DAGBLAD VOOR o«2 vd.ï rs.»s ss sis sffzssszssrs - Eindelooze vruchtbare vlakten wachten op bebouwing. heldersche editie. SEKENDMAK/NG Korps Motordienst en 13 en 14 RI opgeroepen. Oproepdata 5, 6, 8 en 9 Juli. den Niederlandcn De wereld in weinig woorden Japan in nieuwe oorlogsfaze. Aanvulling Wetboek van Strafrecht. Gezond rechtsgevoel boven den letter der wet. Aanval op convooi bij Scheveningen. 9 vliegtuigen neergeschoten. Bekendmaking. GENERALKOMMISSAR SCHMIDT Groeten naar vrijwilligers aan 't Oostfront. de eerste roode kool aan de veiling te broek op langenduk. Boerenleider Roskam roept duizenden vrijwilligers op. Terug naar het land. Bij den dood van een voorvechter. STADSNIEUWS. AVONDGEBED 25 d" doodleuk aan een ander. De officier van justitie achtte het nood zakelijk tegen dergelijke praktijken streng op te treden, daar zij den laat sten tijd steeds meer voorkomen. Hij eischte vier maanden gevangenisstraf. Mr. Krabbe wenschte omtrent verdach te nader ingelicht te worden en stelde stukken in handen van den rechter commissaris, ter verkrijging van een voorlichtingsrapport. - I ,1. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderschc Idltie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 29 JUNI 1943. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 148. 2 pagina'». Hoofdredacteur: A. r. jonker, Alkmaar. (Afw-) Deze Conrant verschijnt dagelijka. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bjj contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. bekendmaking "anVr? VVe^macitbefïhSaSf^^en NiSe 'ndc' Nederlandsche weermacht, worden bij deze roepen: van de voormalige voor aanmelding opge- i wedwlPerT.r' Tf lich meIde" telkens tusschen 8 en 12 uur in het „Wehrmachtlager te Amersfoort, Zonnebloemstraat: deelen! PerS°neel Van het korps Motordienst en zijn oorlogsonder- Degenen, die geboren zjjn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en w ler namen beginnen met de letters M tot en met Z op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zjjn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 3 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: j Personeel van het 13e regiment infanterie en zijn oor- Iogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 6 Juli 1943. Het personeel van het 14e regiment infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1915 op 9 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits papieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmis baarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven, De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K LE E D IN G. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet reke nen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Sedert het begin van den oorlog tot nu toe hebben Italiaansche duik- booten 210 vijandelijke oorlogs- en koopvaardijschepen in den grond ge boord. Tot Roemeensch gezant in Berlijn i» benoemd Generaal Jon Gheorghe. De nieuwe gezant was tot dusver mi litair'attaché van Roemenië te Berlijn. De bekende Noorsche dichter en schrijver Knut Hamsun is op zijn te rugreis van het internationale journa listencongres te Weenen door den Füh- rer ontvangen. De Paus heeft den aartsbisschop van Messina, Mgr. Prino, een telegram gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn diep leedwezen over de verwoes ting van den Dom van Messina door de Engelsch-Amerikaansche vliegers. De onder Anglo-Amerikaanschen druk tot stand gekomen overeenstem ming tusschen de Gaulle en Giraud heeft, volgens de C. D., ten gevolge ge had, dat omstreeks 120 Fransche gene raals in Noord-Afrika aan den dijk ge zet zullen worden. Vermoedelijk heeft Giraud, teneinde het opperbevel in han den te kunnen krijgen, deze „zuive ring" als een concessie aan de Gaulle moeten doorvoeren. De Ankara-Express is op tachtig km. afstand van de Turksche hoofd stad ontspoord; de locomotief en eenige wagens