Het eeresaluut van den Füh rer Mussert op dsn Grebbeberg. HELDENGEDENKDAG. - Bijeenkomst te Alkmaar De befeekenis der nieuwe Duitsche wapenen. In zijn slotwoord merkte de heer Maijer op, dat de offers der helden verplichten tot het volgen van den Führer. Wij kennen geen 8 urendag' meer, omdat wy moeten arbeiden voor het front, opdat de soldaten kunnen beschikken over vele en goede wapenen. S»jSSSg" (Vervolg van pagina 1.) Zoöals de oorlogsophitser Churchill in de parlementaire Engelsche democratie, toen hij in 1936 nog geen' verantwoordelijk leider van Groot-Britannië was, met zijn uitspraak, dat Duitsch land weer vernietigd moest wor den, den weg gewezen heeft aan de komende ontwikkeling, zoo ontwerpen in diezelfde demo cratieën de elementen, die thans de vredesvoorwaarden willen stellen, nu reeds den door hen nagestreefden toestand van Europa nè den oorlog. En hun doelstellingen worden vol ledig gedekt met de ons niet alleen bekende, maar beleefde demonstra ties hunner bolsjewistischebondge- nooten: uitroeiing van alle continen tale volkeren met een nationaal be wustzijn en in de eerste plaats: uit roeiing van ons eigen Duitsche volk. Of daarbij Engelsche of Amerikaan- sche bladen, parlementsleden, volks redenaars en schrijvers de verwoes ting van het Duitsche Riik. de ont voering der kinderen van ons volk, de steriliseering der mannelijke jeugd enz. als eerste oorlogsdoel op- eischen, of dat het bolsjewisme zon der aarzeling de afslachting van ge- heele. volksgemeenschappen van mannen, vrouwen en kinderen in de practijk uitvoert, komt precies op hetzelfde neer. Immers, de laatste drijvende kracht is toch de eeuwige haat van dat vervloekte ras, dat sinds duizendén jaren als een ware geesel Gods de volkeren zoo lang tuchtigt, totdat deze zich, in tijden, van zelfbezinning, tegen hun pijni- gers gaan keèren. Duitsche vastberadenheid gestaald. Ik zeg dit niet voor het Duitsche volk. Het heeft heden in zijn mo- reele houding geen woorden van troost noodig. Het front bewijst zijn stille heldendom sinds meer dan duizend dagen en wordt thans ten zijde gestaan door het Duitsche va derland, dat zelf in groote deelen van het Rijk oorlogsgebied is ge worden. Niet alleen, dat het door te werken en te produceeren aan onze soldaten de wapens levert, neen, het is gedwongen zijn eigen strijd te strijden en bü het dulden en ver dragen der vijandelijke vernieti gingswoede groeien vrouwen, ja kinderen op tot een heldendom, dat zich vaak in niets meer onderscheidt van datgene, wat op vele plaatsen van het front gebeurt. Wat echter de z.g.n. „neutrale we reld" betreft, de voorwaarde' voor de daar zoo geliefde aanmatigende, nu eens bespiegelende, dan weer do- ceerende beschouwing' der gebeurte nissen, valt' toch sléchts uitsluitend te zien in de offervaardigheid van hen, die zij er voor bewaren, de har de werkelijkheid aan eigen lijf zelf te leeren kennen en gevoelen. Want één ding is zeker: in zulk een tijd kunnen volkeren op den duur slechts met een duidelijke houding bestaan. Wij mogen derhalve den vijand slechts dankbaar zijn, dat hij met eigen hand? den geest van valsche objectiviteit in het Duitsche volk uitdooft en in plaats daarvan zet de natuurlij ke instincten: warme liefde je gens het vaderland en jegens ons Volk, met voorbijzien van alle grenzen van afkomst en ge boorte, en gloeienden haat tegen eiken vijand. De branden in onze steden en dor pen zullen steeds meer die vastbera denheid van ons volk stalen, 'n vast beradenheid, die, niet meer vertroe beld door gevoelens van werëldbur- gerdom, maar