Het communistisch gevaar DAGBLAD VOOR Verzet ten Z.W. van Charkof gebroken. Veertien maanden strijd om Demjansk. door Engeland te keeren? 2 jaar Nederlandsche omroep. Afweerslag bij llmenmeer duurt voort. Theecultuur in Rusland. Southampton en Eastbourne bestookt. Niets nieuws onder de zon. Dit jaar weder verstrekking van Vitamine-tabletten. De moord op den Bredaschen winkelier. U.S.S.R.-basis van de wereld revolutie: Oorlogskleeding zonder mode. Het heldenepos van den Duitschen grenadier. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bnrrau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 44!)u-U. DINSDAG 9 MAART 1943. HFTDFFSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 56. 2 pagina's. (Van onzen Haagschen correspondent.) De gemiddelde Nederlander is er heusch wel van op de hoogte, dat het communisme een gevaar is en zelfs dat het een groot gevaar is. Hij be- geft tevens, dat alleen Duitschland in staat is den Rooden Vloed te kieren, doch tevens is hij tamelijk anti-Duitsch. H« voelt voorloopig weinig voor een national-socialisti- gche ordening in Europa en ver wacht zijn heil van de Anglo-Ame- rikanen. Hij redeneert ongeveer als volgt: laten de Sovjets en de Duit- schers maar flink vechten; tegen dat beiden hun grootste kracht ver loren hebben en zoo goed als leeg gebloed zijn, komen de Anglo-Ame rikanen en zullen een eventueele overwinnaar wel binnen de perken dringen en houden. Afgezien van de kwestie, of men het potentieel van Duitschland, zoo wel als van de USSR wel juist schat, bluft het de vraag, of de Anglo- Amerikanen werkelijk in staat zijn op dat z.g. juiste oogenblik het Roo- de Gevaar te keeren. Op de eerste plaats zü geconsta teerd, dat het geallieerde oorlogs- gotentieel al gevoelige klappen ge- ad heeft en dat het wel niet bij deze klappen blijven zal. Maar daarnaast is er nog iets: zoowel in Engeland als in Amerika neemt het communisme hand over hand toe. Communisten in Engeland. Ons beperkend tot Engeland, kun- wij het volgende constateeren: Men hoort voortdurend beweren, dat het gering aantal partijleden van de Communistische Partij in Engeland een bewijs is voor de geringe kracht die het communisme daar uitoefent. Volgens ougave van de rartij zijn er slechts 17.000 ingeschreven leden. Hiertegenover staat, dat The Daily Worker een kern van 150.000 vaste abonné's had, waarbij men diene te bedenken, dat in Engeland de mees te bladen hun grootsten verkoop op straat en aan de kiosken vinden. Dit zijn uiteraard cijfers van voor den oorlog. Nu geven zelfs deze cijfers geen juist beeld. Evenals hier te lande groepeerde zich om de relatief kleine kern van eigenlijke leden n groote hoeveelheid mantelorganisa ties. Deze mantelorganisaties staan hoofdzakelijk onder leiding van le den en zelfs van prominente leden van de CPE. Zoo waren b.v. in 1933 leidende communisten bestuurder van de vakvereeniging van katoen arbeiders in Lancashire. Op deze wijze controleerde de CPE tevens de z.g. rank- and file Movements. die op ongeveer 250.000 man geschat werd en in hoofdzaak zeelieden, ha- vénwerkers en verkeersarbeiders onder hare leden telde. Zulke mantelorganisaties waren er vele. Men kende o.a. de National Unemployed Workers Movement, die de werklooze arbeiders omvatte, de international Labo-ar Defence. de Friends of Sovjet-Russia, de anti- Fascist League en nog vele andere. En met bshulo van deze bewegin gen en organisaties werd in alle la- fen der bevolking de grond voor- ereid voor een communistische re volutie. Rijp voor het bolsjewisme. Natuurlijk werd tot aan het uit breken der vijandelijkheden tus schen Duitschland en de USSR, die laatstgenoemde in de armen der Anglo-Amerikanen dreef, van offi- cieele zijde nu niet bepaald alle hulp verleend aan dit streven. Zoo werd b.v. de Daily Worker herhaaldelijk verboden. Maar sedert het bondge nootschap tusschen Moskou en LondenWashington zijn de zaken veranderd. Thans