DAGBLAD VOOR Dat Germaansch Nederland ontwake! i Uitreiking Reichssportabzeichen te Avegoor. Soldateske levenshouding doel der lichamelijke opvoeding. - Sfax en Kairoean volgens de plannen ontruimd. Twee Sovjetbataljons vernietigd. Keuringen voor de Waffen - S.S. en het Legioen. STADSNIEUWS. Breuk in Britsche Labourpartij. Rijkscommissaris over Amerikanisme. Engeland heeft sedert vorigen oorlog niets geleerd. Goudswaard gehuldigd. Nogmaals: Verkocht... Verklaring dei' studenten. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditle: Den Helder: Koningstraa> 78. Telefoon 2315 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 13 APRIL 1943. IIELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 86. 2 pagina's. Niet de Bijbel, maar het wapen boezemt den Bolsjewist ontzag in. Avegoor is voor de Nederland- sche SS-mannen een begrip gewor den: In dit scholingskamp hebben de 'meesten hun eerste opleiding ontvangen. In dit scholingskamp heeft Zon dagmiddag een bijzondere plechtig heid plaats gehad. SS-Gruppenführer en Generalleutnant der höhere SS und Polizei Rauter reikte daar aan 62 mannen der Germaansche SS in Nederland, waarvan er 32 de uni form droeg- i van rijks- of gem.- politie, het Reichssportabzeichen uit. Tevens opende hij er de nieuw gebouwde turn- en exercitiehal. SS-Gruppenführer Rauter, de voor man der Germaansche SS in Neder land, SS-Standartenführer Feldmeyer en de commandant van het scholi.igs- kamp hautsturmführer dr. Brendel heb ben daarbij in toespraken, die wij hieronder samengevat weergeven, de taak der Germaansche SS opnieuw belicht. Benevens gewezen op het doel, dat door haar met lichamelijke opvoe ding wordt nagestreefd. Namelijk: het aankweeken van een soldateske levens houding, het vormen van weerbare mannen, van een weerbaar volk. Bovendien proclameerde SS-Gruppen führer Rauter in zijn rede een op 19 en 20 Juni a.s. ter gelegenheid van het Zonnewendefeest voor alle SS-mannen te houden driekamp, welke over alle standarten een beeld zal geven-van den door hen bereikten graad van weer baarheid. In verband met het soldateske karak ter der plechtigheid werd deze aange vangen met muziek der kapel en het zeggen en zingen van spreuken en lie deren, waarin soldatendeugden worden geroemd. Vervolgens richtte als eerste SS-Standartenführer Feldmeyer het woord tot de mannen. SS-Standartenführer Feldmeyer spreekt. ...SS-Standartenführer geldmeyer ving zijn toespraak aan met er op te wijzen dat de weg, die de Gertnaansche SS de afgeloopen jaren is gegaan, wprdt gekenmerkt door mijlpalen. In dien ontwikkelingsgang aldus spreker, zijn er momenten geweest van bezinning, waarin we ons bewust werden hoezeer we innerlijk waren gegroeid en verder gekomen op den weg naar het ideaal. Ook thans weer beleven wij zoo'n oogenblik. Er zullen jaren komen, waarin gij mannen, die het geluk hebt hier tegenwoordig te zijn, u dezen dag zult herinneren. Ik ben er trotsch op te weten, dat velen uit uw midden nog dit jaar de wapens in het Oosten zullen gaan voe ren. Toont u daar SS-man, en geeft er blijk van dat gij deze school in Ave goor waardeert door den aard en de wijze, waarop gij uw plicht vervult, opdat bewaarheid worde: „Möge diese grosse zeit kein kleines Geslacht fin- lierna was het woord aan den com mandant der school, Hauptsturmführer dr. Brendfel. Dr. Brendel roept herinneringen op. Hauptsturmführer dr. Brendel her innerde er aan hoe SS-Gruppenführer Rauter begin 1941 het bevel gaf tot op richting der school en SS-Brigade- führer Junclaus, indertijd inspecteur der Nederlandsche SS, met de leiding werd belast. Dank zij de medewerking van den huidigen leider van het NAFrf den heêr Woudenberg, die dit voorma lig NVV-oord ter beschikking stelde, kon de school 1 Mei 1941 worden ge opend. Later werd spreker met de lei ding belast. Avegoor is in twee jaren gegroeid. In dit