Net lot van bet Duitscbe volk bepaalt j bet lot van Europa DE RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT DE STRIJD VAN ADOLF HITLER Dc levenswet van den Noorsch-Germaanschen mensch Aan dc Wolga strijdt en Woedt, doch zegeviert Duitschland Mijnheer Mussert, nationaal- socialistische kameraden, het is tnij een groote voldoening u hier in een zoo vast aaneenge sloten gemeenschap bijeen te zien en het is mij een bijzonde rs behoefte u, mijnheer Mus- •sert, te danken datn aan deze betooging deelneemt. Ik dank u ook voor uw woorden en vooral voor uw betuiging van trouw aan onzen Führer. liet. is nu bijna drie jaar geleden, dat onze weg ons hier in Ne- dgrlhnd heeft bijeengebracht 'en ik mag zeggen, -dat het suc ces bij de oplossing van onze gemeenschappelijke taak, die wij hebben, den grondslag van vertrouwen heeft gelegd, die het uitgangspunt is voor steeds vollediger deelneming aan de uitvoering van de opdracht die wij hier hebben. Dit vereenigt ons, Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten. Zoo ver eenigt ook de dag van heden, die teruggrijpt op den dag van tien jaar geleden, waarop de «ationaal-socialistische Duit sche arbeiderspartij aan de macht gekomen is. Er zijn dagen in de geschiedenis .van de volkeren en van de mensch- heid, die de vervulling schijnen te zijn van een tijd van den eco- nomischen, socialen, politieken en vooral geestelijken strijd en die de voltooiing en bekrachtiging van dien strijd beteekenen. Tegelijker tijd zijn zij echter ook het begin eener nieuwe naar grootere ruim ten strevende ontwikkeling volgens dezelfde wet krachtens welke dra gers van die ontwikkeling zijn aan getreden, zoodat deze dagen sym bolisch als mijlpalen in de geschie denis bestaan. De 30ste Januari 1933 is een zoodanige gekenmerkte 'dag in de geschiedenis van 't imit s«he volk, thans reeds van EurojWj 'en zal bovendien nog zijn bijdrage leveren voor de ontplooiing van de wereld. DE VOORGESCHIEDENIS VAN DEZEN OORLOG. Hét Duitsche volk is in het jaar 1914 met oorlog overjaden gewor den, zonder toen de laatste oorza ken, die tot dien oorlog geleid heb ben, duidelijk te hebbén ingezien Die oorlog scheen althans aanvan kelijk een Europeesche aangelegen heid te zijn en toch moesten de laatste oorzaken gezocht worden in omstandigheid, dat de grond slagen van het toenmalige Euro peesche leven geschikt waren door 'krachten, die buiten het continent stonden en het ontstaan van econo mische, politieke en militaire zwaarrtepunten buiten het Euro peesche gebied zijn invloed op den Europeeschen toestand begon te la ten gelden. In deze zoo nauwer wordende wereld botsten de krach ten in het Europeesche gebied te gen elkaar op. Inplaats evenwel nu haar onontkoombare lotsge- meensóhap in te zien raakten deze krachten met elkaar handgemeen en gaven zoodoende gelegenheid tot vrijer ontplooiing aan de buiten Europa staande machten,, ondanks het feit, dat deze vóór alles te voor- schijn kwanten met zulke nega tieve vooruitzichten en invloeden als het bolsjewisme in het Euro peesche gebied. Thans knnnen wij constateeren, dat het lot van het Duitscbe volk ieitelijk het lot van het Europee sche gebied bepaalt. Geraakt het Duitsche volk in een toestand van vruchtdragende ordening, dan ge dijt het continent, wordt deze or dening aan het Duitsche volk ont zegd, dan zullen er altoos slechts heillooze spanningen bestaan. Wanneer wij ons de grootte en feigensfehappen van het Duitsche volk voor oogen houden, in ver band met zijn centrale ligging, dan zien wij, dat hier een logische sa menhang aanwezig is. Destijds evenwel, in het jaar 1914, waren de uiterlijke omstandigheden van be drieglijken aard, omdat de uiterlij ke voorteekens, die den machts- groepeeringen aankleefden, ten op zichte van de centrale mogendhe den Duitschland en Oostenrijk door den zich modern noemenden tijd geest zelfs in den boezem van het eigen volk als rcactionnair werden bestempeld en uitgekraamd. De afloop en bet resultaat van den toenmaligen strijd in den