Duitsche aanval bij Charkof vordert, Hongerige magen worden gevuld. Zware Sovjet-verliezen in sector Ore/. Weinig nieuws van Afrikaansch front. De luchtaanval op Neurenberg. De Geallieerde hulp aan de Sovjets. De verklaring van Duff Cooper. Wat de voeding der Duitsche weermacht vereischt. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. 23 schepen tot zinken gebracht. MARGARINE EN VET OP BON „BOTER 10". NIEUWE VERDUISTERINGSTIJDEN. 34 jaar 23 veroordeelingen. STADSNIEUWS. Het geld van een erfenis. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon '2345 (2 lijnen). Postrekening 449u41. HELDERSCHE EDITIE. DONDERDAG 11 MAART 1943. DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 58. 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone a'd vertent les in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar ,e gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 Maart (D.N.B.) - Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: In het Zuiden van het Oostelijke front heeft de aanhoudende dooi de krijgsoperaties tot plaatselijke ge vechtsactiviteit beperkt. Daarentegen wint de Duitsche aanval ten W. en ten N.W. van Charkof verder terrein. Niettegenstaande de vijand snel naar voren gestuurde troepen in den strijd wierp, die in verbitterde tegenaanval len verslagen werden, bereikten onze aanvalsdivisies de voor dezen dag ge stelde doelen. In den sector van Orel ging de vijand over een breed front tot nieuwe krach tige aanvallen over, die opnieuw met ongewoon zware, bloedige verliezen werden afgeslagen. In den centralen sector van het Oos telijke front probeerde de vijand zich met sterke strijdkrachten tevergeefs in de volgens de plannen verloopende be weging om zich los te maken van den vijand te dringen. Een Duitsche divisie ichoot hierbij 17 pantserwagens stuk en telde 2000 gesneuvelde bolsjewisten voor haar stellingen. De stad Belyj werd in den afgeloopen nacht volgens de plannen en op voor den vijand ver rassende wijze ontruimd. De stormloop van den vijand op onze «tellingen bij Starajc Russa nam giste ren vergeleken met de vorige dagen in hevigheid af. Verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten mislukten. Sterke formaties van de luchtmacht brachten op de brandpunten der krijgs operaties zware slagen toe aan stellin gen. marcheerende colonnes en de ra vitailleering van den vijand. Op het Afrikaansche oorlogstooneel beerscht rust. Bij een nachtelijken aanval van Duitsche gevechtsvlieg tuigen op de haven van Algiers werd een koopvaardijschip van middelbare grootte in brand geworpen. Enkele vijandelijke vliegtuigen vlo gen gisteren overdag boven het Duit sche rijksgebied zonder bommen neer te werpen. In den nacht viel de Brit- sche luchtmacht de stad München aan. De bevolking leed verlifezen. Er ont stond in woonwijken, aan verscheidene ziekenhuizen, kerken en andere cultu- reele monumenten vrij groote schade. Ook op verscheidene plaatsen in West- Duitschland werden hier en daar bri santbommen neergeworpen. Zij ver oorzaakten geringe schade aan gebou wen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten 12 vijande lijke bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen deden overdag een doeltreffenden aan val in scheervlucht op de Zuid-Engel- sche stad Worthing. In den afgeloopen nacht bombardeerden formaties van de Duitsche luchtmacht bij goed zicht de stad Huil. Andere gevechtsvliegtuigen vielen havensteden aan de Engelsche Zuidkust aan. Van deze succesvolle aanvallen keerde een vliegtuig niet te rug. Voor de Nederlandsche kust viel een formatie Britsche motortorpedo- booten een Duitsch convooi aan. De bewakingsstrijdkrachten sloegen