DAGBLAD VOOR Samenkomst tusschen Hitier en Mussolini. Bolsjewisten zetten offensief in over geheele front. Nederlanders gaan oerwoud ontsluiten. Het bombardement op Rome. Barbaarsche daad. Keuringen voor de Waffen S.S. het Legioen en de Landwacht. STADSNIEUWS. Verontschuldiging uitgesloten. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N,V» Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche édltle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 31 JULI 1948 HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 167. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Militaire kwestie besproken. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 20 Juli. De Fiihrer en de Duce hebben op Maandag 19 Juli in een stad in Noord-Itall« een samenkomst gehad. Er werden militaire kwesties be sproken. De diplomatieke correspondent van het DN.B. schrijft: Bij de nieuwe ontmoeting tusschen de leiders van de As is de militaire situatie aan een onderzoek onderwor- pen die voortvloeit uit den wanhopi- gen stormloop van geweldige Sovjet- massa's op het Europeesche afweer- front in het Oosten en uit de landings poging van de Engelschen en Amerika nen in het gebied van de Middelland- sche Zee. Wanneer in Duitsche politieke krin gen over twee essentieele fronten voo'r Europa gesproken wordt, komt daarbij niet alleeh de beteekenis der aan den gaPg zijnde gevechten tot uiting, doch odjlJVA innerlijke samenhang en tevens daiioTsgemeenschap der aan deze fron ten opgestelde Europeesche naties. Op grond van een nuchter, zakelijk onder zoek van den toestand, waarbij de ont wikkeling in het gebied van de Mid- dellandsche Zee wel op den voorgrond gestaan zal hebben, zullen de i Führer en de Duce als militaire opperbevel hebbers van de Asmogendheden de door den stand van zaken geboden maat regelen overwogen en besloten hebben Dat de maatregelen van militairen aard zijn, blijkt uit het communiqué, dat reeds daarom de aandacht verdient, omdat het de politieke combinaties van den vijand tot ongerijmdheid brengt. De laconieke mededeeling in het offi- cieele communiqué óver het militaire karakter van de ontmoeting Hitler-Mus- solini moet derhalve ook gelden als een nieuw bijzonder indrukwekkend ant woord op de Engelsch-Amerikaansche poging, om uit militair optreden tegen Italiaansch gebied politieke munt te willen slaan. Dat die poging tot mislukking ge doemd is, bewijst niet alleen de hou ding van het Italiaansche volk na den terreuraanval op Rome. doch zal ook blijken bij de uitwerking der ..besluiten, die de Führer en de Duce in het be sef van hun verantwoordelijkheid voor het lot van Eu-opa wel genomen zullen hebben. De opvatting in Berlljnsche kringen. Het Intern. Informatiebureau zegt, dat het communiqué over de ontmoe ting van gisteren op Noord-Italiaan- scben bodem tusschen Führer en Duce in Berlijnsche politieke kringen de grootste verrassing heeft veroorzaakt, daar tevoren geen enkele aanwijzing voor- een dergelijke ontmoeting bekend was geworden, al zou -deze ontmoeting met het oog op de jongste militaire ge beurtenissen dan ook voor de hand hebben gelegen. Mén wijst in Berlijn op de kortheid van het uitgegeven èdiffmunique. Te Berlijn kan metr dan ook wegens dit zuiver militair karakter van de ontmoeting geen nadere bij zonderheden over het verloop en de re sultaten daarvan te weten komen. Men vergist zich echter wel niet, wanneer men aanneemt, dat deze besprekingen ten doel hadden de maatregelen vast te stellen, die met het oog op den hui- dfgen militairen toestand in het Mid- dellandsche Zeegebied vereischt schij nen en die tevens geschikt zijn het ge meenschappelijke militaire succes van de spilmogendheden te waarborgen. Naar vernomen wordt, hebben aan de besprekingen de chefs van de wederzjjdsche oppercommando's en uit den aard der zaak ook andere competente militaire persoonlijk heden en deskundigen op het gebied der