ENTHOUSIASTE MANIFESTATIE Geen verdere Evacuatie DAGBLAD VOOR Alle Sovjet-aanvallen afgeslagen. VAN HET DUITSCHE VOLK. Tegen de Bolsjewistische dreiging sieH het zijn totale volkskracht. In vasi geloof aan de zege bereid tot ieder offer. Dr. Göbbels in het Berlijnsche Sportpaleis. Rijksminister dr. Göbbels sprak Donderdagmiddag op een massabijeenkomst over de crisis in het Oos ten en den totalen oorlog. De reusachtige hal, waar in de minister sprak, was overvol met menschen uit alle kringen van het volk; men zag naast Rijksminis ters, Reichs- en Gauleiter en andere vooraanstaande mannen van Staat en Partij, leiders der oorlogs-eco- nomie, soldaten, onder wie veel dragers van het rid derkruis, personen uit kunstenaars- en cuitureele krin gen en de in massa verschenen bevo.king der hooidstad. NIEUW EB ONNEN. DE MAANDBONNEN. Göbbëls heeft indruk gemaakt te Londen. Gandhi's krachten nemen af. In Tunesië gaan de operaties met succes voort. Saboteurs terechtgesteld. Beperking van Logies- gelegenheid Strijdt mee tegen het bolsjewisme Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar. Voordam C 9. Bureau der Heldersche «dille: Den Helder: Koningstraat 78 Telefoon 2345 (2 iynen)- Postrekenine: 44ftftii ZATERDAG 20 FEBRUARI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 42. 6 pagina's. Hoofdredacteur:A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. A-d vertentl e-t a r 1 e f. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. W De minister zeide, dat nauwelijks drie weken geleden, toen «hij het laatst tot het Duitsche volk sprak, de crisis, waarin het Oostelijke front zich op het oogenblik bevindt, haar hoogtepunt had bereikt. Het laatste radiobericht der strijders van Sta- lingrad citeerend, zeide dr. Göbbels: „Een volk, dat de kracht bezit om zulk een ongeluk te dragen en ook te overwinnen, ja om daaruit nog meer kracht te putten, is 'onover winnelijk". Ik geloof, aldus de minister, dal het geheele Duitsche volk met bran denden hartstocht bij de zaak is, waarover ik u thans spreek. Ik wil derhalve mijn verklaringln ook af leggen met den vollen heiligen ernsl en de vrijmoedigheid, welke dit uur van ons eischt. Wij Duitschers 'zijn gewapend tegen zwakheid; tegen slagen en ongelukkige gebeurtenis sen in den oorlog geven ons slechts nog meer kracht, vastberadenheid en geestelijke en strijdvaardige activiteit, die bereid is alle moeilijk heden en hindernissen met revolu- tionnaire geestdrift te overwinnen. Het is thans niet het oogenblik de vraag te stellen hoe alles ontstaan is. Dat zal worden overgelaten aan een latere verantwoording, die in vol ledige openhartigheid zal worden afgelegd en het Duitsche volk en de wereld zal toonen, dat het ongéluk. hetwelk ons de laatste weken heeft getroffen, zijn diepe historische be- teekenis heeft. Het offer van Stalingrad niet tevergeefs geweest. Het greote heldenoffer, dat onze soldaten in Stalingrad ge bracht hebben, is voor het ge heele Oostelijke front van be slissende historische beteekenis geweest. Dit offer is niet te vergeefs gebracht. Waarom, dat zal de toekomst bewijzen. Wij gelijken niet op den struis vogel. die zijn kop in het zand steekt om het gevaar niet te zien. Wij zijn moedig genoeg om het rechtstreeks .onder oogen te zien, het koelbloedig en nuchter te taxeeren en het dan met opgeheven hoofd en vastbera denheid tegemoet te treden. Eerst dan ontplooien wij als beweging en als volk altijd onze grootste deug den. n.1. een hartstochtelijken en ijzeren wil om het gevaar te breken en te bannen, een karaktervastheid, die alle hindernissen overwint, taaie vasthoudendheid bij het streven naar een eenmaal gesteld doel en een iizercri hart. dat tegen alle aanvech- tir gen van .binnen en van buiten ^Wij*doorstaan thans in het Oost®" een zwaren militairen druk. ue stormloop der steppe tegen'ons eer biedwaardige continent is winter losgebroken met eis" geweld dat alle