He$'s ZWITSAL RQïPQMï "AKKERTJES DEN HELDER. Anna Paulowna. Wieringen. ORT Het Adspiranten-tournooi- te Den Helder. Een laatste woord over de scheidsrechterkwestie. Alkmaar. PREDIKBEURTEN. RADIOPROGRAMMA. „Wie zijn voorgeslacht niet eert, is zijn eigen naam niet v/eerd." De Kwartierstaat. DE WEEK in feiten en fantasieën. „Hij is niet dood STS. ÏÏS»»"" pUDDING PAKJES OP een bon VOOR BABY Steek de SINAASAPPELEN VOOR DE LAGERE SCHOLEN. Met het oog op de komende verdeeling van sinaasappelen aan de leerlingen der lagere scholen voor de plaatsen Den Helder, Huisduinen, Callantsoog (Groote Keaten), Julianadorp en Texel, worden dengenen, die hierbij betrokken zijn en die de belangen der verschillende scho len waarnemen, verzocht zich ten spoedigste in verbinding te stellen met den fruithandel Th. Kroonstuiver, Kei zerstraat 7, Den Helder. HELDER FAVORIET OP DEN TEST AVOND. Ook op den tweeden testavond van de scheidsrechters toonde Helder zich de meerdere van haar tegenstanders. Wel metoen wij hierbij medeodeelen, dat de witte vertegenwoordigers niet over moeilijke vragen te klagen heb ben. Opvallend is het overigens, welke prettige stemming er steeds op derge lijke avonden heerscht. Na den tweeden avond is de stand als volgt: Helder 75 pnt, HRC 57 pnt. Atlas 52 pnt. Watervogels 22H pnt. GEM. LYCEUM. Eindexamens der afdeeling H.B.S. B. Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd: C. Bandt, Chr. van Dongen, M. L. C. Flotat, P. Koorn, M. Lafeber, H. P. van den Maden, F. Walboom. MIDDENSTANDSEXAMEN TE SCHAGEN. Op den derden dag van de te Scha- gen gehouden Middenstandsexamens slaagden o.a. J. S. Roels, R. Seinstra, A. Tielemans, P. P. Sinnige en G, A. de Werk te Den Helder; J. Stark te Texel; C. Timmer en D. Trap te Oosterend (Texel); W. F. Ultee, H. Veenema en F. Visser te Den Burg; H. de Raaf, P. Tijsen, S. A. de Vries en W. J. Wage- maker te Wieringen. J. v. Scheyen te Callantsoog en C. Schrama, J. Schuiling C. F. Sieuwertsj N. A. S. Timmer, J. P. Verbruggen en W. Weigers te Anna Paulowna. DOKEV vertegenwoordigd in het keur korps. Op de Donderdag gehouden oefenavond van de gymn.ver. DOKEV brachten bestuur en leden een hulde in den vorm van een bloemenmand aan hun mede-turn-lid, mej. Im. Spigt, voor haar mooie prestatie op de met Pink steren te Ede gehouden nationale turn- wedstrijden, waar ze de 10de plaats wist te bezetten. Zij is daarmee als eerste dezer vereeniging in het keur corps van het Ned. Gymn. Verbond op genomen. V.V. „Succes". - Woensdagavond hield de V.V. „Succes" in Concordia haar jaarvergadring. De voorzitter opende de vergadering met eenige toepasselijke woorden. Aanwezig waren 28 personen, wat een behoorlijke opkomst genoemd mag worden. De kas heeft een gunsti- gen stand. Er is een batig saldo van 1398,83. Bij monde van den heer D. Oden wordt door de kascommissie ver slag uitgebracht en alles was in orde bevonden. Bestuursverkiezing: Aftre dend zijn C. Duynker, T. Rijkers (bei den herkiesbaar) en S. Blaauboer (niet herkiesbaar), 1 vacature. Gekozen: C. Duynker, T. Rijkers, C. Lont, J. Iede- ma. Verkiezing elftalcommissie. Geko zen: A. Hoogesteger, P. Iedema, A. Bu gel, H. Lont, P. Tijsen en A. Timmer man. Verkiezing kascommissie. Geko zen A. Timmerman, A. Schmiti en J, de Jong; Pzn. Rondvraag. Door diverse spelers worden vragen gesteld aangaan de training e.d. Zij worden door den voorzitter geantwoord. Geslaagd. - Onze plaatsgenoote Jean,- ne Beeker is geslaagd voor het toela tingsexamen tot het Murmellius Gym nasium te Alkmaar. Een Heldersche meneer is een beetje boosi Hij heeft gelezen, dat onze sport- correspondent aldaar naar aanleiding van het adspirantentournooi vr| de v.v. Helder geschreven heeft, dat het zeer gewenscht is, in het vervolg scheids rechters aan te stellen, die voor hun taak berekend zijn. En deze meneer meent, dat door die opmerking er blaam op het geheele scheidsrechter corps geworpen wordt! Dat laatste is natuurlijk gekheid. Als er één of twee fluitisten zijn geweest tijdens dat tournooi, die niet voor hun taak berekend waren, beteekend dat niets voor de anderen en deze behoe ven daardoor niet beleedigd te zijn. 