DAGBLAD VOOR Het verhaal van Soeren Kam. Bolsjewistische gevechtsgroepen ingesloten. Schitterende strijd der Duitsche divisies bij Orel. ïn N.Afrika groote buit aan gevangenen en tanks. Opnieuw 16 schepen lot zinken gebracht. J. A. ÏMWM-Pw Sovjet-verliezen reeds 18,2 millioen man. Vliegongeluk op de Taag. De crisis van Europ a. Dr. Göbbels over de constellatie van dezen oorlog. Churchill's meening. DE NIEUWE BONNEN. Niet-commercieele vereenigingen en stichtingen. De blonde Deen sloot vriendschap met Nederl. Vrijwilligers. snMt het in 8tormt»eten «g» d* jA- Twee doodvonnissen voltrokken. Een weerbare jeugd, een weerbaar volk. Lompe dood langs blonde kust. De diefstal van de zilverbonnen te Amsterdam. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar, Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. ZATERDAG 27 FEBRUARI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 48. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. By Contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage pp aanvrage. hoofdkwartier van den FüHRER, 26 Febr. (N. N. B.) - Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: „Aan het Koeban-bruggehoofd en aan het Mioesfront werden gisteren bij aan houdenden dooi slechts krijgsoperaties van plaatselijke beteekenis uitgevoerd. In het' gebied ten zuidwesten van Isjoem wierpen de aanvallende Duitsche divisies den verslagen fjjand verder naar het Noorden en iet Noordoosten terug. Verscheidene bolsjewistische gevechtsgroepen wer den ingesloten, andere sterke troe penformaties werden uiteengeslagen. Het aantal gevangenen en de buit nemen toe. Ten westen van de lijn Charkof— Koersk. strijden onze troepen bij een elastische oorlogvoering met oprukken de vijandelijke strijdkrachten. Eskaders gevechtsvliegtuigen en vliegénde artil lerie sloegen de voorhoede van vijande lijke pantsers, alsmede troepenconcen traties in de gebieden waar zij gereed- gehouden werden, uiteen en bombar deerden met groote uitwerking ravitail- leeringsbewegingen der bolsjewisten op spoorlijnen en wegen. Ten zuiden en ten noorden van Orel hebben onze divisies in zeer hevige afweergevachten opnieuw schitterend gestreden. De vijand, die met versch aangevoerde formaties infanterie en pantserwagens ook gisteren in het bijzonder ten noor den van Orel aanviel, werd in zware geyechten afgeslagen. In enkele bressen duiien de gevechten nog voort. De bolsje wisten ledén opnieuw gevoelige verlie zen aan menschen en tanks. Ten zuiden van het Ilmenmeer breidde de vijand zijn krachtige aanvallen tot nieuwe sectoren van het front uit. De met superieure infanterie- en pantser strijdkrachten uitgevoerde aanvallen mislukten met zware, bloedige verliezen. Een eigen plaatselijke aanvalsoperatie in het gebud ten zuiden van het Ladoga- meer bereikte het vastgestelde doel. Te genaanvallen van den vijand bleven zonder succes. Formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben in de wateren van de Noord kaap van een in oostelijke richting va rend convooi, volgens de totdusver ont- vaigen rapporten, een vrachtschip van 6.000 brt. in den grond geboord en vier andere schepen door bomtreffers be schadigd. Aan het front in Noord-Afrika werd de aanvalsoperatie in de bergen van Centraa'-Tunesië afgesloten. Sterke Amerikaansche en Engelsche formaties werden uiteengeslagen of zwaar getrof- Duikbommenwerpers vielen met goed fen. In deze gevechten, waarbij de vijand zware, bloedige, verliezen leed, werden in totaal bijna 4.000 gevahgenen gemaakt, 235 tanks, 169 gepantserde ver- kenningswagens en 160 stukken geschut en gemotoriseerd geschut, buitgemaakt of yerpietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Febr. