DAGBLAD VOOR en De breuk tusschen Moskou Poolsche regeering. De toestand in Tunis. I STADSNIEUWS. Men wilde een lastigen vragensteller verwijderen. Het oordeel van Berlijn. In 16 dagen 193 pantser wagens vernietigd. Britsche terreuraanval op steden in W.-Duitschland. Britsche bommen op Italiaansch gebied. Rationalisatie bij de wapenproductie. Vereenigde Staten bereiden bombardement van Japan voor. Japansche luchtaanvallen op bases in Tsjoengking-China. Britsche vliegtuigverliezen bij den aanval op Duisburg. Portugal vervult zijn plichten. Radiorede van Salazar. x: k - IU1K DAAR KOMT 1 AUTO I NIEUWS IN 'T KORT. Het Schoolvoetbal-tournooi begonnen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe édltle: Den helder: Koningst>aa< 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. N.V. WOENSDAG 28 APRIL 1943. ÏIELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in dese Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Inzake het verbreken der betrekkin gen tusschen de Sovjet-Unie en de Poolsche emigranten te Londen heeft de woordvoerder der Wilhelmsstrasse een offlcieele verklaring afgelegd, waaraan het volgende wordt ontleend: Het Duitsche antwoord op de vraag, waarom Stalin dezen stap heeft gedaan, luidt: 1. Stalin wil met den z.g. Poolschen ambassadeur te Moskou een lastigen vragensteller verwijderen, die niet al leen naar de dooden van Katyn, doch nnk naar de anrtTr- iv aoch uai net Engelsch-Sowjetrussisch cevoefde en verdwene^o^ n weg' bo,genootschap versterkt. Of wel En gevoerue en verdwenen Polen znn celanri uoriria.^ i - -/s .liiinucn weg gevoerde en verdwenen Polen zou kun nen vragen. De Poolsche krijgsgevan genen. die in Duitsche handen gevallen zijn 694.000 man zijn allen nog in leven. Waar zijn de 1millioen Pool sche soldaten en burgers, die in bolsje wistische handen vielen? 2. Stalin wil zich door deze breuk onttrekken aan iedere verdere bespre king over territoriale kwesties aan de W. grens der Sovjet-Unie. Hij be schouwt Polen als te liggen binnen de strategische grenzen der Sovjet-Unie en denkt er niet aan een of ander ver drag of een overeenkomst na te komen. Door deze breuk wil hij ook den En- gelschen en Amerikanen zeer duidelijk elk debat over territoriale kwesties in Oost-Europa beletten. Van een propagandistisch uitbuiten der misdaden door Duitschland en Sikorski is geen sprake. De z.g. regeering der Poolsche emi granten moest uit den weg geruimd worden, omdat klaarblijkelijk reeds een bolsjewistische regeering voor geheel Polen naar het voorbeeld van Kuusinen is voorbereid. Nu moeten Engeland en ook de Ver. Staten hun protégé in den steek laten omdat de bolsjewistische bondgenoot zulks wil. Een nieuw be wijs voor de machteloosheid en onkun de van Engeland om zijn wil aan de Sovjet-Unie op te dringen. Wanneer het erop aankomt, den bolsjewistischen t.ndenzen den voet dwars te zetten, faalt Engeland, zelfs daar waar het diengene betreft ter wille van wien het dezen oorlog heeft ontketend. United Press meldt uit Londen, dat de Sovjet-regeering het besluit om de betrekkingen met de Poolsche emi granten te verbreken, genomen heeft zonder van te voren overleg te plegen met de andere geallieerden met inbe grip van Groot-Britannië. In een commentaar op de verbreking der betrekkingen door de regeering te Moskou met de uitgeweken Poolsche regeering wijst de Popoio di Roma er op, dat de leiders van het Kremlin generaal Sikorsky in verlegenheid had- Ook in het Noorden van bet Oostelijk front heelt het voorjaar zijn intrede gedaan. De eerste lenteboden in den vorm van modder en smeltwater hebben loopgraven en bunkers over stroomd en met een slijkkorst over dekt. Met behulp van een oude waterpomp wordt het water