Politiestandrecht opgeheven. DAGBLAD VOOR heldersche editie. Van heden af weer tot elf uur buiten. den hukscommissaris voor het lx.zettf. nederlandsche gebied over #e op heffing van het politie standrecht. Op grond van par. 62 van de Verordening tot Bescherming der Orde 1943 (no. 1) hef ik voor het geheeie bezette Nederlandsche gebied het Politiestandrecht "op met ingang van 15 Mei 1943 te 18 uur. van kracht blijven: Keuringen voor WafferrS.S., het Lëgioen en de Landwacht. Zware luchtaanvallen op Italiaansche steden. 34 vliegtuigen neergeschoten bij Britschen luchtaanval. Anti-semitisme in Engeland. De nieuwe bon nen. De buitenlandsche politiek van Turkije. extra rantsoen aardappelen. sinaasappelbonnen verlengd. - Bijzondere plichten van ambtenaren. Ernstige strafbedreiging. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. O.a. burgemeester Bos van Heiloo. Kunst Een dichter werd vijf en zeventig jaar. Ook hij zal uit zijn vers herrijzen. Een cultuurschool te Broek op Langendijk. Voor groenten- en bollenteelt. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Yoordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 419041 ZATERDAG 15 MEI 1943. NOORD Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der getvone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheeie oplage op aanvrage. Daardoor treden de bijzondere beschikkingen, door mij uitgevaar digd op grond van par. 62, alinea 3, van de Verordening tot Bescher ming der Orde 1943, alsmede de op grond van par. 64 van de Verorde- ning tot Bescherming der Orde 1943 uitgevaardigde algemeen bindende beschikkingen van den höheren SS- und Polizeiführer buiten werking voorzoover ik hieronder niet anders beschik. 1. De cijfers 4 der beschikkingen van den höheren SS- und Polizei führer van 30 April en 1 Mei 1943 over het verbod van uitbetaling van loonen en salarissen aan stakers voor de dagen, waarop geheel of gedeeltelijk gestaakt werd. 2. De beschikking van den höheren SS- und Polizeiführer over de aanmelding van vroegere studeerenden van 4 Mei 1943. 3. De beschikking van den höheren SS- und Polizeiführer over de verbeurdverklaring van radio-installaties van 13 Mei 1943. De strafbaarheid van overtredingen der door dit decreet opgeheven beschikkingen wordt door de opheffing daarvan niet aangetast. 1. De strafbare handelingen, die gedurende het van kracht zijn van het Politiestandrecht werden gepleegd en tot de bevoegdheid der politiestandgerechten hebben behoord. 2. De delicten tegen de beschikkingen, uitgevaardigd gedurende het bestaan van het Politiestandrecht op grond van de paragrafen 64 en 65 van de Verordening tot Bescherming der Orde 1943, ook voor zoover zij gepleegd worden na opheffing van het Politiestandrecht, zijn onderworpen aan de Duitsche rechtspraak inzake strafzaken. 's-GRAVENHAGE, 15 Mei 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, w.g. SEYS-INQUAKT. BESCHIKKING van den CommiSsaris-Generaal voor de Veiligheid over de uniforme regeling van het sluitingsuur en den nach telijken spertijd. Op grond van de paragrafen 44, 48 en 51 van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 1/43 beschik ik met ingang van het tijdstip der opheffing van het Politie- standrecht: 1 1. Voor het geheeie Nederlandsche bezette gebied wordt het sluitings uur voor de openbare lokalen uniform vastgesteld op 22 uur en het tijdstip, waarna men zich niet in de open lucht mag bevinden, op 23 uur. Het einde van^den tijd, waarin men zich niet in de open lucht mag bevinden, blijft ongewijzigd vastgesteld op 4 uur. De tot dusverre voor de steden Amsterdam, 's-Gravenhage en Haarlem geldende bijzóndere regeling wordt opgeheven. 2. Overtredingen worden gestraft op grond van par. 51 van de in den aanhef genoemde verordening. 