liepen uit de rails. Er moet een aantal slachtoffers te betreuren zijn, doch het juiste aantal daarvan staat nog niet vast. DESERTIE IN HET AMERIKAANSCHE LEGER. Het „Federal Bureau of Investiga- tion" te New-York deelt mede, dat tot dusver 171.642 gevallen van desertie in het Amerikaahsche leger zijn voorge komen. .Grenadier»", «en werk ran Wlll Tschach op de groote Duitsche Kunst tentoonstelling In het „Haus der Deut- schen Kunst" te München Hoffmann-Stapf-P»x m In het afgeloopen jaar hebben de Ja- pansche strijdkrachten de verbouwing van alle belangrijke steunpunten in Oost-Azië tot onneembare vestingen voltooid. Japan is bereid, vandaar uit een nieuw stadium van den oorlog te gen zijn vijanden te beginnen, zoo ver klaarde generaal-majoor Nakao Jahagi, chef der afdeeling legerpers van het Japansche hoofdkwartier op een door een blad te Kyoto georganiseerde ver gadering. Jahagi gaf als zijn meening te ken nen, dat de vijandelijkheden in den Stil len Oceaan thans den vorm van lucht gevechten tusschen vloten van vliegtui gen zouden aannemen, die van steun punten te land uit zouden opereeren. Deze gevechten zouden gepaard gaan met botsingen tusschen vldotstrijd- krachten en met aanvallen op het ver keer ter zee. Diegene zal overwinnaar zijn, zoo zeide Jahagi, die de superiori teit in de lucht behoudt en daarbij de controle over den Oceaan uitoefent. Jahagi wees vervolgens op de bescher ming, die de Japansche wapens verlee nen aan het Grootoostaziatische gebied van welstand. Reeds is in geheel Oost- Azië een militaire positie van onover winnelijke kracht opgebouwd. Practisch is het geheele uitgestrekte gebied, dat door Japan bezet is, met inbegrip van de talrijke eilanden in den Sti'len Oceaan, thans reeds bedekt met onneembare steunpunten te land. Men kan rustig zeggen, dat alle voorbereidingen grondig genoeg voltooid zijn om in een nieuwe faze van den oorlog te kunnen treden. LEIDER VAN TERREURBENDE DOODGESCHOTEN. De leider eener terreurbende te Sofia, waarvan de leden onlangs gegrepen zijn, is gisterochtend door de politie doodgeschoten toen hij zich tegen zijn arrestatie verzette. Hij was een berucht communist en terrorist, die onder den naam Michael Stiogoff aan den Spaan- schen burgeroorlog heeft deelgenomen. De door hem geleide bende had zich ten doel gesteld Bulgaarsche burgers in Sofia te vermoorden. In het gisteren verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van het Deoartement van Justitie betreffende de toepasselijkheid van wettelijke straf- b6Daarin wordt bepaald, dat aan het eerste lid van artikel 1 van het Wet boek van Strafrecht een tweede volzin wordt toegevoegd, luidende: Valt een feit niet onder den tekst doch wel onder de grondgedachte van een wettelijke .trafbepalingzool» de strafbepaling toepasselijk, indien het feit naar gezond rechtsgevoel straf- Het besluit is gisteren in werking ge treden. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Juni. Het opperbevel van de weermacht maat bekend: Plaatselijke aanvallen van den vijand in het gebied ten oosten van Demi- doff en bij Welikije Loeki werden af geslagen. Aan de overige sectoren van het oostelijke front verliep de dag over het algemeen rustig. Aanvallen overdag en des nachts van de lucht macht waren gericht op spoorwegdoe len in het achterwaartsche gebied van den vijand. In de namiddaguren van 27 Jnnl viel een formatie van 80 Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen een Duitsch konvooi in de wateren van Scheveningen aan. De vijandelijke formatie werd verspreid en 9 vlieg tuigen werden neergeschoten. Het konvooi is met geringe schade zijn haven van bestemming binnenge- loopen. De Wehrmachtbefehlshaber in Ne derland maakt bekend: De talrijke malen dat de laatste da gen vijandelijke vliegtuigen worden neergeschoten, geven aanleiding er op nieuw dringend op te wijzen, dat het de burgerbevolking ten strengste ver boden is de