Landbouwonderwijs in de toekomst. DAGBLAD VOOR Het verblijf van joden in acht provincies verboden. r TABAK STADSNIEUWS. Zij moeien zich naar kamp te Vughi begeven. BESCHIKKING Aanslag op Amsterdamsche bevolkingsregister. Belooning van f 10.000 uitgeloofd. Bonnen voor metalen, keukengerei en serviesgoed. Vergeefsche Sovjet-aanvallen bij llmen- en Ladogameer. Aanvallen en tegenaanvallen in Tunis. Krijgsverrichtingen en verliezen van de Italiaansche luchtmacht. Keuringen Nederl. Landwacht BESCHIKKING Boerenleider Saai over: Uitwisseling van landjeugd. MEER onderwijsinrichtingen NOODZAKELIJK. Yan eigen bodem. v. Twee meesters concerteerden. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2349 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 30 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 74. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. van den Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid betreffende het verblijf van Joden in eenige provincies. Op grond van Artikel 47 en 52 der Verordening 1/43 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde bepaal ik: Artikel 1. Met ingang van 10 April 1943 is aan Jodert het verblijf in de provin cies Friesland, Drenthe, Groningen, Overijssel, Gelderland, Limburg,' Noordbrabant en Zeeland verbóden. Artikel 2. Joden, die zich op het oogenblik in de genoemde provincies ophou den, moeten zich naar het kamp te Vught begeven. Artikel 3. Bij het vertrek naar het kampte Vught is het medenemen van reis bagage en waardtvoorwerpen toe gestaan. Voor het verlaten van hun woonplaats moeten de Joden zich melden bij het hocfd van plaatse lijke politie, waar zij woonachtig zijn, opdat hun woningen behoor lijk kunnen worden afgesloten en aan hen een reisvergunning naar het kamp te Vught kan worden verstrekt. Artikel 4. (1) Uitgezonderd van de voor schriften der artikelen 1 tot en met 3 zijn: 1) Joden In de kampen te Wes- terbork, Vught, Barneveld en Doe- tinchem, 2) gemengd gehuwde Joden. (2) In andere uitzonderingsge vallen kan de „Ze--tralstelle für jüdische Auswanderung" te Amster dam vergunningen tot verblijf en reizen in de genoemde provincies uitreiken. Artikel 5. Jood in den zin van deze beschik king is hij, die ingevolge artikel 4 van de Vererdening 189/40 betr. de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aange merkt. Artikel 6. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen der artikel 1 tot 3 of deze ontduikt, wordt in zoover niet ingevolge andere voorschriften een zwaardere straf is verbeurd gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geld boete van ten hoogste twee dui zend gulden of met een dezer straf fen. Hij, die ontduikingen van deze bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt of er aan mede werkt, ontvangt dezelfde straf. (2.) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheits- polizei blijft onaangetast. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart 1943. "De Commissaris-Generaal vOttr de openbare veiligheid: gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und General- leutnant der Pölizei. BEKENDMAKING. In samenhang met de beschikking hadden, ook gebruik gemaakt van de inbeslagname van het geheele vermogen. Wegens het verborgen houden van Joden en wegens Jodenbegunstiglng werden of worden naar een concentra tiekamp overgebracht: 1. Arbeider Wilhelm K1 e ij n uit Rotterdam. 2. Kantoorbediende Pieter Dolk uit Zwijndrecht. 3. Bouwondernemer /Adriaan van Dingen uit Dordrecht. Arbeider Johannes Gerardus van 't Huil uit Arnhem. Tolbeambte Gerardus M e ij e r uit Stamproij. Handelsagent Cornelis Petrus Broers uit Bilthoven. Veilingmeester Jan Arend de Waart uit den Haag. Monteur Gerrit van den Berg uit Utrecht. Kunstschilder Jan Overduijn uit Amsterddm. Advocaat Christian Arnoud V a i 1- 1 a n t uit Amsterdam. Tevens wordt nog ter kennis ge bracht. dat juist in den laatsten tijd in een grooter aantal van gevallen van straf kon worden afgezien, daar de zich hieraan schuldig gemaakt hebbende Nederlanders van verborgen Joden of vermogenswaarden vóór hun ontdek king vrijwillig bij de politie aangifte hebben gedaan. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Spelmoment uit den voetbalwedstrijd Amsterdam—Oen Haag, welke Zon dag ln het kader van den cechnlschen dag ln de hootdstad werd gespeeld en door de gastheeren met 5—2 werd gewonnen. Doelman Gerritse maakt een venifnlg schot det Hagenaars juist ouder de lat onschadelijk CNP-Noske-Pax m van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid betreffende het oponthoud van Joden in de provincies wordt van bevoegde Duitsche zijde op het volgende gewezen: In de afgeloopen maanden moest een aantal Nederlanders wegens het verbergen van Joden, resp. Jo- denbegunstiging aan het gerecht worden overgeleverd of bij zwaar dere vergrijpen naar een concen tratiekamp overgebracht worden. Hierbij werd in enkele gevallen, bij diegenen die Joden verborgen hielden of aanzienlijke Joodsche vermogenswaarden in bewaring AMSTERDAM, 29 Maart. Den 27en Maart 1943 omstreeks 23 uur hebben onbekende daders, die de Amsterdamsche politie-untform droe gen, na overweldiging van politie- en burgerlijk bewakingspersoneel in het Bevolkingsregister te Amsterdam, Plantage Kerklaan, aanslagen met springstoffen gepleegd, die oorzaak waren, dat het gebouw in brand ge raakte. Verklaringen, die leiden tot ont dekking van de daders, worden door alle Duitsche en Nederlandsche poli- tie-instanties in ontvangst genomen. Voor de ontdekking van de daders heeft de Höhere SS- und Polizei- führer een belooning van 10.000 gul den uitgeloofd. De belooning wordt onder uitsluiting van gerechtelijke formaliteiten (..unter Ausschluss der Rechtweges") verdeeld Get. LAGES, SS.-Sturmbannführer. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart. - Van 29 Maart 1943 af tot nader te bepalen datum geven de bonnen „Reserve 2-14, 2-15" van de bonkaarten voor voedings middelen 4e periode K. 214 (dus de bon kaarten voor personen van 14 tot en met 20 jaar) recht naar keuza. op het koopen van serviesgoed of metaren keukengerei tot een waarde van vier punten voor eiken bon. Het ligt in de bedoeling over eenigen tijd wederom op de bonkaarten van kin deren tot en met 13 jaar bonnen, voor een waarde van vier punten, geldig te verklaren tot aankoop naar keuze van serviesgoed of metalen keukengerei. Aangezien vpor kinderen tot en met 13 jaar van 1 December tot 1 Maart j.1. 4 punten geldig zijn verklaard, zal voor hen hierdoor dan dus hetzelfde aantal worden geldig zijn verklaard als nu voor personen van 14 tot en met 20 jaar geschiedt. ZAALPEULVRUCHTEN OP BON „ALG. 511". De aflevering van zaaipeulvruchten op bon „Algemeen 511" begint 30 Maart 1943. Zooals bekend, moest men dezen bon tevoren bij een handelaar in zaai peulvruchten inleveren. Per bon ont vangt men een hoeveelheid van 500 gr. VERDUISTER GOED. Deze week van 20.157.00. Maan op: 4.35, onder 13.23 29 Maart Laatste Kwartier Het gedenkteeken „Stalingrad" van professer Hinkelday op de bi|zondere tentoonstelling, welke aan den strijd ln het Oosten gewijd ls. in het Berliner Zeughaus Orbls-Holland-Pa* tn HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Maart. Het opperbevel van de weermacht deele mede: In den zuidelijken en den sector van het Oostelijk front kwam het ook gisteren alleen tot plaatselijke gevechten. Ten noordoosten van Órel schoten grenadiers van een in fanteriedivisie van acht vijandelijke vliegtuigen, die in scheervlucht aan vielen, er zeven neer, waaronder vier gepantserde slagvliegtuigen. Ten zuiden van het Umenmeer en aan het Ladogameer hervatte de vijand zijn aanvan. De aan vallen, die den geheelen dag duurden, werden met zware ver liezen voor den vijand afge slagen. De strijd in Tunis. Ook gisteren zette de vijand zijn