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben nieu we slagen toegebracht aan de vijan delijke ravitailleering. Zij hebben de resten van het in het extra bericht van 24 Februari genoemde groote convooi achtervolgd. De strijd tegen dit convooi, die thans zes dagen duurt, stelde de zwaarste eischen aan commandanten en bemannin gen. Op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee hebben duik booten andere krachtig beschermde ccnvooien aangevallen en ter hoogte van Kaapstad zware afzonderli.ike gevechten geleverd. Bij deze opera ties hebben zij wederom zeventien schepen met een gezamelijken in houd van 107.800 ton tot zinken ge bracht en v f andere schepen ge torpedeerd, waarvan eenige even- eens als gezonken kunnen werden beschouwd. VERDUISTER GOED. Heden van 18.137.32 Maan op 1.24, onder 10.57 27 Febr. Laatste kwartier Morgen van 18.157.29 Maan op 2.36, onder 11.37 6 Maart Nieuwe Maan Onder toezicht van het Rijksbureau voor Monumentenzorg zal binnenkort worden overgegaan tot het restau- reeren van het fraaie Renaissance- hulsje, Muurhuizen 109 te Het stamt uit omstreeks 1558 en va in 't bijzpnder op door zijn fraaie deur- en topgevel. De schilderachtige Muur huizen vormen een overblijfsel oer oude ommuring, die een voor ons land zeldzaam voorbeeld geeft van een burchtstelsel naar oud Germaanschen trant met tegen den muur aangebouw de hulzen die zelf versterkt weren succes opnieuw bergstellingen van den vijand aan. Bij een aanval van snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen op een vooruitgeschoven steunpunt aan het zuidoostelijke front werd een vrij groot aantal vijandelijke vliegtuigen óp den grond vernield of beschadigd. Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht voornamelijk op woon wijken in enkele plaatsen in West en Zuidwest-Duitschland brand- en bri santbommen, o.a. op het stadsgebied van Neurenberg. De bevolking leed ver liezen. Zes der aanvallende bommen werpers werden neergeschoten. Naar het D.N.B. verneemt, heeft het roode leger volgens officiëelc- Duitsche cijfers 5,4 millioen gevan genen verloren. Bovendien verloor het aan dooden en gewonden 12,8 millioen man. In 20 maanden oorlog heeft het Sovjet-Russische leger dus 18,2 millioen man verloren In dier, tijd verloor het ook 48.000 stukken geschut en 34.000^ pantserwagens. Onder de slachtoffers zouden zich zeer vooraanstaande per sonen bevinden. Volgens hardnekkige geruchten uit Lissabon zouden mevr. Tsjang Kai Sjek. de Amerikaansche am- Lassadeur in Turkije, Steinhardt, de Poolsche generaal en chef der emigrantenregeering, Sikorski, als mede de vroegere Britsche ambas sadeur Phillipps, zich aan boord bevonden hebben van de clipper- vliegboot, die Maandag j.1. op de Taag is verongelukt. Opmerkelijk is, dat het ziekenhuis Sao Jose te Lissabon, waar de gewon den verpleegd worden, onder strenge bewaking van de politie staat. De Por- tugeesche minister van Binnenlandsche Zaken heeft een bezoek aan het zie kenhuis gebracht en minister-president Salazar moet voortdurend over den toestand van de gewonden op de hoogte gehouden worden. Dit alles duidt erop, dat zich zeer vooraanstaande persoon lijkheden onder de gewonden bevinden. In een artikel in Das Reich, onder het opschrift „De crisis van Europa", verklaart dr. Göbbels, „men moet het Jodenvraagstuk kennen om. de tegen woordige constellatie van den oorlog te begrijpen." De Spilmogendheden strijden eener- zijds tegen het Oostelijke bolsjewisme, de radicaalste uiting van het inter nationale socialisme, anderzijds tegeri de Westelijke plutocratieën, de radi caalste uiting van het internationale kapitalisme. Het internationale Joden dom kent twee manieren om de heer schappij over volken te krijgen en te handhaven, het internationale kapita lisme en het internationale bolsjewis me. Het eene is de radicalere broeder van het andere. Het Jodendom streeft er voortdurend naar den natuurlijken afweer van Staten en volken te verlammen en te doen insluimeren en tracht het gevaar zoo klein en onschuldig mogelijk voor te stellen, tot het onafwendbaar is ge worden. In dit stadium van het proces verkeeren wij op het oogenblik. Wij be leven het meest kritieke stadium van het