Gewldige vuurzee te Arasterdam Verduister DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE rémbrandt-theater afgebrand I Keuringen voor waffen-8S en het SSfH STT- S^uV'fiSli VufuSffis»: Churchilfs bezoek aan Washington DE STRIJD OM STALINGRAD Stadsnieuws Gemeentelijke besluiten DU1TSCH WEERMACHT BERICHT Verdedigers concentreeren zich op kleine ruimte Italiaansch Weermachtbericht Inventarisatie van molens Voor den Politierechter Dr. J. POOL ONTVANGT ZIJN GESCHENK VAN DE BURGERIJ VAN HOOGWOUD Uitgave: Dagblad v'oor Noord-Holland N.V. Aiynaar Voordam C 9. Redacts ^"""istratiebureaux: Schagef ff int' Laan 201 Tel. 444 Hp',5®"U Heldersche edi- Ttl 2345 fe)KOnmgStraat 78 WOENSDAG 27 JAN. 1W3. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 12012. 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bil contract binnen een jaar te Be- bruiken belangriike korting. Ta rieven v. de geh. ooi. op aanvr Brand*eet s*ond machteloos Gisternac'1' 's ^et Rembrandt- theater »®n 'le* Rembrandtplein te Amstetd®"1 door brand to- taal ver«,oêst' Om ongeveer 3 uur werd bet alarm „groote brand" *e*«ven en een uur la ter stonde® er van het bioscoop, theater not dechts enkele scha mele reste®' Zoo hevig had de brand ce*0*'*. dat de vlam- menzee i® ^e7'en korten tijd al les wat achtee* den hoogen lich. ten gevel verborgen was. had verteerd. Met veel materiaal bestreed de Amsterdamscne brandweer het vuur. Van alle kanten waren slan gen uitgelegd en van de hooge da ken der naastliggende groote ge bouwen werden enorme watermas- sa's in de vlammen gespoten. Maar tegen dit geweldige vuur kon men nauwelijks iets uitrichten. Het zeer brandbare filmmateriaal en de niet-minder brandbare stoffeering van het theater, de pluche fauteuils de houten stoelen, de loopers en tapijten waren een gretige prooi voor de vlammen en de brand raas de dan ook door het groote gebouw, dat geen enkele ongekwetste plek scheen te hebben. Alleen de voorgevel brandde niet en de groote reclame voor de film „De Gouden Stad hing daar nog even uitnoodigend als enkele uren vroeger, toen honderden menschen hier genoten van een boeiend film programma. niet kunnende besef fen dat zij in letterlijken zin de laatste voorstelling in het Rem- brandttheater bijwoonden. Tegen drie uur werd de brand ontdekt en direct rukte de brandweer met groot materiaal uit. Zes motorspui ten. de Jan van der Heyden. acht kleine spuitjes van de hulpposten, vier ladderwagens en een slangen wagen werden gereciuireerd en on der leiding van-commandant J. B. Schuitemaker werd de strijd tegen het vuur ingezet, Massa's water werden in de vuur zee geworpen, maar desondanks laaiden de ibrullende vlammen steeds hooger oq, In korten tijd ■was het geheele dak weggebrand en het gebouw leek een enorme, fakkel, die het stadscentrum tot ver in den omtrek verlichtte. In "West. in Zuid, in Oost en Noord wasde brand te zien. De lucht was door den vlam menschijn rose gekleurd, de vonken vlogen tot ver in het rond en werden uitgestort over de. omliggeride huizen. Het ge vaar voor de belendende per- ceelen was groot. De vlammen begonnen over te slaan naar het restaurant „De Kroon" en reeds zag men de lijst van het dak smeulen. Onmiddellijk wer den maatregelen genomen om uitbreiding van den brand te voorkomen. De gasten van het hotel „Het Gouden Hoofd" aan de andere zijde werden gewekt en bepakt en bezakt trokken zij naar „Het Brouwerswapen", waar zij tijdelijk onderdak von den. De huizen aan den Amstel liepen eveneens ernstig gevaar en ook hier werden de bewo ners gewaarschuwd zich gereed te houden enh® woningen te verlaten. Intusschen grepen de vlammen nog steeds om zich