's GEA ANHAGE, 14 Mei 1943. De commissaris-generaal voor de Veiligheid, RAUTER. SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Üi Bij onze Vrijwilligers. Een der mannen wotdt onderscheiden met het IJzeren Kruis SS PK Grönert-O-H-P m Nederlanders van Arisch kioed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bu de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Bü de onderzoekingen worden ook al le gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der fami lieleden, duur der opleiding, extra le vensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de Vrijwilligers, die om.be paalde redenen in Nederland moeten Blijven, de mogelijkheid bestaat, hun d'enst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het Wachtbataljon in Amers- f°Thdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche-S.S. in Nederland willen toe- Personen tusschen 18..en 35 jaar. Jaeld^pUc^B eveneens nneender' ke'ur'ingsdagen op onder- 2P -idrecsen aanmelden en wor- fetedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen, v^n den arbeidsinzet vrijgesteld. 10.5.43 8-15 u. Arnhem, 17.5.43 813 Hengelo, Zwolle, Hotel Gijten- beek. Café Royal. Café Modern, 19.5.43 815 u. Groningen, Concert huis, Poelestraat. 20.5.43 815 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21.5.43 815 u. Amsterdam, School, Iepenweg 13. 22 5.43 8—15 u. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 23.5.43 8—15 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24.5.43 8—15 u. Den Haag, Café „Den Hout". Bozuidenhoutscheweg. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS, LEGIOEN EN LANDWACHT. 's-GRAVENHAGE, 14 Mei. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede. Voor 'personen van 18-35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers ge noemde data en plaatsen _aan te melden voor keuring voor de Waffen SS, Ne- deriandsch Legioen, Ned. landwacht en SS-waeht-bataillon en worden gedu rende hun verbintenis bij een der bo vengenoemde onderdeelen van den ar beidsinzet vrijgesteld. ROME, 14 Mei. Aan het Italiaan sche weermachtbericht ontleenen wij: Onze formaties vliegtuigen vielen in doeltreffende nachtelijke operaties de havens van Bone, Bougie en Sfax aan. Gisteren in den loop van den dag ondernamen meermotorige vijande lijke bommenwerpers aanvallen, op de steden Napels, Calabica, Cagliari, Messina en Augusta. Zij veroorzaak ten slachtoffers en schade, die in Calabria, dat tweemaal gebombar deerd werd, bijzonder aanzienlijk zijn. Het vuur van het luchtdoel geschut vernietigde vijf vliegtuigen, terwijl zeven andere vliegtuigen door Italiaansche en Duitsche jagers in luchtgevechten werden neergescho ten. In aanvulling op boven vermelde luchtaanvallen zijn tot dusver de volgende slachtoffers onder de bur gerbevolking geteld: 5 dooden en 34 gewonden te Naoels, 10 dooden en 56 gewonden te Calabria en 19 dooden en 41 gewonden in Augusta. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is de vroegere minister president van de Indische provincie Sindh en voorzitter van de Indische Azad-Moslem-confertntie Allah Baksj, Vrijdagoetyend doodgescho ten. Men vermoedt, dat hij een slachtoffer van den Britschen gehei men dienst is geworden. DE EENHEIDS-SIGARET IS ER, MAAI? De naam deugt niet! Ze is er1 ,De „Eenheids-sigaret," het laatste oorlogskind, en gisteren hebben de eerste honderdduizen den Nederlanders met niet ge ringe belangstelling kennis geno men van hun doosje „Burlityp," hetwelk zij in ruil voor bon num mer 21 ontvingen. Wat de kwaliteit betreft, het had sléchter gekund. Vé'él slech ter zelfs. Als oorlogs-sigaret kan zij er best mee door en er werd de laatste jaren wel slechter tabak gerookt tegen belangrijk duurde- ren .prijs. In