den vijand af, boorden drie vijandelijke motortorpedobooten in den grond en schoten twee andere in brand. In aanvulling op het weermacht- bericht verneemt het D.N.B.: De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 8 op 9 Maart een nieuwen terreuraanval ondernomen op de stad Neurenberg. Drie zieken huizen en twee tehuizen voor ouden van dagen werden zwaar getroffen. Britsche bommen kwamen o.a. te recht op den schouwburg, het Ger- maansche museum en de Mauthalle Dit laatste is een der mooiste ge bouwen van de oude stad Neuren berg uit de 5e eeuw en ieder die een bezoek aan Neurenberg heeft ge bracht. wel bekend. Ook het Ger- maansche museum met zijn in de wereld unieke verzamelingen van documenten der Öermaansche ge schiedenis is eiken bezoeker bekend. Ook München gebombardeerd. In den afgeloopen nacht lieten Britsche bommenwerpers lukraak brisant- en brandbommen vallen op München en omliggende landstreken. Er wordt melding gemaakt van eenige verliezen aan menschen- levens en vooral van schade aan woonhuizen en cultuurmomumentery Minstens twaalf der aanvallende bommenwerpers werden neerge schoten. Zware tegenaanval op Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht harde slagen uitgedeeld aan havens voor ravitailleering en overlading aan de Britsche Oost- en Zuidkust, die voor de oorlogvoering van belang zijn. Bij goed zicht uitgeworpen bommen riehtten zware verwoestingen aan. Gebruikt Uw gasrantsoen met overleg, dan bewan delt U den {disten weg. Let op de adressen in de plaat selijke pers, waar boeken voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland in ontvangst worden genomen. Een berichtje is vol doende, en de Jeugdstorm komt uw boekengave gaarne bij u thuis afhalen. Moskou doet mededeeling van de Amerikaansche hulp.. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt heeft radio Moskou Dinsdag avond den volledigen tekst bekend gemaakt van een verklaring van den Amerikaanschen gevolmachtig de voor de leen- en pachtovereen komst, Edgar Stettinius, waarin deze bijzonderheden verstrekte over de voorraden die naar- Engeland en de Sovjet-Unie ziin verscheept. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft Tass toen, volgens radio Moskou, een mededeeling aan alle redacties doorgegeven, waarbij deze verklaring van Stettinius „voorloo- Pig" wordt ingetrokken. „DE GAULLISTEN BOLSJEWISEEREN ZICH". Washington door Moskou overtroefd. Het Fransche tijdschrift „Je suis partout" geeft-in een uitvoerig arti kel een onteerende karakterschets van Peyrouton, die gehaat wordt door zim ondergeschikten, en afge schilderd wordt als plomp, lui, gul zig, heerschzuchtig, brutaal, door trapt. Hij hoopte eens de opvolger van Pétain te worden. Deze vastge roeste eerzucht heeft hem met be hulp van vervalschte politieberich ten het complot van 13 Dec. doen or- ganiseeren. Voorts houdt het blad zich bezig met de parlementsleden zaliger ge dachtenis. die thans in Noord-Afrika, in een schaduwparlement van Enge- lands genade afhangend, hun rede naarstalenten mogen bewijzen en, daarvoor een inkomen genieten, dat hun zoo goed en zoo kwaad als het gaat een bestaan verzekert. De com munisten eischen in dit gezelschap de eerste plaats op. Aldus hebben in Noord-Afrika noch Giraud noch de Gaulle wat te zeggen, maar de communisten. Washington en Lon den zien zich door Moskou over troefd. Het is de logische conseauen- tie van de bolsjewiseering der Gaul listische beweging, zoo besluit het Fransche blad. In Eerlijnsche politieke kringen noemt men de uitlating van den voormaligen Engelschen minister Duff Cooper, dater voor gezorgd moet worden, dat er na dezen oorlog geen Duitsche natie meer