Führer herdenkt de gevallenen. DAGBLAD VOOR Een nieuwe lente voor Europa. Het manende appèl der gesneuvelden. Zij offerden zich, opdat Europa Hitier spreekt te Berlijn leve. Berlijn's oordeel over de rede van Churchill. Zware Sovjet-aanvallen bij Leningrad afgeslagen. Redevoering van Mussert. Niet voor niets. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordam C 9. N.V. Bureau der Helderachc editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 <2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 23 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 68. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m..M. Bij contract binnen een jaar te gebrniken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Op Heldengedenkdag heeft de Führer m den „Ehrenhof" van het Berlnnsche „Zeughaus" een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide- Vo°r de vierde maal vieren wii den Heldengedenkdag van ons volk De dag der herdenking is verleed omdat ik meende pas thans de Plaats van mijn werk. waaraan ik sind* maanden gebonden was met niïti? geweten te kunnen verlaten. Immers, dank zij de offer vaardigheid en heldhaftigheid van onze soldaten aan het Oos- tc ke front, is het gelukt, thans detinitief de crisis te boven te komen, waarin het Duitsche le ger door een onverdiend lot was gestort, het front te sta- biliseeren en alle maatregelen te nemen, die aan de vóór ons liggende maanden weer het succes tot aan de definitieve overwinning moeten verzeke ren. Dat het in- die omstandigheden verantwoord kan worden, het thans smds vele maanden bestaande ver- lofsverbod met ingang van heden op te heffen, om in de komende maanden in toenémende mate aan onze dappere mannen weer den weg naar hun dierbaren in het vaderland te openen, maakt het ook vooz- mijn geweten gemakkelijker, vandaag hier te zijn. Wanneer het nog noodig geweest zou zijn, ons volk den geheelen ernst van dit geweldige conflict te land. ter zee en in de lucht, dien strijd op leven en dood. te verduidelijken, dan heeft vooral de afgeloopen winter ook den iaatsten twijfel daaraan weggenomen. De steppen van het Oosten hebben nog eens haar rnas sa s van millioenen tegen Europa laten optrekken, opgezweept door dezelfde macht, die reeds vanouds oorlogen organiseert, daaraan ver dient en daarmede juist in het hui dige tijdperk kapitalistische belan gen en bolsjewistischè instincten laat dienen voor hetzelfde doel. Heldendom redde Europa. Hoe groot het gevaar was, dat het oudste beschaafde continent ter wereld dezen winter geloo- pen heeft om te worden over rompeld, blijft overgelaten aan het latere geschiedkundig onder- zoek. Dat dit gevaar thans ge broken en daarmee van Europa is afgewend, is de onverganke lijke verdienste van de soldaten, die wij thans herdenken. Reeds een blik op de geweldige voorbereidingen, die het bolsjewisme getroffen heeft ter vernietiging van onze wereld, doet met huivering in zien, waarin Duitschland en de ge heele rest van het continent geraakt zouden, zijn, wanneer niet de nat. socialistische beweging tien jaar ge leden de macht in den staat verkre gen had en met de haar eigen vast beradenheid na tallooze mislukte pogingen tot beperking der bewape ning begonnen was aan het herstel van de Duitsche weermacht. Want het Duitschland van Weimar, het Duitschland van ons vermolmd, Marxistisch-democratisch partij ge konkel, zou door dezen storm uit binnen-Azië zijn weggevaagd als kaf door een orkaan. Steeds duidelijker zien wij in, dat het conflict waarin Europa zich sinds den eersten wereldoor log bevindt, geleidelijk