Europa ontwaakt Resultaten stamboonenproefvelden PEUL VRUCHTEN Verhuizingen Werksters eo keukenmeisjes VERKLARING Marktberichten Voor prima TUINZMEN SIMO OE Wt Frans Kiesewetter K.I.J.v. Komngsbiuggen Spinnewielen DE „ASSUMIJ" VAN 1896 Parallelweg 22 Tennis- liefhebbers(sters) Instituut Enklaar naar „Musis' door geheel Nederland Te koop loodgieters inventaris. 10 TABLETTEN 12% CENT Verhuizingen en Transporten ZADEN Fa. P. M. BROUWER, Breezand Wierinqermeer T~\ E herdenking van den dertig- sten Januari 1933 biedt gele genheid tot een vergelijking van dien dag met het heden, nu twee werelden een strijd op leven en dood voeren met als inzet een we reldbeschouwing, welke beslissend is voor de rechten en plichten van den mensch. Tien jaar geleden was de volk- sclie gedachte zoo ver- gekomen, dat het in Duitschland de macht in handen nam. Wat dit beteeken- de voor Duitschland en Europa is genoegzaam belicht geworden wij willen er hier de aandacht op vestigen dat de machtsoverneming den tegenstanders van het natio- naal-socialisme, die tot dat oogen- blik over de geheel wereld onder- lüng niet eens in pais en vree kon dien leven enelkander trachtten te overvleugelen, plotseling in één kamp bijeengebracht. In ons land groeide hieruit geleidelijk de roem ruchte „Eenheid door Democratie" De beteekenis was overal dezelfde: „Laten wij het verleden vergeten en als goede politici gezamenlijk trachten onze posities te handha ven!" Een periode van „voorlich ting" ving aan met het doel de we reldopinie tegen het nationaal-so- cialisme op te zetten. Het natio- naal-socialisme werd uitgekreten als een vijand der menschheid, al leen omdat de democratische leiders inzagen dat 't einde van hun bon- zenpolitiek met de komst van deze nieuwe idéé ingeluid was. Deze voorlichting heeft in de afgeloopen tien jaar tot een hetze geleid van een deel der wereld, dat onder in vloed staat van de Angelsaksische Landen; een hetze tegen de jonge /volken die door den eigen nood ge dwongen zijn zich vrij te maken van de knellende banden die door dezelfde Angelsaksische landen waren aangelegd. Dit spel, eerst te gen Duitschland gevoerd, wordt thans voortgezet tegen Europa. Het „Deutschlanc) erwache" van Adolf Hitier is dientengevolge thans ver ruimd tot een „Europa ontwake". En evenals Duitschland tien jaar geleden, ontwaakt nu ook Europa juist in dezen oorlog, omdat de ze duidelijk laat zien, wat de jon ge volken van Europa willen en wat de buiten-Europecsche mo- ge/adheden. P UROPA's toekomst, dat is het oorlogsdoel van de asmo- gendheden, een doel volkomen overzichtelijk en ondubbelzinnig. De jonge Europeesche volken stel len geen onbegrensde aanspraken op de wereldheerschappij, maar gaan uit van de grondgedachte der zelfbeperking, der natuurlijke leef ruimte. Zij wenschcn het lot van Europa bestemd te zien door de Eu ropeesche volkeren en niet door buiten-Europeesclie mogendheden, die immers slechts ons werelddeel zouden willen gebruiken om zich zelf te bevoordeelen. Europa, het Avondland, behoeft neen: mag niet aan den leiband komen van machten, die uit ons zijn voortge komen en zich van ons erfdeel heb ben afgescheiden. Zoo is de ver bonden strijd niet toevallig en voor bijgaand, maar het gevolg van den wensch om een vreedzame