Hoe de landing op Sicilië plaats vond. DAGBLAD VOOR DE STRIJD OP SICILIË. Nieuwe terreinwinst bij Bjelgorod. S!ag in het Oosten nadert hoogtepunt. Successen voor de As-troepen. Nog meer landingspogingen? Woorden, als voor dezen tijd gesproken Op Sicilië wordt verbitterd gestreden. Keuringen voor de Waffen S.S. het Legioen en de Landwacht. Zweefvliegtuigen voerden troepen aan. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersobe editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 14 JULI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 161. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gevrone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Turijn gebombardeerd. ROME, 13 Juli. (Stefani) - Het 1144ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Met dezelfde hevigheid duurt de slag voort in het Zuiden van Sicilië, waar de vijand de landingshoofden tracht te yer- grooten, welke hij heeft kunnen vestigen te Licata, Gela, Pachino, Syracuse en Augusta. In de wateren van het eiland hebben Italiaansche torpedovliegtmgen en bommenwerpers van de Spil herhaal delijk aanvallen gedaan op koopvaardij- en oorlogsschepen. Zij brachten een koopvaarder van middelbare tonnage tot zinken en veroorzaakten brand op of brachten schade toe aan twee kruisers, talrijke transportschepen en verschei dene kleinere oorlogsvaartuigen. Boven Sicilië werden 14 vliegtuigen neergeschoten door Italiaansche en Duit- sche jagers en 9 door batterijen van het luchtdoelgeschut. Voorts vernietigden onze jagers twee vliegtuigen boven Sardinië. Vijandelijke formaties bombardeerden centra op Sicilië en in Calabrië, waar onder Catania, Messina en Reggio. In den afgelóopen nacht werd een luchtaanval gedaan op Turijn: D^ be volking leed verliezen, in het centrum der stad werd aanzienlijke schade aan gericht. Zes Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd." De slachtoffers der lucht aanvallen. In een aanvulling op het weermachts- bericht wordt medegedeeld, dat als ge volg van de in het weermachtsbericht gemelde luchtaanvallen de volgende aan tallen slachtoffers zijn geteld: te Catania 25 dooden en 63 gewonden, te Leonforte 8 dooden en 2 gewonden, te Reggio in Calabrië 3 dooden en 2 gewonden, in de provincie Catanzaro 30 dooden en 42 ge wonden, te Turijn 101 dooden en 203 gewonden. DE SITUATIE OP SICILIë. BERLIJN, 13 Juli. - De ANP-corres- pondent meldt: In aansluiting op de reeds gemelde bij zonderheden over de landing op Sicilië kan nog het volgende gezegd worden: De geallieerden slaagden er aanvan kelijk in op twee plaatsen en wel bij Kaap Passaro en bij Gele dieper in het binnenland door te dringen en in het gebergte twee plaatsen te bezetten. De wegen, die naar het gebergte leiden, werden onmiddellijk door Duitsche en Italiaansche troepen afgesneden, zoodat Het bruggenhoofd bij Bjelgorod. Ken wijdvertakt systeem van loopgraven doorkruist het heele ter ein en schept de mogelijkheid, snei van het eene punt naar het andere te gaan PK Vorpahl-Atl-H-P m (Van onzen Berliinschen corresoondent) Dinsdagmorgen telefoneerde onze Berlijnsche corresoondent het vol gende bericht, naar aanleiding van de geallieerde landings-oneraties op Sicilië. In de Duitsche hoofdstad is men van meening. dat Sicilië waarschijn lijk niet het eenige punt der gealli eerde actie zal blijven. Integendeel, men houdt er rekening mede. dat Londen en Washington in hun ge meenschappelijk operatieplan meer landingspogingen hebben opgenomen en dat het zwaartepunt hunner acties tegen het continent pas in den eerst- komenden tiid vastgelegd zal kunnen worden. Van begin af aan heeft men vermoed, dat de anglo-Amerikaan- sche troepen zich niet aan een af zonderlijke actie zouden wagen, doch dat hun plannen in nauw verband stonden met de bolsiêwistische ope raties in het Oosten. Pas in het hcht van dezen samenhang gezien wordt men zich de beteekenis bewust van de zware gevechten aan het Oostelijk front, die zich over een breedte van 160 kilometer uitstrekken. Algemeen is het opgevallen, dat de militaire