Laatste Duitsche bolwerk in Stalingrad BEKENDMAKING inTurkije DAGBLAD VOOR Heldersche agenten in den zwnrten handel Keuringen voor de Waflen-SS en liet Legioen r- Verduister Stadsnieuws HELDERSCHE EDITIE Zware afwëergevechten van Kaukasus tot Don Italiaansch Weermachtbericht De laatste strijd in Stalingrad Militaire en politieke conferentie Economische rechter „De Treinduiver 8.19 uur 17.28 uur Nieuws uit Urk Uitgave: DaRblad voor Noord-Hollajid N.V. lapc Alkmaar Voordam C 9 Redactie- en Administratiebureaux: SchaRer editie: SchaRen Laan 201. Tel. 444 (2 Hinen). Heldersche edi tie: Den Helder. KoninRstraat 78 Tel. 2345 (2 lijnen). WOENSDAG 3 FEBR. 1943 NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 12018 2 Pagina's. Hooldredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt daRelijks Advertentie-tarief. Prijs der Rewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bii contract binnen een jaar te Re- bruiken belanRrijke kortinfi. Ta rieven v. de Reh. odI. od aanvr DU1TSCH WEERMACHT BERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 2 Febr. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede:: „In Stalingrad heeft de vijand na zeer krachtige artillerievoorbe reiding met veel sterkere strijd krachten den aanval op het laatste bolwerk van de verdedigers, de tactorenfabriek, ingezet. Des nachts slaagde hij er in, nadat onze held haftig strijdende troepen hun mu nitie vrijwel hadden verschoten, op verscheidene plaatsen binnen te dringen en den tot op dat oogen- blik aaneensluitende verdedigings- ring van het 11e legercorps te ver breken. Van den Kaukasus tot aan den mid denloop van den Don en aan het La- dogameer levgren onze legers zware afweergevechten, welker hardheid in sommige sectoren nog is toegenomen. Aan den Zuidelijken vleugel van het Oostelijke front werden vijandelijke pogingen, de marschplannen der Duit sche en verbonden troepen te storen, verijdeld. Aan het Donetsfront en in het ge bied van Woronesj viel de vijand op nieuw aan met sterke, pas aangevoerde strijdkrachten. Pogingen om ons front in te drukken door het omtrekken der vleugels en omsingeling mislukten met zware verliezen. De gevechten duren nog voort. Sterke afdeelingen gevechts vliegers duikbommenwerpers en slag vliegers vielen op de brandpunten van de verbitterde gevechten de vijandelij ke troepenopeenhoopingen, stellingen, en colonnes aan. Zij brachten den vijand zeer zware verliezen aan men- schen, voertuigen en wapens toe. In de bergen van Tunesië hadden ei gen aanvallen, doeltreffend gesteund door stuka's, volledig succes". Zaterdag, 30 Januari .1.1. 's avonds is in Haarlem een onderofficier der Duitsche weermacht van achteren neergeschoten. Het terstond door de Deutsche Sicherheitspolizei ingestel- de onderzoek heeft niet kunnen lei den tot opsporing van den dader, die echter waar het resultaat van het onderzoek op wijst in joodsch communistische kringen gezocht moet worden. In overeenstemming met den Wehrmachtsbefehlshaber Niederlande. General der Flieger F. Christiansen. zijn heden voor den eehen verraderlijk vermoorden Duitschen soldaat als vergeldings maatregel de onderstaande 10. uit joodsch-communistische kringen af- komstige gijzelaars uit Haarlem en omgeving terechtgesteld. Bovendien is een vrij groot aantal communis tische agitatoren uit deze streek naar een concentratiekamp gezon- den. De namen der terechtgestelden luiden als volgt: 1. Drilsma. Herbert O., geb. 2.8.06 in Amsterdam, woonachtig te Haarlem: 2. Frank, Philipp. geb. 9.8.10. in Hilversum, woonachtig te Haar- 3. C h a p o n. Barend, geb. 4.8.84 in Amsterdam, woonachtig te Haar lem- 4. Zwanenbeek. Iwan. geb. 19.11.02 in Delft, woonachtig te Haarlem. 