heen. Tegen vier uur stortte het grootste deel van den zijmuur aaiden kant van ..De Kroon" met veelgeraas jn. De voor gevel begon aai twee zijden te scheuren en angstwekkend voorover te hellen en hetza?er naar uit dat «leze hooge gevel binnen korten tijd eveneens zou instorten. De afzet- ting wera daarom uitgebreid. Meer slangen werden uitgelegd en met nog meer kracht werd de strijd voortgezet. Wel laaiden de vlam men nog met hevigheid op. doch het hoogtepunt was bereikt en het vuur nam m -kracht af. Het theater was uitgebrand en alleen het gevaar voor het naastliggende café. waar van het dak brandde, moest bezwo ren worden. Om half zes kon het sein „brand meester worden gegeven. De na- blussching vorderde nog uren en zelfs in den morgen zag men nog een vonkenregen neerdalen. Maar het gevaar was toen geweken. De oorzaak. Nader vernemen wij nog. dat is komen vast te staan dat de brand, die door een nachtwaker werd ont dekt. is ontstaan boven op een der balcons aan de achterzijde van het gebouw. Langs het dak heeft het vuur zich toen voortgeplant naar de voorzijde. Het merkwaardige is. dat de filmcabine geheel gespaard is ge bleven. De toestellen zijn onbescha digd. evenals de film. „De Gouden Stad". Men overweegt op het oogen- blik de mogelijkheid om de voor stellingen van deze film in het Roxv theater aan de Kalverstraat voort tezetten. Van de belendende perceelen is de bovenverdieping van het ach terhuis van café Trip in vlammen opgegaan. Café de Kroon kreeg lichte schade aan het achtergebouw door het instorten van den branden- Avond In den bunker. Een brief van moedertje, eentge vertnaperingen, een paar kranten uit het vaderland, voor ieder geett de avond In den bunker zijn vreugdevolle momenten, een uurtje van bezonnenheid. Het ii een eigen leven, dat zich voor de soldaten aan het Oostelijk front gevormd heeft» een teven, gevuld van plichtsbesef, gevbel en trouw aan het vaderland PK Schwarz-We-Po-P m den zijgevel van het theater. Het is nog niet zeker, of de ge vaarlijk voorover hellende gevel zal worden omvergehaald. Publieke Werken overweegt den gevel te sloopen. De brandweer heeft met 21 stra len gewerkt. De tram omgelegd. In verband met het instortings gevaar is de route van de tramlij nen 5. 11 en 9 tijdelijk gewijzigd. Sowjets tasschen Manytsj en Don verdreven UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 26 Januari. (DNB.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De bestorming van groote dee- len van het Oostelijke front door de Sovjets nam gisteren weer aan hevigheid toe. In zwa re afweergevechten tegen een vaak superieuren vijand hand haafden zich de Duitsche legers tegen alle pogingen om door te breken en te omsingelen. Te Sta lingrad hebben zich de verde digers, waarbij zich naast de Roemeensche divisies ook een kleine Kroatische formatie be vindt, in het Zuidelijke en cen trale deel der ruïnes van de stad op een kleine ruimte ge- MEDEDEELINGEN AAN DE VRIJWILLIGERS VAN HET LEGIOEN NEDERLAND. Het SS Ersatzkommando deelt mede: op 29 Januari 1943. om 13 uur, zal in den Haag. Wehr- machtheim. Kazernestraat, een bijeenkomst worden gehouden, van alle vrijwilligers, die met eere uit het legioen Nederland ontslagen zijn. Iedere vrijwilli ger, die daarvoor in aanmerking komt, is verplicht aanwezig te zijn. De reiskosten worden ver goed. terwijl er voor gezorgd zal worden, dat een ieder nog op denzelfden dag huis.waarts keeren kan. Het SS-Ersatzkiw deeIt mede: vri.1 wiUigem0^d haffen- SS en het legioen C de waneoD onderstaande data L »en mde bezwaar tc£cn buiten Nederland t» vJ1"?. dat thans de mogeUiW'ullen. dienst te nemen fai"bestaat om wachtbataljon. DeL p vjndt in Nederland plaats, Bng vino «ich tSk de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 1 2.'43 Rotterdam. 