DAGBLAD VOOR Duitsche aanval ten W. van Koersk wint veld. Hevige gevechten in Tunis. Situatie aan Oostfront volkomen in handen KEURINGEN VOOR DE, /WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. De uitvaart van mgr. Diepen. fTABAK van eigen bodem. v- Nieuwe bonkaarten. Geen sigarettenkaarten meer voor vrouwen. Prijzen van Bak- en Braadvet. Credietregeling voor Bankbiljetteninlevering. Alkmaarsche postbestellers smokkelen aardappelen. Tegen zeven verd. gevangenis straffen geëischt. VERDUISTER GOED. Vergiltigingsdrama berecht. De samenstelling der elftallen op den technischen dag. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der HeljJersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 23 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 68. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 23 Maart. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: De eigen aanval ten W. van Koersk blijft in weerwil van de moeilijke terrelngesteldheid veld winnen te gen hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten. Ten Z. van het Lado- gameer faalden nieuwe vijandelijke aanvallen na verbitterde gevechten. Van het geheele overige hecht aan eengesloten Oostelijke front worden slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis gemeld. De groote aanval, die in Januari uit Noordelijke en Zuidelijke richting werd ingezet om het gebied om Orel af te snoeren, is op den vastberaden tegen stand der Duitsche troepen gestrand. In de zware gevechten van den winter- slag om Orel, die acht weken duur den, hebben de bolsjewisten 10.594 man aan gevangenen en meer dan 150.000 man aan bloedige verliezen verloren Er werden 1061 pantserwagens, 485 stukken geschut en ongetelde hoeveel heden andere wapenen van allerlei soort buitgemaakt of verhield. Zware afweergevechten in Tunis. In Zuid- en midden-Tunis duren de hevige gevechten voort. Tegen aanvallen van Duitsche troepen wierpen den vijand op eenige pun ten terug. In de andere frontsecto ren leveren Duitsch—Italiaansche Jormaties, gesteund door de lucht macht, zware afweergevechten. Boven het Middellandscne-zeegebied werden 15 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, drie eigen vliegtuigen wor den vermist. Vijandelijkebommenwer pers hebben gisteren van groote hoogte Noord-Duitsch gebied aangevallen. De bevolking leed verliezen, vooral te Wil helmshaven. Door jagers en luchtdoel geschut der marine werden vijf vijan delijke bommenwerpers neergeschoten. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen racht de ?cheepsbouwstad en ravitailleeringsha- ven Hartlepool aan de Oostkust van Engeland gebombardeerd. Van Taganrog tot aan Leningrad heeft de Duitsche legerleiding thans de situatie aan het O. front volkomen in de hand, zoo verklaart men te Berlijn. Slechts op enkele plaatsen trachten de bolsjewisten nog successen te behaiep, doch alle aanvallen stranden op de verbeten verdediging van de Duitsche troepen. Men verzwijgt niet. dat er op het oogenblik groote hergroepeeringen vari Duitsche troepen in het O. plaats vin den en dat de opmarsch der Duitsche divisies een duidelijk doel heeft. Het ligt voor de hand, dat, zoodra de ter reingesteldheid het wederom toelaat, de troepen tot zeer vérstrekkende ope raties zullen overgaan. NIEUWE COMMANDANT VAN DE BRITSCHE HOMEFLEET. In plaats van admiraal Tovey, die een commando op zich genomen heeft, is de vice-admiraal Sir Bruce A. Fraser, naar de Engelsche be richtendienst meldt, benoemd tot commandant van de Britsche Home- fleet en commandant van het twee de eskader slagschepen, en bevor derd tot admiraal. Stelt een daad voor uw volks- genooten in Duitschland. Steunt de boekenactie van den Natio- nalen Jeugdstorm. Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden). die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld" zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kunnen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Nederlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Buschschult«-0 H-P m Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon,Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS of het Le gioen; kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland wil len toetreden. 25.3.43 10.00. Amersfoort. Dienstgebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00. Den Haag. cafe „Den Hout". Bezuidenhou-tscheweg. De toestand in Tunis. Over den toestand in Tunis zijn te Berlijn nog geen naderë bijzonderhe den bekend gemaakt. In militaire krin gen verwacht men, dat de Amerikanen over Gafsa zullen trachten de Kleine Syrte te bereiken en dat het achtste Britsche leger, dat de Maretlinie fron taal aanvalt, zal pogen de troepen van maarschalk Hommel te vernietigen. Van het oorlogstooneel (n China, lapansche troepen bij een stormaanval op Tsjoenking-Chineesche stellingen -*^an Cheklang-Kiangsl spoorweg Transocean-Felllnga-Pax m DE STRIJD IN HOEPEH EN KIANGSOE VRIJWEL AFGELOOPEN. Het keizerlijk hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de strijd der Japanners tegen de Tsjoengkinee- sehe troepen in Hoepeh en Noord Kiangsoe omstreeks het midden der maand zoo goed alsgeëindigd was Er zijn in deze gebieden 26.500 Tsjoengluneesche soldaten naar de Japanners overgeloopen. 10.500 zijn gesneuveld, 25.300 gevangen geno men. Er werden 106 stukken geschut, 503 lichte en zware machinegewe ren. 12.690 geweren, 401.000 schoten munitie en 827 paarden buitge maakt. De Japansche verliezen be dragen 192 dooden. BUITENLANDSCHE VOORRECHTEN IN PEKING. Naar Domei uit Peking meldt, heeft de leider der bestuurscommissie van het gezantschapsdistrict te Peking heden verklaard, dat Italië, Frankrijk en Spanje het Japansche voorbeeld zullen volgen en hun voorrechten in Peking aan de nationale Chineesche regeering zullen teruggeven. Uit Nanking meldt Domei hierover nog, dat de minister van buitenlandsche zaken der nationale Chineesche regfifr ring, die op 21 Maart uit Sjanghai tl Nanking is teruggekeerd, Zondag na de bespreking met de diplomatieke ver tegenwoordigers Italië, Spanje en Frankrijk hebben zich bereid verklaard over concrete kwesties besprekingen te voeren. COMMISSIE VAN DREELANDEN- PACT IN TOKIO BIJEEN. De commissie van het Japansch- Duitsch-Italiaansche drielandenpact is gister in de ambtswoning van den Japanschen minister van buitenland sche zaken bijeengekomen. Tani voerde het voorzitterschap. Voorts waren o.a. aanwezig de Italiaansche ambassadeur Indelli en de Duitsche ambassadeur Stahmer. De vergade ring besprak verschillende belang rijke vraagstukken betreffende de samenwerking der drie landen ten opzichte van hun gemeenschappe lijke vijanden. Er werd op alle pun ten volkomen eenstemmigheid be reikt. TURKIJE EN DE REDE VAN DEN FüHRER. De rede van den Führer werd door de ochtendbladen te Instanboel groot opgemaakt afgedrukt. Bijna alle bladen wijzen erop, dat de mi litaire crisis aan het Oostelijke front opgeheven is. Groote aandacht wordt ook gewijd aan de uitlating van den Führer, dat niet het natio naal socialistische Duitschland aan het einde van dezen oorlog ineen zal storten, maar Het bolsjewisme en de geallieerden resp. het Britsche In het Tannengebergte bij Salzburg, is een nieuwe ijsgrot ont dekt, die met haar 30.000 m2 groote ijsvlakte de grootste tot dusver be kende ijsgrot is. Haar grootte over treft zelfs die van de beroemde Mammothholen in Kentucky. Door het Vaticaan wordt officieel medegedeeld, dat de algemeene audiëntie morgen niet wordt ver leend, daar paus Pius XII sedert Zondagavond griep heeft. Zijn ziek te heeft een goedaardig verloop. AS STUDENTEN EN ARBEIDS DIENSTPLICHT. Er wordt nog eens de aandacht op gevestigd, dat de a.s. studenten, die bii het verwerven van het einddiplo ma van een middelbare school