verband gevoelde spreker er behoefte aan dank te brengen aan zijn medewerkers en vooral aan Gruppen- führer Rauter voor den steun, dien hij persoonlijk en materieel zoo rijkelijk heeft verleend. Het verheugt mij, aldus vervolgde hij, in tegenwoordigheid van den chef en inspecteur van het Amt für Leibesübung und Leibeserziehung in in Berlijn hier te mogen verklaren, dat Avegoor niet alleen literlijk ge groeid is zooals blijkt uit den nieuwbouw op de terreinen maar ook" in breedte en diepte van werken en scheppen. Want al wat we hier doen, hetzij exerceeren, marcheeren of schieten, het is opvoeding. Alle opvoeding moet daarin haar hoogste doel en zin vinden. Wanneer jaren geleden werd ge schermd met pacifistische, philantropi- sche, religieuze en nog meer dergelijke internationalistische soorten véfc op voeding dan zien we thans hoe die in elkaar storten, waar een volk strijdt om zijn dagelijksch brood, zijn leven, zijn recht. Wie gelooft het bolsjewisme met den bijbel in de hand te kunnen terugslaan of zelfs maar ophouden, kunnen wij slechts vragen: begrijpt gij er dan nog niets van? Soldateske levenshouding. De lichamelijke opvoeding moet, zoo als ik zeide, een onderdeel zijn van de opvoeding tot een soldateske levens houding. Zij moet laten aanvoelen, dat het iets heerlijks is, wanneer men zich mag inzetten voor het bestaan van zijn volk, zij moet vreugde wakker roepen over het feit, dat men zidh weerbaar weet en een geest van weerbaarheid aankweeken. Deze zaken hebben niets te maken met militairisme. Onze man nen moeten slechts leeren hard, taai, oprecht, gehoorzaam, eerlijk, trotsch en bereid tot den inzet te zijn. Zij moeten een houding hebben en een sterken wil. De soldaten deugden onzer voor ouders moeten in het hart onder SS- mannen een eeuwige woning vinden. Rauter over Germaansche schep pingen in Nederland. Gruppenführer Rauter sprak als volgt: - De oorlog, waarin wij ons thans be vinden, is geen oorlog tusschen landen in den liberalen zin, zooals die van 14- 18. De oorlog die nu gevoerd wordt, is er een van wereldbeschouwingen. Zoo zien wij aan den eenen kant het Jood- sche bolsjewisme, aan de andere zijde het revolutionnaire nationaal-socialis- me, en ginds de stervende plutocrati sche wereld. Toei wij mannen der Germasnscljc SS indertijd hier in Nederland kwa% men, geschiedde dat in tweeërlei func tie. Eenerzijds als Waffen SS, als sol daten dus die het vaderland naar buiten beschermen, anderzijds als Schutzstaffel, als veiligheidspolitie, die de kwalijke elementen en invloeden binnen het lichaam der gemeenschap bestrijdt. De algemeene SS, welke de wereldbeschouwing belichaamt en de eigenlijke moeder der Schutstaffel is, was helaas ngg niet in werking getre den. ....Als belijders dier algemeene Ger maansche SS vielen ons uw Ger- 1 maansche scheppingen hier in Ne derland op. Wij moesten in deze Ne derlanders wel onze broeders zien en velen hier, die deze SS-gedachte met ons deelden, deden daartoe een be roep op ons. In eerste instantie ging het er der halve om, dat wij ons tezamen Germa nen voelen en een beroep deden op hen, die zich bewust zijn tot hetzelfde ras te behooren, mede te willen helpen aan het scheppen van een groot Ger maansch Rijk. Het bewijs voor de stootkracht dezer gedachte is geleverd door de honderden en nog eens hon derden, die hier den weg vonden tot onze vanen, zich geschaard hebben on der onze zege-runen en dienst namen in de Waffen-SS. In die 2% jaar zijn velen hunner gevallen in de gedachte aan hun ideaal, bij de vervulling eener hooge plicht. Zoo ontstond de Nederlandsche SS, later Germaansche SS in Nederland geheeten, die niet anders is dan de Germaansche SS in Duitschland. Im mers, wanneer men Scuhtsaffel man is. is men dat overal, onverschillig waar men staat. Nieuwe strijders voor een hooge idee. Thans staan wederom een kleine honderd man