DAGBLAD VOOR Inter-Geallieerde controversen. Regen en modder belemmeren operaties Zuidoost-front. 2110 gevangenen en aanzienlijke buit in Noord-Afrika. Luchtaanval op Hamburg. aan Britsche vlootverliezen zwaar. Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis. Groot-Londen gebombardeerd. Sterke formaties vernietigden militaire doelen. East is easi and west is west and never the twain shall meet. Geloof en Fanatisme. Aanvullende Beursmaatregelen. Wie bedreicst den wereld vrede Britsche luchtaanval op treinen. Boeken voor landgenooten in Duitschland. STADSNIEUWS. Ir. van Emmenes naar Den Helder Lezing over „Techniek en Tactiek op hst voet balveld® De driedubbele moord te Schiedam. Daders veroordeel tot levenslang. Geen promotie! Geen degradatie! Problemen van den dag. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche édltie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 5 MAART 1943. HPT DERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 4 Maart. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Zudelijke deel van het Oostelijke front worden de krijgsoperaties door regen en modder sterk belemmerd. De Duitsche tegenaanval maakt on danks de moeilijke weers- en terreingesteldheid nieuwe vor deringen. Over een frontbreedte van 250 kilometer staan onze aanvalsdivisies aan den midden- en bovenloop van de Donetz. De stad Slavjansk werd stormen derhand veroverd. Een ver ach ter het front afgesneden vijan delijke formatie werd tot den strijd gedwongen en uiteenge slagen. Het gros van het derde bolsjewistische pantserleger is in het gebied ten Zuiden van Charkof nauw omsingeld en pro beert tevergeefs naar alle kan ten door te breken. De Britsche minister van Marine. Alexander, heeft bij het indienen van de nieuwe marinebegrooting in het Lagerhuis verklaard, dat de vloot van Engeland en de Dominions sedert de indiening van de vorige begrooting de inspannendste en gevaarlijkste periode van haar geheele geschiedenis heeft doorgemaakt. i?e van de Britsche thuisvloot, a dus Alexander, bestaat in de eerste plaats in de bescherming der Engel sche kust. Bovendien moet zij de leve ranties van Engeland en de Ver. Staten aan de Sovjet-Unie beschermen. Deze operaties hebben Engeland behalve oorlogsschepen, vele koopvaardijsche- kost 611 menschenlevens ge- In dit verband gaf hij toe, dat de ver liezen aan torpedojagers en duikbooten zwaar zijn. Ten slotte sprak Alexander over het Britsche scheepsbouwprogramma, dat zooais hij zeide, moet worden be schouwd in samenhang met het pro gramma van de Ver. Staten en de an dere geallieerden. De hoeveelheid reparatiewerk is in 00£1.°g Yeel grooter dan in den De hevige afweergevechtem in het vor'g?n- Men kan niet zeggen, dat het gebied ten Noord-Westen van aantal vijandelijke duikbooten niet toe- Koersk duurden ook gisteren voort 2een\.' duikbootproductie is grooter Nieuwe in vele golven achter elkaar Üan, v aantal buiten gevecht gestelde uitgevoerde aanvallen der bolsie- d 0 en" wisten in het gebied ten Noord- Westen van Orel werden met zware f verliezen afgeslagen. I De aan het Noord-Tunesische front nieuw gewonnen stellingen viel de vijand gisteren gedurende den ge- heelen dag tevergeefs aan. Tijdens de gevechten in de afgeloopen week werden in Noord-Tunesië 2.110 gevangenen gemaakt, 68 pantserwagens en gepantserde verkenningswagens stukgeschoten en 36 stukken ge schut vernietigd. Enkelijke vijandelijke storings vliegtuigen vlogen overdag boven Noord-Duitschland zonder bommen peer te werpen. In den afgeloopen nacht viel de Britsche luchtmacht West en Noord-West-Duitsch gebied aan. Vooral in het gebied van groot-Hamburg en in landelijke gemeenten in de omgeving ont stond door brisant- en brand bommen vrij groote schade aan gebouwen. