DAGBLAD VOO Winteroffensief aan Z.Oost-front mislukt. Vervolg van het Geelen-drama. Slot van het getuigenverhoor. Sovjet-formaties ten prooi vernietiging. aan hoofdkwartier van den fuhrer, 23 Febr bevel van de weermacht maakt bekend: Tegenaanvallen in Tunis verijdeld. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Duitsche pers over de vieringen in Engeland. Rommel's aanval een grootsch offensief. De Ned. Voetbalbeker. STADSNIEUWS. Klaas Been heengegaan. De klok heeft twaalf geslagen. Bij onze evacué's Strijdt mee naast Uw kameraden I Uitgave: Dagblad voor Noord Holland N.V. Alkmaar, Voordam C 9. Bureau der Heldersche édltle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang: No. 46. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagtlQks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Het opper- In den grooten winterslag in het Zuidelijke deel van het Ooste- yergaande Plannen van den vijand mislukt. Daar lnrfnrfri«.£r<>h^S\ uC aan den Oostelijken rand van het Donetz- v aaneengesmeede front der Duitsche troepen pyobeerde hit het front in Noord-Westelijke richting d' Z mS te valIen" De op deze wijze achter ons Mioes gekomen bolsjewistische divisies zijn intusschen v rn.etxgd of uiteengeslagen. Evenzoo verging het die bolsjewistische rÉTS f 1°* verder afbuigend uit de streek ten Zuiden van Charkof naar den Dnjepr werden gezonden. Het lot, dat zij den Duitschen legere moesten bereiden, trof haar zelf. Van haar verbin- alfffesnedfn en door onze divisies van alle kanten omsin- ge vie en zij ten prooi aan de ontbinding of de vernietiging. Re serves, die hen waren nagezonden, werden door de luchtmacht ont dekt en in haar dicht opeengedrongen colonnes door voortdurende luchtaanvallen vernietigend getroffen. Daar de weersgesteldheid, die thans reeds afwisselend sneeuwjachten of dooi brengt, groote operaties binnen afzienbaren tijd onmogelijk maakt, verplaatst de m^1ofi:Sr«inSPfIm^Ren steeds meer naar het gebied ten Noorden bet centrum het Noordelijke deel van het Oostelijke front. Gisteren viel de vijand op ver scheidene plaatsen aan het Koeban- bruggehoofd met vrij sterke strijd krachten aan. In het Donetzgebied herhaalden de bolsjewisten met verscheidene divisies de poging om door te bre ken. Zij werden in zware gevech ten vol afwisseling opnieuw terug geslagen. In het gebied tusschen Donetz en Dnjepr vielen tank- en infanterieformaties van het leger en van de Waffen SS., op schitterende wijze gesteund door duikbommen werpers, gevechtsvliegtuigen en slagvliegtuigen, den vijand nog steeds concentrisch aan en vernie tigden sterke bolsjewistische strijd krachten. In het gebied ten Westen van Charkof en Koersk, alsmede ten Zuiden van Orel duren de verbitter de gevechten voort. Ten Noord-Oos ten en ten Noorden yan Orel viel de vijand over een breed front met krachtigen steun van tanks, artille rie en slagvliegers aan. De aanval len mislukten door het taaie verzet van Duitsche infanterie- en gemoto riseerde divisies. 55 bolsjewistische tanks bleven vernietigd voor onze stellingen staan. Aan het Wolchoffront mislukte een vijandelijke aanval op een brug- gehoofdstelling. Ten Zuiden van het Ladogameer leefden de gevechten weer op. De bolsjewisten vielen in een sector met massale strijdkrach ten aan; zii werden echter met een verlies van 47 tanks bloedig afgesla gen. In Noord-Afrika probeerde de vijand de in de vorige dagen veroverde domineerende stellin gen met verech aangevoerde for maties te heroveren. Hij werd met vele verliezen afgeslagen. Talrijke tanks werden vernield. De buit en het aantal gevange nen zijn nog aanzienlijk geste gen. Formaties van de Duitsche lucht macht brachten vernietigende slagen toe aan een vijandelijk ravitailiee- ringssteunpunt in het Algerijnsche bergland, alsmede