eer sten wereldoorlog zijn bekend. Aan alle fronten onverslagen on danks een -"concentreerde be storming, veroverde het Duitsche volk voor zichzelf geleidelijk mili tair de vrijheid in den rug. maar wegens gebrek ian een vastbera den politieke leiding hield liet thuisfront geen stand, murw gesla gen als het immers was door een geleidelijk verval tot nlgeheele ar moede. dat veroorzaakt was door het toenemende tekort aan levens middelen. Bolsjewisme en Amerikanis me komen op. Europa heeft uit deze ineenstor ting van Europa niets gewonnen. De vijandelijke mogendheden hoewel de Ver. Staten zich tenslot te terugtrokken en Europa aan zichzelf overlieten, na mede het onheil te hebben aangericht slaagden er niet in op Europee schen bodem 'n ordening tot stand te brengen die de krachten der Eu ropeesche volken tot een zinrijke en vruchtbare harmonie bracht. De splitsing in overwinnaren en over wonnenen. in zoogenaamde bezit ters en nietbezitters moest gehand haafd blijven. Deze politiek had slechts dit eene tot resultaat. De ongeremde groei van het bolsje wisme, dat Europa rechtstreeks bedreigde en van het Amerikanis me der Ver. Staten, dat Europa steeds meer in het nauw dreef. Dit resultaat, vastgelegd in de dictaten van de Parijsche voorsteden, kweek te voortdurend nieuwe conflicten. De toestand, die ontstaan was door de zoogenaamde overwinning van de gealieerden, bracht in werke lijkheid geen vrede doch1 was slechts'de bron van blijvende ver warring en wanorde en de kiem voor nieuwe oorlogen. Duitschlands recht. Duitschland is het midden van Europa en dit midden moet zijn overeenkomstige bestaansmogelijk heden hebben en wel sociaal, na tionaal, d.w.z. onafhankelijk van de invloedsfeer van vreemde mo gendheden, de ter beschikking staande leefruimte, die gebruikt wordt in gemeenschap met de an dere Europeesche volkeren, als mede de mogeijkheid om te leven volgens zijn eigen levenswetten. Alle mogelijke plannen waarmede men toen steeds weer voor den dag dag kwam, mochten niets ba ten. Het Duitsche volk kan niet stil blijven zitten, wanneer zijn na tionale levensrechten niet erkend worden, n.1. te leven volgens een wet, die overeenkomt met zijn aard en niet te moeten leven vol gens een wet, dié van buiten af, als hijvoorbeeld de liberale demo cratie, aan het Duitsche .volk. wordt voorgeschreven. HET JODENDOM. Voor Duitschland beteekende het resultaat van den eersten wereld oorlog een onophoudelijk, materi eel en geestelijk, maar ook moreel proces van verarming, dat bevor derd en gestimuleerd werd door den in Duitschland gevestigden in vloed van Westerschen geest. In dit verband is de invloed van het jodendom op het Duitsche volk van bijzondere beteekenis. De mogelijk heid van dezen invloed werd door de Westelijke democratieën ver langd, waartoe zij eischten, dat al le hinderpalen die in het Duitsche volk tegen het binnenstroomen van het jodendom waren opgericht, zou den worden neergehaald. Het jodendom van het Oosten, dat uit de ghetto's het Duitsche rijk binnenstroomde, greep deze gele genheid aan. Nadrukkelijk moet hier worden vastgesteld, dat de in vloed van het jodendom in den boezem van het Duitsche volk fu nest wérkte. Door den invloed van het jodendom werd afbreuk gedaan aan alle tucht, door den invloed van het jodendom werden alle tra- ditioneele begrippen van ordening stukgeslagen, werd de kern des volks versplinterd en verstrooid, kortom werd onhoudbaar de weg bereid- voor het bolsjewisme, dat voorbereid en bevorderd werd door de economische leegbloeding, door de massale werkloosheid en derge lijke verschijnselen van een teugel loos, liberaal, kapitalistisch stelsel. Dit te constateeren is uitslui tend een aangelegenheid van het Duitsche volk, dat ontel bare offers heeft moeten bren gen, onzegbaar leed heeft moe ten verduren en eindelooze ge varen en grooten neergang daardoor heeft moeten beleven en het is uitsluitend een aan gelegenheid van het Duitsche volk, wanneer het in -noodweer het besluit genomen heeft het jodendom