DE HERDERSBRIEF IN DE KERKEN. DAGBLAD VOOR Omsingelingsformaties uiteengeslagen. De heer Kottman overleden. DE VERDEELING VAN GOEDEREN EN DE ARBEIDSINZET. Verordening Rijkscommissaris Mussert in Maastricht. Opnieuw 15 schepen tot zinken gebracht. Met een inhoud van 103.000 brt. Engelsche pantserdivisie vernietigd. Gandhi maakt crisis door. Onlusten in Britsch-lndië. Richtsnoer voor geestelijken. Thans reeds 44 dooden. Zwaar verlies voor Den Helder. tauptdienstleiter Schmidt op den Vormingsdag te Utrecht. Toont U een waarachtig Nederlander! Uitgave: Dagblad voor Noord-Bolland N.V. Alkmaar, Voordam C 9. Bureau der Heldersche édltie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 23 FEBRUARI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 44. 2 pagina'j Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende instandhouding van de producten en de verdeeling van goederen, alsmede van den arbeidsinzet. Op grond van par. 5 van het de creet van den Führer over de uit oefening van de regeeringsbevoegd heden in Nederland van 18 Mei 1940 (R.W.B. 1, blz. 778) bepaal ik: Artikel 1. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor financiën en economische zaken of commissaris- generaal voor bijzondere aangele- genhéden) kan alle maatregelen nemen, welke noodzakelijk zijn tot de instandhouding van de produc tie of verdeeling van goederen dan ■wel van den arbeidsinzet. Hij kan bet recht tot het bij afzonderlijke beschikking treffen van zoodanige maatregelen ook aan andere instan ties overdragen. Artikel 2. Wordt de maatregel, als bedoeld In artikel 1, bij een rechtsvoor schrift getroffen, dan wordt deze door de pers, de radio, door aan plakking of op andere ter plaatse gebruikelijke wijze afgekondigd en wordt deze door deze afkondiging geldig, voor zoover daarin niets an ders is bepaald Artikel 3. 1. Wordt een maatregel, als be doeld in artikel 1, bij afzonderlijke beschikking getroffen, dan ge schiedt dit schriftelijk. 2. De beschikking houdt in: 1. De aanduiding van de instan tie, welke de beschikking heeft; 2. den naam en het adres van dengeen, op wien de verplichting rust; 3. de nauwkeurige aanduiding van het bevolen handelen of nala ten; 4. de plaats, waar en het tijd stip, waarop een bevolen prestatie moet worden verricht; 5. de plaats en 1 et tijdstip van de uitvaardiging; 6. de onderteekening van de in stantie. welke de beschikking geeft. (3) De instantie welke de beschik king geeft, maakt deze aan dengeen, op wien de verplichting rust, be kend. Is dit volgens haar oordeel niet mogelijk, dan wordt de be schikking bekend gemaakt aan den burgemeester der gemeente, waarin degeen, op wien de verplichting rust, hier te lande zijn woonplaats heeft of laatstelijk heeft gehad. (4) Als bekendmaking van schikking is in ieder geval schouwen: 1. beteekening; 2. overhandiging van ontvangst of 3. mededeeling middels teekend schrijven. (5) Door de bekendmaking treedt de beschikking in werking. Artikel 4. 1. Hij, die opzettelijk in strijd han delt met een volgens de artikelen 1 tot en met 3 gegeven bevel, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geld boete van ten hoogste honderddui zend gulden of met een dezer straf fen. 2. Poging is strafbaar. 3. Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste vijftigduizend gul den. 4. De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-ge neraal voor financiën en economi sche zaken of commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden). Deze klacht kan worden ingetrok ken totdat het vonnis in tweede in stantie in kracht van gewijsde is ge gaan. 5. De bij de leden 1 tot en met 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten, als «bedoeld in ar tikel 2, lid 2, der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche de be te be tegen bewijs aan ge- rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze luidt ingevolge de be kendmaking no. 72/1942. Artikel 5. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, SEYS-INQUART. 