uit de loopgraven verwijderd SS PK Slapak-Atl-H-P m V Berlijnsche militaire kringen ken schetsen den toestand in Tunesië als volgt: 1. Het geheele front is op dit oogen- blik verdeeld in talrijke gevechtssec tors van plaatselijk belang. Tot op he den heeft de vijand nergens een noe- menswaardigen vooruitgang weten te verwezenlijken en het Duitsch opper bevel houdt er zich thans mede bezig de verdedigingslijnen te verbeteren, waar zich plaatselijke doorsijpelingen hadden voorgedaan. De uitvoering van deze bewegingen heeft dikwijls geleid' tot de omsingeling van vijandelijke eenheden, welke werden vernietigd. Men doet te Berlijn vooral het buiten gewoon verbitterd karakter van de aanvallen - en tegenaanvallen uitko men. 2- De Britten vallen overal aan met colonnes, die op groote diepte van af stand tot afstand zijn opgesteld. 3. Men onderstreept de activiteit van het luchtwapen en vooral van de stuka's, die zich verwoed op de Brit sche colonnes werpen, welke zich ach ter het front verplaatsen en waaraan zware verliezen toebrengen. Te Berlijn wacht men met gerust heid het verder vérloop der operaties af en men doet opmerken, dat de doel matige weerstand, die sinds zes dagen door de Duitsch—Italiaansche troepen wordt geboden, vergemakkelijkt wordt door de gunstige stellingen van de Spiitroepen. In verband met het bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat de Pauze, die thans aan de meeste recto ren in Tunesië is ingetreden, te Berlijn sis een nieuwe stilte voor een nieuwen storm beschouwd wordt. De spreker van het opperbevel van de weermacht verklaarde gisteravond: „Wij verwach ten binnenkort een nieuwen grooten sanval van de Britten en wel van het eerste en van het achtste leger. De rol van de Amerikanen is uitgespeeld. Zij nemen niet meer aan de gevechten deel." den kunnen brengen door een onder zoek van het Internationale Roode Kruis naar de Identificatie der lijken van Katyn te aanvaarden. Maar dat zou te normaal en politiek correct zijn geweest. Zij hebben er de voorkeur aan gegeven verontwaardigd te zijn, hetgeen veel gemakkelijker is, wanneer men de zekerheid heeft ongelijk te hebben voor de rechters. Intusschen is het volkomen duidelijk, dat de verbre king der diplomatieke betrekkingen tusschen Moskou en een regeering, die beschermd wordt door Londen, geen feit dat het Engelsch-Sowjetrussische geland verklaart zich solidair met ge neraal Sikorsky en dan zullen de En- gelsche betrekkingen met de Sowj et- unie er ernstig door getroffen worden, of wel Engeland aanvaardt het besluit van Moskou en dan zal het ermee eindigen de Polen uit te leveren aan de genade der Sowjets. HET HOOFDKWARTIER FÜHRER, 27 April. - Het van de weermacht maakt UIT VAN DEN opperbevel bekend: Van het Oostelijke front wordt we- derzijdsche bedrijvigheid van verken ners en stoottroepen gemeld. Ook de tweede faze van den grooten Britsch—Amerikaanschen aanval op het Tunesische front Is mislukt door den wil tot afweer van de Duitsch—Italiaansche troe pen. Gisterên overdag ondernam de vijand slechts nu en dan hevige aanvallen en opmarschen. Zij werden ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. In den tijd vah 20 tot 26 April werden 193 vijande lijke pantserwagens door formaties van het leger en de luchtmacht vernietigd of defect geschoten. De bloedige verlie zen van den vijand zijn ernstig. Bij de zware afweergevechten hebben zich de Ital. divisies „Pistoia" en „Trieste" bij zonder onderscheiden. In trouwe wa penbroederschap met de daar opgestel de Duitsche formaties sloegen zij tal rijke met groote overmacht onderno men vijandelijke aanvallen af. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in West-Duitschland aan, waaronder de steden Duisburg, Oberhausen en Muelheim. Woonwijken, ziekenhuizen en andere openbare gebouwen werden getroffen. De bevolking leed verliezen. 16 der vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Aan het Italiaansche legerbericht van 27 April ontleenen wij nog 't volgende: Gistermiddag hebben 4-motorige vlieg tuigen de stad Grosseto gebombar deerd en met mitrailleurvuur be stookt. Aan burgergebouwen. o.m. het Roode Kruis-hosnitaal en de kinderbewaarnlaats werd aanzien lijke schade veroorzaakt. 2 vlieg tuigen werden door den afweer op den grond vernield. Meermotorige vijandelijke vliegtuigen hebben San Antioco (Cagliari). Augusta. Bari en Trani aangevallen. De afweer op den grond bracht drie bommenwer pers ten val: Eén in Sant Antioco. één in Augusta en den derden boven de woonwijk van Bari. Nader wordt gemeld: Het aantal slachtoffers, dat gevallen is onder de burgerbevolking door de vijandelijke aanvallen, waarvan mel ding is gemaakt in het weermachtbe- richt van heden, bedraagt 74 dooden en 177 gewonden te Grosseto, 10 dooden en 12 gewonden in totaal in Sant An tioco en Bari. Het aantal slachtoffers tengevolge van den aanval op de streek van Cagliari is beperkt t)t 18 gewon den. HET MASSAGRAF VAN KATYN. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. wijst in verband met de door de ontdekking van het massagraf van Katyn tusschen Moskou en de Londensche Polen ontstane spanning op een nota van de Poolsche afdeeling van het vroegere Fransche ministerie - an Buitenlandsche Zaken, gedateerd 15 Mei 1940 en aldus luidende: „De am bassadeur van Gr. Britannië heeft aan de leiding van de Poolsche Afdeeling meegedeeld, dat de Poolsche regeering aan de Britsche regeering de publica tie eener gemeenschappelijke Engelsch'' Fransch—Poolsche verklaring heeft voorgesteld, waarin geprotesteerd wordt tegen de door de Russen in Polen be gane wreedheden. Het Foreign Office acht in de huidige omstandigheden der gelijke voorstellen niet geschikt, daar zij geen practische beteekenis hebben en aan den anderen kant politieke moeilijkheden met zich mee zouden kunnen brengen." DE ONDERGANG VAN DE RANGER. De ondergang van het Noord- Amerikaansche vliegtuigmoederschip ..Ranger" beheerschte gister de frontpagina's van de Duitsche och- tendpers. De „Völkische Beabachter" legt den nadruk op de beteekenis van de ze militaire actie, waaTdoor de oor logsvloot van de geallieerden even als het stelsel van hun handels scheepvaart zwaar zijn getroffen. Het feit. dat het Noord-Amerikaan- sche Ministerie van Marine weigert een standpunt in te nemen ten over staan van het Duitsche extra-be richt, accentueert, naar het blad op- mérkt. de hevigheid van den slag. welken de vijand heeft moeten op vangen. Na twintig jaar bulten gebruik te zijn gweest zal de Hackfortsche molen te Vorden (GId.) weer van wieken voor zien en geheel gerestaureerd worden hetgeen een belangiijke aanwinst voor het landschap zal bettekenen. Het aanbrengen der 23 meter lange stalen wieken, welke elk 1500 K.G. wegen CNF-W. P. Zeylemaker-Pax m (Van onzen Berliinschen correspond.) Onze Berliinsche correspondent te lefoneert heden: Ter besparing van tiid en materiaal heeft de Duitsche minister van pro ductie van munitie. Speer, een reeks maatregelen afgekondigd, die reeds aanzienlijke resultaten hébben opge leverd. Een dezer technische maatregelen wordt aangeduid met het begrip „Entfeinung". Het berust op het principe, dat verschillende werk stukken niet. meer zooals vroeger in uiterst volkomen vorm Vorden afge leverd. Vroeger placht men biiv. bom men en granaten over de geheele mantelopp.vlakte te schuren en te po- liisten. terwijl volgens de nieuwe methode uitsluitend de belangrijkste deelen