9 sches Haus. West zeedijk; 2.2. 43 Til burg 9 uur. Lange Schi.istraat 66. 2.2.'43 Den Bosch. 15 uur. hotel Noord-Brabant. Markt 45 3.2. 43 Roermond. 9 uur. NSDAF. bwai- rvjorVtraat 61- 3 2.'43 Venlo. 15 uur. Deutsches Haus hoek Willemstraat; 4.2.'43 Arnhem. 9 uu. Wwrstraat 4 2'43 Hengelo. 15 uur, Deut- sches Haus: öT 43 Zwolle. uur. hotel Peters. Markt, 5.2.4.5 Assen. 15 uur. dienstgebouw. Vaart Zuid zijde' 6.2.'43 Groningen 9 uur Con certhuis. Poelestraat; 6.2. *3 Leem warden 34 uur huize Schaaf. Breed straat; 7.2.'43 Amsterdam. 9 uur. P &TeV°.0U"«'e'D» Haag. 9^uur café den Hout. Bezui- denhoutscheweg. concentreerd. Onder leiding van hun generaals blijven zij daar heldhaftigen tegenstand bieden waarbij zij door de luchtmacht onder de zwaarste omstandig heden naar krachten gesteund worden. In het gebied van den Koeban en d"en Manytsj werden vijan delijke aanvallen in felle ge vechten afgeslagen. De bewe gingen naar de bevolen front verkortingen verloopen overi gens volgens de plannen. Pant sertroepen en gemotoriseerde formaties zetten tusSchen Ma nytsj en Don hun aanval met succes voort. De vijand werd verder naar het Noordoosten verdreven. In het Don- en Do- netzgebied duren de verbitter- fi afweergevechten voort. Ten uidwesten van' Woronesj viel de vijand met versch aange voerde strijdkrachten over een breed front opnieuw aan. De aanval werd in den kern bloe dig afgeslagen. De gevechten duren nog voort. Plaatselijke aanvallen der Sovjets bij Rzjef en ten Zuidwesten van Weliki.ie Loeki werden verijdeld. Ook ten Zuiden van het Ladogameer stortten nieuwe vijandelijke aan vallen, die met pantserwagens werden uitgevoerd, na verbit terden strijd ineen. In Noord Afrika bedrijvigheid van verkenners. In Tunesië mislukten pogingen van den vijand om de stellingen die hij de vorige _dagen verloren had te heroveren. Zi.fn ver liezen in den -tijd van 18 tot 24 Ja nuari 1943 bedroegen; 4000 gevan genen. 21 pantsergevechtswagens. 70 stukken geschut. 200 voertuigen, ruim 100 machinegeweren en tal rijk ander oorlogsmateriaal. Aan de Nederlandsche kust ver loor de vijand bij een militair on- doeltreffenden aanval overdag vier bombardementsvliegtuigen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen overdag met goed succes een plaats aan gelegen aan de Zuidkust van Engeland. De vermoedelijke besprekingen BERLIJN. (ANP). In politieke kringen der rijkshoofdstad zoo verluidt van welingelichte zijde neemt men op grond van zekere aanwijzingen aan. dat Churchill in het Witte Huis vooral twee eischen zal stellen; 1. in plaats van generaal Eisenhower den Engelschen gene raal Alexander te belasten met de leiding der geallieerde troepen in Noord-Afrika. en 2. Peyrouton te vervangen door Catroux. In dit verband constateert men in Berlijn, dat tot dusver het eerste Amerikaansche leger „zeer tot on genoegen van de Engelschen" toch slechts op geringe wijze deelgeno men heeft aan de rechtstreeksche gevechtshandelingen en daarbij op treedt volgens het oude Engelsche recept anaeren voor zich te laten bloeden, in dit geval nu eens den voornaamsten last van den strijd over te laten aan het achtste Brit- sche leger. Men acht het te Berlijn op grond van de volkomen tegenstrijdige be doelingen van Roosevelt en Chur chill in Noord Afrika tamelijk on- waarschiinli.ik. dat in de huidige be sprekingen te Washington ten aan zien van deze problemen een op lossing tot stand zal worden ge bracht. welke geheel in overeen stemming is met de Engelsche eischen. Men gelooft, op grond van Onbeschrijflijk zwaar BERLIJN, 26 Jan. De A.N.P.