woordvoerder van den Moskouschen radiodienst aanvanke lijk de landing van de Britsche. Amerikaansche en Canadeesche troe pen op Sicilië volkomen heeft gene geerd Toch deed het gerucht van de actie spoedig de ronde en de bevol king volgt het verloop van den strijd met spanning. Op het Kreml neemt men een afwachtende houding aan en men schiint 'er weinig voor te gevoe len thans reeds over een ..tweede front" te spreken. Generaal Eisenhower. die mede de verantwoordeliikheid van de ope raties in de Middellandsche Zee draagt, heeft aan het hoofdkwartier van de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche pers den raad gegeven voorloopig geen bijzonderheden over de landing te nubliceeren. Het ligt voor de hand dat men ook in Duit sche militaire kringen voorspellingen en conclusies vermiidt. Men beperkt zich tot de opmerking dat er on Sicilië zware gevechten plaatsvinden pr *evens (jen nadruk op. dat met deze attaaue het Europee- sche continent nog niet is veroverd.. de Canadeesche troepen, die hier opge rukt waren, niet mëer terug konden, ter wijl tevens de aanvoer van hun ver sterkingen was onderbroken. Blijkens de verklaringen van gevan genen nemen van Britsche zijde de vijfde en de een-en-vijftigste, alsmede de eerste Canadeesche infanteriedivi sie aan den strijd deel. Van Ameri kaansche zijde werden de eerste, derde en vier-en-twintigste, alsmede de tweede pantserbrigade en de 82ste divisie valschermjagers aan land ge bracht. Ook gisteren hebben de geallieerden nog getracht valschermtroepen op Sicilië te landen. De gelande manschappen kon den echter allen buiten gevecht gesteld worden. „De herinnering aan het vader land treedt waarschuwend en wij zend te midden van onze persoonlijkste aangelegenheden" (Treitschke). Ook u, jonge Nederlander, zult zich dikwijls afvragen: Is mijn plaats thans hier? Besef, dat talrijke kameraden, dikwijls uit uw eigen omgeving, hebben ingezien dat hun plaats was, in de gelederen van de sol daten van den Fiihrer, in den strijd tegen het bolsjewisme en daarom voor het vaderland. Peil dan uw geweten en besef wat u te doen staat. Aarzel niet langer, maar meldt u bü de Landwacht Nederland. Bommen op Grimsby. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Juli. - Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Ten Noorden van Bjelgorod maakte de Duitsche aanval, gesteund door het luchtwapen, na het uiteenslaan van twee vijandelijke tankgroepen, nieuwe terreinwinst. Tegenaanvallen van ster ke formaties infanterie en tanks, die de bolsjewieken van andere frontsec toren en uit het achterland aangevoerd hadden op de toppen en flanken der Duitsche aanvalswiggen en felle ont- lastingsaanvallen in het gebied ten Oosten en Noorden van Orel stortten onder uiterst zware vijandelijke ver liezen ineen. Gisteren overdag vernielden formaties van het leger, de Waffen-SS en het luchtwapen wederom ruim 400 tanks. 103 vijandelijke vliegtuigen werden in lucht gevechten en door luchtafweergeschut van het luchtwapen neergeschoten. Op Sicilië gaan de harde gevechten tegen den gelanden vijand in verbit terde gevechten voort. Duitsche en Italiaansche formaties vliegers grepen voortdurend in de gevechten op den grond in en bombardeerden oponhou- d el ijk de landingsvioot, voor de kust van het eiland en brachten haar zeer zware verliezen toe. 25 vijandelijke vliegtuigen werden boven Sicilië cn Sardinië neergeschoten. In het Westen bestreed een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht met succes haven en dokinstallaties der stad Grimsby. An dere luchtaanvallen waren gericht op af zonderlijke doelen in her gebied van Londen en aan de Zuidoostelijke kust van Engeland. Een Duitsch vliegtuig is van deze vluchten niet teruggekeerd. Vliegtuigen voor den strijd op verren afstand werden opnieuw tegen de op 11 Juli op den Atlantischen Oceaan in brand geworpen groote vijandelijke sche pen voor den aanval uitgezonden. Een der beide transportschepen was reeds gezonken, het tweede werd door neer geworpen bommen in den grond geboord Daarmede