op die manier worden behan deld. waardoor tiid en arbeidskrach ten worden bespaard. Bovendien streeft men er naar zoo zuinig moge lijk met Cs grondstoffen om te gaan. Voor een bom van 250 kg gebruikte men vroeger een blok staal met een gewicht van 275 kg. Thans neemt men voor een zelfde projectiel een blok van 180 kg, zoodat een besparing van niet minder dan 95 kg per bom wordt bereikt. Gelijktijdig spaart men ook tijd. En de slijtage van werktuigen, machines en transportmiddelen is eveneens ge ringer. Door deze methode komt der-; halve tijd, eenergie en materiaal vrij voor de productie van andere soor ten oorlogsmateriaal. Tenslotte is in de laatste maanden de rationalisatie in de wapenindustrie en in de wèrkplaatsen voor muni tie nog aanzienlijk verhoogd. Aangezien deze rationalisatie pas enkele maanden aan den gang is, is nogeen reeks andere maatregelen, die op het prograrh staan, te ver wachten. JAVAANSCH LEGERCORPS IN OPRICHTING. Uit Batavia wordt bericht, dat op initiatief der Japansche militaire auto riteiten op Java een corps van inheem- sche strijdkrachten zal worden opge richt. Er is een groot aantal aanwer- vingsbureaux ingericht, die 29 April a.s., den verjaardag van den Keizer, hun deuren zal openen. Van Japansche zijde verwacht men, dat 10.000 Javanen zich voor dit corps zullen aanmelden. VOORSCHOTPREMIE ONGEVALLENWET 1921. De waarnemend secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat te rekenen vanaf 3 Januari 1943, de voorschot premie. verschuldigd door werkge- '"»-s. wier bedrijven verzekerings- plichtig zijn krachtens de Ongeval lenwet 1921. bedraagt per f 1.loon zooveel maal 0.0011 gulden als het gevarenciifer hunner bedrijven een heden bevat. Krachtens besluit van 16 Dec. 1929 was dat rijfer 0.0010. De ingevoerde verhooging bedraagt dus 10 pet. Te Tokio kent men groote beteekenis toe aan de nieuwe aanvallen van de Japansche luchtmacht op de Amerikaan- sche luchthavens In de Chineesche pro vincies Hoenan en Foékien. Deze aan vallen bewijzen, dat Japan niet van plan is de Ver. Staten ongestoord voort te laten werken aan de uitbreiding der luchtstrijdkrachten, wier taak het zal zijn het Japansche moederland te bom bardeeren. Washington heeft voor dit doel twee luchtgroepen opgericht, waarvan de eene gestationeerd is in Tsjoenking- China en de andere in Alaska. De Japansche vliegers slaagden er in startbanen en militaire Inrichtingen on bruikbaar te maken, maar wisten slechts, vier vliegtuigen tu vernielen, waarvat^ één op den grond. Dit beschiden resul taat is vooral te wijten aan de Ameri- kaansche taktiek om den strijd tegen de Japansche vliegers systematisch te ver mijden. Zoodra Japansche vliegtuigen gemeld worden, plegen de Amerikaan- sche bommenwerpers terstond te starten om zich diep in het binnenland in vei ligheid te brengen. Deze terugtocht wordt door jagers gedekt en de Japan ners konden dan ook uitsluitend enkele van deze jagers neerschieten. De Japanners wierpen strooibiljetten neer, waarin de Amerikaansche vliegers werden uitgedaagd om niet te vluchten, maar hun krachten in een duel met de Japansche piloten te meten. Bij de luchtaanvallen werd geconsta teerd, dat vooral op het vliegveld Kien- noo in Foekien de werkzaamheden reeds groote vorderingen maakten en dat de Amerikaansche luchtgroep in Tsjoen- king-China zich onafgébroken vooebe- reidt voor luchtaanvallen op het Japan sche moederland. Zooals gemeld, heeft de Britsche ter reuraanval op Duisburg, Mülheim en Oberhausen wederom zware schade aan gericht aan ziekenhuizen, openbare ge bouwen en zuivere woonwijken. Hoewel de krachtige afweer een concentratie van het bombardement op een klein ge bied verhinderde, bleek uit opzet en verloop