den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, niet onmiddellijk voor het ver-vullen van hun arbeidsdienst plicht zullen worden opgeroepen. Voor hen is het dus mogelijk zich bij een universiteit of hoogeschool te laten inschrijven, zonder dat zij in het bezit zijn van het bewijs van ontslag uit den N.A.D Bii het berei ken van den 18-jarigen leeftijd wor den zij echter onmiddellijk dienst plichtig, hetgeen tengevolge heeft, dat deze jonge studenten hun studie voor het vervullen van hun arbeids dienstplicht zullen moeten onder- breken. Ter voorkoming van deze moeilijk heden wordt dezen jongen mannen geraden, zich reeds nu als vrijwilli ger te' laten inschrijven bn een der aamneldingsbureaux van den N.A.D. Bii het niet slagen voor het eind examen wordt dit gemeld bij net aanmeldingsbureau waar de inschrij ving geschiedde, waarna het noodige uitstel wordt verleend. In de grijze oude St. Jans basiliek te Den Bosch is gistermorgen de pontificale uitvaart van, mgr. Die pen gehouden. Terwijl van den St. Jans beiaard de klanken van het Dies Irae over de statige parade neergalmden, wer den de deuren van het bisschoppe lijk paleis geopend en de met het bisschoppelijk purper bekleed kist naar buiten gedragen, waarna de stoet zich naar de kathedraal begaf, Behalve den aartsbisschop en de bisschoppen van Roermond, Breda en Haarlem, waren o.m. in de kerk aanwezig vde apostolisch-vicaris van Suriname, de abt van de abdij Berne te Heeswijk, de abt van de Trappis- ten-abdij te Tilburg en de abt van de Benedictijnen-abdij te Oosterhout en de vicaris-generaal van het bis dom Utrecht. Onder de wereldlijke autoriteiten bevonden zich o.a. de commissarissen der provinciën Noord-Brabant en Gelderland, benevens de burgemees ter van 's-Hertogenboseh met de wethouders. Nadat de indrukwekkende stoet onder de begeleidende Gregoriaan- sche gezangen in het hoogkoor was gekomen, werd de requiemmis op gedragen door mgr. W. Mutsaerts. den nieuwen bisschop van 's-Herto- genbosoh. De Gregoriaansche mis- fezangen werden uitgevoerd door e Schola Cantorum van het groot seminarie. Na het laatste evangelie werd een korte lijkrede uitgesproken door dén deken van 's-Hertogenbosch, mgr. J. L. Brekelmans, die uit het Boek der Spreuken tot tekst had geko zen: „Kracht en waardigheid sier den hem als een kleed." Tot slot van zijn indrukwekkende rede vroeg spr. het gebed van allen voor de ziele- rust van den overledene. Hierna ver richtten de vijf Nederlandsche bis schoppen de pontificale absoutes. Buiten de kerk wachtte een groo te menigte.' die in doodsche stilte en met ontbloot hoofd den lijkstoet gadesloeg. Ook in de straten, welke de lange stoet volgde, stonden de Bosschenaren in dichte hagen oo het trottoir opgesteld om den overleden herder een laatste groet te brengen. Op het kerkhof te Örthen vond hierna de bijzetting in den priester- grafkelder plaats. TRAGISCH ONGEVAL. Vrijdag j.1. was de heer R. Vader te Dirkshorn op het land bezig met een paard en driewielde kar. Plot seling raakte het dier op hol, de wa gen sloeg over den kop en de heer Vader kwam er onder. Hij werd naar zijn woning overgebracht, waar hij kort daarna overleed. De 73-jarige heer Vader is gedu rende büna een halve eeuw paar denhandelaar geweest en had als zoodanig een groote bekendheid. Hét tragische van het geval is, dat het juist een paard rhoest zijn. dat de onmiddellijke oorzaak Werd van zi;n dood. Maandagmorgen is de echtgenoo- te van J. Verleman te Dongen dood op haar bed gevonden, terwijl in de aangrenzende kamer, waarin de man sliep, deze in bewustelooze toestand werd aangetroffen. Het is niet uit gesloten, dat gasverstikking als oor zaak moet worden aangemerkt. De man is naar het ziekenhuis te Til burg overgebracht. Het lijk van de vrouw is in beslag genomen. Vjy LI hebben „Inlandsch" ge- rookt; de échte amateur-ta bak maar dan wel te verstaan goed behandeld, door