gevoed door 't inzicht van een doodelijk gevaar en vervuld van een grimmig fanatisme, dit ge vaar nu eens en vooral uit Europa en uit ons eigen volk wil verwijde ren. Slachtoffers van het bolsjewisme. En ik herhaal mijn vroegere voor spelling, dat gan het einde, van de zen oorlog niet Duitschland of de met 'Duitschland verbonden staten slachtoffer van het'bolsjewisme zul len zijn geworden, doch wel die lan den 1 en volkeren, die. door zich steeds meer in handen van het Jo dendom te begeven, op zekeren dag de ineenstorting en daarmede hun einde zullen beleven als gevolg van het bolsjewistische gif, Waartegen zij zelf het allerminst bestand zijn. alleen reeds door hun_ verouderde maatschappelijke ordening. Niet van het nationaal-socialisti- sche of'van het facsistische bewind zal geen draad meer overblijven, maar een oud wereldrijk zal ont bonden worden., De zonde tegen het eigen fcn gelijke bloed zal zich wijzigen in een eens ten hemel schreiende ellende en ongeluk in deze landen zelf. Strijdende natie. De winter van dit jaar heeft het Duitsche volk niet alleen niet tot het defaitisme gebracht, maar tot een nog geweldiger mobilisatie van al zijn krachten. Die krachten gaan thans gebruikt worden. De produc tie van oorlogsmateriaal neemt voortdurend toe. Naar bet front stroomen aan jonge soldaten, vrij gemaakte mennen en herstelde sol daten, millioenen manschappen. Oude lichtingen, en knapen zuilen bovendien de afweerwapens van het vaderland bedienen, honderd duizenden en nog eens honderddui zenden vrouwen en meisjes zullen hen daarbij helpen. Zoo verandert de Duitsche weer macht steeds meer in een strijdende natie. Het nat.-socialisme, dat eens in een verbitterden strijd zonder ook maar ooit de minste gedachte aan een compromis gekoesterd fe hebben zijn tegenstanders in het binnenland heeft overWonnen, zal thans cn In de toe komst als toonaangevende macht van het Rijk ook met zijn buitenlandsche vijanden het weten klaar te spelen. Bondgenooten tegen het bolsjewisme Het Rijk wordt daarbij ondersteund door de met ons verbonden volkeren, die van Europa tot Oost-Azië vastbe^ sloten zijn hun substanties des bloeds alsook hun cultureele waarden, te ver dedigen. Het Rijk heeft mede-strijders vooral echter onder die volkeren, die duidelijk inzien, dat hun eigen toe komst slechts mogelijk is in het kader van een ordening, die tegenover het bolsjewisme als het duivelsche instru ment der verwoesting met succes stand houdt. Met hoe grooter vastberadenheid dit conflict wordt uitgevochten, met des te minder compromissen het wordt voortgezet, des te duurzamer zal dan de vrede zijn, die voötel ons continent ter genezing van zijn wonden noodig heeft. Over het kenmerk van dien komen den tijd zullen echter niiet die men- schen beslissen, die de waarde van den verdwenen vrede niet hebben ingezien en in hun moreele verblinding tot een oorlog hebben opgehitst en daarmede hun eigen volkeren naar den onder gang hebben- geleid. Neen, daarover zullen alleen die staatslieden beslissen, die reeds vóór dezen oorlog hebben begrepen, dat zij zelfs bij bescheiden aardsche rijkdommen desondanks voor hun volkeren naar een hooge mate van sociale en cultureele restaties moeten streven. Toekomst voor de ware /volks gemeenschap. Derhalve zal de toekomst der ware beschaafde volkeren noch Joodsch-bolsjewistisch, noch Joodsch- kapitalistisch ijn, maar zal zij in dienst der nationale belangen overal steeds meer streven uaar de ware volksgemeenschap als hoogste ideaal. De Duitsche nat.