Beslissende phase van den strijd aangebroken Beneraal Paulus door overmacht overweldigd Verduister Schagen wint van Succes DAGBLAD VOOR Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen „Wij gelooven in de overwinning omdat wij den Führer hebben" HELDERSCHE EDITIE Inzet van alle beschikbare krachten Ook Nederlaad zal zijn offer moeten brengen ek 8.21 uur lk SPORTNIEUWS Nieuwe zege van Alkm. Boys Rede in het Sportpalast Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: Schager editie: Schagen Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). Heldersche edi tie: Den Helder, Koningstraat 78 Tel. 2345 (2 lijnen). DINSDAG 2 FEBR. 1943 NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 12917 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11- ct. per m.m. Bii contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. Rede van den Rijkscommissaris (Vervolg) Stalin zal wellicht op gelijke wij ie. zij het lang niet zoo naïef. doch «tellig uiterst consequent denken. Wanneer er een 1918 zou kunnen ontstaan, dan moet ook de geheele verdere ontwikkeling volgen, die het Duitsche volk tot 1932 heeft meegemaakt, evenwel zonder de mogelijkheid, dat een Adolf Hitier en een Nat.-Socialistische Duitsehe Arbeiderspartij het stuur op het laatste oogenblik omgooien. Stalin rekent er blijkbaar op dat een door verliezen van den oorlog teleurge steld en door het uitmoorden van zijn leiders naar Russisch model stuurloos geworden volk. des te spoediger tot het bolsjewisme zal vervallen, naarmate het zich gaarne ertoe zal laten bepraten, mede aan te treden in een veldtocht van wraak tegen het Westen, voor welks bescherming het te vergeefs is leeg gebloed. Welk lot zou Europa te wachten staan bii een bol- sjewistische zege? Welke mogelijkheid er echter voor dit Westen, en wel met inbe grip van de Engelsche eilanden, ont staat. wanneer er van het Rijnland tot Kamsjatka een unie van socia listische Sovjet-repubiieken aanwe zig is met de onverwijlde concen tratie van menschelijke. en econo mische krachten en grondstoffen, kan men afmeten aan hetgeen het bolsjewisme aan oorlogs- en men- schenmateriaal na zijn twintig ja ren van lijfeigenschap thans in het Oosten vermag op te brengen. Thans wordt Stalin echter van een niet meer te overtreffen-duide lijkheid. Niet alleen dat hij zijn in vloed verlangt in het Zuid-Oosten en in Midden-Europa, doch hij eischt thans ook Petsamo en Nar- vik. De eischen inzake de Darda- nellen, met welker prijsgave de Fuehrer indertijd waarschijnlijk nog een nieuw uitstel ter onderwerping van Engeland had kunnen afkoo- pen. heeft, hij stellig niet opgege ven. Zooals bekend, verlangen de bolsjewieken ook de vrije doorvaart door de Sont. het Kattegat en het Skagerak. militair door steunpunten beschermd. Zijn dit de doelstellin gen. die het bolsjewisme nog recht streeks in het kader van de mili taire acties zich voor oogen houdt, zoo zal het bij het opnemen van het oude parool der wereldrevolutie, proletariërs aller landen vereenigt u" niet rusten voordat het zich in alle deelen der wereld genesteld heeft. Verschijnselen, die wij thans in Engeland en Amerika kunnen constateeren en wellicht door de acteurs slechts als een soort spelen met vuur beschouwd worden, zou den op een schrikbarende wijze tot bloedige ernst worden. Bij onze vrijwilligers. Trouwe kameraden SS PK Walbach-Atl-H-P a Het SS-Ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, en wel voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te' nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vlH°t in Nederland plaats, terwi.ll de in zet van dit bataljon ook in Neder. land zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 2 Februari 1943 Tilburg. 9 uur. Lange Schij straat 66; 2.2.'43 Den Bosch. 15 uur. hotel Noord-Brabant. Markt.45; 3.2 43 Roermond. 9 uur. NSDAP Swal- merstraat 61; 3.2/43 Venlo. 15uur. Deutsches Haus hoek Willemstraat. 4.2.'43 Arnhem. 9 uur. Weverstraat 16B: 4.2/43 Hengelo. 