n opzicht is de Eenheids sigaret echter een grandiooze mislukking en wel voor wat haar naam betreft. Welke weinig- origineele, welke duistere geest verzon den naam „Burlityp"? Wat, in 's hemelsnaam, is de be- teekenis van dit woord. Geen sterveling die het weet en men vraagt zich af of de naamgever zulks zélf wel doet. Sedert jaar én dag ging roo- kend Nederland „gebukt" onder een zondvloed van sigaretten- namen, die doorgaans zinloos en onbegrijpelijk, doch altijd buiten- landsch moesten zijn. Waarom? Niemand die het weet. Nu was er een schoone gelegen heid voor een specifiek Neder- landschen naam. Men benutte deze niet, doch hield het rooker- tje ten doop onder den tfaditio- neel-buitennissigen Engelsch-lij - kenden en -klinkenden naam. Wij hebben nog één hoop: dat er uit de rijen van onze rookende lezers eenige geesten naar voren komen, die ons een behoorlijken Nederlandschen naam aan de hand doen. Het is niet zoo moeilijken men kan er on sterfelijkheid mee verwerven. Gaarne verwachten wij namen op onze redactie, waarna wij de beste zoo spoedig mogelijk ho pen te publiceeren. Dood aan de „Burlityp" en.... op zoek naar haar opvolgster. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 Mei. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front verliep de dag van gisteren in het alge meen rustig, met uitzondering "'an Zware artillerie van het leger schoot opslagplaatsen van Leningrad in brand. Bij aanvallen overdag vanBritsch- Amerikaansche vliegerformaties op de bezette Westelijke gebieden en in luchtgevechten boven den Atlan- tischen Oceaan werden 14 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgéloopen nacht drongen Britsche vliegtuigen over een breed front Duitsch gebied binnen en vie len eenige plaatsen in West- en Midden-Duitschland, veelvuldig ook kleine landelijke gemeenten met brisant- en brandbommen aan. De bevolking leed verliezen. Tot dusver werd melding gemaakt van 34 neer geschoten vijandelijke bommenwer pers, Hauptman Lütje behaalde als nachtjager gisteren zes overwinnin gen in de lucht. In den strijd tegen Groot-Britan- nië ondernam "de Duitsche lucht macht vannacht op 14 Mei een ster ken aanval op de industriestad Chelmsford. Bomtreffers in wapen- bpdrijven veroorzaakten uitge strekte branden. Vier vliegtuigen keerden van dezen aanval niet terug. In de laatste dagen wordt er in de Engelsche bladen een" discussie ge voerd waaruit blijkt, dat het Joden probleem rok in Engeland meer en meer op den voorgrond begint te ko men. Het Amerikaansche tijdschrift Time publiceert een kenmerkend slpnd- punt inzake de Jodenkwestie. Het blad schrijft: Een Joodsche deputatie, vergezeld door den aartsbisschop van Canter- bury en kardinaal Hinsley heeft on langs een bezoek gebracht aan den Britschen minister van binnenland- sche zaken Morrison en dezen ver zocht 2000 Joodsche kinderen uit Europa in Engeland op te nemen. Morrison antwoordde, dat slechts die Joodsche' kinderen Engeland zouden mogen binnenkomen, die naaste fa milieleden in Engeland hebben, het geen dus zou beteekenen dat van de 2000 kinderen er 250 verlof hiertoe zouden kunnen krijgen. (Uitknippen en bewaren). Van 16 Mei t.m. 22 Mei 1£(43: Brood 21A Brood 21B Beschuit 21 Aardapp. 21A Aardapp. 21B Tabak 21 4 rants. I rants 1 rants. 2 kg. 1 kg. 1 rants. Van 2 Mei ten. 29 Mei 1943: Vleesch 19 A Vleesch 19B Reserve 4-24, M-20 Reserve M-22, M-24 Reserve M-27, M-28 Reserve M-31, M-32 Reserve M-33 Van 16 Mei ton. Suiker 562 Jam 563 Gort 564 Havermout 565 1 rants. Vi rants. VA rants. 2A rants. 5 rants. 3 rants. 4 rants. 12 Juni 1943: 1 k|. 1 rants. 250 gr, 250 gr. Vermicelli enz. 566 100 gr. Bloem, brood of gebak 569 t.m. 572. Taptemelk 21, 22, 23 13A 1. Melk 21, 22, 23 VA 1. 4-28 Res. 554 1. 