avondland. Dr. Göbbels zegt verder, dat het bols jewisme in den loop der laatste twee jaren niet gelouterd is en een meer burgerlijk aanzien heeft gekregen, doch dat de plutocratie veeleer zich aan het bolsjewisme heeft geassimileerd. Het bolsjewistische atheïsme is niet geliquideerd, zoo gaaf- dr. Göbbels voort, doch wacht op een geschikt oogenblik om het uitroeien van hon derdduizenden geestelijken, in de Sov jet-Unie tot stand gebracht, in de Europeesche staten voort te zetten. Wellicht zullen dan eerst de christe lijke leerken ervaren, wat strijdbare godsdienstvijandschap beteekent. k Minister Göbbels noemt het naïef, geloof te hechten aan de beweringen van Engelschen en Amerikanen, dat zii Europa eens gewapenderhand voor bolsjewisëering zullen behoeden. Wat de Duitsche weermacht niet tot stand bracht, dat zou geen enkele andere militaire macht -<fer wereld tot stand kunnen brengen. Met nadruk wijst dr. Göbbels eron. dat het Joodsche terrorisme in de Sowjet-Unie niet alleen tegen intel- lectueele kringen is gericht, doch meer nog tegen de arbeiders- en boeren klasse, tegen deze meest duivelsche aanslagpoging op de Europeesche sta ten en volken bestaat slechts één mid del gewapende tegenstand tot de vijand ten val is gebracht. Het schenkt voldoening, aldus de mi nister, dat de erkenning van het ge vaar, zèóals uit de internationale dis cussie bliikt, toeneemt met de nadering ervan. De materieele en geestelijke crisis van Europa nadert haar drama tisch hoogtepunt. Wie dan het best in vorm is. zal de overwinning behalen. Daarom geldt voor ons thans meer dan ooit: gereed zijn is alles. Churchill zeide bii den eersten win- terveldtocht van de Sowjet-Unie tegen Finland: Finland legt een schitterende, ja welhaast verheven houding- aan den dag. De dienst, dien Finland aan de menschheid bewijst, is ontzaggelijk. PEST IN CALCUTTA. De Calcutta Corporation heeft in een verklaring medegedeeld, dat in de atad Calcutta de pest Is uitgebroken. Bijzon derheden over den omvang dezer nekte ot)g giet o&teanseo» l. Een niet alledaagsche opdracht ont ving de 76-jarige A. Meerwijk tt Blaricum van het Arnhemschc open luchtmuseum, nl. bet vervaardigen van een ezelsjuk. Vijftig jaar geleden werden deze jukken in het Gooi veel vuldig gebruikt door de melkmeisjes, die met een ezel gingen melken. De oude baas heeft het werk nog niet verteerd 1- A Stevens-Pax m WEERBAARHEID IN SPANJE. De militaire gouverneur van het dis trict Madrid heeft aan Spanjaarden, die voor het einde van de medische, phar maceutische, veeartsenij, technische of andere voor den oorlog belangrijke studies' staan of reeds zijn afgestudeerd, den oproep gezonden zich bij het betref fende militaire commando aan te melden. Terwijl in de Zuidelijke landen van Zuid-Amerika groote schade wordt veroorzaakt door de weken lang aanhoudende droogte, heerscht in Noord-Brazilië thans noodweer. De rivier San Francisco in den staat Ceara heeft talrijke plaatsen over stroomd, waardoor 3000 personen genoodzaakt werden huis en hof in den steek te laten. Bij verstandig gebruik kan men met wesnig gas veel doen. MEISJE VERMIST. De chef van het Bureau Kinderpolitie te Amsterdam verzoekt namens de ouders de opsporing van Elisabeth Ca- tharina ter Meulen, oud 18 jaar, die sedert 14 Febr. j.1. wordt vermist. TOONEELPRIJSVRAAG „VOLK EN STAAT". Het Belgische blad „Volk en Staat" heeft het initiatief genomen tot een too- neelprijsvraag „Volk en Staat". Ge vraagd wordt: een Nederlandsch drama (blijspel, comedie of tragedie), dat niet enkel beantwoordt aan de eischen der tooneelspeelkunst, maar ook aan die van onzen volksaard en aan een alge meen artistiek criterium. Een prijs van 10.000 Fr. wordt toege kend aan de beste inzending. Het daar opvolgende werk krijgt als belooning 5.000 Fr. Voor de volgende week zijn, ter ver krijging van de gebruikelijke rantsoe nen brood, beschuit, vleesch en aard appelen de bonnen no. 10 aangewezen, terwijl mannelijke