15 uur Deut sches Haus; 5.2/43 Zwolle 9 uur hotel Peters. Markt; 5.2.43 Assen 15 uur. dienstgebouw Vaart Zuia- zijde; 6.2/43 Groningen. 9 uur Con- certhuis Poelestraat; 6.2/43 Leeu_ warden 14 uur huize Schaaf Breed straat; 7.2/43 Amsterdam 9 uur school Iepenweg 13; 8.2. 43 Utrecht 10 uur Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2/43 Amersfoort-10 uur. dienstge bouw Leusderweg: 10.2.43 Den Haag 9 uur café den Hout. Bezui- denhóutscheweg. Wat onze tegenstanders der halve aan Europa zouden kun nen brengen is een verschrik, king zonder eind. een eeuwige oorlog der conflicten tusschen de bolsjewistische en Ameri- kaansche wereldimperialismen. en Europa zpu het blijvende slagveld zijn voor dit conflict. Daarom is het nat. socialisti sche Duitschland, getrouw aan de wet volgens welke het den binnenlandschen politieken strijd tegen die zelfde tegenstan ders heeft aanvaard en roem vol beëindigd, thans aangetre den voor het bestaan en de toekomst van Europa. De doelstelling van het nationaal-socialisme De nieuwe ordening van Europa, zooals wij haar ons indenken, heeft een doel. nl. het bestaan en de le vensmogelijkheid der Europeesche Y9lken te waarborgen en hun inner lijke vruchtbaarheid als ontplooien de kracht in werking te laten tre den. Deze ordening streeft er niet naar een deel klein te houden ten gunste van het andere, doch heeft ten doel geen kracht verloren te la ten gaan. geen vruchtbaarheid on gebruikt te laten. Elk der Europee sche naties moet komen tot de hoog ste en beste ontwikkeling die aan haar eigen is. Daarom wijzen wij ook een liberalen statenbond naar het voorbeeld van den Volkenbond van de hand. daar deze slechts het gevaar in zich bergt van de over- heersching door den numeriek ster kere. Wij willen de nationale en sociale ordening ook tusschen de naties, waarin elk de plaats in de gemeenschap moet -innemen. die haar toekomt krachtens haar cultu- reele vermogen, haar bereidwillig heid tot militair optreden en haar economische prestatievermogen voor de gemeenschap. In deze orde ning is het individu geen object, maar subject van de ontplooiing. Het inzicht, dat de gebeurtenissen, die onvermijdelijk uit den gemeen- schappelijken uiterlijken nood d*e politieke en cultureele toenadering en de vorming eener groote ruimte van bescherming en economisch le ven in Europa bevorderen, niet toe vallig deze uitwerking hebben, doch rechtstreeks verband houden met den opbloei van het Duitsche volk. vormt het punt van uitgang voor den wil tot leven en ontwikkeling van het jonge Europa, dat op de slagvelden zijn toekomst beschermt. Het eerste deel van den strijd om het nieuwe Europa bracht als voor waarde om de aanvallen van het Oosten en Westen te kunnen weer staan. de militaire aaneensluiting van het vasteland. Het tweede deel bracht het terugslaan van den in 20- jarigen heerendienst voltrokken Dolsjewistischen opmarsch en de uitbreiding van de grenzen van Europa tot de noodige leefruimte. Thans, in het derde deel. gaat het er om tegelijk met de hand having van den wal tegen het Oosten, den aanval der Wester- sche kapitalistische krachten af te weren. Daarmede zijn wij getreden in de beslissende phase van dezen strijd. Geweldig en nauwelijks te overzien is het strijdtooneel, geweldig en nau welijks te begrijpen de afme ting van den strijd. In deze worsteling moet aan den over winnaar, die door het lot is uit verkoren. een beproeving zijn opgelegd, zooals slechts toege dacht is aan hem die tot een machtig werktuig van toekom stige ontplooiing is uitverkoren. In dit geloof moeten wij ons wij den aan de taak die de strijd ons oplegt. DE OFFERS VAN HET THUISFRONT. Wij willen eerlijk zijn: werkelijk zware offers hebben aan het thuis front tot dusver slechts zij gebracht, die wat hun het dierbaarst was op het slagveld achterlieten, en naast hen degenen, die ondanks de af schuwwekkende aanvallen van vij andelijke bommenwerpers op de burgerbevolking zinh in hun hou ding en in hun