het ka rakter aanneemt van een strijd, die slechts vergeleken kan wor den met de grootste historische .gebeurtenissen van.het verleden. De Führer bij de plechtigheid tijden» den Heldengedcnkdag in Berlijn op Zondag 21 Maart Telefoto Hoffmann-Stapf-Pax m Een oorlog zonder medelijden en erbarmen werd ons door het eeuwige Jodendom opgedrongen, een oorlog die, indien .hij niet voor de grenzen van Europai de elementen der ver woesting tot staan zou weten te brengén, dit continent zouverande- eren in één groot puinfeld. Maar r.iet dg verbrande steden en niet de verwoeste cultuurmonumenten zou den het zijn, die als ergste gevolg van dezen strijd dan over zouden blijven, maar de beestachtig ver moorde menschenmassa's, dié aan dezen vloed uit Binnen-Azië precies zoo ten offer 'zouden vallen als reeds het geval is geweest in den tijd van de aanvallen der Hunnen en Mongolen. Bakermat der menschelijke beschaving. Wat de Duitsche en de met hen verbonden soldaten thans in het Oosten beschermen, is niet het stee- nen gelaat of het sociale en geeste lijke kenmerk van dit continent, maar het zijn de eeuwige mensche lijke substanties vanwaar sinds de vroege tijden waarden zijn uitge gaan, die niet alleen aan Europa en Amerika maar nog veel verder, aan de geheele menschelijke beschaving haar huidige uitdrukking geven. Naast deze, uit het Oosten dreigende wereld van de barbaarschheid, bele ven wij niet minder de satanische vernielingswoede van het met haal verbonden z.g.n. Westen. Be oorlogs doelstellingen van onze vijanden zijn ons uit tallooze publicaties, re devoeringen en .openbare eischen bekend. Het geklets over een Atlan tisch Charter is daartegenover even veel waard als de voormalige 14 punten van Wilson waarde hadden tegenover de toen gekomen reëele wording van het dictaat van, Ver- sailles. (Zie vervolg pag. 2.) In de persconferentie in de Wil- heimstrasse heeft gister gezant Dr. Schmidt over de rede van Churchill gesproken. Hij ging o.m. in op de heroriënteering van de Britsche po litiek ten aanzien van Europa. Uit Engeland gezien bezegelt Churchill daarmede het lot van de kleine Eu ropeesche staten. Hij geeft het tot dusver door Groot-Britannië ver kondigde beginsel der rechtsgelijk heid van alle Europeesche Staten en volken op en erkent nog slechts groote mogendheden en kleine sta ten waarbij de laatste door de eerste in een verhouding staan als een ba- taillon tot een legercorps. Zij zouden deelen worden van het Sovjet systeem. De „eigen, gekozen verte genwoordigers". die de meening van deze bataillons tot uitdrukking moe ten bréngen, zullen dus. om in de Sovjettaai te spreken, „politruks" zijn. Het deel der rede van Churchill betreffende de binnenlandsche poli tiek toont volgens de te Berlijn heer- schende meening. dat de Engelschen thans, of zij willen cf niet. hun eigen wereld van morgen slechts kunnen voorstellen onder de wetten, welker scheppers de beide groote Europeesche revoluties van het. Na tionaal Socialisme en Fascisme zijn. Het sociale deel der uiteenzettin gen van Churchill is desalniettemin slechts een tactiek in de binnenland sche politiek, vooral daar de premier aan het slot zelf verklaart, dat geen bindende beloften afgelegd worden, maar slechts voorbereidingen getrof fen kunnen worden. De rede van Churchill. Diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft,, dat in de reactie der Britsche pers op de radiorede van Churchill een zekere verlegen heid aan den dag tredt, die naar het oordeel van Berlijnsche politieke kringen volkomen begrijpelijk is. Te Berlijn