een wer- kelijken vakman. En wij moeten zeggen: dat "Smaakt naar meer! Niet alleen, dat er een verschil van dag en nacht is, met wat men wel als zelf-geteelde Ljlandsche tabak „aanprijst", neen, wat wij nu proefden, was anders, béter, en onder de huidige omstandigheden in één adem te roemen met het geurige, gekrulde kruid, dat wij plachten te rooken. De proeven ter verbetering van onze Inlandsche tabak hebben succes gehad. Goed behandelde, degelijk bewerkte en deskundig gefermenteerde Inlandsche tabak staat niet meer in een kwaden reuk, zooas vroeger zij ié een uitkomst. Maar er is kaf onder het koren en wat dé beroepsplanters in het Land van Maas en Waal telen is natuurlijk heel wat anders dan wat de amateur, die niet eerst bezint, voor hij begint en dat is de overgroote massa! in eigen tuin tracht te verkrijgen. Daarom dient men, alvorens een hoekje van den tuin tot tabaksplantage te promoveeren, zich terdege te oriënteeren. Hoe het wél moet, hoe men zijn rantsoen met behoor- 1 ij k e tabak vergrooten kan? Verstokte toebacksijghers, daar over een .volgend maal. t OVER TELEFOONKOSTEN VAN CAFEBEZOEKERS MOET OMZET BELASTING BETAALD WORDEN Een caféhouder moest omzetbelas ting betalen over de telefoonkosten, welke door bezoekers gemaakt wa ren. De caféhouder die over twee toestellen met geldautomaten be schikte. was het hiermede niet eens en ging in beroep bij de tariefcom missie. Deze hèeft nu beslist, dat, door het ter beschikking stellen, bij wijze van „service" van telefoontoe stellen van zijn bezoekers, de ex ploitant diensten verricht m den zin van het omzetbelastingbesluit 1940. De door de bezoekers voor het pu bliek voor het gebruik van de toe stellen betaalde bedragen hebben het karakter van vergoeding en zijn als zoodanig aan de heffing onderwor pen. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft den redacteur J. P. A. de Monyé te Utrecht, benoemd tot bur gemeester van Maarn. Voorts heeft de commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie den burge meester van 's-Gravenhage, dr. Westra, tevens belast met de voorloopige waar neming der dienstzaken van den burge meester van Rijswijk, en den koopman B. C. Wisboom te Gorinchem met de voorloopige waarneming der dienst zaken van den burgemeester van Brielle. 's-GRAVENHAGE. 23 Maart. - De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen van 28 Maart tot en met 17 April 1943 tegen overlegging van de distri butiestamkaart en tegen in ont vangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „voedingsmid delen 5e periode 1943", alsmede nieuwe klantenkaarten voor groente uitreiken. Aardappelbonnen komen thans weer op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor. Er wordt wederom onderscheid gemaakt tus- schen stad- en landkaarten. WAT MEN ONTVANGT. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K115 en een klanten kaart voor groente; aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bon kaart K215 en een klantenkaart voor groente; aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K315 en een klantenkaart voor groente; aan houders van een in legvel K 4 of L 4 een bonkaart K 415 en een klantenkaart voor groente. Houders van L-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen N 215. Zij, die geboren zijn tusschen 21 Maart en 19 April van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun in legvellen ruilen alvorens hun bon kaarten in ontvangst te nemen. Tabaks- en versiteperingen- kaarten. Voorts worden tegelijk met de bovengenoemde kaarten nieuwe tabaks- en versnaperingenkaar- ten uitgereikt. Men kan niet kiezen tusschen een tabaks kaart en een versnaperingenkaart. Uitgereikt worden: aan kin deren beneden den leeftijd van 14 jaar een versnaperingenkaart; aan mannelijke personen van 18 .jaar en ouder een tabakskaart. Alle overige verbruikers ont vangen noch een tabakskaart, noch een sigarettenkaart, noch een versnaperingenkaart. Kaarten voor kindervoeding. Verder worden aan kinderen be neden den leeftijd van vier jaar naast de bonkaart voor voedings middelen, kaarten voor kindervoe ding uitgereikt. Kinderen, geboren na 17 April 1941, ontvangen één bonkaartR 215. Kinderen, geboren tusschen 17 April 1939 en 18 April 1941 ontvan gen een bonkaart R115. 