optreden niet op een Huismoeders ontdoe uw aardappelen tijdig van schadelijke ultioopers. Zoo doende voorkomt U het week worden ervan en tevens beteekent dit een besparing, daar aardappels, welke te ver uitloopen. een derde van de voedingswaarde verliezen Schipper-Pax m dwaalspoor lieten brengen. Wat be merkten de anderen van de lasten van deze geweldige beslissing? Er was minder te eten. maar niet te weinig. Er viel minder te stoken, maar ook niet te weinig. Ons le venspeil is in dit.vierde jaar van een worsteling die de geheele we reld omvat en voor de wereld van beslissende beteekenis is. aanzien lijk beter dan in het derde en vierde jaar van den eersten wereldoorlog en nauwelijks veel slechter dan de levensstandaard was die enkele ge neraties geleden onze voorvaderen vanzelfsprekend geacht hebben. Indien thans iemand te kort komt en een offer meent te brengen, laat hij dan denken aan onze soldaten aan het Oostelijk front, laat hij dan denken aan Stalingrad. Laat hij er zich van bewust zijn. dat hij hier sympathiseerend getuige van een gebeurtenis is. die uniek is in de ge schiedenis der mensehheid en die in haar heldendom haars gelijke slecht vindt in die standvastige volharding die als een daad van de grootste heldhaftigheid ons wordt overgele verd uit de Grieksche geschiedenis in den strijd van Leonidas op den pas van Thermophylae. Daarom wordt voor ons de strijd van het zesde leger bii Stalingrad tot het, symbool van het heldhaftige en den dood trotseerende optreden voor de overwinning tot de zelfopoffering toe, doch tevens een onafwijsbaar beroep op ons zelf om.op een voor- loopig onvergetelijk geringere maar even vastberaden wijze onze uiter ste krachten voor de overwinning in te spannen. De Einsatz van alle schikbare krachten. be- Wii zijn den Fuehrer dankbaar dat hij thans in de beslissende pha se van dezen strijd ons allen, man en vrouw en ook de daartoe reeds in staat zijnde jeugd oproept. Het is alsof wij bevrijd en vastberaden adem halen, dat wij nu allen ons deel zullen bijdragen. De verorde ning over den ..Einsatz" der man nen en vrouwen voor de taak der rijksverdediging zal eiken Duit- schen man en elke Duitsche vrouw, kortom eiken mensch bij den strijd voor de toekomst" van ons volk be trekken. Een machtige krachtsont plooiing zonder voorbeeld zal aan het jaar 1943. het vierde jaar van dezen wereldstrijd. haar kenmerk en haar beteekenis geven. Deze ..Einsatz" stelt de partij die de Fuehrer als zijn voornaamste en eerste werktuig Van politieke wils vorming en politieke leiding ge- Schapen heeft, voor een beslissende taak. De partij is er immers voor verantwoordelijk dat het Duitsche volk in blijde bewustheid en in on wrikbaar vertrouwen zijn weg der offers voor de toekomst opgaat. De partij is geroepen deze taak te ver vullen en zij kan haar vervullen, want zij behoeft zich slechts de wetten te herinneren krachtens wel ke zij is aangetreden en overwon- Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen nen heeft. Niet bevelen en gehoor zamen. maar leiden en volgen. Dat is de taak en dat is het doel dat elke partijgenoot zich stellen moet. Elkeen moet zich in zijn kring der volksgenooten beschouwen als een eeu wige prediker, adviseur en vriend. Stel lig beteekent dit ten aanzien van de verdere oorlogsinspanning nog- een „meerarbeid" die niet alleen tijd en li chaamskracht, doch vooral geestelijke inspanning opeischt, want elke partij genoot enin bijzondere mate elke func tionaris van bloklpider tot gouwleider moet het zich tot taak stellen, den voor hem bereikbaren kring zijner volksge nooten in menschelijk opzicht meer te benaderen en wel zorgend, helpend en deelnemend, waarbij hij den aard van zijn medeleven niet zoozeer moet zien in een verstrekken van materieele hulp doch vooral in woorden van bemoedi ging en kameraadschap. Hij moet alle volksgenooten van zijn kring kennen, hij moet hun omstandigheden hebben geconstateerd, opdat hij altijd kan bij springen