DAGBLAD VOOR Hitler's verjaardag. Gratis haarknippen en een kwartje toe. Göbbels over de beteekenis van den Führer. STADSNIEUWS. Enthousiaste menigte luisterde naar zijn woorden. De besprekingen van den Führer. Dagorder yan Göring aan de weermacht. Hevige gevechten bij Noworossisk. In 3 dagen 178 Sovjet- vliegtuigen vernietigd. In het Hoofdkwartier. Quisling bij den Führer. Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen. De Beemster in vollen bloei! NIEUWS IN 'T KORT. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstiaai 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 21 APRIL 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 93. 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Maandagavond vond in de Ber- lijnsche Philharmonie een fees telijke bijeenkomst plaats waar aan door leidende vertegen woordigers van partij, staat en weermacht, oorlogsgewonden, bewapeningsarbeiders en vele andere volksgenooten werd deelgenomen. Rijksminister Drr. Göbbels hield 'n rede, waarin hij verklaarde, dat 't Duitsche volk dezen dag viert in 'n bijzonder ernstige houding en stem ming. De oorlog heeft zijn totnu- toe hardste stadium bereikt, een uit weg uit zijn druk of zijn einde is vooreerst nog nergens te bespeuren. Deze oorlog draagt een volkomen voiksch en raskarakter en wordt derhalve aan beide zijden met taaie verbittering gestreden. De vol ken weten nauwkeurig, dat het dit maal gaat om hun nationale leven. Spr. verklaarde, dat men niet tot oorlog behoefde te komen om te voldoen aan de gerechtvaardigde nationale eischen van Duitschland. Engeland heeft er zijn nationaal be staan aan gewaagd, en moet consta- teeren, dat dat thans geleidelijk on dermijnd wordt. De minister herinnerde aan Hit- Iers vergeefsche pogingen om voor het uitbreken van den oorlog de be wapeningen te vermijden, maar ge- wetenlooze kringen, welke den oor log wenschten, bekommerden zich niet om het leed der volkeren, wan neer zij zich slechts persoonlijk konden verrijken. De Führer is voor alle Duitschers het beeld van het Duitsche voik. De hardheid van den strijd en het leed van zijn volk hebben zich op zijn gelaat afgeteekend. maar de sterke magische kracht van zijn persoon lijkheid doet zich steeds meer ge voelen. De Führer staat volgens éigen wil volkomen achter z'n werk. dat op het punt staat voltooid te worden, maar juist daardoor is hij nader tot het volk gekomen. Men kan thans nog niet beseffen wat het bewustzijn den Führer te hebben voor Duitschland als oorlogvoerend volk beteekent. Wanneer het Duitsche volk aan den vooravond van den 54sten ver jaardag van den Führer zich rond hem verzamelt, doet het dat dit jaar in het gevoel van een bijzonder ver trouwen vol geloof. Wanneer er iets voof de Duitschers vanzelfspre kend is geworden., dan zijn het de trouw en het onvoorwaardelijk vol gen door allen van den man, die de veiligheid van het Duitsche heden en de Verwachting voor de Duitsche toekomst belichaamt. _.;>Wi.i gelooven, zoo verklaarde dr. Göbbels woordelijk, „in de groote Duitsche overwinning, omdat wij in hem galooven. Trouw en onwankel baar als steeds willen wij hem vol gen, waarheen hij ons leidt. De rede van den minister eindig de met een geestdriftige verklaring van trouw der oude medestrijders van den Führer. Diep ontroerd ga ven duizenden uiting aan hun be sluit ook in de toekomst evenals tot op heden alle krachten in te span nen voor het werk van den Führer en voor Duitschland. .Het muzikale hoogtepunt van de bijeenkomst werd gevórmd door de uitvoering van Beethovens Negende aymphonie onder leiding van prof. Knappartsbusch. (Van onzen Berlijnschen corresp.) BERLIJN 21 April Uit het feit zoo telefoneert onze Berlijnsche correspondent, dat achtereenvolgend Koning Eoris van Bulgari's. Beni- to