^Akkertje De Landstand Rij- en Men-school te Hoofddorp De Baderiënfabriek voor den Noordoostpolder. predikbeurten. STADS*!*" t TC)r BIJDRAGE. PLJf^n wederdienst verzocht voor onze Leeszaal. Alkmaar. Opleidingsinstituut voor Oostland-boeren. EEN UNICUM IN DE WERELD. Texel. Anna Paalowna. Wieringen. de week in feiten en fantasieën RADIOPROGRAMMA. adelaar vêSnv nu dadelök Ntderiandsch» Pijnstiller vorige week heeft men kennis Kunnen nemen van het verslag over het jaar 1942 der Openbare Leeszaal en Bibliotheek en interessanter dan de daarin vermelde cijfers waren enkele opmerkingen, waarop wij hieronder even willen ingaan. Onze stad heeft niet zoo bijster veel overgehouden, dat zich leent tot nut tige verstrooiing en opvoeding van dat deel der bevolking, hetwelk er prijs op stelt haar kennis uit te breiden. Lezen is nog steeds de aangewezen methode om kennis te verwerven, doch steeds wordt het moeilijker om behoorlijke lectuur te krijgen,' zulks in ver band met de steeds nijpender worden de paplerschaarschte. Neem daarbij het feit. dat de boekhandel vrijwel door 't ..oude fonds" heen is en men begrijpt, dat er voor den leesgragen Nederlander (lees: Nieuwedieper) niet veel meer te grasduinen valt. Vandaar dat het een niet genoeg te prijzen bezit is, dat de stad heeft aan haar Openbare Leeszaal. Hier toch blijven de boeken vergaard, bevattende de bronnen van wetenschap en kennis, waaraan men zich kan la ven. Vrijwel ieder gebied is vertegen woordigd: de kunsten, de litteratuur, de wetenschapkortom, wie iets wenscht te weten van een bepaalde uiting in ons hedendaagsche (of vroe gere) leven, die kan er vrijwel zeker van zijn. dat deze Bibliotheek hem niet teleur zal stellen. Juist nu is er. meer dan ooit tevoren, behoefte aan dit in stituut, juist nu. nu de boekhandelaar zoo dikwijls zijn bezoekers moet teleur stellen. kan de Leeszaal nog uitkomst brengen. En die brengt ze dan ook prompt. En tegen een geldelijke ver goeding, die zoo laag s. dat dit voor geen enkele, zelfs de allerkaarigste. portemonnaie een bezwaar kan zijn. Er bestaat echter 'n gevaar: de Lees zaal in Den Helder is er nu eenmaal, maar komt het wel eens in iemand op zich te realiseeren. dat ook in dit op zicht de liefde niet van één kant kan komen? Het is dringend noodzakelijk dat men zijn waard»ering versto'feHiki en het is dit punt, waaron wij thans met klem zouden willen' wiizen. Men kan voor slechts een zeer geringe som lid van deze instelling worren. Er is alles vóór zulks te doen. temeer daar men er een Dlaat.seliike instelling mede in stand houdt, die sedert lange jaren orani-- tig werk verricht, heeft. En du goeddeels in stilte Het zou de moeite waard ziin eens na te gas-1 hoeveel vormende waarde. Hoeveel „cultuur" deze Leeszaal aan het op groeiend geslacht (beter: geslach ten) heeft medegegeven. Het schijnt de bedoeling te zijn. da+ na den oorlog ook de Leeszaal een haar nassende woning toegewezen krijgt Welnu, als één instelling daar in de eerste plaats voor in aanmerking komt dan is dit wel deze Leeszaal, die thans in een soort „ruïne" gehuisvest is Zoover is het echter nog niet en juist in dezen tijd, nu de vraag naar lectuur op vrijwel ieder gebied zoo intensief is moge een aansporing gegeven worden om de boeken, die in uw bezit zijn. en die ge feitelijk kunt missen, af te staan aan de Leeszaal. Diegene, die zich reali seeren. da er inderdaad iets gedaan moet worden, doch zelf niet over boe ken om te schenken beschikken, kun nen zich ook melden ais lid. D» kleine donatie's stellen het Leeszaal-bestuur in staat t.z.t. weer nieuwe aanwinsten aan te schaffen, zoodat men op peil blijft. De Leeszaal in Den Helder tim merde nooit aan den weg. Soms is dit een bezwaar. Vandaar deze op wekking om een zoo belangriik in stituut niet te vergeten, doch het te gedenken, hetzij met boekwerken, hetzij met de stoffelijke bewijzen van uw svmpathie in den vorm van t een jaarlijksche donatie. Alle in lichtingen hieromtrent worden u uiteraard gaarne verstrekt door het personeel. GESLAAGD. Op den cursus voor radiomonteur té Eindhoven slaagde onze plaatsgenoot A J. Melief Jr. r Als filiaalhoudstr voor de Brood- en Banketbakkerij te Utrecht slaagde mej. T. Wullems. MISHANDELING. Bij de politie werd aangifte gedaan van een geval van mishandeling. VERKEERSONGEVAL. Dezer dagen reed in de Van Galen straat. ter hoogte van de Krugerstraat. een vrachtwagen. Naast den bestuur der zat een jongen, die plotseling van den bok viel. Ongelukkigerwijze reed achter den eersten wagen een tweede, de niet spoedig genoeg kon uitwijken en den jongen aanreed. Gelukkig liep hij slechts lichte ver wondingen op en kon hij, na in het ziekenhuis alhier verbonden te zijn. huiswaarts keeren. OP VERBODEN TERREIN. Iemand kreeg van de politie een be keuring, omdat hij zonder daartoe be voegd te zijn, zich op het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen bevond. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. Uuths—Pleters (z. en (1.) L. KorbeeBouthoorn (d.) E Bakker—Timmerman (d.) Gehuwd: T. Geertsema en R. Ver blauw. examens f.n.z. bij de vanwege den Algemeenen Ne- uerlandschen Zuivelbond (FNZ) op 28 en 29 Juni 1943 te Alkmaar gehouden examens voor de verschillende func ties in de zuivelfabrieken werden 45 candidaten geëxamineerd. Hiervan slaagden o.a. voor boterms- ker: J. Bleeker, Harenkarspel, J. H. Hogeling, Lutjewinkel, K. de Raad, Lutjewinkel, J. J. Tambach, Alkmaar. Voor centrifugist: M. Naüta, Alk maar, P. M. Pronk, Warmenhuizen. Voor machinist: J. Homminga, lulla- nadorp, D. den Braven, Oudeschild (Texel). kaasmarkt. In totaal was de aanvoer van de Vriidagsche markt 19000 kazen, zijn de van 8 fabrieken, 14 boerenstapèls. De fabriekskaas behaalde als maxi mumprijs f ,43.50 voor de 20 plus en f 56 voor de 40 plus. De orijs van de kaas der boeren- stapels bedroeg f 55. De handel viel goed te noemen. VERGADERING „JONGEN LANDSTAND." Het Hoofd van de Afd. „Volk en Bo dem" van den Nederlandschen Land stand in Noord-Holland, de heer Jst. Bakker, heeft een vergadering van den Jongen Landstand te Alkmaar geopend, waarin mej. Wuedemeyer uit Havelte een inleiding hield over een volks- danscursus aan de hand van haar dag boek. De heer de Boer uit Stompetoren de clameerde op verdienstelijke wijze eenige gedichten, waarna de heer Bak ker het woord nam. Hij wees er op, dat moeilijkheden er slechts zijn om overwonnen te worden en achter de wolken toch de zon schijnt. De Jonge Landstand heeft tot taak het recht en de eer van het platteland te verdedi gen, daarvoor is echter veel wilskracht noodig. Met een beroep op allen de ideeën van den Landstand uit te dra gen werd de zeer goed geslaagde bij eenkomst gesloten. (L.S.P.D De Landstand is eigenaar gewor den van de groote manége te Hoofd dorp, die v^j-heen in gebruik was bij de landelijke rijvereeniging, doch eigen dom was van particulieren en min of meer verwaarloosd werd. De heer W. Slob, die zich voor de landelijke ruitersport zoo verdienste lijk heeft gemaakt en ook thans nog de leiding heeft van de landelijke rijver- eenigingen, kreeg van den Landstand de bevoegdheid, het gebouw en de in richting op te knappen. Hij deed dit met bescheiden middelen, in hoofd zaak met witkalk en groene carboli- neum, maar als man van smaak heeft hij met dit materiaal weten te berei ken, dat het gebouw er weer fleurig uitziet. Ook aan het restaurant wist hij ka rakter en sfeer te geven. De heer Slob is ook een practlsch man, die begrijpt, dat het er thans met de beschikbare ingrediënten op aankomt, hoé een en ander bereid wordt en hij slaagde erin, den kok van jSchiphol aan de keuken te verbinden. Op uitnoodiging van den heer Slob hebben wij Vrijdag een en ander in oogenschouw genomen. De manége lag er keurig bij, evenals de stal voor de paarden. Zestien van deze edele rij dieren kunnen daar geplaatst worden, maar de paardenpositie is thans een zoodanige, dat men er nog slechts over één viervoeter beschikt. In het magazijn zagen wij een schat van tuigen en zadels, keurig opge poetst, eveneens eigendom van den Landstand, met het doel, die met het beroemde concours-hippique te Hoofd' dorp, dat helaas dit jaar niet kan wor den gehouden, in gebruik te nemen. De Landstand heeft zich ook het Burgerlijke stand. Geboorten: Willem P., z.v. E. W. J. van Leersum en A. F. Tulnema. •Tacob W„ z.v. J. Schraag en J. M. Smit. Cornelia M„ d.v. P. Bakker en A. Verberne. Willem J., z.v. L. J. Dijt en B. M. Zijm. Arle, z.v. A. Ellen en A. Kalf. Gevonden voorwerpen: een overhemd. Geslaagd. - De heer