's-Gravenhage, 19 Febr. 1943. De verordening is het practische gevolg van de rede, die de Rijks commissaris op 30 Januari 1943 ge houden heeft en waarin hij de noodzakelijkheid betoogde van de totale concentratie der krachten in Nederland. De Rijkscommissaris zeide: „Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd om Europa, nu het Duitsche volk den toestand van den totalen oorlog ingaat ook Europa zijn dienovereenkomstige bild rage moet leveren, reeds om zichzelf te handhaven en zijn aan spraak voor de toekomst te behou den. Er zal derhalve eenzelfde to tale concentratie der krachten ook hier in Nederland plaats vinden. Bu deze gelegenheid zou ik met allen ernst en nadruk erop willen wijzen, dat de toestand van heden geen beroep duldt op eenigerlei vroegere omstandigheden en be trekkingen. Ik zal mijn orders ge ven. Zii moeten door allen strikt worden uitgevoerd. In den huidi- gen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke or der niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage". In aanvulling hierop wordt gewe zen op den tekst van de bepalingen tegen sabotage vervat in de op 9 Ja nuari 1943 uitgevaardigde verorde nmevan den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden inzake de handhaving van de open bare orde. In afdeeling 1 van deze verordening wordt gezegd: 1. Hij, die opzettelijk een ingevolg* ;eldende rechtsvoorschriften straf- aar feit pleegt, hetwelk tot oog merk heeft dan wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de vei ligheid van het openbare leven in het bezette Nederlandsche gebied, wordt als saboteur gestraft met den dood. 2. Poging tot en deelneming aan het strafbaar feit zijn op gelijke wij ze strafbaar als het voltooid straf baar feit. VERDVISTER GOED. Heden van 18.06 tot 7.40 Maan op 21.49, onder 9.09 27 Febr. Laatste kwartier Zaterdag heeft de Leider een be zoek gebracht aan Maastricht en al daar het nieuwe districtshuis ge opend. Na een bezoek gebracht te hebben aan den Beauftragte, begaf de Lei der zich naar het Vrijthof, waar hij onder groote belangstelling de for maties van de W.A., den Jeugd storm en de SS inspecteerde. Nadat de vlaggen aan het nieuwe districts huis waren geheschen, betraden de Leider en de gasten het nieuwe ge bouw, waar Graaf de Marchant et d'Ansembourg de aanwezigen wel kom heette. Graaf d'Ansembourg verwelkomde den Leider en be groette in het bijzonder den Beauf tragte voor de provincie Limburg, den heer W. Schmidt, Kreisleiter der NSDAP Quant, en Hauptsturm- führer Strobel van den Sicherheits- dienst, alsmede de deputatie van de gouw Limburg van het Vlaamsche Nationaal Verbond, onder leiding van dr. Th. Brouns. Nadat Kreisleiter Quant had ge waagd van de kameraadschappelijke samenwerking tusschen de Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialis- ten in Limburg, snrak Mussert, die o.m. zeide, dat het hem bijzonder erheugde, dat juist nu een nieuw districtshuis wordt geopend. Juist op dit oogenblik, nu in den strijd tegen het bolsjewisme tegenslagen worden ondervonden. Mussert vergeleek in dit verband de opening van het Wil lem de Zwijgerhuis in den Haag on middellijk na de verkiezingsneder laag in 1937. Des avonds sprak de Leider in de overvolle zaal van den Stadsschouwburg. N E' Öl'mA H D 'S-'G H.e V Qi-K S D ë:N $T;. Het affiche voor de nieuwe actie van den Nederlandschen Volksdlenst. de kraamverpleglng. J. Schlpper-Pax m HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 22 Febr. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Ondanks zeer hevige stormen en slecht zicht zetten de Duitsche duikbooten den strijd tegen de vijandelijke scheepvaart voort. Zij brachten in den Atlantischen Oceaan en voor de Noord-Afri- kaansche havens aan de Middel- landsche Zee van krachtig be schermde convooien 15 schepen met een gezamenlijken inhoud valj *03.000 b.r.t. tot zinken, als mede een korvet, een convooi- vaartuig, een patrouillevaartuig en vier zeiltransportschepen. Voorts werd een vrachtschip ge torpedeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 22 Febr. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Vijandelijke aanvallen op het Noordelijke from van het Koeban- bruggehoofd werden door Duitsche en Roemeensche troepen afgeslagen. De vijand werd in een tegenaanval ifiet zware, bloedige verliezen terug geworpen. In het Donetzgebied en ten N.W. hiervan probeerden de bolsjewisten behalve met talrijke plaatselijke aanvallen, met geconcentreerde strijdkrachten op verscheidene plaat sen ons afweerfront te doorbreken Zij werden in zware gevechten met vele verliezen voor den vijand af geslagen. Vijandelijke formaties, die door een groote omsingeling tus schen Donetz en Dnjepr de ver bindingen met ons front in het Donetzgebied moesten afsnijden, werden door Duitsche troepen van het leger en van de Waffen- SS in de flank en rug aangeval len en uiteengeslagen. In dezen sector stelden eskaders gevechtsvliegtuigen en vliegende ar tillerie 25 vijandelijke tanks buiten gevecht en vernietigden verscheide ne stukken zwaar geschut en talrijk oorlogstuig. In het gebied ten W. en ten N.W. van Charkof viel de vijand ook gis teren zonder succes onze stellingen aan. Sterke vijandelijke aanvallen ten Z. en ten N.O. van Orel werden in hevige gevechten tijdens een he- vigen sneeuwstorm afgeslagen. Een Duitsche gevechtsgroep vernietigde in een tegenaanval het gros van een bolsjewistische skibrigade. In het Noordelijke deel van het Oostelijke front werden gisteren slechts gevechten van plaatselijke beteekenis geleverd. Bij een eigen aanvalsoperatie verloor de vijand behalve talrijke dooden, verscheide ne honderden gevangenen 12 tanks en een groot aantal wapens. De ■"uchtmacht profiteerde van het be tere vliegweer en mengde zich met sterke formaties in de gevechten te land. Aan het Noordelijke front schoten Dutische jagers gisteren overdag 31 bolsjewistische vliegtuigen neer. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. Het havengebied van Moer- mansk en belangrijke losplaatsen van den Moermanskspoorweg wer den opneuw met goed succes gebom bardeerd. In Tunis werden de aanvallen voortgezet; ten O. van Tebessa werden sterke onderdeelen van een Engelsche pantserdivisie vernietigend verslagen. Duikbommenwerpers sloegen vijandelijke pantserwagens, die ge reed gehouden werden, uiteen. Een nachtelijke aanval op Tobroek ver oorzaakte in de haven en in de stad groote verwoestingen. Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht brand- en bri santbommen op enkele plaatsen in het N.W -Duitsche kustgebied. Naar Reuter uit Bombay meldt is omtrent den gezondheidstoestand van Gandhi Maandag het volgende regee- ringscommuniqué uitgegeven: .,Na een onrustigen dag ging om 16 uur bij Gandhi de criais in. Hij voelde zich zeer onwel en was bijna buiten bewustzijn." Radio Saigon maakt melding van het uitbreken van nieuwe onlusten in Poona, Bombay, Delhi en den Pendsjaab. In alle betoogingen is de onmiddellijke vrij lating van Gandhi geëischt. Te Poona en Bombay zijn ernstige botsingen ontstaan tusschen de betoogers en de politie. DE CENTRALE SECTOR IN TUNIS. In den centrale sector vonden gun stige ontwikkelingen plaats voor de Astroepen welke leidden tot bezetting van de plaatsen Gafsa en Sbeita en Sidi Boezid. R.K. kerk in België legen hel bolsjewisme. De kardinaal-aartsbisschop van Me- chelen heeft in een richtsnoer aan de geestelijken der R.K. kerk in België voor de predicaties op j.1. Zondag o.a. het volgende gezegd: „De menschen moeten den haat laten varen en wel in het bijzonder den haat tegen het volk, waartegen vreemde na ties ons steeds weer hebben opgehitst en dat door het Verdrag van Versailles jarenlang onderdrukt is. Wat er na den oorlog ook gebeuren moge en welke onaangenaamheden de bezettende macht ook met zich heeft medege bracht, dit alles verbleekt tot niet, vergeleken met den strijd van Duitsch- land