Euro peesche gemeenschap te vormen, waarin de grootte en de veiligheid van het eene volk- ook die van het andere zijn. Gezamenlijk richten de ze jonge volken zich tegen a.1 dat gene wat in strijd is met de belan gen der volksche gemeenscha» en Öe menschelijke waarden, tegen joodsch-kapitalisme en bolsjewis me. Er is eenheid in het kamp ;r voorvechter dezer idealen, omdat zij bandelen overeenkomstig de zelfde politieke opvating en we reldbeschouwing. Dit alles is zoo vanzelfsprekend, dat de tegenstan ders zich on het oorlogsdoel der asmogendheden ook geen enkele ernstige critiek veroorloven. Hoog stens, en hier komt hun „eerlijke voorlichting" weer om den hoek gluren, stellen zij het voor alsof de tegenwoordige oorlogstoestand in Europa de nieuwe orde is als,f die oorlog, de ingespannen arbeid, de offers en ontberingen, welke on verbrekelijk met zulk een omwen teling verbonden zijn, te vergelij ken zijn met vrede en nieuwe or de. Voor die toekomstige samenle ving voert Europa juist nog den oorlog. IJ ET geallieerde kamp heeft 1"1 langen tijd gezwegen wel zijn oorlogsdoel. Het had er gee i, dat gesch'kt was om 'de n Sak sische volken voor te houden. Lang zamei' nd echter zijn de "■eallieer- den met het ontwerp gekomen voor een wereldparadijs, waar in de toe komst de kleinere volkeren /reed zaam zullen leven naast den r. o- den beer en de Britsche leeuw (be schermd door den adelaar der V. S.), waar eeuwige vrede e onbe grensde welstand, onbeperkte vrij heden voor den enkeling en voor alle volken zullen heerschen en waar de slechte volken uitgeban nen zullen zijn, omdat ze voor al tijd achter slot en grendel gehou den zullen worden. Langen tijd heeft een deel van het publiek zich door deze toe komstmuziek laten misleiden; voor al de laatste maanden is daarin echter verandering gekomen. Men heeft zich n.1. zoo 't een en ander gerealiseerd en begint te begrijpen, wat Europa te wachten staat bij een ordening zooals de geallieer den opgesteld hebben. Dan zullen er in de wereld immers nog slechts drie grootmachten zijn, die over het lot van de andere volken be slissen, maar bovendien ziet men een schrille tegenstelling tot den geprojecteerden „eeuwigen vrede'' in de zich steeds meer toespitsen de oneenigheden in 't kamp der geallieerden. Het blijkt maar al te duidelijk, dat de coalitie der geal lieerden uit volkomen tegengestel de elementen bestaat, liet bolsje wisme is als vijand van het kapi talisme, als uitgesproken tegen stander van het eeonomisch impe rialisme, tegelijkertijd gelegenheids partner van het afstervende Brit sche en het opkomende Amerikaan- sche wereldimperialisme en streeft op hetzelfde moment naar een eigen wereldimperialisme, op ba sis van den communistischen we- reldchaos. T N het bijzonder beginnen de neutrale landen zich te bezin nen op vraagpunten welke zich uit vorenstaande overwegingen op doen. Allereerst vraagt men zich daar af welke plaats men in de toekomstige wereld, zooals de ge allieerden die wenschen, zullen in nemen en. welke onaflianlpelijkfrèid en vrijheid zij, dan krijgen. Zij heb ben zich bovendien afgevraagd', welke macht doorslagge venden in vloed zal hebben in Europa, wan neer er in midden-Europa geen krachtig rijk zou zijn. Zij hebben daarbij geconstateerd, welke