zal zijn, ken merkend voor de mentaliteit van degenen, die na de conferentie van München in den herfst van 1938 toonaangevend zijn geworden bij de leiding dér Engelsche politiek. Men herinnert er aan, dat Duff Cooper met Churchill en Eden be hoorde tot hen, die reeds in 1938 en 1939 waarop destijds van Duitsche zijde ook meermalen openlijk op merkzaam is gemaakt het uitbre ken van een Europeesch cohflict voorbereidden. De door hen vertegen woordigde richting der Engelsche politiek heeft met de Londensche oorlogsverklaring aan het Duitsche Rijk in September 1939 het nage streefde doel bereikt. Daardoor wordt ook begrijpelijk, zoo voegt men hieraan toe, waarom Engeland een aanvang maakte met de terreuraanvallen op de Duitsche burgerbevolking. Terwijl de Gealli eerden van Engeland strijden met de weermacht van het Duitsche Rijk en zijn bondgenooten, poogt Engeland de levens van het niet in den oorlog staande deel van het Duitsche volk, van de burgerbevolking, met inbe grip van vrouwen en kinderen, te vernietigen, nadat het voor hetzelfde doel gebruikte wapen der honger- blokkade, dat in den eersten wereld oorlog succes had. ditmaal faalde. Dergelijke openlijke bekentenis sen als die van Duff Cooper kunnen echter, naar men in Berlijn verklaart, slechts verhelderend werken voor dé Duitsche bevolking en de vast beslotenheid om de eindoverwinning te behalen, nog versterken. Als ëen vergeldende daad der gerechigheid zal deze eindoverwinning de afreke ning met de Engelsche oorlogsmisda digers brengen. ELF BRITSCHE VLIEGTUIGEN VERLOREN BIJ AANVAL OP MÜNCHEN. STOCKHOLM, 10 Mrt. (D.N.B.) Het Britsche ministerie van lucht vaart geeft, naar radio Londen meldt, toe, dat in den afgeloopen nacht tij dens den aanval op München. de Britsche luchtmacht elf vliegtuigen heeft verloren. Drinkwater uit de Middellandsehe Zee. - Het door een bijzondere behandeling drinkbaar gemaakte zeewater wordt in een vergaarbak overgetapt PK Dörnet-Atl-H-P m Onder deskundige leiding heeft de Berlijnsche correspondent van het DNB een rondgang gemaakt door een tweetal ravitaillee- ringsbases van de Duitsche Weermacht: gebouwen, fabrieken en geweldige bakkerijen, waarin de mondvooraad voor de legers in Noord en Oost; in West en Zuid volgens de nauwkeurig be rekende plannen en aan de hand van duizenden ervaringen wordt samegesteld. WARE wonderspijzen rollen zorg vuldig verpakt uit deze fabrie ken, naar de fronten, daar is het' duurzame brood, een uitvinding van recenten datum, dat met de veld- biscuits en veldbeschuiten een be langrijk onderdeel vormt van de mi litaire proviandeering.. Het „Dauer- brot" heeft een duurzaamheid van twaalf maanden en is dan, als het uit zijn verpakking van waspapier, cellophaan en pakpapier gehaald wordt, net zoo versch en smakelijk als de Nederlandsche versche cadet- jes, indien zij indertijd bij het ont bijt toegelaten waren. De veldbe schuiten zijn zelfs na achttien jaren nog eetbaar! De bereiding is zeer eenvoudig, zoodat een groote bakkerij in het onderhavige geval een fabriek met een capaciteit van 8.000 brooden per dag dagelijks stroomen veldbe schuiten kan fabriceeren. tJZEREN RANTSOEN Een speciaal onderdeel der ravi- tailleeringvormt de afdeeling bij zondere levensmiddelen voor de luchtmacht, valschermjagers en pant sersoldaten. Deze wapens, die dik wijls onder zeer ongunstige omstan digheden voor de manschappen in den strijd worden geworpen, genie ten een speciale verzorging. Hierbij speelt de vitamine-theorie een groote rol. De valschermjager b.v., die het- soms twee of drie dagen zonder pro viandeering moet stallen, krijgt levensmiddelen mede, waarin een zeer hoog aantal voedingseenheden