Winterslag in het Oosten duurt voort. DAGBLAD VOOR RIDDERKRUIS VOOR MOOYMAN. Nutsspaarbank recipieert Duiischers in succesvollen aanval. Boven Tunesië vijf vijandelijk vliegtuigen neergehaajd. Rubens over de Engeischen. PRESIDENT INOENU HERKOZEN. TRAGISCH STERFGEVAL TE BLOKKER. Voor het front der troepen onderscheiden. Vrijspraak in 2de zaak-Geelen. STADSNIEUWS. Veel belangstelling. DEN HELDER HEEFT EEN VLOOIENPLAAG. Uit het goede hout. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V.» Alkmaar - Voordam O 9. Bnrean der Heldersche édltie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 <2 lijnen). Postrekening 449u41. WOENSDAG 10 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 57. 2 pagina's. HOOFDKWARTIER VAN DEN jtiHRER. 9 Maart. (D.N.B.) - Het op perbevel van de weermacht maakt be- De winterslag in het Oosten duurt met onverminderde kracht voort. De Duitsche troepen zijn echter aan het geheele front meester van den toestand. Zij bevinden zich in een succcsvollen aanval, houden op andere plaatsen in onwrikbaren af weer hun stellingen of voeren be volen bewegingen om zich los te maken van den vijand in verkorte frontlinies volgens de plannen uit. De Duitsche aanval in het gebied van Charkof maakt vorderingen. De vijand werd na hevigen strijd opnieuw uit verdedigingslinies geworpen. Talrijke plaatsen o.a. de steden Walki en Lju- botin werden stormenderhand veroverd, De afweerslagen in de gevechtssecto ren van Orel en Staraja Russa duurden ook gisteren voort. De Duitsche divi sles, gesteund door. het onvermoeide optreden van de luchtmacht, hielden tegenover den met massale infanterie formaties aanvallenden vijand onwrik baar stand en brachten den vijand ont' zaglijke verliezen toe. Ondanks het in den strijd werpen van een groote hoe veelheid artillerie, pantserwagens en glagvliegtuigen kon de vijand op geen enkele plaats terreinwinst behalen. Aan het Noord-Afrkiaansche front verliep de dag van gisteren over het algemeen kalm. Jagers schoten boven Tunesië vijf vijandelijke vliegtuigen neer. Vijandelijke vliegtuigen vielen over dag het kustgebied van de bezette ge bieden in het Westen en een grens plaats in West-Duitschland. des nachts de stad Neurenberg met brand- en brisantbommen aan. De bevolking leed verliezen. Er ontstond tamelijk groote schade, vooral in woonwijken en aan openbare gebouwen. Enkel- cultuur historische monumenten werden ver nietigd. Jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten in totaal 17 vijandelijke vliegtuigen neer. De methoden van het geweld, van klassestrijd en van de goddeloosheid, die dioor de com munisten te Moskou worden toe gepast, hebben Rusland tot een paria onder de naties der wereld gemaakt. Sir Sarvapalli Radhakrishnan, lector in Indische philosofie in Engeland. De hertog van Buckingham had in het jaar 1627 uit naam van den Engei schen koning aan Frankrijk den oorlog verklaard, en was den 21sten Juli 1627 op de reede van het eiland Re bij La Rochelle voor anker gegaan, om inge volge een koninklijk manifest zijn ge- loefsgenooten in Frankrijk (de Huge- nooten) te beschermen en in het hij zonder de bewoners van La Rochelle van den ondergang te redden. In meerdere privé en diplomatieke brieven schreef Rubens over deze on derneming van Buckingham, dien hij persoonlijk kende en achtte, van wien hij in 1623 ook een ruiterportret ge schilderd had en op wiens verzoek hij begin 1627 over een Engelsch—Spaan- schen wapenstilstand met den infant yan Spanje onderhandeld had. Het Fransche fort St. Martin op Re verdedigde zich dapper en wees een overgave aan Buckingham af, waarop Rubens op 23 September 1627 aan P Dupuy schreef, dat de Engelsche on derneming „een zeer zwak einde" zou nemen. Op 14 October 1627 schreef Rubens vanuit Antwerpen aan P. Dupuy in Parijs over Buckingham: „Het wil mij toeschijnen, dat