Mussert en de herderlijke brief DAGBLAD VOOR Petroleum voor kookdoelelndet Sovjet-aanvallen stortten met zware verliezen ineen. Sederi wanneer is eerbied voor den arbeid strijdig met godsdienstige overtuiging 14 dooderi door Britsche luchtaanval. Knaapje vermoord. Socialisme van den Nieuwen Tijd. Verstrooide Bolsjewistische legeronderdeelen vernietigd. pantserwagens buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. Churchill's meening. Ciano in het Va*icaan. V.. STADSNIEUWS. Uitgave: Dagblad voor Noord Holland N.V. Alkmaar, Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lüncn). Postrekening 449041. DINSDAG 2 MAART 1943 HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 50. 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Het moordende staal zal in Nederland niet worden geheven De Leider der Nationaal-Socia- listische Beweging der Nederlan den heeft den gemeenschappelij- ken vormingsdag van het corps leiders der N.S.D.A.P. en der N.S.B. van het district Limburg als eerste gelegenheid aangegre pen het standpunt der Neder- landscihe Nationaal-Socialisten tegenover de van den kansel voorgelezen boodschap te verdui delijken. Tegenover de verwijten, die door de katholieke kerk gemaakt worden tegen den Nederlandschen Arbeids dienst wees Mussert er op, dat de Arbeidsdienst gegrondvest is op den eerbied voor den arbeid en op den wil om volk en vaderland te dienen Wanneer heeft men echter ooit ge' hoord, dat dit in tegenstelling staat tot een godsdienstige overtuiging? Mede-arbeid aan de vesting werken van Europa. Wanneer thans van den kansel af verklaard wordt, dat men zich van den Arbeidsdienst verre dient te houden, dan kan ik, aldus Mussert, slechts zeggen: „Ge moet niet alleen U daarvan niet verre houden, maar ik zal alles in het werk stellen om gedaan te krijgen, dat elke jonge man in korten tijd bij den Neder landschen Arbeidsdienst komt"! Voorts betoogde spreker onder luiden bijval, dat hij ook alles zal doen wat in zijn vermogen is, om de jeugdige leden van den Arbeidsdienst te laten meehel pen bouwen aan de vestingwer ken van Europa. Neg eens onderstreepte Mussert te Roermond, wat hij te Maastricht en Leeuwarden verklaard had over de kwestie van de studentenactie, n.1., dav de studenten hun taak ernstig dienden op te vatten en alles moe ten nalaten, wat gericht is tegen het Nationaal-Socialisme of tegen de be zettende overheid. „Wanneer de be zettende overheid hier de Neder- landsche jeugd gelegenheid geeft om te studeeren, terwyl tienduizenden studenten aan het 'front staan, dan moeten wij, Nederlandsche Natio naal-Socialisten, tegenover de be zettende autoriteiten den waarborg op ons nemen, dat het aantal stu denten overeenstemt met het aantal der werkelijk ernstig studeerenden en dat niemand meer aan de univer- 'iftteiten en hoogescholen iets. tegen de Nationaal-Socialisten en de be zettende macht onderneemt.". Student en gemeenschap. Met allen nadruk wees Mussert de studeerende jeugd van Nederland op haar moreele verplichtingen door haar eraan te herinneren, dat zij van het volk iets ontvangt. Het volk verwacht daarom dat de student da- gene, wat hij van de gemeenschap gekregen heeft, later aan het volk teruggeeft. Een student, die tot zijn 24ste jaar onderwijs genoten heeft, draagt een grootere verplichting dan hij, die reeds op 16-jarigen leeftijd aan het werk gegaan is en daarmee zijn volk iets gegeven heeft. Daarom mogen aan de universiteiten en hooge scholen alleen de ernstig stre vende studenten worden toegelaten. Wanneer zij met hun studie gereed zijn, moeten zij zich verplichten minstens een jaar lang voor hun volk en voor Europa in Duitschland te werken. j t. Mussert sprak de hoop uit, dat het aantal Nederlanders, die aan het front voor Europa vechten, eens grooter zal zijn. Deze eisch kan ver wezenlijkt worden, wanneer het volk als eenheid kan optreden, Mus sert zeide te