geconcentreerd is. Het sojavleeschbrood ter grootte van een reep chocolade, vervangt het broodrantsoen van één dag en bevat evenveel calorieën, alsmede een groot percentage vet. Gedroogd en geperst vruchtvleesch, kleine pak jes worst en spek, 100 gr. gemalen en samengeperste echte koffie met suiker, een pakje chocolade en kauw gom, alles voor het meerendeel gas- dicht verpakt, vervolmaakt zijn „IJzeren Rantsoen". De pantsersol daten, die iets meer ruimte hebben voor mondvoorraad, krijgen nog ge conserveerde warme maaltijden mede en het „Dauerbrot". Ook piloten worden op overeenkom stige wijze uitgerust, maar krijgen bo vendien het z.g. noodlandingsrant soen, dat zij pas mogen aanspreken, als zij met het valscherm uit hun toestel moeten springen of op andere wijze in moeilijkheden komen. Dit alles overwegend kan men zich slechts verbazen over het feit, dat ieder der millioenen soldaten aan het front, in de lucht en op zee steeds op tijd zijn „prak" krijgt. SPANJE HET LIEVELINGSKIND VAN DEN PAUS. De Spaansche pers publiceert groot opgemaakt een interview met het uit Rome teruggekeerde lid van de Spaansche academie Garcia Sineriz, die door den Paus ontvangen en be noemd is tot lid van de Pauselijke academie. De Paus liet zich tegenover Garcia Sineriz op buitengewoon waardee- rende wijze uit over den Caudillo, die hij den eersten voorvechter noemde van het moreele herstel van het katholieke Spanje. Pius XII prees voorts het werk en de presta ties van den minister van Buiten- landsche Zaken Jordana, van den minister van Opvoeding Ibanez Mar tin en van den partij-minister Arrese. Spanje, zoo verklaarde Garcia Sine riz, is nog steeds het lievelingsknd van den Paus, waarop hij al zijn hoop heeft gevestigd. Het SS-Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede: Nederlanders van Arisch blped. in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS of het Le gioen; kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland wil len toetrecren. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedük en 15.00, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61 en 15.00 A r n'h e m. Weverstraat 16b. 21.3.43 9.00, Hengelo, Deut- sches Haus en 15.00, Zwolle, hotel Peters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis, Poelestr. en 15.00, L e e u- Nederlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Spabn-0 H-P m warden. Huize Schaaf. Breed- straat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplein. 25.3.43 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café „Den Hout", BezUidenhoutscheweg. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 10 Maart Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In de sneeuwstormen van het Noorden van den Atlantischen Oceaan, den zonnegloed van de evennachtslijn en de herfststor men bij Kaap de Goede Hoop hebben Duitsche duikbooten de afgeloopen vijf dagen in zware, hardnekkige gevechten 23 sche pen met een gezamenlijken in houd van 134.000 ton tot zinken gebracht. Zes andere schepen werdien getorpedeerd, VERDEELDHEID IN I AMERIKAANSCHE DEMOCRATISCHE PARTIJ. De Nèw-Yorksche correspondent van de „Daily Herald" Alistair Coo- ke, schrijft, dat het front der Ame rikaansche democratische partijpoli tiek steeds meer ineenstort. Farley, vroeger de intiemste politieke vriend van Roosevelt, sedert diens derde ambtsperiode echter zijn verbitter de vijand, heeft persoonlijk gecon stateerd hoe sterk in Roosevelts eigen partij de tegenstand tegen de New Deal is. Het Huis van Afge vaardigden van den staat Louisiana heeft in een openlijke resolutie den president verweten een rechters- plaats in dien staat „uit politieke