constateert men. dat de Britsche premier direct en indirect het bestaan van ernstige verschillen van meening in het geallierde .kamp toegeeft en zijn toevlucht neemt tot bespreking van de kwesties, die aan deze tweedracht ten grondslag lig gen, omdat hij hoopt de kloof mis schien nog te kunnen overbruggen. Het is Churchill echter niet ge lukt. aldus zegt men in kringen, die in contact met de Wilhelmstrasse staan, de wereld te misleiden ten aanzien van de moeilijkheden, die gekenmerkt worden door het door •Churchill zelf toegegeven terzijde- schuiven van de atl'antische chat'a, alsmede door de declassering der keleine mogendheden. Dezen klei nen staten worden geen zetel en stem in den raad der volken, zooals die Churchill en den 'zijnen voor dpn geest staat, beloofd, maar slechts de mogelijkheid van een meepraten met'de groote „overwinnende mo gendheden." Frankrijk en Tsjoengking afgeschreven. Van politiek belang acht men in de Wilhelmstrasse het feit, dat Tsjoengking als lid van het concern der groote mogendheden is afge schreven. Churchill spreekt niet meer van de „Big Four", maar van de „drie leidende zegevierende mo gendheden", Engeland, de Vereenig- de Staten en de Sovjet-Unie. Tsjoengking is reeds dé rol van ko loniaal gebid toegedacht. In dit veilband wijst men er te Berlijn ook op, dat over de luide be loften, die eens door de Gaulle en later door Giraud ten aanzien van Frankri.jks herstal gedaan zijn, wordt gezwegen. Ook Frankrijk is door Churchill als groote mogend heid afgeschreven. De Fransche emigrantenregeeringen moeten zich tevreden stellen met de bescheiden rol van meeloopers. Churchill op den weg van het Nat. Socialisme. Het sociale en economische pro gramma van Churchill, dat na den oorlog in Engeland zou moeten wor den uitgevoerd, wordt in toonaan gevende kringen te Berlijn een vol ledige copie van Nationaal-Socialis- tische gedachten genoemd. Dezelfde kringen verklaren, dat een dergelijk programrfia ook door Churchill slechts tegen den wil van de onder mijnende krachten van het joden dom zou kunnen borden verwezen lijkt, zoodat de Britsche premier, hoe paradoxaal dat öok moge klin ken, zich gesteld ziet voor de vraag of hij antisemiet moet worden. DEN BOSCH NAM AFSCHEID VAN MONSEIGNEUR DIEPEN Op overweldigende wijze heeft gistermiddag katholiek 's-Hertogen- bosch afscheid genomen van zijn bisschop. Reeds lang vóór het vast gestelde uur verdrong zich een groote menigte voor het bisschoppelijk pa leis, waar in een der zalen tusschen brandende kaarsen, het stoffelijk overschot van monseigneur Diepen, gekleed in pontificaal gewaad met bisschopskruis, staf en mijter, lag opgebaard. Toen om 3 uur het défilé der g'e- loovigen aanving, stond een honder den meters lange rij voor het paleis en de aangrenzende straten opge teld. Urenlang wachtte men om toe gelaten te worden en 'een blik te kunnen Werpen op het stoffelijk overschot van den kerkvorst. Uit alle hoeken van het bisdom was men op dezen eersten lente-Zondag naar Den Bosch gekomen en onder de wachtende menigte waren alle maat- chappelijke geledingen vertegen- voordigd. Betrekkelijke rust aan Z. O.-front. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Maart. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: In het Zuidelijke deel van het Ooste lijke front tot aan Bjelgorod vonden gisteren geen gevechten van beteekenis plaats. De Duitsche aanvallen ten Z.W. en ten N.W. van Koersk blijft goede vorderingen maken. Ten Z.W. van Wjasma en ten Z. van het Ladogameer mislukten gisteren wederom vijande lijke doorbraakMtingen met de zwaar ste verliezen. Alleen al jen Z.W. van Wjasma hebben onze divisies, op voor treffelijke wijze door de luchtmacht gesteund, sedert 18 Maart meer dan 270 pantserwagens vernield. De zware Sovjetaanvallen, sedert drie dagen ten Z.O. Van Leningrad ondernomen, zijn met zeer zware verliezen voor den vijand op den vastberaden afweer onzer troepen gestrand. In Tunis. In Zuid- en midden-Tunis vallen sterke Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten de Italiaansche stellin gen aan. Te land en in de lucht zijn zware gevechten nog gaande. Gevechtsvliegtuigen voor den langen afstand hebben op den Atlantischen Oceaan een vrij groot koopvaardijschip met zware bommen beschadigd. Bij den reeds gemelden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de haven van Tripolis in den nacht van 19 op 2H Maart zijn drie koopvaardijschepen en een escorteboot tot zinken gebracht. De Duitsche successen aan «het Oostelijke front. De ANP-correspondent 'meldt uit Ber lijn: In ijlrrtarschen volgen de Duitsche infanteriedivisies de snel naar het Oos ten oprukkende" pantserafdeelingen. zoodat 'de gevechtskracht van .onze troepen aanmerkelijk versterkt is, zoo verklaarde men hedenmorgen in mili taire kringen alhier. De geheele boven loop van de Donetz is vast in onze han den gekomen en de gevechten ten N.W. van Koersk hebben eveneens een zeer gunstig verloop. De Duitsche troepen behaalden in dezen sector een niet on aanzienlijke terreinwinst. Uit andere berichten blijkt, wepr, dat de Duitsche aanval zich heeftuitge breid tot het gebied onmiddellijk ten Z.W. van Orel. Dit is eveneens het ge val bij Soechinitsji. honderd K.M. ten Westen van Kaloega. De strijd in Noord-Afrika. In Noord-Afrika hebben de opruk kende Duitsche troepen de Soearapas bezet, waardoor de meer naar het Zui den staande' troepen van het Britsche leger in Noord-Tunis in een ongunsti ger positie zijn gekomen, voor zoover het de ravitailleering betreft. Bij deze gevechten werden tweeduizend krijgs gevangenen gemaakt. Strijd om Grebbeberg een bouwsteen in het werk der Voorzienigheid. Tijdens de Zondag op den Greb beberg gehouden bijeenkomst ter herdenking van hebben generaal Rijkscommissaris woord gevoerd. de gesneuvelden Christiansen, de en Mussert het Als eerste spreker, besteeg Generaal Christiansen het spreekgestoelte voor het uitspreken zijner herdenkings rede. Nauwelijks zijn de woorden van den Führer Adoif Hitier voorbij, of wij staan hier aangetreden op dit kerkhof, .dat een symbool is voor de Duitsche en Nederlandsche kame raadschap, om ook diegenen te ge denken, die voor ons streden, over wonnen en voor volk en vaderland vielen. Wij Duitschers hebben na een zwaren wereldoorlog jaren moe ten doormaken, waarin op den voor grond steeds het meedoogenlooze woord „strijd" gestaan heeft. Wij ge loofden in 1933, toen onze Führer Adolf Hitier in ons Rijk vrede en or de had geschapen, dat wij toen een aantal vredige jaren vóór ons had den. Wiihebben het echter weel moeten beleven, dat precies zooals generaties geleden, dezelfde vijan den zich gereed maakten om tegen ons op te trekken. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Nederlanders van 'Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (dok ge huwden). die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zj.in en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland/in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS of het Le gioen; kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdenk deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland wil len toetreden. 