5. Reuman. 1.3.16 in Schoten. Haarlem. 6. de la R i e. 30.9.99 in Leiden. Haarlem. 7 Lebbe. Johannes Th., geb. 16.12.78 in Den Helder, woonachtig te Haarlem. 8. Warmenhoven. Simon. geb. 21.9.04 in Velsen. woonachtig te Velsen. 9. We ij. Pieter. geb. 22.11.03 in Velsen. woonachtig te Velsen. 10. Strengholt. Roelof, geb. 5.11.06 in Amsterdam, woonachtig te .Velsen. Den Haag. den 2 Febr. 1943. Der hoehere SS-und Polizei- fuehrer Nordwest und Gene- ralkommissar fuer das Sicher- heitswesen get. R a u t e r. SS-Gruppenfuehrer und Ge- neral-leutnant der Polizei. ■Karei F., geb. woonachtig te Wijnand. geb. woonachtig te Met leedwezen zal het over groots deel van ons volk ken nis nemen van de scherpe maat regelen. waartoe enkele onver antwoordelijke individuen de bezettende aihpriteiten hebben genoodzaakt. Achterbaksohe handelwezen als er in bovenstaande be kendmaking beschreven, zijn onder alle omstandigheden at te keuren. De laakbaarheid is echter te grooter. waar de be- drijveT. wien klaarblijkelijk de moed ontbreekt om openlijk voor zijn daad uit te komen, liever een 10-tal medeburgers laat terecht stellen, dan zelf de verantwoordelijkheid op zijn schouders te nemen Hiervoor is slechts één kwalificatie: het is laf. Van harte hopen we. dat het Nederlandsche publiek dit niet slechts zal inzien, doch hiernaar ook zal handelen. Opdat terecht stellingen. als we hierboven he laas weer moesten signaleeren voortaan definitief tot het ver leden zullen behooren. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen ROME, 2 Febr. (Stefani). Het Ita- liaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt:: De bedrijvigheid van verkennings patrouilles is intensiever geworden in het Westen van Tripolitanië. Onze luchtformaties hebben met zichtbaar resultaat concentraties van vijandelijke motorvoertuigen bestookt. Herhaalde aanvallen van den vijand, het steun van gepantserde strijdmiddelen, aan het front van Tunis, zijn mislukt: over al werd de aanvaller met verliezen aan manschappen en materiaal terugge slagen. Het aantal krijgsgevangenen, dat den vijand tijdens de gevechten der laatste dage®, is ontnomen, is gestegen tot 800. Duitsche jagers hebben tijdens luchtgevechten vijf toestellen neerge schoten. De haveninstallaties van Bone zijn doeltreffend aangevallen door Italiaansche bombardementsvliegtuigen Op Lampedusa en op de omgeving van Cagliari hebben vijandelijke vlieg tuigen eenige bommen geworpen, die niet-ernstige schade aanrichtten en vijf gewonden in de zone van Cagliari maakten. Het afweergeschut van Lam pedusa trof een toestel, dgt brandend neerstortte. Het aantal slachtoffers, dat tot dusver is geteld na den aanval van gisteren op Trapani, bedraagt 18 doo- den. en 64 gewonden. GEEN NIEUWE POSTREKENINGEN MEER. 's-GRAVENHAGE, 1 Febr. De secr.- gen. van het dep. van Binnenl. Z. heeft bepaald, dgt wegéns de heerschende buitengewone omstandigheden het ope nen van nieuwe" postrekeningen in 't belang van den postcheque- «h giro dienst tijdelijk wordt geschorst. Deze maatregel, welke onmiddellijk in werking treedt, geldt niet ten aan zien van postrekeningen voor over- heids en semi-overheidsinstellingen en ten aanzien van postrekeningen voor anderen, in geval aan het gebruik van een postrekening naar het oordeel van den directeur van den postcheque- en girodienst zeer dringende behoefte be staat. BELANGRIJKE BENOEMINGEN IN DE N.S.B. UTRECHT, 2 Febr. In „Volk en Vaderland" van deze week zullen de namen, alsmede verdere bijzonderhe den worden bekend gemaakt van de gemachtigden van den leider voor staatsaangelegenheden en v.d. gemach tigden van den leider voor aangelegen heden van de volksgemeenschap. BERLIJN. 