uit zijn volkslichaam te verwijderen. Nog al te goed herinneren wij ons den toestand, die in het jaar 1932 zoo vergevorderd was, dat Moskou er- aan dacht in Duitschland naar de macht te grijpen en inderdaad niet ver van die mogelijkheid ver wijderd was. Wanneer aan deze ontwikkeling, die Juist door de zoogenaamde vredesverdragen aan het Duitsche volk was opgedron gen en door den voortdurenden In vloed der Westelijke mogendheden werd bevorderd, geen halt zou zijn toegeroepen, dan zou er tien Jaar geleden een unie der socialistische Sowjetrepublieken ontstaan zijn, die In het Westen haar grens had in het Rijnland, dus in de nabij- heid»van Nederland. Deze ontwik keling, met alle verdere gevolgen van deze enorme machtsconcentra tie, zou ontstaan zijn wanneer Adolf Hitier en zijn NSDAP er niet geweest waren, die den strijd te gen de toen geweldig voortkomen de vijandelijke mogendheden heb l»n Adolf Hitler. Want hoe stond het met de krachtsverhouding? Aan dene enen kant was er één man, die half blind na vier jaren van uiterst zwaren strijd aan het front in het vaderland terugkeerde en déaraan trof een gebroken, murw gemaakt, bijna wanhopig geworden volk, waarin alle tegenkrachten, die door de vijandelijke mogendheden waren losgelaten, vrij konden woe den. Aan den anderen kant stond werkelijk de geweldiqe wereldcoa litie van de moqertdheden, die toen door hun militaire exponenten en juridische vcrdragsmiddelen over de geheele aarde een volkomen machtsontplooiing hadden verkre gen, zooals in het geheel niet meer te overtreffen viel. Een ongelijker en ongunstiger krachtverhouding als toen, nl. aan de eene zijde de eene man en aan de andere zijde de gezamenlijke krachten die alle machtsmiddelen in hun nezit had den, welke tegen Duitschland ge richt waren, kan men eioh eenvou dig niet voorstellen, Hij zelf, de onbekende sol daat, ging uit in dien donke ren nacht van het Duitsche lot uitgelachen, omringd door vij anden en gehaat bij allen, die binnen en buiten het Duitsche volk Duitschland vijandig ge zind waren. Hij bezat niets anders dan 4it eene, nl. het geloof in het Duitsche volk en het was dit geloof, dat hem in staat stelde dien zoo ongelijken strijd te aanvaarden. Den strijd die, uit zijn hart voortkomend, zich ge leidelijk meedeelde aan de an dere Duitschers, den strijd, die in een wisselvallige worste ling om het Duitsche volk via successen en tegenslagen leidde tot dién binnenlandschen poli tieken strijd, die het geheele Duitsche volk deed ontwaken. De man en zijn beweginsr be'.eef- den toestanden, die aan die natio- naalsociaiisten die aantraden voor en strijd er bevrijding op sommige oogenblikken reeds den adem dreigden te ontnemen. 90 Januari 1933. Maar juist uit die overtuiging, niet anders te kunnen handelen en te moeten handelen en uit het fanatiek opkomen voor deze idee, werd tenslotte de zege behaald,"die voor den dag trad pp den ertig- sten Januari 1933. Die dag is der halve het symbool van den zege vierenden strijd van het geloof in het Duitsche volk. Dit onwrikbare geloof in het Duitsche volk en het onvoorwaar delijk optreden voor het Duitsche volk is het nationaal-socia.lismc, dat ons Adolf Hitler gegeven heeft en dat is gewonnen uit het recht- streeksche beleven van den Duit- schen noodtoestand. Duitschland leed aan het geestelijke verval dat tot uiting kwam onder de vlag van een niet te remmen liberalisme en tevens leed het aan de verarming dit ontstaan was door de even ongeremde kapitalistische uithui- tingsclausules van de yredesver- dragen.