verloor de vijand wederom twee schepen met tezamen 30.000 brt." Duitsche wiggen schuiven steeds dieper in de Sovjet-stellingen. De dubbele slag in het gebied van Bjelgorod en Orel gaat zijn hoogtepunt tegemoet, zoo schrijft de militaire cor respondent van het D.N.B., en hij ver volgt: De massale Duitsche tegenaan valsactie in het Oosten werkt op de strijdlust van de Sovjets steeds mger als een magneet, die aan troepen en mate riaal alles tot zich trekt, wat aan het totale front maar eenigermate ontbeer- lijk is. Dat is op zich zelf reeds een niet te onderschatten succes van de Duitsche tegenmaatregelen. Immers, in den loop van den nu reeds bijna legen dagen durenden slag is het niet alleen gelukt, de vijandelijke legers die in het gebied tusschen Bjelgorod en Orel voor een grootscheepsche aanvalsactie staan geconcentreerd, te bcrooven van hun offensieve kracht, doch bovendien de Duitsche actie te laten worden tot een remblok voor alle verder rei kende voornemens van de leiding der Sovjets aan het gezamenlijke lang gestrekte front. Het feit, dat het huidige gevechtsge- bied een der strategisch gevoeligste plekken van het Sovjetfront vormt, ver- eischt van den vijand steeds opnieuw in spanning van al zijn krachten. Elke ver slapping van zijn inspanningen, die thans nog slechts op verdediging gericht kun nen zijn, zou rampspoedige gevolgen met zich meebrengen voor het gezamenlijke front, daar men niet kan overzien in hoeverre de Duitsche legerleiding uit de veranderde gevechtssituatie bepaalde strategische conclusies zal trekken. Dientengevolge sleepen de Sovjets alles naar de bedreigde punten en werpen zij dag in dag uit nieuwe troepen en mas sa's materiaal in den strijd. Hieruit vloeit ook de geweldige hard nekkigheid van de gevechten voort. Desondanks schuiven de Duitsche wiggen gestadig verder op naar het Oosten, resp. Noorden en Zuiden. Alle pogingen van den vijand, om in tactisch opzicht den toestand meester te worden door massale aanvallen op de flanken van de doorgedrongen Duitsche divisies, hebben even wei nig gebaat als zijn ontlastingsaanval- len bij Orel. De Duitsche aanvalskracht schijnt nog steeds meer toe te nemen. Daarbij krijgt men den indruk, dat den in den strijd geworpen Duitschen formaties nog zeer aanzienlijke, tot dusver ongebsuikt gelaten strijdkrachten ter beschikking staan, die slechts wachten op het signaal om in te grijpen en zich te ontplooien Inmiddels verliest de vijand ziender- oogen aan gebied. Voor een niet gering percentage is dit ook een gevolg van zijn verliezen aan pantserwagens, die thans meer dan 200 vechtwagens per dag sinds den 5,en Juli bedragen. Dat is een aantal, dat. met zulk een regelmaat nog in geen en'-elen veldslag is bereikt. Duikbootoorlog leeft op. De groote „zomervacantie" van de Duitsche onderzeevloot loopt ten einde. Reeds hebben de eerste we ken van Juli laten zien, dat de Duitsche duikbootvloot langzamer hand haar stellingen in de golven van de oceanen weer begint te be trekken. Van welingelichte zijde te Berlijn deelt men in verband hier mede zeer positief mede. dat in de komende maanden met een sterke opleving der tonnage-oorlog gere kend kan worden. In de eerste twee weken van Juli brachten Duitsche duikbooten reeds 29 sche pen met een gezamenlijken inhoud van rond 170.000 brt. tot zinken. Zwitsersche neutraliteit geschonden. Anglo-Amerii aansche vliegtuigen wierpen bommen neer. Opnieuw hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen de Zwitsersche neutraliteit geschonden. Op verschillende plaatsen in Zwitserland, o.m. in Bern en Genève, is gisternacht, kort na 12 uur, luchtalarm gemaakt, dat ongeveer drie uur duurde. In een te Bern uitgegeven officieele me- dedeeling wordt gezegd, dat de machines op een hoogte van ongeveer 3000 meter vlogen. Bij Bouveret aan het Meer van Genève is een toestel neergestort, waar bij vijf inzittenden om het leven kwa men. Op drie plaatsen in breede omge ving van Bern werden bommen neerge worpen, bij Riggisberg, in de streek van den Mannliehen in het Berner Oberland en bij Flamatt, halverwege tusschen Bern en Freiburg. In Riggisberg werd een huis vernield en een tweede in brand gezet. Tot dusver zijn geen berichten ontvangen over doodelijké ongelukken. Het S.S.