't Zou dus eigenlijk niet de moeite waard zijn, om hier uitvoerig op de scheidsrechterskwestie terug te komen. Maar.... het gaat hier om een adspi rantentournooi, om het spel van de jeugd en daarom is de zaak iets anders. Kijk, we hebben natuurlijk alle maal graag goede scheidsrechters en daaronder verstaan we mannen, die de leiding hebben enweinig flui ten. Maar voor de jeugd moet men fluitisten hebben, die zonder uitzon dering voor hun taak berekend zijn. Zij moeten het spel aanvoelen, zij moe ten weten, wanneer er gefloten wordt, ze zijn.... in de eerste plaats pae- dagogen en zijn in de tweede plaats scheidsrechter, die angstig waken over de spelreglementen. Natuurlijk is het gemakkelijk omte fluiten voor een strafschop, als er een overtreding be gaan wordt in het strafschopgebied. En veel moeilijker is het, om snel te rea- geeren en dan.... niet te fluiten! Daar zijn geen regels voor te geven, hier heeft men te doen met een gevoels kwestie. Laten we de Heldersche kwestie nu verder laten rusten en hopen, dat bij jeugdwedstrijden" scheidsrechters flui ten, die leiding weten te geven aan de jeugd, die haar discipline bij brengen en die haar op rustige wijze kunnen dwingen, om zich neer te leggen bij beslissingen, die misschien wel eens in strijd zijn met het starre regle ment. Heldersche scheidsrechters, niet meer boos zijn. DE KAASMARKT. Er waren 7 fabrieks- en 5 boerensta- pels aan de markt, samen ca. 18.000 kg. We zijn langzamerhand in het drukst van den tijd en de 20.000 kg. lijkt moei lijk te passeeren. Wel een verschil met vroeger! De fabriekskaas was weer in hoofd zaak 20+. Slechts hier en daar werd een klein bijstapeltje 40+ aangetrof fen. Voor beide soorten werd hier als hoogste prijs de maximumprijs ge maakt, 56.— en 43.50. De kwaliteit liet weer te wenschen, hoewel ze in doorsnee wellicht iets beter was dan de vorige week. De keurmeesters eischen lang, droog zuivel, terwijl de bereiders zich nog steeds vasthouden aan het vroeger door veel exporteurs geprefe reerde brossig. De fabriekskaas kon de maximum prijs niet halen. Als hoogste noteering kwam hier aan het bord f 55.50. Dat de belangstelling voor de markt ook afneemt in kringen, waar men dit niet zou hebben verwacht, moge blijken uit het feit, dat er heden slechts zes kaasdragers waren verschenen, terwijl er, volgens den marktmeester op 11 had mogen worden gerekend. Er werden geen T.V.'s uitgedeeld. DERKSEN EN VAN VLIET OP RECORDJACHT TE WIERINGEN. Tijdens het groote wielersportpro gramma, dat Zondagmiddag op de wie lerbaan te Wieringen wordt verwerkt, zullen Jan Derksen en Arie van Vliet een aanval doen op eikaars record. Derksen is namelijk houder van het re cord 1 km staande start en van Vliet heeft de km vliegende start op zijn naam staan. Derksen zal thans een aan val op het record van den Wereldkam pioen doen en deze zal op zijn beurt pogen Derksen's km staande start te verbeteren. De beide sprinters rijden samen in den koppelwedstrijd, waarin o.a. de zeer bekende rijders van Swelm—Verschu ren, Kees Bakker--Piet Evers, Boeijen van der Voort, GroenewegenRem- kes, Van Gent—Deykers en Klink—Arie Vooren zullen starten. Dat het in de zen wedstrijd heet zal toegaan is zeker. Vooral Kees Bakkers-Evers, Klink- Vooren, van Swelm-Verschuren en Boeyenvan der Voort staan zeer „scherp". Voorts wordt een persoonlijke achter volging GroenewegenVan der Voort gereden en zullen Bakker-Evers het in een koppelachtervolging opnemen tegen van Swelm-Verschuren. Klink mag als één van de favorieten worden gezien voor de eigen kracht race over 10 km, terwijl Boeyen in de klassementwed strijd het meeste vertrouwen geniet. Tenslotte zullen Derksen en van Vliet elkaar tevens 'nog bekampen in twee sprints en zoo noodig een „belle" om den winnaar aan te wijzen. ZONDAG 20 JUNI 1943. DEN HELDER. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.), 10.40 u. ds. W. J. F. Meiners van A'dam. Doopsgezinde Gem., 10.45 u. dr. F. Keuning van De Rijp. Oud-Kath. kerk (tijd. Luth. kerk, Weezenstraat). geen dienst. Nederl. Herv. kerk, Wester- xerk, 10.30 u. mej. C. A. Ells. Schuur man. Evang. Palmstraat, 10 u. zang- dienst; 10.30 u. cand. dr. N. v. d. Akker van Weesp. Geref. kerk (Bethel), 10 en 4 u. ds. F. Tollenaar. Evangelisatie Palmstraat, 10.30 en 7.— uur samen komst; 12.15 en 2.30 uur Zondagsschool; Woensdag a.s. 7.30 u. Bijbellezing; Vrij dag a.s. 7.30 u. Zangdienst. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 10 u. ds. Visser, kerkweek samenkomst met koorzang. Zaterdag avond van 89 u. ds. Visser, bidstond voor de kerkweek. Oosterend, 10.30 u. ds. Kok. Waal, 10 u. ds. Salm, kerkdienst v. iedereen. Koog, 10 u. ds. v. 't Hooft, av. I u. ds. Visser, kerkweeksamenkomst. De Cocksdorp, av. 7.30 u. ds. Salm. Den Hoorn, 10.30 u. ds. Wesseldijk. Oudeschild, 10 u. ds. Tlnholt. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, 10.30 u. ds. Knot. Geref. Kerk. Den Burg, 10 u. cand. Pos; av. 7.30 ds v. d. Leer. Oosterend, 10 u. ds. v. d. Leer; nam. 3 uur cand. Pos. Geref. Kerk H.v. Oosterend, 10.30 en 3.30 u. ds. v. d. Plas. Ned. Herv. Gem. Schagen, 10 u. ds. Kapteyn. Aartswoud, 10.30 u. ds. Kreb. Haringhuizen, 8 u. ds. v. Biemen. Koedijk, 10 u. cand. Nieuwkerk (op beroep.) Noordscharwoude, 8 u. zendeling de Neef. Warmenhuizen, geen dienst. N.-Niedorp, 10 u. ds. Koole. Heerhugowaard, geen dienst. Veenhuizen, geen dienst. Oude-Niedorp, geen dienst. Wieringerwaard, 10.30 u. de heer Kalis Anna-Paulowna, 7.30 u. gem.avond. Oosterland, 10.30 u. ds. v. Beek. Westerland, 7.30 u. ds. v. Beek. Broek op Langendijk, 10 u. zendeling de Neef, 7 uur ds. Koole. Middenmeer, 10 u. ds. Meijer Drees. jeugddienst. Eenigenburg, 10.30 u. ds. Witkop. Oudesluis, 3 u. ds. Witkop. Doopsgez. Gem. Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, 10.30 u. dienst. Broek op Langendijk, 10 u. ds, Mllatz (van IJmuiden.) Hippolytushoef, 7.30 u. nlej. M. v. Ha mel, hulppredikante te Alkmaar; 24 Juni jongerenkring. Geref. Kerk. Schagen, 10 u. ds. J. v. d. Mije, 2.30 u. cand. G. D. L. Brederveld (hulpprediker te Spijk.) Kolhorn, 10 u. cand. Brederveld, 3 u. ds. v. d. Mije. Heerhugowaard, 10 en 3 u. ds. B. Rich ters. Noordscharwoude, 10 en 4 u. preek- lezen. Broek op Langendijk, 10 en 3 u. de heer Haaksma (van Harlingen.) Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk, 10 en 3 u. lees- dienst. Evangelisatie. Schagen, 10.15 en 3 u. de heer v. Hel den. Breezand, 10 en 3.30 u. te heer Boon. ZONDAG 20 JUNI. Nieuws: 9.—, 12.—, 19.— en 22.— uur. HILV. I, 414,4 M. 7.30 Oude vertrouwde wijsjes (gr.) 8.— De zin van het boer zijn 8.15 Progr.-overz. 8.30 Ochtendklanken (gr.) 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10. - Als de zomerzonne stil staat. 11.Chami- nade progr. 11.30 De stem der SS. 1140 Marschen (gr.) 11.50 Neerlands stem van het front. 12.— BNO: Act. praatje. 12.15 Ned. Kamerkoor en gr. 12.45 Als lk 't voor 't zeggen had. 13.— Vlooi, cello en piano. 13.30 De Schijnwerper. 13.— Het Omroep Symph. Orkest (opn.) 15.15 Het wekelijk- sche luisterspel: „Operette op tournee. 18.— Sollstenconcert. 16.30 Banpi Balogh en zijn Hongaarsch orkest. 17.— Het Zon dagmiddagcabaret. 17.30 De Melodisten, solist en de Tien Vroolijke meisjes. 18.15 Nederl. Volksklanken (opn.) 19.10 BNO: Spiegel van den dag. 19.15 Sport van den dag. 19.30 Zomer in Europa, klankbeeld 20.15 Het Riele Queling kwartet. 20.45 Zo- mercabaret „De Jonge Nederlanders." 22. BNO: Act. beschouwing. HILV. II. 10.— Oodsd. uitz. 11.— Zondag- ochtendc. en sol. (gr.) 12.