N. Keijzer slaag de vo'or het diploma Gemeente-admini stratie I. Politie. - Verloren een grijs kinder jasje en een portemonnaie inhoudende ongeveer f 15. Inlichtingen bij den ge meentebode. Overgang van zaken. - Het eigen ge bouw aah den Rijksweg te Hippolylus- hoef Is in eigendom overgegaan aan den exploitant dezer zaak, den heer S Slikker. ST. MAARTENSVLOTBRUG Geslaagd. - Onze vroegere plaatsge noot, de heer B. D. Keuris, thans lei der der distributledlenst N.O. Polder te Kampen s.aagde heden voor het exa men gemeente-administratie I, In het Microbiologisch Laborato rium van den Noordoostpolder te Kampen heeft men in het voorjaar onder hoogen druk gewerkt om honderden kilogrammen bacteriën te kweeken en af te leveren voor den uitzaai. Nog nergens in de wereld heeft men dit uitzetten van bacte riën op zoo groote schaal gedaan. Droog gevallén gronden zijn van na ture vaak arm aan stikstof. Daar het onmogelijk is een dergelijke groote op pervlakte met stalmest te verbeteren, moest men hier groenbemesting aan wenden. Daarvoor worden de gronden met vlinderbloemige gewassen be zaaid, zooals klaver, lucerne en derge lijke. Dit zijn overblijvende gewassen, die zeer diep wortelen De wortels ma ken den grond los en stikstofrij- ker. Deze stikstof wordt in de wor tels gevormd, de planten onttrek ken deze stikstof aan de lucht. Dit kunnen de planten echter alleen dan, wanneer op de wortels de zgn. wortelknolletjesbacteriën leven. Dit vindt plaats door symbiose, een samen werking tusschen plant en bacterie. Ieder van deze gewassen heeft echter weer zijn eigen specifieke bacterie; de bacteriën, die op de wortels van de erwten leven, kunnen niet bestaan op de wortels van de boonenplant en om gekeerd. Daar deze bacteriën niet in de droog gemalen gronden voorkomen, worden zij er in uitgezet. In den Noordoost polder gebeurt dit door het zaaizaad er mede te enten. Bij iederen kg zaad wordt 5 gram entstof gemengd. Per hectare is er ongeveer 100 gram ent stof noodig. De kosten van bereiding en distributie van de entstof bedragen per hectare slechts circa f 5.—, het geen een bescheiden bedrag is in ver houding tot de groote voordeelen, die dit enten oplevert. De gewassen groeien hierdoor voorspoedig en de gronden zijn veel spoediger bouwrijp dan in dien men dit zou nalaten. Met de entstof moet zeer zorgvul dig worden omgegaan. De bacteriën blijven maar 3 dagen in leven als zij zich niet op het zaad kunnen vast zetten, bij zonnig weer moet het uitgezaaide onmiddellijk worden on- dergeëgd, daar de zonnestralen een doodelijke werking op de bacteriën uitoefenen. In het laboratorium worden de bac teriën in reincultures gekweekt. Zij worden gevoed met een gelei-achtige substantie, die hoofdzakelijk uit agar- agar bestaat en voorts uit glucose en verschillende voedingszouten. Het verschijnsel van de bevordering van den groei der vlinderbloemige ge wassen door symbiose dezer bacteriën op de wortels is reeds op het einde van de vorige eeuw ontdekt. Eerst na den wereldoorlog Is men van dit ver schijnsel practlsch gebruik gaan ma ken, Vooral ln Amerika en Denemar ken heeft men dit enten van bacte riën toegepast; op zoo'n groote schaal als bij het in cultuur brengen van de Wieringermeer en nu weer ln den Noordoostpolder geschiedt, is het ech ter een unicum in de wereld. LEEUWARDEN, 2 .Tul! 1943. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 54 Stieren; 245 Vette koelen; 266 Melk- en Kalfkoeien f 575—f 1350; 7 Graskalveren f 140—f 300: 228 Nuchtere kalveren: 1 Vet schaap: 148 Weide schapen f 190f 325; 105 L ->meren f 35—f 135: 31 Vette varkens; 34 Kleine biggen: 2 Paarden. Totaal aan voer 1355 stuks. De handel ln kalveren en schapen was kalm, graskalveren matig, lammeren lauw. GELUK EN CIJFERS. Dit is de tijd van de examenuitsla gen, We zitten weer in de dagen van de bekende lijstjes namen in krant, vermeldende hen, die met „goed ge volg" aan een der meest barbaarsche uitvindingen van den modernen tijd het hoofd gebodenhebben: namelijk aan datgene, wat men het „examen" noemt. Als ik hier het wbord „barbaars" ge bruik, dan doe ik dat bewust en zon der eenige restrictie. Als er een ander, nóg scherper, woord bestond, zou ik gaarne dat gebruiken. Er zullen er zijn. die de schouders op halen, om het