aan batterij stel lingen ten Westen van Tunis. Militaire installaties in de haven van Tripolis werden des nachts doel treffend met bommen bestookt. In Tunesië. ....en dat is mijn bruid". Al verstaat de Arabier de woorden van den Duitschen soldaat niet. toch weet hi) waarover het gaat. Temidden der soldaten gevoelt hij zich best op zijn gemak. PK Pirath-Transo-F-P m NIJMEGEN HEEFT 100.000 INWONERS. Gister is in de gemeente Nijme gen de geboorteaangifte gedaan van de 100.000ste inwoners, in persoon van de dochter van het echtpaar Beyen. De Alkm. o plicht in gs-ai faire. VERDUISTER GOED. Heden van 18.087.38 Maan op 23.onder 9.31 27 Febr. Laatste kwartier ROME, 23 Febr. - (Stefani) In zijn weermachtbericht no. 1004 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Tunis werden vijandelijke te- genaanvallen op onze stellingen, die door troepen van de as bezet zijn, verijdeld. In luchtgevechten- werden vijf vijandelijke vliegtuigen neerge schoten in Tunis en boven de Straat van Sicilië. Tijdens de gevechten der laatste vier dagen werden er 845 gevangenen gemaakt, voorts werden 66 tanks, 74pantserwagens, 58 kanonnen vernietigd en talrijke voertuigen buitgemaakt. De vijand verloor twee bombardementsvlieg tuigen tijdens een aanval op. een van onze convooien in de Middei- landsche zee en twee torpedovlieg- tuigen boven het eiland Milos (Cy- claden). Gisteravond hebben vijandelijke vlieg tuigen een aanval gedaan op stad en omgeving van Palermo, waarbij «be perkte schade werd aangericht. Onder de burgerbevolking vallen zes dooden en zes gewonden te betreuren. Twee aanvallende machines werden door het luchtdoelgeschutvuur getroffen. Een derde werd getroffen door onze nacht jagers. Alle drie toestellen stortten neer. JAPANSCHE VLOOTOPERATIES BIJ DE NIEUW-HEBRIDEN. Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche vloot- en luchtstrijdkrachten Zondag een nachtelijken aanval ondernamen op voor anker liggende oorlogsschepen, alsmede op de militaire installaties op Espiritu Santo, het grootste eiland van de Nieuw-Hebriden. Een- vijan delijke torpedojager werd tot zinken gebracht, een andere torpedojager in brand geschoten. Aan de aanwe zige militaire installaties werd scha de toegebracht. De Japansche strijd krachten leden geen verliezen. In een dagorder van Stalin tei gelegenheid van den 25en verjaar dag van het Roode leger wordt vol gens radio Moskou o.a. gezegd: „Ais gevolg van het ontbreken van hel tweede front in Europa moet het Roode leger alleen den geheelen iasi van den oorlog dragen. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Dinsdagmiddag werd de behande ling van de Alkm. oplichtingsaffaire hervat en waar wij den vorigen keer midden in het getuigenverhoor ge bleven waren, werden thans de laat ste getuigen gehoord. Veel nieuws leverde een en ander niet op: Geelen bleef alles ontkennen, zelfs dan, als er meer dan één getuige was. Zoo wat zijn bezoek aan mevr. Hoogakker betrof in den vroegen och tend na de mislukte vlucht. Hoewel mevr. Hoogakker in haar verklaring zeer overtuigend was; hoewel mej. Hbrink eveneens verklaarde, Geelen des morgens in de keuken van Hoog akker gezien te hebben, haalde Geelen de schouders op: het was niet waarl Tijdens het verhoor van get. mevr. Hoogakker werd deze plotseling zeer fel en bewogen, toen Geelen bleef ont kennen en zei: Mijn man heeft lang, heel lang onder pressie van Geelen gestaan. Geelen had van alles noodig en dwong mijn man, het gevraagde te geven. Ik beschuldig me zelf: ik had Geelen de deur uit moeten gooien, ik had een einde aan alles moeten maken. Maar ik blijf absoluut bij mijn verkla ring. Getuige in moeilijkheden? Direct daarop stelde mr. dr. Buiskool aan get. Hijmans een vraag: of deze in Amsterdam van een'Jood duizend gul