gemeenschappelijke oorlogvoe ring van beide landen deelgenomen. Er behoeft, niet bijzonder op te wor- dan gewezen, dat ook deze ontmoeting ln het teeken stond van de lotsgemeen- schap van beide volken, en dat op nieuw de vastbeslotenheid tot uiting kwam, den strijd tot het zegevierende einde voort te zetten. Omtrent het bezoek verneemt men nog, dat de Führer zich Maandagoch tend met zijn intiemsten militairen staf per vliegtuig naar een Noord-Italiaan- sche stad begaf, waar de Duce hem opwachtte en allerhartelijkst verwel komde. De besprekingen, die in een voor dit doel zeer geschikt gebouw in de nabijheid van deze stad werden ge voerd, duurden tot in den namiddag voort, waarna de Führer na een harte lijk afscheid van den Duce per vlieg tuig naar zijn hoofdkwartier terug keerde. - VERDUISTER GOED. Deze week van 22.155.15 uur. Morgen: maan op 0.09, onder 12.05 u 24 Juli: Laatste kwartier. Het Internationale Informatiebureau 'te Berlijn is in staat den naam mede te deelen van den man, die het plan ont worpen heeft voor den terreuraanval op de Eeuwige Stad en die het bevel heeft gevoerd bij het bombardement, dat in dé Duitsche hoofdstad de meest barbaarsche daad van 'dezen oorlog wordt genoemd. Deze moderne hero- stratos is de Amerikaan James Montague, opperbevelhebber van de Ahglo-Ameri- kaansche luchtstrijdkrachten in het ge bied van de Middellandsche Zee, de zelfde officier, die indertijd den ter reuraanval op Tokio heeft gevlogen. In de Italiaansche pers wordt uit drukking gegeven aan de verontwaar diging van Italië en de geheele be schaafde wereld over de schandelijke aanvallen der Amerikanen. Aangezien de aanval, naar de Popoio di Roma schrijft, bij vol daglicht op een zonni- gen Julidag is ondernomen, was het den vijand niet mogelijk zijn doel te missen. Hij heeft ook alles getroffen, wat hij wilde: het kerkhof, de poli kliniek, het universiteitsgebouw, zie kenhuizen, weldadigheidsinstellingen en vooral de basiliek San Lorenzo. Geheel Manhattan en al zijn wolken krabbers, de heele Vereenigde Staten en hun steden, fabrieken en havens kunnen zich in schoonheid niet met deze kerk meten. De indruk op het Vaticaan. Van officieele Vaticaansche zijde wordt medegedeeld, dat het bombar dement op Rome een buitengewoon diepen indruk heeft gemaakt, aange zien tot dusver nog steeds de hoop be stond, dat Rome voor een bombarde ment gespaard zou blijven. Op instructie van, den Paus zijn voor de eerstvolgende dagen alle openbare en parflculiere audiënties afgezegd, ook de gebruikelijke Woensdags audiënties. Gedurende zijn tocht van Maandag door de geteisterde wijken heeft de Paus eigenhandig 60.000 Lire verdeeld onder de slachtoffers. Dinsdag heeft de Paus nog een grootere som onder dé het meest getroffenen van de wijk Tiburtino laten verdeelen. Blijkens I het Italiaansche weer- machtberi eht bedraagt het tot dusver vastgestelde aantal slachtoffers der burgerbevolking 166 dooden en 1659 gewonden. De Paus over den bomaanval. Naar- Stefani meldt."heeft de Paus aan den aartsbisschop van Turijn, kardinaal Fossati, verklaard dien hij gistermiddag in audiëntie heeft ontvangen dat het bombardement op Rome een der „gruwelijkste erva ringen van zijn leven" is geweest. In een officieele bekendmaking vermeldt de Osservatore Romano als reden voor het afzeggen der groote Woensdagaudiëntie bii den Paus de, „tegenwoordige omstandigheden en de noodzakelijkheid, massale bijeen komsten te vermijden, die met ge vaar voor de deelnemers gepaard zou den kunnen gaan". Naar de Messagero meldt, is bii den EngelschAmerikaanschen terreur aanval op Rome ook het graf der ouders van den Paus door vijande lijke bommen verwoest. Bevolking van Rome verlaat de stad. Wegens het hevige bombardement van Rome hebben duizenden gezin nen. vooral uit de armere volkskrin gen. Rome gister in noordelijke en Oostelijke richting verlaten. De pers deed opnieuw een beroep op de open bare meening dat alle personen, die niet wegens dienst- of beroepsrede nen genoodzaakt zijn te Rome te blij ven. de stad verlaten. Van de zijde der autoriteiten worden alle noodza kelijke faciliteiten verleend. mrnsm' Bij onze Vrijwilligers. De mennen weten zich te behelpen. Primitieve verhuizing van de eene afdeeling naar de andere SS PK Reinsberg-O-h-P m Het S.S.