-socialistische staat, die deze doelstelling van het begin af aan heeft bezeten, zal na dezen oorlog pas goed onvermoeid gaan werken aan de verwezenlijking van een program dat in zijn laatste consequentie moet leiden tot de volledige opheffing der klassentegenstellingen en tot de tot- s'rndbrenging eenef- ware socialistische gemeenschap. Pioniers voor een beter tijdperk. Daarmede zullen de 542.000 man nen, die deze fweede wereldoorlog tot dusver van ons aan dóoden ge- eischt heeft, niet tevergeefs geval len zijn, maar zullen zij als onver gankelijke helden en pioniers van een beter tijdperk in onze gelede ren voor altijd voortleven. De Almachtige, die ons döor alle beproevingen Zijn zegen niet ontzegt en die de in ons wonende kracht daar door versterkt heeft, moge ons daarom Ook in de toekomst bjjstaan om te ver vullen, wat wij tegenover ons volk tot aan de overwinning schuldig zijn. Daarmede buigen wij weer eerbiedig het hoofd voor de doode kameraden, voor de Om hen treurende familieleden, voor de vermoorde mannen, vrouwen en kinderen in ons vaderland en voor al de slachtoffers van onze' bondgenoo ten. I WEERKLANK IN ITALIë De rede van den Führer h.eeft in Italië groeten weerklank gevonden. In politieke kringen heeft de ver klaring van den Führer, dat het ge lukt is de crisis aan het Oostelijk front definitief té overwinnen én die maatregelen te treffen, die hem in staat zullen stellen in de komen de maanden nieywe successen te be vechten, levendige voldoening ge wekt. De rede is, naar men verder verklaart, v§n groote politieke be- teekenis, want Adolf Hitler heeft gewezen op de bolsjewistische plan nen tot vernietiging van Europa, en tegelijkertijd op het feit, dat de Duitsche en verbonden legers aan het Oostelijk front strijden voor Eu ropa in het algemeen, d.w.z. voor de redding van alle Europeesche na tionaliteiten, met inbegrip van de neutralen. De Führer heeft daarom niet slechts uit naam van Duitsch land, doch ook uit naam van Euro pa gesproken. De ItaliaaifSche pers wijdt veel aan dacht aan de rede van Hitler. Dë Pic colo noemt de rede egn uiting van on wrikbaar vertrouwen in de Duitsche kracht en in de eindoverwinning. De door, de vijandelijke agitatie verspreide geruchten over verzwakking van de Duitsche weerstandskracht en een wan kelen van de leiding zijn door deze t.espraak in het niet opgegaan. Thans staat, zooals de Führer zeide, niet slechts een.Duitsch leger, maar het ge- heele Duitsche volk in den strijd. Te vergeefs Zullen dan oók de vijanden trachten, Duitschland op de knieën te dwingen. Het vaste besluit van het Italiaansche volk, elke mogelijk heid van een compromis af te wijzen en - door te vechten tot *dë volkomen •Overwinning, wordt door deze rede nog versterkt. DE WEG NAAR DE TOEKOMST Duitsche persstemmen. De voorpagina's óer Duitsche bla den worden beheerscht door de rede van den Führer. Alle bladen bren gen in hun commentaren naar -vo ren, dat Europa door den bolsjewis- tischen storm zou zijn weggeveegd, indien er niet het nationaal-socia- Heldengedenkdag In Berlijn'op 21 Maart. - De Führer begroet gewonden voor het eere-gedenkteeken Taleloto FÖZ-RwlarFa* ra Een overzicht tijdens de plechtige herdenking op den Grebbeberg van de gevallen Getmaansch» strijden ter gelegenheid van den Helden gedenkdag CNF-J. Zeijlemaker-Pax m (Vervolg van pagina 1.) Een veilig Europa. Wil wenschen -een veilig Euro pa, dat niet, te gronde kan wor den gericht door machten, vijandig aan ons werelddeel cn dat de gemeenschappelijke woonplaats zal zijn van vrije, fiere volkeren, die elkander waardeeren en respecteeren