den had gekregen en dit bedrag aan Hoogakker had overhandigd? Get. Hijmans deed toen een lang, min of meer verward verhaal: die duizend gulden waren van hem zelf en die had hij gegeven, omdat hij graag eens ge tuige wilde zijn van een vlucht naar Engeland vanaf het Alkmaarder Meer. Natuurlijk waren die 1000 gulden niet alle noodig voor het zien van zoo'n vlucht, maar Hijmans zou de 1000 gul den na aftrek van de onkosten terug ontvangen. Hijmans erkende, met Geelen naar Amsterdam te zijn geweest, waar hij Geelen in contact bracht met een Jood, die graag wou vluchten, maar geen geld had. Doch Geelen merkte op, dat hij dezen Jood had willen arresteeren, als hem gebleken zou zijn, dat die Jood „ondergedoken" was, wat echter niet juist bleek, zoodat hij (Geelen) niets te doen had. Toen mr. Buiskool aan Hoogakker dezelfde vraag stelde, antwoordde deze, dat hij de 1000 gulden van Hij mans gekregen had en dat die afkom stig waren van een Amsterdamschen Jood. Die 1000 gulden had Hoogakker onmiddellijk aan Geelen ter hand ge steld. Geelen zelf verhoord. Het verhoor van verd. Geelen was iets teleurstellend. Hij bleef alles ont kennen, beweerde, dat alle getuigen hebben gelogen en dat hij slechts één keer zeer zijdelings bij de Joden- affaire betrokken is geweest. Dat was in het prilste begin, toen Hoogakker hem vertelde over een Jood, die onder«j gedoken was. Toen durfde Geelen deze „tip" niet voor kennisgeving aanne men, omdat Hoogakker wel contact had met Duitschers en N.S.B.-ers en daarom stelde hij een „onderzoek" in. teneinde te voorkomen, dat hij beschul digd zou worden van plichtsverzaking! Zoodat de president tenslotte tot de conclusie kwam, dat verd. Geelen on schuldig was! En verdachte beaamde dit volkomen, zonder echter zijn onmiddellijke invrij heidstelling te vragen, hetgeen den president bevreemdde. Het requisitoir. Eindelijk kreeg de Officier het woord tot het houden van het requisitoir. Spr. ging uitvoerig de heele geschiedenis na, herinnerde aan de getuigenverkla ringen, _schetste de rol van Hoogakker en Hijmans, later die van Vroegop en wees daarna speciaal op de verklaring van mevr. Geelen, welke klopten met de waarheid en dit bewees met haar verklaringen, dat ze voor een deel op de hoogte was van wat er gebeurde. Geelen, zoo vervolgde spreker, is de man geweest, die achter de schermen werkte en die niet schroomde, zijn „medewerkers" tenslotte ook nog op te lichten! Het bewijs achtte spr. tenslotte be wezen, zoodat hem slechts de vraag restte: welke straf moet deze verd. hebben? Dit minderwaardige individu, deze laffe maréchaussee, heeft weer- looze menschen gekozen voor zijn min derwaardige praktijken. Daarom vroeg spr. de maximum straf voor uitlokking tot oplichting: drie jaar gevangenisstraf! Pleidooi van mr. dr. Buiskool. Mr. dr. Buiskool begon met op te merken, dat zijn taak niet gemakkelijk is, omdat ten eerste het requisitoir eenige punten bevatte, die het den ver dediger moeilijk maken en ten tweede de sympathie voor dezen verdachte te eenenmale ontbreekt. Om dan tot de zaak-Geelen zelf te komen, spr. vroeg, of hier van uitlok king sprake is. Heeft Geelen Vroegop uitgelokt tot oplichting en is die uitlok king bewezen? Vroegop zelf zegt: ik weet van niets! En Geelen zegt het zelfde. Spr. vroeg den officier niet naar ver onderstellingen, maar- naar concrete feiten en gaf eenige voorbeelden in deze zaak, zooals die ook mogelijk zouden zijn geweest. Verder trok spr. de herkenning van Geelen door Schijveschuurder in twijfel en meende, dat op die herkenning geen veroordee ling kan volgen. Ook de verklaringen van Hoogakker waren volgens spr. van dien aard, dat hieraan waarde mocht worden toegekend. En voort gaande, ging spr. na de verklaringen van de andere getuigen en trachtte