tegen het bolsjewisme. De Paus heeft hierover jarenlang verschillende uitspraken gedaan (hierna volgen aan halingen uit de verschillende encyclie ken). In het bijzonder wordt gewezen op de offers van de Vlaamsche strijders aan het Oostelijke front. Hun verdien sten zijn zoodanig, dat de Vlamingen onvoorwaardelijk moeten opkomen voor het lot der achtergelaten betrek kingen." Voorts heeft de kardinaal bepaald, dat op den eersten Zondag van de vasten van alle kansels gepreekt moet worden tegen het bolsjewisme. Verder is een aanwijzing van den aartsbisschop ontvangen, volgens welke politieke vlaggen, voor zoover zij door een priester zijn gewijd, in de kerken worden toegelaten. In verschillende steden en dorpen zijn daarop de plaatselijke vlaggen van de Vlaamsche nat.-socialisten door de kerk gewijd en in de kerk medege bracht. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertenti e-t a r i e f. Prijs der gewone advertenties in deze Editie II ot. per m.M. Bij contraot binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. i Bij dan reeds gemelden aanval van Britsche vliegtuigen, die Vrijdag in de vroege middaguren op een kustplaats in het Noorden des lands plaats vond, is het aantal slachtoffers onder de Ne derlandsche burgerbevolking tot 44 dooden gestegen. STRIJD OM BERGPASSEN IN ATLAS-GEBERGTE BEGONNEN. Naar men in militaire kringen in de Duitsche hoofdstad verneemt, is thans de strijd in Tunesië, waar de totdusver ge voerde krijgsoperaties zich verder ont wikkelen, om de bergpassen in het At lasgebergte begonnen. De tentoonstelling „Hulsvrouwen worden vindingrijk", die de activiteit der vrouwen in dezen moeilijken tijd tot uitdrukking brengt, wordt thans te Hengelo gehouden. Vooral de afdeellngen „van oud tot nieuw", praktische wenken voor keuken en huishouding, speelgoed e.d. zijn van vee! belang. De Duitsche Vrouwen organisatie, die in Duitschland reeds veel op al deza gebieden presteerde, zorgt voor deekundlge voorlichting. Het zelf vervaardigen van eenvoudig speelgoed VNP-Brusse-Pax m Oud voorzitter en regisseur van T.A.V.E.N.U. Met groote ontsteltenis heeft de bevolking van Den Helder ken nis genomen van het feit, dat de heer H. Fh. Kottman, in leven ad ministrateur Vrijdagmiddag j.1. om het leven is gekomen. Met den heer Kottman is niet alleen 'n voortreffelijk ambtenaar heengegaan, die in een lange reeks van jaren eervol zijn sporen in 's lands dienst verdiend had, doch daarnaast verliest dit bedrijf in hem een toegewijd werker, die qua mensch en qua ambtenaar in hoog aanzien stond bij directie en personeel. Hoewel niet geboren in Den Helder, was wijlen de heer Kott man toch een persoonlijkheid in deze stad geworden, die men zal missen. Eervolle staat van dienst. De heer Kottman bezat een schit- Beperht het electrici- ieitsverhruih, het is uw eigen belang. Met Een kijkje in een der kassen van een tulpenselectiebedrijl in de omgeving van Avenhom, waar honderden tulpen In vollen bloei staan. Deze zijn echter niet voor den handel bestemd. Het rijn donr middel van zaailingen voort- gebrai i' e nieuwe- en veredelde sooiten Polygoon Kuiper-Fax iq ijk plaatsvervangende Leider der N.S. 3.. Van Geelkerken op den Zon dag te Utrecht gehouden vormings dag nogmaals aangetoond, dat de beslissing, waarvoor het Neder landsche volk is gesteld, onver mijdelijk is. Als zich thans stem men verheffen, die het volk willen wijsmaken, dat 't bolsjewisme zoo erg niet is, dan moet in herin nering worden gebracht, dat men vroeger in Nederland in de volstrek te veroordeeling van de communis tische gedachte eensgezind is ge weest. De oude politieke partijen hebben het volk blindgemaakt v<?or de ware gevaren, zoodat men zich ook thans nog verzet tegen alle in stellingen. die het volk weer sterk moeten maken. Zoo is de taak der Nederlandsche Nationaal-Socialisten niet gemakkelijker, doch moeilijker geworden daar het er om gaat het volk door een voorbeeldige houding te overtuigen. Thans moet