».3 DAGBLAD VOOR sfwwswsr-fiSA. BOLSJEWISTEN BIJ CHARKOW TERUGGEWORPEN. Een nieuwe geallieerde overwinning!! A.D.O. kampioen van disirict I. J Thans op Nederlandsche schoolkinderen te Brielle. Göbbels tot de Berlijners. N.S.K.K. MANNEN UI S"ALINGRAD Door den Leider ontvangen DE HOLLANDSCHE MOLEN. GOUD TUSSCHEN AFVAL Ingesloten formaties vernietigd. EN THANS? Toenemende belastingdruk in Nederland. Vlot verloop der bekerwedstrijden. s VOETBALUITSLAGEN. Minder vleesch in hotels. Weer maizena verkrijgbaar. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. MAANDAG 8 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 55. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in dexe Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Voor de derde maal in een korte spanne tijds hebben de geallieerde vliegers gedemonstreerd zich weinig aan te trekken van het heil der bur gerbevolking, zelfs niet wanneer het de kinderen van hun Nederlandsche eche „bondgenooten" betreft. Don derdag j.1. gold hun aanval bij goed zicht, dat geen verontschuldigingen mogelijk maakt, het vreedzame Brielle, waar geen enkel militair doel aanwezig is. Het was zeer mooi voorjaarsweer, de hemel onbewolkt. Ongeveer om half elf des ochtends vloog een for matie vijandelijke vliegtuigen bo ven het stadje en wierp bommen neer, niettegenstaande er bij het duidelijke zicht geen twijfel over kon bestaan, dat zich in het stadje geenerlei militaire of oorlogs-econo- mische doelen bevonden. Vreeselijke uitwerking. De jongensschool voor voortgezet L.O. kreeg een voltreffer, ook de vakschool voor meisjes werd ge troffen en totaal vernield, de land bouwschool werd beschadigd. Voorts werd een groot aantal woningen totaal vernield en een aantal woon huizen zoo zwaar beschadigd, dat zij onbewoonbaar geworden zijn en ontruimd moesten worden. In de jongensschool werden bij na alle in de klassen zittende jon gere onder de puinhoopen begra ven, waardoor het meerendeel om het leven kwam. Verscheidene werden zoo zwaar gewond, dat zij wel aan hun verwondingen zul len bezwijken. Nog slachtoffertjes onder de puinhoopen. Niettegenstaande met zeer grooten spoed aan de opruimingswerkzaam heden werd begonnen, is het tot dusver nog niet gelukt de puinho pen van de jongensschool geheel te doorzoeken. Er moet dus nog reke ning mee gehouden worden, dat nog een groot aantal jongens onder deze puinhoopen bedolven ligt. Het nauwkeurige aantal vermisten kon tot dusver nog niet opgegeven wor den, omdat het grootste deel der scholieren niet uit Brielle afkom stig is, doch uit plaatsjes in de om geving. Het was een geluk, dat ten tijde van den aanval in de vakschool voor meisjes en in de landbouwschool geen les werd gegeven. Men mag De droeve gevolgen van den terreur- aanval op Brielle: Foto boven: De resten van de Vakschool voor meisjes. Onder: Een deel der slachtoffers van den terreuraanval op de school. (SS Bildber. Fritz-Stapf-P.M.) Rijksminister dr. Göbbels heeft zijn bijzondere waardeering uitge sproken voor de dappere houding der bevolking ..van den geheelen gouw Berlijn bij den laatsten lucht aanval. Alle instanties der, partij, van den staat en de stad zijn door hem geïnstrueerd, op de meest royale wijze den nabestaanden der dboden, den gewonden en benadeel den krachtdadige hulp te verlee- nen. De omvang van de door dezen aanval aangerichte schade is be langrijk, aldus dr. Göbbels. A1K krachten zijn aan het werk gezet om de schade zoo snel mogelijk op .e heffen. De bevolking der Rijks hoofdstad heeft, naar ik heb kunnen Waarnemen en eooals mp ook door schriftelijke en mondelinge rappor ten is medegedeeld, een moreel? houding aan den dag gelegd, die boven allen lof verheven is. Niet al leen de mannen, maar vooral ook de vrouwen en de jeugd hebben proe ven gegeven van