duidelijk te maken, dat deze verklaringen weinig waarde hebben; speciaal die van Hijmans, waartegenover men zeer sceptisch zal moeten staan, en De Duitsche pers noemt de feestelijk heden, in Engeland gehouden op den verjaardag van het roode leger, een „onwaaVdige zelfvernedering", zooals Engeland nog nooit beleefd heeft. In de wijze, waarop de viering is gehou den. zien de bladen het bewijs, dat de tegenwoordige stormloop der Sovjet massa's in het Oosten de laatste hoop van Engeland is. De Lokalanzeiger Schrijft: „De nor male Engelschman moet tot de volgen de conclusie komen: Als het bolsjewis me niet wint, zijn wij verloren, als het wint, is het het beste, zoo snel mo gelijk bolsjewist te worden. Van de zen gedachtengang gingen ook alle redevoeringen uit". De Nacntausgabe zegt: „De politieke agitatie, die Churchill klaarblijkelijk noodig heeft geoordeeld, omdat hij weet, hoezeer het lot van Engeland van het bolsjewisme afhankelijk is, heeft zulk een omvang aangenomen, dat het Engelsche oorlogskabinet zich daaruit niet meer kan terugtrekken. Zoolang Churchill als dictator over Engeland, regeert, is het eiland op genade of ongenade aan het bolsjewis me onderworpen." Tebessa het volgende doel? STOCKHOLM, 23 Febr. Steeds dui delijker ziet men te Londen in, dat de pantseraanval van Rommel op den Amerikaanschen sector aan het cen trale front in Tunesië niet slechts be schouwd moet worden als een aanval, doch als een grootsch opgezet offen sief, zoo verneemt Svenska Dagbladet uit Londen. De toestand in Noord- Afrika moet derhalve, aldus genoemd blad, voor de geallieerden zeer ernstig genoemd worden. In Londen slaat men, aldus pers stemmen aldaar, met angst en beven de operaties in Tunesië gade, waarbij Te bessa het volgende doel van Rommel wordt genoemd. Militaire deskundigen verwachten een zware crisis voor de geallieerden voor het geval Tebessa verloren gaat. Valt Tebessa, dan kan het eerste Britsche leger ingesloten worden. RAMING BRAZILIAANSCHE KOFFIEOOGST. De nieuwe Braziliaansche koffie- oogst wordt geraamd op 14 millioen balen tegeen vorig jaar 12.76 mil lioen balen. De Ver. Staten hebben zich wederom verplicht tot het af nemen van 9.3 millioen balen. In het afgeloopen jaar hebben de Ver. Sta ten echter slechts een gedeelte van deze hoeveelheid in werkelijkheid kunnen afnemen. Beperkt het electrici' teiisverbruih, het ia uw eigen belang. die van mevr. Hoogakker, die begrijpe lijk haar man wilde redden of sparen. Spr. wenschte nog verder te gaan en merkte op: als Vroegop door Geelen is ingelicht, heeft deze Vroegop daardoor dan het plan opgevat, om Sch. op te lichten? Ook dit bestreed mr. Buiskool op verschillende verklaringen van ge tuigen. Deze verd. kan volgens spr. niet wor den veroordeeld, omdat het bewijs tegen hem niet geleverd is en ook niet ge leverd kan worden. Spr. besloot zijn betoog met er op te wijzen, dat men hier te maken had met getuigen, die zich zelf moesten redden, met getuigen, wier mannen gered moes ten worden. En dan.... deze man was geen mare chaussee: hij was marinier, negen jaar lang en hij had een blanco strafregister als zoodanig. Als marechaussee heeft verd. onjuist gehandeld, maar.... mag men hem dat zoo zwaar aanrekenen? Aan het slot van zijn betoog bracht spr. hulde aan de rechtbank en speciaal aan den president, voor de wijze, waar op deze de zaak heeft geleid. Na re- en dupliek werd verd. de ge legenheid gegeven, om nog iets op te merken te zijner verdediging, doch deze hield zijn onschuld vol. Uitspraak over 2 weken. Indeeling der voor competitie. De indeeling der voor-competities om den NVB-beker luidt voor de clubs uit ons gewest als volgt: a: AFC, Blauw-Wit. ADO, de Kennemers, West-Frisia: c: Alkm. Boys, Hilversum, Ajax, HBC, DWV; d: Alcmaria