2 Febr. (DNB). In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het. DNB nog het volgen de: Overdag sohijnt het alsof zich on der de puinhoopen van het Noorde lijke deel van Stalingrad geen le vend wezen meer beweegt. Stukken puin, die als gevolg van de» bomin slagen door de lucht vliegen, schijnt vanuit de verte gezien alles te zijn wat hier nog beweegt. Doch af en toe springt tijdens een korte onder breking in het vuren een donkere schaduw van de eene groep puin hoopen naar de andere. Dan blaft onmiddellijk weer een mitrailleur of is het heldere lawaai van een granaatwerper te hooren. die snel achtereen vuurt. Want ondanks de orkaan van vuur en ijzer loeren hier nog ontelbare oogen op de min ste geringste beweging. En wanneer dan het vuren plotseling eens wordt gestaakt, wanneer bolsjewistische tanks weer over de puinhoopen voortrollen en de bolsjewisten zich voor een bestorming gereedmaken, dan zijn, alle Duitsche soldaten van de Noordelijke groep, die als laat- sten hier nog standhouden, weer bij hun wapens en brengen zij den bolsjewistische regimenten nieuwe, bloedige verliezen toe. Sowjet bommenwerpers werpen pam fletten uit, luidsprekers» sporen de hel-, den van Stalingrad in het Duitsch aan om zich over te geven, doch iedereen zonder uitzondering strijdt daar waar hij staat tot de laatste patroon en sterft zoo noodig ook daar. Iedere soldaat weet dat bij gevechten op geringen af stand zooals thans in Stalingrad wor den geleverd, verrassingen nooit uitge sloten zijn en dat de dapperste man in een gevecht van man tegen man on gedeerd'overweldigd kan worden. Doch de enkele Duitsche en verbonden sol daten, die totdusver levend in handen der bolsjewisten zijn gevallen, hadden bijna allen bloederige verbanden om hoofd of ledematen. Velen werden ge dragen naar verscheidene groote ver- bandplaatsen, die, na tot het uiterste verdedigd te zijn, den bolsjewisten in handen vielen. DE ZEESLAG BIJ DE RENNEL- EILANDEN. TOKIO, 2 Febr. (D.N.B.) Door den zeeslag bij de Rennell-eilanden hebben de Arnerikaansche zeestrijdkrachten niet alleen zware verliezen geleden aan schepen, doch ook aan onvervang bare mansthappen. De bijna 6000 man groote bemanningen der beide tot zin ken gebrachte Arnerikaansche slag schepen en der drie kruisers zijn groo- tendeels gesneuveld of verdronken, Turksche buitenlandsche politiek wordt niet beïnvloed IN UNIFORM WERDEN CIGARETTEN VERVOERD. Beiden tot twee maanden veroordeeld. Twee gewezen Heldersche pe- litie-agenten, t.w. H. J. v. Horik en J. P. Leening, hebben zich iri October van verleden jaar be zig gehouden met den zwarten handel in rookartikelen, het geen op zich zelf al verkeerd is, maar wat voor 'n politie-agent heelemaal niet te pas komt. Er ger nog was het, dat een deel van de voorraad naar Bever wijk werd overgebracht, door het duo, dat'.veiligheidshal-, ve de uniform aan had en dus niet het minste gevaar liep om aangehouden tp yvorden! En buitengewoon erg was het dat de cigaretten e.dr van diefstal afkomstig waren, welke dief stal echter nimmer is opgehel derd geworden. Zooals er trouwens veel meer niet opgehelderd werd, want toen