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers, luchtdoel artillerie van de luchtmacht en luchtdoelartillerie van de mari ne schoten veertien meermoto- "WSe vliegtuigen neer. Een ander vijandelijk vliegtuig werd over dag aan de Nocrsche kust neer geschoten. In den nacht van 3 op 4 Maart be- Een Duitsche lichte kruiser op hooge zee PKFröhlich-DV-R-Pm De Duitsche luchtmacht deelde in den nacht van Woensdag op Donder dag harde slagen uit aan militaire doelen van Groot-Londen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen wier pen, vliegend in verscheidene golven, talrijke brisantbommen van zwaar en het zwaarste kaliber, alsmede dui zenden brandbommen omlaag, die vernietigende verwoestingen aan richtten. Andere gevechtsvliegtuigen waren boven de Zuidkust van Groot Brittannië in actie. Alle hierbij ge bruikte vliegtuigen keerden op hun basis terug. ONDERZOEK NAAR HET GRAF VAN PETRUS. VATICAANSTAD, 4 Maart. (Ofi). - Volgens een rapport van den secretaris van het kerkelijk archeologisch insti tuut, mgr. Belvederin, hebben de na sporingen, die in de kelderverdieping van de St. Pieterskerk naar het graf van den prins der apostelen zijn ge daan, geen beslissend resultaat opgele verd. (Van onzen Haagschen correspondent) Dat er tusschen Engeland en Ame rika verschillende punten van geschil bestaan, is nu langzamerhand, wel een algemeen erkend feit. De ruzies in en om Afrika en meer speciaal Marokko en Algerije zijn via pers en radio gemeengoed aer geheeie wereld geworden en de jacht op steunpun ten, die Amerika in de Engelsche jungle houdt, trekt al eenigen tijd de algemeene aandacht. Minder bekend tot nog toe, doch minstens even fel zijn de tegenstel lingen tusschen Moskou en Londen en de voornaamste twistpunten zijn Polen en Yougo-Slavië. In September 1939 verklaarde En- munistische benden als „strijd" tegen de Duitschers beschouwt. Zij is, om dit te onderstrepen, zelfs zoo ver ge gaan, dat zij de acties dezer commu nistische benden in haar weermachts- berichten vermeldt. Het is begrijpelijk, dat ten gevolge van al deze perikelen in Engeland thans een heerlijke familie-ruzie ont brand is. Minder begrijpelijk is het, dat er nog zoovelen zijn, die uit de machteloosheid van Engeland geen les willen leeren. Waneer reeds in het huidige stadium Engeland niet bij 'achte is, paal en perk te stellen aan de eischen van zijn Ooster- sche bondgenooten, kan men op zijn tien vingers natellen, hoeveel succes het zou hebben bij een eventueelen zegevierend Moskou. Afgezien van (Van onzen BerUjnschert correspondent.) DE feiten volgen elkaar met kalei- doscopische snelheid op. Wij leven in een tempo, dat voor kalm en langzaam denkende stervelingen nauwelijks valt bij te souden. Maar wie niet ten onder wil gaan, die moet mee marcheeren in het tempo, dat door de omstandigheden wordt ver langd. En in het stellen van eischen is deze tijd hard en onverbiddelijk. Nog hingen wij met onze gedachten in het Berlijnsche Sportpalast, waar dr. Göbbels op de hem aangeboren wijze den bitteren ernst van den toe stand en de daaruit voortspruitende gevolgen uiteenzette, toen in Mün AMSTERDAM, 4 Maart. - In aan sluiting aan de maatregelen inzake den handel in en de noteering van fondsen heeft de voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhan del (bedrijfsgroep effectenhandel) nog het volgende bepaald: Aan de fondsen, waarin de han del tot hoogere kosten dan die van 2 Maart 1943 of voorafgaande dagen is verboden worden toegevoegd: Oprichtersaandeelen, oprichters- bewijzen, winstaandeelen, winstbe wijzen, restantbewijzen, waiTants en soortgelijke fondsen, onder wel ken naam ook voorkomende. Voorts zullen de volgende bepa lingen worden toegevoegd: Het is den leden verboden buiten stookte de Duitsche luchtmacht het geland den oorlog aan het Duitsche het feit dat de USA hard nn wps gebied