personen op de bon nen 10 van hnn Tabakskaart twee rant soenen rookwaar naar keuze zullen kunnen koopen. Voorts is voor de periode van Zondag 28 Februari tot Dinsdag 23 Maart naast bon 05 voor margarine geldig verklaard de boterbon 09, waarop boter of mar garine verkrijgbaar zal zijn. AFLEVERING VAN MARGARINE OP BON 05. Op bon 09 boter of margarine. Van Zondag 28 Februari tot en met Dinsdag 23 Maart a.s. zal op de bonnen „Boter 05", welke bij den detaillist in margarine zijn ingeleverd, per bon 125 gram margarine worden afgeleverd. Voorts geeft bon „Boter 09" geduren de dit tijdvak recht op het koopen van 125 gram boter of, desverlangd voor zoover voorradig 125 gram marga rine. Ditmaal zijn dus. zooals reeds eerder werd medegedeeld, twee bonnen geldig gedurende 24 dagen, in plaats van, zoo als gebruikelijk, een bon per periode van 12 dagen. De commissaris voor niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen bepaalt gelet op artikel 1. tweede lid, der verordening no. 41/1941 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied» De besturen van de bij zijn com missariaat, Amaliastraat 13 te 's-Gra- venhage, ingeschreven vereenigin gen en stichtingen dragen zorg, dat de lijsten van leden, contribuanten, begunstigers enz. met vermelding van volledige adressen en het re gistratienummer, opgemaakt per_,l Januari 1942 en 1 Januari 1943 vóór 15 Maart 1943 bij hem worden inge diend. Zoo noodig kan op een daartoe strekkende gemotiveerde aanvrage voorloopig vrijstelling van het indie nen der ledenlijsten worden ver leend. Voorts wordt herinnerd aan de verplichting tot jaarlijksche indie ning van een financieel overzicht en verslag der werkzaamheden der ver- eeniging of stichting, terwijl van adreswijzigingen steeds onmiddellijk kennis moet worden gegeven. Aanvragen, betrekking hebbende op het in het leven roepen van nieuwe niet-commercieele organisa ties, onverschillig van welken aard, omvang, doelstelling eh naam, waar onder zij zouden optreden, dus ook ccimité's. commissies, enz., zullen tot nader order worden afgewezen. Uit zondering kan slechts worden ge maakt voor organisaties van alge meen volksbelang. DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 28 Februari van 11.3011.45 over den zender Hilver sum I op golflengte 4.15 m. naar de stem der SS, onderwerp: „Ger- maansch Soldatendom". SS-PK. „Twee jaar geleden", zegt Soeren Kam, een lange, blonde Deen, „gaf ik mij als een der eerste Denen voor den Waffen-SS op en toen de groep op een mooien voor jaarsdag over de Deensch-Duitsche grens trok, voelde ik, dat ik een grooten tijd tegemoet ging. Steeds had ik voor de groot-Germaansche gedachte gestredeh. Eindelijk zou ik gelegenheid krijgen mijn leven voor deze idee in te zetten. Ik was reeds twee jaar nationaal- socialisl Ik voélde echter steeds, dat de strijd, dien wij in Denemarken voerden, slechts klein en onbedui dend was. De bolsjewistische pest zou aan andere fronten moeten wor den neergeslagen. Toen kwam de Russisch-Finsche oorlog. Ik meldde mij tezamen met een ouderen kameraad vrijwillig voor het Finsche leger. Het werd vrede. Mijn vriend kwam echter niet mee terug. Zijn graf ligt aan het Zuid-Karelische front. Ik voelde, dat ik iets kostbaars had verloren. Een kameraad. Ik wist, dat het op die manier niet verder kon gaan. In de toekomst zouden alle volkeren een eenheids front tegen het bolsjewisme moeten vormen. Ons kleine landje. Dene marken, had reeds sedert een men- schenleefti.jd geen oorlog meege maakt. Maar onze jeugd kent haar plicht en zal ongetwijfeld haar groo te opdracht vervullen. Ik heb mijn inzet in 't Oosten be leefd. Vanaf het eerste oogenblik, toen Adolf Hitier op 22 Juni 1941 tegen de dreiging van Stalin en zijn horden optrad en toe moest slaan, was ik erbij. In den harden strijd, dien wij van af dat oogenblik heb ben meegemaakt, heeft de kame raadschap tusschen Denen, Duit- schers, Noren en Nederlanders de vuurproef