-Ersatzkommando Nlederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, ln den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemd, adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde Inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden enz De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon tn Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen inelden. die tot de Germaansche S.S in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-35 jaar, die aan- meldingsplichting zijn voor den Arbeids inzet kunnen zich eveneens op een der keurtngsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. t7.7.43, 9-14.00 uur: Rotterdam, Deutsches Haus. Westzeedijk. 18.7.42, 9-12.00 uur: Bre-a, Rest. Modern, Markt; 15-18.00 uur: Den Bosch. Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 19.7.43, 9-12.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15-18.00 uur: Arnhem. Café Royal. 20 .43, 9-12.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 15-18.00 uur: Zwolle. Hotel Gijtenbeek. 21.7.43. ,9-12 00 uur: Assen. Concerthuls a/d Vaart; 15-18.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22.7.43, 9-12.00 uurr Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat, 23.7.43, 9-14.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 24.7.43, 9-13.00 uur: Utrecht, N.V.-Huls, Oude Gracht 245 25 7.43. 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager Leusderweg. 26.7.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg 3ij onze Vrijwilligers. Geregelde sport beoefening behoort tot de vaste werk zaamheden van onze Vrijwilligers SS PK Altstadt-O-H-P m Een Britsche „Vtckers* Wellington bommenwerper. die boveD Neder- landsch gebied werd neergeschoten Het Britsche kenteeken op den romp en de zijvlakken, zoowel de het type „Vickers* Wellington kenmerkende zijconstructie zijn duidelijk te her kennen Hoffmann-Stapf-Pax m Amerikaansche troepen op Nieuw-Georgië. Succesen van Japansche torpedobooten. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat Japansche marinevliegtuigen op 11 Juli vijandelijke afdeelingen hebben aan gevallen, die op het punt stonden aan de Noordwestkust van het eiland Nieuw- Georgië te landen. In hevige luchtge vechten verloos de vijand in totaal 24 vliegtuigen. Bij een luchtgevecht op 9 Juli hebben Japansche jagers boven de haven van Rendova 5 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In een tweede bericht meldt het Ja pansche hoofdkwartier, dat de vijand, die op 5 Juli op Nieuw-Georgië aan land ging, oprukt naar Moenda. Daar wordt thans hevig gevochten. Japansche torpe doeenheden brachten in der, nacht van 11 op 12 Juli in de wateren ten N. van Koelambangra minstens 4 vijandelijke kruisers tot zinken, terwijl op een vijf den brand werd veroorzaakt. Aan Japan sche zijde werd een schip zwaar bescha digd. GEEN ERKENNING VOOR DE GAULLE—GIRAUD. LISSABON, 13 Juli. Naar de Duitsche bladen via Stock holm vernemen, heeft Roosevelt gene raal Giraud medegedeeld, dat hij niet bereid is om hem en generaal De Gaulle, de leiders van het „Fransche comité voor nationale bevrijding", als Fransche regeering te erkennen. Roose velt stelt zich op het standpunt, dat hij geen regeering kan erkennen, die niet kan bewijzen, dat meer dan vijf procent der bevolking van het betref fende land daadwerkelijk achter haar staat. VERDUISTER GOED. Deze week van 22.155.15 uur. Maan op 18.36, onder 3.36 uur. 17 Juli: Volle maan. De zelfstandigheid van Slowakije. De Tsjechische emigrantenregeering wenscht herstel der oude republiek. Volgerjs Exchange Telegraph heeft de Tsjechische emigrantenregeering te Lon den het herstel van de vroegere repu bliek tot een van haar hoofddoelstellin gen geproclameerd en in dit verband storm geloopen tegen de zelfstandigheid van het nieuwe Slowakije. In de Wil- helmstrasse verklaart