op het punt Avegoor te verlaten als strijders voor een hooge idee. De overdracht dezer geheel in Germaanschen Nordischen stijl opge trokken turn- en exercitiehal kon niet feestelijker geschieden dan bij de uit reiking heden van het Reichssportab zeichen, dat gij in harden strijd ge wonnen hebt. Deze plechtige uitrei king geschiedt hier voor de eerste maal in Nederland. Ik hoop, dat na u nog vegl meer mannen zich het Abzeichcn verwer ven. De grondslag daarvan is immers het flink, krachtig en taai maken van het lichaam. Moge, juis' nu aan de fronten aan Germaansche lichameif de zwaarste eischen worden gesteld, hiervan een stimulans uitgaan. Daarom maak ik van deze gelegen-' heid gebruik hierbij te proclameeren, dat allen SS-mannen zekere normen op dit gebied zullen worden gesteld en dat op het komende Zonnewendefeest in alle Standarten een edele we'dkamp zal worden gehouden, waardoor dit feest wederom zoo gevierd zal worden als onze voorouders dit plachten te doen. Bovendien verwacht ik, dat daar van een aansporing uitgaat voor de be oefening der weersport in onze gele deren. Germaansch Nederland ontwake! ..Wij hebben, aldus besloot Gruppen führer Rauter zijn rede, indertijd ge roepen „Duitschland ontwaak" gij roept thans in uw volk „Germaansch Nederland ontwaak", het gaat er om of Europa in de toekomst nog leven zal of radicaal zal worden uitgebluscht. Daarom kan niet gedacht worden aan een oogenblik van zwakte. Ik ben er van overtuigd, dat uw aantal steeds grooter zal worden, Nederland zich daardoor een weg naar de toekomst zal banen, en wij eenmaal zullen kunnen zeggen „Germanje is ontwaakt en op gestaan!" In dezen zin verleen ik u, kameraden van de SS en in de Politie hot Sportabzeichen. Vervolgens trad Gruppenführer Rau ter op de gelederen toe en speldde hij den mannen, terwijl de muziekkapel speelde, het Abzeichen op de borst. DE W.A. VOOR DE RADIO. Met ingang van de week 11-1§ April wordt het W.A.-Kwartiertje niet meer op Donderdag uitgezonden, maar des Zaterdags van 18 tot 18.15 uur over Hilversum II. Volgens den'zender Rabat is Zon dag een Eenheidspartij van Fransche dissidenten opgericht onder voorzitter schap-van generaal Giraud. Naar uit Istanboel vernomen wordt, zal de opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in het naburige Oosten, generaal Maitland Wilson, morgen te Ankara aankómen.' VERDUISTER GOED. Deze week van 20.456.45. 20 April: Volle Maan. Maan op: 12.50, onder 3.57 Na de conductrices zijn thans in Den Haag ook de postbestelsters in tuncde getreden. Met volbeladen casschen trekt de eerste ploeg er op uit, om welgemoed baar taak te gaan vervullen Schimmelpenningb-Pax m Vijandelijke kruiser tot zinken gebracht» Tijdens zuiveringsgevechten ten Noord-Westen van Isjoem werden twee vijandelijke bataljons vernie tigd. Van het overige Oostelijke front wordt slechts melding gemaakt van mislukte plaatselijke aanvallen der Sovjets bij het Koebanbruggehoofd en ten Zuiden van het Ladogameer. In Tunesië boden onze achterhoeden in het gebied van Kairoean en Sousse den vijand hardnekkig tegenstand en hielden het oprukken van de voorhoe den der vijandelijke pantserwagens telkens weer op. Onder Voortdurende gevechten trokken zich de DuitschItaliaan- sche gevechtsgroepen naar het Noorden terug en ontruimcren in den loop van deze bewegingen en na vernieling volgens de plannen van voor den oorlog belangrijke in stallaties Sfax en Kairoean. Formaties vliegende artillerie der luchtmacht steunden de operaties van onze troepen eri brachten tijdens ver rassende scheervluchten den vijand groote verliezen toe. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen drongen gisteren overdag de bezette gebieden in het Westen binnen tot aan de grens van het Duitsche Rijk. Vijf vliegtuigen werden daarbij neergescho ten. Tijdens een mislukten aanval van Britsche torpedóvliegtuigen en bom- Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wacht- bataljon. Gezinsledendezer vrijwilli gers hebben gelijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra -levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger maansche SS in Nederland willen toe treden. 14 April 1943, 9 tot 13 uui, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 15 April 1943, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66. 15 April 1943, 15 tot 17 uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Mark: 45. 16 April 1943, 9, tot 11 uur. Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61. 16 April 1943, 16 iot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16B. 17 April 1943, 9 tot 11 uur, Hengelo Deutsches Haus. 17 April 1943, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18 April 1943, 9 tot 11 uur. Groningen, Co-w-rthtits. Poelestraat. 18 April 1943, 15 tot 17 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 19 April 1943, 9 tot 13 uur, Amster dam, school Iepenweg 13. 20 April 1943, 9 tot 13 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21 April 1943, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 22 April 1943, 9 tot 13 uur. Den Haag, Café „Den Hout," Bezuidenboutsche- weg. Te Amsterdam zal door den Nederlandsehen Volksdlenst een groot- scheepsche actie op touw worden gezet tot het verleenen van steun aan door den Brltschen terreuraanval zoo zwaar getroffen inwoners van Rotterdam. Reeds dadelijk na den eersten oproep stroomden van vele zijden de gaven binnen. In een der gebouwen van den N.V.D. is men druk bezig met het sorteeren der binnengekomen lijfgoederen CNF-J. Zeijlemaker-Pax m menwerpers op een door lichte Duit sche zeestrijdkrachten beschermd con- vooi in de Golf van Biscaye werden twee torpedovliegtuigen en drie bom menwerpers neergeschoten. Aan de kusten van de bezette gebieden in het Westen en van Noorwegen werden nog vier vliegtuig-:,!, door lichte Duitsche zeestrijdkrachten vernietigd. In het Westen van de Middellandsche Zee viel een Duitsche duikboot een formatie oorlogsschepen aan, bracht een kruiseF van 8000 ton van de Fiji— klasse tot zinken en torpedeerde een torpedojager. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Zaterdagmiddag vergaderde de open bare leeszaal. De voorzitter wijdde in zijn openingswoord enkele woorden aan de nagedachtenis van den heer J. Brou wer. Vervolgens stond hij geruimen tijd stil bij het feit, dat de directrice, mej. v. d. Graaff, op 1 April Jl-, 25 jaar geleden bij de Leeszaal in functie trad. Hij uitte zijn groote waardeering voor het vele werk dat mej. v. d. Graaff ge durende die jaren voor de instelling deed en wees niet alleen op de nauwge zette plichtsbetrachting, maar ook op de prettige sfeer, die zij in zaal en uit- leening wist te scheppen. Ondanks alle moeilijkheden is het jaar 1942 een jaar van grooten bloeigeweest. De contribu ties stegen van 2200 tot 3000, het aantal uitgeleende boeken van 53005 tot 76751. Voorts vermeldde de voorzitter in zijn openingswoord nog de buiten gewone subsidie, door den burgemees ter verleend. Hoewel dit het tekort geenszins dekt, zijn. toch de ergste fi- nancieele moeilijkheden hierdoor over wonnen. De jaarverslagen van den secretaris, den penningmeester en de directrice werden achtereenvolgens goedgekeurd. Bij de ebstuursverkiezing Waren aan de beurt van aftreden de heeren Wrie- de, van Heusden, Daalder, Enklaar en de Wijn. Zij werden allen herkozen. De rechtspersoonlijkheid van de vereeniging werd met 29 jaar en 11 maanden verlengd. Tenslotte kwam nog ter sprake de uitbreiding van de boekerij met meer dere studiewerken op technisch gebied. Hieraan zal aandacht worden besteed. In de Britsche Labourpartij is het tot een voor de partijleiding zeer on aangename breuk gekomen. Vrijdag is de plaatselijke groep van Bristol buiten de