en die in broederlijke samenwer king een tot nu toe ongekenden bloei zuilen bereiken. Het nieuwe Europa zal zijn een solidair Europa. In dit nieuwe Europa zullen de volkeren hun eigen aard en hun beste krachten kunnen ontplooien om daardoor ieder hun aandeel te lederen in den bloei en voorspoed van het groote continentale geheel, waarin vrede en welvaart, geluk én levensblijheid opbloeien. Wij laten ons niet afdrijven var. ons geloof aan de komst van dit nieuwe Europa. Gij Duitschers wenscht uw ontzaglijke krachtsin spanning. uw zware offers, beloond te zien door de overwinning, die uw vaderland veiligheid waarborgt, u in staat zal stellen de geslagen wonden te helen en ongestoord de werken des vredes weder ter hand te nemen. Wij Nederlanders zullen al onze krachten inspannen om te komen tot een herrijzenis van ons volk, beter en sterker dan het ooit geweest is, en te samen leggen wii de gelofte af er tegen te waken dat ooit weer Duit sche en Nederlandsche soldaten tegenover elkander zullen ko men te staan. Offers niet tevergeefs. In dezen geest herdenken wii de dapperen die vielen, wenden wij ons tot hun nagelaten betrekkingen met onze overtuiging, dat hun offers en hun leed niet tevergeeifs zijn ge weest en» dat er eens zal komen een lentebegin, een- 21ste Maart, waar op voor aller oogen duidelijk zal zijn, dat ook een nieuwe lente is aangebroken in, het leven van onze volkeren, dank zij deplichtsge trouwheid en, de vaderlandsliefde, de inzetbereidheid en de opofferings gezindheid van al diegenen, wier nagedachtenis wij heden eeren. Kranslegging. Nadat de muziekkapel, terwijl de vaandels neigden,zacht „Ik had een wapenbroeder" had gespeeld en de. Befehlshaber der Waffen-SS met woorden, ohtleend aan den Führer, de gevallenen had herdacht, werden aan den voet van het hoofdkruis kransen neergelegd van den Riiks- commissaris Rijksminister Seyss Inquart, denReichs-Führer-S.S., den weermachtsbevelhebber; den Befehlshaber der Waffen-SS in den Niederlanden, den höheren SS- und Polizeiführer, van Mussert, van het SS-Panzer-Gmiadier-Ersatz-bataljon Germania en van de Ortsgruppe Grebbe-Veenendaal der N.S.D.A.P. Generaal Christiansen be sloot de indrukwekkende plechtig heid met erop te wijzen, dat deze herdenking der gevallënen den aan wezigen nieuwe kracht zal geven vodr de vervulling hunner dagelij k- sche plichten. Van deze gëwijde Elaats gaf hij den Führer namens en de verzekerin, dat zij hem in fanatiek geloof zullen volgen. De door hem aangeheven strijdroep werd met een driewerf „Sieg Heil' beantwoord, waarna de kapel de volksliederen speelde. Voor dat de autoriteiten de be graafplaats verlieten, overtuigde i generaal Christiansen zich nog per soonlijk van den toestand der gra ven.-Gesierd met de eenvoudige krui sen en kleurige bloemen, maakten deze onder hun kleed van mos een weiverzorgden indruk. Vanzelfsprekend heeft Zondag ook ,e Alkmaar vanwege de N.S.UA.r. een bijeenkomst plaats gehad waar op de gevallenen werden herdacht uit don vorigen wereidoorlog en mt -den thans nog woedenden Lkryg.De zaal van Het Wapen van Heems kerk was goed bezet. Het tooneex was met vlaggedoek, een groot zwart kruis en bloemen stemmig versierd. De Stützpunktle ter der N.S.D-A-P- te Alkmaar, de heer Maijer, sprak een kort woord ter begroetmg v de aanwezigen, waarna hu word gaf aan den heer Von der Grinten, organisatieleider van het Duitsche Arbeidsfront, ^»e dooden spreken van trouw en vastberaden heid. Overal waar Duitschers staan, zoo ving de spreker aan, wordt he den het offer gedacht der helden uit den