- Arbetd tegenover kapitaal. Tegenover de heerschappij van kapitaal en geld stelde de Fueh- rer den socialen eisch, dat de ar beid de hoogste waardefactor moet zijn en in plaats van de liberaal- democratische spitsing in indivi duen zonder onderscheid stelde hij de nationale gemeenschap van het door bloed verbonden volk. Aldus schiep hij als onze hoogste volk- sche waarde-ordening de nationaal socialistische levenswet, als de doelmatigste ordening van het ge meenschapsleven voor het Duit- ehe volk. Om deze nationaal-socialisti- sche levenstvet hebben wij ongeloof lijk fel gestreden. Zij is gewonnen uit de ervaring van het Duitsche volk in eeuwen, in een tijd van strijd dié zijns gelijke niet leent. Daarom geldt 'zij voor het Duit sche volk..Het Is echter onze over tuiging, dat deze levenswet de le vensvorm is van den Noordsch- Germaanschen mensch, omdat zij het individueee leven van dezen Noordsch-Germaanschen mensch bevestigd en in het optreden voor de gemeenschap van zijn volk tot ontplooiing brengt Voorwaarde voor het opgaan in de ordening volgens de beginselen van het na tionaal socialisme als de doelmati ge ordening van het gemeenschaps leven is echter, dat men uit eigen kracht van beslissing het nat. soci alisme als 'levensbasis erkent. Daarom kan deze nat. socialistische levensvorm obk aan een Ger- maansch volk niet langs den weg eener overneming van de binnen- landsche politieke macht worden opgelegd, integendeel. Het is de eerste taak van de nat.-socialisten de volksgenooten te overtui- Giering spreekt tot zijn volk De Britsche luchtaanvallen worden gewroken BERLIJN, 30 Jan. Rijksmaar schalk Goering heeft in zijn reeds aangekondigde redevoering heden verklaard, dat deze rede een appèl wilde zijn dat gericht wordt tot alle kameraden der weermacht, waar die op dit oogenblik ook staan, om den dag indachtig te zijn, waarop het lot het Duitsche rijk van den grond af heeft ge wijzigd. Millioenen onder u, zoo verklaarde de rijksmaarschalk, haden toentertijd al de ellende ge dragen, die op het Duitsche volk drukte en in de eerste plaats op de werkende lagen van ons volik Het was een tijd, toen deDuitscher zijn hoofd moest laten zinken van schaamte over hetgeen in de laat ste twintig jaar na den wereld oorlog zich had afgespeeld. Ook de kleine rijksweer was toen slechts een soort parlementai re politiewacht. Geen mensch dacht er aan naar buiten op eenigerlei wijze eens de mogelijkheid te be zitten op te treden tegen vijande lijke aanvallen. Deze rijksweer is hervormd tot een geweldig volks leger. Dit kon slechts worden opge bouwd op den breeden grondslag van de nieuwe volksgemeenschap. De rijksmaarschalk ging voorts in op de buitenlandsche politieke gevechten van de afgeloopen tien jaren. In de tien jaren van den op bouw, zoo zeide hij, begon ook te gelijkertijd weer de strijd van bui tenaf. Telkens, wanneer het Duit sche rijk, begunstigd door een ster ke leiding, sterk werd -en tot een heid kwam, stuitte het steeds op dezelfde tegenstanders. In een dwa ze kortzichtigheid zagen de volken van Europa niet, dat Europa slechts kan bestaan wanneer het een sterk Duitschland tot hart heeft. Dezelfde tegenstanders, die in het volk waren overwonnen, tra den thans in andere formatie van buitenaf weer tegen ons aan: de plutocratieën, d.w.z. het systeem der uitbuiting van het arbeidende volk en het bolsjewisme, d.w.z. het lcapotslaan van het volk en zijn knechting in ellende. Toen onze tegenstanders geloof den zelf sterk genoeg te zijn en fantastische verwachtingen voed den ten aanzien van nieuwe revo luties in Duitachland, begon deze meest beslissende aller oorlogen. Ik behoef niet te herinneren aan de geweldige slagen, aan de unieke overwinningen in Polen, Noorwe gen, België, Frankrijk, op den Bal kan, op zee en onder zee. Het Duit sche volk begon te gelooven, dat de overwinningen vanzelf spraken. Het lot echter schenkt zoo gemak kelijk niets en vooral niet het groote. Toen geloofden wij, dat de oorlog spoedig ten einde kon zijn. Het was zeer moeilijk en daartoe was heel de hardheid van den vo- rigen winter noodig om in te zien, dat de eerste oorlog der Sovjets tegen Finland wellicht de handig ste en groiftste camouflage in de wereldgeschiedenis is geweest. Ter wijl de Rus eenige legers in Fin land liet strijden, had hij*- allang gedurende vijftien jaren de meest geweldige bewapening opgebouwd, die ooit een volk te voorschijn heeft gebracht. Of nu, zoo ging de rijksmaar schalk verder, in