kunnen de com munisten officieel propaganda ma ken voor hun streven en hun wordt niets meer in den weg gelegd. Daarbij komt, dat de oorlog als van zelf de voorwaarden voor de propa ganda gunstiger maakt De oorlog verslindt namelijk ontzettend veel geld en de daaruit ontstane lasten komen in hoofdzaak neer op den kleinen middenstand en de arbei ders. Het gevolg is een algemeene verarming waar tegenover staat een voortdurend stijgen van het levens onderhoud. Dit alles maakt de men schen stormrijp voor het commu nisme. Wanneer men zich nu voorstelt dat de Sovjetwapenen zouden zege vieren in Europa, wil men dan wer kelijk volhouden dat zulks geen te rugslag zou hebben op de sympathie, die het communisme thans reeds in Engeland heeft? Het is volkomen logisch, dat een dergelijke over winning het communistische gevaar in Engeland zal doen aanzwellen met een vaart, evenredig met den opmarsch der Stalinistische horden en het zou volkomen in de lijn lig gen, dat op het oogenblik, dat deze horden het strand van de Noordzee bereiken, Engeland zelf volkomen in handen der communisten is. En wie houdt dan de communisten tegen? Waarschijnlijk zal dan een naar New-York overgebrachte zender uit veilige verte ons troosten met het vooruitzicht, dat „over eenige maan den" de Amerikaansche troepen orde op zaken zullen stellen, en waarschijnlijk zullen er onder het luttel getal der overgebleven „bour geois" opnieuw dwazen te vinden zijn, die dat gelooven.... Ve. Feestprogramma. Op feestelijke wijze heeft Zondag de Nederl„ndsche Omroep -e Hilversum het tweejarig bestaan herdacht. In een bij eenkomst in de studio heeft de dir.-gen. een overzicht gegeven van het belang rijke werk, dat ii. de afgeloopen jaren is verricht en met vreugde heeft hij kunnen constateeren, dat de Omroep er inderdaad in geslaagd is terrein te winnen. Het groeiende aantal luisteraars vormt daarvoor het beste bewijs. Jhr. de Ranitz heeft getuigd van de waardeering van de overheid voor den arbeid van den omroep en zoo werd deze tweede herdenking inderdaad een feestelijke herdenking. In de -tijlvol versierde zaal, waar men o.a. den leider van de afdeeling Rund funk bij het Rijkscommissariaat, Taubert en den dir.-gen. der P. T. T., ir. W. L. Z. v. d. Vegte onder de genoodig- den zag, werd de feestelijke bijeenkomst geopend. Het programma, samengesteld door Eddy Noordijk, had veel succes. Rede jhr. de Ranitz, Jhr. mr. F. M. S. de Ranitz, loco secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, hield vervolgens een toespraak, waarin hij de oorlogstaak van den Omroep belichtte en op het belang van alle cultuuruitingen wees. Hierna gaf dr. ir. W. A. Herweijer, directeur-generaal van den Nederland' schen Omroep, een uitvoerig jaarover zicht. Een keur van artisten, die de laatste jaren aan de radioprogramma's hebben meegewerkt, trad op. De vroegere Duitsche kampioen in het hoogspringen, Werner Bornhöfft, is aan het Oostfront gesneuveld, aldus de Westf. Landeszeitung. Wie mei zijn stroom n'et zuinits is, zit weldra in de duisternis. VJ Daar verschillende gebieden in het Oosten, met name in het zuidelijke deel der Oekraine, op de Krim en m den Kaukasus geschikt blijken te zijn voor den verbouw van thee, heeft men de cultiveering van die gebieden op het oog, aldus de „Berl. Koerier". Inmiddels werden reeds twee thee maatschappijen opgericht. De „Teepflan- zungsgesellschaft Osten" en de ..Gruppe Teepflanzer G.m.b.H.", beide met den zetel in Berlijn e. een maatschappelijk kapitaal van R.M. 20.000. Misschien is ons kopje „echte thee er toch nog eerder dan men aanvankelijk dacht 1 - HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Maart. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Z.W. van Charkof braken onze aanvalsdivisies het vijandelijke verzet en breidden zij den aanval uit tot in het gebied ten Westen der stad. In den gevechtssector van Orel bestormden de bolsjewisten tevergeefs in enkele sectoren steeds weer opnieuw onze stellingen. Een legercorps, dat sedert dagen een zwaren afweerstrijd levert, behaal de gisteren een groot afweersucces. Van 90 aanvallende vijandelijke pantserwagens werden er 66 in gevechten te land en 8 vanuit de lucht vernietigd. In den centralen sector deed de vijand talrijke aanvallen om de bewe gingen der Duitsche troepen te belem meren. Hij werd overal op bloedige wijze afgeslagen. In het kader van de sedert dagen aan den gang zijnde stel selmatige verkorting van het front werd de plaats Sytsjefka, zonder dat door den vijand druk werd uitgeoefend, ontruimd. De afweerslag ten Zuiden van het llmenmeer duurde ook gisteren met onverminderde hevigheid voort. On danks krachtigen steun van de artille rie, het in actie komen van tanks en de in dichte golven naderende slagv'ieg- tuigen stortten de aanvallen der bols jewisten in het afweervuur en als ge volg van het vernietigende optreden der luchtmacht met zeer zware verliezen ineen. Jachtvliegtuigen en luchtdoel artillerie schoten boven dezen frontsec tor 60 bolsjewistische vliegtuigen neer. Aan het Noord-Tunische front slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. Firmaties jachtvliegtuigen behaalden in talrijke luchtgevechten successen. Duitsche jagers schoten daarbij 9 Spit- fires neer. Bij een aanval van Duit sche gevechtsvliegtuigen op het haven gebied van Tripolis werden twee sche pen in brand geworpen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten overdag de stad Eastbourne aan de Zuidkust van Engeland. In den afgeloopen nacht werd het gebied van Southampton met brisant- en brandbommen bestookt. Aanvallen van de vijandelijke lucht macht op het Duitsche .rijksgebied en de bezette gebieden in het Westen wer den overdag noch des nachts onderno men. Boven de Noordzee verloor de vijand drie meermotorige vliegtuigen. NIEUWE ENTSTOF TEGEN KINKHOEST. BERLIJN, 8 Maart. - De Duitsche wetenschap is er in geslaagd een nieu we entstof tegen kinkhoest te vervaar digen, die op dezelfde wijze wordt toe gepast als die tegen pokken, typhus, para-typhus en dysenterie. De entstof de verzwakte kinkhoestbacil, de zoo genaamde bordet-gengousche bacil. Het schijnt, dat de inenting niet meer werkt wanneer de kinderen reeds zijn aangetast. Daarentegen levert zij zeer gunstige resultaten op bij kinderen, die gevaar loopen te worden aangetast, b.v. bij broertjes of zusjes die nog niet ziek zijn of bij een heerschende nkhcst-etiiderr 's. HET KOEBANFRONT. In een klein gedeelte van de Kau kasus e.a. te Noverossysk met omge ving, houden de Duitsche troepen nog steeds stand. Aan de rivier de Koeban wordt hevig gevochten. Afcfa. d. Akj. kan m.den.m.n SS PK SUp»k-0 H-P a bewust het bevigea aanval noodly was, In Ook in de 17e eeuw propaganda campagne! Van het Oostfront, zoowel als uit Afrika en van over verre wereldzeeën komen de PK-frontberichten in veler lei vorm,' foto's, filmopnamen, ja zelfs ooggetuigen-verslagen, via de radio tot ons over de geweldige prestaties van onze heldhaftige strijders voor een nieuw Europa, voor een betere wereld. We schrijven thans 1943. Gaan we eens terug naar de jaren 1652—1654, 1665—16,67 en 1672—1674. Ja ren, die gegrift staan in het hart van iederen rechtgeaarden Nederlander. Jaren van strijd en roem voor den Ne derlandschen zeevaarder: Michiel de Rüyter bevecht met zijn vloot Enge land, het trotsche Albion. Machtig wa ren wij toen, machtig door eenheid, eenheid van inzicht wie onze vijand was en waar hij het best kon worden getroffen. Wat echter weinigen van ons weten: Ook toen reeds was er een PK, een propagandacompagnie. In het voor woord van het prachtige boekwerk: Michiel de Ruyter, 1607—1676, een hel denleven in plichtsvervulling voor het vaderland, lezen wij: „De hier weergegeven afbeeldingen van de zeeslagen uit de eerste drie Engelsche oorlogen in de 17e eeuw zijn tijdens of onmiddellijk na de