oorlog van 1914191° en den huidigen vrijheidsstrijd voor t Derde Rijk, waarbij inzonderheid die van Stalingrad; onder deze helden ook te rekenen hen, die gevallen zyn als slachtoffers van de luchtterreur. Het Duitsche volk «.vredelievend, hét heeft den oorlog met gewild, het wenschte slechts vTyheid en een zoodanige plaats in de wereld^ waar op een volk van 80 milhoen aan spraak mag maken. Daarvoor voeren wij dezen oorlog, dien wy zullen voeren tot de overwinning. Onze dooden, op verschillende slagvelden daarvoor gevallen, stralen in bij zonder licht en wij hebben hen voor hun offer te danken, echter niet met woorden, maar met daden. De doo den blijven onder de levenden en bezielen de kameraden met hun hel dendaden. Alles gaat naar Gods be stel, ook ons leven gaat verder en wij zien overal de lichten, door de dooden voor ons ontstoken. Zij om ringen ons vaderland als een vlam- KliXOM KOMT'8 AUTO! Bijna niet te zien, ule twee I smr.tle spleetjes licht, maar ...ueautomoblllslkan u als voetganger heeiemaal niet zien. Extra oppassen Is dus de boodschap. Wed. Toeristenbond A.N.W.B Ter gelegenheid van den Heldengedenkdag vond Zondag In tegenwoor digheid van den Wehrmachtsbelehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Ff. Christiansen; den Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart en den leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, op den Grebbeberg een herdenkings plechtigheid ter eere van de gevallen Duitsche en Nederlandsche soldaten plaats. De aankomst der autoriteiten op den Grebbeberg Stapf-J. Borrius-Pa* m listjsche Duitschland zou zijn ge weest. De Völk. Beobachter" herinnert aan een memorandum van Lloyd George van Maart 1919, waarin hij opmerkzaam maakt op het gevaar, dat zou kunnen ontstaan wanneer men het Duitsche rijk in de armen van het bolsiewismë dreef, en merkt op, dat de Londensche politici van thans bereid zijn het Avondland aan Stalin -te versjacheren in de hoop, daardoor het geschokte impe rium bijeen te kunnen houden. Ook de „Berliner Montagspost' wijst erop, dat de Führer nog eens alïe volken heeft duidelijk gemaakt, dat het bolsjewisme voor geen volk ■tér wereld, ook niet voor de vijan delijke volken. Zou blijven staan, wanneer het de vrije hand, zou heb ben. Daarmede heeft de Führer alle volken van het continent den weg naar de toekomst ondubbelzinnig gewezen. DE „TIMES" OVER DE REDE VAN DEN FÜHRER. „Nya Dagligt Allehanda" meldt uit Londen, dat de „Times" als eenig punt uit de .rede van den Führer de passage licht, dat Chur chill reeds in 1936 het plan heeft ge- hed Duitschland te vernietigen. De „Times" geeft toe, dat dit waar is en verklaart, dat Engeland slechts berouw heeft niet reeds eerder dit plan te hebben gehad. RECORDREIS VAN DUITSCHE DUIKBOOT. Dezer dagen is een Duitsche on derzeeër, onder bevel van den lui tenant-ter-zee eerste klasse Witte, na een ononderbroken vaart van 135 dagen, waarin 21.600 zeemijlen (meer dan veertigduizend kilometer) werden afgelegd, in zijn thuishaven teruggekeerd. Daarmede heeft deze onderzeeër het record voor den langsten ononderbroken tocht, welke een Duitsche duikboot ooit maakte, op haar naam. Tijdens de reis werd 70.372 bruto registerton tot zinken gebracht, voor een onderzeebootreis een zeer hoog cijfer. De onderzeeër opereerde in het gebied om Kaap stad en in de wateren ver ten zui den van Zuid-Afrika. Tijdens de reis werd de brandstof geregeld aange voerd door onderzeeboot-tanksche pen. Luitenant-ter-zee eerste klasse Vitte werd na zijn eerste reis door admiraal Dönitz „de jonge Siegfried" gedoopt. Tijdens deze eerste reis, die lem naar de Noord-Amerikaansche kustwateren bracht, bracht hij 73.678 brt, tot zinken, waardoor hij even eens een record op zijn naam stelde. De laatste reis van den Noord-Duit- schen zee-officier, die in 1940 tot het beroemde Narvok-torpcdobootjager- flotielje van kapitein-ter-zee Bonte behoorde, was zyn tweede tocht als commandant De wapens der neveltroepen. Veel is er reeds gesproken over de nieuwe wapens, waarover de Duitsche weermacht beschikt, meldt de A, N. P.