bovenstaande lachen en van meening ziin. „dat-het-toch-zoo'n- vaart-niet-loopt." Dat zijn dan of de lieden, die nimmer eenig voortgezet on derwijs aan den lijve hebben ondervon den. óf het zijn de dames en heeren. die op dit ondermaansche tranendal geplant werden ln het benijdenswaar dig bezit van een stel hersenen, waarin aile wijsheid zich ongevraagd en moei te-loos verzamelde. Wij bedoelen die kleine categorie van luyden, wien alles aanwaait, zonder dat ze uren, dagen, maanden en jaren over de boeken ge bogen moeten zitten. Ze bestaan, deze lieden, hoewel sporadisch. In dezen tijd denk ik zelf nog vaak terug aan de schoone dagen van Aran- iuez, toen wij de Handelsschool aan de Hoofdgracht frequenteerden; de tijden van overgangs- en eindexamens staan mij nog duidelijk voor den geest als evenzoovele lugubere en satanische ge beurlijkheden. Nog herinner ik mij, dat die dagen identiek waren met zware zuchten, klamme handen en een zwaar gevoel op de maag. Noch de Heldersche kermis, noch de voorjaarsharing, noch de schoone voorzomer konden daar ook maar iets aan gebeteren. Voor ons. middelmatige" leerlingen, waren het sloopende dagen. Menige transpiratie- droppel werd in het huiselijk studeer kamertje afgeworpen, om maar te zwij gen van de liters vocht, die wij pleng den bij het feitelijke examen. Examentijd.... tijd van gruwelen en nachtmerries. Leeraren werden eens klaps saters en duivelen, er op uit om de aan hun hoede toevertrouwde spes natriae zoo snel en zoo grondig moge lijk om zeep te brengen. Wij huiverden van hun aanblik en kenden hen niet terug als de humane, vriendelijke do centen van de overige tien en een hal ve maand des jaars. In mijn tijd waren er dommen en knappen. De laatste ca tegorie werd speciaal in examentijd hardgrondig gehaat. Het waren de da mes en heeren. die het geheele Jaar doorgewerkt hadden en ergo de vruch ten plukten van hun doorzettingsver mogen. Het waren ook de anderen, die een apart zintuig bezaten om alle ge leerdheid spelenderwijze op te vangen en ze zonder eenige moeite konderl verstouwen. Vooral dezulken werden inwendig door ons verfoeid, als zijnde geen maatschappelijke stervelingen. Dan kwam onze afdeeling: de gewone, middelmatige afdeeling. Varieerend (volgens de leeraren) tusschen gewone stommelingen, superezels en kaffers. Dat waren de leerlingen, die aan ge noemde Handelsschool hun carrière aanvingen, doch ongevoelig bleken voor de logica van het Dubbel Boekhouden. De heer Kloos mocht nóg zooveel van zijn oratorisch talent aan ons verspil len. ons brein bleef gesloten voor de ze kunst.. En de wiskunde-leeraar mocht zijn zooveelste macht worteltrek kingen nog zoo verleidelijk op het zwarte bord demonstreeren. er waren er altijd legio, dien de kinderlijke een voudigheden van de wiskunde als vol komen Latijn in de ooren klonken. Om maar te zwijgen van het scheikundig gefilosofeer, van de foltering der Fran- sche vervoegingen en de torture der Duitsche uitzonderingen. In gewone tijden was het nog wét! In examentijdneen, er is geen ander woord voor te vinden dan duivelswerk en barbarisme. Of die school dan niet deugde? Of de leeraren het juiste peadogisch talent misten? Och beste lezer, dót was het niet. De school was de beste, die er bestond (en bestéét, meen ik te mogen zeggen) en de leeraren waardeer ik zoo mogelijk thans nog meer dan ln de ja ren onzer Sturm und Drang. Het lag heusch wel bij onszelf en de stomme streken, uitgehaald in de schooljaren., nu ja, peccavi. Het probleem echter is. dat we feite lijk te jong waren voor al die deftige geleerdheid, die we nu eenmaal moes ten weten. Een deel van ons is „goed terechtgekomen," om een term van ouders en leeraren te gebruiken. Dat wil zeggen, hun inkomsten, in geld uit gedrukt. zijn behoorlijk. Ik heb echter een goeden vriend, die nooit iets uit voerde. altijd zitten bleef en voor geen enkel examen slaagde. Hij kwam niet „goed terecht." In constateer echter da gelijks. dat de man een kostelijk en gelukkig leven lijdt, en dat ondanks het feit, dat hij geen „wiskundehoofd" had. noch een boekhoudhoofd. noch een talenknobbel, noch.... nu ja, hij had feitelijk niets. Alleen een ongelooflijk aardige vrouw kreeg hij later en een stel kinderen, die het aanzien dubbel en dwars waard zijn, en