menschelijke en historiscne voorstellingen in de schaduw stel De Duitsche weermacht vormt daartegen met haar b9ndge"°° den eenigen wal, die in aanmer king komt. Thans zal men begrijpen, w**™} wij onze partijdagen te Neurenbe g 7oo vaak in het toeken van aen strijd tegen het bolsjewisme ëeb°o- den hebben. Wij hebben toen voor hot Duitsche volk en de wereld waarschuwende stem verheven, oaj "ea"ï„schhdd van h« avondlan- openenHoor de afWwekhende. viSTÏit eSteMst«™ van het dienstbaar gemaakt aan d terreur en het voorbereidde tot een aanvalsoorlog tegen Europa. Toen de Führer op 22 Juni 1941 de Duitsche weermacht in het Oosten tot den aanval liet overgaan, waren wij ons allen bewust, dat daarmede de beslissende strijd van deze gigan tische wereldworsteling aanbrak. Wij waren ons ervan bewust, dat de gevaren en moeilijkheden bij een langer afwachten slechts konden toenemen, dat wij bij de groot- scheepsche camouflage- en bluf- manoeuvres van het bolsjewistische regiem het oorlogspotentieel der Sovjet-Unie niet goed geschat heb ben. Eerst thans openbaart het zich in zijn geheelen wilden omvang. Hier rijst een bedreiging van het Duitsche Rijk en van liet Europee- sche vasteland, die alle gevaren, welke het Avondland tevoren heeft doorgemaakt, ver in de schaduw stelt. Alles wat wij tot dusverre hebben opgebouwd en gepresteerd, verbleekt bij de 'gigantische taak, die bier onmiddellijk aan Je Duitsche weermacht en middellijk aan het Duitsche volk gesteld wacüt Proclamatie tot do wereld. Ik 'wend mij allereerst tot de openbare meening der wereld en .proclameer ten overstaan van haai drie stellingen van onzen strijd te- g: .i het bolsjewistische gevaar in het Oosten. De eerste luidt: Zou de Duit sche weermacht niet in staat zijn het gevaar uit het Oosten te ver nietigen, dan zou daardoor het Duitsche Kijk en kort daarna ge heel Europa aan het bolsjewisme ten prooi vallen. De tweede luidt: De Duitscne weermacht en net Duitscne volk alleen bezitten met hun bondge- nooten de kracht, Europa funda menteel uit deze bedreiging te redden. De derde luidt: ln uitstel is ge vaar gelegen. Er moet snel en grondig gehandeld worden, anders is het te laat. Ten aanzien van de eerste Stolling zerae ae minister o.m.: „nei bolsje wisme neen aiuja openiiuc verKon- ciigct, dat net zijn bectoenng is niet aneen r.uropa, maar ae geuee.e we reld te revoiuüoneeren en ze m n Doisjewisuscnen enaos te smiTen. Dit aoei is seaert het begin van ae JOrS.ievv-ai.icC.ie ouv.iev-vJllre uoor het Kre'mlin op ideologisch terrein gepro pageerd en op practiscn geoiea neen net ervoor gevochten, riet is duide- iijic, aat btann en ae anaere Sovjet- gi'ooten, hoe meer zij geiooven na der te komen tot de verwezenlijking van hun wereldvernieiende bedoe lingen, er naar streven deze bedoe lingen te camoufieeren en te bedek ken. Dit kan ons niet misleiden. Doel van het bolsjewisme is de we reldrevolutie der Joden. Zij willen aen chaos over Duitschiand en Euro pa brengen, om in de daaruit ont stane wanhoop en vertwijfeling dei- volken hun internationale, bolsjewis- tisch-gecamoufleerde kapitalistische tyrannie op te richten. Men moet niet geiooven, dat het bolsjewisme, indien het gelegenheid kreeg tot een zegetocht tegen het Duitsche Rijk, ergens aan onze grens halt zou hou den. Het voert een agressiepolitiek en een agressieoorlog, die juist op de bolsjewiseering van alle landen en volken is gericht. Papieren ver klaringen, dip door het Kremlin of als garantieverplichtingen door Lon den of Washington tegen deze on weerlegbare bedoelingen worden gegeven, maken geen indruk op ons. Wij weten, dat wij in het Oosten te dóen hebben met een duivelscn gL l„,ne kan men de kleine mijnenveger. Stille helpers der Duitsche oortoQsm» oro hun groot, opgeven, het noemen. Dag - nachlXm.ngsdi.nst.n uUie vo-a He en tactiek bij eventueel, aanval politiek spel, dat de betrekkingen, welke anders tusschen menschen en