piek te betreden, waar vliegtuigen zijn neergestort, of eeni- gerlei voorwerpen, die tot het neerge storte vliegtuig of de leden der be manning behoordhebben, mede te ne men. Overtredingen worden zwaar ge straft. De posten hebben strenge in structie elke overtreding door gebruik van wapenen te verhinderen. De persdienst van den Nederland- schen Omroep deelt mede, dat fami lieleden en kennissen van Nederland- sche Oostfrontstrijders binnenkort weer in de gelegenheid worden, ge steld vla de radio groeten naar hun verwanten aan het Oostfront te zen den. Aanmeldingen hiervoor worden zoo spoedig mogelijk ingewacht bij de af deeling Pers en Propaganda van den Nederl. Omroep, Schuttersweg 8 te Hilversum, waarna men zoo spoedig mogelijk een oproep ontvangt. De op name van deze' groeten is vastgesteld op 11 Juli a.s. Bij de aanmelding dient men te ver melden hoeveel personen willen spre ken en tevens den rang en den naam van den bedoelden Oostfrontstrijder en het wapen (SS., Ned. Legioen, N.S. K.K. enz.), waartoe hij behoort. DAVIS AFGETREDEN. President Roosevelt heeft de ontslag aanvrage van den gevolmachtigde voor de levensmiddelenvoorziening in oor logstijd, Chester Davis, aanvaard en Marvin Jones tot 'zijn opvolger aange- (Foto Stapf—CNF—Pax) Aan de veiling van de Lange- dijker Groenten Centrale werd jj heden de eerste roode kool aan gevoerd door den heer J. Tamis 't van St. Pancras. WAARSCHUWINGSDIENST AARD APPELZIEKTE In het etmaal van Donderdagavond 24 tot Vrijdagavond 25 Juni is de weersgesteldheid in De Streek tusschen Hoorn en Enkhuizen kritiek geweest voor het optreden van aardappel ziekte. STAKING IN CHRIJSLER-FABRIEK. Maandag is de eerste staking na de aanneming der antistakingswet in de V. S. uitgebroken. 2200 leden van de Ver. Automobielarbeiders Vakvereeni- ging van de Chrijsler fabriek te High- lan" Park (Michigan) zijn in staking ge gaan en hebben zoodoende de productie van geschut, pantserwagens, vliegtuigen en vrachtauto's tot stilstand gebracht. EEN MINIATUUR-BOTERFABRIEK IN HUIS. Twintig verdachten zullen terecht staan. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. - De Cen trale Controle Dienst heeft onlangs in Weesp een geval van clandestien karnen ontdekt, welke ontdekking een einde heeft gemaakt aan een belangrijke frau duleuze boterbereiding. In het huis van een melkslijter werd zooveel gevonden, dat een uitgebreider onderzoek werd ingesteld. Dit bracht bezwarende zaken voor de betrokkenen aan het licht. Het bleek, dat de melk slijter melk verkamde, welke hij clan destien had verkregen van twee melk veehouders: Deze hebben in den loop van een viertal maanden met deze leve ranties eenige duizenden liters melk aan de geregelde melkvoorziening ont trokken. De volledige miniatuurboterfabriek van den melkslijter is thans opgeruimd. Behalve tegen den boterfabrikant en de melkleveranciers is opgetreden tegen een aantal afnemers van de clandestien bereide producten, zoodat zich bij de be rechting van de zaak ongeveer 20 ver dachten te verantwoorden zullen heb ben. (Van onzen specialen verslaggever.) Op het met de emblemen van Landstand en Oost Compagnie ge tooide tooneel, door groen en bloe men omgeven als een levend schil derij in een lijst van nationale kleuren, sprak gistermiddag in Krasnapoisky de boerenleider Ros kam een ernstig woord tot allen die willen medewerken om de voedsel positie van Europa en daardoor die van ons eigen land in de naaste toekomst veilig te stellen. De heer Balk, de boerenleider van Amsterdam, die. hem met een kort woord inleidde en in het bijzonder de vertegenwoordigers van NSVO, van WA en SS welkom heette, deed uitkomen, dat men de bakens moet verzetten als het getij verloopt en dat de jongens, die zich een toekomst in den landbouw willen verschaffen niet meer als vroe ger naar het Westen, maar naar het Oosten moeten kijken. Op de groote vruchtbare velden der zwarte aarde