rol de Sovjet-Unie, de Vereenigde Staten en Engeland zullen spelen en ken nis genomen van Edens verklaring in het Lagerhuis, dat bij een geal lieerde zege er nog maar drie grootmachten zullen zijn, die over legers, vloten en luchtmachten be schikken. Vooral in Turkije heeft men aandacht gevestigd op hef feit, dat er dan in Europa prac- tiscli maar èèn bewapende groot macht zou zijn, nl. de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie zou dan de door slaggevende macht zijn om het con tinent te „ordenen" en erover be slissen of de kleine staten in die orde passen, welke Stalin voor Europa uitgedacht heeft zoodat tenslotte een enkele Unie van Euro peesche Sovjetrepublieken het re sultaat wordt. Ook in Zwitserland en Zweden vraagt men zich thans angstig af of het niet een te groot risico is de leidende macht in Euro pa in handen te geven van de Sov jet-Unie. Het zwijgen van Stalin op de Anglo-Amerikaansche plannen doet terecht onbestemd en huiverig aan. Wat zo uer gebeuren indien de Britten en Noord-Amerikanen met de bolsjewisten de toekomst van Europa zouden kunnen bestem men'? Het resultaat zal zeket geen vrede zijn, doch veeleer, de veran dering van het Avondland in een slagveld van de bondgenoot.cn van heden, waarbij ade kansen bij de bolsjewisten zouden liggen. Door de noodzakelijkheid van een ge meenschappelijk optreden, zijn de ze problemen ten deele nog op den achtergrond gehouden. Het rommelt echter reeds lang in de geallieerde gelederen en het staat in ieder geval vast, dat de strijd achter de coulissen ten tijde van Versailles kinderspel zal zijn ver geleken bij dat, wat zich tusschon Amerikanen, Engelschen en bolsje wisten zou gaan afspelen. Noch Amerika, noch Engeland, noch de Sovjet-Unie hebben onbaat zuchtige belangen bij het lot van Europa, zij willen er slechts beter van worden ten koste van het Avondland. Zoo is met den tegen standers van Europa geen enkel compromis mogelijk. Integendeel - de strijd moet tot het hittere einde worden uitgevochten in het ware belang van alle Europeesch volke ren, ook van die welke in het op treden van nationaal-socialisine en fascisme door geraffineerde misleiding nog willen becritisce- ren, wantrouwen en vreezen. Europa's toekomst eischt de oven winning der asmogendiheden een zege over het levensgevaarlij ke bolsjewisme, over het gealli eerde systeem van z.g. gelijkscha keling van krachten en over de pogingen van het Amerikanisme, Europa tot een aanhangsel van Wallstreet en Hollywood te maken De jonge volken zullen met de overwinning ook den duurzamen vrede van Europa in handen hou den. De toekomst is waard don strijd tot het glansrijke einde te voeren. Jr. De huisvrouw en de beker water Een methode om met wei nig gas veel te doen. 's-Gravenhage, 30 Jan. Een advies aan de huisvrouwen: „Kook aardappelen on vaste groenten, zoo als boonen, koolraap, spruitjes enz. met zoo weinig mogelijk water. Op twee kilogram aardappelen of vas te groenten is één beker water vol doende". Men lette er vooral op, dat de pan gesloten blijft en dat zoodra de inhoud kookt de vlam klein wordt gesteld. Aanbranden is dus een gevolg van het feit, dat de ylam te Iaat kleiper wordt gesteld, waardoor teveel water verdampt. Het is de plicht van iedere huis