hij van zijn vermetel heid is teruggekeerd tot uitdrukkingen van: overwinnen of roemvol sterven, want een mislukking overleven zou voor hem niets anders beteekenen dan het geluk ten spot en zijn vijanden ten hoon te dienen." Op 21 October 1627 kon Rubens aan Dupuy reeds over den smaad der En geischen schrijven en in zijn brief op merken: „Deze zouden beter er aan doen. zoo vlug als mogelijk naar huis terug te keeren, om het te verdedigen. Inplaats van anderen te beleedigen. Na den smadelijken aftocht van Buc kingham schreef Rubens op 30 Dec. 1627 uit Antwerpen aan Dupuy in Pa rijs „over de grootte der neder laag van de Engeischen. die desniette min, zooveel in hun vermogen is, pro- beeren, hun verlies en hun smaad (schandelijkheid) te verbergen. Ik heb brieven uit Londen gezien, welke door personen van stand geschreven zijn met de bedoeling, ze als verdedigingsge schriften te publiceeren en welke naar het mij toeschijnt, vol onbeschaamdste leugens zitten, doordat zij de buiteng wone dapperheid van hun Sener overdrijven, zijn terugtocht als held haftige daad vieren en het getal van hun dooden verminderen. (Het in het Italiaansch geschreven origineel van dezen brief bevindt zich volgens Rosenberg (uittreksels uitR bens brieven, verzameld en toegelicht door Adolf Rosenberg. Leipzig 1881), in het Britsche Museum In de verzame ling Donnadieu. Vergelijk Rosenberg pag. 152. Ook Sainsbury, origineele on gepubliceerde geschriften en illustra ties uit het leven van sir P. P. Rubens, pag. 257.) -o Op 14 Juli 1628 ten slotte schreef Ru bens aan Dupuy na hernieuwde buiten gewone pogingen van den kardinaa Richelieu om met hulp der Engeischen de stad La Rochelle te veroveren, dat dc Engeischen „zich teverreefs mof"® zullen geven met de vergrooting van den eigen inzet en van den roem des overwinnaars." In denzelfden b komt overigens ook de zin voor „de stijging der onkosten bij doorvoe ring van convooien met levem middelen." Het origineel bevindt zich volgens Rosenberg in de Parijsche na tionale bibliotheek. Zware dienst der bergartilleristen In het Karelische oerwoud. De man schappen trekken geramelijk het ge schut naar de vuursteiltng PK Umbach-PBZ-R-P m De Nationale vergadering van Turkije is Maandagmiddag bijeen gekomen en heeft met eenparigheid van stemmen den huidigen president der repubilek. Ismet Inönü, herko zen. Deze verkiezing is volgens Turk sche opvatting het beste bewiis, dat het volgens de grondwet competen te politieke college der Turksche re publiek dezelfde marschrichting zal Olijven volgen. IN HET Z.-OOSTEN IS OOK DE WACHT VOOR EUROPA BETROKKEN. De Bulgaarsche minist r van oorlog heeft verklaard, dat alleen het doel der Spilmogendheden, aan welker zijde Bulgarije staat, de toekomst van Bul garije kan waarborgen. Bulgarije is op den Balkan de hoeksteen van de nieu we orde. De strijdgeest der bondgenoo- ten die een bewijs van dapperheid en offervaardigheid is, is de voorwaar Je voor de eindoverwinning. In den zwa- ren strijd, die woedt, vervult ook Bul garije een belangrijke taak. Het houdt in het Z.-Oosten de wacht voor Europa. Tevergeefs probeeren de vijanden van Bulgarije de eensgezindheid van het Bulgaarsche volk te vernielen. Hun po gingen zijn tevergeefs, daar de gezonde en krachtige geest der Bulgaren een onwrikbare rots vormt. DE HERKIEZING VAN INEUNOE. De herkiezing van den Turkschen president heeft in Berlijnsche politieke kringen geen verrassing gewekt. Voor kenners van den politieleen toestand in Turkije en van de krachtsverhoudingen tusschen de Turksche p .rtijen was. naar men te Berlijn verklaart, dit re sultaat te verwachten. SNEL GESTRAFT. (NPB) Bij den luchtaanval op Berlijn in den nacht van 1 op 2 Maart vergreep zich een 35-jarige Duitscher aan het bezit van volksgenooten, wier woning door een brandbom ge troffen was en die hun bezit in