staten gebruikelijk zijn, niet erkent. Als bijv. de Engelsche lord Beaver-, brook verklaart, dat Europa aan 'een Sovjetleiding moet worden overge laten, als de invloedrijke Amëri- kaansch-Joodsche journalist Brown deze stelling aanvult door de cyni sche uitlating, dat een bolsjewisee ring van Europa misschien wel juist de oplossing van ons continentaal probleem vormt, dan weten wij pre cies wat daarmede bedoeld wordt. Beslissend voor Europa's toekomst. De Europeesche mogendheden staan, hier voor het vraagstuk, dat over haar-leven beslist. Het avond land is in gevaar. Of haar regeerin gen en haar intellectueele kringen dat willen inzien of niet, is daarbij van heel weinig' belang. Het Duit sche vólk althans is niet bereid zich aan dit gevaar over te leveren, al was het maar bij wijze van proef. Achter de aanstormende Sovjet-divi sies zien wij reeds de joodsche liquidatiecommando's en daarachter verheft zich de terreur, het spook beeld van millioenen hongerenden en volkomen anarchie. Wjj weten daardoor, voor welke historische taak wij staan. Tweeduizend jaar opbouw van de menschheid van het Avondland is in gevaar. Maar het is ook teekenend. dat, wanneer men dit gevaar maai bij zijn naam noemt, het internatio nale Jodendom in alle landen daar tegen met veel lawaai protest aan- teekent. Zoo ver is het dus in Euro pa rapds gekomen, dat men een ge- vaar*niet meer gevaar mag noemen, wanneer het van het Jodendom uit gaat". Ten aanzien van zijn tweede stelling verklaarde dr. Göbbels: „De Europeesche staten met inbe grip van Engeland beweren, dat zij sterk genoeg zijn om bijtijds en op doeltreffende wijze tegen een bolsjewiseering van Europa op te treden". Deze verklaring is kinderlijk. In dien de sterkste militaire macht der wereld niet in staat zou zijn, de be dreiging door het bolsjewisme te vernietigen, wie zou üan daartoe de kracht heoben? De neutrale staten van Europa bezitten noch het po tentieel, noch de militaire mach' middelen, noch de vereischte geeste lijke oriènteering van hun vólken, om het bolsjewisme ook maar den geringsten tegenstand te bieden. Zij zouden zoo noodig door de gemoto riseerde Robot-divisies in enkele da gen onder den voet worden geloopen. In de hoofdsteden van de middel bare en kleine Europeesche staten troost men zich met het voornemen Zich geestelijk te wapenen tegen het bolsjewistische gevaar. Maar het Oostelijke bolsjewisme is niet alleen een terroristische leer, het is ook een terroristische praktijk. Het jaagt zijn doel na met volkomen uitputting van zijn potentieel en zonder ook maar eenigszins rekening te houden met het geluk, den welstand en den vrede van de onderworpen volken. Verdere bolsjewiseering. Wat zouden Engeland en Amerika willen doen, als in het ergste geval het Europeesche continent een prooi van het bolsjewisme werd? Wil men misschien Europa, van Londen uit wijsmaken, dat een dergelijke ont wikkeling aan de Kanaalgrens halt zou houden? Het bolsjewisme fieeft reeds in den vorm van de communis tische partijen zijn vreemdelingen legioenen op den grond van alle de mocratische landen staan. Geen de zer staten kan beweren, dat hij voor een bolsjewiseering van binnen uit immuun is. Alle territoriale ver plichtingen, die de Sovjet-Unie op zich neemt, hebben in onze oogen geen werkelijke waarde. Het bolsje wisme pleegt zijn grenzen ook ideo logisch en niet r^leen militair op te trekken en daarin bestaat juist het gevaar, dat het geen acht slaat op de grenzen der volken. De wereld heeft geen keus tus schen een in zijn oude versnip pering terugvallen en een on der leiding der Spil nieuw ge ordend Europa, maar slechts tusschen een onder de militaire bescherming der Spil staand en een bolsjewistische Europa. Bovendien ben ik er vast van overtuigd, dat de lamenteerende lords en aartsbisschoppen in Londen heetemaal niet het voornemen heb ben daadwerkelijk op te treden te gen het bolsjewistische