vrouw, juist nu de gasrantsoenee- ring zoo streng doorgevoerd moet worden, op deze manier te koken. Zoo kan men met weinig gas veel doen. Het is ieders eigen belang, want wie zijn rantsoen overschrijdt, loopt kans van den toevoer te wor den afgesneden. VERHUISD Zr. B. A. Boerke, gedipl. kraamverzorgster. naar Hedenmiddag kunt U de uitnoodiging tot deelname nog bij ona insturen. Wilt inlichtingen of heeft U moeilijkheden t. a. v. de vereischte ballen, komt U dan hedenmiddag nog even praten b\j. JAN STEILBERG. WIERINGEN VERKEERSONGEVAL. In den vroegen morgen van Vrijdag 29 Januari vond op den Rijksweg na bij Westerland een ernstig ongeval plaats. Vermoedelijk door, de duisternis misleid werd de 16-jarige F. Mik van De Haukes, door een melkauto aange reden. In hoogst ernstigen toestand is hij naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. AFGIFTE VOORRANGSKAARTEN. Ook in deze gemeente is 'n aanvang gemaakt met de uitreiking van z.g. voorrangskaarten aan zwangere vrou wen of vrouwen die pas een baby heb ben gekregen. Voorloopig gelden de kaarten 3 maanden vóór en 2 maanden na de bevalling. De kaarten worden uitgereikt door het buurtschapshoofd van den Nederlandschen Volksdienst, Kanaalweg 178 De inrichting is in het vervolg geopend: Vrijdag 1.00—6.00 uur Zaterdag 8.006.00 uur P.S. Wanneer u lang wachten wilt vermijden, neem dan uw bad op Vrijdagmiddag of Zaterdagmorgen Ik breng mijn te veilen goederen van prima kiemkracht naar Jac. de Croos, Ooievaarstraat 143 Den Helder. Bestelboekjes op aan vraag verkrijgbaar. Bestel «poedig, gezien de huidige zaadpositie. Simon de Wit's peul vruchten met... ge bakken bloedworst. U hebt geen idee hoe lekker dat is. Bovendien...U krijgt thans 300 gram bloedworst op Uw rantsoen UW ADRES voor schoorsteenvegen, glazen wasschen en huizen schoonmaken is: L. v. REEK, Sternstraat 48 le Vroonstraat 57 Wij koopen lompen, flesscher papier enz. tt gen de hoogste prijzen. J. J. VOS, B ree waterstraat 75. HUWELIJK. Eenzamen van alle rangen,' standen en leeft., wendt U zich allen tot Nederland's grootste Bemiddelingsbureau met uitgebr. relaties door geh Nederland, ook in den boerenstand Tall. tevreden heidsbetuigingen liggen ter inzage. Inl schriftelijk en mondeling BUREAU „HOLLAND", Amsterdam, Admiralengracht 219. T. o. gevr. voor geldbeleg ging mooie Perzische Tapij ten. G. LAMMERTS, .1. v. Eijckstr. 39, A'dam. tel. 98432 Ruim 3000 Vrouwen en 30 groote bedrjjven maken reeds gebruik van onze schrift, cursussen knippen, naaien, patr teekenen. Elke cursus een handleiding van blijvende waarde, met gratis modeplaat. Vraagt gratis proefles- „IMOVA", Postbus 50, Hilversum. ondet garantie Bewaren van inboedels Droge bergplaatsen Spoorgracht 1tel. 2353 ce*BO, GROOTE FIGUREN NADEREN U. Een luisterspel hoort U ZONDAG a's. om 14.00 uur over Hilversum II. DE NEDERLANDSCHE OMROEP Gevraagd te Burgerbrug, Schoorldam, St. Maartens- vlotbrug, Den Helder, Julianadorp, Callantsoog en Texel: Gegadigden kunnen zich aanmelden bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux te Alkmaar, Zaandam, Haarlem en de be treffende bijkantoren. Voor Uw naaimachine, stof zuiger, meubelen of huisraad ge en wij DIKKE PRIJZEN JAN VISSER ZN., Wagenstraat 7. C. van Twisk, De Ruijterstraat 49. ALGEMEENE