van den aanval toch, dat het de bedoeling was, het zwaartepunt juist in burgerwijken te zoeken. Duitsche deskundigen verklaren, dat deze aanval de algemeene opvatting van het' „terreurkarakter" der nachtelijke Britsche operaties heeft versterkt. Als van Britsche zijde de aanval op Duis burg een' der meest vernielende der te gen Duitschlarid ondernomen operaties wordt genoemd, dan ligt dit, aldus wordt in kringen van de Duitsche luchtmacht gezegd, aan de mentaliteit van de Engel- sche oorlogvoering en aan de maatsta ven, die daar gebruikelijk zijn. In Enge land schijnt men het „vernielende" ka rakter van een luchtaanval af te meten naar de bommen, die terecht komen op de ruïnes van reeds getroffen woonhui zen, scholen, ziekenhuizen en arbeiders wijken. De Duitsche luchtmacht heeft andere maatstaven voor haar operaties, die gericht zijn op doelen van militair en industrieel belang en daardoor veel meer geschikt zijn, invloed op het ge heel van den oorlog te hebben dan de Engelsche nachtelijk bomaanvallen. Van dit standpunt bzien kan het verlies van 17 viermotorige bommenwerpers bij den aanval op Duisburg vernield genoemd worden, aangezien dit meer dan 10 pro cent van de Engelsche formatie uit maakte en de Britsche luchtmacht, ge zien het slechte weer, zeker nog meer verliezen moet hebben geleden. WEER HANDEL IN KOEIEN MOGELIJK. Met ingang van 19 April is de han del in jongvee beneden 250 kg en stie ren toegestaan. Van 29 April af wordt nu ook de handel in vrouwelijk rund vee van 250 kg of zwaarder op zeer be perkte schaal mogelijk gemaakt. Be langhebbenden kunnen zich tot den P.B.H. wenden. De markten blijven voorloopig gesloten. (Nadere -mededee- lingen in off. publicatie.) LISSABON, 27 April. (D.N.B.) - Ter gelegenheid van het feit, dat hij 15 jaar geleden zitting in de regeering nam, heeft minister-president Salazar een radiorede tot het Portugeesche volk ge houden. Hij zette de beteekenis van de nationale revolutie in Portugal uiteen en gaf een overzicht van den oorsprong en het doel der Portugeesche politiek, waarbij hij vodral op het communisti sche gevaar wees. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide hij, dat de neutraliteit van Portugal aan zekere voorwaarden is gebonden, omdat boven haar het ge loof van het volk en het belang van het land staan. Ook het bondgenoot schap met Engeland, waarvan Portugal in een moeilijk oogenblik opnieuw ge tuigenis aflegt, mag men niet vergeten. De positie van Portugal is kwetsbaar, want het land heeft niet in alle kampen vriendschapsbetrekkingen, en boven dien zijn in den oorlog landen gewik keld, met welke Portugal verbonden is door sterke banden van politieke kameraadschap en door een zeer diep gevoelde sympathie, zooals Engeland en Brazilië. Vast staat echter, dat de neutraliteit behouden bleef In weerwil van de moeilijkheden, die overwonnen moesten wórden. De vriendschap met Spanje heeft een waardevollen steun voor de buitenlandsche politiek gege ven. De neutraliteit van Portugal en Spanje heeft op het Iberische schier eiland een vredeszone geschapen. Al is Portugal ook niet bij het con flict betrokken, het staat geenszins on verschilling tegenover den afloop. Ook de landen, die niet vechten, verkeeren in zekeren zin in oorlogstoestand. Men verwacht een nieuwe ordening, die af hankelijk is van den afloop van den oorlóg en waarbij ook Portugal belang heeft. Elke opbouw na den oorlog moet uitgaan van twee beginselen: ordening en internationale samenwer king. Salazar sprak vervolgens over den vernielenden invloed van het commu nisme. „Het communisme is naar mijn meening.het grootste menschelijke pro bleem van alle tijden, een probleem van principieele beteekenis voor de menschheid