aanvallen op talrijke punten van het front in Tunis voort. Hij werd wederom bloedig afgewe zen. In het zuiden van Tunis strandden vijandelijke omsinge- lingspogingen op den vastbera den tegenstand en door energie ke tegenaanvallen onzer bewe gelijk strijdende troepen. Duitsch Italiaansche afdeeiingen bezet ten in dezen sector volgens de plannen nieuwe stellingen. Bij de aanvallen van vijandelijke vliegtuigen op plaatsen in het be zette gebied in het westen leed de bevolking zware verliezen. Hierbij en aan de Noorsche kust verloor de vijand 18 vliegtuigen. Een formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den afge loopen nacht opnieuw vele brisant- en brandbommen laten vallen op de industriestad Norwich. DE DUITSCHE SUCCESSEN TUSSCHEN DON EN DNEPR. Bij de succesvolle gevechten tusschen Don en Dnjepr hebben de Duitsche troe pen tot dusverre 1350 plaatsen, waar onder 40 grootere plaatsen en steden, heroverd. Vijandelijke aanvallen ernstig belemmerd. Aan het Italiaansch legerbericht van 29 Maart ontleenen wij het vol gende: In den Z. sector van het Tunesi sche front hebben onze hevige te' genaanvallen gesteund door pantser wagens ernstig het optreden van den vijand belemmerd. Onder den druk van de sterkere vijandelijke strijd krachten werden enkele stellingen ontruimd. Tijdens den huidigen oorlog heeft de Koninklijke Italiaansche Luchtmacht, die Zondag haar 25ste verjaardag vierde, tot dusver de volgende resultaten behaald: Vijandelijke vliegtuigen met zekerheid neergeschoten of op den grond vernield: 2300, vijandelijke toestellen waarschijn lijk neergeschoten of op den grond ver' nield 958. Vijandelijke oorlogsschepen: tot zinken gebracht 65, beschadigd 211. Koopvaardijschepen: tot zinken gebracht 136, beschadigd 136. De verliezen. In de artikelen, die de Italiaansche bladen wijden aan den 25sten verjaardag van de Italiaansche luchtmacht wordt o.a. gezegd, dat zij in dezen oorlog 1696 gesneuvelden verloren heeft. Voorts werden 1.931 personen gewond, 2576 ver mist en 6.067 gevangen genomen. De keuringen voor de Nederlandsch landwacht zijn als volgt vastgesteld. 30-3-1943 9-13 uur en van 14 uur af. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk 31-3-1943 9—13 uur en van 14 uur ai Utrecht, Wehrmachtheim Mariaplaats. 1-4-1943 9—13 uur, en van 14 uur ai. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 2-4-1943 9—13 u"r rd_ 14 uur af: Den Bosch, Hotel Noord Brabant, Markt 45; 3-4-194 3 9-13 uui en van 14 uur af: Den Haag, Café Den Hout, Bezuiderxhoutscheweg. In de Nederlandsche landwacht kan worden opgenomen ieder Nederlander van onbesproken gedrag tusschen 50 jaar, die naai b^ste weten en bereid is zijn vaderland als soldaat dienen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsche landwacht is een territoriale landsverdedigingsorganisatie, die bestemd is tot afweer van buiten landsche en binneniandsche panden Zij wordt in het raam van de Waffen S.S. opgesteld en door deze aangevoerd De Nederlandsche landwacht is een sol- datenformatie die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Fiihrer is die op Adolf Hitier als- Germaansch Führer als hoogsten militair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienst plicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid be staat in de actieve politie te worden op genomen. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche leger gediend heb ben, bestaat de mogelijkheid na scho ling en naar bekwaamheid in hun vroe- geren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opge roepen te wordm voor herhalingsoefe ningen of bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen ge huwden en kostwinners voldoende ver goeding voor familieonderhoud. Nederlanders, strijdt als één man mede tege. het communisme en kapita lisme in de Nederlandsche 1. ndwacht. DE STRIJD IN DEN STILLEN OCEAAN. Het keizerlijk Japansche Hoofdkwar tier heeft medegedeeld, dat Japansche vliegtuigen den 27sten Maart een vijan delijke vloot in zicht kregen, die nabij het eiland Atsoeta der Aleoeten kruiste. Zij beschadigden twee kruisers en een torpedojager en dreven de vijandelijke vloot op de vlucht. Tijdens aanvallen op de Oro-baai op Nieuw-Guinea en op het eiland Canton zijn 2 transportsche pen, een torpedojager en een patrouille vaartuig tot zinken gebracht en werden 19 viiandelijke vliegtuigen neergescho ten. Het communiqué deelt tevens mede, dat tusschen 15 Februari en 27 Maart 4 vijandelijke duikbooten tot zinken zijn gebracht. NED. VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Nederlandsche vrachtschip „Mari- so" is, naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, door een duikboot der spil op 70 mijl afstand van Bahia getorpedeerd en tot zinken gebracht. 107 leden der bemanning brachten zich met zes booten in veiligheid. Zij werden naar Bahia overgebracht. ANTONESCU IN BESSARABIE. Ter gelegenheid van den 25sten ver jaardag van de aanhechting van Bes- sarabie bij Roemenië is de Staatsleider, Maarschalk Antonescu, in gezelschap van de geheele regeering te Kisjinef aange komen. Een groote menigte verwelkom de den Maarschalk, die bij het monu ment van Stefanus den Groote een krans neerlegde. van den Commissarisgeneraal voor de veiligheid inzake het sluitingsuur en het verbod om zich in de open lucht op te houden. Op grond van de Art. 44, 48 en 52 der Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 1/43 beschik ik met ingang van 29 Maart 1943: 1) Voor het bezette Nederland sche gebied wordt het sluitingsuur van openbare lokalen op 22 uur en het tijdstip waarna men zich niet meer in de open Iocht mag ophou den op 23 uur gesteld. Het einde van het verbod om zich in de open lucht op te houden blijft onveranderd op 4 uur gesteld. 2) Voor de steden Amsterdam, den Haag en Haarlem is echter tot nader orde het sluitingsuur 21 uur en het tijdstip, waarna men zich niet meer in de open Incht mag be vinden 22 uur. 3) Daarmede in strijd zijnde bepa lingen treden buiten werking. Afzon derlijke toestemmingen voor een ver schuiving van het sluitingsuur tot na 22 uur worden zonder uitzondering jp- geheven. „Sonderausweise," die door den gevolmachtigde van den Rijks commissaris politieofficieren voor den tijd van 0—4 uur zijn uitgegeven, gelden ook voor den verlengden ver bodstij d. 4) Overtredingen worden op grond van Art. 52 van de in den aanvang ge noemde verordening gestraft. .(w.g.) RAUTER. Voor Nederlandsche boerenzonen en -dochters bestaat wederom de gelegenheid tot deelneming aan de landjeugduitwisseling met Duitseh- land. Zij worden dan voor een zes tal maanden opgenomen als huis- genooten in Duitsche boerengezin nen, voornamelijk in Rijnland, West alen en Oldenburg, en nemen deel aan de werkzaamheden in het Duit sche landbouwbedrijf, dat zij op deze wijze behoorlijk leeren kennen in al zijn onderdeelen. Hiertegenover komen Duitsche jongelieden naar Nederland om een overeenkomstigen tijd in boeren bedrijven hier te lande door te brengen. Om voor deze uitwisseling in aan merking te komen moeten de gega digden den leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt. De Nederlandsche deel nemers ontvangen van hun pleeg ouders 15-25 Rm. zakgeld per maand, terwijl de reiskosten heen en terug iieZd avlwHBc—L worden vergoed door den Nederland- schen Landstand, bij welks af deeling „Jonge Landstand", Kortenaerkade 6, Den Haag, ofwel bij zijn provin ciale kantoren, aanmeldingsformulie ren kunnen worden aangevraagd. Het ligt in de bedoelig, de uitwis- selig over enkele weken een aan vang ten doen nemen. APPEL VAN FUNCTIONARISSEN UIT NOORD-HOLLAND. Voor een tachtigtal Arbeidsfront- functionarissen uit de provincie Noord- Holland hield de provinciaal frontlei der, W. Piersma, Zondagmiddag in het provinciaal bureau aan de Prins Hen drikkade te Amsterdam een