dit Europa bond- genooten en vrienden of neutrale of ons vijandig gezinde staten zijn, steeds meer moeten zij inzien, en zij weten het ook, dat, wanneer dit Duitschand ineen zou storten, de Russen niet uit innerlijke hoog achting voor de Zweedsche of Zwitsersche of welke andere neu traliteit ook, zouden blijven staan. Het bolsjewisme zou op hetzelfde oogenblik tot den Jaatsten spit door geheel Europa geraasd zijn. Later zullen zij eens uitspreken, wat zij thans inwendig weten: Europa is voor het bolsjewisme een spring plank en voor Rusland een aan hangsel. Maar deze beide zaken eerst dan, wanneer er geen Duitsch volk en geen Duitsche weermacht meer is. Zoolang die J)estaan is Europ^ voor het bolsjewisme het grootste gevaar, de rois waarop de bloedgolf zal breken. En thans, kameraden, veldmaar schalk of recruut, verzoek ik u 1e overleggen in welke situatie onze F'uehrer was, toen hij in zijn poli tiek genie volkomen duidelijk het doodelijke gevaar moest inzien. On ze Fueihrer stond voor het zwaar ste besluit van zijn leven, maar ook voor het historisch meest be- teekenisvolle besluit. Het is hem niet gemakkelijk gevallen het Duitsche volk dezen strijd in te leiden. Hij met zijn verzienden blik zijn politiek en strategisch genie, wist, dat dit de zwaarste van alle gevechten zou zijn. Er werd door hem een besluit genomen, omtrent bestaan of ondergang van het avondland Nadat de rijksmaarschalk op in dringende wijze de geweldige moei lijkheden had aangetoond, waar mede de Duitsche weermacht bij haar zegevierende opmarcht te kampen had, ginghij in op de reac ties van den vorigen winter in den oop+eliikon veldtocht. Het lot, zoo zeide hij, stelde dit van overwin ning snellende volk op de proef. Niet de vijand, de elementen ver hieven zich. De ijzige Russische w-inter brak met ondenkbare kracht door. Maar bovenals was het weer de Fuehrer, die ondanks alle zwakkelingen met zijn kracht het oostelijke front in stand ge houden heeft en uit deze kracht en zijn genie trad met de opstijgen d. zonne lagen de Duitsche weer macht aan voor nieuwe geweldige stormloopen en wierp opnieuw den tegenstander in veldslag na veldslag onderstboven. Geen mensch had het mogelijk geacht dat na dezen winter zoo'n offensief zou volgen.. Het is diep, diep door- gestooten in de ruimte en heeft den tegenstander onvervangbare hulpbronnen zijner bewapening definitief ontnomen. Toen kwam de dag, waarop voor de eerste maal Duitsche tankgrena diers en pioniers doorstieten in de burcht Aan Stalingrad en zich aan de Wolga, den noodlotsstroom van Rusland, vastklampten. En toen begon de tweede Russi sche winter. De elementen maak ten hem weliswaar niet even hard als de eerste, maar daarvoor kwam in de plaats dat een ontzaggelijke bocht overspannen moest worden en dat daarmede de laatste man noodig was om te behouden. Al was deze winter ook niet zoo streng als verleden jaar, hij was toch nog ijzig genoeg, om alles, wat vroeger, in het voorjaar, in den zomer en in den herfst een hinderpaal voor den tegenstander beteekende, de rivieren, meren en moerassen, in zijn ijzigen ban te slaan. Nu stonden de compagnieën niet emer achter een geweldige na tuur hindernis, maar thans kon den nog slechts hun moed en hun wapen de hinderpaal voor den tegenstander zijn. En deze tegen stander is hard. Hij is in zijn lei ding barbaarsch hard. Maar, zoo ging de rijksmaar schalk voort, ook de Duitsche sol daten zijn hard géwordén. Zij za gen in, dat in het Oosten alleen de wet der hardheid geldigheid heelt. De Rus wist duidelijk, dat hij, wat er ook mocht komen, zijn bewapening niet meer in stand kon houden. Want in den groot sten omvang waren hemi daarvoor fundamenteel® voorwaarden, ste<n- kooi en ijzer, ontnomen. Hij moest dus, wanneer hij den strijd wilde voortzetten, een poging doen om zijn steenkool- en ijzergebied terug te halen. Ik ben er van overtuigd, dat dit ook de laatste inspanning is, die hier slechts er uit geperst kon wor den, juist omdat deze hardheid reeds geen hardheid meer