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. Zoo als is medegedeeld, zal binnenkort bak- en braadvet in distributie wor den gebracht, In verband hiermede, wordt er aan herinnerd, dat het bak en braadvet, hetwelk geen merk draagt, aan den consument mag worden verkocht tegen ten hoogste f 0.25 per pakje van 200 gram, ter wijl de prijs van de merkvétten niet meer mag bedragen dan 0.28 per pakje van 200 gram. AANVRAAGFORMULIEREN VOOR BRANDSTOFFENKAART. Tenslotte zullen de diensten aan vraagformulieren voor een brand- stoffenkaart uitreiken aan hen. die de aanduiding „Hoofd" op hun dis tributiestamkaart hebben. Deze aan vraagformulieren moeten bii het af halen der bonkaarten voor de 6e pe riode worden ingediend, terwijl dan tevens de oude „DV" kaart voor brandstoffen met de bonnen „11BV „12BV", „13BV" en 14BV" moet wor den ingeleverd. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bii den djstributiedienst der gemeente, waar men in het bevol kingsregister is opgenomen. Een uit zondering wordt gemaakt voot schippers, woonwagenbewoners, (in dien zij zijn opgenomen in het cen traal bevolkingsregister). gedeta cheerde marechaussee's, de vaste be volking van kostscholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsom standigheden tijdelijk elders verblij ven. Bii de uitreiking van de kaarten wordt die bon van het inlegvel ver wijderd, waarvan het nummer over eenstemt met het nummer der uit gereikte bonkaart voor voedings middelen. Bij de uitreiking van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de klantenkaart voor groente, wordt het vakje S 5 van de stamkaart af- gekruist. Bij uitreiking van een ta baks- of versnaperingenkaart wordt het vakje S 9 voorzien van onder: scheidenliik de letter X. of Z. By uitreiking van de kaarten voor kin dervoeding wordt het vakje S 6 af- gekruist. DE AFLEVERING VAN MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET. 's-GRAVENHAGE. 23 Maart. - De aflevering van margarine en bak- en braadvet op de bonnen „Boter 10 welke bii de winkeliers ziin ingele verd, zal van Woensdag 24 Maart tot en met Zondag 4 April 1943 plaats vinden. Zooals bekend, zal voor de helft der ingeleverde bonnen margarine en voor de andere helft bak- en braadvet worden afgeleverd. In verband met de omstandig heid, dat zich door de toepassing van de verordening inzake de in leveringsplicht van bankbiljet ten van 500en 1000.lf- qnidatiemoeilijkheden c kunnen voordoen, bebben de betrokken autoriteiten met de hoofdgroep Banken de richtlijnen getroffen voor een credietregeling, welke door de leden van de bedrijfs groep Handelsbanken, de be drijfsgroep Landbouwcrediet- banken en de Vereeniging voor den Effectenhandel (bedrijfs groep Effectenhandel) in toe passing dient te worden ge bracht. Het speciale crediet mag niet hoo- ger zijn dan het bedrag, noodig om aeze liquidatiemoeilijkheden te overbruggen. Het lid neepit het geheele crediet- risico op zich en heelt het recht zich daarvoor, indien hij dit noodig acht, zekerheden te verschaffen. Bij verleening van een dergelijk crediet wordt 2n procent rente per jaar ëïi 1 procent provisie berekend. Is na een jaar het crediet niet af gewikkeld, dan wordt over het als dan resteerende saldo wederom 1 procent provisie berekend. Indien uit de afrekening van den fiscus blijlst, dat de cliënt geheel bona fide was, dan betaalt de staat de vermelde kosten. Blijkt uit de afrekening, dat dte cliënt niet geheel bona-fide was, dan zijn de kosten voor rekenipg yan den cliënt. Men zal zich