het Ne derlandsche volk de overtuiging worden bijgebracht, dat het met het oog op de mobilsatie van alle krach ten in Duitschland zijn deel bij draagt. Onder luiden bijval ver klaarde Van Geelkerken: Als het noodig is willen wij van alles af stand doen, opdat de overwinning ge waarborgd wordt. Als het volk vraagt: met welk recht?, antwoor den wij: omdat gij na den oorlog recht wilt hebben op het leven der volksgemeenschap. Daarom moet reeds thans het laatste er uit ge haald worden, opdat het land gewa pend is voor den komenden winter. Met nadruk waarschuwde spr. het Nederlandsche volk tegen illusies om geen twijfel te doen opkomen, dat ae toekomst nog zwaarder offers eischt. „Als het Nederlandsche volk gelooft, dat de oorlog wel wordt af gedaan met den strijd van enkele duizenden vrijwilligers, is dit een vergissing. Het zal integendeel nog geheel andere offers moeten bren gen" Om het doel te bereiken zal de N.S.B. ook niet voor impopulari teit terugdeinzen; indien Nederland sche Nationaal-Socialisten aan sluip moordenaars ten offer vallen, zul len de N.S.B.-ers ook de verant woordelijkheid voor impopulaire maatregelen op zich nemen. Nauwer aaneensluiten. De leus „nauwer aaneensluiten", rlie reeds meermalen op de vor mingsbijeenkomsten heeft geklon ken, werd aangeheven door den Lei ter des Arbeiisbereichs der N.S.D.A. P„ Hauptdienstleiter Schmidt, in het begin van zijn rede, waarbij hij het jaar 1943 het jaar der beslissingen noemde. De geestelijke verwarring, die in het kamp der vijandelijke mogendheden heerscht, werd door spreker gedemonstreerd aan het feit, dat ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van het Roode Leger in de kapitalistische landen vreugde demonstraties worden gehouden. Daartegenover stelde hij de duide lijke Ujn, die de N.S.D.A.P. van den eersten dag af tegenover het bolsje wisme heeft gevolgd. Thans heerscht in de geheele wereld verwarring. Men begaat ginds tegen woordig dezelfde groote fouten als in 1919 in Duitschland. Als het nationaal- socialisme in de jaren van strijd heeft verklaard: Wij alleen zijn in staat het roer om te gooien en als Göbbels reeds jaren geleden den kreet „Ontwaakt Europa" deed weerklinken, heeft het verloop der geschiedenis onze opvat, tingen bevestigd. Wie evenwel meent thans te kunnen verklaren, dat natio- naal-socialisme en communisme het zelfde beteekenen, moet zich maar eens laten inlichten door de soldaten, die in het Oosten uit eigen ervaring hebben kennis gemaakt met het bolsjewisme. Alleen het nationaal-socialisme kan een dam opwerpen tegen het bolsje wisme en de veiligheid van de men schen waarborgen. Als men ons evenwel vraagt: Waaraan ontleent ge het recht thans op de plaats, waar een Duitsche arbeider stond een ander te zetten? zeggen wij: Uit den hemel halen wij dat recht om dat het noodig is, dat gij in het leven blijft, ook als ge thans dat inzicht nog niet hebt. Werkt de Nederlandsche ar beider er ook tenslotte niet voor, dat zijn kameraad aan het Oostelijk front wapens heeft? Als thans het geheele Duitsche volk volstrekt alle krachten mobiliseert, hebben wij het recht de nalatigen terecht te wijzen. De tewerkstelling in Duitschland. Zoo was het ook de plicht van den Rijkscommissaris hier in het bezette Nederlandsche gebied, de arbeiders, die gemist kunnen worden in Duitschland aan het werk te zetten. Met hetzelfde recht zullen wij hier ook een burge meester afzetten, die zich wederspan- nig betoont en op zijn plaats desnoods een verstandigen arbeider zetten. In dit verband sneed Hauptdienst leiter Schmidt de actie aan gericht te gen de jeugd van dit land, die in ge vaarlijke voorstellingen leeft, en ver klaarde hij: „Ik kan slechts onder- streepen, wat Mussert in Amsterdam heeft gezegd, dat de behoorlijke zijn studies zal kunnen voortzetten, maar dat de anderen desnoods in een con centratiekamp op den rechten weg moeten worden gebracht". De herderlijke brief van Zondag. In scherpe, ondubbelzinnige