kan alles geteeld worden waaraan Europa behoefte heeft, maar er zijn handen tekort, er moet een in zet van wilskrachtige kerels komen, die, bewaakt door de weermacht, mede zullen werken om van den grond een zoo dankbaar mogelijk gebruik te ma ken. Wie zich daarvoor kunnen melden en wat hun vooruitzichten zijn, dat was het wat de boerenleider Roskam die meermalen In het Oosten vertoefde dezen middag zou vertellen. Terug naar den grond. De heer Roskam wees er op, dat men, teruggaande van alle beroepen, tenslotte bij den boer komt. De boer de bewerker van den grond, de bewo ner van de erfhoeve, is overal de man geweest, die in zijh veeioravattenden arbeid alle ambachten uitoefende. Eerst later werd er gespecialiseerd en werd de eene boerenzoon een smid, de ander een soldaat, een geestelijke of een ge neesheer en ook hun zonen zwermden weer uit, maar zij stammen allen uit het oude boerenbloed en daarom is het niet zoo dwaas als het lijkt als men al die menschen weer oproept om tot den grond terug te keeren, om opnieuw de aarde te bewerken en daardoor te voor komen, dat zij ondergaan in de stad. die hen geen toekomst kan bieden. Het is geenszins de bedoeling, dat duizenden jonge menschen weer zullen In een zeer druk bezochte ver gadering heeft de boerenleider van Nederland gisteren te Am sterdam een rede gehouden over het onderwerp: De versteedschte boer terug naar het land. Hij deed daarbij een beroep op alle mannen, die kunnen en wil len werken, om zich vrijwillig in te zetten voor de voedselvoor ziening van Europa. „verboerschen", zij moeten slechts weer de levenswaarden leeren kennen van de oude boerenbedrijven. Hoe minder menschen over economie praten des te beter. De boer moet al lereerst om zijn gewas denken en zor gen, dat er geen onkruid tusschen komt. Hij moet den moecr niet verlie zen omdat hij aan alle kanten geregle menteerd en gecontroleerd wordt, hij moet met beide beenen op zijn eigen erf staan en zeggen: ik ben de boer bij de gratie Gods. Want de echte boer laat zich niet kisten zoolang hij er in slaagt zijn bloed zuiver te houden. Te veel zijn boerderijen als kapitalis tische bedrijven, behandeld en heeft men met krachtvoer en kunstmest ge forceerde resultaten bereikt. Nu einde lijk komt het erfrecht en het geheele bedrijf wordt vrij van kapitalistische machten. Tallooze boerengeslachten zijn in Amerika ten onder gegaan. Zij werden er met den grond geëxploiteerd en met den invoer van de door hen verkregen producten werden de Nederlandsche boeren doodgeconcurreerd. Zoo werd de boer het slachtoffer van de wereldeconomie. De eeuwige wenteling. Het hindert niet, dat een boerenzoon dokter werd en evenmin dat ook diens kinderen stedelingen zijn geworden. Maar de kinderen daarvan moeten weer naar den grond hunner vaderen, want als in een zonnerad moet er een eeuwi ge wenteling zijn van land naar stad, maar ook van stad naar land. Gezonde stadsche jongens moeten een kans hebben. De boer kijkt er meestal wat geringschattend opneer, maar zij blijken weldra bruikbare krachten. Want stad en land zijn gelukkig nog niet geheel van elkaar vervreemd en als Amsterdam bevrijd is van den Jood- schen geest zal het een West-Friesche stad zijn, die gezonde blonde kinderen levert en zijn behoud aan zijn natuur lijke geaardheid zal danken. In den tijd die komen gaat zal Eu ropa zich weer uit eigen bodem kun nen voeden. Er zijn onoverzienbare vlakten vruchtbare aarde, bedekt met wild gras. De ploeg er in en het is klaar voor den oogst. Honderdduizen den hectaren wachten op bewerking, maar men komt handen tekort om te zaaien en te oogsten. Deze grond heeft werkers noodig, goede, betrouwbare mannen, jongens en ouderen, desnoods van 18 tot 65 jaar, als ze maar de han den uit de mouwen kunnen steken en wilskracht genoeg hebben om zich door alle moeilijkheden heen te slaan. De tijd is voorbij, dat alleen de man met geld zich een boerenbedrijf