-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, ln den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wlkkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemd adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde Inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens- midde'on voo» de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon ln Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen lelden, die tot de Germaansche S.S ln -rierland willen toetreden Personen tusschen 18-35 jaar, die aan- meldingsplichting zijn voor den Arbelds- nzet kunnen zich eveneens op een der keur'ngsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 22.7.43, 9-12.00 uur: Leeuwarden, Huize Sc'ffaaf, Breedstraat. 23.7.43. 9-14.00 uur: Amsterdam. Dam 24.7.43, 9-13.00 uur: Utrecht, N.V.-Huls. Oude Gracht 245 25.7.43. 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager Leusderweg 26.7 43, 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Amerikaansehe vliegers hebben een terreuraanval op Amsterdam gericht. De burgerbevolking leed aanzienlijke verlezen: o m werden .vele woon huizen. een kerk en een k ooster vernield. Talrijke vrouwen, kinderen en religieuzen bevonden zich onder de slachtoffers CNF-M-Pax m Duitsche troepen beheerschen situatie volkomen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juli. Het opper bevel der weermacht deelt mede: „De stormloop der Bolsjewisten tegen het Oostelijke front strandde ook gisteren op den succesvollen af weer onzer door de luchtmacht voortreffelijk gesteunde troepen, die daarbij opnieuw 562 pantserwagens kapotschoten. Op het Koebanbruggenhoofd strandden verscheidene vijandelijke aanvallen op de heuvelstelling ten Westen van Krymskaja. Voor een deel werden reeds de gereedstaande vijandelijke troepen uiteengeslagen. Met nieuwe versterkingen herhaal de de vijand zijn heftige doorbraak- aanvallen aan de Mioes en aan de Midden-Donetz. Zij werden in zware en heen-en-weer golvende gevechten afgeslagen. Terwijl van het gebied ten Noorden van Bjelgorod slechts plaatselijk be grensde, gedeeltelijke aanvallen van den vijand gemeld worden, duren de zware afweergevechten in het ge- vechtsgebied van Orel voort. Door krachtige tegenaanvallen werden de Bolsjewisten op eenige plaatsen te ruggeworpen. Op andere plaatsen brachten onze troepen in verbitterde gevechten den aanval van sterke vij andelijke infanterie- en gepantserde strijdkrachten tot staan. Op Sicilië werden talrijke aanvallen van sterke vijandelijke infanterie- en gepantserde strijdkrachten in zware ge vechten en in samenwerking met Duitsche luchtstrijdkrachten voor de gevechten op korten afstand afgeslagen. De Duitsche en Italiaansche lucht macht zette haar aanvallen op de transportvloot van den vijand ook gis teren met goed gevolg voort. Bij deze aanvallen werd onder meer een vijan delijk vrachtschip van meer dan 10.000 ton door bommen tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen Malta aange vallen". Zwaartepunt benoorden Orel. BERLIJN, 20 Juli. - De A. N. P.