betreuren, dat dit nog niet het geval is. Want hij ziet de Nederlanders liever als soldaten gaan, dan dat .zij als arbeiders worden opgesteld Hoe meer soldaten Nederland le vert, des te beter is zulks voor het volk en voor Europa. Zich richtend tot zijn aanhangers, om wier trouw hij niet bezorgd be hoeft te zijn, daar zii ondanks alle kerkelijke vervolgingen steeds aan zijn zijde gebleven zijn. spoorde hi.i hen aan zich aan te melden bil de hulppolitie en bij de landwacht, daar er nog duizenden gebruikt kunnen worden. Omtrent de ambte- narenkwestie zeide Mussert. „De Nederlandsche ambtenaar heeft er nooit naar gevraagd, of hem de re geering bevalt of niet. Veeleer is het de trots van het ambtenaren- Op den gemeenschappelijken vormingsdag van het corps lei ders der N.S.D.A.P. en der N.S.B. in Roermond heeft Mussert, on der het verwekken van diepen indruk, aangetoond, dat de Katholieke Kerk in Nederland al sinds 15 jaar een politiek volgt, die den weg moest berei den voor het Bolsjewisme. Tegenover deze gevaarlijke agita tie plaatste de Leider het parool: „Wie niet met ons is, is tegen ons, een middenweg bestaat er niet meer". Mussert heeft de kennelijk uit een vijandige houding ontstane aanklacht der kerken niet beant woord met woorden van haat, doch met zakelijkheid, en dit moet voor de tegenstrevers der Nationaal - S ocialistische gedachte een bewijs zijn, dat Mussert niet de versplintering wenscht van het Nederlandsche volk, maar zijn eenheid in den strijd tegen het Bolsjewisme. Inzake de voedselpositie verklaarde hij. dat er geen reden tot bezorgdheid bestaat. Wel dient er op gelet te wor den, dat er een rechtvaardige verdeeling wordt toegepast. „Wij zullen gemeen schappelijk front maken tegen den sluik handel en hieraan paal en perk moeten stellen." Nadat Hauptdienstleiter Schmidt nog de belachelijke verklaringen van Ger- brandi, dat Stalin Nederland ongemoeid zou laten, gegispt had, wees spr. de ver wijten, die de R.K. geestelijkheid haar jongsten herderlijken brief had gedaan, nog eens op scherpe wijze van de hand. Spr. besloot zijn woorden met een hartstochtelijken oproep, om in de oude verbondenheid in den strijd aan treden, opnieuw den eed van kameraad schap te zweren en voor een betere ge meenschap te strijden. 's-GRAVENHAGE, 1 Maart. J.l Zondag vielen Engelsche vliegtuigen in de late middaguren een stad in het Oosten van het land aan. Door het stelselloos afwerpen van bommen op woonwijken or/stonden daarin groote schaden aan "ebouwen, en de Neder landsche burgerbevolking had we derom 14dooden, 9 zwaar gewonden en talrijke lichtgewonden te be treuren. Met inbegrip van deze slachtoffers bedragen de totale verliezen van de Nederlandsche bevolking door Engel sche luchtaanvallen in de maand Februari 69 dooden, 55 zwaar gewon den en talrijke liéht gewonden Zondagmorgen heeft te Mum- meloo een schandelijk misdrijf plaats gehad. De zevenjarige Guus- je Zadelhof alhier, die zich naar de schuur van de boerderij had bege- De overwinning zal komen, ven, werd met verbrijzelden schedel tj door zijn vader gevonden, die, toen „n? v? 211 n bet niet-1 hij kwam kijken waar de jongen zijn van het volk en om het zijn of bleef, zelf door een onguur individu n.iet-zijn van Europa. Wie met werd aangevallen. De dader, de 34- vruwillig aan onze zijde staat, die I jarige D. J. Prinsen, werd door een J"*'-.,, zooals Hauptdienstleiter 17.jarigen jongen aangebracht en Schmidt verklaard heeft, een beetje legde voor de politie, na met het geholpen worden, want wij kunnen lijkje te zijn geconfronteerd, een net er niet op laten aankomen, dat I volledige bekentenis af. D® onver deze oorlog verloren wordt. Dank laat had het kind met bijlslagen om zij de eenheid van het commando het leven gebracht, zijn wij er echter zeker van dat deze corps geweest, in alle omstandighe den zijn plicht te doen, en ik weet, dat nog minstens 90 pet. zijn