gevechtshandelingen ontstaan en be zitten naast hun kunstwaarde een groote documentaire beteekenis. De zeeschilders van de Velde, de oude en de jonge, woonden, in opdracht van de regeering, in eigen kleine scheepjes de slagen bij en vervaar digden van enkele strijdphasen pen- teekeningen, die naderhand in het atelier de grondslagen voor verschei dene schilderijen vormden Ook toen waren wij erbij! Dat moet iederen rechtgeaarden Nederlandschen jongen de borst doen zwellen van trots er ook nu bij te kunnen zijn, waar het erom gaat den vijand, ook van ons va derland, te treffen, waar hij ons ook mag dreigen! Eenheid van inzicht! VERDUISTER GOED. Heden van 18.32—7.08 Maan op 8.49, onder 22.25 13 Maart Eerste Kwartier ENORME DIRECTIESALARISSEN BIJ METRO GOLDWYN MAYER. Naar uit New-York wordt gemeld, publiceerde de Securities Exchange Commission een rapport inzake de door de filmmaatschappij Metro Goldwyn Mayer in het afgeloopen jaar aan de directieleden uitbetaalde salarissen en andere uitkeeringen. Dit rapport heeft in de Ver. Staten veel opzien gebaard. Volgens dit rapport ontving Mayer, wiens „Russische" afkomst naar voren werd gebracht, in totaal 950.000 dollar, N. Schenk, algemeen secretaris, ontving 425.000 dollar en de vice-presldent Man- nix 324.000 dollar. GHtAUD EN DE GAULLE. De Observer schrijft, dat er tus schen Giraud en De Gaulle nog steeds gebrek aan overeenstemming bestaat. Daarom, aldus het blad. moeten beide generaals zich niet meer met de politiek bezig houden, maar zich beperken tot het militaire commando. Het Britsche publiek wenscht beter te worden ingelicht over hetgeen zich in dit verband te Londen afspeelt. De Engelsche be lastingbetaler kan aanspraak op in lichtingen maken. De afdeeling kraamverzorglng van den Nederlandschen Volksdlenst is opgericht om moeder en kind tijdens de eerste dagen met de noodige omrlnOen Deze taak. een der eersten van den Nederlandschen Vo.ksdienst, is daarom zoo belangrijk, omdac de toekomst van ons vo!k in hooge mate door zijn gezondheidstoestand wordt bepaald Hen kraam verzorgster op bezoek bij een van haar patiënten. CNF-Zeijlemaker-Pax m De voeding, welke wij in dezen tijd van het jaar tot ons nemen, is over het a gemeen minder rijk aan vitamine-C. In normale omstandig heden is er geen aanleiding, om de gevolgen van het tekort door bijzon dere maatregelen te ondervangen. Nu het echter voor zeel velen niet mo gelijk is, vitaminerijke zuidvruchten als sinaasappelen en citroenen te verkrijgen, valt, mede door den lan gen duur der distributiemaatregelen er de geringere variatie in de maal tijden. te verwachten, dat de tijdelijk door onvoldoende vitamine-C-voe- ding optredende stoornissen zich dit voorjaar sterker zullen openbaren dan in normale tijden. Reeds een jaar geleden heeft men dit onder het oog gezien. Men is toen. in het voorjaar van 1942, overgegaan „ot ^atis uit reiking van vitamine-C-tabletten aan bepaalde categorieën personen, die daaraan het meest behoefte hebben. Ook dit jaar is het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oor logstijd in staat tot verstrekking van deze tabletten over te gaan. Daar de hoeveelheid beperkt is. kunnen we der slechts groepen van personen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, van de voorgenomen gratis verstrekking profiteergp. Overigens zal men langs den normalen weg. op recept van den behandelenden ge neesheer, vitamine-C-tabletten als geneesmiddel kunnen koopen. Hoe te bewaren en te nuttigen. Wil men het volle profijt hebben van de geboden gelegenheid tot aan vulling van deze vitamine-C-voeding, dan zal men de onderstaande aan wijzingen moeten opvolgen Men lette er op. dat de vitamine- C-tabletten zorgvuldig worden be waard, daar anders de gebruiks waarde achteruit gaat. Bewaring op een donkere, koele en droge plaats in de oorspronkelijke verpakking of in donker gekleurde droge fleschjes wordt aanbevolen. Men dient ze vóór de