- correspondent meldt: Aan het geheele front, van Krymskaja in den Koeban tot aan Leningrad, zijn de Bolsjewisten thans tot een offensief van geweldigen omvang overgegaan. Aanvankelijk schijnt het volgens Duit sche waarnemingen in de bedoeling der Bolsjewisten gelegen te hebben, naar Kiew op te rukken en de Oekraine te heroveren. De Duitsche aanval, die eenige weken geleden werd uitge voerd en midden in de massa's der Bolsjewistische legers tusschen Orel en Bjelgorod drong, heeft dit plan even wel verijdeld, zoodat het opperbevel der Roode troepen thans gedwongen is het zwaartepunt van den strijd benoorden Orel te leggen en te trachten van hier uit de naar het Zuiden en Oosten op gerukte Duitsche troepen te omsinge len. Het over een zéér breed front ge dachte zomeroffensief heeft hierdoor een geheel ander karakter gekregen. Uit een strategie der agressie ontstond voor de Bolsjewisten een strategie der zelfverdediging en van het zelfbehoud. Benoorden Orel, waar het terrein vrijwel onbegaanbaar is door de vele regens en de ondoordringbare bosschen en moerassen, hebben de Bolsjewisten het zwaartepunt van hun tegenaanval gelegd. professoren gaan heen. Bii besluit van den Secr.^Generaal van het Dep. van Opvoeding. Weten schap en Kuituurbescherming is met ingang van dén dag. waarop zijn op volger zijn ambt zal aanvaarden, aan dr. C G. N. de Vooys op zijn '"ver zoek eervol ontslag verleend als hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en is met ingang van 1 Sep tember 1943 aan prof. E. J. Vossnack op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleeraar a"an de Tech nische Hoogeschool. te Delft. Onafgebroken werden en worden hier nieuwe menschenmassa's in den strijd geworpen, slechts op twee plaatsen slaagden de bolsjewisten er in de Duit sche stellingen te doorbreken en zoo doende een eenigszins kritieke situatie te forceeren. Een onmiddellijk volgen de Duitsche tegenaanval bracht het verloren terrein weer in Duitsche han den, terwijl, de tweede doorbraak werd opgevangen en in het kruisvuur van de zware Duitsche artillerié kwam te liggen, zoodat de doorgebroken bolsje wistische troepen geen gelegenheid had don de bres te vergrooter, In militaire kringen verklaart men, dat de Duitsche troepen de situatie volkomen beheerschen. Men dementeert voorts te Berlijn, dat Orel of het wegennet rond Orel binnen het bereik van het front is gekomen. De stad en haar omge ving. liggen nog ver achter het slag veld. Roofoverval op distributiekantoor, HUIZEN (N.-H.), 20 Juli. Gister middag tijdens den rusttijd heeft op het distributiekantoor alhier «en brutale roofoverval plaatsgehad, Een drietal mannen, waarvan één gemaskerd, drong het gebouw binnen en dwong de twee ambtenaren, die op dat oogenblik nog aanwezig waren, met revolvers zich kalm te houden. Daarna werden de ambtenaren geboeid, terwijl de eene opgesloten werd ln een toiict, de an dere in een hok. De mannen hebben toen alle distributiebescheiden medege nomen, o.a, vele Inlegvellen, honderden distributiekaarten voor do nieuwe pe riode, honderden tabakskaarten alsme de een groot aantal losse bonnen. Een nader onderzoek wordt ingesteld. instituut voor nederl. taal en volkscultuur. De Secretaris-Generaal van het De partement van Opvoeding. Weten schap en Kuituurbescherming heeft besloten met ingang van een nader te bepalen datum te stichten een „In stituut voor Nederlandsche Taal en Volkscultuur". Deze nieuwe instelling zal zich niet alleen wijden aan de we tenschappelijke bestudeering van het 'gemeenschappelijk geestelijk bezit, doch tevens aan de resultaten bekendheid geven. Zij zal een vraagbaak worden. zoowel voor de overheid als voor het nuts bliek. Het instituut zal te Leiden ge vestigd worden en onder leiding staan van dr. J. P. M. L. de Vries, hoog- leeraar aan de Rijksuniversiteit daar ter stede. Het zal uit de volgende af- deelingen bestaan: 1. Nederlandsche taal. met als bij zondere taak de samenstelling van een atlas der Nederlandsche dialec ten. 2. Het woordenboek der Neder landsche taal. ter voltooiing van de ze uitgave en tot het samenstellen van een editio minor. 3. Volkskunde, tfr bestudeering van de Nederlandsche volkscultuur op geestelijk gebied en het samenstellen van een atlas. 