3-28 Res. (karne- of taptem.) 3Vs 1. 24 taptem. (karne- of taptem.) VA 1. Rijs^ 21-B, 23-B kindervoedsel 250 gr. (0 en 1 jaar). Gort 21-A, 23-A kindervoedsel 250 gr. (2 en 3 jaar). Cacao m. suiker 3-27, 4-27 Res. 150 g Versnaperingen' 21 100 gr. choc. 22, 23 100 gr. suikerw. Koffiesurrogaat 567 alg. 250 gr. Van 29 April tjn. 22 Mei 1943 Boter 18A 1 rants. Boter 18B *A~ rants. Geldige bonnen voor div. artikelen Petroleum 07, 08, 1 1. t.m. 13 Juni '43 Brandstoffen 15 t.m. 19 BV. 1 eenheid tot 31 Dec. 1943. Brandstoffen 11 K.F. 1 eenh. t.m. 30 April 1944 Eenheidszeep 556 alg. 1 rants. t.m. 31 Mei 1943, Eenheidszeep U-eenh.zeep 1 rants. t.m. 31 Mei 1943. Waschpoeder 557 alg., 1 rants. tot 31 Mei 1943. U-waschp. 1 rants., tot 31 Mei 1943. Toiletzeep U-toiletzeep, 1 rants., tot 31 Mei 1943. Scheerzeep S (textiel mannen) 45 g., tot 31 Aug. 1943. De volgende bonnen zijn binnen kort niet meer geldig: Na Zaterdag 15 Mei 20 brood, be schuit, aardapp., tabak, 558 alg., 526 alg, 544 t.m. 553 alg. 17, 18, 19 melk, tapt elk, ver snaperingen. 2-20, 3-14, 3-15, 3-20, 3-21, 4-19, 4-90 4-91 4-9? res 17É5, 19B, 17A, 19A kindervoedsel. De geldigheidsduur van de vol gende bonnen is verlengd: t.m. Zaterdag 29 Mei: 527 t.m. 529 alg. (kaas), 541 t.m. 543 alg. (kaas). De Turksche minister van buiten landsche zaken heeft Vrijdag den nieuwen leerstoel voor het inter nationale recht aan de universiteitte Istanboel ingewijd, bij welke gele genheid hij voor de 2000 uitgenoo- digde gasten een rede heeft gehou den, waarin hij ook de buitenland sche politiek van Turkije behan delde. Turkije zal, zoo verklaarde hij, zijn verplichtingen trouw blijven. Het doel van zijn buitenlandsche politiek is met fanatisme de rechten en. be langen van Turkije te beschermen en zoowel tegenover zijn vrienden als ook tegenover zijl) bondgenooten steeds met dezelfde openhartigheid te spreken en zelfs op de moeilijkste oogenblikken voor een nog bloeien- der en op hooger niveau staand Turkije als eenig ideaal te werken. In het teeken van deze richtsnoeren marcheert en werkt Turkije geheel kalm in een tijd, waarin het men- schelijke bloed bij stroomen vloeit. Turkije is steeds voor de zaak van het recht opgekomen. Indien zulks noodig zou zijn, zal Turkije opnieuw zijn bloed met vreugde en een gerust geweten vergieten. De groote Turk sche riatie heeft in de persoon van Ineunoe een staatshoofd dat zij ver dient en ik, aldus de minister, twijfel er geen oogenblik aan dat Turkije op den door Ineunoe aangegeven weg de overwinning en het geluk zal ver krijgen. In het verdere verloop van zijn rede behandelde de minister de vr#ag of hef in een tijd, waarin de geheeie wereld een onbeschrijfelijk lijden doormaakt omdat elk recht verloren schijnt, juist is een instituut voor internationaal recht te openen. Hij beantwoordde deze vraag beves tigend en verklaarde, dat het zoeken naar een herstel van de wetmatig heid een van de doeltreffendste mid delen was om de anarchie te onder drukken, waarmede men thans worstelt. Het Turksche instituut voor internationaal recht voorziet der halve in een dringende behoefte en bereidt zich er op voor om in het bestek van het mogelijke groote diensten te bewijzen. de Voor het vertrek voor den arbeidsinzet te DuitJchland worden studenten in een kamp samengebracht. Het eten «naakt best CNF-O-Pax m Van 15 tot en met 22 Mei 1943 wordt zoowel voor houders van stadkaarten als van landkaarten 'n extra rantsoen aardappelen van 1 kg. op bon „Algemeen 568" van de bonkaart voor voedingsmiddelen be schikbaar gesteld. De geldigheidsduur van de sinaas appelbonnen 3-14 (land), 3-15 en 4-19 reserve is verlengd tot en met 12 Juni 1943, zulks in afwijking van de medeeling in de bonnenlijst van heden 15 Mei 1943, dat bedoelde bonnen na .Zaterdag 15 Mei niet meer geldig zouden zijn. 