BEGRAFENIS VEREENIGiNG „OEN HELDER" 'Jitvoerder JOH. OARPHORN hERTZOGSTRAAT 20 Telefoon t!114 N.V. KOFFIE HANDELMIJ. „MATAGALPA" Loodsgracht 22 - Telet 2G26 Den Helder door Nederland onder garantie Meubelbergplaatsen te Den Helder en Breezand Sierlijke Oud Huil. en „Staande" modellen. Onbe rispelijke werking. Vuil handl. COBOR, 1'rinserigr 542 A'dam, Tel. 33861. Ondergeteekenden verklaren bij dezen dat de schade betreffende hunne verzekerde dieren dezer dagen op de meest correcte en vlugge wijze werd vergoed door ALGEM. PAARDEN. EN VEEVERZEKERING TB 's-GRAVENHAGE, Ant. Klinkhamer, Graft; L. Joppe Czn., Sommels- dijk; G. H. van Beusichem, Den Haag; J. G. d'Hont, Kuitaart; Chr. D'hert, Westdorpe; D. van Oeffelen, Wintelre, P. v. Sintfiet, Maastricht; Gebr. Cuijpers, Echt; P. Krauth, Grevenbicht; P. H. H. Kusters, Ophoven; Wed. M. G. SchrijenDortants, Hegge; L. Philippens, Geulle; Fa. J. Peelen en Zo nen, Renkum; A. van Diejen, Culemborg; A. J. H. Rietbergen, Herwen. Een dag te laat bestellen kan een groote teleur stelling beteekenen. Voorkom dat! Schrijf of bel direct! ZADEN - POOTAARDAPPELEN - BLOEMBOLLEN. Tel. K 2232 - 253 - 385 FRY's GRAM.PLATEN CUR SUSSEN Fransch, Duitsch en Engelsch ter overname ge vraagd. Br. p:a. Looyse, Pot- gieterstraat 13 boven, Am sterdam. Spoed! Held. menschen met woning in Schagen wen schen te ruilen met woning in Alkmaar. H. Kok, Noord 51 F, Schagen. den heer P. C. de Haan, Nieuwstraat 17 te Hipoplytushoef, .onder overleg ging van pasfoto en een doktersver klaring. Bij den heer J. v. d. Beek. H 4. werd dit voorjaar een stamboonen- proefveld aangelegd ondër Wm. 637 waar de de volgende rassen werden vergeleken: Ceka, Tols, Noord Hol- landsche bruine, Beka. Groninger Stroogele en de Witte C. B. Grondsoort: zand. in tweevoud aangelegd, oppervlakte der veldjes was 1 are. Voorvrucht: wintertarwe. Geen bemesting gegeven. Pootdatum 16 Mei. met de plant- stok gezet en een onderlinge af stand van 35 x 35 cM.. naar 170 kg. per ha. van de eerstgenoemde ras sen. yan de Witte C.B. werd 130 kg. gebruikt. In de eerste week van Jum ston den de boonen mooi boven den grond, de Ceka het meest ontwik keld. terwijl de witte C.B. het traagst in ontwikkeling bleek. In stand liet alleen de Stroogele te wenschen over. Op 3 Juli bleken de Ceka en de Witte C.B. ernstig door de vetvlek kenziekte te zijn aangetast; de ove- E,s Indruk Crka Tols 6 V4 Noord-Hollandsch landras 7% Beka 8 Gron. Stroogele 7 Witte C.B. 4 Dat de Beka hier op dit profef- veld bovenaan zou komen was ook. gezien de geringe aantasting der vetvlekkenziekte gedurende den zomer, te verwachten. Ook het N Holl. landras maakte toen een gunstige indruk. De Gron. Stroogele is in opkomst rige rassen N.-Hollandsch landras. Tols en Stroogele in genoemde volg orde in beduidend mindere mate. terwijl de Beka de gezondste indruk maakte. Enkele weken later waren ook N. Holl. landras en Stroogele in meerdere mate aangetast. De volgorde van rijping was: 1. Tols. welke een week eerder oogstbaar is dan de overige rassen. 2. Beka. 3. N.-Holl. landras. 