bewoor dingen bepaalde Hauptdienstleiter Schmidt zijn standpunt ten opzichte van den herderlijken brief, die dezen Zondag van de kansels der katholieke kerken is voorgelezen, om de geeste lijkheid terug te wijzen binnen de per ken, die haar door de wet der kerk zijn gesteld. Waarom klaagt men het bolsjewisme niet aan, dat de kerk wil vernietigen, zoo vroeg hij, waarom valt men ons aan, die toch verklaren, dat ieder op zijn wijze mag zalig worden. Waarom bidt men voor de Joden, ter wijl honderdduizenden Duitsche zonen zijn gevallen? Waarom stelt de katho lieke kerk zich niet in de bres voor de 400 millioen Indiërs, die door Engeland onderdrukt worden en voor wie Gandhi den hongerdood onder de oogen ziet? Wij doen geen stap terug en wij ma ken bezwaar om de Nederlanders in één adem met de Joden te noemen. De Rijkscommissaris heeft 29 Januari in den Haag verklaard: „Als men iets wil eischen, moet men zichzelf ook voor iets inspannen." Tot dusver heb ben wij evenwel van de kerk in dit op zicht nog niets vernomen, afgezien van het feit, dat zij de N.S.B.-ers niet be graaft en niet toelaat tot de kerkelijke sacramenten. Als de katholieke kerk zich thans wil opwerpen tot voor spraak van degenen, die zooals dit heet in de afkondiging van den kansel getroffen zijn door de hardheid van de bezettende macht, kunnen wij daar omtrent slechts zeggen, dat het mooi geweest zou zijn, als men dergelijke woorden ook had gehoord in de Mei dagen van 1940 toen men de N.S.B.-ers in den kerker wierp. De katholieke kerk meent in een brief aan den Rijkscommissaris haar beklag te moeten doen over het „onrecht" het Nederlandsche volk aangedaan. Wij vragen daartegenover: wat heeft de kerk gezegd, dat het Duitsche volk 25 jaar lang onrecht is aangedaan? Ge rechtigdheid, barmhartigheid en vrijheid van levensovertuiging, deze woorden heeft de kerk in den mond. Waarom doet men daarop geen beroep tegenover de heeren Churchill, Roosevelt en Stalin? Als men wijst op het doodschie ten van gijzelaars moeten wij daar tegenover stellen, dat wij ons moeten beschermen tegen misdaden, waartegen slechts de hardste maatregelen kunnen helpen. Slechts dan draaiden de gijze laars er voor op, als er aanslagen op de Duitsche weermacht werden gepleegd terwijl voor de misdaden tegen leden der N.S.B. geen gijzelaars zijn dood geschoten, omdat Mussert het parool heeft gegeven, dat Nederlandsch bloed niet mag worden verzoend met bloed Wel zullen en moeten echter maatrege len worden genomen, om opgehitste volksgenooten tot rede te brengen. Voorts meent men van kerkelijke zijde de strenge behandeling in het concen tratiekamp op den korrel te moeten nemen, doch vergeet, dat dit menschen betreft, die op een oogenblik, waarop het Duitsche volk voor geheel Europa strijdt, meenen te moeten conspireeren. Men klaagt, zoo vervolgde spr., dat jon gelieden naar Duitschland worden ge voerd, en doet daarbij alsof Duitschland dertig dagreizen van hier lag. De waar heid is evenwel, dat Nederlandsche ar beiders zich bij ons heel prettig voelen. „Gods gebod staat boven de wereldlijke macht", zoo wordt verder in de ver kondiging gezegd. Wij kunnen daarom trent slechts opmerken: dat is ook ons geloof en deze belijdenis waarborgt ons de overwinning op het bolsjewisme. In scherpe bewoordingen keerde Hauptdienstleiter Schmidt zich tegen de niet-medewerking aan voor den oorlog belangrijke maatregelen, die aan het slot van de katholieke afkondiging is geëischt. Als men het ambtenarencorps wil opstoken om de bezettende mogend heid bij de uitvoer'ng van noodzakelijke maatregelen samenwerking te ontzeg gen, kunnen wij daartegenover slechts verklaren, dat wij ai wat komen kan met rust, maar ook met hardheid tege moet zien. Spr. riep in dit verband uit: al wat ons hier bekommert is tegen over den strijd tegen het bolsjewisme slechts bijzaak. Men moest ons toch niet lastig vallen met kleine kwesties, die op zekeren dag wel worden opgelost. Onze strijd gaat tegen het bolsjewisme, maar niet tegen het christendom. Slechts de Duitsche soldaat, gestaald door het nat.