en voor het individueele en sociale leven, en derhalve een ern stige bedreiging voor de Westersche of christelijke beschaving. Waar de Staat en de machine den mensch tot slaaf maakt, is geen ruimte meer voor men schelijke vrijheid." Tenslotte richtte Salazar een ernstige waarschuwing tot het Portugeesche volk. Zoolang het leger, dat de Portu geesche revolutie heeft verwezenlijkt, op zijn post staat, heeft hA volk ook den plicht, zijn eenheid en kracht te bewijzen. Portugal is ook reeds eerder door de groote Europeesche oorlogen bedreigd. Thans echter kan men de regeering er niet van beschuldigen, dat zij haar plichten niet vervult. IX De opgeblazen bruggen op de ita- tiomterreinen van Charkof worden weer hersteld. Met een verplaatsbare kraan worden de afzonderlijke stukken opgeruimd. PK VorpahUPBZ-R-P o. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.156.15 uur Maan op: 4.01., onder 13.40. LICHAMELIJKE OPVOEDING VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Gymnastiek voor moeder en kind. Sinds korten tijd is als onderdeel van de Afd. Medische Zaken van den Ne- derlandschen Volksdienst opgericht een speciale afd. voor lichamelijke opvoe ding, welke zich ten doel stelt de licha melijke opvoeding van moeder en kind te bevorderen. Zij tracht dit te berei ken door: A. Het bevorderen van den aanleg en de verbetering van spéél- en sport terreinen voor de jeugd. B. Het wekken van meer belangstel ling voor lichamelijke opvoeding in den meest ruimen zin des woords zoo wel in de school als daarbuiten. C. De mogelijkheid open te stellen voor alle moeders en kinderen, koste loos gymnastiek-onderricht te ontvan gen. Deze gymnastiek is speciaal bedoeld voor diegenen die aanleg vertoonen voor houdingsafwijkingen, spierslapte, platvoeten of andere stoornissen die door goede gymnastiek voorkomen of genezen kunnen worden. Aan deze lessen kunnen deelnemen kinderen van alle leeftijden en moeders tot 50 jaar. Men kan zich hiervoor opgeven bij de buurtschapshoofden en Plaatselijke Bu- reaux en bij het Prov. Bureau voor Noord-Holland van den N.V.D., Afd. Medische Zaken. Kenaupark 1, te Haar lem, tel. 11915/11916. Bijna nlat te zien, die twee 1 smalle spleetjes licht, maar üe automoblllstkan u als voetganger hselemaél nlat zien. Extra oppassen Is dus de boodschap. IVad- Toeristenbond (A.N.K'.B.j Op den len Paaschdag is bij Dordrecht een zeilboot omgeslagen, waarbij de 26-jarige D., uit Dordrecht, verdronk. Bij het maken van een groepsfoto tijdens een bijeenkomst in een hotel ip, Hengelo (O.), geraakte een vonkje in een flesch vol magnesiumpoeder. Een hevige ontploffing, gepaard met een groote steekvlam, ontstond. Zes perso nen werden gewond, waarvan 3 ernstig. De 19-jarige Iterson wonende In de St. Josephstraat te Almelo is in het kanaal Almelo—Nordhorn te water ge raakt en verdronken. Heden viert de liederencomponist en zanger- Hendrik C. van Oort te Soest zijn 70sten verjaardag. Zaterdagnacht is de groote bakkerij van den heer Mikkens te Kaatshenvel geheel afgebrand. Het verzamelen van eieren is thans, op grond van de verordening op den handel in eieren, slechts toegestaan, aan hen, die in het bezit zijn van een door het bedrijfschap voor pluimvee en eieren afgegeven vergunning om als verzamelaar op te treden. Een veertienjarige jongen uit Eind hoven kocht voor drie stifivers van een medescholier een projectiel, dat hij thuis demonteerde waarna het ont plofte. De jongen li.ep ernstige verwon dingen op. In een ziekenhuis moest zijn hand geamputeerd worden. Te Vlaardingen heeft de politie gis ter de 16-jarige dienstbode C. E. V. aangehouden, die getracht had met ver gif haar vader van het leven te beroo- ven. De grootste drijvende kraan