Mussolini en Graaf Horthy," de Rijksbestuurder van Hongarije, lange besprekingen in het Hoofd kwartier van den Führer hebben gevoerd, waaraan door de naaste medewerkers van beide partijen is deelgenomen, wordt in diplomatieke kringen te Berlijn afgeleid, dat er in de naaste toekomst met belang rijke beslissingen op militiar en po litiek gebied kan worden gerekend. Toen het communiqué omtrent deze besprekingen geubliceerd was, trok men daaruit te Rome de conclusie, dat hiermede een nieuwe phase in den oorlog werd ingeluid. Men stelde het Zuidelijke froni in Europa op den voorgrond en deed zulks op het oogenblik toen die strijd in de Middellandsche Zee el ke particuliere sfeer in Italië aan tastte. In de Staatscourant van 30 ''Maart is n.1. de mobilisatie van alle staatsambtenaren en het» per soneel in publieken dienst aange kondigd en uit de besprekingen der vier dagen, tusschen den Führer en den Duce meende men te kunnen afleiden waar het om gaat: Een sterke concentratie yan alle be schikbare krachten in het belang van den totalen oorlog. Dezelfde beteekenis wordt thans te Berlijn toegekend ana de bespre kingen tuisschen den Führer en Graaf Horthy. Men herinnert in de WilhelTvis+Tasse aan den strüd. dien de Hongaarsche regeering te gen het bolsjewisme onder jood- schen invloed heeft ro"'-n voeren. Het aantal offers dat Hongarije in den h%idigen oorlog heeft gebracht spreekt duidelijker dan alle offi- cieele verklaringen,, voor het feit dat Hongarije het. belang eener nauwe samenwerking met de Spil- mogendheden heeft erkend. Graaf Horthy. die door den heldendood van zijn zoon zelf een znvaar offer bracht, heeft met nadruk verklaard, dat. Hongarije vast besloten is den strijd teaen het bolsjewisme met ziin bondtfenooten tot het beslissen- de einde voort te zetten. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft den volgenden dagorder tot de Duitsche Weermacht gericht: „Soldaten der Weermacht, voor de vierde maal in de geweldigste vol- kerenworsteling van alle tijden treedt ge heden aan, in trotsche vreugde den verjaardag van onzen zeer geliefden Führer en veldheer viqrend Wat gij in onwrikbare trouw ban en liefde voor Adolf Hitier gevoelt, ligt be sloten in uw soldateneed. In dit uur uiten wij voor de geheele wereld de bede tot de Voorzienigheid, dat zij den Führer moge zegenen en bescher men zooals tot dusverre; de gelofte, als dappere soldaten op ieder oogenblik in eiken strijd te land, ter zee en in delucht met onzen hoogsten inzet de met roem bedekte vaandels te volgen; de we tenschap van de onoverwinnelijkheid van onze wapenen en van de eeuwige grootheid van Duitschland. Kamera den, wij groeten den eersten soldaat van ons Rijk, heil onzen Führer." Het Duitsche legerbericht van 20 April luidt als volgt: Ten Zuiden van Noworossijsk du ren de hevige gevechten, waaraan de luchtmacht weer met sterke strijdkrachten deelnam, voort. Aan de kust van Westelijk Kaukasie werd een vijandelijke motortorpedo boot door gevechtsvliegers in den grond geboord, en werden drie schepen beschadigd. Van de overi ge deelen van het Oostelijk front wordt slechts geringe gevechtsactie gemeld. In den tijd van 16 tot 19 April werden 178 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Daarvan schoten alleen Finsche ^gers 22 machines neer. Elf eigen vliegtuigen gingen in het zelfde tijdvak verloren. Plaatselijke aanvallen van den vijand op de hoogtestellingen van het Tunesische Westelijke front werden afgeslagen. In de andere gevechüssectoren heerschte levendi ge wederzijdsche actie van artillerie en verkenners. In den nacht van 19 op 20 April vlogen adht vijandelijke bommen werpers via Nederland naar het Noordwestelijke gebied van het Duitsche Rijk. Vier vliegtuigen wer den omlaag geschoten. Een vijfde machine