groote haast naar builen brachten. De man nam kleedingstukken. een radio apparaat e i een fototoestel weg. Hij werd op heeterdaad betrapt, vast genomen en reeds op 2 Maart als plunderaar en volksparasiet ter dood veroordeeld; het vonnis werd nog den zelfden dag uitgevoerd. DUITSCHERS OPGELET. De voor alle Rljksduitschers in Ne derland bevoegde Wehrersatzdienst- stelle: Wehrbezirkskommando Ausland, Aussenstelle Holland (voerheen Aus- senstelle den Haag) heeft haar zetel verplaatst van den Haag naar Amster dam, Prins Hendrikkade 159 (huize Oceaan.) VERDUISTER GOED. Heden van 18.347.06 Maan op 9.14, onder 23.35 13 Maart Eerste Kwartier T VIJFDE SLACHTOFFER LN ééN GEZIN De familie Van Weegen te Blok ker werd dezen winter zeer zwaar getroffen, doordat vier kinderen uit dit gezin, aangetast door een be smettelijke ziekte, in een korte spanne tijds overleden. Vorige week deden zich nu ook bij den oudsten zoon van het echtpaar Van Weegen soortgelijke ziekteverschijnselen voor als bij de vorige slachtoffers. J.l. Zaterdag is hij naar het zieken huis te Hoorn overgebracht, waar hij reeds den dag daarop- is over leden. Een tragische bijkomstigheid is. dat de jongeman juist in onder trouw was en dezer dagen in het huwelijk zou treden. Het medeleven met dit zoo zwaar getroffen gezin is te Blokker zeer groot. AUDIËNTIE VAN DEN COMMISSARIS DER PROVINCIE. .-De wekelijksche audiëntie van den Commissaris der Provincie Noord- Holland zal Vrijdag, 12 Maart a.s. niet worden gehouden. De eerstvolgende audiëntie vindt plaats op Vrijdag, 19 Maart a.s." KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in,(pen spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS of het Le gioen; kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. "'Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland wil len toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk en 15.00, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, IVÏciirlct 45 20.3.43'9.00, Roermond. N.S.D A.P., Swalmerstraat 61 en 15.00 Arnhem, Weverstraat 16b. 21.3.43 9.00, Hengelo, Deut- sches Haus en 15.00, Zwolle, hotel Peters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis, Poelestr. en 15.00, Leen warde n, Huize Schaaf, Breed 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplein. 25.3.43 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie SS PK Wlgforss-O H-P m De 19-jarige Nederlandsche vrijwilli ger Gerardus Mooyman, drager van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. (C.N.F.-Fotodierist N.S.B.-Pax m) De Führer heeft het Ridder- ||gg| gg kruis van het IJzeren Kruis ver leend aan den SS-sturmmann GerardusMooyman, stuks commandant bü de pantserjager- compagnie van het Vrijwilligers legioen Nederland. Mooyman heeft, zooals bekend, bii den afweer van hevige vijandeliike aanvallen ten Z. van het Ladoga- meer op 13 Febr. met zijn zwaar pantserafweerkanon zeven Sovjet pantserwagens des ochtends als stuk richter en des middags als stuks commandant zes pantserwagens ka potgeschoten. Reeds in het begin van Februari slaagde hii erin, als stuk richter vier vijandelijke pantserwa gens te vernietigen. De overhandiging. „Mooyman, ik verzoek u, met mij de gelederen langs te gaan". Deze woorden spreekt een Duit sche generaal tot een Nederland- schen vrijwilliger, den 19-jari- gen SS-man Gerardus Mooyman van het Nederlandsche Vrijwil ligerslegioen. Nauwelijks twee km. achter de voornaamste ge- vechtslijn zijn in de gevechts positie van de Silezische jagers- divisie een paar verdienstelijke mannen van het front aangetre den voor een eenvoudige plech tigheid. Deze militaire plechtigheid heeft betrekking op een gebeurtenis in den afweerslag ten Z. van het La- dogameer. De generaal richt slechts enkele woprden tot den SS-man Mooyman en tot de kameraden, die te zijner eere zijn aangetreden Hy constateert, dat