- correspondent uit Berlijn. Dikwijls wa ren het fantasieberichten, welke men te hooren kreeg en slechts zelden meende men een vleugje waarschijnlijkheid in de onwaarschijnlijk klinkende geruchten te bespeuren. Dat echter het onwaar schijnlijke ook werkelijkheid kan zijn, blijkt thans uit een officieele militai-le publicatie, waarin gesproken wordt over het veelomstreden, doch nimmer beves tigde bestaan van den mysterieuzen nevelwerper. Het wapen der zoogenaamde nevel troepen wordt vooral des zomers door den vijand gevreesd, hoewel het dit jaar ook tijdens de harde wintergevechtén den Duitschers groote diensten heeft be wezen. Het is eea ultra-modern wapen, dat zich van de normale kanonnen door een buitengewoon hooge vuursnelheid onderscheidt. Tot de voornaamste wapens van de neveltroepen behobren twee Soorten granaatwerpers: Een werper van middelmatig en een zwaar kaliber. Binnen enkele seconden kunnen deze beide werpers een veel grooter aantal granaten verschieten dan een kanon. Hierdoor slaan de granaten bijna alle tegelijkertijd in het beschoten terrein ln en daar haar spreiding groot is, is de totale uitwerking ontzettend. De neveltroepen werken bovendien met drie verschillende gfanaatsoorten en wel nevel-, brisant- en brandgranaten. Het schieten met nevelgranaten heeft ten doel den vijand te verblinden. Binnen enkele seconden wil hij ten aanval gaan of zal hij aangevallen worden. Dan vuren de nevelwerpers enkele seconden achtereen hun granaten af en voordat de vijand weet wat er gebeurd is,, bevindt hij zich in een dichten en ondoordring- baren mist, zichtbaar voor zijn vijan den, doch machteloos tegenover diens manoeuvres. De directe beschieting met nevelgranaten heeft bij de verdediging tegen vijandelijke pantseraanvallen veel succes gehad. De vijandelijke tank werd dan voortdurend onder nevel geaet, zoo dat de grenadiers hem zonder zelf veel te riskeeren, konden besluipen en onscha delijk maken. De brisantgranaten worden vrijwel uitsluitend daar gebVulkt, waar vijande lijke troepenmassa's geconcentreerd zijn en waar de hagelbui der projectielen een ontzettend effect heeft, temeer daar door de brisantwerkingen de luchtdruk van deze granaten zeer groot is. Df vuursnelheid van een enkelen nevel- werper staat bovendien nog gelijk met die van eenige batterijen normale ar tillerie. De brandgranaten worden bij straat gevechten gebruikt of bij de omsinge lingsgevechten in bosschen. Het groote voordeel van een mo dernen nevelwerper ls, dat hij uiter mate licht ls en op snelle terrein machines gemonteerd kan worden, zoodat hfl telkens op de brandpunten van den stryd aanwezig kan zyn. Enkele mannen zijn in staat hem snel en geruischloos te verplaatsen. Dit is ook noodzakelijk, want de novclwerper bereikt zjjn grootste effect als hjj onverwacht in den strijd wordt gebracht. Een vuur- overval van enkele minuten is vol- doende om den vijand volkomen uit het evenwicht te bréngen. Na die enkele mihuten verdwijnt de neverwerper weer om aan een ander punt van het front even onverwacht