kon koopen. Nu komt de man met handen en karakter, de man, die aan het Oost front Europa verdedigd heeft of zich vrijwillig heeft ingezet om de voedsel positie van Europa veilig te stellen. Als eenmaal de oorlog voorbij is zijn zij het allereerst, die rechten op een eigen bedrijf kunnen laten gelden. Vrijwilligers vóór. De Landstand geeft allen candidaten de noodige voorlichting. Alleen al uit Amsterdam worden tien duizend jongens en mannen verwacht, die zich evenals trouwens de candi daten uit andere plaatsen kunnen aanmelden aan het kantoor op de Hee rengracht no. 538, waar hun alle in lichtingen over vooruitzichten, vergoe dingen, enz. verstrekt zullen worden. Daarna neemt de Oost-Compagnie als economische vereeniging de leiding en verschaft allen de technische mogelijk heden. Karaktervaste jongens, goedge keurd na een strenge keuring, volgen een vormingscursus in ons land, daar na een opleidingsschool in het Oosten en worden dan als assistent, als Stütz- punkleiter of specialist voor land bouw of veeteelt in de Oekraïne, in Litauen of Wit-Roethenië geplaatst, waar zij ook als assistent-Verwalter en Verwalter kunnen optreden. In 1923 waren daar in het Oosten nog 100.000 boeren van Nederlandschen bloede, die bedrijven van 120 tot 180 ha. bezaten. Stalin liet 800.000 boeren van Germaansche oorsprong afslach ten om het verzet tegen het commu nisme te breken, maar weer zijn de be drijven onder leiding van Arische vol keren gekomen en overal waar hier in Holland vijf melkboeren, bakkers of slagers zijn, terwijl één daarvan het werk alleen kan doen, moeten er vier naar het Oosten omdat de grond de prachtige zwarte grond daar schreeuwt om arbeidskrachten, die zegenrijk werk kunnen verrichten. Na de met applaus beloonde rede van den boerenleider was er gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan door velen uit deze zeer druk bezochte bijeenkomst gebruik werd gemaakt. Aan de baar van Hauptdier.stleiter Schmidt moet en kan getuigd worden, dat zijn gedragingen geleid werden door een diep gevoel van zedelijke verplich ting. Hij heeft gedurende zijn verblijf ta Nederland op onwedersprekelijke wijze getuigenis afgelegd, dat hij den dooi den Rijkscommissaris gestelden eUch, dat de Duitsohers in Nederland een voor beeld zouden vormen van nationaal-»^» clalistischen gemeenschapsgeest, volko men begrepen had. Hij wist, dat aan d<U zen elsch uitsluitend voldaan kon wor den door de daad en niet met de lippo». In strenge en strikte rechtvaardigheid is hij den weg gegaan, die, naar zijn heilige overtuiging, leidde tot de ver werkelijking van zijn nationaal-socialis- tisch levensideaal. Een strijder voor een ideaal moet soms de tanden op elkaar weten te zetten en hard kunnen zijn, en vaak het gevoel, daar waar het zou wil len spreken, een onverbiddelijk zwijgen opleggen. Ook Schmidt heeft meermalen in deze noodzakelijkheid verkeerd, maar vóór alles was hij hard en streng jegens zichzelf. Zijn naaste medewerkers weten, dat hij van anderen niets eischte wat hij niet zelf bereid was terstond en ten vollè te geven. Zijn eigen persoon telde hij niet; zijn gansche inzet gold het ideaal, welker verwezenlijking hij zich tot hoog levensdoel verkoren had. Al zijn talen ten en krachten heeft hij aan dit doel gewijd en zijn meesleepend woord wanneer hij bij zijn vele redevoeringen in geestdrift ontvlamde is van een grooten vormenden en krachtschenken- den Invloed geweest. Het behoort tot zijn historische ver diensten, dat hij reeds in 1940 den weg effende voor een samenwerking tusschen Nederlandsche en Duitsche nationaal-so- cialisten, teneinde de in een gemeen schappelijk ideaal vereende krachten sa men te bundelen en te oriënteeren naar de onafwijsbare taak der Germaansche volken tegen Bolsjewisme en Plutocra tie. Bij het uitbreken van den strijd in het Oosten weiden de door Schmidt ge kweekte vruchten geplukt en tot op den dag van