- correspondent meldt: Een oorl'gs- verslaggever geeft een indrukwek kend beeld van den strijd der in het gebied van Stalingrad ingeslo ten troepen. De diepliggende oogen in de bleeke, bemodderde, ongeschoren gezichten spreken een duidelijke taal en de veie ga ten in de jassen en uniformen, veroorzaakt door granaatsplinters, het verband en de hechtpleisters op zoo menige kleine wonde zeg gen meer dan alle woorden. Met oorverdoovend lawaai krepeeron de projectielen van een vijandelij ke batterij granaatwerper. Dit gaat reeds drie weken lang zoo. ononderbroken, dag en nacht. Twintig uur per dag in de intus schen met een snijdenden Oosten wind ingevallen koude, die ook bij dag niet boven de 10 graden on der nul stijgt, en slechts vier uur rust bij het houtvuur in een ver vuilden kelder. Overdag verlangen zij naar den nacht. Ofschoon zij weten, dat ook deze uren geen rust beteekenen en wanneer de lugubere strijd in de duister nis woedt, dan wachten zij met ongeduld op den dag, die c.ok weder niets anders brengt dan nieuwe gevechten, offers, ontbe ringen wellicht ook den dood. De heldhaftige verdediging van de strijders van Stalingrad, aldus een toelichting \an militaire zijde, maakt stelselmatige operaties, vooral in het Zuiden, mogelijk, daar sterke strijdkrachten der bolsjewisten thans in -het gebied van Stalingrad gebonden worden. Verscheidene pantserdrmeeën, pantserbrigades met de zwaarste wapenen, vallen Stalingrad zon der onderbreking aan. De bolsje wisten brengen bijeen wat zij kunnen, teneinde Stalingad in handen te krijgen. De verdedigers van Stalingrad hebben een cani tulatie-aanbod van de hand ge wezen. Ofschoon wel niemand hunner meer eenige hoop zal koesteren, levend uit deze hel te komen, strijden zij door. vaak al leen met de blanke wapens, de generaal aan het hoofd. Daarbij berokkenen 'zij den vijand verlie zen, die een veelvoud zijn -van de eigen verliezen. Zij vervullen de belangrijskte taak van dezen win tervlag. Door zichzelf op te offe ren, redden zij hun kameraden, Aan hen is het te danken, dat het Kaukasusleger zich zonder groote gevechtshandelingen stelselmatig heeft kunnen terugtrekken en no"1 vrijwel geheel intact is. Tusschen Koeban en Manytsj en tusschen Manytsj en Don is de tegenstand der Duitsche en verbonden troe pen reeds weder krachtiger se worden en ten decle hebben tegen aanvallen tot terreinwinst geleid. ROME. 26 Jan. Het 976ste com muniqué van het Italiaansche hoofd kwartier vermeldt o.a.: Gevechten tusschen verkennings groepen in het Westen van Tripo- litanië. In Tunesië is een vijandelijke aanval op de stellingen, die wij hadden veroverd, gebroken. Acht auto's werden met een deel der be manning buitgemaakt door een on zer vooruitgeschoven garnizoenen, andere geraakten in brand. Itali aansche en Duitsche jagers hebben 4 vliegtuigen neergeschoten. een viifde werd door het luchtdoelge schut neergehaald. In de Middellandsche Zee hééft een onzer duikbooten onder bevel van luitenant Gaspare Cavallina een vijandelijk transportschip van 18 duizend ton. dat door torpedojagers werd geëscorteerd, met twee torpe do's getroffen en tot zinken ge bracht. RIJKS-COMMISSIE VOOR DE EXA MENS VOOR SCHEEPSWERKTUIG- KUNDIGE. Geslaagd voor het voorloopig diplo ma de heer B. H. v. d. Poll te Den Helder. GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het diploma machineschrijven de dames J. C. Heere" en A. Bakker. De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat door hem, op grond vtn artikel 3 van de Achtste Verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maat regelen op administratiefrechtelijk gebied en artikel 2$ van ce Eerste Beschikking ter 1 itvoering van ge noemde Verordening, ter waarne ming van de taak van den Gemeente raad, de ondervolgende besluiten zijn vastgestpld 1. Besluit van 12 September 1942, tot het vaststellen van een Regeling van de kindertoelage voor sommige groepen van personeel in dienst der gemeente Den "leider. 