— BNO: act. praatje. 12.15 Pittige melodietjes (gr.) 13.00 Toespr. G. J. Zwertbroek. 13.15 Af wisselend ernst en luim (gr.). 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gevar. Zondagm.concert van Beethoven (gr.) 16.20 Licht orkest- concert (gr.) 17.30 Thans.... Hans (opn.) 18.— Pianospel (opn.) 18.15 Zie Hilversum I. 19.10 Op den dansvloer (gr.) 20.10 Zoeklicht, Zondagavondgesprek. 20 15 Amusementsorkest (opn.) 21.— Licht klassiek conc. (gr.) 21.45 Avondwijding. 22.00 B.N.O act. beschouwing. MAANDAG 21 JUNI. Nieuws: 7.—, 8—, 12.45, 16.45, 19.—, 22.—. HILV. I, 414 M. 6.45 Herman Schiften helm, accordeon (gr.) 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.15 Goeden morgen (gr.) 710 Sportnieuws. 7.50 Programma-o verzichi 8.10 Var. morgenklanken (gr.) (8.45—8 50 voor de huisvrouw). 9.00 Godsd. uitz. 9.15 Orgelconcert. 9.45 Vrouwen zingen (gr.) 10.15 Uit de eerste Baedeker (III). 10.30 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch orkest II.00 voor de kleuters. 1.30 Pianovoordr 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman 13.00 Land en volk brengt13.05 Gei', v. Krevelen en zijn orkest en gr.1. 14.00 Sted. orkest van Maastricht. 15.00 Godsd uitz. 15.15 Elck wat wils, 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Amusementsorkest en solist 18.00 B.N.O. Friesch praatje. 18.05 Sym- phonie-orkest (gr.) 18.15 Midzomer- Zonnewende. 18.35 Mldsommervaka (gr.i 18.45 Politiek weekpraatje. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Viool en cello. 19.55 Derde acte van de opera „Die Meister- singer von Nilrnberg". HILVERSUM II. 17.30 Operette „Fri::- derike" (opn.) 18.— Minuten van groote verscheidenheid (gr.). 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Feest in het dierenrijk (gr.) 20.15 Germaansch en Romeinsch Recht, voordracht. 20.30 Het Omroepor kest en soliste (opn.) 21.15 Dick Wille- brandts. 21.45 Avondwijding. 22.00 Act. beschouwing. Hippolytushoef, 10 u. de heer C. N Graaff. Den Oever (Kapel), 10 u. de heer O. Deen. Sehagerbrug (in de Herv. kerk), 2.30 u. de heer E. L. de Witt. Sehagerbrug (Maandagavond), 7.30 u bijeenk. Chr. Jongelingsver. Wieringerwaard (zaal Breed) 10.30 u., de heer E. L. de Witt. Bergen (E.V. Maranatha), 10.30 u. ds. L. Nieuwpoort (van Haarlem). Vrije Ev. Geref. Gem. Alkmaar, Doelenstr. 3, 10 en 8 u. ds. J. J. Ruys. Warmenhuizen, Fuik 1, 4.15 u. ds. J. Ruys. Oud.-Geref. Gem.. Den Oever (kapel): Dinsdag 22 Juni, 7.30 u., ds. Kramp uit Grafhorst. IV. EEN andere methode om de afstam ming na te gaan is om met zich zelf te beginnen. Daaronder volgen op één lijn de ouders, vervolgens de grootouders, dan de betovergroot ouders enz. Broers en zusters worden hierop niet vermeld. Het resultaat, dat men aldus verkrijgt, wordt een „kwartierstaat" genoemd. De kwartierstaat krijgt den vorm van een pyramide en als we maar genoeg voorouders kunnen vinden, zal de moei lijkheid zich voordoen, dat, evenals bij het samenstellen van een stamboom, we een papier moeten gaan gebruiken van een onhandig groot formaat. Dit heeft den bekenden sibbekundige Dr. Stefon Kekule von Stradonitz er toe ge bracht een systeem in te voeren, dat de mogelijkheid schept den kwartierstaat ook in lijstvorm samen te stellen, welk systeem thans algemeen gebruikt wordt. Hierbij krijgt degene van wie de staat uitgaat, de zoogenaamde j,kwartier- oiager" het Arabische cijfer 1, zijn ouders 2 en 3, zijn grootouders van va derszijde 4 en 5, van moeder zijde 6 en 7 enz. Tot een van de prettigste herinne ringen uit m'n (helaas voorbije!) jeugd behoort het zoeken van alikru- ken. Als den dag van gisteren weet ik me nog te herinneren, dat we er op de vrije Woensdag- en Zaterdag middagen op uit pleegden te gaan met ons vieren, heel naar 't „onster felijk Kuitjeteneinde aldaar het gebenedijde godenvoedsel te bemach tigen. Alikruken de kleine diertjes, bescheiden levend in hun slakken huisje, die