ongetwijfeld berinneren, dat in September .van het vorige jaar de Alkmaarsche politie een razzia hield onder de bestellers der posterijen in Alkmaar. Het was haar immers ter ocrè gekomen, dat groote partijen aard appelen door personeel der P.T.T. ge- smokeld werden. Maandagmiddag stonden deze bestel lers terecht voor den wnd. economi- schen rechter te Alkmaar. Het waren W. P. de Boer, bij wien 70 kg in beslag was genomen, C. P. Goudsblom (350 kg,) M. T. Kroese (950 kg,) L. Blanken- daal (1400 kg,) H. van Dam (420 kg,) W. A. v. Houten (70 kg) en A. Schenk (350 kg.) De officier, mr. de Bruyes Tack, merkte in zijn requisitoir op, dkt wat hier ge beurd was. kant noch wal. raakte. Allen hebben P.T.T.-zakken gebruikt en m|tóe daardoor een schandalig mis bruik van vertrouwen gemaakt. Hij schetste hen allen/ als smokkelaars en schroomde dan ook niet, de volgende straffen te vragen: De Boer 14 dagen gevangenisstraf; Goudsblom 1 maand: Kroese 3 maanden* Blankendaal 3 maanden; v. Dam 1 maand; y. Houten 14 da gen en Schenk 1 maand. Mr. Krabbe zal Maandag 29 Maart schriftelijk vonnis wijzen. Deze week van 18.58-06.36. Maan op: 22.02, onder 7.59 29 Maart Laatste kwartier ARNHEM, 23 Maart. De Arnhem- sche rechtbank heeft zich vandaag bezig gehouden met het vergifti gingsdrama, dat zich in Augustus 1941 in het Betuwsche dorpje Veld- driel afspeelde en waarbij de 43- jarige vrouw G. van H.-P. haar 45- jarigen echtgenoot A. van H, door middel van vergiftigde pannekoeken om het leven bracht. In dit drama speelde een buurman mede een groote rol. De vrouw vermeldde hoe zij al bij het leven van haar man een verh9u- ding had aangeknoopt met den over buurman. den 39-jarigen weduwnaar H. V. Deze wilde met haar trouwen en toen ontstond het voornemen om van H. uit, den weg te ruimen. V. had al een aanslag op van H. beraamd. De buurman wist nl. dat van H. voor een economisch delict terecht moest staan en toen de vrouw hem had verteld, dat haar man tegen den gang dezer terechtzitting opzag, deed 'lij het idee aan de hand om een zelf moord te enseeneeren. Met een mes zou de vrouw haar echtgenoot tijdens den nacht moeten dooden. De vrouw durfde dat echter niet. V. had in een krant gelezen dat een bakker in Bakel bij vergissing een jakje calciumarsenaat in het brood ïad gebakken, tengevolge waarvan de verbruikers ziek waren geworden. Toen rijpte het plan om van H. op deze wijze te dooden. V. kocht het calciumarsenaat en de vrouw bakte dit vergif in 8 pannekoeken, die, haar man op zijn brood mee nam naar zijn werk te Eindhoven, met het doodelyke gevolg. Aanvankelijk heeft zij den buurman willen sparen, doch later nam zij het besluit de volledige waarheid te vertellen. De officier van justitie eischte we gens moord tegen de vrouw 12 jaar gevangenisstraf. Spreker verklaarde niet de maximumstraf, levenslang, te willen eischen. omdat een ander deze vrouw mede in het' ongeluk heeft ge stort. Hiema had de buurman, de 39-ja- rige H. V., zich te verantwoorden. Zondag a.s. organiseert de N.V.B. we derom een technische dag, waarvoor veel belangstelling bestaat. De samen stelling van eenige aan dezen techni schen dag deelnemende elftallen is als volgt: Distrlcts-elf tallen Westelijk elftal: Wille (E.D.O.), Groen (D.F.C.), van Rheenen 't Gooi), Poulus (V.S.V.), Schijvenaar (E.D.O.), de Vro.et (Feijenoord), Drager (Ajax), v. d. Vegt (H.B.S.), Dumortier (D.O.S.), SrtRt (H.B.C.), de Harder (V.U.C.) Oostelijk elftal: Steinvoort (Quick), Kagels (Enschede), Jansen (Wageningen), Denner (A.G.O.V.V.), Möhring (Ensche de), Roelofs (Go ahead), Lodensteyn (N.E.C.), Engelsman (Quick), ten Duis (Enschede), Tausch (P.E.C.), Jaarsma (Heracles). Zuidelijk elftal: Saris (B.V.V.), Blom (N.A.C.), Somers (Spekholzerheide), Pel- likaan (Longa), Bruens (Willem II), van Ierland (Willem II), v .d. Heyden (Eind hoven), van Dijk (N.A.C.), van Roessel (Longa), v. d. Veen (V.V.V.), de Vocht (de Valk). Noordelijk elftal: van Dorst (Veloci- tas), J. Lenstra (Heerenveen), Pienter (Be Quick), Stabler (Velocitas), Blom Sr. en Blom Jr. (L.S.C.), Plas (Velocitas), Kammeyer (Be Quick)( A. Lenstra (Hee renveen), Goesten (Sneek), Blijham (Frisia). Noord-Hollandsch elftal (tegen Gooisch elftal): Klokkemeijer (K.F.C.), Maassen (Alcm. Victrix), Kuiper (Z.F.C.), Schaper (Alcm. Victrix), Blokland (K.F.C.), Kin- negln (O.S.V.), Schenk (Z.F.C.), Wit (Alcm. Victrix), Simons (W. Frisia), Kok (K.F.C.),-Posthumus (W. Frisia). Gooisch elftal: Mosterd ('t Goo.i), Baayens (Hilversum), v. d. Eist (B.F.C,), Boekhout ('t Gooi), Kool (Hilversum), Bannink (Hilversum), Schaap (Donar), v. d. Kamp (Laren), Kreuning ('t Gooi), Brouwer (Allen Weerbaar), Willemse ('t Gooi). Heldersch elftal (tegen DWS): Dijks hoorn (HRC), Booij (Helder), v. Teeke» lenburg (Helder), Anneveldt (Schagen). Stolk (Helder), Himpers (Helder), Rot ter (Helder), Romeyn (HRC), Coster (HRC), Gast (Helder), Stam (Schagen). KARL GALL GESNEUVELD. Bij de zware gevechten aan het Oostfront is 27 Februari j.1. gesneu veld Gefeiter Karl Gall uit Weenen. Gall stond als vleugelspeler vele malen in 't Oostenrijksche nationale elftal opgesteld. In het Wunderteam deed hij van zich spreken in een ontmoeting tegen Engeland. Te Schagen werd Maandag de groote selectie - stieren k euring gehouden, waarbij de stamboekstieren aange wezen werden. Het inbranden van bet waardigheldsteeken In de hoorns van .Lodewijk Frans" CNF-Sagers-Pax m Zondagnacht is brand ontstaan in het hotel Des Pays Bas te Ter- neuzen. De vlammen grepen snel om zich heen. De plaatselijke brand weer en die van Sluiskil waren spoedig ter plaatse. Zy konden niet verhinderen dat de bovenverdieping vrijwel geheel uitbrandde. Het 'grootste gedeelte van den café-inboe del kon geborgen worden. NIEUW WERELDRECORD POLSSTOKHOOG. Naar uit New York wordt gemeld, heeft Cornelius Warmerdam op nieuw het wereldrecord polsstok- hoogspringen verbeterd. Hij maakte een sprong van 4,78 m., hetgeen twee om. hooger is dan zijn record van 1942. WERKLOOZEN EN HET ZIEKENFONDSBESLUIT Er blijkt nog steeds verschil van opvatting te bestaan ten aanzien van de vraag, hoe lang de verplicht- verzekerdè, die werkloos wordt, na het einde van zijn verzekering aan spraak kan maken op dè verstrek kingen' ingevolge het Ziekenfond- senhesluit. Ter bevordering van eenheid in de toepassing van de ter zake gege ven richtlijnen heeft de commissa ris belast met het toezicht op de zie kenfondsen medegedeeld, dat, indien aan de voorwaarden, gesteld in ar tikel 55 der ziektewet, is voldaan, de arbeider en zijn indirect-verze- kerde gezinsleden gedurende ten hoogste acht dagen, onderscheiden lijk een maand na het einde der verplichte verzekering, op bovenbe doelde verstrekkingen aanspraak kunnen maken. ..De,hier bedoelde voorwaarden zyn, dat de betrokkene in den loop van de twee maanden, voorafgaande aan het einde zijner verplichte ver zekering op ten minste zestien da gen arbeid in loondienst heeft vei- richt, dan wel dat hij gedurende twee maanden onafgebroken op alle werkdagen verplicht verzekerd is geweest. In het eerste geval duren zyn aanspraken acht dagen, «n het tweede geval een maand voort. TELEFONEER NIEt GEDURENDE LUCHTALARM. Menschlevcns op het spel. Gedurende luchtalarm en na bom inslag js het dringend noodig', dat het telefoonverkeer tot een minimum be- 1 perkt blijft, omdat de verbindingen on voorwaardelijk beschikbaar moeten blijven voor den Luchtbeschermings dienst, die bij bominslag zoo snel moge lijk hulp moet verleenen. Ieder telefoonabonné bedenke, dat bij luchtaanvallen de redding van men- schenlevens op het spel staat, en late onder alle omstandigheden het particu liere telefoneeren bij luchtalarm, bom inslag en gedurende de eerste uren daarna, na. I

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 5