HET AFSCHEID VAN EENE8ML SEIFFUDI Verduister DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Zwart afweergevechten in hit Oosten BEKENDMAKING Liet fleldersch caféhouder z'n gastee brandspiritus drinken? Stadsnieuws Incvrukwekkende rouwplechtigheid PLAATSELIJKE ACTIVITEIT IN NOORD-AFRIKA Bij rtrslaiidig gebruik, kan men met weinig ges veel deen Japanners ontruimen Guadalcanar Geestige film met Gusti Huber Ingekomen personen 17.43 uur 8.04 uur km- TEXEL Jaarvergadering V. L O. D* Uitgave: Dagblad voor Noord Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: Sekser editie: Schagen Laan 201 Tel. 444 (2 Innen). Heldersche edi- Tei. 2345 Knen)*0™^3*1 78 DONDERDAG 11 FEBR. 194S NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 12025 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. oo.aanvr Défilé, redevoeringen en kransleggingen op het Binnenhof "s-GRAVENHAGE, 10 Febr. Met indrukwekkend eerbetoon is vandaag atscheid genomen van den als gevolg van een revolveraanslag overleden luitenant-generaal H. A. Seyffardt den bevelhebber van het Vrijwilligers Legioen Nederland, dat aan de fronten ln den stijd tegen het bolsjewisme en voor het nieuwe Europa zijn belangrij ke taak vervult. Op het historische Binnenhof, welks Omlijsting dit plein een prachtig ge heel doet zijn, was te negen uur voor den ingang tot de Ridderzaal de baar met het stoffelijk hulsel van den ge neraal op een katafalk opgesteld, ge dekt door de Nederlandsche vlag en de attributen van den gestorvene en geflankeerd door twee zuilen met eere- vlammen. Daarachter stond op het po dium een eerewacht, gevormd door en kele mannen van het Vrijwilligersle gioen, met den standaard, en verder van de SS, de W.A., de N.S.B. en den Jeugdstorm, met hunne vaandels. Onderdeelen van verschillende wa pens der Duitsche weermacht en van de W.A. waren met een militair mu ziekkorps in carrévorm op het Bin nenhof geplaatst. Van half tien af schreed een lange stoet van belangstellenden langs de baar, terwijl zij op eerbiedige wijze den Germaanschen groet brachten. Tegen elf uur verschenen de hooge- re autoriteiten en vertegenwoordigers van partij-instanties van N.S.B.en N.S.D.A.P. en te elf uur precies kwa men de rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart en de leider van het Nederlandsche volk,-Mussert, op het Binnenhof aan. Militaire eerbewijzen worden ge bracht, tamboers slaan met gedempte trom den presenteermarsch, de muziek speelt een koraal en dan wordt de treurmuziek uit Beethovens Eroica ten gehoore gebracht. Bij deze plechtigheid hebben achter eenvolgens Mussert, de weermachtsbe velhebber generaal Christiansen, de hoogere SS- en politieleider Rauter na mens den Reichsfuehrer SS. en de rijkscommissaris namens den Führer van het Duitsche volk groote kransen bij de baar gelegd, terwijl eenige Duitsche vliegtuigen eereronden boven het Binnenhof vlogen. Toespraken hielden o.a. de leider van 't Nederlandsche volk, de hoehere SS- und Polizeifuehrer en de rijkscom missaris. Deze toespraken werden ge volgd door het spelen van het Deutsch- landlied, het Horst Wessellied en het Wilhelmus. Daarna werd de rouwstoet opgesteld, waarin een affuit met paardenbe- spanning ter overbrenging van de baar was geplaatst. De dragers van tientallen kransen van tal van Duit sche en Nederlandsche autoriteiten en instellingen sloten zich hierachter aan. Aan het hoofd van den rouwstoet schreed het muziekkorps, treurmar- schen spelend, en verder namen aan den stoet deel {grenadiercompagnieën van weermacht en Waffen SS, eenhe den van de Germaansche SS in Ne derland en van de W.A., en vaandel dragers van het legioen. De affuit werd begeleid dpor 16 slippendragers en door de eeerwacht. Daarachter volgden de rijkscommis saris, de leider van het Nederlandsche volk en de weermachtsbevelhebber en verder commandeerende generaals, ver tegenwoordigers der