is, maar barbarisme. Omdat de Rus in het geheel geen eerbied meer heeft voor het menschelijke leven Ondanks deze tot het uiterste brutale lei ding hebben wij hen tot dusverre verslagen en zullen wij hen ook weer verslaan. Het komt er op aan hun plan, zich in het bezit te stel len van de grondstoffengebieden te verijdelen en hen terug te slaan. En dat geschiedt over de geheele linie. Wel ls thans de hardheid van den strijd tot het reusachtige toe genomen. Aan de Wolga strijdt en bloedt, maar zegeviert Dnitschland. Boven heel dezen rensachtigen strijd steekt Stalingrad uit. Het zal eenmaal de grootste heroïsche strijd zijn, die zich ooit heeft afgespeeld in onze geschiedenis. Wat daar thans door onze grenadiers, pio niers, artilleristen en wie er verder in de stad is, van den generaal tot den laatsten man gepresteerd wordt, is uniek. Het is waanzin te gelooven, dat men een of ander arrangement */.ou kunnen aangaan. Dat kan men doen met een gentleman, maar niet met een bolsjewiek. De rijks maarschalk riep de soldaten op in uren van bedrukking steeds naar den Fuehrer te blikken en aan hem te denken, laat hem, zoo zei de hij, met verheffing van stem, steeds voor u verschijnen als lich tend, groot voorbeeld: deze man, die geen rust heeft, op wien in laatste instantie alle zorgen in stormen, die alles als laatste man moet dragen en beslissen. Er is logi ca in de wereldgeschiedenis. Wan neer de voorzienigheid* het Duit sche volk een man van deze groot te heeft gezonden, wien het gelukt is ons uit onze vroegere onmacht omhoog te leiden, en te maken tot de stedkste natie ter wereld, dan zijn dat waarborgen, die ons het recht geven aan de overwinning te gelooven. De vergelding. In het verdere verloop van zijn rede zeide de maarschak, dat me nigeen welicht denkt, waarom de vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche woonplaatsen niet gewro ken worden. Het zwaartepunt van het Duitsche luchtwapen, zoo ver klaarde h in ijdit verband, ligt in het Zuiden, Oosten en Noorden. Maar deze striid in het Oosten zal naar zijn heiligste overtuiging, eens een einde vinden waarop de laatste weerstandkracht van het bolsjewisme is gebroken en dan wordt ook de macht vrij, die ver gelden kan. Op dien dag zal hij zich zeer nauwkeurig herinneren, wat de vijand in Duitschland heeft aangericht. Ik ben er absoluut van overtuigd, zoo ging de rijksmaar schalk voort, dat wanneer de zon weer hoog aan den hemel zal staan zij de Duitsche troepen weer, even als vorig jaar, in den aanval zal zien. En deze aanval zal niet zwakker zijn. Integendeel, er zul len nieuwe, nosr betere wapens in den strijd gebracht worden, er zullen gestaalde d' :sies aanval- le- die in zich de verplichting me debrengen: wii maken Stalingrad thans goed. Ik kan, zoo zeide hij v--' on mijn vinaers uitrekenen hoe het er aan den anderen kant moet uitzien. Over het algemeen kunnen wii dan constateeren: wie heeft den mobd te twijfelen aan onze overwinning? De rijksmaarschalk besloot met de verzekering van zijn onverwoestbaar geloof aan de Duitsche overwinnincr. Dit ge loof,- zoo zeide hij, komt voort uit het diepste inzicht in den samenhang der dingen. Maar 't is ook het meest innige tte loof aan de rechtvaardigheid der almachfc- oni gen van de juistheid van hun poli tieke Idee en hen voor deze idee en de uitvoering daarvan te win nen. Daarom ook hebben wij hier in dit land alle vormen van poli tieke organisatie "pplaatst op den grondslag der vrijwilligheid, met dien verstande, dat zij tevens een heroepstaak van souvereinen aard te vervullen hebben. Op dit oogenblik, waarop hét op 30 Januari 1933 voro de geheele wereld ziclibaar nationaal socia listisch geworden Dutschiand dert weg onder leiding van Adolf Hit ler opging, teneinde zijn levens rechten te verkrijgen, verzamelde zich de coalitie van allen, die tevens de vijanden van het nat. socialisme en daarmede de vijan den .van het Duitsche volk zijn. Het kapitalisme als de heer schappij en uitbuiting door de materieele krachten