heden duurt de oogst ervan voort. Begrijpelijk is het, dat een figuur als Schmidt in de eerste plaats man van de daad, met weinig liefde voor beslis singen, die aan de groene tafel genomen worden niet slechts vrienden, doch ook politieke tegenstanders had, maar evenzeer is het waar, dat deze laatsten en het moge op dit tragische oogen- blik onomwonden erkend worden de oprechte persoonlijkheid van Schmidt nimmer konden aantasten. Met Schmidt is van het bewogen too neel der hedendaagsehe wereld een man heengegaan, die geleid werd door een diep gevoel van verantwoordelijkheid je gens het Germaansche broedervolk van Nederland en nimmer opgehouden heeft te arbeiden voor een toenadering tus schen de bloedverwante Nederlandsche en Duitsche volken. En vooral in dit op zicht zal eenmaal, wanneer het wanbe grip weggevaagd en de eeuwige waar heid doorgedrongen zal zijn, de betee- kenis van den thans ontslapen voorvech ter tot de breede lagen van het Neder landsche volk doordringen. Zij, die reeds thans in staat zijn het werk van Schmidt te begrijpen, staan, met de Duitsche nationaal-socialisten in eerbied en rouw vereend, aan zijn groeve en doen de zwart-roode vanen van de Nationaal- Socialistische Beweging van Nederland voor een laatsten groet nijgen en her nieuwen bij Zichzelf de plechtige gelof te, in den geest van den gestorven ka meraad verder te strijden tot aan de zege van de nationaal-soclallstische we reldbeschouwing. In de bijeenkomst, genoemd „Avond gebed," morgen, Woensdag in de Herst. Evang. Luth. Kerk in de Weezenstr. te houden van 8.00 tot 8.30 uur, zal als onderwerp behandeld worden „On ze Verlosser" (tekst Mattheus 11, vers 28, 29, 30: „Komt herwaarts tot mij"). GROEPSLEIDER GOOIDE SLECHT VERDUISTERDE RUITEN IN Bij den groepsleider van de NSB te Den Helder, G. S., vervoegde zich op een avond iemand, die zich erover be klaagde, dat in een perceel aan den Middenweg niet goed verduisterd werd. Door een keukenraam straalde licht uit, terwijl zich vliegtuigen boven de stad bevonden en zoeklichten hun werk deden. S. toog op pad om zich op de hoogte te stellen van de overtreding en bij het bewuste huis aangekomen, gooi de hij een steen door de ruiten, ten einde aan deze lichtuitstraling een ein de te maken. „Waar moet het heen, als wij alle maal zoo optreden," vroeg Mr. de Bruyes Tack Maandag op de zitting van den Politierechter te Alkmaar. „U had toch eerst wel eens even kunnen aan bellen en de betrokken bewoners waar schuwen?!" Hij eischte dan ook f 15 boete subs. 6 dagen hechtenis, alsmede vergoeding van de schade. Mr. Krabbe was het hiermede volkomen eens en veroordeelde S. tot f 15 boete of 3 da gen, alsmede schadevergoeding. Diefstal van beitels. De meubelmaker P. v. D., alhier, had zich schuldig gemaakt aan diefstal van timmergereedschap, w.o. enkele beitels en drie draaigutsen. Conform den eisch werd hij gestraft met f 50 of 10 dagen hechtenis. Drie weken gevangenisstraf wegens verduistering. Een ernstig geval was het met den bezorger A.C., alhier, die terecht stond wegens verduistering van 50 pakjes shag, welke hij voor zijn patroon naar klanten moest brengen, 's Mans verle ien was niet bijzonder gunstig, waar van het reclasseeringsrapport getuigde. Een gevangenisstraf was dan ook het gevolg. De eisch luidde een maand, ter wijl Mr. Krabbe hem veroordeelde tot .irie weken gevangenisstraf. Huur-toestel verkocht. De Ios-werkman G. S. P. hield er vreemde manieren op na. Hij had een radiotoestel in huur ontvangen en ver- Vo«>r afzetter gescholden. Wle"ng5r H' had ruzie met een zekeren Engel, dien hij ervan verdacht hem een half pond boter te weinig ge leverd te hebben. Hierover ontstak H fitter"0uitSCh°ld Zijn leverancier voor ™?,eZe,,betiteIing is nu «nmaal niet ge oorloofd, zoodat tegen hem 20 of 6 ripfp? Werf feëischt, waarna hij veroor deeld werd tot 10 of 3 dagen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1