2. Besluit van 6 November 1942, tot het, gerekend met ingang van 1 October 1942, benoemen van P. de Jong tot leeraar in de Nederlandsche en Engelsche taal aan den machinis tenavondcursus, in tijde'ijken dienst, voor het resteerende gedeelte van het cursusjaar i942/1943. 3. Besluit van 19 November 1943, om aan S. N. Bakker een leening te verstreekken van ten hoogste 2200,teneinde hem in staat te stellen te voldoen aan tien op hem rustenden herbouwplicht ten aanzien van het perceel Van Speijkstraat 10 te Den Helder, onder nader door hem, Burgemeester, te stellen voor waarden. 4. Besluit van 10 November 1942, tot het, gerekend met ingang van 1 October 19^2, benoemen van C. Brinkman tot leeraar aan de avond- vakteekenschool, in tijdelijken dienst, voor het resteerende gedeelte van het cursusjaar 1942/1943. 5. Besluit van 10 November 1942, tot het vaststellen van een Verorde ning tot wijziging van de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Den Helder. 6. Besluit van 13 November 1942, tot het aan het Bestuur der vereeni- ging van de H. Catharina van Senen, te Voorschoten, verleenen van mede werking voor het aanschaffen van 16 exemplaren „Deutschen Lehr- und Lesebuch" en 1 „Lehrerhelft" door Blijdenstein en Kónig. 7. Besluit van 17 November 1942, tot het verpachten van de achter de Sluisdijkstraat gelegen bloemisterij, kadastraal bekend gemeente Den Helder, Sectie C, nos. 8356 en 7634, ter oppervlakte van 795 m! met de zich daarop bevindende opstallen, aan de gebrs. J. A. en G. J. van Steijn, van 1 Januari 1943 af tot en met 31 December 1943. 8. Besluit van 24 November 1942, tot het, met ingang van 1 Januari 1943 voor den tijd van één jaar, in huren van de noodslachtplaats te Koegras, van K. Zon, wonende te Julianadorp, tegen een huurprijs van 262,50 per jaar en overigens onder dezelfde voorwaarden als voor 1942 gelden. 9. Beéluit van 27 November 1942, tot het bépalen van het voor het jaar 1943 beschikbaar te stellen bedrag per leerling op: a. 13.03, te vermeerderen met 0.50 wegens geraamde administra tiekosten, is 13,53, voor het open baar gewoon lager onderwijs; b. 20,08, te vermeerdereren met 0.50 wegens geraamde administra tiekosten, is 20,58, voor het open baar uitgebreiu lager onderwijs. 10. Besluit van 27 November 1942, tot het vaststellen van een Verorde ning op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belas ting. 11. Besluit van 15 December 1942, tot het voor het winterhalfjaar 1942/1943, benoemen van J. Hende- rikx tot hoofd van en onderwijzer aan den landbouwwintercursus voor volwassenen in de opvoering der bo demproductie te Julianadorp. 12. Besluit van 22 December 194?, tot het vaststellen van een Verorde ning tot wijziging van de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Den Helder. 13. Besluit yan 23 December 1942, waarbij bepaald wordt, dat uitbrei ding van het leerplan van de Vak school voor meisjes voor Den Helder en omstreken met de vakken aard rijkskunde, geschiedenis, zingen, Maan Maan op vanavond om on.ler 23.56 |j- 11.05 29 Jan UUT 12 Feb 1..K tol morgenochtend EK 5Febr- q orv 20Feb. N.M. 0.0U uur V M In verband met het in September j.1. verschenen besluit betreffende de slooping of verandering van mo lens waarin o.m. de toestemming tot slooping enz. van molens afhanke lijk wordt gesteld van een vergun ning. te verleenen door den secr.