partij gesloten. Dit is in zooverre van beteekenis, dat de mi nister van Vliegtuigproductie, Sir Stafford Cripps, jaren lang van deze groep lid is geweest. Men verwacht, dat Cripps de politieke leiding van deze afgescheiden groep der Labour partij op zich zal nemen. Naar uit verschillende Engelsche berichten blijkt, zou Cripps voor nemens zijn met behulp van deze numeriek zeer zwakke groep Bristol Oost zijn oude Volksfront-gedachte weder nieuw leven in te blazen, het geen vooral door de Britsche com munisten zou worden toegejuicht. Het Arbeiïsbereich der NJ3. D.A.F. in den Niederlanden heeft Zondag te Den Haag een werk vergadering gehouden met de waardigheidsbekleders en ambtsleiders. De bijeenkomst werd o.a. door Generalkommis- sar Wiminer en den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris als gast bijgewoond. Hauptdienstleiter Schmidt opende de bijeenkomst met een herdenking van het groote aantal in het afge loopen jaar gesneuvelde partijgenoo- ten uit net Arbeitsbereicü, cue hun tróuw aan Führer en volk met den hoogsten inzet hebben bezegeld. Rede van den Rijkscom missaris. Vervolgens nam de Rijkscommis saris, Rijksminister dr. Seys-Inquart, het woord, die in een fundamenteel overzicht over den politieken en ideologischen toestand, zooals die speciaal in Nederland b«Btaat, de richtsnoeren gaf voor het komende werk. Van bijzondere beteekenis was dat deel van zijn uiteenzettingen, waar in hij zich bezig hield met de Euro- peesche taak tegenover de beide ge varen, die het continent bedreigen: het bolsjewisme en het Amerikanis me. Aan de hand van talrijke voor beelden zette de Rijkscommissaris op overtuigende wijze uiteen, hoe het Amerikanisme niet alleen geen begrip voor de Europeesche vraag stukken toont, maar zelfs niet be reid is zich op verantwoordelijke wijze met die vraagstukken bezig te houden en er er de voor keur aan geeft het continent aan het bolsjewisme over te leveren. In de Sunday Pictorial oefent Lord Winster een scherpe critiek. Hij wijst er o.a. op, dat Enge land er telkens aan het einde van een oorlogsjaar slechter voorgestaan heeft dan aan het einde van het voorgaande. Oorzaak van de mislukkingen is het feit, dat de Britsche admiraliteit den oorlog is begonnen in het opti mistische vertrouwen, dat de duik- booten minder gevaarlijk zouden zijn dan in den vorigen oorlog. En geland zal in de komende zes maan den nog Zware duikbootaanvallen moeten verwachten, waartegen het tengevolge van de fouten der afge loopen twee jaar moet optreden met ontoereikende middelen. Mussolini heeft den Führer een telegram gezonden waarin hij zijn vol doening over de vriendschappelijke bijeenkomst en de daar bereikte resultaten tot uiting brengt. Staatssecretaris Bastianini zond een telegram van gelijke strekking aan mi nister Von Ribbentrop. VEREENIGDE HELDERSCHE ZANGERS. In verband met het a.s. concert van de Vereen. Held. Zangers Is het wel aardig er thans op te wijzen, dat de beide solisten bij dat concert, de heeren Geert de Boer en Elzard Kuhlman, deze week nog in eenzelfde uitzending voor de radio komen. De heer De Boer zal n.1. z'n medewerking verleenen bij een programma van het Amusements orkest o.l.v. Elzard Kuhlman, dat wordt uitgezonden op Woensdagavond van kwart voor zes tot half zeven, vla Hil versum I. Zaterdagmorgen is het de groote morgen van Goudswaard geweest en het is niet te verwonderen, dat de geheele „werf" te Anna Paulowna in het eeken van dit feest stond. Met een lang zal hij leven", ge speeld en gezongen door een accor deonist en het geheele polder-per soneel, werd Goudswaard in de extra schoongemaakte „ping-ponghal" bin nengehaald. De heer Van Ballegooijen sprak als eerste den jubilaris toe en zeide o.a. Gouds sinds 1919 te kennen. Hij heeft hem als een vriend leeren waardee- ren. Altijd stond Goudswaard klaar voor alles wat er voorkwam en dat