plicht wil vervullen. Zou de een of ander nog probeeren de rol van martelaar te spelen, dan zouden alle anderen toch blijven. Het gezonde menschen- verstand zal spoedig wel weer baan brekend' SPELEN MET PROJECTIEL HAD NOODLOTTIGE GEVOLGEN. Een 5-jarig zoontje van de familie Blauw uit Alphen aan den Rijn speelde met een gevonden scherpe patroon. Deze kwam tot ontploffing met als gevolg, dat de jongen in de liesstreek ernstig werd gewond. oorlog niet verloren wordt, maar I met een overwinning zal eindigen. De Nederlandsche nationaal-socia- listen zijn dankbaar, dat zij hun krachten kunnen wijden aan de overwinning. Met Hitier voer een nieuw, eendrachtig Europa. Met de woorden „Wij staan hier, wij kunnen niet anders en wij willen. ook niet anders" legde Mussert voor I JOHAN LAMMEN OVERLEDEN, de Nederlandsche nationaal-socialis- In de vroege ochtenduren is Zon- ten de gelofte af om met den Führer dag in zijn woning te Amsterdam de te strijden voor een nieuw, een- operazanger Jchan Lammen aan een drachtig Europa, waarin de voike- hartverlamming overleden. Johan ren in vrijheid zullen leven. In de Lammen werd op 9 November 1901 hand van den Führer heeft de Al- geboren en bereikte dus den 41 machtige de toekomst van Europa jarigen leeftijd, gelegd. De Nederlandsche nationaal- socialisten echter willen soldaten van Adolf Hitier zijn op den weg naar de Europeesche overwinning op het bolsjewisme. De lang aanhoudende bijval ge tuigde van de eenparige instemming der toehoorders met de woorden van den Leider van het Nederlandsche volk. Hauptdienstleiter Schmidt spreekt. Hauptdienstleiter Schmidt begon zijn rede met te wijzen op de gun stige berichten, die de laatste dagen van de oorlogstooneelen zijn bin nengekomen, waardoor ons geloof, dat de Duitsche legers na Stalingrad met de bondgenooten tot den aanval overgaan, zekerheid geworden is. Op aanschouwelijke wijze schil- VERDUISTER GOED. Heden van 18.197.25 Maan op 4.46, onder 13.27 6 Maart Nieuwe Maan Sleden vormen een brug. - Thans Is de Juiste oplossing gevonden De sleden worden uitgeladen en in den stroom getrokken. De noodbrug is klaar. Compagnie na compagnie trekt tijdens het vallen van de schemering over de rivier. De opmarsch gaat verder PK Heber-PBZ-R-P m Van 28 Februari 1943 tot en met 21 April 1943 geven de met „05" ge- numerde bonnen van de Bonkaart „EA" voor Kookdoeleinden, elk recht op het koopen van één liter petroleum. Aanvragen voor schippers, Schippers en schippersknechten, die werkzaam zijn in de riviervaart, binnenvaart (mét uitzondering van woonschepen, veerponten of daarmee gelijk te" stellen vaartuigen, de sleepvaart (met uitzondering van de zeesleepvaart) of op drijvend mate riaal, kunnen een aanvrage indienen voor de verstrekking van extra brandstoffen of petroleum voor kookdoeleinden. Tevens kunnen voor dit doel aanvragen worden inge diend voor woonaken, voor werk lieden e.d. Schippers, die voor een extra rantsoen in aanmerking meenen te komen, dienen zich te wenden tot de bevrachtingscommissarissen of hun agenten en daartoe het grijze „olieboekje" en ret bruine bevrach tingsboekje mede te brengen. VERLICHTING. Van 28 Februari 1943 tot en met 31 Maart 1943 geven de met „11 ver lichting" der bonkaart S 108 en de met „29 verlichting" der bonkaart S 208 gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een liter petroleum. De te verkrijgen hoeveelheid be draagt dit wordt uitdrukkelijk onder de aandacht gebracht thans een liter per bon in plaats van de tot nu toe gebruikelijke twee li ter. DE ZWOLSCHE VIERLING. Óp de eerste verdieping van het Kinderpaviljoen van het R.K. Zieken huis te Zwolle staan in een kamertje vier rose wiegjes. Het is een zeer special kamertje, tochtvrij en met een constante temperatuur, er een zeer groote couveuse. De toegang tot de kamer is ten strengste verboden. De zuster en de dokter zijn de eenigen, die vrijelijk