- gen. van het dep. van Opvoeding. Wetenschap en Kuituurbescherming heeft laatstgenoemde de noodzake lijkheid gevoeld om te beschikken over een volledig overzicht van alle nog bestaande onder dit besluit val lende molens. Genoemde secr.-gen. heeft in ver band hiermede aan de burgemees ters gegevens verzocht over de in hun gemeenten zich bevindende molens van onderscheidene soorten. GEEN KATJE OM ZONDER HANDSCHOENEN AAN TE PAKKEN. Mej. C. S. V. uit Alkmaar is lang niet mis. Toen de Heldersche agent van politie J. Rondeel haar verzocht met hem mee te gaan naar het bu reau om zich te verantwoorden we gens te duur verkocht elastiek, ver weerde ze zich als een razende. Ze schopte en trapte, beet en krabde, zoodat er versterking aan moest rukken en ze per politieauto moest worden weggevoerd. Deze tweede Kenau Simons Hasselaar was nu merkwaardig gedwee, ze herinner de zich totaal niets meer. was Oost- Indisch doof. schoof alles op de ze nuwen. kortom er was van haar vervaarlijke natuur weinig meer te bemerken. Toch zal ze voor deze gratis-voorstelling niet alleen, geen honorarium ontvangen, maar nog f 25 moeten neertellen, wil ze niet 6 dagen brommen. Duitsche taal, kennis der natuur, lichamelijke oefening;, receptenleer en kinderverzorging noodig is. 14. Besluit van ?1 December 1942, tot het aan de N.V. Bredero's Bouw bedrijf te Utrecht onder zekere voor waarden ter -een verstrekken van 155.949,onder tweede hypothe cair verband van en ten behoeve van de exploitatie van 36 arbeiderswonin gen in de gemeente Den Helder. 15. Besluit van 6 Januari 1943, tot het oprichten van de „Stichting Her bouw Den Helder" en tot het vast stellen van de Statuten voor deze Stichting. 16. Besluit van 12 Jnauari 1943, tot het, met ingang van 28 Februari 1943, aan A. C. de Koster verleenen van eervol ontslag, als Verificateur der gemeente-l.nanciën, zulks onder dankbetuiging -oor de aan de ge meente bewezen diensten. 7. Besluit van 15 Januari 1943, waarbij wordt bepaald, dat de in standhouding i an de openbare lagere school aan de Javastraat en van de openbare lagere school voor het cen traal zevende leerjaar ingevolge ar tikel 19 der Lager Onderwijswet 1920 wordt gevorderd. 18. Besluit van 15 Januari 1943, tot het aan H. Aberson verstrekken van een leening van ten hoogste 3737,teneinde hem in staat te stellen te kunnen voldoen aan den op hem rustenden herbouwplicht ten aanzien van het perceel Piet Hein- straat 1, Den Helder, onder nader door hem, Burgemeester, te stellen voorwaarden. 19. Besluit van 16 Januari 1943, tot het, gerekend mringang van 1 Januari 1943, herbenoemen van Mevr. H. C. MeijerSwaters en van P. S. van der Vaart tot leden van het bestuur van de instelling „Het Alge meen Weeshuis". Den Helder, 23 Januari 1943. de in Berlijn ontvangen inlichtin gen. dat Roosevelt zich waarschijn lijk slechts zal laten vinden voor een platonische verklaring in deze aangelegenheden, welke de En- gelschAmerikaansche tegenstel ling nauwelijks uit den weg zal rui men. In de Wilhelmstrasse hoort men het vermoeden uitspreken, dat Churchill eventueel na de bespre kingen te Washington nog naar Mos kou zal reizen. Zaterdag j.1. werd aan dr. J. Pool het geschenk van de burgerij van Hoogwoud overgedragen. Van links naar rechts: de heer Wegdam rus. tend hoofd der R.K. school te Hoogwoud, dr. J. Pool (met de handen aan het schilderij), Ds. Kreb. pred. Ned. Herv. Gem. (achter het doek) de heer Hoogeboom (geheel rechts), voorzitter van het huldigingsco. mite. die het geschenk overhandigde. Foto Kuiper.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1