moed. hulpvaardig heid en koelbloedigheid. Onze vijan den gelooven ons met laffe terreur aanvallen murw te kunnen maken. Gij hebt hun uw antwoord gegeven en daarbij getoond, dat Berlu waardig is de hoofdstad van h Groot-Duitsche Rijk te zijn. Het aantal slachtoffers van den laatsten luchtaanval op Berlijn is gestegen tot 486 doo- den en 377 zwaargewonden. In de plaatselijke bladen kimt u de adressen vinden waar u mel ding kunt maken, dat boeken voor de boekenactie door den len Jeugdstorm kunnen worden afgehaald. De Nederlandsche ar beiders in Duitschland zullen u e dankbaar voor zijn. STALIN MAARSCHALK DER SOVJET-UNIE. Stalin is, naar radio Moskou meldt, benoemd tot maarschalk der Sovjet-Unie. AMERIKAANSCHE VERLIEZEN. m Het Amerikaansche Bureauvoor Oorlogsinlichtingen maakt beken., zich afvragen op welke wijze de Engelsche radio deze nieuwe schan delijke daad wil goedpraten. Vroegere schanddaden. feij den nog steeds niet in het ver geetboek geraakten aanval op Eind hoven op een Zondag, nl. St. Nico- laas, verklaarden de Éngelschen, dat zij een Zondag hadden uitgekozen, om zoodoende de werklieden te sparen. In werkelijkheid werd deze dag voor den aanval gekozen, om dat tengevolge van de weersomstan digheden de voorwaarden voor een aanval bijzonder gunstig waren. Op 19 Februari, een Vrijdag, werd een kustplaats in het Noorden van het land gebombardeerd. Deze aan val vond plaats vroeg in den mid dag. Waarom niet een Zondag uit gezocht? De aanval op Brielle werd gedaan op Donderdag. Uit alles blijkt, dat de Éngelschen er inderdaad niet aan denken reke ning te houden met het leven, de gezondheid en den eigendom van de Nederlandsche burgerbevolking. Bij de uitvoering van hun terreur methode, waarmede zij den oorlogs toestand hopen te beïnvloeden, laat hun ook het lot van onschuldige Nederlandsche vrouwen en kinderen totaal onverschillig. De Leider heeft Zaterdag een vijftig- tal N.S.K.K.-mannen, die bij de zware gevechten in en rondom Stalingrad tot twee maal toe ingesloten zijn geweest, maar zich ondanks de moeilijkste om standigheden hebben vrijgevochten, op het hoofdkwartier der Beweging Utrecht ontvangen. De Leider drukte zijn getrouwen ieder de hand en informeerde naar hun persoonlijk welzijn, waarna hij elk van hen warmen dank bracht voor hetgeen zij voor volk en vaderland hadden ver richt. De, Beweging, aldus spr., heeft ten volle haar plicht gedaan. Duizenden en duizenden van haar leden staan buiten de grenzen met het geweer aan den schouder. Móèé éénmaal ons geheele volk dezen plicht Veïstaan. nu het er om gaat, ons aloude werelddeel, zijn cultuur en beschaving te verdedigen. Jaarvergadering te Amsterdam Het twintigstverslag van de veree' niging „De Hollandsche Molen," die Zaterdag te Amsterdam onder voorzit terschap van mr. P. G. van Tienhoven in jaarvergadering bijeenkwam, laat een optimistisch t-Iuid hooren. Daar was een ledenstijging met 145, een aan tal behouden molens van pijn. 50, die niet alleen werden hersteld, maar voor het meerendeel ook verbeterd. Een vooraanstaande plaats neemt hieronder de provincie Noord-Brabant in, met 17 molens. Een belangrijke steun voor het werk der vereeniging vormt de verordening, o 25 Sept. j.1. door het Dep. van Opv Wetenschap en Kuituurbescherming uitgevaardigd, houdende verbod van slooping of verandering van molens. NEDERLANDSCHE MEISJES NAAR POMMEREN. Hulpzustere bij Duitsche Roode Kruis. Ongeveer 35 Nederlandsche meis jes, die zich vrijwillig hadden opge geven op uitnoodiging van 't SS-Ër satzkommando om dienst te doen als hulpzusters bij het Duitsche Roode Kruis, waren Zaterdagavond te 's-Gravenhage ten afscheid bij een, alvorens naar Pommeren vertrekken, waar zij haar theoreti sche opleiding zullen ontvangen, in aansluiting waarop zij haar prac- tische vorming in