in en uit mogen loopen, doch verder komen er slechts twee menschen. Dat zijn moeder en vader Fiffers, de ouders van de Zwolsche vierling, die het heel goed maakt. De moeder bezoekt haar kinder tjes één keer per dag, de vader komt een paar keer per week bij zijn kleintjes op bezoek. Inderdaad kleintjes, dat zijn die vier. Tentoonstelling te Amsterdam geopend. In de bovenzaal van de maatschappij „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam is op het oogenblik de ten toonstelling „Socialisme van den nieuwen tijd" ingericht. Deze tentoon stelling, welke is georganiseerd door den Nederlandschen Volksdienst in samen werking met de N. S. Volkswohlfahrt en welke reeds eerder in den Haag werd gehouden, geeft een overzicht van het werk, dat door deze organisaties wordt verricht. Het is een zeer interessante expositie, welke den bezoeker doet be seffen, welk een belangrijke sociale taak de Nederlandsche Volksdienst op zich heeft genomen en hem ook duidelijk maakt, wat reeds op het gebied van sociale zorg is bereikt. In aanwezigheid van vele autoriteiten, w.o. de gevolmachtigde van den Rijks commissaris, dr. Schröder, een ver tegenwoordiger van den commandant van de Luftgau Holland, Kreisleiter Pott van de N.S.D.A.P., de wethouder voor onderwijszaken dr. J. Smit en de leider van de hoofdafdeeling Voorlichting van den Nederlandschen Volksdienst, is de tentoonstelling Zaterdagmiddag officieel geopend. derde spreker een beeld van den lij- In één week 1060 vijandelijke densweg van het Duitsche volk sinds 1918, waaraan door Adolf Hitier een eind gemaakt is. Met duidelijk in zicht van den toestand heeft het nationaal-socialisme zich van het be gin af aan voorbereid op den strijd met het bolsjewisme, welks enorme gevaar het voorzien heeft. Zooals de strijd in het binnen land alleen door de concentratie van alle krachten tot het succes volle einde kon worden gevoerd, zoo dienen ook thans de volkeren van Europa zich aaneen te sluiten en alle krachten te mobiliseeren om de horden van Stalin in het Oosten te verslaan. In den proeftuin van den Bond van Bloembollencultuur te Heemstede ttaan thans de verschillende proct- gewassen der crocussen In vollen bloei. De resultaten kunnen nu be oordeeld worden. Het stroo wordt vcfwljdc«i A< Suvcos Pm In dezen strijd, die op 't laatste oogen blik door den Führer voor de redding van Europa is aanvaard, bestaat geen terugweg meer. Wanneer derhalve thans lieden, die ons nist begrijpen, zich in dezen strijd willen mengen en daar hun woordje over willen zeggen, dan moeten zij zich niet verbazen, wanneer zij door ons hard worden aangepakt. Tegenover de onmenschelijke methoden, waarmede 200 millioen bewoners van Sovjet-Rus land door Stalin in den strijd gedreven worden, stelt het Duitsche volk al zijn krachten beschikbaar om het Germaan- sche ras te behouden. Wanneer iemand vraagt: „Hoelang duurt deze strijd?" dan kunnen wij slechts antwoorden: „Dat weten wij niet, maar een ding weten wij: Zoolang er een druppel bloed door onze aderen vloeit, zoolang zullen in het Oosten Duitsche grenadiers staan en een muur vormen tegen het bolsjewisme". Zijn vertrouwen op de overwinning put het Duitsche volk uit het geloof in den Führer, die uit de rijen des volks is voortgekomen. Al is de weg ook nog zoo moeilijk, capituleeren, terugdeinzen heeft nooit voor den natlonaal-socialist bestaan. Hauptdienstleiter Schmidt richtte de volgende duidelijke waarschuwing aan al die kringen, die zich met plannen voor aanslagen bezig houden: Voedselpositie geen reden tot bezorgdheid. ,,Wfl zullen het niet toelaten, dat men in dit land het moordende staal opheft", waarna h(j aan alle nationaal- socialisten den dringenden oproep richtte, geen oogenblik te aarzelen om van het recht van zelfverdediging op de krachtigste wijze gebruik te maken. Duitsche vlootstrijdkrachlen succesvol in actie. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Maart. (D.N.B.) - Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Aanvallen, die de vijand ook giste ren ondernam op de fronten van het Koebanbruggehoofd, stortten met zware, bloedige verliezen ineen. Voor Noworossiisk schoot artillerie van het leger een met tanks geladen schip in brand. Aan het Mioes-front ging de vijand na een krachtige voorbereiding door de artillerie over een breed front tot den aanval over. De bolsjewisten wer den reeds vóór de voornaamste ge vechtslinie door het afweervuur uit eengedreven. De eigen aanval in het gebied van joem won ook gisteren overdag ver- ar terrein. De aanvalsdivisies wierpen en vijand, die zich taai verzette, op en over de Donetz terug. Verstrooide en afgesneden bolsjewistische strijd krachten werden in de pan gehakt. Hierbij werden 23 pantserwagens stuk geschoten, talrijke gevangenen ge maakt en een groote buit binnenge bracht. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie deden krachtige aanvallen op terugtrekkende vijande lijke colonnes en bestookten geconcen treerde bolsjewistische strijdkrachten In de gevechtsgebieden van Charkof, Koersk en Orel en ten Z. van het Ilmenmeer mislukten talrijke aanval len van den vijand in zware gevechten. Op een plaats werden gemotoriseer de troepen der bolsjewisten ingesloten en vernietigd. Op een smalle, vooruit geschoven bocht in de stelling ten Z. van het Ladogameer deed de vijand gisteren achter elkaar tien aanvallen, die alle werden afgeslagen, waarbij de vijand vele verliezen leed. In de periode van 21 tot 28 Febr. werden aan het Oostelijke front 1060 bolsjewistische pantserwagens door formaties van het leger vernield, buitgemaakt of voor den strijd onge schikt gemaakt. Duitsche vlootstrijdkrachten vernie tigden bij herhaalde acties voor Nowo rossiisk 1 torpedoboot, 4 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 6500 b.r.t., alsmede 2 kustvaartui gen. De luchtmacht vernietigde nog 2 andere transportschepen van den vijand. De aanval van Duitsche en Italiaan- sche troepen aan het Noord-Tunesische front leverde nieuwe vorderingen op. In den afgelpopen nacht werden, vol gens de tot dusver ontvangen berichten, 3 groote vijandelijke transportschepen voor de Algerijnsche kust door lucht- torpedo's getroffen. De vernietiging van 1 schip van 7000 b.r.t. is zeker. In de Middellandsche Zee boorden duikbootjagers van de Duitsche marine 1 vijandelijke duikboot in den grond. Bij aanvallen, die in militair opzicht zonder eenige uitwerking bleven, van Britsche vliegtuigen op enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen en op een steunpunt aan de kust van den Atlantischen Oceaan, evenals bil enkele bommen, die in den afgeloopen nacht op West-Duitschland werden ge worpen. leed de bevolking verliezen Vijf vijandelijke bommenwerpers wer den neergeschoten. In den strijd tegen de scheepsruimte van Groot-Britannië en de Ver. Staten van Noord-Amerika brachten duikboo- ten in Februari 82 vijandelijke koop vaardijschepen met een totalen Inhoud van 545.300 b.r.t. tot zinken en torpe deerden zij 14 andere schepen, waarvan een aantal als gezonken kan worden beschouwd. Motortorpedobooten boor den 3 koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van 6500 b.r.t. in den grond. De luchtmacht bracht in dezelfde periode 5 koopvaardijschepen met in totaal 25.000 b.r.t. tot zinken en beschadigde 14 koopvaardijschepen ten deele zwaar. •Zoodoende werden in de maand Februari 576.800 b.r.t. aan vijande lijke koopvaardij tonnage vernietigd. Duikbooten brachten voorts 1 kruiser, 1 torpedojager en 3 konvooivaartuigen tot zinken. Andere eenheden van de marine vernietigden 3 motortorpedo booten, 2 patrouillevaartuigen, 1 ra- vitallleeringsschip en 1 duikboot. Voorts werden door de luchtmacht 1 duikboot tot zinken gebracht en 2 kruisers alsmede 1 klein oorlogsvaar tuig beschadigd. DE WIJZIGINGEN BIJ DE POLITIE EN HET ADRESSEEREN VAN STUKKEN Met ingang van 1 Maart 1943 is de taak van de procureurs-generaal als fungeerende gewestelijke direc teuren van politie overgegaan op de gewestelijke politiepresidenten. De gewestelijke politie-presiden- ten zijn vertegenwoordigd te Am sterdam voor Noord-Holland en Utrecht, te Rotterdam voor Zuid- Holland en Zeeland, te Groningen voor Groningen, Friesland en Dren te, te Arnhem voor Overijsel en Gelderland en te Eindhoven voor Noord-Brabant en Limburg. Alle verzoekschriften en andere stukken, die volgens de bepalingen van wetten, verordeningen en ande re voorschriften tot de procureurs generaal in hun hoedanigheid van gewestelijk directeur van politie moeten worden gericht, behooren van 1 Maart af bij de gewestelijke politie-presidenten, voorloopig nog zetelende aan de tegenwoordige hoofdbureaux van politie in de hier- vorengenoemde gemeenten, te wor den ingediend. Churchill zeiede op 30 Maart 1930: De Sowjet regeering heeft met haar overval op de heldhaftige Finnen aan de geheele wereld de verwoestingen getoond, die het communisme aan richt in de substantie van iedere natie, die een slachtoffer is van deze doode- lijke geestelijke en moreele ziekte. AMERIKA EN DE BUITEN- LANDSCHE STEUNPUNTEN. De Amerikaansche minister van marine heeft op de persconferentie verklaard, dat de V.S. reeds thans met de onderhandelingen moeten beginnen aangaande de buitenland- sche steupunten, die het land na den oorlog zal noodig hebben. Hij merk te verder op, dat naar zijn meening de kwestie der souvereiniteit van de daardoor getroffen buitenlandsche gebieden niet van groote beteeke- nis is. NEDERLAGEN VOOR TSJOENGKING. De vernietiging van sterke troe penformaties van Tsjoengking maakt volgens Domei snelle vorde ringen. In de provincie Kiangsi heeft de 89e divisie van Tsjoengking Don derdag meer dan 3000 man verlo ren. In de provincie Hoepeh werden, hevige gevechten geleverd, waarbij de troepen van den Chineeschen ge neraal Wangtsjing Hai 1200 man aan dooden en 400 aan gevangenen verloor. Het sterk verdedigde wijd vertakte net van stellingen, dat door de Chineesche troepen gedurende vele jaren was aangelegd, is door de Japansche strijdkrachten veroverd of in puin gelegd. 5 April Braat-Ve zal het echtpaar W. 'erwijmesen te Sprundel zijn diamanten huwelijksfeest vieren. Beide echtelieden zijn reeds ver in de tachtig, doch genieten nog een goede gezondheid. ARBEIDSDIENST VOOR MEISJES. Zij,,die zich nog wenschen op té geven voor de Juli-October lichting van den Arbeidsdienst voor meisjes, kunnen hun aanvraag schriftelijk richten aan de afdeeling Registratie van den staf Arbeidsdienst voor Meisjes, Woestduinlaan 1 te Doorn. Aanmeldingen voor de Juli-lich- ting moeten uiterlijk 1 Mei 1943 zijn ingezonden. ROME, 1 Maart (D. N. B.) - Vandaag heeft graaf Galeazzo Ciano op plechtige wijze zijn geloofsbrieven van nieuwen Italiaanschen ambassadeur bij het Vati- caan overhandigd. GEZONDHEIDSTOESTAND VAN ROOSEVELT VEEL BETER Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, is de gezond heidstoestand van Roosevelt zeer veel beter geworden. ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN MEXICO. In Mexico wordt vandaag, naar de Britsche berichtendienst meldt, de algemeene dienstplicht van kracht. Totdusver bestond het Mexicaan- sche leger alleen uit vrijwilligers. SLECHTS TWEE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den nacht van 28 Febr. op 1 Maart hebben slechts twee Britsche vliegtuigen boven West-Duitsch ge- -bied gevlogen. SLUITING VAN AMUSEMENTS LOKALEN IN NOORWEGEN. Naar het departement van Han del bekend maakt, worden in Noor wegen alle bars, amusements- en nachtlokalen, alsmede luxe restau rants gesloten. „Controleert Uw gas- en electriciteitsverbruik geregeld." SCHURKENSTREEK. Er zijn diverse soorten van schur- kenstreeken, doch men zal het met ons eens zijn als wij