men hierover, dat de zelfstandige Slowaaksche staat een politieke realiteit is, waaraan het geklets van de Tsjechische emigrantenkliek evenmin iets kan veranderen als aan de politieke realiteit van het nieuwe Europa. ENGELSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN JAPANSCHE HANDEN. Het aantal der ln handen der Japan ners zijnde Engelsche krijgsgevangenen bedraagt met inbegrip van de officieren 31.800 man aldus heeft volgens' een bericht van den Britschen nieuwsdienst de Britsche minister van oorlog in het Lagerhuis verklaard. Ruim 24.000 man der Britsche strijdkrachten staan opge- teekend als vermist, maar men gelooft, dat de meerderheid daarvan zich in krijgsgevangenschap bevindt. Het aantal der door de Japanners geïnterneerde burgers berekende de Engelsche minister van oorlog op ongeveer 40.000. Burgemeesters ontslagen. Bij besluit van den commissaris- generaal voor bestuur en justitie van 11 Juni 1943 is jhr. mr. R. A. Th. M. van Rijckevorsel onmiddellijk ingaand ont slagen als burgemeester van Gulpen. Bij besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is onmiddellijk ingaand ontslagen: E. Derks als burgemeester van Haarlem mermeer; A. J. S. M. Moons, als burge meester van Helmond: J. J. W. van Hout, als burgemeester van Budel; A. J. A. van Gils, als burgemeester' van Made; jhr. H. L. J. M. van Rijckevorsel van Kessel, als burgemeester van St. Oedenrode; J. de Bruyne, als burgemeester van Wer kendam, C. L. Buskens, als burg. van Uden; R. Sterk, als burg. van Nieuwe- Tonge; mr. J. D. Koster, als burgemees ter van Heerde. Bij besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is mr W. H. J. L. Lambooy onmiddellijk ingaand ontslagen als burgemeester van Eijsden. Bij besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 23 Juni 1943 is mr. L. J. H. C. A. de Bourbon onmiddellijk ingaand ontslagen als burgemeester van Oss. Burgemeester Ritmeester ontslagen. Bij besluit van den Commissaris- Generaal voor bestuur en justitie van 28 Juni 1943 is G. Ritmeester onmid dellijk ingaand ontslagen als burge meester van Den Helder. Dienstleiter Willy Ritterbusch. Dienstleiter Willi Ritterbusch is op 3 Juli 1892 in Werdau, Kreis Torgau, geboren. Van beroep is hij onderwij zer. Hij heeft den wereldoorlog ten slotte als compagniescommandant mee gemaakt. In 1923 werd hij lid van de NSDAP met lidmaatschapsnummer 6316. Het laatst was hij Kreisleiter van den Kreis Merseburg. Van 1940 tot Sep tember 1941 was hij Beauftragter des Reichskommissars voor de provincie Noord-Brabant. Vandaar werd hij be noemd in de Partijkanselarij te Mün- chen. Geallieerden waarschuwen tegen optimisme. Volgens den Berlijnschen A.N.P.- correspondent zijn over de landing op Sicilië van beide zijden nog wei nig concrete mededeelingen gedaan Deze operatie is van een zoodani- gen omvang, dat hët enkele dager, moest duren, alvorens men zich een nauwkeuriger beeld van den toe stand kon vormen. Men dient daar bij niet te vergeten, dat Sicilië een eiland is, dat in normale tijden vier millioen inwoners telt en in oppervlakte zoo groot is als België. Géén verrassing. Niettemin kon men uit de eerste paarzame gegevens, die thans van Duitsche zijde met eenige concrete mededeelingen zijn aangevuld, afleiden hoe de landing in zijn werk is gegaan. Een verrassing voor de verdedigers vormde zij zeker niet, hoogstens de wijze, waarop zij werd uitgevoerd. Er werd o.a. gebruik gemaakt van motor vliegtuigen, die zweefvliegtuigen sleep ten en die zoo de troepen naar land brachten. Nog vóór het begin der ont scheping werden valschermjagers af gezet, die zich evenwel volgens de Duitsche berichten nergens konden handhaven en slechts voor een klein deel ten slotte de eigen landingstroepen konden bereiken. In het Westen bij Marsala en benoor den Syracuse schijnen in de eerste da gen o.m. landingspogingen ondernomen te zijn, doch hier hebben de geallieerde strijdkrachten geen vasten voet kun nen krijgen. Wel schijnen verschillende afdeelingen de kust bereikt te hebban, doch zij moesten voor het