Victrix, DWS, WFC, RCH, Hercules, VSV; f: Stormvogels, Elinckwijk, KFC, Zeeburgia, Vriendenschaar, UW; g: Helder, HRC, Suces, BKC, Wieringerwaard; h: DTS, LSVV, NieuweNie- dorp, Oudesluis, Scha gen; i: St. George. Sijbekarspel Hollandia, Purmersteijn, Pur- merend, Sandow; k: B e v e r w ij k, HFC, Schoten, DIO, Onze Gezellen: 1: Bloemendaal, Terrasvogels, THB Kinheim, VVB, DSSH; m: TYBB, Zandvoortmeeuwen, DEM, Ripperda, IEV; n: GVO, KW. ADO 1 9 2 0, As sendelft, USVU. Uit bovenstaande indeeling blijkt, dat de clubs districtsgewijs zijn on dergebracht in groepen van eerste en tweede klassers en in groepen van derde en vierde klassers. Deze groepen zijn weer onderverdeeld in afdeelingen van in den regel vijf elftallen, welke een halve competil tie spelen. Het vaststellen van deze wedstrij den geschiedt door het districtsbe- stuur. Van de groepen bestaande uit eerste- en tweedeklassers zullen de nummers één en twee en van de groepen bestaande uit derde- en vierdeklassers alleen de nummers één aan de ronden om den NVB- beker deelnemen. Bij grootere of kleinere groepen wordt aan de be treffende districtsbesturen overgela ten te bepalen, hoeveel elftallen aan de bekerronden mogen deelnemen. Indien twee elftallen op de rang lijst van deze vóór-competities met hetzelfde aantal punten eindigen, zal het doelgemiddelde van de vóór competitie beslissen: indien ook dit gelijk mocht zijn, zal het lot beslis sen. In bekerwedstrijden zijn geen protesten toegelaten. Behoudens de wedstrijden in de vóórcompetities is bij gelijk spel na 90 minuten de bezoekende vereeni- ging winnaar, behalve in de halve eindstrijden en in den eindstrijd. Wanneer beide vereenigingen met instemming van het districtsbestuur besluiten te spelen op het terrein der (volgens loting) bezoekende vereeniging, blijft ten opzichte van deze bepaling de oorspronkeliik be zoekende vereeniging als bezoeken de vereeniging aangemerkt. In verband met liet feit, dat in het Zuiden een groot aantal vereenigin gen een belangrijken achterstand in het afwerken van haar competitie- programa hebben, besloot het be stuur van den N.V.B., dat vereeni gingen, die na 21 Febr. 1943 nog meer dan 3 competitiewedstrijden te spelen hebben, van het deelne men aan de bekercompetitie wor den uitgesloten. Een bekend sportman uit den Ouden Helder. Onder hen, die dezer dagen zijn heengegaan, behoort ook Klaas Been, de bekende 26-jarige voetballer uit Den Ouden Helder, die zijn sporen in de kringen van zijn vereeniging „Water-« vogels" wel verdiend heeft. Met Klaas Been ging een sportief voetballer heen. dien men op de Hel dersche sportvelden zal missen. Spe ciaal zijn eigen club zal dit verlies met diep leedwezen vernomen hebben. Als mid-voor oogstte Klaas vele lau weren. terwijl men zich voorts nog zal kunnen herinneren dat het Klaas was, die indertijd uitverkoren werd in het toenmalige N.H.V.B.-elftal uit te ko men. Klaas is niet gelukkig geweest; na hersteld te zijn van een ernstige ziekte, kreeg hij later een ongeluk, waarvan hij weder opknapte. Thans heeft de dood dit jonge leven achterhaald. De Oude Helder zal zijn figuur onge twijfeld niet vergeten, getuige de warme sympathie, waarmede over Klaas Been gesproken wordt. Terug van een tocht naar vijandelijk gebied. „Acht wimpels aan den periscoop". De laatste manoeuvre na een lange vaart: meren in het steun punt PK Schöppe-O H-P m Aan het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl onder den titel „De klok heeft twaalf geslagen" voor de radio heeft uitgesproken, ontlee- nen wij het volgende: Men zal de laatste weken wel ge merkt hebben, dat de klok twaalf heeft geslagen. De eerste van die twaalf slagen viel samen met de uit Berlijn naar ons overgewaaide ver zekering, dat de totale oorlog nu be gint; de laatste slagen