hedenmorgen de zaak voor den Alkmaarschen economi- sclien rechter diende, kwamen de tegenstrijdigheden los, zoo dat er tenslotte bijna geen touw meer aan vast te knoopen was. Lat wil zeggen, aan zekere on- derdeelen van het drama. Leening had vorigen Jierfst in Den Helder van v. Horik 300 pak jes shag gekocht, zooals hij beweer de, maar v. Horik ontkende dat hardnekkig. Zoodat de stand in dit onderdeel 11 wej-d. Dat was echter'niet alles. In elk geval zijn beide agenten op zekeren dag naar Beverwijk gereisd met 'n Het ss Ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de Waffen ss en hét legioen kunnen zich od onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht od gevestigd, en wel voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland- plaats, terwijl de in- zet van dit bataljon ook in Neder, land zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 3.2.'43 Roermond'9 u. NSDAP Swal- merstraat 61; 3.2.'43 Venlo. 15 uur. Deutsches Haus hoek Willemstraat: 4.2.'43 Arnhem. 9 uur. Weverstraat 16B; 4.2.'43 Hengelo. i5 uur Deut sches Haus: 5.2.'43 Zwolle. 9 uur hotel Peters Markt: 5.2.'43 Assen 15 uur. dienstgebouw Vaart Zuid zijde; 6.2.'43 Groningen 9 uur Con certhuis Poelestraat: 6.2.'43 Leeu warden 14 uur huize Schaaf Breed straat; 7.2.'43 Amsterdam. 9 uur school Ieoenweg 13: 8.2.'43 Utrecht 10 uur. Mariaol. Wohrmachtsheim: 9.2.'43 Amersfoort 10 uur. dier.stge bouw Leusderweg: 10.2.'43 Den Haag. 9 uur café den Hout. Bezui denhoutscheweg. Bi) onze vrijwilliger*. Onder moeilijke omstandigheden wordt een rivier overgestoken Adantlc-Holland-Pax m STOCKHOLM, 1 Febr. (D.N.B.) Te Londen is volgens Reuter offi cieel medegedeeld, dat Churchill, vergezeld door' militaire en diplo matieke adviseurs, als gast der Turksche regeering 'n bezoek aan Turkije heeft gebracht. In het communiqué wordt ge zogd: „De besprekingen met den, Turkschen president en met ieden der regeering hebben tot een over eenkomst geleid omtrent de wijze, waarop Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten Turkije zouden, kunnen helpen bij een essentiaele consolidatie van de eigen defen sieve veiligheid. Beraadslagingen over dit thema zijn gehouden tus- sc-hen de Turksche en de Britsche militaire deskundigen. „De minister-president, die kort te voren op een conferentie den president der Vereenigde Staten had ontmoet, kon spreken n^et vol letdjge kennis van de meeningen vah president Roosevelt, die deze ontmoeting ten zeerste had toege juicht. Ook aan de vraagstukken van den tijd na den oorlog werd aandacht besteed en ook ten aan zien hiervan kwam men tot over- 1 eenstemming." Naar Reuter nog meldt heeft het, bezoek van Churchill aan Turkije op zijn eigen wensch plaats ge vonden. Churchill is door den pre sident der Turksche republiek te- Adana in audiëntie ontvangen. De Turksche staatslieden hebben in de besprekingen met de Brit- sohe staatslieden een overzicht, gegeven van den loop der Turk sche politiek in de laatste kritie ke jaren. Churchill heeft hun ver zekerd, dat de Britsche regeering deze politiek „met volle svmpa tlhie en volledig begrip" heeft gevolgd. De Turksche en de Brit sche staatslieden hebben „den geiheelen tegenwoordigen toestand in Europa en vooral in de gebie den, waarbij Turkije direct be lang heeft", aan een onderzoek on derworpen. In alle essentieele punten is overeenstemming der opvattingen geconstateerd. De he sp-ekingen zijn 30 en 31 Januari g voerd, Naar Reuter verder meldt is Chur- chili van zijn bezoek aan Turkije in