vuur der Duitsche en Italiaansche strijdmacht weer terugtrekken. Zeven bruggehoofden Volgens de te Berlijn binnengekomen berichten hebben de landingstroepen aanvankelijk op zeven plaatsen, in het Zuiden en Westen, bruggehoofden kun nen vormen, waardoor zij over een front van, tezamen gerekend, ongeveer 160 km steunpunten verkregen. Deze frontbreedte is echter ln den loop van den derden dag, door de tegenaanvallen der Duitsche en Italiaansche strijd krachten, geslonken. De geallieerde strijdkrachten zijn, volgens bevoegde kringen in de hoofdstad, thans op een veel kleinere kuststrook tezamen ge drongen, zoodat de troepen van de Spil met lichte artillerie in den strijd kun nen ingrijpen. De valschermjagers en de landings troepen uit de lucht zijn nu vernie tigd, een deel der landingstroepen is verloren gegaan, een aantal plaatsen, die de geallieerden reeds als ver overd gemeld hebben, werden even eens weer teruggenomen, twaalf schepen met tezamen ongeveer 100.000 brt. werden tot zinken gebracht, als mede een kruiser en verscheidene an dere oorlogsvaartuigen. Bovendien werden zestig schepen zoo zwaar be schadigd, dat zij voorloopig niet aan den strijd zullen kunnen deelnemen. Het gros der vijandelijke landings- strijdkrachten is thans in hef Zuid oosten van Sicilië tezamengedrongen en levert op het oogenblik wanhopig slag tegen de opdringende troepen van de Spil. Hoewel dus de eerste faze van deze onderneming voor Duitschland en Italië tot nu toe geen ongunstig ver loop heeft gehad, houdt men te Ber lijn en Rome terdege rekening met hernieuwde pogingen der geallieerden om Sicilië te veroveren. Waarschuwing tegen optimisme. In ieder geval stelt men hier vast, dat. indien de geallieerden werkelijk succes willen behalen, zij dan nog meer troepen en materiaal in den strijd moe ten werpen. Te Berlijn wijst men op de berichten uit het vijandelijke kamp, die waarschuwen tegen een voorbarig op timisme en die de groote moeilijkheden onderstreepen, welke overwonnen die nen te worden. GENERAAL FRANCISCI GESNEUVELD. ROME, 13 Juli. Aan het hoofd van zijn troepen is op 11 Juli op Sicilië de generaal der militie, Enrico Francisci commandant der 13de Zwarthemden- zóne en verbindingsgeneraal bij het Italiaansche opperbevel op Sicilië, ge sneuveld. Hij had deelgenomen aan den strijd om het Imperium, aan den oorlog in Spanje en aan den strijd aan het Oostelijke front en droeg de hoog ste militaire onderscheidingen. POLITIEKE MOORDAANSLAG IN NIJMEGEN. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. - Op 8 Juli 1943, des middags, is de commissaris van politie van Dijk te Nijmegen op de open straat in den rug geschoten en zwaargewond. Door het vastberaden optreden der bevolking kon de dader terstond gearresteerd worden. Hij ziet zijn gerechte straf tegemoet. Volgens de resultaten van het tot dus ver ingestelde onderzoek heeft men on- getwijfeld te doen met een politieken moordaanslag. EXTRA BROODBONNEN. Voor rooi- en oogst- a-beiders. Op nader te bepalen tijdstippen rei ken de plaatselijke distributiediensten aan landbouwers en landarbeiders, die hooi- of oogstwerkzaamheden verrich ten, rantsoenbonnen uit voor een extra rantsoen brood van 900 gram per week. De uitreiking heeft plaats voor de distributieperioden 11 Juli t.m. 7 Au gustus, 8 Augustus t.m. 4 September, 5 September t.m. 2 October, 3 October t.m. 30 October en 31 October t.m. 27 November. Voor deze extra verstrekking van broodbonnen komen niet in aanmer king zelfverzorgers voor brood, tuin- bouwarbeiders en dergelijke personen, alsmede personen, die wel hooi- en oogstwerkzaamheden verrichten, doch dit niet als beroep doen. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van Zondagavond 11 tot Maandagavond 12 Juli is de weersge steldheid in de Wieringermeer kritiek geweest voor het optreden van aard appelziekte. Nederlandsche vrouwen in den arbeidsinzet. 's-GRAVENHAGE, 13 Juli. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Ook in Nederland hebben de vrou7 v/en een nieuwe taak gekregen. Wij vinden ze op arbeidsplaatsen, waar vroeger de mannen werkten en zij hebben bewezen, dat zij niet alleen den moed bezitten het ongewone werjk te aanvaarden, doch zij heb ben op verschillende plaatsen be wezen wat zij kunnen. Wie verheugt zich niet in den aanblik van de fleurig gekleede en handige conduc trices? Wie bewondert niet de meis jes en vrouwen, die ijverig hun best doen de postbodes te vervangen? Op de kantoren, in de bedrijven en werkplaatsen, overal hebben de meisjes en vrouwen zich reeds een arbeidsplaats veroverd. Zij helpen mee aan den opbouw van een nieuw Europa en aan het beveiligen van de levensbehoeften van hun eigen volk. Velen staan echter nog terzijde. Ook hun medewerking kan niet worden gemist. De leiders van be- driiven en kantoren, die een drin gende behoefte aan arbeidskrachten hebben, zullen binnen niet al te lan gen tijd, menig jong meisje en me nige ionge vrouw, die een of andere arbeid verrichten kunnen, om hun medewerking verzoeken. De ar- beidsbureaux hebben echter ook het recht, meisjes en vrouwen, die wel in staat zijn, doch niet bereid zijn mede te werken, voor een bepaalden tijd voor een zeer dringende ar beidsplaats in Nederland te verplich ten werk aan te nemen. Er wordt verwacht, dat Vooral de jonge meis jes bereid zijn een bezigheid aan te hemen. Wanneer het aantal vrijwil lige aanmeldingen niet de behoefte aan krachten dekt. zal voor bepaal de bedrijven met dienstverplichting rekening gehouden moeten worden. Jaarvergadering „Oud-West-Friesland". De algemeene vergadering van het Historisch Genootschap „Oud-West- Friesland" zal dit iaar gehouden worden op Woensdag 4 Aug. in de Schouwburgzaal „Amicitia" te Pur- merend. Na afdoening van de huis houdelijke werkzaamheden, enz. en den koffiemaaltijd wordt een twee tal films vertoond, n.1. opnamen van de vergadering te De Riip in 1941. aangeboden door den heer Rhee van Amsterdam, en van de opgra vingen der grafheuvels bii Wervers- hoof (1942) met toelichting door den leider van dat werk. Prof. A. E. van Giffen van Groningen. Ten slotte volgt een bezoek aan de Historische Tentoonstelling in de Stads-Teekenzaal. die bij deze gelegenheid door Burgemeester Kikkert van Purmerend zal worden geopend. „Bruto voor netto" gaat niet meer. De C.C.D. zal streng toezien. Het moge vóór den oorlog in den han del, in enkele branches, gebruik zijn ge weest „bruto voor netto" te leveren, het is duidelijk, dat een dergelijke handel wijze thans niet geduld kan worden. „Bruto voor netto" leveren wil namelijk zeggen het gewicht van de verpakking tellen bij het gewicht van de te leveren waar. Derhalve: hoe meer verpakking, des te minder waar. Vooral op het ter rein van de voedselvoorziening zou, nu distributie en rantsoeneering het levens- middelenverbruik aan strakke grenzen hebben gebonden, handelen volgens de usance, „bruto voor netto" meer dan uit sluitend financiëele benadeeling van den consument beteekenen. De verbruiker moet precies aan goederen krijgen, waar op zijn bonnen recht geven en daarom is het goed, dat de Centrale Controle Dienst er op toeziet, dat „bruto voor netto" niet meer wordt toegepast. Een recent geval in de practijk van den C. C. D., waarbij een fabrikant van verpakt zelfrijzend bakmeel meende volgens de oude usance te kunnen handelen, is aanleiding om er op te wijzen, dat bruto voor netto" niet meer opgaat. KERSENPLUKKER NA VAL UIT BOOM OVERLEDEN. Eenige dagen geleden is te Oirschot de 3/-jarige landbouwer J. H. bij het ker senplukken uit een boom gevallen en ernstig gewond. Thans is de man in het ziekenhuis te Tilburg aan de gevolgen overleden. WIJN TE DUUR VERKOCHT. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Leeuwarden heeft aan de firma L. van der Ley en Co., wijnhandel te Sneek, een geldboete van f 15.000 op gelegd. Deze firma had de prijzen van diverse producten zonder vergunning dikwijls belangrijk verhoogd. Bovendien waren onjuiste factoren uitgeschreven en voL deed de boekhouding niet aan de voor geschreven eischen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1