en hij moet in onvermoeibare actie steeds weer den een na den an der tot zich trekken en hem den laat- sten zin van dezen oorlog en de nood zakelijkheid van dezen „Einsatz" dui delijk maken. Vooral echter moet hij door het voorbeeld der eigen onwrik bare houding een goeden invloed uit oefenen. De Führer kan van het Duit sche volk de groote lasten en offers, die deze wereldstrijd in ieder geval van den overwinnaar verlangt opei- schen en verwachten, daar hij er op vertrouwen kan dat de partij de taak, die haar als hoogste en uitsluitend aan haar gesteld is, nl. leiding te geven aan menschen, zal vervullen. Ook gij, partijgenooten in Nederland, staat voor dezen „Einsatz", die in de gegeven omstandigheden dubbel zwaar maar ook dubbel succesvol kap zijn en dezelfde taak is gegeven aan U, kame raden van de N.S.B. Want de grootheid die deze tijd in zich verbergt, valt aan vele teekenen te bespeuren. Een ding heeft hij ons reeds gegeven. Hij heeft ons vereenigd in een onwrikbare lots- gemeenschap. Wij hebben hetzelfde lot te verwachten en wij moeten voor het zelfde lot vechten en het bewustzijn van de gemeenschappelijkheid van dezen strijd zal alles als onwezenlijk in het niet laten verzinken, wat thans nog op eenigerlei wijze als onzekerheid en twijfel aan de eigen toekomst en aan het eigen behoud tusschen ons zou staan. Wie dezen Strijd met ons voert, heeft daarmede precies hetzelfde le vensrecht en precies dezelfde aanspraak als wij voor de toekomst verworven. Juist de grootte van de eischen die de ze tijd ons stelt laat ons de duidelijkste en eenvoudigste verklaring geven voor onzen gemeenschappelijken strijd, nl.: de meest geperfectioneerde organisato rische concentratie van onze krachten bij de meest vrije ontwikkelingsmoge lijkheid daarvan. Dit beginsel dat in den felsten strijd goed gebleken is, zal de wegwijzer zijn voor de toekomstige ontplooiing van onze politieke en eco nomische gemeenschap. Ook Nederland moet zjjn deel leveren. Het spreekt vanzelf dat thans In dezen strijd om Europa, nu het Duitsche volk den toestand van totalen oorlog ingaat, ook Europa zjjn dienovereenkomstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handhavèn en zijn aanspraak voor de toekomst te bewaren. Er zal der halve eenzelfde totale concentratie der krachten ook hier in Neder land plaats vinden. Bij deze gele genheid zou ik met allen ernst en nadruk erop willen wijzen, dat de toestand van heden geen beroep duldt op eenigerlei vroegere om standigheden en betrekkingen. Ik zal mijn orders geven. Zij moeten door allen strikt worden uitge voerd .In den huidigen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke order niet an ders kunnen worden opgevat dan als sabotage. Evenzeer is het dui delijk, dat wij meer dan ooit elk verzet, dat gericht is tegen dezen strijd om het bestaan moeten on derdrukken. Onlangs hebben de vertegenwoordi gers der kerken een schrijven gericht tot den bevelhebber der weermacht en tot mij, waarin zij hun bezwaren tot uiting brengen tegen het voltrekken der doodvonnissen, waarover inmiddels in een bekendmaking van den weer machtsbevelhebber mededeeling ge daan is. Hieromtrent kan ik slechts het volgende zeggen: Op èen oogen blik, waarop onze mannen, vaders en zonen met ijzeren vastberadenheid hun lot in het Oosten tegemoet zien en on wrikbaar en ongeschokt het hoogste offer brengen, is het onverdraaglijk samenzweringen te dulden, die zich ten doel stellen den rug van dit' Oostelijke W eermachtbericht Afweerslag duurt voort Duitsche duikbootsuccessen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 1 Febr. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: In Stalingrad is de Zuidelijke groep van het 6de leger onder bevel van ge- neraal-veldmaarschalk Paulus na een heldhaftige verdediging van meer dan twee maanden door de overmacht van den vjjand in den «trjjd overweldigd. De Noordelijke groep onder bevel van den generaal der infanterie Strecker handhaaft zich nog steeds. Zjj sloeg krachtige vijandelijke aanvallen af, deels in den tegenaanval. Op de overige brandpunten van den grooten afweerslag in het Oosten du ren de gevechten met onverminderde heftigheid voort. Pogingen van den vijand om in den Westelijken Kauka- sus door ons afweerfront te breken, mislukten. Tusschen Kaukasus en be neden-Don kwam het alleen tot ge vechten tusschen onze achterhoede en den zwak achtervolgenden vijand, zon der dat de marschbewegingen van het gros onzer troepen gestoord werden. Aan het Donetzfront en ten Zuidwes ten van Woronesj kwam het tot zware gevechten, die nog voortduren. Aan het Ladogameer viel de yijand na de zwa re verliezen van den vorigen dag slechts met yrij zwakke strijdkrach ten aan. Alle aanvallen werden afge slagen. Door afdeelingen van het leger zijn van 21 tot 31 Januari aan het Oostelij ke front 517 pantserwagens vernield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. .Maan Maan op vanavond om onder 5.59 sy 14.40 5 Febr. *'*26 UUT 20Feb. N'.M tot morgenochtend V M 12 Feb q rsi 27 Feb In Afrika zijn hevige aanvallen op de stellingen van het Duitsch- Italiaansche Afrika-leger in het Westen van Tripolitanië met nieu we zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De gevechten om de stellingen, die de laatste da gen in Tunesië genomen zijn, du ren voort. Duitsche gevechtsvlie gers hebben opnieuw de' haven van Bone gebombardeerd. In luchtge vechten en door luchtdoelgeschut der luchtmacht werden in het Mid- dellandsche Zeegebied 15 Ameri- kaansche en Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een Duitsch vlieg tuig wordt vermist. Duitsche duikbooten hebben in Ja nuari 1943 onder de moeilijkste weers omstandigheden, die soms tot \en or kaan werden, 63 vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken in houd van 408.000 ton in den grond ge boord. Voorts werden 10 schepen ge torpedeerd, de ondergang daarvan kon niet worden waargenomen, doch kan met het oog op de zware zee worden aangenomen. De luchtmacht^ heeft in de Middellandsche Zee 18 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 114.000 ton, die deel uitmaakten van convooien, en 2 torpedojagers tot zinken gepracht. Bovendien werden 37 koopvaardijschepen met een gezamen lijken inhoud van 209.000 ton, een krui ser, twee torpedojagers en 2 bewakings vaartuigen beschadigd. Onder de moei lijkste gevechtsvoorwaarden is dus in de maand Januari minstens 522.00p ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte vernietigd." front onveilig te maken. Wie dit waagt te ondernemen, moet aan de vernieti ging worden blootgesteld. Hard zijn en nog harder worden tegen onszelf en tegen onze vijanden, dat is het gebod van een onverbi'ddelijken afloop van noodzakelijke gebeurtenissen en dat is voor ons een wellicht menschelijk zwa re, maar toch heilige plicht. Wij blij ven menschelijk door onze tegenstan ders niet te kwellen, wij moeten hard blijven door hen te vernietigen. Ove rigens geloof ik, dat de kerken de be teekenis van dezen strijd moeten in zien. Zij beleven het immers, dat zij haar godsdienstoefeningen in weerwil van alle vijandelijke propaganda onder de bescherming eener nat.-socialisti sche bezetting in elk opzicht kunnen verrichten. Maar pas het actieve en verhelderende optreden der kerken bij haar geloovigen. inzake de beteekenis van dezen strijd en de zedelijke ver plichting dezen strijd althans niet te verstoren, zal haar de mogelijkheid ge ven, een standpunt in te nemen ten aanzien van de maatregelen van de be zettende macht. Het- spreekt vanzelf, dat wij de Nederlandsche kust onder alle om standigheden verdedigen. U ziet de voorbereidingen en kunt ervan overtuigd zijn dat zij volkomen ernstig gemeend zijn. Wij zullen eventueel het bewijs leveren dat wij door het leven in Nederland niet slag geworden zijn, maar ook hier, wanneer het moet, zoo hard kunnen zijn als de strijders aan het Oostelijke front. Aan Neder landsche zijde moet de wensch aan wezig zijn, dat deze kust geen ge- vechtsgebied zal worden, want een strijd om de kust in het dichtbe volkte Nederland zou niet alleen de bevolking en haaf nederzettin gen zwaar treffen, doch zou tevens als gevolg van mogelijke storingen en verwoestingen door den afloop van den strijd uitgestrekte gebie den van dit land in gevaar bren gen. Wij als uitvoerders van de ons door het lot gegeven taak om den rug van onze strijders aan het Oostelijke front te dekken, schrik ken voor den strijd niet terug. Strijd en kunnen strijden, dat is het levenselement der nationaal-socialisten Wij hebben gestreden en wij hebben niet anders gekund dan strijden. Wij zijn geen weg gegaan, die niet strijd beteekende. En ik spreek het thans voor u allen uit: Wij zijn het lot dank baar, dat het ons in dezen tijd heeft geplaatst. Als het nu eenmaal moet gaan om zijn of niet-zijn van ons volk, Ook voor de laatste plaatsen beginnen de beslissingen te val len en nog steeds is er niets bekend over een promotie- of degradatie-regeling. In district III is voor de eerste klasse het programtna geheel afgewerkt. In het Westen kan het met een paar weken afèeloopen zijn. Het Zuiden en Noorden zullen lan ger duren. EERSTE KLASSE. District I. Hermes DVS liet geen steek val len en hield tegen DFC de punten thuis, zoodat de Rotterdammers thans een voorsprong hebben, daar ADO rust had. EDO werd defini- tief uitgeschakeld door een neder laag tegen de Volenwückers. Xerxes verloor van DFC en kan nog slechts gelijk komen met Stormvogels. HBS stelde zich veilig voor de laat ste plaats door een overwinning op Sparta. District II. De beslissing voor de laatste plaats is gevallen, 't Gooi moest in RFC ziin meerder erkennen en is daar door op de onderste plaats genageld Haarlem dwong Ajax een gelijk spel af en daardoor kwam Emma dat van Feijenoord verloor, op de laatste plaats op één na. Blauw Wit zegevierde over VUC. terwijl VSV met DHC niet veel moeite had. District III. In deze afdeeling is de competitie afgeloopen. Tubantia braclrt het in den laatsten wedstrijd nbg tot een overwinning op Heracles. PEC ver loor van Wageningen en bezet de onderste plaats. Voor*' de verdere resultaten zie men de uitslagen. De einstand is: Enschedé 18 12 5 1 29 36-9 AGOVV 18 10 3 5 23 43-30 Go Ahead 18 9 3 6 21 45-38 NEC 18 9 2 7 20 32-28 Wageningen 18 8 4 6 20 35-39 Quick 18 7 5 6 19 44-36 Heracles 18 5 6 7 16 37-35 Ensch. Boys 18 4 4 10 v12 26-40 Tubantia 18 6 0 12 12 31-54 PEC 18 3 2 13 8 33-53 District IV. Ook tegen Picus bracht Willem II het niet verder dan gelijk spel. doch wederom wist BVV hiervan niet te profiteeren. daar het gelijk speelde tegen NAC. LONGA klopte Eindhoven en haalde daardoor aar dig op. Maurits klopte MVV. terwijl Spekholzerheide won van Roer mond. District V. Higr is voor de laatste plaats nog geen beslissing te wachten. Sneek en Leeuwarden moeten nog vier wedstrijden spelen. Leeuwarden verloor van Veendam. terwijl Sneek niet speelde. Be Quick klopte HSC. ONS DISTRICT. Tweede klasse A: RCH is er in geslaagd den lei ders een punt af te snoepen. West Frisia klopte thuis Alcmaria en kwam er daardoor weer beter voor te staan. Alkmaarsche Boys is aan de eindspurt begonnen. Het klopte de Kepnemers. waardoor zijn posi tie weer versterkt werd. daar Sant poort tegen WFC weer een neder laag te boeken kreeg: ZFC moest voor HBC de vlag strijken. Derde klasse A. Met groote snelheid stevent Zaandijk op het kampioenschap af. Beverwijk moest met 21 ziin meerdere in de leiders erkennen. Schagen bedwong Succes. waar door de papieren der Wieringers aanmerkelijk gedaald zijn. DEM kon tegen QSC de zoo noodige pun ten niet behalen. Vierde klasse A: Texel ontving N. Niedorp en had daar geen moeite mede. zoodat de positie van de eilandbewoners aan den kop weer aanmerkelijk sterker is geworden. BKC moest Vrorie met een punt naar huis laten gaan. VOETBALUITSLAGEN. EERSTE KLASSE. District I: XerxesDFC 46; Her mes DVS—DWS 7—3; Volew.