N.S.B. en der N.S.D.A.P. en afgevaardigden van militaire formaties, politie, N.S.B., le gioen en W.A. Langs het Buitenhof, den Vijverberg en het Korte Voorhout schreed de stoet naar het Haagsche Bosch, bij welks ingang tijdens het spelen van „Ik had een kameraad" en met drie salvo's de baar werd overgenomen in de auto, die het stoffelijk overschot naar Westerveld bracht. t REDE VAN MUSSERT. Luitenant-generaal Seyffardt is in zijn 71ste levensjaar gevallen voor bet vaderland. Wij staan hier nu vereenigd om afscheid van hem te nemen en hem uitgeleide te doen. Niet alleen wij, zi.in volksgenooten en kameraden, maar ook gij mijnheer de rijkscommissaris gij bevelhebber van de Duitsche weer macht in de bezette Nederlandsche ge bieden, bij SS-Grupenfuehrer zijt ge komen met allen, die hier staan aan~ getreden om hem de laatste eer te be wijzen als stichter en leider van het Nederlandsche legioen en als Neder- landsch officier. Generaal Seyffardt was militair in hart en nieren van ouder op ouder sol daat. Geboren te Bread in 1872, was hij op 20-jarigen leeftijd .luitenant- doorliep hij alle rangen, om in 1930 de hoogst bereikbare rang van luiteriant- generaal te bereiken Een jaar later volgde zijn benoeming tot chef van generalen staf. In 1934 werd hij gepen- sionneerd. Na zijn pensionneering traa hij in de jaren 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaatsen op in de verga deringen van het verbond ve?r tionaal herstel/ om de noodzakelijkheid te betoogen de Nederlandsche wee macht uit haar vdrval op te heffen en om te protesteeren /egen de toenmaals systematisch plaatfc/indende af van het leger door de ministers Colijn en Deckers. Ook kwam hij als voor zitter van de afdeeling Den Haag va dat verbond in een vergadering in tober 1935 met kracht op tegen de on verantwoordelijke daad van onze toen malige regeering om zich als haantje de voorste aan te sluiten bij de sanc ties tegen Italië. De 4 1/2 dag oorlog bracht de luist- heid van zijn inzicht, nl. dat t Nedei- landsche leger tot geen l3ndjbeve'1'T ging kon dienen, omdat het door net heerschende democratische regiem diep in de fundamenten was onder mijnd. Zijn inzicht was juist gebleken, maar ficen vreugde welde daarom op in 7.ijn hart, evenmin als dat bij ons het 8ev® was, hetgeen het best begrepen wordt door alle hier aanwezige militairen. Dankbaar waren wij, dat het bloedver gieten in een oorlog tusschen onze vol keren tot een minimum beperkt was. Toen kwam de zomer van het jaar 1941. De teerling werd geworpen. De eindstrijd tusschen nationaal-socialis- me en bolsjewisme begon. Wij weten nu beter dan toen, welk een geweldige militaire macht gereed stond om Eu ropa te overvSllen. De Europeesche cultuur te vernietigen en de Europee sche volkeren in slavernij "te voeren. Generaal Seyffardt gaf gehoor aan het verzoek van den rijkscommissaris om een Nederlandsch legioen te vor men. Anderhalf jaar zijn sindsdien voorbijgegaan, die zonder .twijfel het zwaarste tijdperk van zijn'leven zijn geweest. Hij had gehoopt, dat vele of ficieeren van het Nederlandsche leger de juistheid van zijn daad zouden in zien en hem zouden volgen, om der wille van het vaderland. Hij had ge hoopt, dat daardoor eigen bevelvoe ring mogelijk zou zijn, hetgeen van groot belang geweest zou zijn voor het legioen. Dat heeft niet zoo mogen zijn, Maar wie hem nfet in den steek gela ten heeft,dat is onze W.A. De kern van het legioen werd gevormd door de W.A. en is W.A. Wie legioen zegt, zegt W.A. Zijn groote vreugde heeft hij be leefd toen hij vernam, dat het legioen in den barren winter van 1941 en 1942 stand gehouden had op het zoo ongun stige gedeelte van het Oostfront aan het Ilmenmeer. Toen daarna de Duit sche commandant tot onze mannen sprak, dat zij met de beste Duitsche troepen konden wedijveren, verklaar de deze: De Nederlander is een slecht kazernesoldaat, maar een