nuttiging niet op te lossen, fijn te maken of door voedsel te mengen, aangezien de tabletten dan zeer veel van hun waarde inboeten. Eenvoudig doorslikken, desgewenscht met wat water, is de aangewezen weg. s-GRAVENHAGE, 8 Maart. - De Hooge Raad behandelde heden de cas satieberoepen van den 37-jarigen huis schilder T. A. F. Slont uit Rotterdam en den 47-jarigen reiziger J. H. J. Dils uit Amsterdam, die wegens den moord op den Bredaschen koopman P. B. C. van Aart, te Rotterdam gepleegd, in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage zijn veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Voor beide veroordeelden pleitte mr. A. J. Vosselman uit Amsterdam, nadat raadsheer mr. de Visser een uitvoerig rapport had uitgebracht. Aan de hand van de door hem inge diende cassatiemiddelen betoogde mr. Vosselman, dat deze zaak den Hoogen Raad brengt op het moeilijke leerstuk van het mededaderschap. De advocaat-generaal, mr. Rombach. zal in deze zaak conclusie nemen op 22 Maart. DUITSCHERS OPGELET! Volgens paragraaf 1 der Aausweis- pflichtverordnung (130/42) zijn ook alle Rijksduitschers, die het 15e levensjaar hebben volbracht, ver plicht steeds een geldig, te hunnen name gesteld, van een foto voorzien officieel bewijs bij zich te dragen en op verlangen aan eiken Duitschen en Nederlandschen politie-beambte te toonen. Rijksduitschers, die een dergelijk bewijs niet bezitten, kunnen bij de Beauftraagte des Reichskommissars Polizei-Officier voor de provin cie waar zij woonachtg zij onder in levering van twee foto's (37 x 52 mm) de uitreiking van een voorloopig per soonsbewijs aanvragen. Wie zonder eengeldig bewijs wordt bevonden, stelt zich bloot aan het gevaar te worden overgebracht naar het naaste politiebureau en aan straf. (w.g.) RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der polizei. BURGEMEESTER VAN HOORN OVERLEDEN. Zeer onverwacht is Zondag te Hoorn in de Ziekenverpleging „De Villa' overleden aan de gevolgen van een hartverlamming de heer H. R. Schot- tee de Vries, burgemeester der ge meente Hoorn. De overledene, die den 37-jarigen leeftijd bereikte, werd 19 Juli 1942 tot loco-burgemeester benoemd, welke benoeming later door een defi nitieve werd gevolgd. De beteekenis voor de wereld van de Octoberrevolutie bestaat niet alleen daarin, dat zij het groote initiatief van een enkel land vormt om het imperialisti sche systeem ten val te brengen, en dat zij den eersten haard van het socialisme in den Oceaan van de imperialistische wereld vormt, doch ook daarin, dat zij de eerste etappe van de wereldrevolutie en een machtige basis voor de ver dere ontplooiing hiervan is. „Vraagstukken van 't Leninisme" door Staiin, bladzijde 152 KIPPENHOUDERS MOETEN EIEREN INLEVEREN. Volgens een officieele publicatie van het Bedrijfschap voor pluimvee en eieren moeten alle pluimveehou ders, die geen voedertoewijzing voor hun dieren ontvangen, dit jaar tusschen 15 Maart en 1 Juli 25 eieren per kip of per eend inleveren. Iedere pluimveehouder moet aan den leveringsplicht voldoen, ook zij die op hun erf of in hun tuin eénige kippen hebben loopen. Voor andere bijzonderheden zie men ge noemde officieele mededeeling. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar le gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Het ligt voor de hand, dat op het ge bied van de kleedingindustrie en wat hiermede verband houdt, door de oor logsomstandigheden diep ingrijpende maatregelen zijn doorgevoerd. De leider van de afdeeling Textiel aan het minis terie van Economische Zaken, dr. Bauer, heeft hierover nadere maatregelen afge kondigd, welke voor de textielindustrie en yooral voor de mode van belang zijn in verband met den totalen inzet voor den oorlog. De mode wordt in de huidige oorlogsomstandigheden volkomen onbe langrijk genoemd. Al de voorradige tex- tielstoffen dienen in de eerste plaats gebruikt te worden voor de belangrijke oorlogsdoeleinden. Elke