gevaar, dal bi.i een verder opdringen der Sov- jetlegers voor de Europeesche sta ten zou bestaan. Het Jodendom heeft de Angelsaksische staten op gees telijk en politiek terrein reeds zoo diep doordrongen, dat zij dit gevaar zelf niet meer willen erkennen. Zoo als het zich in de Sovjet-Unie van de bolsjewistische camouflage voor liet, zoo draagt het in de Angelsak sische staten een plutocratisch-kapi- talistisch mom. Over ons land heen reiken het West-Europeesche, pseu- do-beschaafde Jodendom en dat van het Oostelijke ghetto elkaar reeds de hand. Europa in doodsgevaar. Daarmede verkeert Europa in' doodsgevaar. Ik vlei mij niet met de hoop, door deze verklaringen de openbare meening in de neutrale en zelfs in de vijandelijke staten te kunnen alarmeeren. Dat is ook niet de bedoeling. Ik weet, dat de Engel sche pers morgen zal beweren, dat ik met het oog op den druk. dien wil aan het Oostelijke front doorstaan, de eerste voelhorens voor den vrede heb uitgestoken. Daarvan kan in het geheel geen sprake zijn. (Zie vervolg p«g. 2.) Voor het snijden van stroo, dat ge bruikt wordt als voer voor paarden, maken de landbouwers in sommige plaatsen van ons land nog gebruik van de zgn. „snijzomp". een lang werpige houten bak op drie pooten met aan de voorzijde een mes. dat hel stroo aan kleine stukjes snijdt Harfaerink-Pa* n* Voor het koopen van de gebrui- kelijke rantsoenen brood, be schuit, vleesch en aardappelen zijn voor de volgende week de bonnen 09 aangewezen, terwijl de mannen 1 rantsoen tabak (diver se rookwaren) kunnen krijgen op bon 09a en de dames 1 rantsoen sigaretten op bon 09. Voorts zijn voor de vierweke- lijksche periode van 21 Februari tot 20 Maart de volgende bonnen geldig verklaard: 500, 501 en 502 voor kaas, 503 voor suiker, 504 voor jam, 505 voor 250 gram gort, 506, 507, 503 en 509 voor bloem, 510 voor 250 gram havermout, 511 voor 259 gram peulvrxichtên, 512 voor 190 gram vermicelli, 513 voor kofiie- surrogaat, 09. 10 en 11 voor tapte melk, 09, 10 en 11 voor melk, 411 reserve voor 5'/i liter melk, 410 reserve voor 500 gram rijst, 309 en 409 reserve voor 150 gram cacao met suiker, 09 ver snaperingen voor chocolade en 10 en 11 versnaperingen voor sui kerwerk. WAT OP DE NIEUWE BONNEN TE VERKRIJGEN IS. Gedurende de distributieperio de van 21 Februari t/m. 20 Maart a.s. wordt wederom 250 gram peulvruchten beschikbaar gesteld en wel op bon „algemeen 511". Gedurende dit tijdvak kan men verder 250 grain havermout e. 'cl. verkrijgen op bon „algemeen 510" en 250 gram gort e. d. op bon „algemeen 505". Voorts is de geldigheidsduur van bon „algemeen 483" aange wezen voor 125 gram gemengd meel, verlengd tot en met 20 Maart a.s. De bon „algemeen 513" aange wezen voor 250 gram koffiesurro- gaat heeft ditmaal een geldig heidsduur van vier weken, dus van 21 Februari t/m. 20 Maart a.s. Maizena (maiszetmèel) is in den vervolge niet ineer op de rijst- bonnen, doch evenals vroeger uit sluitend op den voor vermicelli aangewezei) bon te verkrijgen. VERDUISTER GOED. Heden van 18.01 tot 7.46 Maan op 18.23 onder 7.58 Morgen van 18.02 tot 7.44 Maan op 19.30 onder 8.23 20 Febr. volle Maan De Londensche correspondent van „Aftonbladet" schrijft, dat de oproeo van dr. Göbbels niet nagelaten heeft indruk in Londen te maken. Men ziet te Londen in de verklaringen van dr. Göbbels het Duitsche ant woord op de door de geallieerden te Casablanca geproclameerde „onvoor waardelijke capitulatie". Gevraagd naar zijn meening over de rede van dr. Göbbels heeft de lei der der Fransche regeering, Laval, verklaard, dat hij altijd en veelvul dig op den omvang van het bolsje wistische gevaar voor Europa heeft gewezen. Hij kan slechts wenschen, dat in Frankrijk dagelijks het aantal toeneemt van hen, die zich van dit gevaar bewust worden. DUITSCH HOSPITAALSCHIP GETORPEDEERD. Britsche duikbooten hebben, naar het D.N.B. verneemt, op 3 Dec. van het vorige jaar in de Middellandsche