reeds in onze dagèn als een delicatesse zonder weerga golden. Het scheelde doorgaans niet veel, of we hadden het gedierte in rauwen toestand geconsumeerd. We zochten een emmer vol. en brachten onze moeders tot wanhoop met de drin gende verzoeken om ze direct te koken, te bezouten en bepeperen. Daarna aten we een paar pond op en de rest werd uitgevent a raison van één cent per kroesje. Als U een goede memorie bezit, zult U zich onzen roep nog herinneren: „Kruuk .kruuk kruuk a a a a likryken! Ze stin ken niet, maar ze r u u u ken!" Weet U nog Natuurlijk weet U het nog. Ten slotte bent U O O K Nieuwedieper. Vele jaren misten wij de alikruuk op de tafel. Verdrongen was zij door schol en scltar, mossel en poon. Ze leefde nog wel, was waarlijk niet dood. doch voerde een vergeten be staan als non-activist ergens in de binnenlanden van 't Kuitje of daar omtrent. De schol en de schar, de poon en de mossel hebben ons echter ver raden. Ze hebben ons wreedelijk in den steek gelaten en zie een groep psychologisch ingestelde Jutters heeft thans een wijs en lofwaardig be- Muit genomen: ze zijn naar de ali kruuk gegaan en hebben haar ge vraagd weer te willen paradeeren op üe "'euwedieper tafels. Ei. ze heeft niet geweigerd! Was direct solidair. Ze zijn er weer de alikruken. Ziltig en hartig. Met alle geuren van de zee er om heen waaiende en gearo matiseerd als het fijnste zeebanket. Wij, kenners van de alikruuk, kennen haar waarde. Weten dat zij tot het beste, fijnste en meest delicieuze be hoort, dat de zee ons schenkt. En dat tegen neen, nie tegen één cent een kroes, beste lezer. Ook in dit op zicht paste de alikruuk zich aan. Thans schaft men haar aan, heel mo dern, per p o n dt en een pond kost U enkele dubbeltjes. De alikruuk is dus in zeker opzicht uit het plebejisch en proletarisch milieu vandaan ge rukt en met één slag geplaatst in de rijen van de superieure vischsoorten Hopen we, dat deze plotselooze pro motie haar niet naar den kop stijgt en de plichten doet verzaken, die var, haar geëischt worden. Juist nü! Van de week waren we allen ver eend om de alikruuk. thuis. Mijn tante uit Haarlem, die van de Kle verlaan, weet U, kwam binnen en trok haar neus op. En ze zei: „Nee lui het stinkt hier gewoon!" Ze kende het gedierte niet en ze heeft vele malen haar neusje opgehaald. Vooral toen we haar toondendat men deze diertjes met een speld in de wijde wereld brengt en dat men het lekkerste deel van iedere alikruuk de alleszeggende en volmaakt Neder landsche betiteling gaf van „str..tje" Voor welk eenigszins onkrantelijk woord ik overigens reken op uw ver ontschuldiging, waarde lezer Pes Zondags pleegt het Casino veelvuldig een schare bezoekers te herbergen, die in staat gesteld wordt door de altijd parate Casino-directie een behoorlijk stuk tooneel, muziek e.d. te aanschouwen. Dat is een lof felijk streven in een tijd, dat met zooveel andere goede zaken ook hel tooneel in Nieuwediep mondjesmaat verstrekt wordt. Het is echter merk waardig te zien dat onze slechte tooneelmanieren sedert het uitbreken van den oorlog nog niets van hun on- hebbelijken inslag ingeboet hebben. Het viel ons steeds weer op, ijat men, nadat men plaatsen besproken heeft stelselmatig om 1 minuut vóór het be gin der voorstelling pleegt te ver schijnen. Reden: we hebben TOCH besproken plaatsen. Inderdaad men heeft besprö- ken plaatsen! En dat geeft dan het recht dat men mag komen, als de voorsteling op te beginnen staat en men noodzakelijkerwijze de reeds aanwezige bezoekers op ernstige wijze lastig moet vallen. Zie, dat zijn de onhoffelijke kanten aan ons thea terpubliek. Het is echter een bijster onsympathieke kant en ik kan u de verzekering geven, dat de bezoekende gezelschappen er meermalen hun ergernis en 1 verwondering (om, geen ander woord te gebruiken over uitgesproken hebben. A.s. Zondag concentreert Dick Wil- lebrandts. Een groot