'S-GRAVENHAGE, 14 Mei. Het heden verschijnende verordenin genblad voor het bezette Nederlandsche gebied bevat een verordening van den rijkscommissaris over arbeidsdelicten van ambtenaren en zekere beëedigde personen. Zij bedreigt tegen het sta ken door ambtenaren en personen, die op grond van eén privaatrechtelijk contract werkzaam zijn bij den Staat, een provincie, een gemeente of een an der publiekrechtelijk lichaam, straffen, die in ernstige gevallen tot tuchthuis of zelfs tot de doodstraf kan gaan. Dezelfde straf wordt bedreigd voor het geval, dat deze personen hun ar beidsprestatie verminderen met de be^ doeling, de volbrenging van taken der autoriteiten te bemoeilijken, te vertra gen of onmogelijk te maken, of dat zij deze bedoeling op andere wijze trachten te verwezenlijken. Deze bepalingen gelden ook voor personen, van wie voor het aan vaarden van hun werkzaamheden de aflegging van een eed of een be lofte wordt verlangd. Daartoe be- hooren vooral ook dokters, tand artsen, dierenartsen, apothekers, apothekers-assistenten en vroed vrouwen. Blijkens de Staatscourant zijn bij besluit van den commisasris-gene- raal voor Bestuur en Justitie van 3 en 6 Mei 1943, onmiddellijk in gaand, ontslagen: A. J. M. van Ier Ven, als burgemeester van Wijk bij Duurstede: mr. L. R. J. Ridder van Rappard, als burgemeester van Go- rinchem; G. C. Bos, als burgemeester vg« Heiloo: mr. A. G. A. Ridder van Rappard, als burgemeester van Olst; J. Bleeker, als burgemeester van Dordrecht; J. B. V. XM. J. van de Mortel, als burgemeester van Noord- wijk; M. C. Siezen, als burgemeester van Vlaardingen. Gisteren werd de Nederlandsche dichter, Frans Bastiaanse, vijf en zeventig jaar. Het is goed wanneer een volk, en zeker een volk, dat in nood verkeert, zijn dichters indachtig Llijft. Want het is in de wereld nog altijd zóó ge steld, dat tenslotte de geest de mate rie overwint. En een land is dubbel in nood, wanneer het zóó in nood is, dat het zijn kunstenaars vergeet. Bastiaanse heeft in een lang en werkzaam leven, dat tot op den dag van heden met dezelfde werkzaam heid voortgezet wordt, de schoonheid van woord en rhythme en de zuiver heid der ontroering gediend. In inne mende bescheidenheid is hij zijn weg gegaan. Hij is een priester, die het witte gewaad van den eenvoud draagt en die de waarheid ervaren heeft van de wijsheid der oude Ro meinen: non clamor, sed amor sonat in aure Dei niet het lawaai maar de liefde vindt weerklank in het oor van God. En hij moge in den gevor derden avond van zijn leven besef fen, dat wat er ook gebeure veel van zijn dichterlijken arbeid zal blijven leven .Zijn gedichten en ik denk hier in het bijzonder aan het kristal-heldere: „Toen kwam het ave-Maria van een stem gestegen" zullen voor alle tijden een bron vor men, waaruit nieuwe rust, nieuwe levensaanvaarding en nieuwe be moediging te putten zijn. De dichter Jacques Bloem heeft in eén van zijn burldels eens gezegd, dat er oogenblikken in zijn leven zijn, waarop hij met verteederinCT denkt aan de groote namen der dichters. Velen onzer, die uit de naargeestig heid dezer wereld een vlucht willen nemen naar de schoonheid, denken als hij, en met dezelfde verteedering, aan de groote namen dier dichters. Zij denken óók aan Frans Bastiaanse. Den afgelegden levensbaan over- sehouwend, kan Bastiaanse tevreden zijn. Want er kwam zegen over zijn hand. H. P. VAN DEN AARDWEG. VERDUISTER GOED. Maan op 15.57, onder 4.42 uur. Zondag: Maan op 17.08, onder 5.06 uur. 19 Mei: Volle maan. NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtingen over het dienstnemen van Nederlandsche Vrijwilliger! bi) de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan vermeid CNF-Pax m Naar wij vernemen, zal te Broek op Langendijk een cultuurschool voor groenten- en bollenteelt worden ge sticht door den rijkstuinbouwconsulent voor Noord-Holland, ir. Rietsema te Hoorn. De school zal gevestigd worden in een der lokalen van het voormalige gemeentehuis van Broek op Langen dijk, en zal uitsluitend toegankelijk zijn voor de beste leerlingen vatl tuinbouwschool. De lessen aan deze school zullen wordengegeven door de leeraren van de Rijkstuinbouwschool te Hoorn. Het ligt in de bedoeling met Septem ber a.s. met het onderwijs te begin nen. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 16 Mei van 11.30 tot 11.45 uur, over dén zender Hilver sum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS, onderwerp: „De les van het fronf J. VINCENT 50 JAAR ORGANIST. Zondag a.s. zal de bekende beiaar dier J. Vincent, die thans in Bussum woont, zijn gouden jubileum als or ganist bij de Hersteld Luth. Gem. te Amsterdam vieren. De heer Vincent heeft zich in den loop der jaren veel bekendheid ver worven als deskundige op het gebied van klokken en klokkenspelen en vele malen is zijn advies gevraagd o..a Voor den Waagtoren te Alkmaar. De heer Vincent heeft vele leerlingen gehad. Een daarvan was beiaardier van het zpeheldenpaonunaent in Den Helder. Qe Nederlandsche vereeni- ging voor volkszang benoemde den heer Vincent tot lid van verdienste voor hetgeen hij deed voor de pro paganda van het Nederlandsche lied. MR. DR. IR. W. A. J. M. WATER SCHOOT VAN DER GRACHT v 70 JAAR. Een Nederlander en geleer de van formaat. Heden, 15 Mei, viert de heer Mr. Dr. Ir. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht uit Bergen, wegens evacuatie te Roermond, oud-inspecteur- generaal der mijnen, zijn 70sten ver jaardag. Afgaande op zijn uiterlijk zou men hem deze zeven kruisjes niet geven, want de jarige is van een frischheid van geest, vitaliteit en be weeglijkheid die' een vijftigjariger hem zou benijden. Van een „otium cum dignitate" heeft hij dan ook nooit wil len weten, want arbeiden beteekent voor hem leven. Zijn intense belang stelling gaat nog uit naar alle actuee- le dingen van den dag, om het even of dat groote technische problemen, of eenvoudige zaken zijn, want hij is een geest van breede wetenschappelijke al lure en van grooten dia>gang tevens. Hij werd op 15 Mei 1873^e Amsterdam geboren en studeerde aan de universi teit aldaar. In 1889 promoveerde hij tot doctor in de rechten en ging zich verder bekwamen aan de bergakademie te Freiburg iB. In 1903 werd hij mijn ingenieur. Later in 1924 benoemde de School of Mimes in Colorado hem tot dr. sch. hon. causa. GEEN BOUW VAN NIEUWE SCHOLEN OF LESLOKALEN. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de Bouwnij verheid heeft aan den secr.-ggn, van het dept. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming medege deeld, dat de Duit :che gevolmachtig de voor de bouwnijverheid geen ont heffing verleent van het bouwverbod van den Rijkscommissaris voor den bouw van nieuwe leslokalen of van een geheel nieuwe school, zoodat dóór den dienst van den wederop bouw de uitvoering van bouwplan nen voor bovenbedoelde werken niet kan worden goedgekeurd. Dezer dagen is de 58-jarige voer man R. G. Konings te Groningen van zijn wagen geslagen, doordat het paard op hol sloeg. Ernstig gewond is de man naar het academisch zieken huis overgebracht en daar overleden. Vrijdagmiddag om half twee is te Bergen op Zoom het zevenjarig dochtertje .van de familie Huisman onder een juist passeerende truck met oplegger terechtgekomen. Eén der achterwielen ging het kind over het lichaam, waardoor het zoodanig werd verwond, dat het kort daarna overleed.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1