rede, die beschouwd kan worden als een warm appèl aan allen, die in het gebied dezer provincie hun krachten aan den uitbouw van het Ned. Arbeidsfront geven. Hij sprak o.a. over den groei en de huidige ontwikkeling van deze or ganisatie in Noord-Holland. Er is allerwege veel waardeering voor al het goede dat door de land bouworganisaties in het verleden tot stand is gebracht. De Landstand is zeker geen andere meening toege daan. Maar andere tijden hebben nu eenmaal andere eischen en wie de roepstem van den tiid niet verstaat raakt achter. Zoo heeft de Land stand, waar de oude organisaties on danks al haar goede eigenschappen niet het tempo van thans konden of wilden bijhouden, de taak op zich genomen voor het welzijn van onzen landbouw in den ruimsten zin van het woord te werken; geheel alleen, toen men zich niet bereid toonde tot samenwerking. Een logische consequentie van dezen gang van zaken is, dat ook het landbouwonderwijs onder de hoede van den Landstand wordt genomen en nu ook dit onder deel een begin van uitvoering schijnt te krijgen, hebben wij den provincialen boerenlei der in Noord-Holland, J. Saai, eens gepolst, of en zoo ja, tot welke veranderingen dit in de naaste toekomst zal leiden. Boerenleider Saai stelde voorop, dat het landbouwonderwijs in ons land staatszaak was en is, met dien verstande, dat de verschillende landbouwscholen onder toezicht staan van commissies, waarin tot nu toe zitting hebben leden afkomstig uit de opgeheven landbouworganisaties. De Landstand heeft het werk van deze organisaties overgenomen en als gevolg daarvan dient ook de zorg voor het landbouwonderwijs onder zijn berusting te komen. Overgangstoestand. Op den duur, aldus de heer Saai, zal dit onderwijs van den Landstand dienen uit te gaan. Voor de avond cursussen in de dorpen zullen er commissies van toezicht komen, en omdat wij vóór alles in het belang van den boerenstand wil len werken, zullen die commissies bij wijze van overgangsmaatregel, be staan uit de werkers van de oude organisaties. Het bestuur en de administra tie zullen echter gevormd wor den door den Provincielen Land stand, onder leiding van den Provincialen Boerenleider. Wij staan daarbij op het stand punt, dat de boer zijn vrijheid alleen terug kan winnen of liever ver overen, want vrij is de boer nooit geweest wanneer hij zich bewust is van zijn plichten gegeven de gemeenschap. Onze grond is te kostbaar en te schaarsch om op den duur dit gemeenschapsgoed uit te reiken aan personen, die zich de moeite niet willen getroosten voor de juiste bewerking van het land het meest noodzakelijke onderwiis te volgen. Uitbreiding en verbetering. Er zün in onze provincie slechts twee middelbare landbouwscholen en wel in Schagen en in Hoofddorp, die beide nog ongunstig zijn gele gen. Voorts zijn er lagere landbouw scholen te Purmerend. Texel, Hoorn en Spanbroek, middelbare tuinbouw scholen te Hoorn en Aalsmeer, en lagere tuinbouwscholen te Groote broek, St. Pancras en Beverwijk. Daarnaast bestaan er in tal van dorpen land- en tuinbouwavondcur- sussen. Wie zich echter bewust is van den zwaren strijd dien ons volk na afloop van den oorlog wacht, om zich op de plaats te hand haven die onze land- en tuin bouwers in Europa hebben inge nomen, zal begrijpen, dat het land- en tuinbouwonderwijs in onze provincie aanmerkelijk moet worden verbeterd en uit gebreid. Met overtuiging wees de heer Saala ons op de kaart van N.