goed vecht- soldaat van oudsher. Wanneer zijn mannen van het Oostfront terugkwa men, hem bezochten enhem vertelden van hun strijd en hun inzet voor ons vaderland, dan vergat generaal Seyf fardt,/ hetgeen hem bezwaarde en vond de kracht om blijmoedig voort te gaan zich te blijven inzetten, waar jongeren de armen gekruist hielden. Zijn leeftijd belette zijn daadwerke lijken inzet als commandant. Dit te hebben verdragen hier te moeten blij ven, is het grootste offer, dat hij voor het vaderland heeft gebracht. In den avond van den 4en Februari stonden plotseling twee individuen in het duister tegenover hem en vroegen hem of hij de generaal Seyffardt was. Geen aarzeling. Het antwoord hard en duidelijk: Ja, ik ben generaal Seyf fardt. Twee schoten en zwaar gewond zeeg hij ineen. Met inspanning van zijn uiterste krachten heeft hij nog te lefonisch mededeeling kunnen doen van zijn verwonding. Tot zijn laatste wilsuiting behcjorde, dat om zijnent wille geen gijzelaars zouden worden gefusilleerd. Hij heeft het groote voor recht gehad om op een leeftijd, waar op anderen sterven in hun bed, te zijn gevallen als soldaat. Dit vervult ons met ontroering en tempert onze smart. Generaal Seyffardt, wij zijn niet al leen gekomen om u te herdenken en uitgeleide te doen. Wij zijn gekomen ook om u te danken en om in het aan gezicht van den dood u een gelofte te doen. Ik weet te spreken uit naam van de duizenden mannen, die op uw en op mijn oproep gekomen zijn uit de rijen der W.A., uit de rijen der politieke or ganisatie der N.S.B. en uit de kringen die begrip hebben voor hetgeen het vaderland in dezen tijd van noode heeft, om u te danken voor al hetgeen gij geofferd hebt en dat was veel, zeer veel. Honderden zijn gevallen in het legioen en gij hebt hun lot nu gedeeld, de legionnairs zullen uw dood met ont roering hebben vernomen en begrij pende dat de schoten werden gelost door bolsjewieken of hulpkrachten daarvan, zullen zij als goede Holland- sche jongens tot elkander gezegd heb ben: maar nu meer nog dan voordien is de bolsjewiek onze vijand. Uit naam van de oude strijders der beweging, de verantwoordelijke gezag dragers der beweging, zeg ik, dat wij, zooals gij generaal, bereid zijn ons le ven te geven voor ons ideagl: de her rijzenis van ons vaderland. Wij willen graag leven om te bouwen, maar ver kiezen den dood boven schuldig zijn, De oudste spreuk van de W.A. is: „Al les voor het vaderland". Daaraan blij ven wij allen getrouw, met u, die ons zijt voorgegaan in den dood. Uit naam van het Nederlandsche volk zoover het begrip heeft van de enorme worsteling van dezen tijd zeg ik u generaal Seyffardt, dat wij het communisme hier zullen uitroeien met wortel en tak. eD groote worsteling van Duitschland en Italië met hun ver bondenen, is ook onze worsteling. Wij zijn solidair met elkander tot de over winning bevochten zal zijn. In den geest leeft gij luitenant-generaal Seyf- stichter en leider van het Nederland sche legioen voort in onze harten, als man van eer, als man van karakter,, als man van hooge hoedanigheden, die was den vaderland getrouwe tot in den dood. Zoo waarlijk er een God is, zoo waarlijk geloof ik dat Hij uw ziel ge- nadig is. Na Mussert trad de weermachtsbe velhebber in Nederland, generaal der vliegers, Fr. Christiansen, voor de baar en legde met de woorden „Generaal Seyffardt, van de Duitsche weermacht den laatsten kameraadschappelijken groet" een krans neer. Daarna nam de hoehere SS. en Poji- zeifuehrer, SS. Gruppenfuehrer Rau ter met de volgende woorden van den doode afscheid: Generaal Seyffardt. In opdracht van den Reichsfuehrer SS. en wan de door hem geleide Waffen-SS, ln wier naam ook het Nederlandsche legioen thans daarginds tn het Oosten strijdt en dat op dit uur met ontbloot hoofd aan u denkt, groet ik u en dank Ik u in zijn naam voor uw optreden. In zijn brief van condoleance aan de familie leden heeft de reichsfuehrer SS. ge schreven: „Hij is als dapper en oprecht man Duitsch Weermachtsbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FULHRER. 