overwegingen" door een bepaald persoon te hebben bezet. Dit zijn de eerste teekenen van scheuring in 'n gebied, waarop de democratische partij steeds heeft kunnen rekenen. Het is verder duidelijk geworden, dat het opnieuw tot een strijd tus- schen Roosevelt en Willkie zal ko men, daar deze laatste zich weder om candidaat zal laten stelleri. Ver der heeft de reactie een nieuwen bondgenoot in den populairen Eddie Rickenbacher, die het oorlogstooneel op Nieuw Guinea heeft bezocht en verteld heeft van het onnoembare lijden der Amerikaansche soldaten aldaar. Hij heeft aan zijn verhaal den eisch vastgeknoopt, dat het vaderland den troepen aldaar meer wapens moet leveren. Hij heeft van de algemeene sympathie gebruik ge maakt om actie te voeren tegen een vierde ambtsperiode van Roosevelt. DE POLEN IN DE SOVJET-UNIE. Naar de Londensche correspondent van „Svensta .Morgenbladet" meldt heeft de Sovjet-Unie plotseling verbo den, dat Polen het land verlaten, nadat de geschillen over den ïoop der gren zen zijn ontstaan. Tot nu toe heeft een groot aantal Polen via Iran en Irak de Sovjet-Unie verlaten. Een gedeelte is in Palestina gebleven, terwijl -anderen naar Kenya en Oeganda zijn doorge reisd. DUITSCHERS OPGELET. De voor alle Riiksduitschers In Nederland bevoegde Wehrersatz- dienststelle: Wehrbezirkskommando Ausland, Aussenstelle Holland (voor heen Aussenstelle den Haag) heeft haar zetel verplaatst van - den Haag naar Amsterdam, Prins Hendrikka de 159 (huize Oceaan.) 4300 LITER MELK VERLOREN GEGAAN. Gisteravond kantelde op den hoek Prinsenstr.Koningsstr. te Hilver sum een met melk gevulde tank wagen, doordat de bestuurder in de duisternis niet opmerkte, dat de weg ter plaatse was opgebroken. Door den val geraakte het deksel aan de onderzijde van de tank los, waar door de geheele inhoud, ruim 4300 liter melk, wegstroomde en verloren ging. Bij winkelier inleveren tot en met Dinsdag a.s. Van Woensdag 24 Maart ^tot en met Zondag 4 April 1943 zullen de met „Boter 10" gemerkte bonnen van de bonkaart voor Voedingsmid delen recht geven op het koopen van margarine en bak- en braad vet, met dien verstande, dat men voor de helft van het aantal bon nen, dat men bij zijn winkelier heeft ingeleverd, margarine en voor de andere helft bak- en braad vet-ontvangt. Het publiek dient de bonnen „Boter 10" zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op Dinsdag 16 Maart 1943, bij den de taillist in margarine en bak- en braad vet in te leveren, waarna deze in den loop van het tijdvak van 24 Maart tot en met 4 April a.s. voor de helft van het aantal ingeleverde bonnen marga rine, en voor de andere helft bak- en braadvet aan den klant zal afleveren. Bij dfen slager kan men bon „Boter 10" niet inleveren. De detaillisten moeten er dus zelf voor zorgen, dat hun klanten de mar garine en het bak- en braadvet in de verhouding half om half ontvangen. Tegen winkeliers, wier medewerking te wenschen mocht laten, zal streng worden opgetreden. Het nummer van den z.g. „extra" bo terbon voor personen beneden 21 jaar, welke bon met ingang van Vrijdag 12 Maart 1943 gedurende een periode van 60 dagen (dus tot en met Maandag 10 Mei 1943) recht geeft op het k°°Pen van 125 gram boter of margarine, zal op 12 Maart nog niet Worden bekend gemaakt. De rechthebbenden kunnen er evenwel op rekenen, dat zij deze boter te zijner tijd zullen kunnen ver krijgen, aangezien het hier geenszins een verlaging van het boterrantsoen betreft. Dit rantsoen blijft voor perso nen van 4 tot 21 jaar ongewijzigd ge handhaafd op 175 gram per week, en voor kinderen van 0 tot 4 jaar 'op 87)4 gram per week. EERST DE LUCIFER, DAN DE GASKRAAN. Bezuiniging op gasverbruik