deel van ie Casino-zaal is besproken. Zal men thans weer om 1 of 2 minuten vóór den vastgestelden tijd arriveeren Laqt men nu eindelijk eens z'n ver stand gebruiken en inzien dat het toch waarlijk geen moeite kost 5 mi nuten eerder te komen. Men doet er letterlijk alle instanties een plezier mee. Het gezelschap, uw buurman n a a s t u en de Casino-directie mst personeel, die u groote moeilijkheden helpt ontlasten aoor even eerder te komen. Is het mogelijk dat deze conssessie van Koning Publiek ge vraagd wordt? Wij wanhopen niet. De twee laatste dagen voor Pinksteren was het een opvallend verschijnsel, dat zoovee ex- en oud- iutters den weg naar het noorden insloegen, teneinde enkele dagen door te brengen in de stad aan het Mars diep. Dat was merkwaardig. Het toonde weer eens. dat men de Jutterij niet vergeten kan en wil. Dat ze blijft trekken, dat er een magneet schuilt in Nieuwediep, aan welker magische kracht men zich niet te onttrekken weet. Het doet goed dit te mogen consta- teeren. Het doet 't Jutter-hart goed steeds opnieuw te moeten vaststel len, dat onze veste niet vergeten wordt, doch, integendeel punt van aantrekking blijft voor al diegenen die haar eens met een groote liefde liefhadden. Zoo zal het blijven. Zoo zal straks ieder terugkeeren, die ook thans nog in de groote ver strooiing leeft en hunkert naar den dag eindelijk voorgoed den weg noordwaarts in te slaan. Dat het spoedig moge zijn, zeer spoedig! Tevens wordt iedere reeks van voor ouders van dezelfde graad („parentatie" genoemd) aangeduid met een Romeinsch cijfer. 112 is dus de vader, 113 de moeder, III5 grootmoeder van vaderzijde, IV15 moe ders grootmoeder van moederszijde. Er zij nog opgemerkt, dat behalve de kwartierdrager, die natuurlijk manne lijk of vrouwelijk kan zijn, alle mannen een even- alle vrouwen 1 een oneven nummer hebben. Vooral de kwartierstaat toont ons aan hoevele families wij zij het dikwijls ook in verren graad geparenteerd zijn. Erfelijkheid. Studie van de sibbetafel en vooral ook van den kwartierstaat is bijzonder be langrijk voor het nagaan der erfelijk heid van geestelijke en lichamelijke eigenschappen en het is o.a. de Land stand geweest, die dit zeer goed heeft ingezien en derhalve een afdeeling „Sibbe en Erf" heeft gesticht. We mogen niet nalaten op deze af deeling te wijzen, die naast het ver strekken van hulp aan de beoefenaren der Sibbekunde zich ten doel stelt voor de boerenbevolking een soort uit gebreide „burgerlijke stand" in te richten. Het adres der afdeeling is: Leeuwen dalestraat 27, Haarlem. Het Nederlandsch Verbond voor Sib bekunde, Willemstraat 47, Den Haag. waarmee „Sibbe en Erf" samenwerkt doet hetzelfde, maar zijn arbeidsgebied beperkt zich niet tot den boerenstand, doch omvat de geheele Nederlandsche bevolking. Na deze uiteenzettingen zal het woord Sibbekunde, hoewel een echt Neder- lendsch woord en in Friesland en Twente nog in gebruik gebleven toch geen buitennissigen klank meer hebben Men zal zelfs zien hoe aangenaam het beoefenen der Sibbekunde in werkelijk heid is. Wie er mee begint, zal niet rus ten voor hij zijn voorgeslacht .ontdekt" heeft en hij zal de waarheid erkennen: Wie zijn voorgeslacht niet eert is zijn eigen naam niet weert. DE NIEUWE POSTZEGEL VAN Th CENT. Op den nieuwen briefzegel - den meest gebruikten - komt thans de beeltenis van Michiel Adriaanszoon de Ruyter voor en het is geen wonder, dat onze gedachten juist in dezen tijd naar de groote man nen van het verleden gaan Zij hebben ons land tot een natie van den eersten rang in Europa gemaakt. Zij streden voor hun land toen het vaderland hen noodig had en zetten daarvoor alle per soonlijke belangen terzijde. Toen De Ruyter op zijn 45e jaar zijn welverdiende rust wilde nemen, deed het vaderland een beroep op hem en zoo vingen er voor hem nog een vler-en- twintig tal jaren aan, waarin hij tot de grootsten onder 's werelds zeehelden kon worden gerekend. Zijn grafzerk vermeldt zijn helden daden Hij was wat Gerard Brandt van hem schreef „het roer der vloot, de arm waar God door stree". Wanneer wij zijn beeltenis op den nieuwen zegel aanschouwen, mogen wij ons voornemen, naar zijn voorbeeld ons vaderland te leiden naar de toekomst welke slechts door onze trouw aan het vaderland gewaarborgd zal zijn. Wie slordig op zijn bonnen is Slaat met één been in de gevangenis, OFFICIEELE MBDEDfgg1® gemeentelijke^distribiix Kring Den Helder. Aanvragen van '<*°«nenb°"°e"nen. Personen, die drin.