10 Febr. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De zware afweergevechten in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front duurden ook gisteren met onverminderde hevigheid voort. In taaien af weer en bij krachtige tegenaan vallen werden den bolsjewisten opnieuw zware verliezen toe gebracht. Bij oplevende-gevechtsactiviteit in het Westelijke deel van den Kau- kasus werdén alle vijandelijke aan vallen. die deels met steun van pantserwagens werden gedaan, af geslagen. In het gebied van den boven loop van de Donets en ten Westen van den Oskol-sector brachten de Duitsche divisies op vele plaatsen den opmarsch van den vijand niet alleen tot staan, doch wierpen de bolsje wisten met zware verliezen naar het Oosten terug. Hierbij werd een vijandelijk regiment cavalerie bijna totaal vernie tigd. In deze gevechten hebben zich de 168st,e en 45ste divisie infanterie bijzonder onderschei den. (aart van Pelt Oskolsector In den centralen sector en in het Noordelijke deel van het Oostelijke front verliep de dag over het alge meen kalm. Aan het front in Noord-Afrika slechts plaatselijke activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Duikbommenwerpers bestookten doeltreffend vijandelijke batterijen in het Tunesische hoogland. Bij een aanval overdag op de haven Bone het slachtoffer geworden van een schandelijken moordaanslag, gepleegd door lieden, die meenen zijn ridderlijk Germaansch gevoel slechts op deze verraderlijke wijze te kunnen onder drukken. Ik hoop, dat het geheele Ne derlandsche volk, onverschillig van welke richting, eensgezind is in de ver eering van den dooden generaal en in de veroordeeling van de moordenaars en van hen die hierachter zitten". Wij echter, generaal Seyffardt, staan hier en nemen uw nalatenschap over, wel ke wij, Nederlandsche kameraden en Germaansche broeders, eens zullen vervullen." Laatste spreker was de rijkscommis saris, rijksminister Sevss-Inquart, die de volgende rede hield- Generaal Seyffardt stierf omdat hij overeenkomstig zijn offervaardig en moedig karakter zijn tegenstanders openlijk tegemoet trad. Hij stierf den soldatendood. De hand echter, die het wapen op generaal Seyffardt richtte, is en blijft snood. Doch aan de baar van een zoo edel man willen wij niet van wraak spre ken. Het was de wensch van den doo de, dat een passende vergelding ach terwege blijft. Maar niet aan hen zal de geschiede nissen het dankbare vaderland den krans van roem der overwinning en eener waarlijk vaderlandslievende ge zindheid verleenen, die in bekrompen ja kwaadwillige bezetenheid vasthou den aan hetgeen zij meenen te zijn, ook wanner zij zich daarmede schrap zetten tegen den stroom van het volle leven van hun volk en de toekomst van dat volk op het spel zetten, doch aan dengene, die zich op het oogenblik van de beslissing met overwinning van zichzelf in dienst gesteld heeft van de groote taak. Generaal Seyffardt heeft de nauwe kringen en de bekrompen gezindheid van deze kringen overwonnen op het oogenblik, toen het lot ons allen plaat ste voor de beslissing over zijn of niet zijn en daarmede over onze eigen waarde of waardeloosheid. Hij besliste niet voor datgene dat voorbij was. maar voor de toekomst van zijn volk en van onze Europeesche en germaan sche gemeenschap. Hij gaf zichzelf en viel als een echte Nederlandsche pa triot. t Zoo is generaal Seyffardt thans op gegaan in de gelederen van die man nen, die in dezen wereldbeslissenden striid voor ons allen den weg naar de toekomst bereiden en ons voor altijd als> voorbeeld zullen voorgaan. De Führer heeft aan de eerste com pagnie van het Nederlandsche legioen den naam generaal Seyffardt verleend ter verplichting van de mannen van 't Nederlandsche legioen en ter eere van den soldaat generaal Seyffardt, die wegens zijn antibolsjewistische ger maansche overtuiging door moorde naarshand gevallen is. Met dezen krans groet de Führer generaal Seyf fardt. Hij blijft als kameraad voor al tijd met ons vereenigd. Bi] onze vrijwilligers. Exerceeroefeningen in het vrije veld SS PK Wagner-Atl.