Kaïro teruggekeerd. In een commentaar op de En- gelsch-Turksche besprekingen te Adana beweert de diplomatieke me dewerker van Reuter, dat Stalin vóór en na de besprekingen volle dig op de hoogte is gesteld. Churchill heeft volgens Reuter Maandagavond te Kaïro in een pers conferentie verklaard, dat men zich voor de komende maanden, wellicht reeds de komende weken, moet voorbereid houden op belangrijke gevechten in Tunesië. Van Britsche zijde waren,volgens het communiqué aanwezig: de eer ste minister Churchill. de Britsche ambassadeur Knatchbüll Hugessen. de chef van den generalen staf. ge neraal Brooke. de opperbevelhebber in Irak en Iran generaal Maitland Wilson. de bevelhebber in het Mid den-Oosten generaal Alexander. de chef van de militaire intendance in het Midden-Oosten, generaal Wil- fred Lindsell. de plvv. bevelhebber van het Britsche luchtwapen in het Midden-Oosten, luit.-generaal der luchtmacht Drummond en de chef van den generalen staf der Middel- landsche-Zeevloot commander Dun das. In alle besprekingen over de ont moeting komt de overtuiging tot uiting, dat de strikte neutraliteit der Turksche buitenlandsche politiek geen verandering zal ondergaan, ook niet wanneer Churchill persoonlijk verschijnt. Het officieele communi qué wordt als een bevestiging van deze opvatting beschouwd. De Britsche minister-president landde met zijn gezelschap 30 Jan. op het vliegveld Adana met een viermotorig toestelCommando" ge- beeten. zoo wordt nog gemeld. Tal rijke vliegtuigen beschermden het toestel op zijn vlucht. De bespre king werd gehoudeh op het nabijge legen station Yenidje. waar de spe ciale trein van president Inönü stond te wachten. Het vertrek van Churchill geschiedde op 31 Januari des middags. Het meerendeel der Turksche staatslieden keerde daar op naar Ankara terug, waar zij gis teravond aankwamen. De president Ir.önü is voor een kort verblijf in het zuidelijke Turksche grensgebied gebleven. duizend doosjes cigaretten en deze partij werd verhandeld aan de com binatie Davidson-Rookliuizen, al daar, die 1050 gulden neertelden. Wie kreeg dat geld tenslotte? Leening beweerde, dat van Horik het geld opstreek en dat hijzelf er geen cent aan verdiend had Van Horik daarentegen hield strak en stijf vol, dat hij eigenlijk met de heele zaak niets te maken had, maar slechts met Leening was mee gegaan om hem te helpen! Hoe het ook zij, vast kwam te staan, dat v. Horik het geld in ontvangst nam, maar deze beweerde, dat hij direct daarop het geld had overgedragen aan zijn collega. Men ziet, de verklaringen waren nog al tegenstrijdig en die tegen strijdige verklaringen zijn dan ook oorzaak geweest, dat v. Horik reeds 5 maanden in voorarrest gezeten heeft. En jvat de zaak er voor hem niet beter op maakte: in het Huis van Bewaring heeft v. H. getracht, allerlei geheime briefjes naar bui ten te smokkelen, wat echter niet zoo heel eenvoudig bleek! Enfin, na eeriigen tijd kreeg mr. Feitsma gelegenheid om zijn requi sitoir te houden. Spr. wees er op, dat de diefstal nooit opgehelderd was, hoewel een sterk spoor heeft geleid in zekere richting. In dit verband meende spr. te mogen op merken, dat er iets bij de Helder sche politie niet in orde is, ondanks goede leiding en dat er dingen ge beuren, die niet toelaatbaar zijn. Wat deze zaak zelf betreft, het vermoeden is groot, dat Van Horik de hoofdschuldige is; deze heeft ook steeds getracht, door allerlei gedraai de zaak in de war te stu- n. Spr. wilde het ten laste gelegde: verkoop van shag en van