doorstaan. Eerst ging het over Lemberg naar Kiëff. waar wij een stalen ring om de stad legden en de verbitterde uitvallen van den vijand keer op keer terugwezen. Verder ging de strijd. Langs den Dniepr. De eene groote industrie stad na de andere viel voor onze ha merende slagen. Totdat het noodlot voorloopig een streep onder mun deelnemen aan den oorlog zette. „HU zwijgt, maar het IJzeren kruis op zijn borst vertelt meer. Na lang aan dringen verhaalt een van zijn ka meraden ietwat onwillig hoe Soeren Kam gewond werd. Ze hadden opdracht gekregen een bruggehoofd te vormen, 's Nachts vier. Het bevel werd ondanks feilen tegenstand der Sovjets, uitgevoerd. De volgende opdracht luidde het bruggehoofd uit te bouwen en te versterken. Het regiment „Nord- land" viel aan. Daar het onder zeer zwaar artillerie-vuur lag, ging het slechts langzaam voorwaarts. De troep moest een bii?onder belangrijk punt bezetten. Plots gingen echter de bolsjewis ten tot een tegenaanval over. Golf na golf stormt aan. Als beesten wer den de Sovjets door hun commissa rissen in het vuur gedreven. Daar de druk te zwaar werd, kregen we opdracht ons voorloopig wat terug te trekken. Met de uitvoering hier van begonnen, ontdekte Soeren op twintig meter afstand een gewonden kameraad. Met lange sprongen be reikte hij hem, trok hem omhoog en strompelde terug. Maar de bolsjewis ten hadden den langen, snellen Deen bemerkt. Ze schoten en plotseling voelde hij een slag tegen den elle boog, gevolgd door een brandende pijn. Het bloed vloeide over zijn hand. De twee Denen strompelden verder, terug naar de dekking. Nog tweemaal werd Soeren getroffen. Zijn commandant roept „nog een sprong, en je bent ermaar toen trof hem het beslissende schot. Als door den bliksem getroffen stort Soeren neer. De corrfmandant en een kameraad trokken hen achter de vei lige dekking. Beide Denen moesten naar een hospitaal. Zij hopen echter spoedig weer buiten, bij hun kameraden te zün. Zoodra zij hersteld zijn, snij den zij verder. SS-oorlogsverslaggever dr. Kristen Zarp. (Vriiw. leg. „Danmark"). TELEGRAM VAN STALIN AAN A.ARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY. Volgens den Russischen Nieuwsdienst heeft Stalin den aartsbisschop van Can- terbury voor diens gelukwenschtelegram ter gelegenheid van den 25sten verjaar dag van het Roode Leger een telegrafi sche dankbetuiging gezonden. Daarin wordt gezegd, dat de „onvermoeide ac tie van den aartsbisschop, welke gericht is op de versterking van de wapen broederschap en op een beter weder- zijdsoh begrip tusschen beide landen" in de Sovjet-Unie ten zeerste gewaardeerd wordt. Bekendmaking. 's-GRAVENHAGE. 26 Febr. - Of ficieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Obergericht op 2 Febr. 1943 wegens sabotage.He- gen de Nederlanders Hendrik Mo lenkamp uit Utrecht en Pieter Fran- ciscus van den Kam uit Delft gevel de doodvonnis is, nadat het verzoek om gratie was Elfgewezen, voltrok ken. Molenkamp en Van den Kam zijn als communisten, sedert vele jaren lid der communistische partij, in de groepen van de illegale C.P.N. in een leidende functie werkzaam geweest en hebben bovendien ophitsende ge schriften verspreid om op deze wijze de openbare orde en de veilig heid van het openbare leven in de bezette Nederlandsche gebieden in gevaar te brengen. BOEKENINZAMELING VOOR DE NEDERLANDSCHE WERKERS IN DUITSCHLAND. Wie meevoelt met de wA'kers van ons volk die in Duitschland te werk zijn gesteld, zal zeker steun verlee- nen aan het streven van den Jeugd storm om het contact met het vader land voor deze menschen te onder houden door hen boeken te zenden en daardoor te voorzien in 't gebrek aan lectuur. De inzameling wordt 1 Maart in gezet en beoogt de te werk gestel den van allen rang of stand en onge acht hun wereldbeschouwing door de lectuur in contact met het eigen volk te houden. De inzameling zal op dezelfde wijze geschieden als die voor het speelgoed in December. Huis aan huis zal gebeld worden om allerlei soorten boeken in ontvangst te nemen, met uitzondering van kin derboeken, politieke tijdschriften en boeken die niet in de Nederlandsche taal geschreven zijn. Wij verwachten, dat velen dit werk zullen steunen, want daardoor geven zij ook de achtergeblevenen de ze kerheid, dat voor hun vaders en zonen de band met ons volk wordt onderhouden. GOK RööSEVELT ZIEK. Naar het Witts Huis heeft medege deeld is Roosevelt licht ongesteld. Naar verluidt lijdt hij aan een lichte maag- at Opfnis. 