-H-P m troffen snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een groot vrachtschip met zware bommen en vernielden verscheidene opslagplaatsen. In luchtgevechten schoten Duitsche ja gers 16 vijandelijke vliegtuigen neer. Enkele Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht sto- ringsaanvallen gedaan op West- Duitsch gebied, die in militair op», zicht zonder eenige uitwerking ble ven. Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden gisteren overdag ver scheidene plaatsen in Zuid- en Zuid oost Engeland. VGRAVENHAGE, 10 Fetor. „Sonderausweise", die door de „Beauftragten des Reich&kommis- sars-Polizeioffiziere" zijn ver strekt voor de nachtelijke uren van middernacht tot 4 uur, waar in het verboden is zich op straat te bevinden, gelden zonder meer ook wanneer de verboden nach telijke uren worden uitgebreid. RAUTER, S.S.-Gruppenführer en luit.-generaal der politie. Het keizerlijk Japansche hoofd kwartier maakt beend: Voorhoeden van Japansche land- en vlootstrijd- krachten. die sinds den zomer van het vorige jaar nieuwe strategische stellingen in de buurt van Boena op Nieuw Guinea hadden voorbereid, hebben deze thans bijna voltooid. Op Guadalcanar zijn in het begin van deze maand de zich aldaar be vindende strijdkrachten weggetrok ken. nadat zij hun taak hadden ver vuld. nl. vijandelijke,strijdkrachten te binden en te verdrijven. Behalve de reeds gemelde resul taten werden den vijand de volgen de verliezen toegebracht: meer dan 25000 dooden en gewonden. 230 vliegtuigen. 30 kanonnen en 25 tanks vernield of zwaar beschadigd De Japansche verliezen bedragen 16.734 dooden. gewonden of man schappen die gestorven zijn aan ziekten of kwetsuren. 89 Japansche vliegtuigen keerden niet terug of hebben zich op hun doelen gestort. De Nederlandsche Volksdienst kent geen medelijden of barm hartigheid. Hij kent alleen volksche plicht. Arr. Rechtbank Alkmaar Verdachte vrijgesproken Indertijd veroordeelde de Hel dersche kantonrechter den ca féhouder A. A. aldaar tot f 1000 boete, omdat hij aan bezoekers in een van zijn café's in plaats van likeur brandspiritus getapt zou hebben! A. was van dit vonnis in hoo- ger beroep gegaan bij de recht bank te Alkmaar, waar zijn zaak Dinsdagmorgen diende. Het re sultaat was goed voor hem: de Officier eischte vrijspraak, al was het op andere gronden dan die, welke de verdediger, mr. de Groot, aanvoerde. 't Was een eenigszins eigenaardi ge zaak. Eenige Heldersche schoo- nen hadden op een avond in Sept. Umet haar vrienden het café van verdachte bezocht en daar de noo- dige glaasjes likeur gedronken. Maar het was volgens deze dames, die thans als getuigen optraden, geen likeur, maar ordinaire brand spiritus. Dat hadden ze direct gero ken. Desondanks slurpten zij het gele goedje op. doch na gebruik van vier of vijf glaasjes waren ze on passelijk geworden: de een had hoofdpijn gekregen, de ander maag krampen. de oogen waren begonnen te tranen en het was met een der schoonen zoo gesteld, dat zij door haar vriend naar huis moest worden gedragen. Natuurlijk haddén ze nergens anders wat gebruikt, zoodat de oor zaak van de pijn. kramp, duizelig heid. enz. in de likeur gevonden moest wordèn. Maar Mr. de G|oot wist inmiddels te vertellen, dat de jongedame, die naar huis gedragen had moeten worden, in een ander café na het drinken van de twijfelachtige li keur nog veertien borreltjes ge bruikt had. wat deze dame echter pertinent ontkende. De Officier. Mr. de Brueys Tack meende, dat hij vrijspraak moest vragen, omdat verdachte