van groot-Londen met bri- tijk, omdat het den Duitschen aanvat - ïeit-.aaI.ae UÖA nam °-p w-eg santbommen van zwaar kaliber .piet duizenden brandbommen. Duitsche kustbatterijen staan overal gereed, om de pogingen van den vijand, het vasteland te naderen, al te slaan. Proetalarmeeringen en schiet- oeleningen houden de strijdbaarheid der bedieningsmanschappen op het hoogste peil. Onze toto toont hoe de mannen In geval van alarm met razende snelheid naar het gescnut stormen. PK Gebauer-iranso-F-P m De wereldvrede wordt veel meer door de intriges en cc samenzweringen der communisti sche internationale bedreigd dan door iets anders. De Komintern heeft'sinds haar oprichting van het hoofdbureau te Moskou uit gewapende opstanden en ^evo luties in Oostenrijk, Duitsch- land, Portugal, Hongarije, Bo- livië, Finland, Japan en China geënsceneerd. Zij was een van e voornaamste factoren voor den burgeroorlog in Spanje en ree van het begin of aan hadden agenten der Komintern het b en de controle in handen van die genen gelegd, die hun Plan"e j moesten uitvoeren en he moesten bereiken. ^y k haar invloed in Frankrijk, w zy op het punt staat omjdenzelf- den toestand te scheppen waar nemen en wy kunnen van dag tot dag in ons land sporen van haai activiteit zien, b.v. de on®®n g heden in de industrie, spionnag in onze wapenfabrieken en satK) tage op onze oortogsschepen vliegtuigen. Times 18 Maart 1939. beschouwde als een inbreuk op de garanties die het Polen gegeven had. Nog tijdens den veldtocht tegen Polen bezette de USRR een groot gedeelte van het oostelijk Polen en hoewel het er later door de zegevierende Duitsche 'troepen zeer snel uitgesla gen werd, blijft het 'er, blijkens publi caties in de „Prawda", nog steeds aanspraak op maken na den oorlog en in geval van een overwinning dit stuk van Polen in te lijven. Trou wens, het betreffende artikel van de Prawda sprak tevens van rechten op Finsche gebiedsdeelen, de Balti- sche Staten en Bessarabië. In antwoord hierop heeft de Poolsche emigranten- regeering bij monde van zijn leider Sikorski (die in 1920 een oog liet in den slag van Warschaujj waar de bolsjewiki hun veldtocht tegen de Polen zagen teloor gaan) een vurig protest losgelaten. Aansluitend bij de garanties, die Engeland gegeven heeft, bepleit Sikorski thans zijn recht in Londen. Engeland is echter zoo goed als machteloos en zijn regeering tracht dan ook zoo veel mogeliik bui ten dit conflict te blijven. In het ambtelijk orgaan van het Sovjet gezantschap te Washington zijn de bolsjewistische eischen nog eens uit voerig behandeld en op dit artikel is de „New-York Times" dan nog eens teruggekomen met een b°toog over de rechten der USSR. Een Asso- nress telegram heeft daaron gemeld, dat er geen vooruitzicht bestaat on eenovereenkomst tusschen Polen en de Sovjets. Trouwens, de kwestie Yungo- Slavië is al even interessant. Zooals men w2"' vechten er hier e" n'nir Zuiu-Slav'ë nog benden. Gedeel telijk ziin d^t nationalistische Set- vrn gedeeltelijk communisten. Mos- kou'heeft nu aan de Servische regèé- j„ Tonden medegedeeld, dat zij <jerT strijd dep Serven officieel niet en alleen d°h strijd der com- zijn het beetje macht en kracht, dat Engeland nog heeft, te beknotten. VERDUISTER GOED. Heden van 18.25—7.18 Maan op 6.59, onder 17.15 6 Maart Nieuwe Maan chen, de Stad der Beweging, reeds landsche effecten, waarop het bo de veteranen der nat.