op te» duiken en den' vijand van een andere zijde aan te vallen. Deze tactiek is voor al tijdens de hevige afweergevechten in de wintermaanden dikwijls reddend ge weest. ONBEVOEGD DE GENEESKUNDE UITGEOEFEND. De magnetiseur A. R. te Delft, was voor den Hoogen Raad in cassatie gekomen van een vonnis der recht bank te Rotterdam, waarbij hij we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde in twee gevallen ia veroordeeld tot twee geldboeten, een van 100 en een van 150. Hem was ten laste gelegd, dat hij eenige per sonen, ten einde hen van een ziek te te genezen, een behandeling heeft doen ondergaan, bestaande uit het met beide handen strijken over het gekleede lichaam, alsmede het daar na afslaan van zijn handen. Het ver weer van verdachte was, dat hij de zen personen geen- geneeskundigen raad of bijstand gaf. doch slechts kracht om tot genezing van hun kwalen te geraken. De Hooge Raad heeft overwogen, dat art. 1 der wet van 1 Juni 1865 onder uitoefening der geneèskunde verstaat hetv verleenen van genees-, heel- of verloskundigen raad of bij stand als bedrijf, zonder eenig voor behoud en het begrip genees- of heelkundigen bijstand op zichzelf zoo ruim is, dat daaronder inderdaad ook valt aan zieken ter bevordering van hun genezing een behandeling doen ondergaan als in de bewezen verklaring omschreven. Op dien grond heeft de Hooge Raad het be roep verworpen. ITALIANEN SPELEN „RIGOLETTO" TE AMSTERDAM. De Italiaansche Opera is voor de eerste maal in dit seizoen te Amster dam met „Rigoletto" opgetreden en Zij is ontvangen als een zeer welko me gast. De Stadsschouwburg was Zaterdagavond geheel uitverkocht en men heeft» de zuidelijke zangers en' zangeressen, die zoo voortreffe lijk de echte opera-sfeer weten te scheppen, met zooveel enthousiasme toegejuicht, dat het den Italianen wel warm om het hart geworden moet zijn. 'v A w ?eï slot Xan de voorstelling bracht het publiek den spelenden, die met prachtige bloemen gehul digd werden, daverende ovaties, waaraan geen einde scheen te ko men en de Italianen beantwoordden deze hulde op charmante wijze door bloemen voor hot t° strooien. rv,„rM<» rine Nog in de verste dagen, £l de roem onzer dooden de leven-, den sterken. De helden van Staling rad en Welikije Loeki, van Kreta en van Noorwegen, van de Afrikaan sehe woestynen en van üe zeeen zullen de zonen van ons volk steeds weer nieuwe krachten geven om te blfjven kampen voor de vrijheid tot deinegdltiSvebrbanddciteerde spr uit voerig een brief van een soldaat, waarin deze getuigt van zyn rots vast geloof in de toekomst van het Duitsche volle en zijn onwankeibaar Jtaa^Trin^onkTren nacht, ginf Sr voort, maar de nieuwe morgen kondigt zich aan. Keeren wij dan van de gvaven der helden terug tot den arbeid, waarvoor wy k^elit hebben gehaald bij de dooden. Spr. roemde ook de Nederlandsche kame raden, van wie eveneens velen het offer van hun leven brachten voor, het Germaansche Rijk, dat is aange treden om zijn plicht te betrachten, n.1. te vechten voor zyn bestaan, voor zijn toekomst. Het marcheert daarbij aehter Hitler en zal niet voor offers terugdeinzen, al zyn die ook nog zoo zwaar. Teruggaan is niet meer mogelijk, de strijd moet wpr- den volbracht tot de eindoverwin ning is behaald. Wij, van het thuis front, zullen onzedappere soldaten bij hun terugkeer eerlijk in de oogen moeten kunnen zien en zeggen: ky hebben gedaan wat wij konden en wat van ons verlangd en verwacht! werd. Nederlandsche vrienden, ook gij hebt een opgaaf te vervullen. Die is zwaar, maar gij zult die volvoeren, want gij hebt