van het geld, en het bolsjewisme als de con centratie van de raslooze massa zijn thans tot den aanval over gegaan. Wat willen deze vijanden anders dan de uit hun ipnerlijk ste natuur voortkomende bedoe ling, het nat. socialistische Duitschland te vernietigen? Uit den gelederen van onze te genstanders hooren wij altijd weer,, dat zij zich verzetten tegen de plannen van het Duitsche vólk tot overheersching van die wereld en tegen den door liet nationaal socialisme uitgeoefenden gewetensdwang. Dnitschland wil gaen we- reldoverheersching. Terwijl wij de spil,mogendhe den niets anders dan onze leefruimten willen organiseeren, die volkomen bereid en in staat zijn om een economische en cul tureele uitwisseling aan te gaan met alle andere leefruimten en economische gebieden ern terwijl 'voor ons het nationaal socialisme of het fascisme of de Jnpansrhe levensordening op duidelijke wijze opgebouwd schijnen te zijn op de eigenschappen des blncdis van ons volk en geen exportarti kel zijn. spreken thans de vernnt woordelijke mannen van de Ver Stalen er in alle toonaarden over dat jle Ver. Staten tot taak heb ben, een wereldordening tot stand te brengenden voor alle tijden te waarborgen., en tevens de demo cratie en het Christendom, zooals zij net bedoelen, over de geheele wereld uit te voeren. Z ij zijn het dus, die met hun wereld-iinperia lisme alle organische levensmoge lijkheden tn het nauw brengen en bedreigen, terwijl zij niets anders heben aan te bieden dan hun Snternationalismen, die alle met elkaar uiteindelijk slechts dit resultaat geven, dat zij de volk- sclve waarde-ordenng, waarop wij Europeanen ons heele cultureele leven hebben opgebouwd, ontbin d«n en vernietigen. Want alleen dit Europeesche continent bracht de bonte veelvuldigheid der vol keren en stammen als eigen per soonlijkheid te voorschijn, die de grondslag en het uitgangspunt is van den rijken bloei ^en van het bijzondere karakter der Europee sche beschaving. Wat kunnen echter onze tegenstanders als resultaat van dezen strijd, die de offers daarvan wel de moeite waard doet schijnén. anders aan bieden dan slechts hun verhur eerlijkte materialistisch geworden wereld en maatschappij en men schelijke betrekkingen, die ner <rens een sprank van hoop tot nieuwe ontplooiing laten opko men, doch altijd slechts het tee ken dragen van aangeleerde rou tine. De mogelijkheid, ons met hun geest- en zielloozen levensvorm ge lukkig te maken, hebben de Wes telijke mogendheden zich zelf ech ter ontnomen, door met een onge kend misdadige frivoliteit het Eu ropeesche midden en daarmede Europa krachtens een verdrag aan het bolsjewisme uit, te leveren. Het gevolg van deze belofte van uitle vering trad met een niet meer te ontkennen duidelijkheid te voor schijn ter gelegenheid van een ge beurtenis der laatste dagen. Roose- velt en Churchill wilden met Sta- lin confereeren om de militaire en politieke gevolgen, die uit dezen wereldoorlog ontstaan, te bespre ken en vast te leggen. Roosevelt en Churchill waren bereid, Stalin op elke door hem te noemen plaats te ontmoeten. Stalin wies dit van de hand. Hij wil geen besprekingen, die zijn plannen zouden kunnen remmen. Er zijn lieden, die zich er mede vergenoegen, thans te herin neren aan het jaar 1918. Dit soort vijandige propaganda is ons niet onwelkom. N Er komt geen tweede 1918. Zij zal zoo eindigen als d-e beken de V-propaganda van het jaar 1941, die den tegenstanders r.oo krach tig in bet gelaat heeft teruggesla gen dat zij ijlings ermee opgehou den hebben. Wanneer degenen, die door de vijandige propaganda zijn misleid, aan het eind van dij jaar zullen constateeren. dat de spilmo- gendheden er in het geheel niet aan denken ineen te storten, doch een uiterst krachtig verzet bieden, dan zullen zij juist door deze pro paganda er over worden ingelicht, dat. er toch geen herhaling komt en dat de tijd voor de spilmogendheden werkt. (Slot van deze redevoering in ons nummer van morgen.) Ai

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3