4. Stroo gele. 5 Ceka. terwijl de witte C.B. zoodanig door mozaïek en vlekken- ziekte was aangetast, dat het tijd stip van afsterven niet was te be- oordeelen. aangezien reeds voor de Tols het groene blad wasverloren. Opgetrokken werd van 2130 September. Na. als gevolg van het slechte weer. 2Vo maand op ruiters te heb ben gestaan welke met riet waren afgedekt, werd 16 December ge- dorscht. De volgende cijfers werden ver kregen. Mispl. Stroo Zaad Rela in p. are p. are tief 1- 30.7 19.5 100 2.8 17.9 18.7 96 0.3 22.1 22.5 115 0.3 22.7 26.2 134 10- 18.5 17.5 90 5.4 13.7 2.3 12 en in groei wat zwak. hetgeen in het hoog percentage misplaatsen en in opbrengst tot uiting komt. De opbrengst der Ceka is door de vetvlekkenziekte te sterk gedrukt, is tegen dergelijke ongunstige weers invloeden niet bestand. De witte C.B. is als mislukt te beschouwen, het weinige zaad dat nog werd verkregen was van een zeer slechte kwaliteit. Bij den heer L. F. W. Poodt. Tus schenweg H 31, werd eenzelfde proefveld aangelegd als bij den heer J. v. d. Beek. Ook hier werden vergeleken: Ceka. Tols. N.-Holl. landras Beka, Groninger Stroogele en de Witte C.B. onder no. Wm. 638. Grondsoort: lichte zavel met een kleigehalte van 12 Aanleg in tweevoud, terwijl ook hier de veld jes 1 are groot waren. Voorvrucht: aardappelen, waarna wintergerst werd gezaaid en dit voorjaar bemest met 200 kg. kalk- salpeter. Door vorstschade moest de gerst weer worden uitgereden en werden hierop de boonen gepoot op 18 Mei op onderlinge afstand van 35 x 35 cm. Opkomst 2 Juni. waarbij Beka en Ras Indruk Mispl. Stroo Zaad 23/9 in p. are p. are Ceka 7 4.3 26.1 13.1 Tols 7 10- 16.8 16.8 N.-Holl. landras 8i/, 0.7 29.4 30.2 Beka 83/, 3.7 32.2 31.9 Gron. Stroogele 7Vo 20- 23.5 20.8 Witte C.B. 4 20.3 13.2 2.5 Hoewel de lijn welke uit dit proefveld naar voren komt. overeenkomstig is aan het proef veld Wm 637 liggen toch de verschillen veel verder uiteen. Mogelijk een gevolg van de toe gediende stikstofbemesting. Al hoewel de uitwendige omstan digheden verschillen. krijgt men bij vergelijking der beide proeven den indruk dat Beka N.-Holl. landras een gunstigeh in druk maakten in tegenstelling met Stroogele en Witte C.B. welke in stand en ontwikkeling maar matig waren. De overige rassen stonden hier tuschenin. Ook op dit proefveld bleken de Witte C.B.. Ceka en Stroogele ern stig door vlekkenziekt.e te zijn aan getast. De N.-Holl. en Beka. een se lectie uit N.-Holl. landras. maakten een gezonden indruk, wat ook in de opbrengstcijfers duidelijk tot uiting kwam. Volgorde van rijping: 1. Tols 2. Beka 3. Noord Holl land ras. 4. Stroogele. en 5 Ceka. De Witte C.B. was ook hier in die mate ziek dat het voor verdere proefne- mingen als mislukt is te beschou wen. en onder ongunstige omstan digheden als dit jaar niet oogstzeker is. Opgetrokken van 2125 Sept. en op ruiters gezet. Na het dorschen werden de volgende cijfers verkre gen: Rela tief 100 129 232 245 159 19 en N. Holl. landras beter tegen een matige stikstofbemesting bestand zijn dan Ceka en Tols. Ook hier is Beka bovenaan, ge volgd door N.