4 I Wie wil er niet eens een maand heelemael „uit" zijn, uit den sleur van fabriek of kantoor. Uit den sleur van de school. De mo gelijkheid hiertoe is thans open gesteld voor de geheele Euro peesche jeugd van van 16 tot 18 jaar. Op 14 Maart kernen in een Weersportkamp in Duitschland jongens samen uit Noorwegen, Denemarken, Vlaanderen en Wallonië, om een maand volop te besteden aan harde en aan ge zonde sport, veldwerk, orde oefeningen enz. Iedere Neder landsche ongen kan zich melden voor dit kamp aan 't adres: Ko- ingslaan 9 te Utrecht. De duur van het kamp is vier weken.1 Kosten zijn er niet aan verboden, terwijl eventueele loondérving wordt vergoed. DOEL EN STREVEN VAN DEN JEUGDSTORM. Op de wekelijksche sportpersc##- ferentie, welke Donderdag gehouden werd op het departement van Volks voorlichting en Kunsten te den Haag', hield hopman H. Gansenkolk een uiteenzetting over het doel en streven van den Nationalen Jeugd storm. Het principe van den Natio nalen Jeugdstorm is voorbeeld geven en dan een goed voorbeeld geven, aldus de hopman. De Nationale Jeugdstorm wil naast het voorbeeld ook de totale opvoeding ter hand nemen, waarbij men uitgaat van een goed samen gaan van de lichamelijke opvoeding en de geestelijke vorming. Deze geestelijke vorming is uiteindelijk nog te verdeelen in verstandelijke vorming en karaktervorming. Bo vendien wordt de grootste waarde gehecht aan de gemeenschapsge dachte. De Jeugdstormer moet zijn eerlijk, moedig en trouw. De licha melijke opvoeding strekt zich uit over sport, speciaal in groepsverband en velddienst, als voormilitaire op leiding met orde-oefeningen. Bij de karaktervorming neemt de geschie denis een belangrijke factor in, waarbij men historische heldenfigu ren beter laat beleven. Het devies van den Jeugdstorm: „In Gods ver trouwen alles voor het vaderland." typeert zeef juist met welk een hoog ideaal de Jeugdstorm bezield is, en wie niet aan een schepper in welken vox-m ook gelooft, hoort niet in de rijen van den Jeugdstorm thuis. MUSSERT SPREEKT IN LEEUWARDEN. In een meer dan volle Harmoniezaal heeft de Leider.van het Nederlandsche. volk, Mussert, een rede gehouden in het kader van de actie voor nationale eenheid tegen het bolsjewisme. Voordat Mussert aan het woord kwam, sprak de districtsleider van We- peren een kort welkomstwoord, dat speciaal gericht was tot de -aanwezige Duitsche autoriteiten en de niet-leden van de N.S.B., die, zooals spr. het uit drukte, den moed hebben gehad om door een muur van tegenstand heen te breken en naar deze bijeenkomst te komen. Nadat gramofoonmuziek ten gehoore was gebracht en een groep van den Arbeidsdienst enkele liederen had ge zongen. beklom Mussert het versierde podium voor het uitspreken van zijn rede. Hij bepaalde zijn' gehoor voorna melijk bij dep harden strijd aan het Oostfront welke daar tegen het bols jewisme wordt gevoerd tot behoud van Europa. Er zullen thans ook van het Neder landsche volk offers voor het winnen van dezen strijd worden gevraagd, in welk verband verwezen werd naar de concentratie van krachten. Komende tot de in ons land gepleeg de sluipmoorden, verklaarde Mussert. dat hij niet wenschte, dat Nederlandsch bloed als wraak vaar deze moerden op Nederlanders zou vloeien. De distrlctsleider slpat de vej'gade-* ring, waarna het zesdf^couplet vaa het' Wilhelmus werd gezongen. LANGS Nederlands blonde kust Ï3 wreed de Dood getrokken. In het leven van allen