4. Plaatsnaamkunde, voor registra tie en bestudeering van de Neder landsche plaatsnamen en voor het on derzoek van de geschiedenis der ne- dpi-zettingsvormen in ons land. 5. Documentatie van Nederland- ONDER DE TRAM GERAAKT. De ong. 20-jarige mejuffr. Kroon uit Utrecht, die op het voorbalkon van een volgwagen der electr. tram naar Doorn stond, is te Driebergen-Rijssenburg doordat de tram een scherpe bocht maakte, waarop zij niet voorbereid was van het balcon geslingerd en onder de tram gekomen. Met zware verwondingen o.a. een bekken- en beenbreuk werd zij naar het St. Anto- niusgasthuis te Utrecht overgebracht, waar zij aan de bekomen kwetsuren is overleden. Succes van Pinkse in Wormerveer. Zondagavond vond in 't Park te Wor merveer het derde Parkconcert plaats, hetwelk geleid werd door den heer Pinkse afkomstig uit Den Helder. En wat 'n' concert! Laten wij het gerust zeggen, dat het een manifestatie is ge worden van waarlijk superieur har- moniespel, wat met gulden letteren 'in de Zaansche 'dilettanten-geschiedenis mag worden opgeschreven. Want dit Staforkest der Amsterdamsche Politie spreidde zulk een fijne muzikaliteit en vooral ook musiceer-enthousiasme ten toon, dat de'1500 aanwezigen, waaron der 't gros van onze muzikanten en dirigenten, twee uur lang geboeid heeft. Ouverture Roi d'Ys, hoort deze klagendo hobo, beluistert deze intens- muzikale saxofoon-cantilene en onder gaat dit opwindend slot, alles één mu zikale weelde, zelfs voor verwende ooren. Er passeerde ons een brillante Aïda, een razend moeilijke Jeunesse d'Hercule van St. Saëns, een massieve vertolking van de Danse Macabre van denzelfden toondichter, een ideale, teere Ballet d'Isoline van Messager en 'n wel zóó symphonisch gespeelde Obé- ron Ouverture, dat bij mij den hart- grondigen wensch opkwam, dat de of ficieele, muzikale wereld hierbij eens tegenwoordig ware geweest. In 't al gemeen 't publiek, dat gewoon is bij t Concertgebouworkest acte de présen- ce te geven, maar dat 't harmonie-or kest als „geblaas en getoeter" of eer der als „surrogaat" van degelijke Kunst beschouwt en wegblijft. Wordt er in déze klankweelde als in de Obéron Sedert Zaterdag 1.1. is een nijver, een voudig deel der Amsterdamsche burge rij in diepen rouw gedSmpeld en alle andere oprechte Nederlanders rouwen mee. Ouders hebben hun kinderen en kinderen hebben hun ouders verloren. De brute dood heeft huisgehouden op een wijze, zooals de Nederlandsche be volking dat van haar „bondgenooten" nog slechts hoogst zelden misschien wel nimmer, want de uitwerking der Amerikaansehe schanddaad is nog niet in haar vollen omvang vastgesteld kun nen worden beleefd heelt. Een andere waardeering dan het woord „schanddaad" kan op dit moord- bedrijf niet toegepast worden. Zoo ooit de piloten maar in het blinde weg hun bommen uitwierpen, dan is dat wel hier gebeurd. Ooggetuigen men kan hen in de hoofdstad te kust en te keur ontmoeten hebben zonder tegen spraak vastgesteld, dat de Amerikanen van een enorme hoogte af.gemikt" hebben. Met bitterheid wordt allerwe gen het woord „mikken" in den mond genomen, want van een welbewust mikken op militaire of economische doelen is geen sprake geweest. Al wie in zijn leven wel eens gevlogen beeft, beseft dat op een dergelijke duizeling wekkende hoogte van het bezonnen kie zen van een doel niet gesproken kan worden. De vliegers, die Amsterdam Zaterdag geteisterd hebben, waren klaarblijkelijk allereerst op eigen veiligheid bedacht en daarom zochten zij de- diepte der wolken. Zij hebben gegooid „op goed geluk" en van deze onwaardige han delwijze want een goed krijgsman richt 2jjn wapen niet naar liet ongewis se zijn tallooze onschuldigen het weerlooze slachtoffer geworden. Dit houdt op vechten te zijn; dit is moor den. En zij, die daarover nog een an dere meening hebben, mogen zich voor oogen houden, dat morgen of overmor gen hun en hun kinderen eenzelfde lót beschorer. kan zijn. Er zullen straks stellig verontschul digingen komen. Nietwaar, een woom kan soms verkeerd vallen en men moet dat bij de goede