was heel wat., Het werd tot een spreekwoord „Spreek met Gouds en 't komt in orde." Als er één een voor het Rijk voordeelige diensttijd heeft gehad, dan was het Goudswaard, want elke minuut was hij in dienst vanden dienst. De heer Van Ballegooijen spreekt mede namens den directeur en hij weet zeker: óók namens de over ledenen. De heer J. Holléstelle zeide zich in de gevoelens van Goudswaard op dezen dag te kunnen indenken. Den altijd actieve is thans als „lijdend voorwerp" een plaats achter de hul digingstafel gegeven. Spreker weet, dat Goudswaard zeker geen nadee- lige gevolgen zal ondervinden van Be lof, die hij verdient en die spreker hem dan ook met volle maat wil doen toekomen. O.a. heeft de heer Hollestelle het over het fenomenale geheugen van Goudswaard, die er toe leidde, dat hij nog nooit een bood schap vergat, hoewel hem er dage lijks tientallen werden opgedragen. Goudswaard bleef zichzelf en met een onverstoorbaar humeur verrich te hij zijn werk. We wisten niet wat je te geven. Daarom wordt het samengebrachte in den vorm van een zwaar verze gelde enveloppe met inhoud over handigd. Daarbij komt een fraaie oorkonde met de handteekeningen van de gevers,'' belangeloos vervaar digd bij drukkerij De Boer. Na een enkel woord van dank ge sproken te hebben tot mevr. Gouds waard, besluit de heer Hollestelle met vele goede wenschen en met het uitspreken van den hoop op nog vele jaren van gelukkig leven tijdens zijn pensioen. Goudswaard zeer getroffen door de groote huldiging, zegde daarvoor op hartelijke wijze dank. Weer klgtërt het „Lang zal-ie le ven" op en dan spreekt ook de oud ste dochter nog eenige dankwoorden. Honderd en meer handen staan daarop gereed om den jubilaris met een stevigen druk te feliciteeren en hem te bedanken voor de vele hulp die Goudswaard ook in het persoon lijk leven van velen gegeven heeft. Dan js deze plechtigheid voorbij en heeft Goudswaard tevens pro forma afscheid genomen van de werf. Tot 1 Mei a.s. zal men hem nog dagelijks op de gebruikelijke wijze kunnen zien en spreken en dan moet de op volger deze post waar gaan nemen. Onnoodig te zeggen, dat het niet mee zal vallen Goudswaard te vervangen. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertenti e-ta r i e f. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HET hatelijke étalage-kaartje „ver kocht", ctat wij in een artikel den eersten stap des winkeliers noemden naar het clandestiene pad, heeft een voorvechter gevonden in een win- keiier, die ons schrijft, dat niet alle middenstanders zoo „zwart" zijn, als door ons zou zijn geschetst. „U laat uitkomen, zoo schrijft hij, dat win keliers, die artikelen in hun étala ges hebben met het bijschrift „ver kocht", deze artikelen voor den zwar ten handel bestemmen. Als win kelier moet ik hiertegen met alle macht protesteeren. De geachte briefschrijver heeft niet nauwkeurig gelezen, want wij schre ven niet wat hij ons in de schoenen schuift. Wij hadden het in de eerste plaats (zie ons nummer Van 3 April j.1.) over tal van winkeliers (en niet alle!), die hun klanten „neen" verkoopen en winkel of étalage vol hebben liggen met artikelen, waarbij zich het beruchte kaartje bevindt, terwijl deze artikelen niet een korten tijd maar maanden lang in het bezit van den win kelier blijven. Dat is geheel iets anders en wan neer onze schrijvende winkelier dan zegt, „dat het dikwijls noodig is het kaartje in de étalage te plaatsen" en aantoont zelf dergelijke artikelen al te leveren, „zoodra de étalage weer veranderd wordt, wat gemiddeld 10 dagen duurt." - en dus wél verkoopt geeft hij daarmede aan hoe het kan en moet, terwijl wij schet sten hoe het zeker niet moet. Te gen hem en al zijn collega's, die het goed met den klant voor hebben, is ons artikel niet gericht, hetgeen er duidelijk genoeg uit te lezen is. Er- zijn goddank nog bona fide winke liers, maar de