24.3.43 10.00. Utrecht, Wehr- machtheim. Mariaplein. 25.3.43 10.00. Amersfoort. Dienstgebouw. Lcusderweg. 26.3.43 10.00. Den Haag, cafe „Den Hout". Bezuidenhoutscheweg. VERD VIS TERGOED. Deze week van 18.58-06,36. Maan op: 20.49, onder 7.35 29 Maart Laatste kwartier Zr"JSSi j Nedorlandicho vrijwilliger» b» SoYjel-Urde fg rtlmoïnfl-W Öbtf DE PAUS LICHT ONGESTELD. Paus Pius XII is. naar uit Vaticaan stad 'wordt, vernomen, licht ongesteld. De dokter» verklaren echter, dat zij" toestand geen enkele aanleiding tot be geeft. De gebruikelijke In dezen wereldoorlog is het toch geheel anders dan in den vongen, toen wij de geheele wereld tegen ons hadden.' Thans staan namelijk ver bonden volken aan onze zijde. - A. deze landen weten wat bolsjewisme Nog nooit is e?n oorlog zoo hard en meedoogenlóos geweest. Wie thans helden eeren en gedenken wil, die moet zelf een strijder zijn opdat hij zich kan scharen in hun ge lederen, want hij weet zelf thans niet wanneer hij het Walhalla als strijder en overwinnaar zal binnen gaan, precies zooals diegenen, die ons zijn voorgegaan. f Achter den strijd de over winning. Wij weten, dat na dezen strijd aan ons de overwinning zal zijn, want vóór ons marcheert de Führer en vóór den Führer staat de strijd, doch achter den strijd staat de overwin ning. Wij staan thans op dit Helden kerkhof, dat bijzonder geadeld is door onze SS, die thans weer in het Oosten in het brandpunt van den strijd staat. Naast de hier ge sneuvelde SS-helden liggen onze Nederlandsche kameraden, aan wie wij precies zoo denken. Zoo was dit jaren geleden nog niet voordien. Daarom zei ik aan het begin, dat dit Heldenkerfhof een symbool is. Wij hebben nu de gebeurtenissen in hét Oosten beleefd, dezen stren gen winter, aan welks einde het woord Stalingrad stond. Wanneer men misschien geloofd heeft, dat dat het begin van het einde zou zijn, dan weten zij nu, dat het precies anders uitgekomen is. Deze helden van het Oostelijke front zijn opgestaan om het front te dekken en daarom ge denken wii nu zeer in het bijzonder het Oostelijke front Van deze heilige plaats uit geven wii den Führer de verzekering, dat wij hem trouwe volgelingen zullen zijn, zooals deze helden, deze doode kameraden die voor ons gestreden en overwonnen hebben. Kameraden wij gedenken onzen Führer met den ouden strijdkreet: „Den Führer Adolf Hitier, Sieg Heil." REDE RIJKSCOMMISSARIS Kameraden, Het is een mooie, met ons karakter overeenkomende gedachte, om op een bepaalden dag in het jaar al degenen te gedenken, die door hun optreden als soldaat hun leven gegeven hebben voor hun „Heimat", hun vaderland, hun volk. Zoo zijn zij allen thans bij ons, die in-den eersten wereldoorlog en in dezen nieuwen strijd, die de definitieve be slissing moet brengen.' den soldatendood gestorven zijn. Zij hebben het aardsche omhulsel afgelegd en staan aan de overzijde van de nauwe beperktheid, v/aarin wij ademen en werken. Zij gaven hun leven op een oogenblik, waarop hen- het ryihme der heldhaftigheid omvan gen gehouden hee.lt. Onze gedachten gaan in het bijzonder uit naar die kameraden, die op deze plek gevallen en hier begraven zijn: de soldaten van de weermacht, de mannen van mijn eigen geboortestreek, de SS- Standarte „De- Führer", die hier de beslissing hebben geforceerd, en de Ne- zorgdheid audiëntie* rijn vandaag mat xerfeend. su^Ulah, dia ik tyu (Ut dikwijie tuat, vulling van hun opdracht hier hun leven hebben gelaten. Thans, met het inzicht en het be wustzijn van de beteekenis van dezen de geheele wereld dmvattenden strijd, zijn