werd door mijnenvegers boven het kanaal neergehaald. De Führerheeft, naar het D.N.B. meldt, zijn verjaardag doorgebracht In het Hoofdkwartier zonder eenige fees telijkheden of felicitatie-ontvangsten. De aanwezige leden van het Hoofd kwartier en de leden van zijn persoon lijken staf boden den Führer hun geluk- wertschen aan. Japansche gelukwenschen. De Japansche radio heeft heden' het Duitsche volk de hartelijke gelukwen schen van het Japansche volk doen toe komen met den verjaardag van den Führer. Leider wenscht Hitier geluk. De Leider heeft in een persoonlijk schrijven den Führer zijn gelukwen schen doen toekomen ter gelegenheid van diens 54en verjaardag. DE BERLIJNSCHE PERS OVER DEN VERJAARDAG VAN DEN FÜHRER. De verjaardag van den Führer be- paarc voxuomqn net uiterlijk der Berlijnsche dagbladen. Behalve be schouwingen, die vooral gewijd zijn aan hetgeen Hitier tot dusver ge presteerd heeft, publiceeren de bla den ook fotes, die illustreeren hoe volkomen de opperste leicling van de geheele oorlogvoering in handen van Adolf Hitier ligt. ITALIAANSCHE PERSSTEMMEN. Ter gelegenheid van den 54sten verjaardag van Hitier wijzen de Italiaansche dagbladen op de stren gen viering van deze gebeurtenis in Duitschland, waar het geheele Volk zijn dankbaarheid jegens zijn Füh rer opnieuw tot uitdrukking crengt, evenals zijn onwrikbaren wil om te strijden en te overwinnen. HITLERJUGEND EN JEUGD STORM OP DES DAM BIJEEN. Op den vooravond van den ver jaardag van den Führer zijn de Am- sterdamsche leden van de Hitierju- gend en van den Nationalen Jeugd storm op den Dam bijeengekomen. Bijna honderdDuitsche jongens en meisjes, die tien jaar zijn geworden, werden in de Hitlerjugend opgeno men. Er werden een drietal redevoerin gen gehouden waarna een rnarsch door de stad werd gemaakt. N.J.S. EN HITLER'S VERJAARDAG. In alle deelen van Nedei-land trok gisteren de. nat. jeugdstorm en de Hitler-Jugend op, om daarmede een vlammende belijdenis van de Ger- maansche jeugd jegens den Führer af te leggen. De marschen werden besloten met een gemeenschappelijk appèl, waarbij een oproep werö voorgelezen van den hoofdstorimer van Geelkerken en van den chef der Befehlsstelle Niederlande der Reichsjugendführer Gebietsführer Blomquist. De Führer bij zijn soldaten. spreekt uit de gezichten Geestdrift en vast vertrouwen H. HofFmann-Stapf-Pax m HET AANTAL DOODEN TOT 74 GESTEGEN. In de stad in het Westen des lands, die o 16 April zooais bekend is, het slachtoffer is geworden van een Britschen terreuraanval, is het aantal dooden gestegen tot 74, on der wie 31 vrouwen en 21 kinde ren. HET GEBRUIK VAN DE PRIK- PLANK IS STRAFBAAR. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren den cartonnagewerker J. R. die sinds jaren de zgn. prikplank fabriceert en in omloop brengt, we gens overtreding der loterijwet ver oordeeld tot f 2000.boete of 100 dagen hechtenis. De officier van justitie had beves tiging van het vonnis van den kan- tonrecter en veroordeelig tot f 300.- of 1 maand gevraagd. De koffiehuishouder, die in zijn zaak te Amsterdanf de prikplank in exploitatie had gebracht, werd ver oordeeld tot 100.boete of 10 da gen hectenis. Tegen hem had de of ficier 25.of 10 dagen gevraagd. BIJZONDER POSTSTEMPEL. Tijdens het tweede luchtpostcon gres, dat op Paaschmaandag 26 April in Den Haag wordt gehou den, zal in Pulchri Studio aldaar een tijdelijke' postinrichting geves tigd zijn, waar de post van een bij zonder stempel zal worden voor zien. Ter herdenking van het 160- jarig bestaan der luchtvaart wordt een bijzondere briefkaart aange maakt,' welke alleen verkrijgbaar wordt gesteld gedurende het con gres. Tusschen de morgen- en mid dagzitting wordt van half twaalf to half vier een jaarbeurs voor ver zamelaars van luchtpost