den kamp aanvaard voor het nationaal-soqialisme en uw kameraden, die zich daarvoor vrij willig hebben ingezet, verwachten van u, dat ook gij hen straks moedig in de oogen durft kijken en dat gij wederkeerig trotsch op elkaar zult kunnen zijn. De strijd is zwaar, maar ge moet sterk zijn en anderen wijzen op wat gij hebt doorgemaakt. Het Nederlandsche vólk heeft den oorlo, verloren en moet weer sterk en groo worden door eigen kracht. Wij, Duit schers, staan hier niet als uw vijan den, maar als uw vrièndea en zeg-, gen: Uw vrijheid is u door HitlerJ beloofd, waar gij ervoor moet strij den naast en met de andere Ger- matasche volken. Aan het „.einde van zijn betoogi richtte spreker e^n waarschuwend, woord tot de vijanden van Duitsch-i land, zeggende, dat er vojor zijn va derland geen omstandigheden meeb zullen komen als er geschapen wer den in 1918. Uit die oveKtuiging zalj de kracht worden geput om er allen op te zetten, dat de overwinning' wordt behaald. Bij zijn „Wij groeten de gevallen, helden" gingen de aanwezigen staan; en hieven na een oogenblik van stilte aan het „Ik had een wapenbroeder". Daarna volgde sluiting op de ge-j wone wijze met een groet aan den! Führer en zang. TE DURE GEBAKJES. Het algemeen geworden gebruik van banketbakkers om hun gebakjes, hoe nietig en hoe smakeloos ook, in de buurt van 15 cent pep stuk te prij zen, is niet zonder gevaar, zooals blijkt uit de veroordeeling tot f500 boete van een banketbakker in de omgeving" van Haarlem. Deze man verkocht zoogenaamde roombroodjes voor den prijs van 15 gent per stuk. Zijn voor-oorlogsche prys was 7 ct.: ;hy had, gesteld dat de qualiteit de- zelde was gebleven, 120 pet. van zijn voor-oorlogschen prijs mogen ma. ken. De qualiteit echter was vermin- derd. Daarom heeft de Inspecteur Voor de Prijsbeheersching den man voorgerekend, dat hij, als hij 100 pet. op zyn grondstoffen als marge, voor kosten en winst en dan nog op den aldus gevonden prijs de toegestane 20 pet. verhooging toepaste, ten hoog- ste 7 cent had mogen rekenen. Naar het Hbl. verneemt, zijn thans op het gebied u» L a^s opsporings ambtenaren in dienst van de Prijs beheersching belast met de controle van de gebakjes-prijzen, zoodat geld- makery op dit gebied zijn kwade kansen heeft. Op Vrijdag j.1. is al- kefhatk^J11 6rdam tefi?n tien ban" ketbakkers proces-verbaal onge maakt wegens te hoope prijzen. BELANGWEKKENDE PLAATSEN VAN 's-HERTOGENBOSCH u 7ele Plaatsen in de oude Bra- gen tiid 1i°ofdstad ,kan sinds eeni- gen tijd de opmerkzame beschou wer waarnemen, dat aan verschil- lende wonmgen ontpleisteringswoi k- SCTSS» wSrden verrichtf Reeds velh'ec il daa£..°ude baksteenge- aJJes maakt slechte een onder- ïukhpn „Van een alleszins toe te juichen voornemen, dat het Bosqrhe gemeentebestuur koestert, om in de oude stadsgedeelten de Troeeerl ?^leanheid en harmonie te herftel- len7' wa,ar dit n°g mogelijk is +/r y bestaat er voor do Gmnta Markt reeds een vastomlijnd plan terwyl men ook gaandeweg de aan grenzende straten en andere deelon van de oude stad onder hande^wü Bij de markt wil men uiteaan ffion zo,9als deze omstreeks 1600 was en welke men heeft «orn construeerd aan de SanH l?» j" mmdh^en u11 ,Prenteri- Zoo heeft ke ware juweeltjes schiep. Wel" Hoofdred.: A. R. Jonker. Alkmaar; plv. oofdred^H. P. v. d. Aardweg, Alkmaar; BuitenU Tj. N. Adema, Alkmaar; Bln- Snürt l" uD" A" Klomp' Alkn«ar; Sport en Rechtsz.: J. Werkman. Alk- Dea:rH"adSnrWS: A' c' Van Kampen, Den Helder; Advertenties: C. Boogaard Alkmaar. f

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2