- socialisme, is in staat de horden van Stalin terug te slaan. Zoo geldt ook thans in Nederland de strijdkreet van dr. Göbbels: „Het avondland is in ge vaar". Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. terende staat van dienst; dit was te danken aan zijn toegewijden ken nis van zaken en zijn onvermoeiden. ijver waar het 's lands belangen be trof. Hieronder laten wij de data van de diverse benoemingen vol gen: De heer Kottman trad in 's-Rijks- dienst op 1 Januari 1899 te Helle- voetsluis. Van 1 Mei 1912 tot 1 Juni 1915 was hij werkzaam te Amster dam en van 1 Juni 1915 tot 1 Octo- ber 1917 te Willemsoord. Daarna volgde weder overplaat sing naar Hellevoetsluis en wel van 1 October 1917 tot 1 Mei 1920. Per 1 Mei 1920 werd hii wederom overge plaatst naar Nieuwediep en bleef daar tot nu toe. Wat zijn functies betreft, hij werd aangenomen als klerk en op 1 Januari 1904 benoemd tot adjunct- commies. Op 1 Januari 1915 volgde de aanstelling tot commies èn op 1 October 1920 die van hoofd commies. Per 1 Januari 1928 zien wij den heer Kottman dan bevor derd tot Griffier te Willemsoord, terwijl tenslotte op 1 October 1929 ziin benoeming volgde tot admini strateur met den rang van referen daris. Moge hier nog aan toegevoegd worden, dat de heer Kottman in» 1931 benoemd werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Uit een en ander moge blliken, dat deze heengegane ambtenaar alle rangen doorloopen had, die zijn aanvankelijke functie hem bood. Dat was een zijner idealen en het is goed op deze plaats te vermelden, dat hli het als een per soonlijke eer beschouwde eerst met zijn 65ste levensjaar 's Rijks dienst te verlaten. Wel zeer tragi sche oorzaken hebben thans inge grepen om dit ideaal niet te doen verwezenlijken. Ambtenaar en mensch. Als wij schrijven, dat de heer Kottman een zeer gezien ambtenaar was, dan is dit geen frase. Hij was gezien en daar waren vele redenen voor: hij bezat een zeer gepronon ceerd rechtvaardigheidsgevoel, hij was een humaan chef en bezat een groote dosis humor, die hem zelden, in den steek liet. 's-Heeren Kott- mans kwinkslagen waren bekend, speciaal in tijden van veel overwerk en menigmaal zag hii kans met een enkele gezapige opmerking veel somberheid bij anderen te verdrij ven. Daarnaast was het zijn gewoonte belang te stellen in de persoonlijke omstandigheden van diegenen, die naast hem en onder hem geplaatst waren en ook dat droeg er toe bij, dat menig ambtenaar en menig be ambte in hem meermalen een vriend zag, tot wien men zich vrij kon wen den in tijden van moeilijkheden. Zooals wij hier boven schreven, het bedrijf zal deze ambtenaar mis sen. Iemand als hij, vergrijsd in den dienst en dien dienst verrichtende met een dusdanige toewijding en ernst, is feitelijk onmisbaar. Het werk bij Tavenu. Naast den dienst heeft ook het maatschappelijke leven geprofiteerd van zijn gaven. En in dit geval moge met eere zijn werk als regisseur van de Heldersche tooneelvereeniging Tavenu gememoreerd worden, aan wel ke vereeniging hij jaren lang als voor zitter en regisseur verbonden was. Spe ciaal de vorige generatie zal zich zijn werk op dit terrein herinneren, werk, dat ook thans nog met eere genoemd wordt en dat er toe bijdroeg, dat de naam Tavenu een uitermate gunstigen klank kreeg. Voorts was hij bestuurs lid van diverse instellingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en diende hij ook op deze wijze de gemeenschap. Een algemeen geacht hoofd-ambte- naar en een bekend ingezetene van onze stad is heengegaan. Wenschen wij hem een waarachtig „rust zacht" toe en geve de Voorzie nigheid, dat Lij de eeuwige rust er langt, die hem door zijn grooten en belangrijken arbeid toekomt. De begrafenis vindt plaats te Wes- terveld op Woensdag a.s. na aankomst van trein 12.47 uit Haarlem.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1