waarmee het «en feest is Zondags door de stad te batteren. Ik bedoel maar, al ls er moed toe noodig om het te zeggen (en juist in een tijd, dat de examen-epidemie links en rechts slachtoffers maakt; Ik bewijs hiermede dat ik ieder paedagogisch in stinct mis....) het geluk in het leven niets te maken heeft met een geslaagd examen, met een hoog cijfer voor boek houden of Handelsrecht. Goddank nietl eigendom verzekerd van verschillende rijtuigen, waaronder de beroemde ma'coatch van den heer Bultman, waarmede deze op verschillende con cours met zijn vierspannen zooveel succes boekte. Al deze rijtuigen zijn grondig opgeknapt en staan nu keurig beschikbaar voor eventueele folklo ristische feesten, die de Landstand denkt te organiseeren. De Landstand benoemde den heer Slob ook tot schoolleider, om de boe ren, die naar het Oostland gaan, een vóóropleiding te geren. Voor dit werk wordt hij geassisteerd door den heer K Wijker als dienstleider, een mar van kranige militaire standing, benevens een hulpdlenstlelder en een zang leider. In groepen van maximum 30 perso ren worden de boeren, die naar het Oostland gaan, in korten tijd eenigs zins militair opgeleid en in het ge bouw op bescheiden, doch hygiënische wijze gehuisvest en gevoed. Zij hebben er ook de beschikking over een douche en een gezellige gemeenschapszaal. Het doel van de opleiding. Na zijn bezoek aan het Oostland, zoo vertelde ons de heer'Slob, bestem de de boerenleider de Rijschool te Hoofddorp als opleidingsschool voor oe candidaat-Oóstlandboeren. De Neder landsche boer toch staat bekend als een goed vakman en wordt ook als zoodanig zeer gewaardeerd, maar aan gezien hij bestemd wordt om in land bouwgebieden leiding te geven, maakt hij tegenover de Duitschers geen goed figuur. Het is wenschelijk, dat hij ook door zijn houding respect weet af te dwingen en daarom zullen er ln de toekomst geen Nederlanders naai het Oostfront gaan, die hier niet een vóór opleiding hebben gehad. Daarna gaan zij naar Rogatschew ten Noorden van Rofnafön, waar zij wat Duitscl: en Russisch leeren. De bedoeling was, hun hier een vóóropleiding van twee weken te geven, doch twee weken is beslist te kort; het moeten er minstens vier zijn. De eerste groep, die m rgen ver trekt, is door toevallige omstandig heden hier vier weken geweest. Toen zij kwamen, wisten zij zich geen hou ding te geven. Wij hebben den beperk ten tijd voornamelijk besteed aan de houding van de mannen. Daarvoor is het excerceeren gebruikt, alsmede het volgen van een zangcursus. Omdat Rusland niet vrij is van Partisanen, hebben wij hun ook schietenen gra- naatwerpen geleerd. De schietbaan is helaas nog niet gereed en geweren wa ren er ook nog niet, maar in Rogat schew krijgen zij een drieschots Fran- sche karabijn en pistolen en wij heb ben hun altht.ns geleerd, hoe zij die moeten gebruiken. Den dag hebben wij verder besteed aan het schoonhou den van het gebouw en aan de bevor dering van reinheid aan eigen lichaam Wij hebben hun ook geleerd, met weinig middelen een eigen sfeer te scheppen. In de Oekraïne wordt wei nig aan versiering van huis en tuin gedaan en wij hopen, dat zij het daar doen op z'n Hollandsch. Wij willen be reiken, dat zij den Nederlandschen naam niet zullen blameeren en niet direct teruggestuurd worden, want in verschillend opzicht hebben Nederlan ders daar den Nederlandschen naam reeds geschaad. Daarom worden ze hier militair flink aangepakt. Vier van de drie-en-twintig hebben wij als on geschikt terug moeten sturen en van af het oogenblik van hun vertrek was de stemming onder de mannen vol komen goed Hun leeftijden varieeren van 22 tot 63 jaar en 't is merkwaardig, dat de ouderen blijk geven over meer doorzettingsvermogen en wilskracht te beschikken dan de jongeren, al zijn ze natuurtlijk physiek de minderen van die jongeren. Wij hebben daarna de 19 adspirant- Oostlandboeren, onder leiding van den dienstleider K. Wijker, zien marchee- ren, hooren zingen onder den marsch en een schijnaanval met houten hand granaten tegen de denkbeeldige Parti sanen zien uitvoeren en met hen ge zellig in het restaurant gezeten en kun nen constateeren, dat er onder hen een kameraadschappelijke geest heerscht. Het kleinste deel was lid van de N.S. B., een paar deden het uit idealisme, (zoo