werden bij na overstemd door het knallen van revolverschoten, die enkele idealis ten in ons land als mikpunt hadden. Te Utrecht is Zondag een groote vormingsbijeenkomst van de N.S.D.A.P. en de NSB. gehouden, waar Generalkommissat Hauptdienstleiter Schmidt en de plaatsvervangend leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden. Van Geelkerken, het woord hebben gevoerd. Tijdens de rede van Generalkommissar Hauptdienstleiter Schmidt Polygoon-fotodienst NSB-Otto-Pax m De tijd van afwachten en uitkij ken ligt achter ons. De onverbidde lijke afrekening begint. De communisten willen, wat ze altijd gewild hebben: de wereldre volutie van het proletariaat. De ka pitalisten willen, wat ze altijd ge wild hebben: houden wat ze heb ben en ten koste van alle onder drukten er nog onbegrensd veel bij krijgen. De nationaal-socialisten daarente gen willen: een werkelijk socialis me, zonder klassetegenstellingen, zonder klassenstrijd, met een vrijen weg voor de besten onder ons naar de hoogste posten, maar *dan ook met de grootste verantwoordelijk heid. Een solidair en onaantastbaar Europa, een krachtige Germaansche aaneensluiting in dat solidair Euro pa. En dan de volle ontplooiing van alle cultureele en sociale mogelijk heden naar een betere toekomst. Voor de nationaal-socialisten dus: strijd op twee fronten. Voor hun beide tegenstanders: kamp er op. of er onder. Bij een overwinning van het communisme: proletarische we reldrevolutie met den vaderlands- looze Jood grijzend op den achter grond. Een hersenschim? Neen een akelig nuchtere voorstelling van za ken. Een absolute zekerheid. In 1919 zag het er korten tijd naar uit, alsof het al kwam. Zijn we namen als Liebknecht, Rosa Luxemburg, Bela Kuhn, Eisner en anderen, alweer vergeten? Maar in Nederland komt dat met zeggen de eeuwig-verstokten want dat zal Engeland, dat zal des noods Amerika verhinderen Niets zullen ze verhinderen. En geland en wellicht ook Amerika zul len de handen vol hebben om te verhinderen, dat de roode vloedgolf zekere onderdrukte massa's binnen hun eigen grenzen weer moed geeft. En dan blijft daar nog Japan, dat men met vereende krachten het veroverde weer zal willen ontne men om hetzelf als oorlogsbuit binnen te halen; het schatrijke In- sulinde in de eerste plaats. Ter gelegenheid van de blijde in- comste zullen op de Pier in Sclieve- ningen, aan den Hoek van Holland, in Vlissingen, den Helder en IJmui- den de roode vaandels wapperen en het is aan te nemen, dat de emi- grantenvloot Engeland niet eens verlaten zal. Want tweemaal vluch ten ware toch al te erbarmelijk Zoo is aan te nemen, dat ]t natio- naal-socialisme en het fascisme waar het twaalf uur geslagen heeft niet langer zal overreden en ge duld hebben, maar kort en krach tig zal handelen. Misschien hebben zekere koppige Nederlanders, zich zelf nog altijd als de gepatenteerde patriotten beschouwend dat ook hl gemerkt.... Huilen, schelden, mopperen en verstoppertje spelen beteekent van daag alleen nog maar: het masker laten vallen. De klok heeft twaalf geslagen. De totale oorlog begipt. Voor ons allen, goedschiks, kwaad schiks, maar zonder uitzondering. Het lot van den enkeling speelt geen rol meer, dat van de groep evenmin, dat der gemeenschap is troef. Eenige honderden millioenen vooruitstre vende mannen en vrouwen in Euro pa wenschen hun werelddeel te red den. Het gaat goed, het gaat zelfs zeer goed. Want de weerstand heeft ons nu eens en vooral vastbesloten ge maakt. De helm wordt vaster gebonden. We hebben geen tijd en geen nei ging meer, om achteruit te zien. NIET MEER NOODIG. In ons nummer van gisteren verzoch ten wij gulle stadgenooten zoo mogelijk enkele distributiebonnen beschikbaar te stellen ten bate van de dame, die door diefstal van al haar distributiebeschei den beroofd was. Naar wij thans ver nemen is zulks niet meer noodig, aan gezien door den Distributiedienst reeds ingegrepen is. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER. Van 16—22 Febr. 1943. Nieuwe inschrijvingen: Den Helder: „Eureka", fa Meijer Wiersma, Keizerstraat 17, klem- handel in electrotechn. materiaal, radio-art., verlichtingsart. Bestuurswijzigingen Terschelling: Coöp. Boerenleen bank te Midsland, Midsland 137. Texel: N.V. E.T.A. Eerste Nederl. Advocatenfabriek, v.h. Gebr. Dros in liq., Steenenplaats 6, fabriceeren van en handel drijven in advocaat, wijnen, gedistilleerd, rechtsvorm ge wijzigd. Den Helder: G. Abbenes, Wagen straat 2729, winkel in aardappe len, groenten en fruit, overgegaan aan J. Abbenes. TEXELSCHE MARKT. Ter markt werden Maandag aange voerd: 4 Koeien 650890; 7 Kalveren 25—45; 1 Geit 135. De kalfkoeien deden zeer hooge prij zen. De hoogste markt was 890 per stuk. Tijdens de markt werd echter een koe op de markt verkocht voor 1250. URK. Nieuw gemeente-secretarie. - In de omgeving van Urk is voor de bewoners van den Noordoost polder een nieuwe gemeente-secretarie gevestigd, waarvoor als ambtenaar benoemd is de heer A. van Urk te Urk. Hoofd luchtbeschermingsdienst. - Tot hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Urk is benoemd de heer H. Brouwer te Urk. Tot plaatsvervangend hoofd werd aangewezen de heer Anema te Urk. Droevig ongeval. - Het geëvacueerde gezin van Albert Post uit Den Helder maakte j.1. Zaterdag een droevigen dag mede. Zaterdagmiddag werd op Urk aangebracht het lijk van den overleden zoon Jan Post. Zaterdagavond overleed plotseling aan een hartverlamming de vrouw van den heer A. Post. De twee lijken zijn Maandag en Woensdag vanuit de Chr. Ger. kerk te Urk onder zeer groote belangstelling op het Urker kerk hof ter aarde besteld. VISSCHERIJ. URK. 22 Febr. 1943. De prijzen der visch waren heden als volgt: Karper 72 ct., Snoekbaars 68 ct., Blei 50 ct., Roode Baars 36 ct-, Groote voorn 30 ct. en KI. voorn 22 ct., alles per kg. IV. Ja, die burgemeesters in het noor den nemen een breed standpunt in, waar het de belangen van de eva cué's betreft: en dat is nu eens geen pluimstrijkerij, geen complimentjes- geverij, maar de nuchtere werkelijk heid. Wat bijvoorbeeld te zeggen van de besluiten van enkele burger vaders om iedere week een lokali teit beschikbaar te stellen voor de Jutters, alwaar ze op één dag teza men alle nieuwtjes kunnen uitwis selen én het contact behouden. In één plaats is het al zoo ver. En de Nieuwediepers krijgen er a raison van een zeer civiel prijsje nog een kop thee bovendien. In weer andere dorpen hebben de bestuurder en der plaatselijke ver eenigingen de hoofden bij elkaar ge stoken en besloot men alle evacué's voor den duur van hun gedwongen „vacantie" gratis de uitvoeringen te laten bijwonen. Dat een dergelijke geste hoogelijk gewaardeerd wordt, behoeft wel geen betoog. Het zijn dan ook juist deze sympathieke ge baren, die den geest goed maken tusschen de vaste kern van dorps bewoners en de gasten. Dat het zoo moge blijven! Trouwens, voor ontspanning staan nog diverse plannen op de helling. Wellicht dat wij binnenkort daar nog eens nadere inlichtingen over kunnen geven. De heeren van de commissie had den een drukke, dochgeen on genoeglijke week. Zij werden als door den hemel gezonden ontvan gen en het was soms moeilijk zich weer los te sleuren van de Jutters, die tijd te kort kwamen om ai hun vragen af te vuren op hen, die uit „Holland" kwamen. Daarbij moes ten aan vele vrienden „de groeten" worden overgebracht, terwijl me nig evacué nog een speciaal bood schapje had voork'n neef, z'n buur man of een verren vriend, ergens in Jutterland Meldt U aan bjj de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1