de jonge ridder- kruisdrager door zijn ridderkruis- daad voor de opdracht van Europa om den bolsjewistischen brand neer te slaan, gestreden heeft. Groote stoutmoedigheid. Toen de generaal hem de hooge dapperheidsonderscheiding overhan digde, weerspiegelde het gelaat van den vrijwilliger der Waffen-SS de bedwongen ontroering van het groo te oogenblik, z ij n oogenblik. Koelbloedig en koen heeft hy op slechts één enkelen dag 13 bolsje wistische tanks buiten gevecht ge schoten. Ook vóór dien schitteren-" den dag had hij reeds bewezen een infanterist van groote stoutmoedig heid te zijn. Tijdens een bepaalden nacht hadden de bolsjewisten nabij het tankafweerkanon, dat onder lei ding van Mooyman staat, een stuk zwaar geschut in stelling gebracht. Een lichtkogel had dit aan den dag gebracht. Mooyman richt zijn stuk op de vijandelijke vuurstelling. Dan trekt hy met slechts twee kamera den op. De twee mannen moeten hem vuurdekking geven met een machinepistool en een machinege weer. Hy zelf neemt een mijn om het vijandelijk kanon, dat zeer ge vaarlijk voor hem kan worden, uit den weg te ruimen. Bii het kanon gekomen ziet hy, dat de bedienen de bolsjewistische manschappen reeds vernietigd zijn door de grana ten van zijn eigen stuk, het kanon is echter nog in tact. Hij bevestigt zijn myn aan den loop. Klaar. Dertien tanks op één dag. Zoo verliep de nacht vóór den groo- ten aanval. Dan komt de dag. Door het terrein voor de stelling van Mooymans scheuren de granaten van de bolsjewistische batterijen. Rond om het stuk van den SS-man loeit twee uur lang het trommelvuur. Met de mannen van zijn stuk wacht hij en weet, dat spoedig de tanks komen Daar naderen zij, kruipend en schom melend. De strijd met de granaten, schot na schot, begint. Tien tegen een. Mooyman vuurt zelf met zijn kanon. Zijn granaten vernielen loo- pen, kettingen en geschuttorens der bolsjewistische tanks. In enkele mi nuten schiet hy .vier tanks in brand. Er volgen hardnekkige vuurgevech ten. waarbij in korten tijd nog drie lanks opgeruimd worden. Na deze botsing keeren de resteerende drie tanks om. Nauwelijks hebben de Nederland sche tank jagers adem gehaald, of daar rolt een nieuwe, nog sterkere golf vijandelijke tanks te voorschijn, twintig stuks. De jonge stukcom mandant leidt op superieure wijze het vuur en wijst de bediening van zijn kanon rustig de vijandelijke doelen aan. Wederom worden zes tanks neergeschoten. Daarmede stort de vijandelijke aanval volkomen in een. Dat zijn dertien tanks op één dag, vernield door het geschut van den Nederlandschen vrijwilliger. Eerst te klein.., Gerardus Mooyman. aan wien voor zijn militaire prestaties aan het Oost front het Ridderkruis van het IJzeren Kruis werd verleend, werd 23 Septem ber 1923 te Apeldoorn geboren als zoon van een melkhandelaar. Toen hij drie jaar was, verhuisde het ouderlijk gezin naar Amsterdam en in den win ter 1828—'29 werd Voorburg als woon plaats verkregen, waar Gerard op de St. Josephschool werd geplaatst. Gerard, op een na de jongste van de acht kin deren van het echtpaar Mooyman (de jongste is een thans 16-jarig meisje), kon goed leeren en bleef tot zijn 14e jaar de school bezoeken, waarna hij bij znn vader in de melkzaak kwam. Doch niet lang daarna werd hij werkzaam bij de metaalwarenfabrlek der fa. Van Heyst te 's-Gravenhage en eenigen tijd later bij een apotheker. Zijn moeder was intusschen in het voorjaar van 1938 overleden. In Februari 1941 meldde de toen ruim 17-jarige Gerard zich bij de Waffen-SS, voor Vrijwillige dienstne ming aan. Maar hij werd afge keurd omdat hij niet de vereischte minimumlengte haalde! Er kwam pre cies een centimeter aan tekort. Gerard was echter nog in den groei en nauwelijks twee maanden na de eerste keuring, had hij de noodige '.engte bereikt en werd hij voor de mi litaire opleiding aangenomen. Vader