was ten laste gelegd, dat hij aan de dames brandspiritus verkocht had in plaats van likeur, terwijl in werkelijkheid de vriendjes van de dames de bor reltjes besteld hadden en deze aan de dames hadden aangeboden. Mr. de Groot wilde natuurlijk wel accoord gaan met een vrij spraak. maar hij vroeg dat op ge heel andere gronden. Spr. toch toonde aan. mede door de verkla ring van een "getuige a décharge, dat zijn cliënt geen brandspiritus verkocht kón hebben omdat er geen brandsniritus in huis was! De president tenslotte had nog slechts woorden van afkeuring aan het adres der twee dames, die de ..likeurtjes" toch maar lekker had den opgedronken terwijl ze gero ken hadden dat het spul slechts brandspiritus was! Uitspraak over een week. HELER OP DE VERDACH- TENMAT. J. K. uit den Helder kocht in De cember van het vorige jaar eenige fietsbanden, afkomstig van een ge stolen fiets. Verdachte zei. dat hii de banden normaal gekocht had van iemand, dien hij niet kende. De wel iswaar soepele prijs had hem niet wakker geschud, omdat verd. meen de. dat de verkooper geldgebrek had. De officier vroeg vijf maanden voor schuldheling. T1VOLI-THEA1 ER Deze week draaide in Tivoli een geestige van veel dwaze franjes voorziene en met wonderlijke toe valligheden doorspekte film ..De bruidegom uit Brazilië.1' Een film. waarin de zeldzaam mooie natuur opnamen en het uitstekende spel van de hoofdvertolkers goedmaakt, wat eigenlijk aan den inhoud ont breekt. nl. originaliteit van gegeven. Het is een knap staaltje van regie om van een dergelijk afgewerkt ge geven nog iets nieuws te maken, iets wat de menschen niet alleen amuseert, maar tevens boeit. Deze bruidegom uit Brazilië be handelt het oude afgezaagde motief van den jongeman, die het eigen zinnige. temperamentvolle jonge vrouwtje wil buigen naar zijn wil. En natuurlijk wordt dit bereikt, omdat tenslotte de liefde alles over wint. Voorwaar geen nieuwe ge schiedenis. maar de wijze waarop de regisseur dit gegeven heeft uit gebuit en de geestige scenes waar aan dit filmwerk rijk is heeft den bioscoopbezoeker veel plezier doen beleven bij het aanschouwen van deze rolprent. Gusti Huber. /als temperament volle jonge vrouw, die zich maar niet zoo neerlegt bij hetgeen manlief zegt. speelt een bijzonder goede rol. Men is dank zij haar aantrekkelijke verschijning, zoowel als boerendeern als bij haar optreden in de uitgaan de wereld, direct geneigd haar min der prettige karaktereigenschappen te vergeven, vooral wanneer zij dan nog voor verbetering vatbaar blijkt te zijn. Vlot is ook het optreden van Al- bach Retty als Peter Seidl. een charmeur in den waren zin van het woord. Geestig vooral is Oskar Sima. die een creatie geeft van een dommen eigengereiden dorpspotentaat, waar voor-men niet anders dan waardee ring kan hebben. Een film. waarbij veel gelachen is en die als amusementsproduct vol komen is geslaagd. Jan Prins en Jacob Prins, Emma- straat 12. Anna Schuffelen, Begonia straat 59 K. Molenaar, sluisknecht waterstaat, en gezin, De Wetstr. 13. W. Mol, mach.bankw., Dahliastr. 25. C. M. van Straten, scheepmaker, Cronjestr. 19. W. Schilder, brand wacht, Ooievaarstr. 98. H. P. Th. Jutte, aannemer, Ruyghweg 97. H. Th. Tomemrijn, hulpbesteller, en echt- gen., Bloemstr. 50. Sophia, Grooten- dorst, hulp huish., Hoogstr. 32. F. en A. F. Bovenkerk, Dahliastr. 89. J. Bakker, Callants.vrt. 15. W. Glastra van Loon, v Foreestweg 105. A. F. van Asten, au' e-monteur, "Bothastr. 2. D. Evers, steker walbedr., en echt- gen., Beukenk.s'.r. 55. M. C. Bennis, landarb.; Kroonstr. 8. A. van Vliet, kantoorbed., v. Heemskerkstr. 5. J. C. de Groot, B. Houwings. 53. M^van Duijnvan Duijn, Ambonstr. 75. P. N. Houben, chauffeur, Boerhaavestr. 55. J. Beukers, veehoudersknecht, Maan op 11.10 12 Feb E K. 20 Feb. V M Maan vanavond om onder tot morgenochtend l K 6 Mrt v. Heemskerkstr. 34. W. J. Rietel, chauffeur, en ~ezin. H. de Grootstr. 