®®nfamUienaam be- bon behoeven en wier worden in gint met de letters M t/m Si wo de gelegenheid 8este' Dinsdag 22 Juni op Maandag 21 Juni of Dlnsaa;5 Dinsdag a.s. en te Anna Paulowna op t# 22 Juni a.s. een aanvraagform halen en In te die"®* anVraag hebben Zij, die reeds een aanvra 6^^ ingediend, waarop nogg opnieuw is ontvangen, behoeven aan te vragen. Omwisseling textlelkaarten zde en Tegelijk met de ""g'^ddelen1 ^ste kaarten voor voedingsmiddel periode zal gelegenheid worden gege ven de persoonlijke textlelkaarten zo en/of 3de serie waaraas gebruikte punten in on tegen toestand bevinden, te ruilen tege nieuwe speciale punten en ^43. Den Helder v. 21 t/m. 25 ^3 Anna Paulowna op Dinsdag 29 Breezand op Woensdag 30 Juni 1943 Julianadorp op DontierdaglJuiilS43; Groote Keeten op Vrijdag 2 Juli 19 (Gerp. Callantsoog) „,(line Na 10 Juli 1943 bestaat voor omruiling der kaarten geen gelegenheid meer Eveneens kunnen »P«! vergunningen en/of m®cW;lg g?^npm(4 strekt na 11 April 1943, in tijdvak bij den distributiedienst worden ingeleverd ter eventueele verkrijging van nieuwe punten, enz. De aanvraag hiervoor dient te ge schieden met een aanyMagformuh" MD 333-06, welke formulieren vooral bij de kantoren van den distributie- dienst kunnen worden afgehaald. Uitreiking van levensmiddelenkaarten, toeslagkaarten voor houders van l - inlegvellen, omwisseling textlelkaarten 2e en 3e serie tegen T-punten. Oudeschild op Woensdag 23 Juni as. in de O.L. School van 9—10 uur Wijk is. No. 1 t/m 19, het dorp met no. 1 t/m 4i 10—11 uur Wijk S, No. 20 t/m 32, het dorp met no. 42 t/m 66. 11-12 uur Wijk.8, no. 33 en hooger, het dorp 67 t/m 78. 12—12..0 uur voor het dorp met no. 79 t/m 14 23 uur voor het dorp met no. 95 t/m 155. 34 uur voor het dorp met no. 156 t/m 221. 4—5 uur voor het dorp met no. 222 t/m 348. 5—5.30 uur voor het dorp m. no. 349 en hooger. Medegebracht dienen te worden al.e stamkaarten va« het gezin, alsmede de bijbehoorende inlegvellen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Zeer belangrijke formulieren voor grossiers. In aansluiting op hetgeen is medege deeld over het afhalen van formulieren door detaillisten wordt ihans bekend ge maakt, dat ook grossiers in kruideniers waren op door de Plaatselijke Distribu tiediensten bekend te maken dagen der gelijke formulieren bij deze dlenstvn moeten afhalen. De grossiers dienen de formulieren in hun eigen belang b i n- nen drie dagen na ontvangst vol ledig ingevuld en onderteekend weder bij den distributiedienst in te leveren. Bij niet of te laat inleveren bestaat -ie mogelijkheid, dat zij geen toewijzingen meer zullen ontvangen. Het heeft geen zin in zake deze aangelegenheid aan het Centraal Distributiekantoor te schrijven of een persoonlijk bezoek af te leggen Eventueele brieven zulleh niet worden beantwoord. Vervallen zittingen P.B.H. Deneken. I. v. m. de benoeming van een P. B. H. te Wormerveer zijn m. i. v. 18 Juni a.s. de zittingen van P. B. H. Deneken ie Wormer en Krommenie vervallen. Papiertouw voor koolzaad. Voor de landbouwers, die het door hen te oogsten koolzaad niet met een graa.i- maaier-zelfbinder maaien, wordt papier- touw beschikbaar gesteld. Van Vrijdag 18 Juni a.s. af zijn aanvraagformulieren bij den P. B. H. verkrijgbaar. Den land bouwers wordt verzocht zoo spoedig mogelijk de volledig