-sociahstische venstaande verbod toepasselijk is beweging in 't historische Hofbrau- (waaronder dus ook ziin begrepen haus bijeenkwamen, om naar een cetrifieaten van Amerikaansché aan- proclamatie van den Führer te luiste- deelen), tot welker verhandeling Ten. De mannen en vrouwen, die hier toestemming is verleend door het ter herdenking van den oprichtings- deviezeninstituut, anders te verhan dag der partij, vóór 23 jaar, dicht delen dan door tusschenkomst van aaneenzaten, beseffen maar al te een der hoeklieden. die het betrok- goed, dat de strijd een kritiek sta- ken fonds ter beurze plachten te dium doormaakt, dat heel het Duit- verhandelen. sche volk opjactieve wijze moet deel- Aan bedoelde hoeklieden wordt nemen aan dezen strijd en dat het opgedragen omgaand aan het secre- menschelyk prestatie-vermogen een tariaat van de Vereeniging voor den buitengewoon zware proef zal on- Effectenhandel mededeeling te doen dergaan. van de soorten dezer buitenlandsche effecten, welke zij verhandelen e<h CEDERT den 24sten Februari 1920 van de koersen dezer buitenland- heeft men het mee en het tegen sche effecten op of vóór den 2en van een vaste overtuiging aan den Maart 1943. lijve ondervonden. Men weet, wat een overwinning kost, maar minstens I DE STEM DER SS. evenzeer, hoe zwaar een nederlaag Luistert op Zondag 7 Maart van 11.30 weegt! Hét aanvaarden van het pro- tot 11.45 uur over den zender Hilver grimma, dat de Führer toen uiteen- sum 1, op golflengte 415 meter, naar de zette, beteekende het begin van stem der SS., onderwerp: Bolsjewisme, den strijd om Duitschland's voort bestaan, om de herwinning van zijn onafhankelijkheid. Na den 30sten Januari 1933 kwam er een keerpunt in den strijd, want van dien dag af begon de verwezenlijking van het gestelde ideaal een voor elkeen zicht baren vorm aan te nemen. Duitsch- land heroverde onder Adolf Hitier de hem toekomende plaats onder de volken van Europa. 'THANS moeten alle beschikbare krachten in heel Europa gemobi liseerd worden om den strijd tus schen het nat.-socialisme en 't com munisme tot het gewenschte resultaat te brengen. Héél het continent moet meevechten of meewerken, al naar de omstandigheden dit eischen. Zoo als Adolf Hitier 23 jaar geleden de 25 punten van zijn partij-programma bekend maakte, zoo liet hij thans bij monde van Hermann Esser de pro clamatie voorlezen, waarin met on verbiddelijke duidelijkheid wordt gezegd, waar het om gaat. Om een j strijd op leven en dood tusschen het nationaal-socialisme en het bolsje wisme. „Wij zullen de macht der joodsche wereldcoalitie breken en uitroeien en de menschheid, die om vrijheid en leven, om haar dagelijksch brood vech(, zal in dezen strijd de eindoverwinning behalen." Aldus voorspelt Adolf Hitier in zijn pro clamatie en de ervaring heeft ge leerd, dat hij er de man naar is om woorden in daden om te zetten. Het voorjaar nadert. In Amsterdam worden door den stadsbeplantings- dienst de boomen weer gesnoeid. Hoog boven den beganen grond ont doet de snoeier den boom van zijn doode takken VNP-De Haan-Pax m Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief, Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. - Gisteren werden bij uit militair oogpunt doellooze terreuraanval- len van Britsche vliegers op spoortreinen, schepen en auto's vijf Nederlandsche burgers ge dood, 5 zwaargewond en 11 licht gewond. Woorden en daden. OPNIEUW, en nog geen week na dat wij onzen afschuw uitspraken over den Britschen aanval op een kustplaats in het Noorden van ons land, is er aanleiding met een over- kropt gemoed te schrijven over den barbaarschen terreur van de geal lieerde vliegers op de Nederland sche burgerbevolking. Mocht het <?p- treden der Britten nog een kleine categorie Nederlanders, die zich in verdwaasde, deemoedige aanhan kelijkheid aan den Engelschen zen der blijven klayipen, ongeroerd hebben gelaten hoewel niemand dat kan begrijpen en trouwens ook niet heeft geconstateerd thans is zelfs de meest verstokte anglomaan één in gevoelen met alle Neder landers. Over dit met permis sie schunnige optreden heerscht een ongekende eenstemmigheid. De werkelijkheid spreekt hier trouwens te sterk; men wéét, dat geen ontkennen, geen oogen