cigaret ten laten vallen en hiervoor vrij spraak vragen; daarentegen stond volgens spr. de aflevering der ci garetten'vast en voor dit onder deel van de ten laste legging vor derde spr. tegen elk der beide ver dachten tfrie maanden. Mr. de Groot uit Alkmaar, raads man van v. Horik, wees op de lang durige preventieve hechtenis, wel ke v. II. reeds had ondergaan, her innerde voorts aan de enorme straf welke hij al heeft gekregen door zijn ontsiag en verlies van alle rechten bij de gemeente en drong aan op de uiterste-clementie. Zijn verzoek om in vrijheidstelling van verd. werd niet ingewilligd. Mr. dr. Buiskool uit Schagen her innerde er aan, dat zijn cliënt, Lee ning, alles gedaan had, om de zaak tot klaarheid te brengen en meen de dat de houding van verdachte zeer gunstig afstak hij die van zijn collega, hetgeen volgens spr. toch ook in de straf tot uitdrukking moest komen. Waar deze verd. bij na zes weken in voorarrest heeft gezeten, was er voor spr. aanlei ding om clementie te vragen: een straf gelijk aan die van het voor arrest. Mr. Meijer, dadelijk uitspraak doende, becritiseerde scherp de rol TIVOLI-THEA7 ER Sterk dramatisch filmwerk. Met Veit Harlan's „Jeugd" ia zeer zeker een der sterkste films van den laaftten tijd gelanceerd Schitterend zijn de uiteenloopende karakters van de hoofdroltoe>ze\ers uitgeheeld. Een greep uit het le ven, hard, realistisch en gepas sioneerd. Aanvaardbaar is de rol van den fanatiek-en kapelaan, die slechts het doel heeft de zonde te bestrijden en niet Terugschrikt, voor de middelen, waardoor dit bereikt wordt. Prachtig het spel van Ingen Klöpfer, die een crea tie geeft van den ouden dorps pastoor Hoppe met zijn voor allee zeer menschelijke eigenschappen, diie met liefde zijn parochianen tegemoet treedt en een scherp in zicht toont voor de zwakheden in, het mensohelijk karakter En naast deze twee tegenstrijdige figuren, die op hun eigen wijze het goede willen, de rollen van het liefdes paar Aenchen en Hans. De eerste vertolkt door de Zweedsche actri ce Kristina Söderbaum, de Laatste door Herniann Braun. Hoe prach, tig is het lot van deze twee, ni-enschen geschilderd. Uit een kindervriendschap ontstaat een, hechte, zuivere liefde en hieruit ontstaat voor Aenchen het drama van haar leven met tot besluit van het korte, prille geluk haar wanhoopsdaad. Gedreven door den angst voor den strengen kape, laan, die haar een lot als haar moeder voorspelt. Aenchen is n.1. een buitenechtelijk kind, berooft zij zich van het leven, als ook zij- oen misstap begaat. Met een realiteit, wars van sentiment, draait dij werk van een groot regisseur, den bioscoop bezoeker voorbij, beleeft hij de handeling, ondergaat hij den angst en vreugde van de hoofd personen. Een prachtfilm, die diepen in druk maakt en op voortreffelijke wijze d-it zuiver menschelijke drama weergeeft. Th. Bijlsma. Het is geen succes geworden, de opvoering van het tooneelstuk in 3 bedrijven „De Treinduivel". In de eerste plaats is dit wel te wijten aan de weinige originaliteit van dezen „greep uit het werkelijk leven", zoo als het stuk op het programma stond vermeld, in de tweede plaats aan het Maan op 7.01 5 Febr VM 12 Feb EK Maan vanavond om onder 15.48 20 Feb tot morgenochtend V M 27 Feb LK Het bolsjewistische gevaar. Teekening Sturzkopf-Pax m welke beide verdachten hebben ge speeld, juist en vooral nu zij poli- tie-agent.cn waren. Ofschoon spr. in v. II. ook de voornaamste dader zag meende hij, dat hier gelijke straffen moesten worden uitgedeeld waarom spr. beide verdachten ver oordeelde tot twee maanden. ACHTUNG! Deutsche und Staatenlose deut- scher Herkunft in Amsterdam und Nordholland. Der Polizeioffizier beim Beauftragten des Reichskommissars für die Stadt Amsterdam und Nordholland gibt be- kannt: Ab 1.2.43 befindet sich, vdie Melde- stelle für die Stadt Amsterdam (bisher Museumplein 19) und für die Provinz Nordholland (bisher in Haarleïn, Ke naupark 19) in Amstredam, van Miere- veldstr. 