lazaretten zullen verkrijgen. De gevolmachtigde voor het Duit sche Roode Kruis -hier te lande, Oberstführer dr. Reuter, heeft zich daarbij in een hartelijke toespraak tot de vertrekkende meisjes gericht, Op een fabrieksterrein in zuid- west-Finland deed een arbeider bij het doorzoeken van papierafval een zonderlinge vondst. Hij ontdekte 6 kilo goud in baren, ter waarde van verscheidene millioenen Finsche mark. Het bleek, dat het papier af komstig was van het spoorwegpost kantoor te Tampere, waar een hoogverzekerde aangeteekende zen ding van de kopermijnen te Outo- kumpu, die ook geringe hoeveel heden goud winnen, op onverklaar bare wijze tusschen het oude papier was terecht gekomen. De gelukkige vinder zal een groote belooning ont vangen van de directie der poste rijen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRF.R, 7 Maart. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Bij het bruggehoofd van de Koeban en aan het front van de Mioes en de Donetz zijn gisteren slechts gevechten van plaatselijke beteekenis geleverd. Door aanvallen van Duitsche tankeen heden werden concentraties van de bolsjewieken uiteengedreven, verschei dene honderden gevangenen en een talrijke buit werden binnengebracht. In de ruimte ten Z. van Charkof hebben snelle troepen van het leger en de Waffen-SS. sterken tegen stand van den vijand gebroken en hem naar het N. teruggeworpen. De ingesloten formaties van het derde bolsjewistische tankleger, bestaande lit deelen van het twaalfde en bet vijftiende p. ntsercorps, een cava- lcriecorps en drie divisies infanterie, werden vernietigd. Het aantal ge vangenen en de buit konden eerst voor een deel geteld worden. Tot dusver zijn geteld ruim 225 kanon nen, 61 tanks en ruim 1000 voertui gen. De bloedige verliezen der bols jewieken zijn buitengewoon zwaar. In het gebied ten W. van Koe sk en in den geheelen sector van Orel wis selden krachtige vijandelijke aanvallen af met succesvolle eigen tegenaanval len. Ofschoon de vijand verscheidene versche divisies in den strijd wierp, gelukte het hem op geen enkele plaats successen te behalen. Binnen het bestek van systematische eigen bewegingen is de stad Gshatsk na voltrokken ontruiming zonder strijd aan den vijand gelaten. Alle opgingen van de bolsjewieken de Duitsche los- makingsbewegingen te verstoren ble ven vergeefs. In den sector van Staraja Roessa is de vijand ook gisteren steeds weer tegen onze sterke afweerstellingen op gestormd. Hij werd met zware verlie zen aan tanks en menschen teruggesla gen. Ten Z. van het Ladogameer gelukte het onzen troepen door een plaatselij ken aanval hun stellingen te verbete ren. Daarbij werden, behalve een tal rijke buit, verscheidene honderden ge vangenen binnengebracht. In vele sectoren van het Oostelijke front hebben sterke formaties van het luchtwapen door zware aanvalsslagen op vijandelijke troepenconcentraties, stellingen en ravitailleeringsverbindin gen de troepen van het leger gesteund. Aan het Zuidelijke front in Tunis hebben Duitsch-Italiaansche troepen plaatselijke aanvallen ondernomen tegen den vijand. Verkennings strijdkrachten drongen diep door in het vijandelijke gebied. Gevechtsvliegers voor den strijd op korten afstand heb ben met zichtbaar succes tankstrijd krachten, gemotoriseerde colonnes en een vijandelijk luchtsteunpunt aange- vallen. Door den reeds gisteren gemel- den aanval van het luchtwapen op een vijandelijk convooi is een nieuw groot vrachtschip beschadigd. Bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen op twee plaatsen aan de Atlantische kust van Frankrijk zijn drie viermotorige bommenwerpers en twee jachttoestellen neergeschoten. AANVAL OP ESSEN. Omtrent den aanval van een formatie Britsche vliegtuigen. Vrijdagavond op West-Duitsch gebied gedaan, waarbij de