gehouden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 April. - Op 19 April heeft de Führer den Noorschen minister president Vidkun Quisling in zijn hoofd kwartier ontvangen. In een vrij lang durig onderhoud, dat gedragen werd dOor den geest van wederzijdsch ver trouwen, werden de vraagstukken van den Europeeschen lotsstrijd besproken. Van Duitsche zijde namen aan dit on derhoud deel Rijkscommissaris Ter- boven, met Hauptabteilungsleiter Neu- mann, rijksminister' en chef der rijks kanselarij dr. Lammers, de leider van de partijkanselarij, Reichsleiter Tnann, alsmede de Reichsführer SS. Himmler. Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook ge huwden). die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de tischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wacht- bataljon. Gezinsleden dezer vrijwilli gers hebben gelijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoeding kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- ir ansche SS in Nederland willen toe treden. 22 April 1943. 9 tot 13 uur. Den Haag. Café ..Den Hout." Bezuidenhoutsche- weg. Een convooi, beschermd door voor postenbooten. op den Atlantischen Oceaan PK Naizger-PBZ-R-P a> IV. DE VOLMAAKTE KAPPER Wij hebben beloofd nog een en ander over de opleiding en de voor uitzichten van een kappersleerling "te zullen vertellen. Wie mocht denken, dat deze jon gelui na enkele theoretische en practische lessen een scheerstoel en een spiegel kunnen koopen om zich in een volkrijke buurt als haarkun- stenaar te vestigen, maakt een groo te vergissing. Niet minder dan zes 'jaren duurt de opleiding, waarvan de eerste vier jaren in eigen gemeente de les sen van de vakgroep voor het kap- persbedrijf gevolgd worden. In die jaren leeren de jongelui niet alleen schaar en mes hanteeren zonder ongelukken te veroorzaken, maar .hebben zij alles van hoofd, huid en haren te weten, van spieren en plooien, van wratten en verstopte poriën, van haarwasschen en mas sage en dat alles niet alleen voor heeren, maar en niet in de aller laatste plaats ook voor de dames. Zij moeten de beginseen van schei kunde en warenkennis weten, zij moeten houding en manieren ken nen, zij moeten elk hoofd, hoe vreemd ook gevormdof begroeid, deskundig en artisitck kunnen be snoeien en zij leeren dat alles des Dinsdagsmiddags in de vier eerste leerjaren, behalve het baardknippen waarover alleen theorie wordt gege ven, omdat er helaas geen mannen met baarden op de lessen verschij nen, al zal daarin wellicht verande ring komen nu de gilettemesjes niet meer te krijgen zijn en menige heer der schepping al peinzend naar de portretten van zijn grootvader met den aristieken baard zit te kijken. Waneer hun rapporten voldoende zijn, kunnen de leerlinge a vier jaren het staatsexamen voor gezel doen en zij moeton daarna og twee jaren in de practijk alvorens het pa troonsdiploma te kunen behalen en bovendien nog twee jaren een cur- stena in Utrcht volgen, als zij als ieeraar willen optreden. Na het staatsexamen wacht hen nog het middenstandsdiploma l>oekhouden enz. en tenslote wor den zij op credietwaardlgheid ge toetst en kunnen, na overal gewo gen en zwaar genoeg bevonden te zijn, een kapperszaak annex scheer- salon voor dames en heeren openen dat wil zeggen wat de dames betreft alleen voor kappen en knippen en liet fabriceeren van korte en lange golven -en alles wat er op dat ge bied nog meer verlangd en gepres- teerd kan worden. Een „gestudeerd" kapper moet na een dergelijke opleiding een wel levend en beschaafd man zijn, die haarfijn weet wat hem bij ieder mo del te doen staat. Al is er dan voor hen-geen am bachtsschool, de kappers zelf zorgen voor een perfecte theoretische en practische opleiding en de gratis klanten, die zich eiken Dinsdagmid dag weer in het gebouw op de Heul