ter we reld is in een Duitsche machinefabriek gebouwd. sHet gevaarte heeft een hef vermogen van driehonderdvijftig ton bij een eigengewicht van vijfduizend ton. Volgens de thans beschikbare be richten zijn, naar het D.N.B. verneemt, tijdens den Britschen bomaanval op West-Duitsch gebied in den nacht van 26 op 27 April in totaal 17 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Jo Kranenburg, Ko Veen, Jantje Kooger, Klaas Hoornsman en Jantje Blauwboer de uitblinkers van Dinsdag. Het schoolvoetbaltournooi nam Dinsdagmorgen een aanvang en al direct was de échte voetbalsïeer aan wezig. Een geheel gevulde tribune met jongens, de staf van onderwij- i zers, waaronder meester Waaldijk van Doorn, Mol, Singewel, Graven maker, Windsma, Hendriks en Tiche laar e.a., terwijl daarnaast ook nog enkele andere toeschouwers het „sportieve", veld completeerden. De kern van verleden jaar is bij de meeste scholen behouden gebleven en zoo zagen wij in school 4 Jo Kranen burg weer a la Piola zijn schoten op het heiligdom van school 10 afvuren. Daarnaast telde school 4 nog meerdere goede spelers, waarvan vooral Jantje Kooger, zoo uit Julianadorp geïmpor teerd, wel de handigste was. De school van meester Veth won inet 7—0 en zoo te zien zullen deze knapen een aardig woordje mee gaan spreken. De Groen van Prinsterenschool had met school 8 weinig moeite en hier trad vooral Ko van Veen op den voorgrond, die met drie harde treffers Arie van de Linde geen kans gaf. Ook Siemme Kikkert was ruimschoots voldoende en school 8 kon maar weinig uitrichten tegen de Gr. van Pr.-school. De laatste won met 5—0 en gaan dus in de vólgende ronde over. De laatste wedstrijd van den morgen was Julianadorp—Tuindorp. De Dor pers zijn niet zoo sterk als vorig jaar maar vormen desondanks toch weer een goed geheel. Als elftal is het trou wens waarschijnlijk wel weer de sterk ste formatie, hoewel het niet onmoge lijk zou zijn, als bijv. school 4 met meerdere uitblinkers zou zegevieren. De motor in de voorhoede was uiteraard weer Jantje Blauwboer en deze knaap is in staat een heele achterhoede op de vlucht te jagen. Hij schiet voor zijn leeftijd geweldig hard en passeert op zoo'n voortreffelijke wijze dat men zich alleen maar afvraagt, hoeveel doelpun ten hij zou maken. Ditmaal fabriceerde hij er twee waarvan vooral de tweede heel mooi was. Goed blijven trainen" maar Jan, dan word jij een groot voet baller. In de achterhoede wa- Klaas Hoornsman een rots in de branding. Er was voor de jongens van Tuindorp, als Adri van Trirum en Goudswaart, geen doorkomen aan. Het staat voor ons vast, Julianadorp telt weer mee. Ditmaal werd het 30. De uitslagen luiden als volgt: AFDEELING A. Julianadorp—Tuindorp 30 School 10—School 4 07 School 8Gr: van Prinst. 05 TIVOLI THEATER. De Tijger van Eschnapoer. Het was reeds enkele jaren voor den oorlog, dat de grootsch-opgezette Duit sche sensatiefilm „De Indische Graftem pel" het licht zag. Een film, "die uit twee deelen bestond, waarvan het eerste deel „De Tijger van Eschnapoer," Zaterdag en Zondag opnieuw in Tivoli draaide. Schitterend zijn de opnaemn die in Voor Indië zijn genomen, vaak van een sprookjesachtige schoonheid. En duidelijk is het beeld, dat gegeven wordt van de zeden en gewoonten in 't paleis van den Indischen Maharadjah. Bijzonder sensationeel zijn de opna men van een tijgerjacht in de ondoor dringbare wildernissen. La Jana is het echte bekoorlijke type van de Maharana. Haar gratie is de gratie van het Oosten. Frits van Dongen, die de rol van Ma haradjah vervult, geeft een uitstekende creatie van den Indischen vorst. Een rol, die door de karakteruitbeelding van een type uit een ander volk /zeer moeilijk wordt, maar door Frits van Dongen