bevolking, vooral ln Essen, verliezen leed en brand- en brisantbommen zware schade veroorzaakten in woon wijken. en aan openbare gebouwen, wordt medegedeeld, dat 15 der aanval lende bommenwerpers zijn neergescho ten. Londen heeft officieel toegegeven, dat 14 bommenwerpers verloren zijn gegaan. IN DEN KAUKASUS. Aan het Noordelijke front van het Koebanbruggehoofd zijn Vrijdag de ge vechten tegen de voor een omsingeling in den strijd geworpen formaties van het 58ste bolsjewistische leger geëin digd. Twee bolsjewistische divisies wer den totaal vernietigd, enkele andere zwaar geteisterd. VERDUISTER GOED. Heden van 18.307.10 Maan op 8.23, onder 21.11 13 Maart Eerste Kwartier VORSTELIJK HUWELIJK IN LIECHTENSTEIN. Te Vaduz, de hoofdstad van het Vor stendom Liechtenstein, is Zondag het huwelijk tusschen vorst Franz Josef II en gravin Georgina Wilczek gesloten. Het geheele landje was met vlaggen versierd en de vorstelijke regeering heeft ter herinnering aan dezen groo ten dag een postzegel uitgegeven, waar op het bruidspaar staat afgebeeld. De taak een conferentie te houden met het doel een onderzoek in te stellen naar de vraag wat collec tief gedaan kan worden om aan de revolutionnaire agitatie een ein de te maken, die zoo bereidwillig van Moskou uit over de geheele wereld wordt gevoerd, is zeer ur gent. Er is niet een natie, die niet geleden heeft van de activi teit van de organisatie, die van Moskou uit werkt voor het bevor deren der wereldrevolutie. „Times" van 18 Maart 1938. Evenals in 1941 zjjn ook in 1942 een aantal wijzigingen op belasting gebied aangebracht, die van grooten invloed zijn voor het belastingbeta lend deel van onze bevolking. Het is evenwél niet gemakkelijk uit de vele mededeelingen dienaangaande een volledig beeld te verkrijgen van alle belastingen, welke in deze jaren zijn ingevoerd of ingrijpend zijn gewij zigd. Een zoo juist door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven boekje, komt echter aan dit bezwaar tegemoet. Allereerst worden bijzonderheden vermeld over elk der 27 belastingen, welke door het Rijk worden gehe- ven. Eveneens zijn gegevens opge nomen over de beide provinciale en de 14 gemeentelijke belastingen. De mede-opgenomen tarieven der loonbelasting stellen den 'gebruiker in staat de door werkgevers op de loonen ingehouden bedragen te contro leeren, terwijl de tarieven der nieuwe inkomsten-, vermogens-, vennootschaps- en onderneming3belasting het mogelijk maken voor elk willekeurig inkomen of vermogen de juistheid van den opgeleg- den belastingaanslag na te gaan. In de inleiding tot de publicatie wor den voor elke belasting vergelijkingen gemaakt van den druk in het jaar 1942 met dien in enkele daaraan vooraf' gaande jaren. Zoo wordt in een daarin opgenomen grafiek de totale belasting druk op het inkomen van den gehuwde met 2 kinderen in de verschillende ge meenten over 1931-1932 vergeleken met dien over alle volgende jaren. Dat deze druk voortdurend is toegenomen blijkt voldoende reeds hieruit dat deze over 1931-'32 bij een inkomen van 5000 in de gemeenten met den laagsten druk nog geen 5 pet. en in dien met den hoogsten druk 8 pet. bedraagt, terwijl over 1940-'41 de laagste en hoogste druk resp. 8 en bijna 11 pet. bedragen. Door de vervanging van de gemeentefonds-, de oude inkomstenbelasting met haar voor de gemeenten onderling afwijkende opcenten door de nieuwe inkomstenbe lasting zonder opcenten is de totale belastingdruk voor alle gemeenten ge lijk en bedraagt zij voor dit inkomen van 5000 over 1941 reeds bijna 12 pet. en over 1942 bijna 13 pet. In enkele andere grafieken Is verder een verge lijking gemaakt over de laatste vijf jaren van den druk der belastingen naar het inkomen en het vermogen, wrarbij vooral de aandacht valt op de sterke progressie der inkomstenbelasting