Zee het Duitsche hospitaalschip „Graz" in den grond geboord. De „Graz" vogr met alle lichten aan; ook de Roode-Kruis teekens waren op de voorgeschreven wijze verlicht. Door Italiaansche patrouil le-vaartuigen werden 17 Duitsche Roode Kruis-soldaten en 11 man der Grieksche bemanning gered. Dertien Duitsche Roode Kruis-soidaten. een officier van gezondheid der Italiaan sche marine en 39 Grieksche zeelie den worden vermist. (Cliché Archief.) Volgens den Britschen berichten dienst was de toestand van Gandhi Vrijdag, den negenden dag van zijn vasten, zeer ernstig. Zijn jongste zoon Ramsdan heeft hem een bezoek ge bracht: zijn oudste zoon is bij hem ontboden. HET GEVECHTSTERREIN RONDOM CHARKOF. XAART VAN Pt'LT HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 19 Febr. -- (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den West-Kaukasus en aan den benedenloop van de Koeban vonden bii invallende dooi slechts krijgsope raties van plaatselijke beteekenis plaats. Hierbij maakte een eigen aanval ten Zuiden van Noworossiisk nieuwe vorderingen. Aan het Donetzfront en in het gebied van Charkof viel de vijand opnieuw met sterke strijd krachten aan. Hij werd in deels zware gevechten afgeslagen Talrijke vijandelijke aanvaller ten Zuid-Óosten van Orel mis lukten. De vijand werd door ec- tegenaanval teruggeslagen; hier bij werden verscheidene tank; vernietigd. De luchtmacht viel concentra ties van tanks, artilleriestellin gen en marcheerende colonnes van den vijand aan en ontlastte de formaties van het leger zoo doende aanmerkelijk. Bij de voortzetting van de krach tige aanvallen ten zuidoosten van het' Ilmenmeer leed de vijand op nieuw zeer zware verliezen aan menschen en 'materiaal. Ondanks zeer krachtigen steun door tanks en slagvliegers werd de vijand voor de Duitsche hoofdlinie overal terugge slagen. Ook de voortgezette pogin gen der bolsjewisten om ons front ten zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad te doorbreken, stortten bloedig ineen. In een tegen aanval werd hierbij een vijandelijke groep strijdkrachten ingesloten en vernietigd. De Spaansche vrijwilli- gersdivisie had een succesvol aan deel aan den afweer der bolsjewis tische aanvallen. Een nachtelijke aanval van ge vechtsvliegtuigen op stad en haven van Moermansk had een goede uit werking. In Tunesië gaan de krijgsoperaties met succes v-io-t. In het zeegebied van Algiers behaalden Duitsch-Ita- liaansche vliegtuigen in den strijd tegen een krachtig beschermd vij andelijk ravitailieeringsconyooi nieuwe successen. Een lichte kruiser en drie groote transportschepen kre gen torpedotreffers. Aangenomen kan worden dat een der koopvaardij schepen vernietigd is. Gisteravond laat viel een formatie vijandelijke gevechtsvliegtuigen Noord- west-Duitschland aan en wierp brand en brisantbommen op het gebied van Wilhelmshaven. De bevolking, vooral in de omliggende plaatsen, leed verliezen. Negen der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. UW KEUZE. Behoud van eigen aard, eigen tra dities. eensgezinde samenwerking, gesteld tegenover de vernietiging van kuituur, beschaving, schep pingskracht en initiatief. De keuze moet u toch gemakkelijk vallen. Ook om ons volk te behoeden voor Sa tans ellende staan onze mannen vrijwillig aan het Oostfront. Draagt ook gij uw steentje bij en stort op gironummer: 432100 verzor gingsfonds van het Vrijwilligersle gioen Nederland. (Reeds gedeeltelijk gepubliceerd in onze vorige oplage.) In de gisteren gehouden pers conferentie is officieel bekend gemaakt, dat de evacuatie in ons land thans in groote lijnen is voltrokken en afgezien van enkele détails en mits de toe stand niet verandert geen verdere uitbreiding meer zal ondergaan. Het blijft derhalve bij de maatregelen, die tot dusver ge nomen zijn, hetgeen óók betee- kent, dat de reeds geëvacueer- den niet naar hun vroegere woonsteden kunnen terugkeeren. In deze conferentie werd