verspilling van stoffen dient vermeden te worden. Uit de productieplannen van de textielindus trie moet dus alles verdwijnen, wat niet rechtstreeks met den totalen oorlogs- inzet verband houdt. Het begrip mode moet dus voorloopig verdwijnen en vervangen worden door „kleeding in oorlogstijd". De stoffen en klceren moeten thans derhalve eenvou dig zijn. In de pers, etalages, enz. mogen dus voortaan nog slechts kleedingstük- ken en costuums besproken en getoond worden, die aan deze eischen voldoen. Stukken en costuums mogen dus slechts bij uitzondering uit een bepaalde hoe veelheid meters stof worden gemaakt. Zaken, die dit voorschrift overtreden, worden gesloten. PREMIETREKKING WINTERHULP-LOTERIJ. Zaterdagmiddag is te Amsterdam de premietrekking gehopden van de Win terhulp-loterij, Serie F. De grootste belangstelling gold van zelfsprekend de hoofdpremie van 10.000, welke op no. 975230 viel. De overige 70 premies, elk ten be drage van 100, vielen op de volgende nummers: 41908 56176 56319 59239 74062 79824 88142 106467 148191 161721 166839 176114 176165 180327 208306 214473 227969 232039 242521 250655 287668 288971 324535 337894 365556 402810 412309 425410 427384 449964 480671 486518 487160 490950 496095 516053 539664 550986 592025 595378 597026 608135 612766 613831 657646 663211 683005 684666 684999 701203 712721 723407 723672 737294 742925 753414 753677 784840 784879 796425 818078 831070 838192 840717 844173 963232 966900 972335 98865S 996637 Hiermede zijn thans vijf premietrek kingen van de zes series der Winterhulp- Loterij 1942 ten einde. Slechts van de Serie C moet de premietrekking nog worden gehouden. Volgens een bericht uit New-York raamt het Hamilton Institute het natio nale inkomen der Vereenigde Staten voor 1942 op 121.1 milliard dollar tegen 94.7 milliard dollar in 1941. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. De Britsche luchtmacht heeft, naar radio Londen toegeeft, sedert 25 Februari bij haar aanvallen op Duitsch gebied 72 bommenwerpers verloren. In het bericht van het opper bevel der weermacht van 2 Maart 1943 komt de zin voor: „Het bruggehoofd van Demjansk ten zuidoosten van het llmen meer, waarop de bolsjewisten 14 maanden lang met ontzettende verliezen aan menschen en ma teriaal tevergeefs hebben storm geloopen, werd door de Duitsche, troepen volgens de plannen ont ruimd". Voor diegenen, voor wie cijfers begrippen zijn, wordt hier een op somming gegeven: sedert Demjansk op 8 Januari 1942 tot een vesting was gemaakt, werden 30.519 gevan genen gemaakt en 2292 pantserwa gens, 617 stukken geschut van aller lei aard, 4886 granaatwerpers en mitrailleurs buitgemaakt of vernie tigd. 125 vliegtuigen alleen door troepen van het leger neergeschoten of buitgemaakt. Doch dit zijn maar cijfers. Wat zich achter deze cijfers verbergt, is met woorden niet te be schrijven. In de vesting Demjansk zijn alleen al meer dan een dozijn soldaten der Duitsche weermacht door den Führer onderscheiden met het ridderkruis! De toestand in Demjansk op 8 Januari 1942. Van het zuidoosten van het llmen meer tot aan het Seeligermeer liep de Duitsche frontlinie door moeras, veen, bosschen en de Waldai-hoog- ten. Nog in den herfst, voordat de koudste winter sinds eeuwen begon, hadden de Sovjets nog één keer in een geweldigen stormloop in een stormloop in een smallen gevechts sector van de SS-Totenkopf-divi- sion getracht, de afsluiting in de Waldai-hoogten te verbreken. Met zeven divisies infanterie en enkele pantserbrigades bestormden zij vier dagen en nachten tevergeefs den muur, die gevormd werd door de SS-mannen. Sindsdien werd het kalm". Vervolgens kwam die vreeselijke winter. Elk leven verstijfde onder het eindelooze witte dekkleed. Van dag tot dag nam de koude toe en de vorst werd steeds onverbiddelijker. Doch het front stond. Eigen stormtroepen drongen in de vijandelijke stellingen binnen en hielden daar opruiming. Verken ningstroepen