Mooyman, overtuigd voorstander van de nieuwe orde, achtte zijn zoon nog wat te jong, maar onthield zijn toe stemming niet. De groote militaire suc cessen van zijn zoon heeft vader Mooy man echter niet mogen beleven, want reeds den 21sten Januari van 1942 kwam vader te overlijden. Gerard. die sinds zijn dienstneming bij de SS. nog behoorlijk uit de kluiten is gewassen, is een echte Hollandsche jongen. Zijn kameraden mogen hem graag, omdat hij een opgewekt humeur heeft en door daden toont wat hij ver mag. Vóór zijn dienstneming bij de Waffen-SS. was hij reeds een uitne mend schaatsenrijder en amateur-wiel renner. Hij heeft nu al twee winters aan het Oostfront doorstaan. Onlangs Is hij met enkele kameraden vier dagen te gast geweest bij Rijks minister dr. Göbbels, toen zij een be drag van 55.555 mark kwamen aanbie den namens het Le-ioen Nederland ten bate van het Duitsche Roode Kruis. Te vens waren zij toen een dag de gasten van den president n dat Roode Kruis en zij hebben in die periode hun ver blijf gehad in het hotel Kaiserhof te Berlijn, hetzelfde hotel, waarin Adolf Hitier op 30 Januari 1933 van Von Hin denburg de hoogste leiding van den Duitschen staat overnam. Dinsdagmorgen werd de Alkm. op- Uchtersaffaire (de oplichting van een Haarlemschen Jood door eenige Alk- maarders) beëindigd met de uitspraak in de tweede zaak-Geelen. Deze gewe zen maréchaussée zou Sch. met behulp van Vroegop opgelicht hebben voor 8000 gulden. De Officier had 3 jaar gevangenis straf geëischt (het maximum) wegens medeplichtigheid aan deze laatste op lichting. Heden deed de rechtbank uitspraak. De verdachte Geelen werd vrijgespro ken. In hooger beroep. Naar wij voorts vernemen, zijn alle verdachten, t.w. Geelen, Vroegop en Hoogakker, in hooger beroep gegaan na hun vonnissen, zoodat t.z.t. de Alkm oplichtersaffaire opnieuw behandeld zal worden, nu echter voor het Ge rechtshof te Amsterdam. Ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan heeft de Nutsspaarbank In haar gebouw e n receptie gehouden, welke zich in groote belangstelling mocht verheugen. O.a. waren aan wezig de Burgemeester, de Helder sche Notarissen, directeuren van spaaibanken en andere, banken, de architecten Baanders en Peters, de heeren Helder en Schippers van de Gemeentelijke politie, benevens tal rijke bestuursleden van Spaarbanken uit andere plaatsen. De heer J. J. Verfaille, voorzitter, heette de heeren welkom en gaf in een daarop volgende toespraak een beknopt overzicht van de geschiedenis der Nuts spaarbank. Hierin waren verscheidene interessante gegevens verwerkt. Spr. besloot met de volgende gedachte: Juist bij een jubileum als dit eeuwfeest be< seffen we, dat alles slechts tijdelijk is, Echter zal dit blijven bestaan, dat sparen de bron van volkskracht is. Wat er ook moge gebeuren, welke veranderingen er ook mogen plaats grijpen in maatschap pelijke omstandigheden, regeeringsvor- men of sociale opvattingen, steeds zal het sparen de volkskracht tot basis dienen. De voorzitter van de Alkmaarsche Nutsspaarbank hield een hartelijke feli citatie-toespraak. Hij deed dit als buur. als collega en als vriend. Als buur, om dat Alkmaar voor Den Helder de dichtstbijzijnde zusterbank is. Hij onder streepte in dit verband de waarheid, dat een goede buur beter is dan een verre vriend. Als collega omdat er een goede uitwisseling bestaat van bevindingen En tenslotte als vriend, omdat vooral ook,de laatste jaren door de bijzondere omstandigheden een mentaliteit is ont staan van bereidheid tot wederzijdsche hulpverleening, al is het tot nu toe al leen Den Helder, dat de klappen krijgt. Spr. besloot met een hartelijken geluk wensch. Daarop begaven de aanwezigen zich in een afdeeling van het spaarbankgebouw die was ingericht voor het vertoonen van filpis. Hier werd een zelf-vervaar- digde film gedraaid, welke gedachten