er op gewezen, dat de maatregelen, zooals die tot nu toe genomen zijn, militaire noodzaak waren en niet slechts het belang dienden van de bezettende macht, doch vooral de veiligheid van de burgerbevolking. Deze militaire maatregelen im mers vormen een afschrikking voor invasiè-plannen en garandeeren der halve een bescherming tegen ver woesteden, die een inval met zich zou brengen. Er is echter zooveel mogelijk re kening gehouden met de moeilijkhe den voor de bevolking, welke men zoo goed kent. omdat indertijd in Duitschiand zelf, bij den bouw van den Westwal, de bewoners dikwijls binnen drie dagen moesten verdwij nen en soms slechts 40 a 50 kg van Sun eigendommen mochten mede- nemen. In Nederland is daarom de ter mijn vrij lang genomen en mochten zii, die verdwijnen moesten, toch nóg 200 kg goed per persoon, een fiets en een kachel meenemen. Beperkt hei gas- en electriciteitsverbruik. Het is uw eigen belang. Officieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Oberge- richt op 20 Januari 1943 wegens sabotage gevelde doodvonnis te gen de Nederlanders Cornelis van den Berg uit B u s s u m en Hen drik Adriaan Johannes Breeman uit N a a r d e n is, nadat het ver zoek om gratie was verworpen, voltrokken. Van den Berg en Breeman, reeds gedurende vele jaren communisten, hadden een illegaal communistisch tijdschrift gedrukt en verspreid om op deze wijze de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven in de bezette Nederlandsche gebieden in gevaar te brengen. 's'-GRAVENHAGE, 19 Febr. Het dezer dagen gepubliceerde bericht óver de beperking van lo- giesgelegenheid heeft aanleiding gegeven tot het misverstand, dat men in een maand niet meer dan tien nachten in een hotel, logement of herberg zou mogen verblijven. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het voorschrift aldus luidt, dat men niet tien pachten in een kalendermaand in hetzelfde hotel, hetzelfde logement of denzelfden herberg mag vertoeven, dan wel meer dan acht nachten achtereen in twee kalendermaanden. Het is dus wel geoorloofd om het verblijf te verdèelen over verschil lende logies verstrekkende inrichtin gen. CHEQUES, WAARVAN DE TERMIJN VAN AANBIEDING VERSTREKEN IS. ,«De postchèque- en girodienst zendt ter besparing van arbeid en materiaal geen bericht meer op verzoeken om verlenging van den termijn van aanbieding van chèques. Na tenminste 2 of 3 dagen kan men zich in het algemeen weder aan 't kantoor van betaalbarstelling ver voegen. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 21 Febr. van 11.30 tot 11.45 over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. Onderwerp: „SS en rassen- hygiëne". LEENVROUW EISCHTE RUIM 500 RENTE. HAARLEM, 18 Februari. Voor den Haarlemschen economischen rechter mr. Bijleveld, verscheen heden Trijntje Ruiter, een 64-jarige Zaan- damscne, die onrechtmatig een aan tal brood- en textielkaarten voor handen had gehad. Zij beweerde deze gekregen te hebben, maar zij vertelde er niet bij op welke wijze, hetgeen trouwens ook niet noodig was, aangezien de officier van jus titie volkomen op de l\oogte bleek te zijn met Trijntje's duistere prac- tijken. Zij leende namelijk geld aan haar mede-inwoners tegen een rente van een dubbeltje voor eiken gul den per week. Dit lijkt niet veel, doch het komt neer op een percen tage van ruim 500 per jaar. Het was dan ook geen wonder, dat vele menschen op den duur deze hooge rente niet konden betalen en dan nam Trijntje genoegen met een brood- of een textielkaart, welke zij dan weer tegen grof geld verkocht. Trijntje, die reeds gedetineerd is in Alkmaar wegens een bonnendief stal, werd conform den eisch tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Binnenkort zal zij nogmaals terecht moeten staan wegens overtreding van de geldschieterswet. Meldt U aan bjj de Waffen-SS, het Legioen of het Waehtbataljon in Nederland.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1