sluiten, baat, In alle lagen der bevolking, maar vooral onder de reizigers, die van pijnlijke nabijheid het optreden van „beschaafde bondgenooten" konden gadeslaan, is een bittere stemming ontstaan. NjU weet geheel Nederland, dat Nederlanders het leven lieten door schandelijke Sovjet-methoden, door Britsch-bolsjewistisch sadisme. En glashelder zonder dat iemand daar op behoefde te wijzen is het nu eensklaps tot iedereen doprge- drongen dat de Britten niet strijden voor óns en onze vTiiheid, of voor andere landen in Europa, zooals zij het uit propagandistische motieven zoo zoet weten voor te spiegelen maar dat zij in werkelijkheid een angstigen strijd voeren voor eigen lijfsbehoud, voor hun eigen heer- schers- en uitbuitingspositie. En om dien strijd tot een goed einde te brengen is hun iedere methode goed dan hebben zij, plat gezegd, „lak" aan ons Nederlanders, zooals zij tot dusverre aan ieder land, waarvoor zij beweren te vechten, „lak" hadden. Tusschen de mooie woorden van den Oranjezender en de daden van de Britsche luchtmacht is een groot verschil. Hoe groot, dat geven de onschul dige Nederlandsche slachtoffers aan, die aan den Brit ten offer vielen. Jr. CHURCH1LL EN ROOSEVELT HERSTELD De Engelsche nieuwsdienst meldt: Minister-president Churchill, die hersteld is van zijn ziekte, heeft gis teren in een vergadering van den [kabinetsraad het voorzitterschap ge- V°Ook President Roosevelt is van ziin ziekte hersteld. Woensdag heeft hy zijn ambtsbezigheden hervat. EGYPTISCHE DOUANE NEEMT OPIUM IN BESLAG. De Egyptische douane heeft, naar Radio-Londen bevestigt, een gewel dige hoeveelheid opium in beslag ge nomen, dat bestemd was voor de be zettingstroepen. De waarde van dit opium bedraagt naar schatting 65.000 pond sterling. In een kolenmijn van de onderne ming Bethune te Annequin heeft een ontploffing plaats gehad. 13» mijnwerkers kwamen om het leven. Voorts werden tien werklieden ern- 1 stig en drie licht gewond. Door de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders wordt het gemis aan .ontspanningslectuur sterk gevoeld. Dit is vooral het geval met die arbeiders die in kampen ver van bewoonde streken te werk ziin ge steld. Jongens en meisjes van den Jeugd storm zullen Zaterdag a.s.'eéri huis aan huis-inzameling houden om in die behoefte te voorzien. Boeken en tijdschriften alleen in de Nederland sche taal, doch niet van politieken aard, zijn welkom. Met vertrouwen wordt in dit geval een beroep ge daan op geheel ons volk, omdat de lectuur aan alle werkers, ongeacht hun godsdienstige of politieke ge zindte, verstrekt wordt. Men beden ke, dat de Jeugdstorm niets voor zich zelf vraagt en onthoude onze zoo ver van huis en haard gedwon gen tewerkgestelde landgenooten dan ook niet de zoo begeerde ont spanningslectuur, omdat men den ■Jeugdstorm als zoodanig misschien niet sympathiek vindt. Hiervoor is het doel te sympathiek. Men zorge ar voor, dat ook uit ons gewest kisten met boeken en tijdschriften naar onze landgenooten kunnen worden gezonden. Uw bijdrage wordt gaarne tege moet gezien bij de navolgende adressen: gewest, kwartier N.J.S., Spaarne 94 te Haarlem, en Streek- kwartier N.J.S.. Wiliemsparkweg 188 te Amsterdam. Het adres voor Alkmaar is de heer B. Schierbeek. Wcsterweg 128. TRAGISCH EINDE VAN ROOFTOCHT. Gisternacht werd door inwoners van Koog a.d. Zaan hulpgeroep ver nomen uit de richting van de Zaan. Toen men op onderzoek uittoog bleek dat een roeibootje was omge slagen, waarin zich twee mannen be vonden, waarvan er één gered kon worden. De mannen waren op roof uitgeweest en hadden eenige pakken zeep gestolen, waarbij op de terug reis het bootje omsloeg. Van den tweeden persoon, den 21-jarigen Zaandammer A. de B., werd niets meer vernomen, zoodat wordt aan genomen. dat hii verdronken is. TIEN BRITSCHE BOMMENWERPERS