zuiverden het dunbe volkte terrein bestaande uit bevro ren moerassen en veenplassen. Het kwikzilver in den thermometer had zijn laagste punt bereikt, het kon niet verder. Daarbuiten vroor het meer dan 40 gr. Celsius. Dan kwam als een slag bij helderen hemel het bericht bij de divisie binnen, dat de bolsjewisten via bevroren moeras sen, riviertjes en meren op enkele plaatsen door de Duitsche linies wa ren gesijpeld. Alarm. De bolsjewis ten waren met hun massa's het groote winteroffensief begonnen. Nu gold het, zü of wü'. Voor het eerst in deze geweldige worsteling werd gestreden om het beslissende ant woord op de vraag „blijft Europa bestaan of gaat het ten onder?" Thans weten wü het, de Duitsche grenadier met zün verbonden kame raad heeft deze vraag in dien win ter in positieven geest beantwoord. Dit is gemakkelijk gezegd, doch wel een nog nooit beleefde hard heid, welk een weergalooze dapper heid der harten en een standavastig- heid van den geest ligt in deze woorden opgesloten. Wat hebben de bestuurders in dezen onbarmhar- tigen winter voor prestaties ge bracht! Prestaties, die in geen enkel vakblad in de wereldliteratuur voor mogelijk gehouden worden. De wal van de vesting bestond uit levende menschen, uit Duitsche soldaten, waartegen de roode vloed storm liep, waar aan de roode vloed vrat en knaagde, onophoudelijk dag en nacht. Afgesneden en omsingeld, zooals later de onvergelijke strijders van Stalingrad, zoo hielden zij stand. Het eene heldenepos volgen de op het andere. Er werden krijgs daden verricht, waarvan de verste geslachten nog met een trotsche ril ling zullen spreken. De vestig bleef standvastig. De dappere luchtmacht hielp hen in dezen zwaren strijd. Vanaf het eerste ochtendgloren tot den avond voerden de eskaders transportvlieg- tiugen eten, munitie en ravitaillee ring aan. Afgesneden van het va derland, als op een eenzaam eiland in den Oceaan, stond de vesting Demjansk. Op het eenige beschik bare vliegveld landden de eskaders, de luchtbrug naar het vaste front, de verbinding met het vaderland. Het verkeer op dit vliegveld her innerde levendig aan een vliegveld voor het wereldluchtvaartverkeer. Hoe dikwijls werd dit niet door Sov- jetbommenwerpers en -slagvliegers aangevallen. Doch deze aanvallen kwamen den vijand duur, ja zelfs zeer duur te staan, want onze ja gers bewaakten dit vliegveld zooals een adelaar zijn nest. In een sector van de?en wal, die tevormd werd door de lichamen van e Duitsche soldaten streed de ge- vechtsgroep-Eeicke. Hiertoe be hoorden onderdeelen van de SS-To- tenkopf-division, soldaten van N.- Duitsche regimenten, mannen van de politie en leden van bouwcom- pagnieën. Deze laatste waren bijna zonder uitzondering strijders uit den wereldoorlog van 1914'18. Zü allen waren geworden tot één onwrikbare gemeenschap, die bloed en leven gaf om den rooden stormvloed tot staan te brengen en te bedwingen. Deze mannen kenden reeds toen het ge vaar, waarin niet alleen het Duitsche vaderland zweefde, neen zij kenden reeds den alles verpletterenden stormloop van de steppe tegen Europa! Vervolgens kwam het voorjaar en hiermede de groote dooi. Bevrijding van buiten af naderde en door een uitval uit de vesting werd een smal le landbrug veroverd, die in den loop van den zomer werd vergroot. De vesting had toen haar taak vervuld. Het eerste groote winter offensief der bolsjewisten was door haar in dezen sector van het front gebroken en de vestingwal, bestaan de uit de lichamen der soldaten, had den vüand ontzettende verliezen toegebracht. De kleine stad Demjansk echter, die aan deze vesting haar naam gaf, moge voor alle Europeanen, die de zen strüd nog niet begrepen zouden hebben, een nieuw waarschuwend teeken zün en hen er stormachtig aan herinneren, dat het de hoogste tijd is de oogen te openen, want de alarmklokken luiden! SS-oorlogsverslaggever STERNBERG.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1