presenteeren, zijn het levend bewijs, van de uiterste zorg waarmede de lessen hier worden gegeven. Men behoeft hun niet te Vragen of zij tevreden zijn, want de voldoe ning over de nette en correcte be handeling al hoort deze laatste tirado dan ook eigenlijk meer In de bedankjes voor de „nette" begrafe nissen thuis straalt van aller vol dane gezichten, als zij keurig gekapt, „gegolfd" en geschoren langs den reeds gereedstaanden penningmees ter wandelden en de heer Schauw hen, met een gebaar alsof zij slechts bedankt moeten worden, discreet een kwartje in de hand stopt. Gratis haarknippen en een kwart je toe, het is alles heel anders dan men zich dat onwillekeurig voor stelt. Er is blijkbaar maar één ding dat deze klanten betreuren, name lijk, dat hun haren niet zóó hard willen groeien dat zij elke week naar het leslokaal gunnen gaan om er als heer behandeld, als klant ver zorgd en als werkgever beloond te kunnen worden. Tj. A. Het laat1 zich aanzien, dat de boomgaarden in den Beemster met Goeden Vrijdag en Paschen in vol len bloei zullen staan. INSTELLING VAN PARKET WACHTERS. Het Verordeningenblad bevat een be schikking van den secr.-gen. van Justi tie, betreffende de instelling van parket wachters, waarbij wordt bepaald, dat er parketwachters worden aangesteld, die in strafzaken kunnen optreden bij de handhaving der orde ter terechtzitting, beteekening van stukken, in dringende gevallen bij voorgeleiding van verdach ten, getuigen, deskundigen en tolken ter zitting, de aanhouding van veroor deelden ter tenuitvoerlegging van straf fen, en bij de tenuitvoerlegging van straffen, voor zoover sprake is yan bijzondere maatregelen ter bewaking. De parketwachters staan onder den sec.-gen. van Justitie. VRIJSTELLING VAN TEWERK- STELLING ELDERS. Ook voor werknemers- )n het boschbouwbedrijf. De voor den landbouw enz. getroffen regeling t.a.v. het opmaken van bewij- zenter vrijstelling van tewerkstelling elders, is ook van toepassing op de werknemers in het boschbouwbedrijf en het personeel van bepaalde houthande laren. Deze categorie van werknemers die nen zich te vervoegen bij den houtvester van het Staatsboschbeheer of bij den door dezen gemachtigden boschwachter, in wiens ressort het boschbouwbedrijf of de houthandel, waarbij zij in dienst zijn, gelegen is. Voorts kunnen eveneens onder deze regeling vallen werknemers In hout be werkende bedrijven, alsmede werk nemers in den houthandel. DE JUISTE GROOTTE VAN HET GEBAKRANTSOEN. Het blijkt nog niet voldoende be kend te zijn, wat men op de bonnen welke recht geven op het koopen van gebak, kan betrekken. Daarom wordt nogmaals medegedeeld, dat men per rantsoen een hoeveelheid gebak kan verkrijgen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt, met dien verstande, dat men van de volgende artikelen per rantsoen kan verkrijgen: 60 gram ongzoete biscuits (crackers),' 85 gram gezoe te biscuits, 125 gram geglaceerde biscuits, 150 gram wafels met jam- of siroopvulling, 100 gram wafels met suikervulling, 75 gram ijswa fels, 90 gram koekjes, 100 gram speculaas, 140 gram ontbijtkoek, 200 gram cake, 350 gevuld korstge-, bak, taart of gebakjes, 65 gr. toast of weerterbeschuit en 70 gram pa neermeel. Op een beschuitbon kan men 70 gram beschuit verkrijgen. IN TIEN GEMEENTEN TWEE BOKKINGEN PER PERSOON. Op een bon van de klan tenkaart voor groente. Op Woensdag 21-, Donderdag 22 en Vrijdag 23 April zullen in Amster dam personen, die in het Bevolkings register van die gemeente zijn inge schreven, tegen inlevering van bon „Groente 17" van de klantenkaart voor groente bij hun vischwinkelier of hun vischventer of een vischver- kooper, die een vaste standplaats op de markt heeft, twee bokkingen kun nen koopen. De bokkingen zullen uitsluitend op de drie genoemde data ver