16. Grada van der Vlugt, apothekers- ass., en kind, Re'gerstr. 5a. C. Ver schoor, Hoogstr. 35. J. van der Zandt, dienstbode, Pijlsteeg 6. E. H. C„ C. en Cathrina A. Posthumus, Midden- str. 60. Z. Hemi.ka, muzikant, ea gezin, Weezenotr. 61. F. Holkema, dienstbode, Gravenstraat 7. C. A, Schuurman, voorgangster Ned. Herv, Violenstr. 6. ZONDAGSSCHOOL NEDERL. HERV. GEMEENTE. Wij vestigen e- de aandacht op, dat de Zondagsschool van de Nederl. Hervormde Gemeente alhier weder hervat zal worden a.s. Zondag in da Westerkerk op het Helden der Zee plein. De aanvang is gesteld op 12.30 uur voor alie leerhngen. In hotel „de Lindeboom" werd Vrij dagavond de Algemeene Vergadering gehouden van de vereen, tot Uitkee- ring bij Overlijden, 't z.g. „Groote Fonds", de bijeenkomst weid bijge woond door 18 personen. Na de voorlezing der notulen deed de Voorz. enkele mededeelingen. Bij enkele caiididaatstelling was als be stuurslid gekozen de heer Jb. Daal der, als penningmeester was op de laatste bestuursvergadering voor 4 jaar herkozen de heer F. v. Heer waarden. Ten slotte deelde de Voorz. mede dat de rentevoet voor hypothe ken voor 1943 weder was vastgesteld op 4 Hierna gaf de penningmeester enkele cijfers uit de rekening. Ontvangsten over 1942: Saldo in kas 1 Jan. 1.186.43 Premie 4.987.76 Renten hypoth. 1.752.SO Renten effecten 1.895.30 Renten bank 132.74 Diversen 59.38 Aflossing hypoth. 9.442.50 Opname v. d. bank 10.167.95 Polissen 2.70 Uitgaven: Uitkeeringen Diversen Nieuwe effecten Inlage banken Salarissen Bodeloon Vergadering kosten Drukwerk Kassaldo 29.626.76 3.500.— 450.54 10.043.54 13.266.39 934.— 870.78 43.75 11.01 507.24 29.626.76 Bezit op 1 Jan. '42 106.632.43, kapitaalvermeerdering 2.976.65, algem. kas 1 Jan. '43 109.609.08. De gelden zijn belegd als volgt: ef fecten 68.500.hypotheken 34.692.50, bank 4.985.90, postsp. ba -, 923.44, kas 504.24. 't Zuiver kapitaal kon nog niet worden opgegeven omdat de premie reserve nog niet door den wiskundig- adv. is berekend. De rekening was nagezien door c'hee.en H. J. Smit, D. Koorn en D. Bruin, eerstgenoem de verklaarde dat alles correct in orde was bevonden. Hierna las de secretaris een keurig jaarverslag voor waaruit wij ont- leenen dat het aantal leden thans be draagt 3358. 't Aantal is in 1942 met 18 vermeerderd. De uitkeeringen die tot 1943 op 100 was bepaald kon nu weder tot 1945 op dit bedrag wor den vastgesteld 'aar van de Rek, Kamer op aanvrage van het bestuur een gunstig advies, was ingekomen. De rente van hypotheken was on danks de slechte tijdsomstandighe den geheel binnen gekomen, de con tributie achterstand bedroeg slechts 22.— waarbij nog een belangrijk be drag van een in Amerika wonend lid. Bij de rondvraag informeerde de heer H. J.-Smit naar zijn voorstel op de vorige vergadering omtrent ver hooging van de bijdrage aan de Tex. Algem. Wijkverpleging, medegedeeld werd dat de toelage van 25 op 50 was gebracht. Ook vroeg de heer Smit naar zijn verzoek om bij te dra gen aan de kosten van het Noodzie kenhuis. De Voorz. deelde mede dat men daartoe niet was overgegaan om* dat dit ziekenhuis een Gemeente-in stelling is en 't niet op den weg van de vereen, ligt om de Gemeente te subdideeren. Ten slotte bracht de heer J. de Waal in herinnering dat het heden den dag was dat voor 50 jaar de eer ste oprichtingsverg. der vereen, ten huize van de heer J. Maat was ge houden. Gewezen werd er op dat fei telijk de de vereen. 15 Mei is opge richt. men is evenwel niet van pian om dit gouden jubilé in deze droevige tijdsomstandigheden feestelijk te her denken. Hierna werd de vergadering geslo ten, de Voorz. bracht daarbij dank aan het eere-lid de heer P. Lieuwen, voor het bijwonen van deze vergade ring. De heer L. had sedert de oprich ting al de bijeenkomsten van de ver. bijgewoond. v V

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1