ingevulde aan vraagformulieren bij den P. B. H. in te leveren zoodat tijdig de aankoopvergun ning in hun bezit is. Schapeulevering. Ter bevordering van een geregelder aanvoer kunnen voortaan weer iedere week schapen worden geleverd op ai.e veemarkten in Noord-Holland. INLEVERING SINAASAPPELBONNEN. In verband met de beschikbaarstelling van sinaasappelen op de bonnen „Reserve 4-35" met rooden opdruk, zullen detail listen van sinaasappelen in stadsgebied worden voorzien door tusschenkomst var. de plaatselijke verdeelingskantoren van t Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Zij dienen de bonnen, welke zij bij den ver koop der sinaasappelen van hun klanten hebben ontvangen, voor 17 Juli a.s. bij de plaatselijke verdeeiingskantoren in l* leveren,, Inlichtihgenplicht voor fabrikanten van industrieele producten. In de Staatscourant van 11 Juni 1943 ls afgekondigd het uitvoeringsvoorschrift v h. prij svormingsbesluit „inlichtingen fabri kanten van industrieele producten nr. 1" waarin de fabrikanten van a. zeepvervangende wasch-, reinigings- en schuurmiddelen b. overige schuurmiddelen c. poetsmiddelen d. zoetstoffen en verzoetingsmiddelen e. artikelen vervaardigd uit ledervervan- gende stoffen f. vitaminepreparaten verplicht worden tot het geven van tn lichtingen Deze inlichtingen moeten wor den gegeven ten aanzien van die goederen welke op jiet tijdstip van het in werking treden van dit voorschrift door de fabri kanten in den handel gebracht worden binnen een maand na dit tijdstip en ten aanzien van goederen, welke na genoemd tijdstip voor het eerst x>f opnieuw in den handel worden gebracht voordat dit plaa-s vindt. Bedoelde inlichtingen moeten eveneens worden verstrekt voordat de prijzen ~T menstellingen, verpakkingen of me'rktn van de goederen worden gewijzigd. Onder f rikanten worden mede verstaan dege nen, die genoemde goederen van derden betrekken en deze onder eigen naam merk of verpakking ten verkoop aanbie.' De inlichtingen moeten worden verstrekt OP formulieren, welke voor de belang- den H?e„en, koste!,°°s verkrijgbaar zijn bij den dienst van den gemachtigde voor de prijzen voor zoover het betreft de goederen welke onder a, b, c en d genoemd ziir- he4 Rijksbureau voor huiden en ledei preparaten.'Sn V°°r d* e Bereidingsproducten soepen en sausen. Handelaren in producten ter bereid l'nv van soepen en sausen die deze hebben afgeleverd tegen in ontvargstnT ming van de Industrietoewijzingen wlïïl het hoofdbedrijfschap voor Akkerhui De groote boerderij van den Tj. Wessterhoek aan dén Zuiderweg fe Hoogkerk is gister door den bliksem getroffen en tot den grond toe af brand. Het aangrenzende woonhuis is gespaard gebleven, doch bekwam zeer veel waterschade. - Z.H. de Paus heeft denpresident van het Groot Seminarie van het Bis dom Den Bosch, den hoogeerwaarden heer A. van der Meyden, tot geheim kamerheer benoemd. Op Uw tollstzeepbon kunt U nog Adelaar-Kinderieep J: krijgen van oude kwaliteit! ADELAAR-PRODUCT PRIMA! KINDERPOEDER Vocht absorbeerend verkoelend en gene zend en voor baby's huidje onmisbaar. Wie gebruiken d'r allemaal ROER-OM? Ziet Uzooveel vingers? Mina Bakgraag ook! Zóó populair zijn die pakjes ROER-OM gewor den. Verwondert het U soms? Mina niet! Ja, waarom? Als er AKKERTJES z(jn, die de pijnlijke boelen verbreken, het hoofd weer helder maken binnen een kwartier. Heb ze dus daarom altijd bi) de hand. Nederland**A- Pjjns*ille>r Is dat wolk van 'n kind? Ken paar Nutricia-bis- cuitjes en dadelijk hebt een heerlijke voedzame Pap voor Baby klaar (zoet yan zichzelt). (Op de Beschuitbon) Hoofdred.; a n hoofdred.: H t>' JJonker (afw.)5 plv. Tj- N. Adema »L ,Aardweg; Buttenl.: Klomp; Sport'i Deiï' en Prov.: D. A. allen te Alkmaar- t.c» 13Z,: J- Werkman, 6'len te Alkmaar- J' Werkn v»n Kampen dLi S ?S*nleuw»: C. Boogaard, Alkmaa^ Advertcntles:

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2