en op den sterk toegenomen belastingdruk voor lichamen. Een gehuwde zonder kinderen met een geheel uit vermogen verkregen inkomen van 500.000 moet in '42 aan inkomsten- en vermogensbelasting 73 pet. van dit in komen betalen, terwijl een naamlooze vennootschap, met een winst van 500.000 en een kapitaal van 12,5 mil- lioen, in dit jaar zelfs ruim 89 pet. van het inkomen verschuldigd is. MET WEINIG GAS EN ELECTRICITEIT MOET MEN VÉÉL DOEN. Iedereen zal moeten toegeven, dat het groote verkwisting van energie beteekent, als men overdag het elec- trich licht laat branden. Dit geldt zoowel voor fabrieken als kantoren, zoowel voor winkels als voor huis houdingen. In het bedrijf speelt de economische bedrijfsvoering een groote rol, maar ook in de huishou ding is sprake van economisch be leid. In de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden vereischt dit jeleid meer zorg en inspanning dan in normalen tijd. Zoo dient uit de toe gewezen rantsoenen gas en electrici- teit een zoo groot mogelijk nuttig ef fect te worden gehaald, d.w.z. met weinig gas en electriciteit zal men veel moeten doen. Wie dit niet doet, loopt gevaar zijn rantsoen te over schrijden, wat onvermijdelijk leidt tot boete of afsluiting van den toe voer. Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis. „ONZE BRAVE BURGERLIJKHEID OP HET MATJE". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I zijn poli tieke weekpraatje uit. Het is getiteld: Onze brave burgerlijkheid op het matje". ADJUNCT-COMMIES IN HET GELIJK GESTELD. Drie weken geleden werd door den Centralen raad van beroep de zaak be handeld van den burgemeester van Utrecht, den heer C. v. Ravenswaay, tegen den adjunct-commies van Maat schappelijk Hulpbetoon C. F. uit Utrecht. Het betrof hier een voortzet ting van een behandeling voor het Ambtenarengerecht, bij welk college C. F. in beroep was gekomen tegen zijn ontslag als gemeenteambtenaar, welk ontslag hem door den burgemeester was gegeven. De adjunct-commies was ont slagen omdat hij in diensttijd een poli tieke demonstratie had gegeven, door op den dag dat de Joden de verplichte ster moesten gaan dragen, op zijn kan toor te komen met zulk een ster, deze aan zijn collega's toonend met de woor den: Jongens, dat hadden jullie van mi] niet gedacht hè? In hoogste instantie stelde het Amb tenarengerecht den ambtenaar in het gelijk, zoodat hij weer in dienst moest worden genomen. ADO is voor de derde maal ach ter elkaar kampioen van district I geworden dank zij een 2-1-over- winning op Hermes-DVS in het Feyenoord-stadion. Weliswaar was de overwinning nauwelijks ver diend te noemen en had Hermes een gelijk spel zeker verdiend, maar de doelpunten beslissen nu eenmaal en aangezien ADO twee maal en Hermes één maal het net vond, werden de Hagenaars kam pioen, Voor de rust werd er niet gedoel punt en bleven de sterke verdedi gingen meester van het terrein. In de tweede helft zag ADO kans om een 2-0-voorsprong te veroveren, doch toen het 2-1 werd en Hermes alles op den aanval zette, moést de ADO-verdediging alle zeilen bijzet ten. Dat was haar echter toever trouwd! En zoo is ADO kampioen num mer vijf. In Enschedé speelden Enschede en Feijenoord een puntloos gelijk spel. De wedstrijd was niet bijzonder mooi en speciaal het zwakke aan- valsspel van beide ploegen was te leurstellend. Een kampioenswed strijd, die 'geen wedstrijd was tus schen twee werkelijke kampioens- ploegen. Heerenveen zorgde tenslotte voor een verrassing. Na de groote neder laag van verleden week gaf niemand haar een kans in Tilburg, doch de Friezen waren niet ontmoedigd, speelden gisteren snel en doortastend en met 6-2 ging Willem II ten onder. Meer werd het niet, omdat- dè Willem Il-doelman voortreffelijk werk deed! Lenstra doelpuntte vijf keer! De stand luidt: Enschede 2 110 5-13 Feijenoord Heerenveen Willem II ADO 2 110 1-03 2 10 17-72 2 0 0 2 2-7 0 0 0 0 0 0-0 0 COMPETITIEWEDSTRIJDEN. In 3 A klopte HRC thuis QSC met 2-1. De wedstrijd had natuurlijk geen belang meer voor de competitie zelf; alleen zorgde HRC er voor, dat een goede eindstand kan worden in genomen. In 4 A wist Vrone van Atlas te winnen met 3-2. Ook hier een onbe langrijke ontmoeting, maar intus- schen kan Vrone op een goed seizoen terugzien. In deze klasse werd Wie- ringerwaard-N.Niedorp uitgesteld op verzoek van laatstgenoemde club, maar om duistere redenen. Always-Forward-SEW eindigde in een kleine 0-1-nederlaag voor de thuisclub, terwijl de andere Hoorn- sche club, Sporters, opnieuw een ne derlaag leed: Sijbekarspel won met 7-3 dezen wedstrijd. BEKERWEDSTRIJDEN. De bekerwedstrijden leverden hier en daar onverwachte uitslagen op. Zoo werd AFC op, eigen veld met 1-3 geklopt door de Kennemers; zoo deed WFC wel zeer goed werk, door de eerste-klasser VSV met 1-0 te kloppen. En had niet Ajax de grootste moeite met de Alkm. Boys? Maar wat belangrijker is dan een paar onverwachte resultaten: de publieke belangstelling was grooter dan ooit! Er waren wedstrijden met een duizendkoppig publiek, zelfs in de 4e klasse! Er waren wedstrijden met zeker zoo veel publiek als in de gewone competitie! Als nu de spelers hun taak maar naar behoo- ren opvatten, kunnen de bekerwed strijden deze keer een prachtige pro paganda worden voor de toekomst. HRC WINT MET 2-1. QSC heeft gistermiddag in HRC haar meerdere moeten erkennen en met 2-1 de vlag gestreken. Gezien de verhouding in het veld was de overwinning volkomen verdiend. HRC had een invaller voor Roo- Meyer, waar Selderbeek voor mee deed. Nauwelijks had scheidsrechter Prins het aanvangssein gegeven of HRC was reeds in den aanval en toen Koster goed'achter een pass van de Jongh liep, kon de doelpaal maar juist op het nippertje redding brengen. In het veld werd aardig gecombineerd, hoewel het vooral bij HRC veel te kort ging en mede door het falen der rechtsbuiten, was de aanval van de Helderschen totaal ongevaarlijk. Na ongeveer een half uur brak de QSC-midvoor plotseling door en gaf zijn club de leiding, 0-1, doch vóór de rust nog wist Koster de par tijen weer op gelijken voet te bren gen, 1-1. Na de rust zakte het spelpeil da nig en ook nu was HRC grootendeels in den aanval, doch verder dan één doelpunt, wederom van Koster, wist zij het niet te brengen. QSC deed nog hardnekkige pogingen om gelijk te maken en Dijkshoorn moest twee maal ingrijpen bij een paar harde schoten van den linksbinnen, wat hem goed afging. Toen scheidsrech ter Prins voor het laatst floot, hij leidde dezen makkelijken wedstrijd op rustige wijze, was de stand nóg ongewijzigd. VRONE-ATLAS. Direct werd flink aangepakt en spoedig ontwikkelde zich een zelfs wat te forsche strijd, die door den scheidsrechter echter nauwkeurig geleid werd. Vrone nam voor de rust een 2-0-voorsprong, waarbij een der doelpunten gemaakt werd uit een strafschop. Na de rust trapte de ilinks-achter van Vrone eerst in eigen doel, om vervolgens zich verkeerd o~ te stellen, waardoor Atlas kon ge lijk maken. Vlak vöor tijd benutte Vrone nogmaals een strafschop en won zoo met 3-2. Een verdiende overwinning. Athletiek DE RUYTER WEER DE BESTE. Huurman zorgt voor een verrassing! Ook de tweede wegwedstrijd in het pasbegonnen athletiekseizoen was voor Frits de Ruyter. Na in Krommenie te hebben gewonnen, be wees hij thans in den zevenden loop „Dwars door Noord" zijn absolute supprematie over zijn „concurren ten". Tot ongeveer een 500 meter vóór de eindstreep bleef hij rustig in de kopgroep, welke zich na twee van de 5 km had gevormd en waar in aanvankelijk Jaap Meiier en later de verrassend goed loopende jonge re Huurman uit den Helder en de Schiedammer W. den Ouden den toon aangaven, zaten. Doch toen sprong hij met zoo'n machtigen sprint weg, dat zijn belagers hem wel moesten laten gaan! Dit was een de Ruyter op zijn best. Walther wérd tweede en Huurman, de kra nige Heldersche looper. kwam als derde binnen! De uitslagen waren: A-klassers: 1. F. A. de Ruyter, d Volewijckers, 15 m. 27.8 sec.; 2. i. Walther, id„ 15 min. 37.4 sec.; 3. W. Bakker, AAC, 15 min. 42 sec. B-klassers: 1. P. Huurman, HAV' te den Helder, 15 min. 37.5 sec.; 2. W. den Ouden, SVV te Schiedam. 