, 430 vet te koeien, 680 melk- en kali- koeien f" 450—975, 125 pinken f 2S0 —425, 429 nuchtere kalveren, 07 wcideschapcn f 100—250, 33 vette varte varkens, 71 biggen f 17—75, totaal aanvoer 2216 stuks Eiërhandel. Kipeieren 6% 10.45 ct. per stuk,, handelsprijs f 1.32—1.37 per Kg., eendeieren 7.6 8,1 ct per stuk Pluimvee. Slachthanen f 1.50 —2.50 per stuk, slaohtkippen f 1.50 —2.50 .per stuk, jongehaneri f 1 2.25 per st.uk, jonge duiven 40 ct. per stuk, konijnen f 1 per Kg Vereen, v. Zuivelmaatsehappijen. Edammer kaas 20 plus f 0.87, 40 plus f 1.12, Goudsche kaas 20 plus f 0.87. 40 plus f 1.12, Rroodkaas 40 plus f 1.12, Leidsche kaas 20 plus f 1.02. alles per Kg. K 2167

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3