VERMIST. Na aanval op Groot-Hamburg. De Britsche berichtendienst geeft toe, dat na den Britschen luchtaanval op Groot-Hamburg in den afgeloopen nacht tien bommenwerpers vermist worden. Gedurende de laatste weken kon men tuigen heeft "den Paus bijzondér I in „De Sportkroniek," het officieele smartelijk getroffen, daar hij in deze orgaan van den Nederlandschen Voet' kerk tijdens zijn verblijf in de Duit- balbond, herhaaldelijk constateeren, sche hoofdstad als apostolisch mm- dat er sprake is van een groote activi- tius verscheidene malen H.H. mis- 1 teit in7ake het doen houden van lezin- sen opgedragen en gepreekt heeft. De Kathedraal werd inderdaad be schouwd als de officieele kerk van de nuntiatuur waarin o.a. naar aan leiding van den verjaardag der kro ning de officieele ceremonieën wer den gehouden. Paus Pius XII prefe reerde deze kerk boven alle Berlijn sche kerken en verhief haar na de sluiting van het concordaat met DE ST. HEDWIGS KATHEDRAAL. De Stamp te Turijn publiceert het onderstaande uit Rome afkomstige bericht: „Het bericht van de ver woesting der St. Jïedwigs Kathe draal te Berlijn door Britsche vlieg- teit inzake het doen houden van lezin gen. causerieën e.d. De meest bekende propagandisten op het gebied der voet balsport maken excursies door Neder land en spreken de voetbalscharen, thans niet achter het lijntje, doch in de zalen, toe. Het is met groote voldoening dat wij thans kunnen berichten dat het gelukt is een der bekendste voetbal-experts van ons land, niemand minder dan ir, van Emmenes, te doen besluiten naar Duitschland en naar aanleiding van Den te komen, teneinde aldaar de vormyjg van het Berlynsche dio- een bespreking over de voetbalsport te cees _tot kathedraal. Onder de reli- houden. a.uieën bevonden zich de kelk en de zooals men weet is ir. van Emmenes door den Paus gedragen misgewaden. hoofdredacteur van „De Sportkroniek" als zoodanig is hij bekend als De Rotterdamsche rechtbank heeft Donderdag den 31-jar. lossen werkman Joh. Bemond en den 49-jar. stoker Joh, M. Woltering, die op 18 Febr. j.1. heb ben terechtgestaan wegens moord met voorbedachten rade op drie Joodsche vrouwen te Schiedam en diefstal met geweldpleging, veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De 52-jar. transportarbeider M. Kor poraal werd wegens heling veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De twee andere bij den mbord be trokken daders, de 39-jarige groenten- handelaar P. Hartland en de 25-jarige dienstbode Magdalena Ligthart zullen 25 Maart a.s. terecht staan voor de ver dere behandeling van de tegen hen in gebrachte acte van beschuldiging. en uiterst ter zake kundig. Zonder twijfel zal er dan ook in sportlievend Den Helder zeer groote belangstelling voor deze bijzondere vergadering bestaan. Als onderwerp koos ir. van Emmenes: „Techniek en tactiek op het voetbal veld." Als datum is vastgesteld Zater- dag 10 April a.s. Wij komen nog nader op deze lezing terug. Morgen is het de eerste dag der boekeninzameling voor de Neder landsche arbeiders in Duitschland. De Jeugdstorm komt bij u vragen of gij dit onpolitieke doel wil steunen door enkele ontspan- ningsboeken af te staan. Stelt hen niet teleur. De Jeugdstorm vraagt het niet voor zichzelf, maar voor onze mede-volksgenooten over de grenzen. GESLAAGD. Voor het exameiT der Modevakschool Ensaid te Utrecht slaagden mej. G Schouten te Schagen: mej. J. van Kem pen te Den Helder; mej. M. Wijngaard te St. Maarten: mej. M. Groot te Oude Niedorp, als costumière en mej. A. de Graaf te Anna Paulowna als leerares- coupeuse. WIERINGEN. Bonnenvervalsching. - Eenigen tijd geleden kwam ons ter oóre, dat vooral in de Wieringermeer verschillende ver valschte levensmiddelenbonnen door winkeliers ontvangen werden. Dit euvel is nu ook overgeslagen naar Wie- ringen. Dat