wjj vervuld van de zekerheid, dat ook deze strijd om dezen berg een bouwsteen was in het geweldige werk der Voorzienigheid en dat die strijd ons thans laat aantreden voor de laatste beslissing, want niets wat grootsch is, wordt ons geschonken. Nederlandsche manmoedigheid. Het bloed van hen, die hier gesneu veld zijn, werkt als een niet tot zwijgen te brengen vermaning aan allen. Deze vermaning heeft niet tevergeefs ge klonken, van hieruit -dringt onophoude lijk het denkbeeld nhar buiten tot de harten der Nederlandsche mannen, die dezen roep erstaan. Voor elk der hier gesneuvelden zijn reeds tien en meer mannen opgestaan en in het gelid van onze strijders ge treden. In alle formaties, vooral in de Standarte Westland, het Vrijwilligers legioen en het N. S. K. K., hebben zij getuigenis afgelegd van de manmoedig- hei'ü van Nederlandsche mannen, en, om slechts een voorbeeld te noemen, on langs kgn onze Führer aan een Neder lander als eersten soldaat der Germaan sche broedervolkeren het ridderkruis verleenen en hebben zijn kameraden van de afdeeling pantserjagers naar aanlei ding van gelijke wapenfeiten 6 ijzeren kruisen 1ste klasse en-20 ijzeren kruisen 2de klasse ontvangen. Zoo' wordt hedën in het manende ap pèl der gesneuvelden het front van het nieuwe Europa opgebouwd voor een goede en rechtvaardige zaak. Onze overwinning beteekent vrede, opbouw en een levende rechtvaardigheid, opge bouwd op de volkeren van dit wereld deel als de door God gewilde bopw- sieenen van de menschheid. Het leger der gesneuvelden heeft de wapens niet neergelegd, het mar cheert in werkelijkheid in de gele deren der strijdende soldaten mede. Het staat als vermaning en natio naal geweten voor ons allen: Front^ en vaderland. Zijn eeuwig zwijgen is de gebiedende stem, die ons allen oproept tot de grootste medewerking. Wij hooren de stem, wij volgen. Op dezen dag, den 21sten Maart, is officieel de winter voorbij 11 en de lente gekomen. Lente beteekent ontwaken, jong leven, hoop, toe komst. Het is wel een schrille tegen stelling: een nieuwe lente en het her denken van het .einde van zoovele ionge levens, tenzij deze jonge levens geofferd zijn voor de komst van een nieuwe lente in het leven der volkeren. Dit gelooven wij muurvast, niettegenstaande de som berte der tijden. Daaraan ontleenen wij het recht en den plicht om de gevallenen te herdenken in eerbied en dankbaarheid. Wij staan hier op den Grebbe berg, op de plaats waar Neder landsche soldaten hun leven lie ten om 'de bezetting van hun vaderland te voorkomen cn waar Duitsche soldaten vielen voor de bittere militaire nood zaak om de Noordzeekust te be reiken ter afweer van de Engel schen en de Franschen, die aan hun vaderland den oorlog had den verklaard. Zij deden hun plicht en bij de uitoefening daar van brachten zij het grootste offer: hun jong leven. f Waarvoor was dit noodig? Drie jaren zijn welhaast voorbij gegaan sinds de graven op den Grebbeberg gedolven werden. Drie jaren zijn kort in het leven van een volk, maar hoelang zullen zij voor komen aan de achtergeblevenen, de verwanten. Hoe- dikwijls zullen >n afzondering deze vragen gesteld zijn: Mijn .God. waarvoor was dit noodig? Was dit niet te vermijden geweest? Is het offer niet tevergeefs geweest? Een vast geloof beheerscht ons n.1. dat 's werelds loop niet bestaal uit een reeks toevallige gebeurte nissen of erger nog, vergissingen, maar dat alles geschiedt volgens een welgeordend plan, ook al doorgron- Het vaste Godsvertrouwen, het geloof dat alles wat gebeurd is zoo heeft moeten zijn, moge een steun en