krijgbaar zijn. Voorts zullen van 17 April tot en met 15 Mei in de gemeenten Rotter dam, 's-Gravenhage, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, Utrecht, Zuilen, Haarlem en Leiden op nader plaat selijk bekend te maken data, even eens twee bokkingen op een neder aan te wijzen bon der klantenkaart voor groente verstrekt worden. Inwoners van andere gemeenten dan de genoemde, waar klantenkaar ten voor groente zijn uitgereikt, moe ten deze kaart met de bonnummers 17, 18, 19 en 20 bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen tusschen 17 April en 15 Mei bij den plaatselijken distributiedienst inle veren. Zij, die aan deze verplichting niet voldoen, zullen, zooals reeds eerder is medegedeeld, geen nieuwe bonkaarten voor voedings middelen ontvangen VERDUISTER GOED. Deze week van 216.30 uur. Maan cp: 22.02, onder 7.27 27 April: Laatste Kwartier. TWEE STUKGESNEDEN LIJKEN GEVONDEN. De laatste twee jaar zijn in het Gooi vier kinderen vermist en in een spoorsloot werd destijds het lijk je van een der vermisten, een 9-jarig meisje, gevonden. Het lijkje was in stukken gesne den en thans zijn in dezelfde omge ving in Naarden wederom de in stukken gesneden lijken van twee meisjes gevonden. Het betreft naar het onderzoek heeft uitgemaakt meisjes van circa 11 en 18 of 19 jaar. Tot nu toe kon de identiteit der lijken niet worden vastgesteld. Zij zijn niet van de verdwenen kin deren en een reeds ingesteld onder zoek heeft aangetoond dat alle in ons land vermiste vrouwen ouder dan de thans gevondene zijn. Er wordt op gewezen, dat alleen zij, die daartoe een 'verguning ge kregen hebben, gerechtigd zijn meeuwen- en sterneieren te rapen, voor wat'betreft do soorten, in de vergunning genoemd. Gister vond de politie te Rotterdam in de Jobshaven het drijvende lijk van den 39-jarigen poetser der R. E. T., A. Verhage, die sinds 31 Maart werd ver mist en vermoedelijk door de duisternis mfsleid is, verdronken. Het Gerechtshof te den Bosch ver oordeelde de arbeider W. van G., die 500 pand tabak had gestolen, tot 2 jaar gevangenisstraf. Gistermiddag is op den Fahrenheit- singel een jongen van 8 jaar bij het spelen te water geraakt en verdronken. TWEE JONGENS OP HET SLECHTE PAD. Het gebeurt den laatsten tijd meermalen, dat wij melding moeten maken van diefstallen, gepleegd door minderjarige jongens. Thans is er weer een nieuw geval aan het licht gekomen, dat wel een bijzonder licht werpt op de menta liteit, die zich momenteel van de jeugd heeft meester gemaakt. Onder invloed van de hooge prij zen, die voor allerlei dingen gege ven worden, hebben 2 jongens ge tracht zichzelf te bevoordeelen. Beiden waren zij als banketbak kersleerling werkzaam bij de be kende bakkerij van Verfaille in de Spoorstraat en zij zagen een moge lijkheid om ongemerkt groote hoe veelheden brood-rantsoenen en ver snaperingbonnen weg te nemen en te verhandelen. Hiervoor konden de jongens hooge prijzen bedingen en zoodoende, kwamen zij van het een in het ander. 15 en 16 jaar oud be gaven zij zich op die wijze t>p het sleche pad. een pad dat o.a. met den trein zuidwaarts voerde. Van de ontvangen gelden zetten zij de bloe metjes goed buiten, logeerden een nacht in een der meest prominente hotels van Alkmaar en vielen bij terugkomst in de armen der recher che. Met één slag was daardoor een einde gekomen aan hun droomen en genietingen Moge dit voorval weder ter waar schuwing dienen voor andere jonge ren, die ook de verlokking voelen van de duistere kansen in dezen tijd. Dergelijke luchtkasteelen vallen eerder ineen dan men verwacht en dan komt de ontgoocheling, welke niet opweegt tegen de weinige da gen van genot. POLITIENIEUWS. Door dienaren van Justitie werd een persoon aangehouden, die nog wat met het Rijk te verrekenen had. Hij werd op transport gesteld naar Alkmaar, In een woning op de Loodsgracht werd ingebroken. Verschillende levensmiddelen worden vermist. Wegens lichtuitstraling uit zijn woning na verboden tijd werd een stadgenoot bekeurd. Een wielrijder reed zonder licht en vervoerde iemand op z'n fiets boven 10 jaar, hetgeen hem twee be keuringen kostte. Bij een sigarenwinkelier weyd in gebroken. Een hoeveelheid sigaren wordt verrnjst. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER. Bestuurswijzigingen: Texel: N.V. Texelsche Elec. Mij. „T.E.M.", Vischmarkt 1. TREINENLOOP. Wij vestigen er de aandacht van ge- evacueerden en andere belanghebbenden op, dat de werklieden-trein deze week vanaf Donderdag niet rijdt. De werftrein rijdt Vrijdag en Zaterdag niet. H.A.V.-NIEUWELINGENDAG. In opdracht van het bestuur der N.A.U. organiseert de Heldersche Athle- tiek Vereeniging op 20 Juni a.s: een z.g. „Nieuwel'ngendag voor heeren". In Amsterdam waren vorig jaar vele deel nemers, zoodat begoten is, ditmaal dezen dag over meet plaatsen te ver- deelen. In Den Helder zullen nu alle deelnemers starten uit den kop van Noord-Holland. De deelname zal vooral groot zijn, daar de Inschrijfing ook opengesteld wordt voor voetballers, gymnasten, boksers enz. OOK HANDBAL IN ONZE STAD? Van de zijde van het H.A.V.-bestuur vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt oen handbal-afdeeling op te richten. Een ieder, die mee wil handballen, moet lid zijn van de H.A.V. Bij genoeg zame deelname wordt deelgenomen aan de wintercompetitie, terwijl den ge- heelen zomer gelegenheid bestaat om te trainen. Wij vinden het initiatief van de H.A.V. buitengewoon prijzenswaardig en veronderstellen wel dat de oprichtings vergadering het gewenschte resultaat zal opleveren. Deze vergadering vindt plaats Donder dagavond 22 April in café de Boer. GRAANPERIKELEN IN DE WIERINGERMEER. Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het meest en zoo is het blijkbaar Wieringen, dat de meeste graantjes heeft meegepikt uit den W ieringerm eerpolder. Zoo moesten voor den economi- schen rechter te Alkmaar nu weer niet minder dan acht Wieringers te recht staan, die zich allen in meer dere of mindere mate van den graan- smokkel hadden bezondigd. De mees ten van hen verklaarden het graan met aren lezen en met het werken aan de dorschmachine te hebben bij eengebracht, doch dit was al heel onwaarschijnlijk in 't geval van den landarbeider Jan Hoekstra, in wiens woning men niet minder dan 613 kg. graan had aangetroffen, zonder dat herkomst of vervoer ook maar door een enkel papier waren gedekt. Ver dachte verklaarde de tarwe te heb ben ingeslagen voor zijn gezin, doch de economische rechter, mr. Krabbe, vermoedde dat zoo'n groote partij wel bestemd was geweest voor den zwarten handel. Overeenkomstig den eisch werd de man veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Zijn col lega Marinus Slabbekoom, bij wien ruim 100 kg. graan was aangetroffen, kwam er met f 150,of 30 dagen af. Dan waren er nog weer twee Wie ringers, die ettelijke honderden kilo's graan en peulvruchten in hun bezit haddgn gehad, zooals de Wieringer arbeider Jan Fluit, die in 't rapport van den verbaliseerenden wachtmees» ter nogal vrij zwart stond afgeschil derd en tegen wien de officier, mr. Feitsma, twee maanden eischte. Na een pleidooi van mr. Buiskool, die dit rapport hevig aanvocht, werd de uitspraak bepaald op 22 April. De timmerman Marinus C. Kooy, ook al te Wieringen woonachtig, die niet minder dan 680 kp had opge slagen, z.g. voor eigen gebruik, werd conform den eisch tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. In deze, alsmede in de minder ernstige geval, len, werden de in beslag genomen" voorraden verbeurd verklaard

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1