dergelijke handelwijzen voor den winkelier een groote schade post beteekenen, zal ieder begrijpen. Enkele dagen geleden bood een plaats genoot een vervalschte bon aan in de zaak van de fa. A. Heijn. Door oplet tendheid van het personeel zag men gelukkig de vervalschte bon en.... dus den dader in de gaten. Wij wijzen er nogmaals op. dat de winkelier er goed aan doet de bonnen dadelijk bij ontvangst van den klant te controleeren. Politie. - Verloren een zilveren da mesketting met bruine steenen. Inlich tingen gemeentebode. De Boxtelsche politie heeft een geheel gezin, bestaande uit vijf per- CALLANTSOOG. Benoemd. - De burgemeester dezer gemeente heeft als gemeentebode en sonen* gearresteerd,~dïe allén by ver-I Plaatselijk deurwaarder aangesteld den schillende clandestiene slachtingen heer M. J Schmidt alhier, inplaats van waren betrokken geweest. den heer R. Koelemeij. die naar de ma- rechaussée ls overgegaan De vyftienjarige Jac. Brum- mens te Meyel (L.), die enkele dagen I BREEZAND. geleden by vergissing chloor dronk Geslaagd. - Bij het dezer dagen te en naar het ziekenhuis Uj Roermond Utrecht gehouden examen slaagde m?j. werd overgebracht, is daar aan de R. v. d. Berg voor het diploma cos- gevolgen overleden. I tumière. Op de Donderdagmiddag gehou den sportconferentie heeft de voorzitter van den N.V.B., de heer K. J. J. Lotsy, de besluiten van de bestuursvergadering van dezen bond meegedeeld, voor zoover deze betrekking hadden op de promotie- en degradatie regeling. Deze regeling komt op het volgende neer: Er wordt een normale compe titie gespeeld om het kampioen schap van Nederland. Er is geen directe promotie en geen degradatie, maar de kam pioenen der 4e, 3e en 2e klasse van dit seizoen zullen met de kampioenen van het volgend seizoen (1943/44) om het kam pioenschap van htm klasse strij den, terwijl eveneens de num mers laatst van beide seizoenen een wedstrijd zullen spelen om uit te maken, wie definitief on deraan staat. Op een en ander hopen wij nog nader terug te komen. HOEVEEL KOEK OP EJJN BON? Abonné P. C. V. te Wieringen schrijft ons het volgende: Ik heb verschil van meening met mijn kruidenier. Dat komt meer voor in dezen tijd, zult u zeggen. Klanten trachten den kruidenier bonnen door den neus te boren en kruideniers trachten zoo weinig mo gelijk op de bonnen te geven. Op een „koekwikkel" staat l'/s rantsoen en ik ben dus van meening, dat slechts IV2 bon behoeft te worden gegeven, terwijl mijn kruidenier er twee ver langt. De inhoud van den wikkel be stond uit ong. 200 gram ontbijtkoek. Waar in de gepubliceerde rantsoen- lijst staat, dat men 140 gram koek op een bon krijgt en men rekening houdt met ong. 10% indroging, zou de inhoud 210 gram hebben bedra- fen, hetgeen ook al weer overeen omt met IV2 rantsoen. Antwoord: Voor een ontbijtkoek van 200 gram behoeven slechts 3 B- bonnen brood of 1 bloembon en 1 B- bon brood te worden ingeleverd. ZWARTE APPELEN. Een abonné te Den Helder schryft ons: „Toen er gisteren by mijn groente boer twee vrachtauto's met appelen aankwamen, dacht ik voor mijn kin deren wat appels te kunnen krijgen. Maar daar greep ik naast; de appe len bleken voor den zwarten handel te zyn. Daar de groentehandelaar zelf geen risico wilde loopen, stonden de tus- schenpersonen met hem te handelen. Nu wilde ik U vragen: zou er niet eens een eind aan kunnen komen, dat je f 1.50 of f 1.75 voor een kilo appelen moet geven?" Antwoord: Het is zeer moei- lyk aan geraffineerden zwarten han del ineens een eind te maken. In het door U aangehaalde geval is het het beste onmiddellyk de politie ter plaatse te waarschuwen, indien U een dergelyke on-sociale daad ziet begaan. De politie (economische af- deeling) zal zeker terstond en met kracht ingrijpen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1