was er onder hen ook een rijke boerenzoon uit Groningen, wiens broer aan het Oostfront was gesneuveld en die nu zijn deel aan den opbouw an Europa wilde leveren, maar later op zijn vaderlijk goed terug hoopte te kee ren) maar de meesten van hen wer den gedreven door den zin tot avon tuur en den wil om vooruit te komen. Onder hen was ook een vijftiger, die a? in Oostland was geweest, maar terug was gekeerd, omdat de Parti sanen het er hem te warm hadden ge maakt. Tusschen Smolensk en Minsk leven er honderden van hen ln de bos- sehen. Het zijn alle Agrariërs. Hun vaderlandsliefde, aldus deze adspirant- Oostlandboer, is geweldig, want zij hebben nog liever droop brood onder hun eigen regime dan brood met kaas onder de Duitschers. Ze zijn echter ge vaarlijk, omdat er onder hen ook al lerlei gespuis huist. Voor hun toe komst zal het wenschelijk zijn, wan neer wij daar de leiding van den landbouw op ons nemen en daarom ga ik er weer heen, maar dan beter voor bereid. Na veertien dagen hoopt de heer Slob de opleiding van een nieuwe ploeg ter hand te nemen. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST TEXEL. Uitreiking levensmiddelenkaarten, toe- slagkaarten voor houders van L. Inleg vellen, omwisseling textielkaarten 2e en 3e serie tegen T. punten. Te Midden-EIerland op Maandag 5 Juli a.s. ln de O.L. School. 10—11- uur voor bewoners van wijk E met nos. 1 t.m. 30; 1112 uur voor bewoners van wijk E met nos. 31 t.m. 56; 13—1 uur voor bewoners van wijk E met nos. 57 t.m. 92; 2—3 uur voor bewoners van wijk E met nos. 93 t.m. 126; 34 uur voor bewoners van wijk E met nos. 127 en hooger. Te Den Burg op Dinsdag 6 Juli a.8. in het Fanfaregebouw. 9—10 uur voor bewoners van wijk B met nos 1 t.m. 64; 10—11 uur voor bewoners van wijk B met nos. 65 t.m. 86; 11—12 uur voor bewoners van wijk B met nos. 87 t.m. 132; 12—12.45 uur voor bewoners van wijk B met nos. 133 t.m. 152; 2.15—4 uur voor bewoners van wijk B met nos. 158 t.m. 178; 34 uur voor bewoners van wijk B met n-s. 179 en hooger; van 44.30 voor hen, die om geldige re den verzuimden de bonkaarten af te halen, ZONDAG 4 juli 1943. DEN HELDER. Fvana Palmstraat, 10.30 en 7 u. samen komst 1215 en 2.30 u. Zondagsschool; Woensdag 7.30 u" Bijbellezing; VrlJdag L50 11 Zanedlenst. Doopsgez. Gemeente, ro.45 u gds E J. v. Brakel van Koog aan de Zaan Herst. Evang. Lutn. Gem., 10.40 u. ds. C. Ch. G. Visser en P™pt' A..Vermeulen; zang van hetkerkkwartet Nederl Herv. Gem., 10.30 u. wester kerk mej. C. A. Elink Schuurman - Oud Kath. Kerk (in Herst. Evang Luth..Kerk), 3.30 u. Heilige Dienst, pastoor H.J. Verhey. Geref. Kerk. In de Kapel te Den Oever:. Woensdag 7 Juli om 7.30 u. n.m. ds. Kramp uit Grafthorst. Christelijke Geref. Kerk. a. d. Steengracht. V.m. 10 en n.rn. 5 u. de heer J. Rebel. tSxel. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg. 10 u. ds. Visser. Doop en Maandcollecte. 7.30 u. ds. Visser Jeugd dienst-Koorzang. Oosterend, 10.30 u. ds. Kok. Waal, 10 u. ds. v. 't Hooft. Maandcol lecte. Koog, 3 u. ds. Kok. Den Hoorn, 10.30 u. ds. Salm. Maand collecte. De Coksdorp, 9 u. ds. Salm. Oudeschild, 10 u ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 10.30 u. ds. K. Gorter van Groningen. Oosterend, 10.30 u. ds. v. d. Veer. Geref. Kerk. Den Burg, 10 u. Cand. Pos. 7.30 u. ds. v. d. Leer. Oosterend, 10 u. ds. v. d. Leer. 3 u. Cand. Pos. Geref. Kerk H.V. Oosterend, 10.30 en 3.30 u. ds. v. d. Plas. Ned. Herv. Gem. Schagen, 10 u. ds. Kapteyn (Liturgische dienst met de Jeugd maandcollecte). Heerhugowaard, 10.30 u. ds. A. van Wijk van Zaandam. Nieuwe Nledorp, 8 u. ds. Nell. Noordscharwoude, 10.30 u. ds. Nell. Winkel, 8 u. ds. De Mooy. Barsingerhorn, 8 u. ds. Van Biemen. Koedijk, 10 u. ds. Kleljne. wieringerwaard, 10.30 u. de heer Kalis, 3 u. Gemeente-avond. Eenigenburg, 10.30 u. ds. Witkop. Burgerbrug. 10.30 u. mej. J. v. d. Veen. Oudesluis, 10.30 u. ds. H. Cramer. Warmenhuizen, 10.30 u. ds. Veenhuysen. Hoogwoud, 2.30 u. ds. Kreb. Spanbroek, 10.30 u. ds. Kreb. Ana-Paulowna, 10.15 u. ds. Vorstman, 4.30 u. ds. Peters van Beverwijk (Doop). Slootdorp, 7 u. ds. Meijer Drees (Maandcollecte). (■•nste-'rrd, 10.30 u. ds. Van Beek. Westerland, 7.30 u. ds. Van Beek Broek op Langendijk, 10 u. en 7 u. ds. Koole. Doopsgezinde Gem. Barsingerhorn, 10.30 u. ds. Oosterbaan. Nieuwe Niedorp, 10.30 u. ds. T. Roth- fusz. Hippolytushoef, 10 u. ds. Lugt 8 .Tuil Jongerenkring, Broek op Langendijk, 10 u. ds. De Wa genmaker van Den lip. Geref. Gem. Schagen, 10 u. ds. J. van der Mije 'Bevestiging ambtsdrager). 