een troost zijn op den weg van zoovelen, die hun dierbaarste be trekkingen verloren en die toch, hoe vermoeid van harte ook, door het leven weer werden opgericht. Maar tevens legt het ons den plicht op er naar te streven, dat in de toe komst zulk een botsing niet meer mogelijk zal zijn, want wij hebben een verantwoordelijkheid niet alleen ten aanzien' van de levenden, maar ook ten aanzien van de dooden. Offers van het Nederlandsche volk. Niet alleen gedenken wij nu die genen, die in de Meidagen van 1940 vielen, maar allen, die in deze groot ste worsteling aller tijden tot op dezen dag hun leven lieten. Neer- land's zonen gingen ten onder in de Java-zee, op Insqlinde's eilanden, sp de Oceanen en in Rusland's on metelijke ruimten. En nog gaat et- geen dag voorbij, zonder dat doods berichten binnenkomen van hen, die vrijwillig naar het Oostfront ver trokken. in de rijen der Whffen-SS het Legioen en het N.S.K.K., om het bolsjewisme af te wenden. Meer dan iemaiyi anders ben ik verantwoordelijk vroor de offers, die het Nederlandsche volk brengt asfn het Oostfront. Duizenden zijn ge gaan op. mijn aansporing, omdat zij en ik overtuigd zijn van.de noodza kelijkheid van den afweer van het bolsjewistische gevaar voor gansch Europa, Vele, vele honderden van hen zijn gevallen, hun graven zijn nu nog onbereikbaar voor ons, daar ginds aan den Dnjepr, aan 't Ilmcn- meer en op zoovele andere pladtsen. Daarom rust op mij meer dan op iemand anders de plicht om hen te gedenken, die in Rusland hun jong leven lieten in trouwe plichtsbe trachting. Uit liefde voor ons vader land. Wij zijn nu met onze gedachten üti hen en hun verwanten, die zij moesten achterlaten en danken hen voor de offers, die zij brachten. Zi# vervolg uagiaa I DE afgeloopen Zondag stond in het teeken der heldenherdenking. Wat deze herdenjcjng beteekent voor Europa, dat in deze eeuw reeds tweemaal in vuur en vlam heeft ge staan en in dien tijd millioenen le vens offerde, begrijpt ieder. En waar het Duitschland is, dal nu beter begrepen dan ooit telkens den strijd moet voeren tegen de inter nationale belagers van Europa's toe komst. ligt het evenzeer voor de hand, dat deze gedenkdag daar met groote plechtigheid en gevoelvol werd gewijd niet slechts om eigen dooden te eeren, maar ook om de duizenden, die door een afschuwelij ke, verraderlijke misleiding hun le ven moesten offeren -voor ,een ver keerde zaak: voor een onbegrepen belang, waarvan eerst nu bekend begint te worden, dat het een offer beteekende ot> het Joodsche altaar. Het is plicht hen te gedenken, die vielen voor hun ideaal het recht gesneuvelde helden te eeren, komt slechts s t r ij d e r s toe. De Führer liet dit duidelijk in zijn rede uitkomen en waar het thuisfront 'volkomen één is geworden met het front van zijn soldaten in den groo- ten afweerstrijd, was het hier het geheele Duitsche volk. dat zijn wij ding legde in het plechtige ceremo nieel van de heldenherdenking. A LS het ware voor de graven der gesneuvelden gaf Hitier zijn volk de verzekering, dat het gevaar aan het Oostfront bezworen is en de strijd voor de eindoverwinning met ongebroken, neen versterkte, krach ten voortgezet wordt om de bedrei ging van Europa beslissend te kee- ren hij was tevens de tolk van het vaderland dat dank bracht aan zijn zonen, die zich offerden, opdat Duitschland's eer en daarmede Euro pa's voortbestaan verzekerd zij. In de positieve verzekeringen van den Führer, in zijn schildering van den toestand, kortom in zijn geheele rede schuilde een diepe beteekenis welke de wereld veel te zeggen zal