in Uw eigen belang. Hoe vaak steekt een huisvrouw in den loop van den dag het gasstel aan en hoe vaak komt het daarbij voor, dat zij het doet. zonder dat zij de pan, die zij wil opzetten, reeds geheel klaar op het gasstel heeft staan? Ook wordt dikwijls eerst het gas aangestoken en dan pas de ketel gevuld. De vlam brandt dan voor niets. Men moet er op letten: eerst de gevuide pan of ketel op het gas plaatsen, dan de lucifer aan steken en dan pas de gaskraan open draaien. Staat de pan eenmaal op het vuur. dan draait men de vlam zoo noo- dig zoover terug, dat ze niet om de pan heenslaat. Anlers wordt onnoodig gas verspild.Voor het temperen gebruike men niet de hoofdkraan, maar de kraan van het gasstel zelf. Op die manier voorkomt men rantsoenoverschrijding en Bfcspaart men zich zelf den last van een boete of wat erger is afslui ting van den gastoevoer. Bezuinigt dus, het is Uw eigen belang. Op last van het Luftgaukomman- do-Holland worden de verduiste ringstilden voor het bezette Neder landsche gebied uniform telkens voor den duur van een week door het Luftgaukommando-Holland be paald. Deze bepaling treedt onmid dellijk in werking. Voor de periode van 1 Maart tót 4 April 1943 heeft het Luftgaukom mando-Holland intusschen net be- gin en het einde van de verduiste ring telkens voor een week als volgt bepaald: v van 8 Maart tot 14 Maart: begin 18.34 uur, einde 07.08 uur; van 15 Maart tot 21 Maart: begin 18.46 uur, einde 06.52 uur; van 22 Maart tot 28 Maart: begin 18.58 uur, einde 06.36 uur; van 29 Maart tot 4 April: begin 19.10 uur, einde 06.20 uur. Op 22 Februari heeft voorhet Bossche gerechtshof terechtgestaan de zwervende straatzanger- P. J. J.. die door de rechtbank te Maastricht wegens diefstal van twee fietsen tót 1 jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Deze man, die 34 jaar oud was, nad een recordaantal veroordeelin gen, n.1. 23, achter den rug, waarvan 13 vonnissen wegens diefstal. Het Hof heeft den hardnekkigen recidivist veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. VERPLAATSING KABINET VAN DEN LEIDER. De persdienst van de N.S.B. meldt: Het kabinet van denNLeider is vanaf Donderdag 11 Maart voorloopig ge vestigd op Plein 1813 te 's-Graven- hage. Telefonisch is het kabinet aan gesloten onder nummer 116424. Lectuur voor de Nederlandsche ar beiders in Duitschland. Zeer velen geven gehoor aan den oproep, om boeken at te staan voor het goede dóel. Door den Nationalen Jeugdstorm kunt U de boeken laten af halen. Ook het Geldersche vrouwtje laat zlcb niet onbetuigd CNF-W P. Zeil'emaker-Pax m Bestemd voor den zwarten handel. Erfenissen doen de laatste dagen op geld. Nauwelijks hebben we het ver haal gepubliceerd over een erfenis, die besteed was, om een zwart handeltje te beginnen, of erfenis nummer twee blijkt besteed te zijn voor den inkoop van artikelen, die niet in de étalages van eep winkel liggen en die niet ge prijsd zijn.... De gelukkige erfgenaam was dezen keer J. N. v. Baden, expeditieknecht te Alkmaar, die van zijn stadgenoot C. J. de Jong een partijtje stoffen en dames kousen gekocht had in de hoop, die op Texel met een zoet winstje te verkoo- pen. Jammer voor den erfgenaam, dat de zaak zoo spoedig verkeerd liep; nu is hij zijn heele erfenis kwijt, terwijl hij bovendien nog 200 gulden betalen' moet aan de griffie. De Jong kwam er merkwaardig ge noeg, iets beter af: met 150 gulden boete werd zijn rekening Vereffend. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: W. ten Wolde—Stompe- dissel (d.) H. S. J. Forrer—Timmer mans (z.) T. C. Müter—Dunselman (z.) G. Been—Runnenburg (z.) J. Meester—van de Vaart (d.) H. T. Wij- menga—Terpsma (z.) Ondertrouwd: V. Pranger en G. Melkert. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Febr. werd op spaarbankboekjes aan het postkan toor alhier en ressort ingelegd 66.444.67 en terugbetaald 24.048.92. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg. 46. URK. Ambtsjubileum. - Het was Dinsdag 20 jaar geleden, dat de heer W. Kok zfjn intrede deed als gemeenteveld wachter te Urk met de woorden: „Een gemeenteveldvfachter is geen boeman, maar een vriend voor alle goedwillende burgers". Onder ge weldige belangstelling is dit ambts jubileum op Urk gevierd- Gevaarlijke vangst. - De heer Ja- cob de Vries trok twee brandbom men in het sleepnet op het IJssel- meer. De politie, die aan de haven was, inam de gevaarlijke voorwer pen mee. Dappere redding. - De heer J. de Boer zag een knaapje in de Urker haven vallen. Dadelijk sprong hij in het ijskoude water, dat "zelfs met 'n ijslaag was bedekt. Na veel moeite door het ijs, smaakte hn het genoe gen de® drenkeling op ne brengen. iet droge te VISSCHERIJ. Urk, 9 Maart. Heden waren de prij zen der visch als volgt: Karper 72 ct.. Snoekbaars 68 ct., Blei 50 ct., Roode baars 36 ct„ Groote Voorn 30 ct.. Kleine Voorn 22 ct. Alles per kg. DEN BURG. Rijkspostspaarbank. - In den loop der maand Febr. 1943 werd op spaarbank boekjes aan hét kantoor te Den Burg en ressort ingelegd 21.381.49 en terug betaald 10.105.23. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 9. -NEDERLANDSCH ONDER STEUNINGSFONDS" TE HAMBURG. (NPB) 24 Maart a.s. is het 50 jaar geleden, dat het „Nederlandsch On dersteuningsfonds" te Hamburg werd opgericht. Het doel van het Ondersteunings fonds was, Nederlanders, die in moei lijke omstandigheden verkeerden, geldelijk te steunen, resp. rentelooze voorschotten te geven. Het verschil tusschen arm en rijk was destijds in Hamburg zeer groot. De welgestelde Nederlanders kwa men met de arme landgenooten nau welijks in contact. Het hulpfonds was nu een eerste poging, om de volksgemeenschapsgedachte bij de Nederlanders in de Hanze-stad in practijk te brengen. Later werd er een Nederlandsche vereeniging op gericht, waarvan rijk en arm lid kon worden. WIERINGEN. POLITIE. Verloren: een sleuteltje en een boodschappentasch. Inl. gem'. bode. NED. ARBEIDSFRONT. Bijeenkomst van het N.A.F. te Hippolytushoef. De voorz., de heer Veenbaas, heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder den spreker, den heer Plas. Deze leidde daarop de „Wet op den Nationalen Arbeid" in. De omstandighedén, waaronder wü nu leven, maakten deze wet noodzakelijk. Alle vroegere wetten waren gericht op het voordeel van het kapitalisme. Nu echter het cir- culeerende geld niet meer voldoen de door goud was gedekt, moest een nieuwe dekking worden gezocht. Deze is gevonden in den arbeid van het geheele volk. Allereerst werd aangesteld de sociale voorman in be drijven van 5 of meer personen. Deze vormt de schakel tusschen het N.A.F. en het bedrijf. Verschil tusschen werkgever en werknemer is komen te vervallen. Het N.A.F. heeft zich ingezet voor de gelijkberechtigdheid. De wet op den arbeid beschermt zoowel den werknemer als den werkgever. De heer Plas behandelde de verschillende afdeelingen, waar uit de wet bestaat en gaf er een toelichting bij. „HARMONIE". Zondagmiddag gaf de muziekver- eeniging „Harmonie" een uitvoering in zaal Concordia te Hippolytushoef voor haar leden. Voor de pauze speelde „Harmo nie", o.l.v. den heer Kreiiger eenige nummers. Na de pauze werd onder regie van den heer C. J. Bosker het tooneel- stuk „Liefde" opgevoerd. De spelers hadden een hartelijk applaus te in- casseeren van een dankbaar pu bliek.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1