goed wordt aangevoeld. Theo Lingen vervult ook in deze film weer een komische rol en brengt inderdaad de vroolijke noot in het geheel. Tweeden Paaschdag draaide „Opera Bal," een film die speelt in Weenen. Een charmante en vlotte rolprent met Paul Hörbiger, Hans Moser en Theo Lingen in de hoofdrollen, een garantie voor een amusant gebeuren. Th. Bijlsma. HET CONCERT VAN TOONKUNST DAMESKOOR. Paasch-uitvoering. Maandag, den tweeden Paaschdag, vond in de Westerkerk aan het Helden der Zeeplein, een Paasch-concert plaats van het Toonkunst-Dameskoor, met medewerking van 'n aantal heeren-zan- gers, het geheel staande onder leiding van den heer A. J. Leewens. Door den dirigent, den heer Leeuwens, werden eenige orgel-soli uitgevoerd. Ge speeld werden van B. Tours „Paco Maestoso di Menuetto", „Larghetto" van Batiste, en „Prière a Notre Dame" van Boelmann. Het dameskoor zong a cappella van Valerius „Wilt heden nu treden" en „Bede voor 't Vaderland". Met groote aandacht luisterden de aanwezigen rf&ar de vertolking. De „Avondcantate" van C. van Rennes werd gezongen door het dameskoor met alt-solo en pianobegeleiding van me vrouw J. Kousbroek—Assman. Van Schubert volgden daarna „Gott meine Zuversicht"en „Gott in der Na- tur", beide wederom met pianobegelei ding van mevrouw Kousbroek. Van Bach werden vijf koralen uit de Matthaus Passion gezongen. Door den heer Plukker uit Schagen en den heer Ramler uit Den Helder werder. resp. de partij van den evangelist en die van Christus weergegeven, 't Auditorium blek de keuze ten zeerste te waardeeren. Het dameskoor werd hier gesteund door een aantal heeren, gekomen uit diverse Heldersche zangvereenigingen. In totaal beschikte het ensemble voor deze num mers over een 60-tal stemmen. NIET IN EEN PORTIEK. Wegens het zich ophouden in een por tiek, werden vier personen door de po litie bekeurd. INRBAAK. Op den Middenweg werd ingebroken. De eigenaar van het perceel mist o.a. /levensmiddelen, rookartikelen en klee- dingstukken. FIETS VERMIST. Iemand is zijn fiets kwijt geraakt, van welk feit hij aangifte deed bij de politie. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. de Wit—Revier (d.) F. Hollander—Bouma (d.) H. P. M. DerwortLek (d.) Gehjiwd: J. J. Nortier en H. J. Buisman. J. Halm en A. Doorn. L. den IJzerman en M. A. ter Bruggen. G. v. d. Stelt en C. Bruijn. Overleden: C. van As (m.) 85 j. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 20—27 April '43. Wiering^n: We N. Metzelaar, Den Oever, Hofstraat 1, winkelier in manu facturen, enz. Overgegaan aan R. Huisma. Den Helder: A. Coltof, Keizerstraat 32, meubelen, dekens, enz. (opheffing). GESbAAGD. 21 April slaagden te Utrecht voor kantoorstenograaf de dames A. Luyckx en C. Merkers. WIERINGEN. Voor Rotterdam. - Naast een flinke partij kleeren, huishoudelijke artikelen, bedstellen enz. heeft de collecte voor het geteisterde Rotterdam 1368,41 opge bracht. In dit bedrag is begrepen 17,85 van de voetbalclub. Een mooie opbrengst voor Wieringen. Gevonden voorwerpen. - Een cein tuur, een dameshandschoen en een portemonnaie inh. eenig geld. Inlich tingen bij den gemeentebode. LANGEDIJK. De fusthuurregeling. - In verband met langdurig vervoer van ledig fust is thans vastgesteld, dat bij spoorvervoer het fust, dat langer dan drie dagen onder weg gebleven is, tot en met den derden dag na afzending aan fusthuur onder hevig zal zijn. PURMEREND, 27 April 1943. Ve®r markt: 118 Nuchtere kalveren (fok) f 60 f 130; 377 Bokken f 60—f 450 en hon ger; 600 oude Kippen en Hanen 90 ct. per kg. Voor de levering: 24 Vette koeien. .500 Nuchtere kalveren (slacht), 5 Vette varkens, 86 Biggen (taxatie prijs) en 10 Schapen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1