-Hol land de lana- en tuinbouwgebieden, om ons te overtuigen, dat er méér landbouwohderwijsinrichtingen moe ten komen. Terstond aanpakken. Hij erkende volkomen de moei lijkheden daarvan in oorlogstijd, maar was van oordeel, dat deson danks reeds thans deze zaak dien de te worden aangepakt. „Des noods moet het onderwiis dan maar in schuren of café's gegeven wor den". De bevolkingstoename heeft ge maakt, dat onze bodem tweemaal zooveel menschen moet voeden dan dit voor 50 jaar het geval was. Daar voor is het noodig, dat onze land- en tuinbouwers volledig door goed on derwijs op de hoogte komen van hetgeen de land- en tuinbouwweten- schap aan hun arbeid ten goede kan doen komen. Al gaat dit alles niet een- twee-drie, gedragen door ons ideaal willen wij daar aan bou wen, opdat Noord-Holland krijgt naar waarheid 'n vrijen boeren stand, waar de arbeid vreugde schenkt en die arbeid den wer kers de onmisbare welvaart verschaft. Door ons werk, zoo besloot de boerenleider, zullen wij" de boeren ervan overtuigen. Het driejarig zoontje van de familie K. te Heerlerheide is Zaterdagavond ir een zanduitstotring geraakt en bedolven De vader heeft het lijkje opgehaald. BEMIDDELING bij het fer menteeren loont beslist, want het verschil in kwaliteit tusschen goed bewerkte tabak en het „rookblad" dat men op „eigen houtje" klaarstoomde, is het zelfde als tusschen keurige krul en „boschgrond-veegsel". Te ver wonderen valt dit niet, want wat weten wij zoo met elkaar nu eigenlijk van technische bewer kingen als kerven en fermentee ren af? De doorsnee-amateur heeft daaromtrent de meest rare voor stellingen. Soms vraagt men een paar dagen na het inzenden van de tabak al of de partij haast klaar is! En dat bij een proces, dat zeer langdurig is. Ook hier zijn er fermenteurs en fermen- teurs. Als de tabak wat donker geworden is, gelooft de goege meente wel, dat fermentatie heeft plaats gehad en de „fermenteur" levert af. Maar aldus verknoeide partijen, die nog naar een bona fiden fermenteur worden gezon den, toonden aan, dat in feite het blad slechts op weg was naar verrotting En een grappenmaker, die eens voor een groep amateurs „fermen teerde" en daarbij gaarne gewichtig deed, omdat men anders zijn .me thode" zou kunnen imiteeren, spren- kelde op iedere laag blad, wat vocht, j In* een onbewaakt oogenblik echter kon men den inhoud van het fleschje controleeren, het bleek zui ver water te bevatten.... Een amateur belde na eenige we ken in Druten op of men eens wilde kijken of zijn tabak het al goed deed; een partijtje van plm. 1 kg in den berg van om en bij de 25.000 kg. Uit welk laatste voorbeeld ten slotte blijkt dat er gelukkig ook nog heel wat amateurs zijn, die het gezonde verstand gebruiken en hun oogst niet door ondeskundige be handeling willen laten verknoeien. Weer heeft Casino Marinus Flipse tusschen zijn muren geherbergd. Thans echter niet als de solist, maar als de man, die het spel van een ander onder steunde en aanvulde. Want deze middag was de middag van Carel van Leeuwen Boomkamp, den cellist bij uitnemend heid. Twee kunstenaars, twee instrumenten en een sober tooneel. Daar was in de eerste plaats de Sonate in C groote terts van Boccherini. Dit is een sonate in drie deelen. Een zeer mooi largo, voorafgegaan en gevolgd door een allegro. Een sonate in betrekkelijk eenvoudigen stijl, waarbij de piano ge heel ondergeschikt is aan de cello. Reeds bij dit eerste nummer komt het feillooze samenspel van beide meesters tot uiting. Thans de Sonate Opus 69 van Beethoven. Hier treedt de piano meer naar voren dan in Boccherini's compositie. Hier wordt het meermalen een wisselspel, waarbij de een het thema aangeeft en de ander dit overneemt en verder uitwerkt. Vooral het allegro vivace, een deel fonkelend van spirit, vraagt veel. Na de pauze volgen modernere com posities. Saint Saëns en zijn leerling Gabriel Fauré, leggen beslag op de aan dacht. Het concert in a kleine terts, op. 33 Saint Saëns bestaat uit de deelen: Alle gro non troppo, Allegretto tempo primo, un peu moins vite en allegro molto. Een prachtig concert, rijk aan melodie en klankrijke wendingen. Vooral de cello heeft talrijke ongewoon zware opgaven te overwinnen. Hoewel in dit concert de cellist ook weer het leeuwen deel heeft, is nochtans aan de piano een dankbare partij toebedeeld. De hoorders genoten. Saint Saëns compositie werd gevolgd door twee stukjes van den 10 jaar jon geren Fauré: Elégie en Papillon. Vooral het elegie viel op door de prachtige, lieflijke melodie. Na nog een toegift van v. Leeuwen Boomkamp, was het concert ten einde. Een hoogst dankbaar auditorium keerde naar huis terug. Verbeij. 