hebben. Desondanks werden zijn woorden niet door toejuichingen on derbroken. De wijdingsvolle ure stond geen luidén bijval toe: bij de ze ernstige woorden paste inderdaad slechts een indrukwekkend zwijgen, dat juist daarom een veelzeggende instemming beteekende. Men luister de zwijgend, omdat elk ander geluid den ban gebroken zou hebben. Hier sprak een man van en tot zijn doode helden, van en tot zijn volk en ver pandde. over de graven heen, zijn woord: dienst aan het Vaderland. Daarna echter, toen. de plechtig heid ten einde was. barstte het ent housiaste gejuich der duizenden aanwezigen los. fAOK in Nederland werden de ge- vallenen herdacht. Op het hoog ste punt van de Grebbeberg, temid den van een ongekend schoone na tuur, die op dezen eersten Lentedag juist te ontluiken staat, stonden Duitsche en Nederlandsche strijders bij de graven van in den strijd tegen elkaar gevallen Duitschers en Ne derlanders. Twee broedervolken stonden daar eens tegenover elkaar, omdat gewetenlooze intriganten de volkeren van Europa tegen elkan der wisten uit te spelen. Eens. maar nooit weer dat was de plechtige gelo'fte, welke bii de graven der doode kameraden wprd afgelegd, met de verzekering- dat het offer, niet vergeefsch geweest is. omdat Europa zal leven, omdat Nederland zal herrijzen. Generaal Christiansen. dé Rijks commissaris en Mussert eerden al dus den vriend en vijand van toen, die hier in den dood -tot broeders zijn'geworden, zooals de levenden een hechten wapenbroederschap hebben gesloten, waaruit om met Mussert te spreken een nieuwe lente ontluikt voor ons oude Avond land. Jr. DUITSCHE AMBASSADEUR TE MADRID OVERLEDEN De Duitsche ambassadeur te Ma drid, Van Moltke. is vannacht aan de gevolgen van een op 18 Maart ondergane blindedarmoperatie over leden. Von Moltke werd den lsten Janu ari van dit jaar tot Duitsch ambassa deur te Madrid benoemd. Hij was den 29sten November 1884 geboren als zoon van den lateren Pruisischen minister van staat Friedrich von Moltke. Na werkzaam te zijn ge weest bij het Pruisische bestuur werd hij in 1913 naar het ministerie van buitenlandsche zaken overge plaatst en als attaché toegevoegd aan het gezantschap te Athene. In Mei 1914 trad hij in dienst van het leger. Hij stond tot het eind van den oorlog te velde. - Van 1919 tot 1920 was hij 'zaak gelastigde te Stuttgart met den rang van legatieraad. Na in 1920 aan den rijkscommissaris te Oppeln te zijn toegevoegd, maakte hij, van 1922 tot 1924 deel uit van de ge mengde commissie van Opper-Sfie- zië. In 1925 werd hij ambassadeur te Constantinopel. Na den dood van gezant Rauscher te Warschau werd Von Moltke in Februari 1931 tot gezant in Polen benoemd. Bij tierdrag van Februari 1934 werden de wederzifüsche Poolsche en Duit sche gezantschappen tot ambassades verheven. Von Moltke bleef tot het uitbreken der vijandelijkheden in 1939 ambassadeur te Warschau. Daarna werd hij met bijzondere op drachten van het ministerie van bui tenlandsche zaken belast tot hij in het begin van dit jaar tot Duitsch ambassadeur te Madrid werd be noemd. DUITSCHE STUDIEBEURZEN VOOR BUITENLANDERS. De Duitsche academie te München heeft voor haar jaarlijksche zomercur sussen 25 studiebeurzen ter beschik king gesteld, welke uitsluitend aan buitenlandsche studenten zullen wor den toegewezen. Te Velp is op 77-jarigen leeftijd overleden de heer P. N. L. Feltzer oud-inspecteur der P.T.T., in alge- meenen dienst en oud-directeur van het postka itoor te 's-Gravenhage, hetgeen zijn laatste functie was. t

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1