2.30 u. ds. J. v d. Mije. Kolhorn, 10 u. en 3 u. ds. Visch. Aartswoud, 10.30 u. Cand. C. v. d. Vaart. 1 ango: ejs, 3 u. Cand. C. V. d. Vaart. Noordscharwoude, 10 u. en 4 u. ds. Wlei'nga Broek op Langendijk, 10 u. en 2 30 u. ds. Donner (Heilig Avondmaal). 4 30 u. ds. Donner (Dankzegging). Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk, 10 u. en 3 u. 1 eesdic'ist. Evangeliesatle. Schagen, 10.15 u. de heer Van Helden. Stolpen, 3 u. de heer Van Helden. Breezand, 10 u. de heer Boon, 3.30 u. geen dienst. Schagerbrug Herv. Kérk, 2.30 u. de heer E. L. de Witt. Wieringerwaard Zaal Breed, 10.30 u. de heer E. L. de Witt. Schagerbrug (Maandagavond), 7.30 u. Biieenkomst Chr. Jongellngsvereeniging. Hippolytushoef, 10 u. de heer C. N. Graaf. Den Oever Kapel, 4.30 u. de heer C. N. Graaf. Bergen E. V. Maranatha, 10.30 u. ds I. K. Lofvers van Amsterdam. Vrije Evangelische Geref. Gem. Alkmaar, Doelestraat 3, de heer J. R. Schoonman Jr. van Amersfoort. Warmenhuizen Fuik I, 4.15 u. de heer Schoonman Jr. ZONDAG 4 JULI. HILVERSUM I. 414.4 M. 7.30 Lichte mei. (gr.). 8.00 De zin v. h. boer zijn. 8.15 Progr.overz. 8.30 Orgelconc. 9.15 Zon dagmorgen zonder zorgen. 10.00 Jonge kameraden, klankbeeld 11.00 Röntgen- kwartet. 11.30 De stem der SS. 11.40 Mar sehen (gr.). 11.50 Neerlands stem v. h. front. 12.15 Collegium Musica Divina. 12.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 13.00 Viool en piano. 13.30 De Schijnwerper. 14.00 Rot- terd. Philharm.ork. en sol. (opn.). 15.00 Het wekel. luistersp.: „Om het Jonge le ven". 15.45 De Melodisten, sol. en de Tien Vroolijke Meisjes. 16.30 Bandl Balogh en ziin Hong.ork. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.30 Amus.ork. en sol. 18.15 Ned. volks klanken. 19.10 Sp v. d. dag. 19.15 Sport. 19.30 Don Giovannl, opera. Vanaf 22.15 radio-centrales: Avond-Romantiek. 23.00- 24.00 Een vlot dansje en een vroolllk liedje. 9.00, 12.00, 19.00, 22.00 BNO-Nieuwsber. HILV. II. 10.00 Godsd. uitz. 11.00 Uit de wereld v h. ballet. 12.15 Oper. Konin gen. 13.00 Toespr. d. G. J. Zwertbroek. 13.15 Luchtige klanken. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Ork.revue. 16.00 Opn. v. Alfred Cor- tot, piano. 16.30 Ork.suites. 17.30 Klankb. „Een leeuw is iemand." 18.00 Krontjong- ork. v. d. Indische Club te A'dam. 18.15 Zie progr. H'sum I. 19.10 Dansork. spe len. 20.00 Zoeklicht, Zond.av.-gesprek. 20.15 Humor ln de zang. 21.00 Van de film. 21.45 Avondwijding. MAANDAG 5 JULI. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Georg Freundorfer en zijn ork. en Duo „JA" gr.). 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Georg Freun dorfer en zijn ork. en Duo „JA" (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.-overz. 8.10 Vlotte klankenreeks (gr.). (8.45-8.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Godsd uitz. 9.15 Orgelconc 9.45 Zangvarla (gr.). 10.15 Boekbespr. 10.30 Bandl Balogh. 11.00 voor de kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman. 13.00 Land en Volk brengt.,.. 13.05 Amusem.ork. en sol. en ■gram. 14.00 Piano en het Plukker-kwartet. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Elck wat wils. 17 00 Voor de Jeugd. 17.20 Melodisten. 18.05 Zang en piano. 18.45 Pol. weekpraatje. 19-- Spiegel V. d. dag. 19.15 Het Omroep Pianotrio. 20.00 Het Omr.-Symph.ork 21.00 Lulsterfltts: „Tien kilo Tabak". 21.15 Solisten, Oratorlumvereen. en het Conc - geb.ork. (opn.). Vanaf 22.15 Radio-Centra les. Orgelconcert. 22.45 Tango's omlijst door paso dobles (gr.). 23.00 Opera-aria's (gr.). 23.30-24.00 Romantische pianocom posities (gr.). i 7.00. MO, 12.45, 16.45, 18.00, 19.00, 22 00 BNO Nieuwsberichten. MEDEDEELING PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. ®KRING BARSINGERHORN. Afdeeling Textiel. Met ingang van 19 Juli kunnen weer nieuwe aanvragen worden ingediend, en w' op de volgende dagen: 3arsingerhorn: Dinsdag van 9-11.30 uur- Winkel: Woensdags van 9.30-12.30 uur; Wieringerwaard: Vrijdags van 9.30-12.30 ir. Voor het omruilen van verloopen pun ten en vergunningen raadplege men de mededeeling ln dit blad van Vrijdag 25 Juni J.l. Uitsluitend op de ln dat nummer genoemde dagen kunnen oude punten en vergunningen worden Ingeleverd. Textielaanvragen mogen niet door de bodediensten worden Ingediend. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. Koop en verkoop van gebruikte botervaten aan vergunning loonden. Blilkens bekendmaking van den direc- teur van het Rijksbureau voor Hout ln de Staatscourant van 30 Juni, is voortaan zonder vergunning Verboden het koopen, verkoopen, afleveren. gebruiken ver bruiken, bewerken, verwerken, doen be werken, doen verwerken, voorhanden of in voorraad hebben van gebruikte boter vaten, al dan niet ln waaiervorm en van de daarvan afkomstige duigen en hoepels, alsmede van de daaruit vervaardigde ver pakkingsmiddelen. Een vergunning tot koopen van voornoemde artikelen geldt tevens als verkoop- en afleveringsver gunning voor den verkooper, mits de door den directeur van het Rijksbureau voor Hout vastgestelde koopbrief door hem wordt afgeteekend. Van het verbod van voorhanden of ln voorraad houden van gebruikte boter vaten, al dan niet in waaiervorm, hoe pels en daaruit vervaardigde verpak kingsmiddelen, ls dispensatie verleend, op voorwaarde, dat voorhanden of voor radige hoeveelheden zoo spoedig moge lijk worden verkocht en afgeleverd aan daartoe koopgerechtigden. Vergunningen aan te vragen bij het Rijksbureau voor Hout, afd. Industrie, Driekoningenstraat 4 te Amsterdam. Scheurpremie oopst 1944. Het ligt niet in de bedoeling voor het oogstjaar 1944 aan hen, die hun verplich ting inzake het scheuren van grasland ln 1942 en 1943 zijn nagekomen, opnieuw scheurplicht op te leggen. De oppervlakte bouwland is echter nog steeds te klein, zoodat een verdere omzetting van gras land tot bouwland noodzakelijk ls. Deze omzetting zal worden bevorderd door het verleenen van scheurpremie. Deze scheur premie bedraagt f 300.per h.a., doch zal tot f 500.— per h.a. worden verhoogd, Indien en voor zoover: a. op het gescheurde land winterkool- of winterraapzaad wordt verbouwd en ge oogst boven de oppervlakte, welke de te ler uit hoofde van een hem opgelegde of door hem overgenomen verplichting moet verbouwen, of b. de op het betrokken bedrijf voor den oogst 1944 met aardappelen beteelde op pervlakte grooter ls dan die, welke voor den oogst 1942 met aardappelen is be bouwd. Gelijk bekend is, kunnen de productie- commissarissen aan telers op zand-, löss, dal- en veengronden toestaan om, in plaats van voor den oogst 1944 5 pet. van hun bouwland niet kool- of raap zaad te bebouwen, hun aardappelteelt ten opzichte van 1942 met deze oppervlakte uit te breiden. Over de op grond van deze bepaling extra met aardappelen be bouwde oppervlakte wordt geen ver hoogde scheurpremie uitgekeerd. Om voor bovenstaande scheurpremie In aanmerking te komen, moeten de te scheu ren perceelen zoo spoedig mogelijk bij den Productiecommissaris worden opge geven en door dezen, voordat met het scheuren wordt begonnen, schriftelijk zijn goedgekeurd. De prijzen voor spiering. Voor versche spiering geldt de Prij- zenbeschikking 1942. De Gemachtigde voor de Prijzen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overge gaan, indien ten hoogste de navolgende prijzen worden berekend: Spiering ln de periode 1 Mei—1 Sept: max. verkoopprijs voor den visseher per kg f 0.20. Max. marge voor den groot handelaar franco station van bestem ming, lncl. verpakking en bijkomende kosten per kg: f 0.10. Max. marge voor den kleinhandelaar, af kleinhandelaar, netto contant per kg: f 0.12. Van 1 September—1 Mei resp.: f 0.40, f 0 12 en f 0.18. Voor versche spiering uit de Wadden zee en het IJsselmeer gelden de hierbo ven genoemde maximumprijzen en -marges slechts jgi zooverre deze spie ring een lengte van tenminste 8 cm heeft en voor menschelljke consumptie geschikt ls. Beiteed ze du» ioo goed mogelijk. Vroeg daarom op Uw tolletzeepbonnen Adeloar-Kindeneep. U krijgt dan klnderzeep, vervaardigd uit prima gronditoflen. ZEEPFABRIEKEN 1 Waar komen die vandaan? Waarsc^k kou gevat; tjes p®nmet akker- S' pbn ls niet noodig, zoo AKEfd AKKERT JE S zijn. ^KERTJES Stillen direct Ti Tt v en maken dat zich prettig gaat voelen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2