de onderstaan de kwalificeeren als een der meest laaghartige, die te bedenken zijn.. Iedereen zal zich nog herinneren wat zich twee weken geleden. Vrij dag, afspeelde in onze stad. Welnu, tot de stadgenooten die terstond ruimte afstanden, om de op straat loopenden zooveel mogelijk veilig heid te verschaffen, behoorde ook de heer Wyma, eigenaar van de bak kerij aan den Brakkeveldweg. Niet alleen zette hij den winkel en de bak kerij open, doch eveneens zijn par ticuliere woning. Het geheele huis was in enkele seconden gevuld met menschen en men zou mogen aan nemen dat men zulk een gastvrije uitnoodiging. zoo spontaan gegeven, op prijs stelt. Nauwelijks- waren de schuilenden echter weder verdwe nen, of de heer Wyma moest tot de trieste ontdekking komen, dat een der „gasten" zich aan zijn bonnen- voorraad vergrepen had. Een vrij groot aantal rantsoenen was verdwe nen uit de woning, zonder eenigen twijfel meegenomen door een der schuilenden. Een woord van de scherpst moge lijke afkeuring verdient deze daad. Het is te wenschen, dat men te we ten zal komen wie de onverlaat is, opdat deze zijn gerechte straf kan krijgen. WERELDSTAD VARIÉTÉ IN CASINO. De Heldersche Racing Club boekt een uitstekend ge slaagden middag. Een stampvol Casirjo heeft Zon dagmiddag genoten van een- variété- programa, dat bijzonder verzorgd was. De heer Thiissen, voorzitter van HRC, sprak een kort openingswoord, waarin hii op het feit wees, dat de eigen amusementsafdeeling door de bijzondere omstandigheden, waarin wij in Den Helder verkeeren, niet in staat was hoofdzakelijk door ge brek aan medewerkenden iets te presteeren. In de eerste plaats was daar het optreden van San Li Fo met haar Oostersche magie. Wij hebben haar enkele maanden geleden reeds in de Casinozaal bewonderd en toen gewezen op de aardige goocheltrucs, die zij ten beste gaf. Ook nu heeft men weer van deze vingervlugge dame versteld gestaan. Mej. Annie Neefkes gaf enkele dansen ten beste, die door het pu bliek gewaardeerd werden. Jack Jr. verrichtte eenige staal tjes van acrobatiek. De 14-jarige jongeling maakte losse salto's met een verbluffend gemak. Hij liet zich van een hoogte van ongeveer drie meter achterover in handstand op een tafel vallen en wist zijn lichaam met een zeldzame lenigheid van be weging over het tooneel te rollen. Een komisch caricaturist en sneltee- kenaar, mr. Max, ontbrak niet op dit zeer gevarieerde programma. En zijn frappante staaltjes met een stukje houtskool en papier waren de moeite waard. Bijzonder aardig waren de Rollings, een nummer op rollende kogel,s waarbij op zeer verdienste lijke wijze gejongleerd werd met diverse voorwerpen. Een nummer, dat bijzonder veel succes oogstte, was Kajanoff met zijn concertino en baby-accordeon. Een muzikaal staaltje van behendig heid op een accordeon. Voor het eerst waren wij getuige van het optreden van de Heldersche accordeonvereeniging Inter Nos, be staande uit 14 dames en heeren on der leiding van den heer Strang. Inter Nos staat nog in de kinder schoenen, toch wordt er reeds ge speeld op een wijze, die iets belooft voor de toekomst. De drie Savtons, kunstwielriiders bil uitnemendheid, gaven tenslotte hun sensationeele acrobatische toe ren op verschillende rijwielen. Een nummer dat met bewondering werd gadegeslagen en een hartelijk ap plausje ontving. Als conferencier trad op Arno Klein, die ook reeds eerder in den Helder ot> de planken was geweest. Beschaafd, geestig en vlot, in zijn op treden, wist hij tusschen de ver schillende nummers van het pro gramma. de bezoekers van het Casi no uitstekend te vermaken. AI met al, een volkomen geslaag de voorstelling.Th. Biilsma. VISSCHERIJ URK, 28 Febr. 1943. Heden waren de wijzen der visch: Karper 72 ct.; Snoek baars 68 ct.; Roode baars 36 ct.: Blei 59 ct.; Groote voorn 30 ct; Kleine voorn 22 ct., alles per kg.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1