'T IS MOEILIJK. Een fietser, die den Singel in verbo den richting bereed, werd door de po litie bekeurd, 't Schijnt niet mee te vallen om dat verkeersvoorschrift. op te volgen.... LICHTUITSTRALING. Een bewoner van de Weststraat had licht in zijn woning laten branden en was zelf weggegaan. Na het invallen van de duisternis constateerde de poli tie hier als gevolg daarvan lichtuitstra- ling en verschafte zich door het in drukken van een ruitje toegang, waar op het licht gedoofd werd. De bekeu ring van den bewoner volgde dra. Economische rechter. VERBODEN AARDAPPELEN- VERVOER. Van de zijde van de tuinbouwveree- niging was de klacht ingediend, dat de arbeider Cornelis Breen te Den Helder meermalen groote partijen aardappelen op clandestiene wijze zou vervoeren, weshalve de wachtmeesters Jellema en Vroom gingen posten en den man inderdaad betrapten bij het vervoer van pl.m. 700 kg aardappelen, om trent de herkomst en de bestemming waarvan door hem nogal tegenstrijdige verklaringen werden gegeven. Maan dagmiddag stond hij te Alkmaar voor den economischen rechter en zag zich, na een eisch van 4 maanden, 6 weken gevangenisstraf opgelegd. KAMERADEN ONDER ELKAAR. „Van je vrienden moet je het maar hebben." De los arbeider J. R. te Wie- ringen, die op het distributiebureau voor een kameraad even een toeslag- kaart voor zwaren arbeid zou halen, stak deze ten eigen profijte op zak, wat hem duur kwam te staan, want de po litierechter, mr. Krabbe, veroordeelde hem tot 50 of 15 dagen, nadat mr. de Brueys Tack 2 maanden had geëischt. JUBILEUM. A.s. Woensdag, 31 Maart, hoopt de heer W. Cornielje den dag te herden ken, dat hij voor 25 jaar bij de Ge meentelijke Water- en Lichtbedrijven in dienst kwam. VISSCHERIJ. URK, 27 Maart. Een der lijnaalbeu- gers heeft de hoekwantvischerij reeds uitgeoefend. Prijs der hoekaal 0.68— 1.95; Spiering 40 cent; Pos 10 cent per kg en Nest 50 ct. per bak van 37 kg. JULIANADORP. De Coöperatieve Boerenleenbank. - De Alg. Ver. Coöp. Boerenleenbank „Koegras" vergaderde in het café van A. Doorn, onder voorzitterschap van den heer T. Speur. De voorzitter deelde mede, dat voor overlijden of anderszins een twaalftal leden van de ledenlijst is afgevoerd. De diverse rentepercen- twaaltal leden van de ledenlijst is die van het vorige jaar De rekening tages wei-den vastgesteld gelijk aan die van het vorige jaar. De rekening 1942 werd goedgekeurd. Vervolgens leest de kassier het jaarverslag over 1942 voor. De winst over 1942 bedroeg f 1858,70 plus f 500,58 afschrijving op het bank gebouw. De omzet heeft in 1942 de 2 millioen ver overschreden en over de laatste vijf jaar gerekend is de omzet meer dan verdubbeld. Aan het einde van dit verslag spoorde de kassier iederen boer of zakenman aan een loopende rekening bij de Boe renleenbank te openen. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer A. Grin Pz. die niet meer in aanmerking wensch- te te komen, gekozen de heer J- Bier. steker Sz. Tot lid van den raad van toezicht werd T. Speur gekozen. Tot lid van de commissie tot nazien der rekening over 1943 werd aangewe zen K. Hoogschagen. Bij de rondvraag werd den heer A. Grin Pz. bij monde van den voor zitter dank gebracht voor al datgene wat hij in deze 35-jarige periode voor en in het belang der Bank heeft ge daan; als aandenken werd een schil derij aangeboden. WIERINGEN. André du Lancelle. - Vrijdagavond trad André du Lancelle op in Concordia te Hippolytushoef. De zaal was tot ln alle hoeken gevuld. Het publiek heeft weer met groote spanning het werken van du Lancelle gevolgd. .i.v avuUUV, I v/UK

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1