dag trad hij onver hoeds op en greep den nijveren wer ker en argeloozen landgenoot. Vier en veertig menschen rukte hij uit het volle leven en dompelde een stad in rouw. Een droeve week ligt achter cns. Waarom? zoo vragen de overleven den en vooral de nagelaten betrek kingen. Waarom moet die zware tol betaald worden nog wel aan den zoogenaamden bondgenoot, die im mers beweert ons land alleen maar te willen helpen, den Nederlander als zijn vriend beschouwt? Engeland zegt toch voortdurend n i e t in oor log te zijn met Nederland maar schakelt den Nederlander méér in, den totalen oorlog dan de bezetter ooit deed! Het is begrijpelijk.-dat deze oorlog ook slachtoffers onder de burgerbe volking maakt. Als echter een „bondgenoot" aanvallen op Neder land onderneemt, mogen wij toch minstens verwachten, dat het „be schaafde en voor de vrijheid der kleine volken strijdende Albion" zijn bombardementen op de bezette gebieden zóó doorvoert, dat de ge volgen voor de burgerbevolking niet in onevenredige en even droeve als belachelijke verhouding staan tot het militaire „succes". rNP dien zwarten Vrijdag was van de veelgeprezen Britsche huma niteit voor de zooveelste maal al heel weinig te bespeuren zelfs niet nu er alle gelegenheid bestond- de „goede bedoelingen" te toonen. De vijandelijke bommenwerpers kwamen immers midden op den dag. gebruik makend van de weers omstandigheden en 'het uur, onver wachts boven de stad. Zij konden de bevolking'sparen, zooveel ze wilden en zooals plicht geweest was tegen over bondgenooten. Er werd echter de gemakkelijkste weg gekozen; een weg, die met ter zijdestelling van alle menschelijke opvattingen bij de geallieerden ge bruikelijk is geworden zij bekom merden zich niet om de burgerbe volking, maar wierpen van zeer groote veilige! hoogte hun bommenlast omlaag. TRIESTE rouwstoeten trokken langs Hollands wegen naar de be graafplaatsen her en der en met groote deelneming hebben stadge- nooten de slachtoffers van de Brit sche mentaliteit op hun laatstee gang vergezeld. Menige traan is vergoten om het leed dat hier werd aangedaah maar ook om de te leurstelling die opnieuw een groot aantal Nederlanders op deden. De Duitsche oorlogvoering kan ongebroken worden voortgezet maar burgers boetten het leven in. Deze Nederlandsche stad kreeg een voorbeeld van hetgeen de Duitsche bevolking ondervindt: terreur. En wanneer die terreur dan Nederland geldt, waarmede Albion niet in oorlog zegt te zijn, dan zeggen wij: Behoedt ons voor onze bondgenoo ten, die in barbarisme niet voor hun Sovjet-leermeester onderdoen. De Londensche vogelaars fluiten zoet voor de r a d i o hun fluiten de bommen, doen ons echter hun ware stemmen kennen. Zelfs de „echte" Nederlander is geschokt. Jammer en droevig alleen, dat voor het open gaan van z ij n oogen zoovelen landgenooten éérst de oogen middels bommen van den „bondgenoot" gesloten moet wor den. Jr. Aan het front in Tunesië. De be handelende arts der troepenverband- plaats schrijft voor den zwaar gewonde nog anel een opnamebewijs voor het naastbijgelegen lazaret of de hoofdver- bandplaats. Dan wordt hij op de snelste wijze verder vervoerd PK Pirath-PBZ-R-P ra Verdachten vrijgesproken. In Juni van het vorig jaar werd op de Prinsengracht te Amsterdam een auto gestolen, waarin voor 64.000 aan zilverbons werd ver voerd. Tegen drie mannen, die bij dezen diefstal betrokken waren, werden veertien dagen geleden door de officier van Justitie straffen van een en twee jaar gevangenis ge- ei scht. Vandaag heeft de rechtbank te Amsterdam deze mannen wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. THEATER EN DANS. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede, dat ten behoeve van allen, die bij het gilde voor Theater en Dans zijn aangemeld, voorloopig op lederen Maan dagmiddag van 2 tot 5 uur zitting zal worden gehouden in het gebouw Kei zersgracht 786 te Amsterdam.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1