verleiding om zich op zijpaden, en vandaar naar het zwarte goed te begeven, is groot. Een schijn baar onschuldige handeling kan de" brug vormen over de kloof die goed en kwaad, scheidt. Onze waarschu wing tot den gevaarlijk handelende door de gevaren voor den win- rechte pad houden. HOE groot de verleiding en daar door de gevaren voor den win kelier zijn, bewijst weer een recent voorbeeld. Nauwelijks is den détail list bekend geworden, dat als gevolg van de wijziging in de versnaperin gen-distributie, de toewijzing op de thans ontvangen snoepbonnen slechts voor de helft gehonoreerd zullen wor den, of als bij tooverslag is overal elke versnapering „uitverkocht". Een even groote toevalligheid als inder tijd de „uitverkochte" tabak, sigaren en sigaretten, toen men er de lucht van kreeg dat tabaksproducten ge distribueerd zouden worden. Zijn de versnaperingen dan inder daad eensklaps uitverkocht of wor den zij opzettelijk achter gehouden? Een enkele winkelier is openhartiger geweest dan wellicht in zijn bedoe ling lag en motiveerde zijn hande ling aldus, dat hij beter zijn voor raad „bewaren" kan voor verkoop tegen de straks te verwachten nieuwe snoepbonnen, die hem immers een volle toewijzing zullen verschaffen (indien althans de waardeering dier bonnen niet geheel anders wordt!). Hiermede betreedt de winkelier zeer duistere paden, want hij heeft zijn toewijzingen niet gekregen om achter te houden, maar om ze op de aan geboden, geldige bonnen te ver koopen. Hij hoopt evenwel een grooteren voorraad te kweeken, dan in verband met een eerlijke distri butie noodig en gewenscht is, ota daar straks profijt van te trekken. Hij bevindt zich zoo hard op den weg van den zwarten handel nog slechts één stap en het i s „zwart". En tot dien stap wordt hij maar al te dik wijls, te gauw en te gemakkelijk, door de omstandigheden gedwongen. Het is wellicht fout geweest den winkelier een blik te gunnen in de toekomstige distributiemaatregelen, maar dit wascht hem nog niet schoon van zijn schuld. Jan Publiek wordt de dupe. Dat eischt maatregelen van overheidswege ter bescherming van den consument. Zij zullen tevens den winkelier beschermen tegen m o - r e e 1 e ontsporingen. Jr. De secretaris-generaal^ van het departement van Opvoeding. Weten schap en Kuituurbescherming maakt het volgende bekend: 1. Studenden van bijzondere uni versiteiten en hoogescholen, die hun studie aan een openbare instelling van hooger onderwijs wenschen voort te zetten, kunnen hiervan ken nis geven aan het departement, af- deeling H.O., Paschlaan 19, Apel doorn, onder inzending van een on derteekend exemplaar der in veror dening 28/43 voorgeschreven verkla ring. Het onderwijs aan openbare universiteiten en hoogescholen zal niet worden stopgezet. 2. Studenten die niet in het be zit zijn gekomen van een exemplaar van deze verklaring of wier exem plaar in het ongereede is geraakt, kunnen volstaan met de toezending of inlevering van een met de hand of met de schrijfmachine geschreven en door hen onderteekend exem plaar van de verklaring. Toezen ding kan ook geschieden aan hoven- staand adres. In verband hiermede wordt de tekst van de verklaring nog eens afgedrukt: De ondergeteekende, geboren te wonende te verklaart hier mede plechtig, dat hij de in het bezette Nederlandsche gebied gel dende wetten, verordeningen en an dere beschikkingen naar eer en ge weten zal nakomen en zich zal ont. houden van iedere tegen het Duit sche rijk, de Duitsche weermacht of de Nederlandsche autoriteiten ge richte handeling, zoomede van han delingen en gedragingen, welke die openbare orde aan de inrichting •van hooger onderwijs, gezien de vi- geerende omstandigheden, in gevaar brengen. ..L J -ïiuacue xvuuue i ook versrnpiripn ornrtofah^orc uii 11 öa-uruooenTunrpr 11 wac*i tut: LIH mppsrnrc J I 4

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1