en feiten in beeld bracht ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. De eerewijn ging rond en wederom werden de lichten gedoofd, teneinde het projec teeren van een tweede film mogelijk te maken. Deze film, „De elfstedentocht", was een product van den staf der Haag- sche Nutsspaarbank en ls speciaal ge maakt voor het voeren van propaganda onder de schoolgaande jeugd ten be hoeve van het sparen. Zoo vierde de Nutsspaarbank haar 100-jarig bestaan eenvoudig, zonder veel uiterlijk vertoon. Een schat van bloemen was aan het gebouw bezorgd en zoowel de hal als de bestuurskamer waren rij kelijk met deze feestelijke attenties ge tooid. Vermelden wij tenslotte nog, dat de leiding van de Nutsspaarbank er in geslaagd was ondanks alle moeilijk heden toch nog de schoolkinderen een kleine verrassing aan te bieden, waar door ook zij dit jubileum en natuur lijk tevens het nut van sparen onder hun aandacht kregen. Hoe bestrijdt men het euvel? Het staat er wat onvriendelijk en nuchter: Den Helder behept met een vlooienplaag, doch het is. helaas, de bittere waarheid; door allerlei be kende en onbekende omstandighe den schijnt de vloo momenteel tot onze stad aangetrokken te worden en het gevolg is, dat tal van huis moeders tot wanhoop gedreven wor den en zich gedurende de laatste v.eken herhaaldelijk tot (;ns wend den met het verzoek een middel aan te geven, waardoor men van het zoo zeer gehate gezelschap verlost kan worden. Wij hebben ons met de desbetref fende, terzake kundige, gemeentelij ke instantie in verbinding gesteld en vernamen het navolgende: inder daad is er sprake van een abnor maal aantal vlooien in een groot aantal woningen in Den Helder. De oorzaak daarvan is goeddeels de oorlogstoestand. Zeep- en andere waschmiddelen ontbreken of zijn uiterst schaarsch geworden. Dat heeft tengevolge, dat de woningen niet meer zoo vaak met water-en- zeep gereinigd worden en dat ook het lijfgoed veel langer gedragen wordt en evenzoo in ongewasschen staat blijft. Voor het beddegoed, voor kussens en meubelen geldt dit alles evenzeer. Wil men de vloo effectief bestrij den, dan moet men er van uitgaan dat de eitjes verdelgd worden. Dit dient bij voorkeur te geschieden met lysolwater. Lysol is in de meeste apotheken nog wel te krijgen. Waar Wie slordig op zijn bonnen is Staat met één been in de gevangenis. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar (e gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. Rust, gezapigheid en een dwaas internationalisme hebben in den loop van eenige generaties de militaire eigenschappen van het overgroots gedeelte van ons volk doen insluime ren. Sporadisch bleek, dat hier wer kelijk slechts van een sluimering gesproken kon worden. De prestaties van onze marechaussée in Indië, het optreden van een overste Thomson en zijn mannen in Albanië, vrijwilli gers in den Boerenoorlog en de daden onzer mariniers, zoowel bij de expe ditie naar Archangelsjc in 1919, als tijdens de Meidagen van 1940, zijn de getuigen van een geest die reeds van vóór de kruistochten tot in de Engelsche oorlogen van de zeven tiende en achttiende eeuw onze Ger maansche afstamming uitdroeg. Eer, trouw en dapperheid waren zoowel de eigenschappen van de Westfriezen, die Damiate veroverden als van hun nazaten, die Atjeh on derwierpen, in Albanië vochten of de bolsjewisten bestreden in de dagen van Wrangel en Denikin. Gemakzucht en rijkdom en het steunen op bondgenootschappen maakten, dat de strijdvaardige eigenschappen van ons volk niet meer tot uiting konden komen. De geest van den „rijken kruidenier" kweekte minachting voor alles wat man- en weerbaar is in ons volk met het gevolg, dat een slecht be taald en geminacht officiers- en onderofficierscorps geen kans meer zag, juist de goede Germaansche eigenschappen in ons volk tot uiting te doen komen. De enkeling, die