1. Gleichzeitig weise ich nochmals dar- auf hin, das jeder Deutsche und Staa tenlose deutscher Herkunft verpflich- tet ist, sich binnen 7 Tagen bei der vorbzeichneten Dienststelle anzumel- den falls sein. Aufenthalt in den Nie- derlanden langer als 6 Wochen dauert, Beim Wohnungswechsel in den Nieder- landen und beüm Wegzug ins Reich usw. hat sich jeder Deutsche bezw. Staatenlose deutscher Herkunft binnen 7 Tagen abzumelden. An- und Abmel- devördrucke sihd bei den Zt. einge- richteten Hilfserfassungsstellen und bei. der Dienststelle des Polizei-offi- ziérs in Amsterdam, van Miereveld- straat 1, erhaltlich. spel der rolvertolkers, dat weinig reëel was. Men kon het publiek niet boeien. Slechts één lichtpunt hebben we kunnen co, jstateeren en dat was het spel van Willy Veltman, die een, goede creatie gaf van den treiduivel. Ook mevr. Marie Veltman als mada me Boiset gaf verschillende malen blijk deze rol va schoonmama, die allesbehalve sympathiseerde met haar onbehouwen schoonzoon, den treinmachinist, goed aan te voelen. Neen, dit stuk is een teleurstelling geworden en »r zullen maar heel weinigen de Casinozaal hebben ver laten, die eenige waardeering voor deze #opvoering hebben gehad. De trèinduivel behandeld te ge schiedenis van een weduwe met haar dochter, die een boekwinkeltje in een- van de volksbuurten van Parijs hou den. Door armoede wordt deze doch ter genoodzaakt een huwelijk tegen: haar zin te sluiten met den ruwen, driftigen, maar goedhartigen trein machinist. Na één jaar getrouwd te zjin komt een jeugdvriend van haar, die vlak voor haar huwelijk zijn militaire dienstplicht moest vervullen, terug en bemerkt zij, dat ze hem lief heeft. Zij vertelt dit haar man, die haar, in de scène, die hierdoor ontstaat, van het leven berooft. Een inhoud, die alleen door zeer sterk spel, tot leven kan worden ge bracht en zooals we reeds opmerk ten, ontbrak hier het noodige aan. Truus Sandifoort, als de dochter, speelde te oppervlakkig en vaak te sentimenteel. En vooral voor deze lang niet eenvotidige rol was gede gen en natuurlijk spel een vereischte. Ook Jan Kelly, die een kleinere rol was toegedeeld, gaf blijk deze niet aan te voelen en zijn spel toonde tal van zwakke momenten. Harry van Westen als huisbaas was betex. Deze betrekkelijk kombi- sche rol lag hem wel. En diverse aar dige scènes werden geestig weerge geven. Als geheel heeft dit stuk echter niet voldaan en is het aanschouwen ervan een teleurstelling geweest. Th. Bijlsma. VIJFTICw-JARIG BESTAAN CHR. GEREF. KERK TE URK. Aanstaande biddag (deze wordt op Urk steeds op den 2en Woensdag in Februari gehouden) zal nu op 10 Februari in de fhr. Ger. Kerk het 50-jarig bestaan worden herdacht. Op deze biddag hoopt voor te gaan Ds. W. F. Loman van Haarlem-C welke aan den avond van den biddag een gedachtenis-predicatie hoopt uit te spreken. URK. De prijzen waren heden: karper 72 ct., snoekbaars 68 ct., blei 50 ct., roode baars 36 ct., groote voorn 30 ct., kleine voorn 22 ct. alles per kg.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1