-Holl. landras. zijn beiden sterke rassen en vrij goed bestand tegen vlekkenziekte. De Ceka liet het hier erg zitten was ernstig door de vetvlekkenziekte aangetast. De Tols kwam boven de Ceka. heeft het voordeel een week eerder rijp te zijn. doch vertoonde op dit proefveld te veel misplaatsen LEESBIBLIOTHEEK. De Afdeeling Wieringen „Vreugde en Arbeid" van het Ned. Arbeidsfront heeft voor haar leden een leesbiblio theek ingesteld. Reeds zijn een aantal romans beschikbaar. De boeken zijn verkrijgbaar bij P. Rotgans, Konings weg 8 te Hippolytushoef, des Zaterdags van 17 tot 18 uur. Het leesgeld bedraagt 3 cent per deel. Lidmaatschapskaarten kosten f 0.55. VOORJAARSSTIERENKEURING. De Voorjaarsstierenkeuring vindt in deze gemeente plaats op 27 Maart 1943 te 9 uur op het terrein van de Erven O. J. Bosker te Hippolytushoef. Zij geldt voor Wieringen, een gedeel te van Anna Paulowna en een gedeelte Wieringermeer. Op denzelfden dag wordt te Sloot- dorp om 13 u. op het Sportterrein aan de Schoolstraat gekeurd. Te Texel wordt op 13 Maart gekeurd Te Rustenburg, Schermerhorn, Zuid en Noord-Schermer en Akersloot op 15 Maart. Te Alkmaar en Schoorl op 16 Mrt. Te Schagen en Langedijk op 22 Maart; te Wieringerwaard en Julia nadorp op 23 Maart; te Schagerhrug en Sint Maartensvlotbrug op 24 Maart. Te Nieuwe Niedorp en Heerhugowaard op 30 Maart. ANNA PAULOWNA POLITIE. Gevonden; motorhandschoen lee- ren want. dames polshorloge lee- ren handschoen, wollen kinderwan ten. portemonnaie met inhoud. Verloren: polshorloge, bruine wol len want damestaschje. inh. f 3.50. textielp. enz., glacé dameshandsch.. ronde zilveren broche, donkerbrui ne heerenportemonnaie met onge veer f 5. HET INWONERTAL GROEIDE IN 1942. Het aantal inwoners van onze ge meente bedroeg 1 Januari van het vorig jaar 6348. Er vestigden zich hier 306 mannelijke en 305 vrouwe lijke personen, totaal 611. Daar te genover vertrokken 245 mann. en 197 vr. personen uit de gemeente dus totaal 442. Vestiging en vertrek leverde dus een overschot van 169 Tegenover 151 geboorten, staan 47 sterfgevallen, wat een vermeer dering van 104 gaf. Het aantal in woners aan het begin van dit jaar was dus 6348 en 169 en 104 is 6621. OP 1 SEPT. NAAR SCHOOL. Breezand. Het bestuur van de school met den bijbel heeft besloten dat voortaan ook op die school de cursus op 1 Sept. zal aanvangen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Sygabertha Maria Af ra. dochter van C. Vlaar en S. A. Broers; Geziena Wilhelmina. doch ter van H. Luiten en G. Schepers; Cornelia. dochter van P. Dwars- waard en N. Rooza; Regina Maria, dochter van J. Laagland en D. C. Deen. Ondertrouwd: J. A. Hoexum en T. Koning; Joh. van der Zon en M. Sikking. Getrouwd: G. Bakker en F. Oost hof. Overleden: D. van DijkeTiel. oud 75 jaar; M. van der ParkRuy- ter. oud 46 jaar; A. LooyKoster, oud 63 jaar. wed. M. Geel—Krans' oud 88 jaar. LEEUWARDEN. 29 Jan. Veemarkt: 20 stieren; 290 vette koeien levering; 812 melk en kalf- koeien f 475—1025; 92 pinken f 280 —475; 379 nuchtere kalveren leve ring; 16 weide schapen levering; 31 vette varkens levering; 38 kleine biggen f 1775; 519 bokken en gei ten f 50300: 16 paarden. Totaal aanvoer 2213 stuks. Eierhandel: kipeieren prijs 6'/>-J 103/, cent p. stuk; handelsprijs f 1.32 1.37 per kg., eendeieren 7.68.1 cent per stuk. Pluimvee: slachthanen f 1.50 2.50 slachtkippen f 1.50—2.75. jonge hanen f 12.25. jonge duiven f 0.40. konijnen f 1 per kg. URK. De prijzen waren heden: karper 72 ct., snoekbaars 68 ct„ roode baars 36 ct., blei 50 ct., groote voorn 30 ct., kleine voorn 22 ct., aller per kg.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3