het probeerde, werd zoodanig bespotte lijk gemaakt, dat het beetje wat hij deed, weer verloren ging. En zoo ontstond de bittere legende, dat ons volk geen militaire eigenschappen bezat. Toen brak het zooveelste conflict uit tusschen de Germaansche wereld en de Aziatische horden. Terugge slagen op de Catalaunische velden, bij Lignit en bij Tannenberg, laaide deze eeuwige bedreiging der Ger maansche orde opnieuw uit tot een slag, ditmaal feller en gevaarlijker dan ooit. Op het laatste oogenblik wist Duitschland de catastrophe te voorkomen en het dreigende gevaar deed ook velen uit andere landen zich van hun Germaansche afkomst bewust worden. Zij snelden te wa pen en ziet, ook in ons land ont waakten de betere instincten. Vele jongelieden meldden zich voor den kamp tegen den aartsvijand onzer beschaving en van den beginne af bleek het, dat zij niet tot de slecht ste soldaten behoorden. Zij werden vermeld in het weermachtbericht en zoo stond er dan op zekeren dag ook een vermelding van den helden daad van den jongen stormman Mooyman, als een lichtend exempel van den moed en de dapperheid te genover den vijand der Nederland sche vrijwilligers. Als eerste Germaansche vrijwilli ger, die geen Duitscher is, werd hem thans door den Führer het ridder kruis van het IJzeren Kruis ver leend. Zijn daad werd hiermede ge stempeld tot een symbool van den Europeeschen inzet tegen het bols jewisme. In zijn daad komt het Ger maansche bloed tot uiting, de erfe nis, die eeuwen lang verborgen bleef in ons landje, overwoekerd door een te gemakkelijk leven. Niet voor niets predikt het fascisme het „vivere pericolosamente", het ge vaarlijk leven. Ook dit parool is zui ver Germaansch en pas onder dit parool bloeiden in ons land die eigen schappen op, die ons wezen verbin den met het Europeesche, met het Germaansche wezen. Mooyman's daad en Mooyman's ridderschap smeden ons vaster in de nieuwgeboren Germaansche ge meenschap, maken ons deelgenoot schap aan de Nieuwe Orde hechter en vormen een borg voor de positie, die ons volk na den oorlog zal in nemen als deelgenoot met gelijke rechten in het Vereenigd Europa. En zijn voorbeeld zal voor de jeugd een prikkel zijn te breken met de legende en te toonen, dat zy goede Germanen zijn. zulks niet het geval is poge men carbol te krijgen of eventueel een verdunning van formaline. Lysol is echter het geëigende middel. De vloo legt de eitjes in kieren en spleten van vloeren, plinten, en wel daar waar zij moeilijk te bereiken zijn. Naast veel stofzuigen is her haaldelijk dweilen en spoelen eerste noodzaak (met lysolwater). Met 1 of 2 keer is men er echter niet; de praktijk leert dat men doorgaans eerst na 2 tot 3 weken verlost is van de eitjes. Daarnaast hange men de vloer- kleeden, de kussens en het bedde goed dagelijks buiten en kloppe dit duchtig uit. Gaat men serieus te werk, dan is het vrijwel zeker, dat men in genoemden tiid verlost raakt van dit lastige ongedierte. Er doen allerlei verhalen de ron de over de oorzaak der vlooien- invasie in Den Helder. Zy kunnen gevoeglijk naar het rijk der fabelen verwezen worden. De eenige oor zaak is dat men een zoo beperkt ge bruik van waschmiddelen moet ma ken, dat vele huizen onbewoond zyn, kortom, dat tengevolge der tijdsomstandigheden de alom ver maarde Nieuwediepsche zindelijk heid in het gedrang gekomen is. Met het noodlottige gevolg! VISSCHERU. URK, 8 Maart. - J.l. Zaterdag wa ren de prijzen der visch: karper 72 ct., snoekbaars 68 ct., blei 50 ct., roo de baars 36 ct., groote voorn 30 ct. en kleine voorn 22 ct., alles per kg. GESLAAGD. 2 Maart slaagde te Utrecht voor t diploma van costumiere, mej. M. v. Dijk uit den Helder. TEXEI* Kapelaan benoemd. - Met den heer C. J. Vink, assistent te Hoek van Holland, krijgt den Burg een nieuwen kapelaan. Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1