— EDO 5—0; HBS—Sparta 3—2. District II: RFC—'t Gooi 2—1; Haar lemAjax 22; BI. WitVUC 3-2. EmmaFeyenoord 12; VSV DHC 4—1; District III: NEC—Ensch. B. 31; Wagen.—PEC 3—0; Heracl.—Tub. 1—3; Go Ahead—AGOVV 2—0; Ensch.Quick 21. District IV: Roerm.—Spekh.heide 15; MauritsMVV 31; BVV— NAC 1—1; Longa—Eindh. 6—0; Pi cus—Willem H 0—0; District V: Be QuickHSC 42, LSC—Sneek afgek.; Veendam— Leeuwarden 42. DISTRICT I. Tweede klasse A: ZFCHBC 01; Alkm. B.Kenn. 31; Santpoort WFC 23: W. FrisiaAlcm. 41; RCH—OSV 2—2. Derde klasse A: GVOHRC afgek. SuccesSchagen 03; QSCDEM 20; ZaandijkBeverwijk 21. Derde klasse B: alles afgekeurd. Vierde klasse A: Wieringerw.Wa tervogels afgek.; Texel-N. Niedorp 4—0; BKC—Vrone 2—2. Vierde klasse C: CSVUitgeest 30: BergenZeevogels 10. Res. 2de klasse A: Kenn. 2EDO 2 2—1; WFC 2—Alcm. Victr. 2 2—2; HFC 2—RCH 2 2—4; AFC 3—Storm vogels 2 afgek. Res. 3e klasse A: KW 2—WFC 3 21; rest afgekeurd. dan willen wij dankbaar zijn dat wij dezen strijd kunnen uitvechten. Wij kunnen het, want het lot heeft ons reeds eenmaal onwrikbaar gezien. Wü weten ons de dragers van de zedelijke orde in ons werelddeel. Daarom bezitten wij de besluit vaardigheid en de offervaardigheid om ons vechtend een gemeen schappelijke gelukkige toekomst te veroveren. Wij willen de beslis sing afdwingen en wij dwingen haar af, want voor ons staat de Führer in zijn unieke grootheid. Hij heeft ons lot in zijn handen ge nomen. Dat is ons geluk en onze vervulling. Daarom, kameraden, geldt op den tienden verjaardag der overneming van de macht het parool voor de toekomst; Met Adolf Hitier ter overwinning. Dr. Goebbels Ter gelegenheid van den tienden verjaardag der aanvaarding van de macht ïïeeft Dr. Goebbels Zaterdag middag in het Sportpalast te Ber lijn een redevoering gehouden, in welker verloop hij de reeds gemelde proclamatie van den Fuehrer aan het Duitsche volk voorlas. De minister begon zijn rede met te betoogen, dat het sinds de aan vaarding van de macht in het jaar 1933 traditie geweest is. dat de Fuehrer elk jaar persoonlijk aan het Duitsche volk het parool gaf voor het komende jaar van strijd. De Fuehrer heeft mij opgedrageii. zoo vervolgde Dr. Goebbels. U me de te deelnn. dat het ziin vurigste wensch geweest is ook heden tot de natie te spreken. Hij betreurt het évenals wij. dat hij dit jaar de ons sllen tot eèn innerlijke behoefte ge worden traditie der viering van dien gedenkdag, moet onderbreken. Maar de harde noodzakelijkheid van de oorlogvoering staat "hem op dit oogenblik niet toe zijn hoofd kwartier te verlaten, vanwaar hij de groote afweerslagen in het Oos ten leidt. Hij richt zich derhalve in plaats van in een redevoering, in een proclamatie tot het Duitsche volk. Met een terugblik op de gebeur tenissen der afgeloopen jaren wees de minister er op. dat Duitschland het met alle-gevaren en crises heeft klaargespeeld. Voor ons was het sinds van ouds een vaststaand en onomstooteliik beginsel, dat het woord capitulatie in ons woorden boek niet bestond. Daar blijven wii en zullen wij altijd bij blijven De vijandelijke bladen liegen er maar op los. Zij beweren, dat in Duitschland de uitzonderingstoe stand is afgekondigd, dat de natie begint uiteen te vallen enz. Ik kan daarentegen als vaststaande feiten het volgende constateeren: Er heerscht in D,uitschland slechts de toestand eener totale bereidheid van ons volk tot concentratie van zijn krachten voor den oorlog en vpor het behalen van de overwin ning. Van nu af aan willen wii al les wat slechts denkbaar is. dogn om de overwinning te bespoedigen. Volkomen onverschillig is het ons daarbij, wanneer onze vijanden ons in onze vastberadenheid niet serieus nemen. Door den vijand onderschat te worden, is in den oorlog altijd een goedé hulp. Men zal de resul taten van onzen fanatieken arbeid eerder dan men denkt aan de vijan delijke zijde reeds in het verdere verloop van den oorlog bespeuren. ("TJe vervolg pagina 2)

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1