15 min. 43 sec. C-klassers: 1. L. Kapteiin, Holland te Haarlem, 16 min. 33 sec.; 2. B. de Klerck, AAC, 16 min. 42.8 sec.; 3. G. van Beekum, Alkmaar. Kampioenschap van Nederland. Enschedé-Feyenoord 0-0 Willem II-Heerenv. 2-6 DISTRICT L le klasse. (Beslissingswedstrijd) Herrn. DVS-ADO 1-2 (ADO kampioen) DISTRICT V. le klasse. LSC-Achilles 0-0 DISTRICT 1. 3e klasse A. HRC-QSC 2-1 4e klasse A. Vrone-Atlas 3-2 Res. 2e klasse A. AFC 3-Stormv. 2 1-7 Almc. V. 2-Helder 2 8-2 Res. 3e klasse A. Alc. V. 3-Assend. 2 3-3 HRC 2-OSV 2 1-4 QSC 2-KW 2 1-1 BEKERWEDSTRIJDEN Aid. A. BI. Wit-W.Frisia 7-1 AFC-de Kennemers 1-3 Afd. C. Ajax-Alkm. Boys 3-2 HBC-Hilversum 4-4 Afd. D. Alcm. V.-RCH 3-5 WFC-VSV 1-0 Afd. G. BKC-Helder 0-3 Afd. H. LSW-Schagen 2-1 Oudesluis-DTS 2-2 „DE NOORD- HOLLANDSCHE". 1D: Alc. V. 4-RKAFC 1-6 HRC 4-Alkm. B. 3 2-5 2Cs Ouderp 2-Kolp.B. 1 1-1 2D: LSW 2-Hugo B. 1 3-1 VZV 1-HolL T 1 4-0 DTS 2-Dirkshom 1 1-2 2E: Geel Zw. 1-SRC 1 3-1 W.Waard 2-Succ. 2 l-Ö Schagen-Call.oog 1 7-0 4F: Kolp.B. 2-Schoorl 1 3-3 4G: Hugo B. 2-DTS 4 0-4 4J: SRC 2-Waterv. 3 1-6 BKC 3-Schagen 4 1-4 4H: Holl.T 2-DTS 5 1-3 Bepaald is, dat met ingang van Maandag 8 Maart a.s. op de menu- en dagkaarten geen gerechten meer mogen worden aangeboden, waarvoor méér bonnen worden gevraagd dan ter waarde van ten hoogste een half rantsoen vleesch. Dit geldt voor alle bedrijven, waar spijzen worden ver strekt, zoowel voor het verplichte kleine menu of voor de gerechten van de dagkaart, als voor de z.g. kleine eetwaren. Hieruit vloeit voort, dat, wanneer in dergelijke gerechten boler, margarine, vet dan wel spijs olie is verwerkt of daarbij wordt ver strekt, niet meer dan één met „1/50 rantsoen boter" gemerkte consumen tenbon mag worden gevraagd. Voortaan dient ook bij de prijs berekening van de verschillende menu's en gerechten met deze ver minderde hoeveelheid vleesch reke ning te worden gehouden. Nu wederom maizena (maïszet meel) op de voor vermicelli aange wezen bonnen beschikbaar wordt gesteld, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat thans ook weer op de bonnen „een rantsoen maizena" ver krijgbaar is. DE DRANKWET EN DE EVACUATIE Na verkregen goedkeuring van den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken kan voortaan de houder van een volle dige vergunning, een tapvergunning, een slytvergunning, een hotelver gunning of een verlof A, die zijn bedrijf wegens evacuatie van het gebied, waarin het perceel voor het welk die vergunning of dat verlof A geldt, is gelegen, in dat perceel niet meer kan uitoefenen en aan wien een vestigingsvergunning in een andere gemerfhte is verleend, zjjn bedrijf op overeenkomstige wij ze tijdelijk uitoefenen in een of meer localiteiten van het perceel, waarvoor de vestigingsvergunning geldt. In zulk een beschikking kun nen voorwaarden worden opgeno men betreffende de uitoefening van het bedryf. De vergunninghouder of de hou der van een verlof A, die zijn be drijf tijdelijk in een andere gemeen te wenscht uit te oefenen, dient zijn daartoe strekkend verzoek aan dén secretaris-generaal in door tusschen- komst van den evacuatie-hulp dienst van de Kamer van Koophan del en Fabrieken, waaronder zijn be dryf ressorteert.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1