bedoelingen maar op den koop toe nemen. Maar de ware Nederlanders zullen die verontschuldigingen niet eens in ontvangst nemen, laat staan aanvaar den. een strijkersgroep gemist? Is 't niet be wonderenswaardig deze technische be- heersching, deze duidelijkheid, deze muzikale beheersching van de parti tuur? Daarom is 't de plicht gewor den een eeresaluut te brengen aan den dirigent, den heer J. K. Pinkse, in de eerste plaats voor#zijn muzikale opvat ting van dit met vakkennis opgestelde programma, in de tweede plaats voor zijn enormen arbeid om in één jaar tijd uit zulk een heterogeen gezelschap dit vak-orkest samen te stellen en daarmee zóó prachtig te müsiceeren. Moge hij met zijn orkest ook in de toe komst dit op internationaal peil staan de representatieve karakter van een Hollandsch Harmonie-ensemble kunnen uitdragen op de massa van het* volk, dat zich in deze uiting van muzikale kunstbeoefening het meest hiervoor aangetrokken gevoelt. Waar de criti cus 't dankbaarst voor is, dat is 't feit, dat er een anderhalf duizend men- schen met bewonderenswaardige stilte en aandacht hebben geluisterd, daardoor een voorname sfeer schep pende, die noodig is om de uit voerenden niet alleen tot 'n maximum prestatie te laten komen, maar ook als uiting van dankbaarheid tegenover de autoriteiten, die dit mogelijk maak ten. Een prachtige avond, om er nog lang over te praten, P. J. Molenaar. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde te Arnhem voor het diploma Adsp. Bouwkundig teeke naar P.B.N.A. onze plaatsgenoot J. de Wit. Bij het op 16 en 17 Juli j.1. afgeno men examen voor leeraar machine- schrijven slaagde onze stadgenoot de heer R. J. Kousbroek. Vrijwilligers Ned. Arbeids dienst naar Oost-Europa, STEENWIJK. 19 Juli. Ruim 500 mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst, voor het meerendeel behoorende tot de in het eerste half jaar 1943 eeoefenden. hebben zich vrijwillig verbonden voor een ver blijf van drie a vier maanden in het oosten van Europa om als N.A.D.- Oostkorps belangrijk voorbereidend werk te verrichten ten behoeve eener groote kolonisatie in het onder Duitsch bestuur staande gebied ten zuidoosten van Bialystok. Onder leiding van den arbeidslei- der H. J. Pot aanvaarden deze vijf honderd Nederlandsche iongeman- nen Dinsdap 20 dezer de reis naar hun tijdelijke bestemming. Zij zul len daar werken in drie afdeelingen. té Bialowitz. Ciechanowiec en Kles- chele, elke afdeeling onder leiding van een onderhopman van den N.A.- D„ terwijl de staf van hun corps te Bielsk zal zetelen. In deze streken zullen voor 'de ontsluiting van het Bialystocksche oerwoud en voor de reguleering van twee rivieren be langrijke werkzaamheden worden verricht. Na hun oefeningstijd te hebben doorgebracht in de kampen van den N.A.D. nabii Baarn en Amersfoort, vertoefden de Arbeidsmannen de laatste twee welden in de kampen van Steenwiikerdiep en omgeving, en heden. Maandag, waren zij te half 12 v°or een korte afscheidsplech- tigheld in korosverband opgesteld op het Steenwiiksche marktplein, waar de Nederlandsche driekleur tezamen met de hakenkruisvlag vrooliik wap perde te midden van de in open car- "évorm aangetreden drie afdeelingen. gewapend" met de blanke schop en begeleid door het N.A.D.-staforkest onder leiding van hopman Leistikow. welk orkest marschmuziek deed hoo- hen De commandant van den Ned. Ar beidsdienst. L. A. C. de Bock. ïnspec- eerde vervolgens de opgestelde af deelingen en richtte zich tot het Oostkorps met een toespraak, waar in hij o.a. zeide; Gij staat voor uw vertrek naar het Oostland aangetreden, waarheen gij morgen uw reis zult aanvaarden. Het is geen plezierreisje, maar een reis voor belarigriik werk. dat gij gaat ondernemen, ter voorbereiding van de komst dergenen, die zich daar zul len vestigen en die dit kolonisatie werk zullen voortzetten. Gij zult daar in N.A.D.-verband uw taak verrich ten en ik verwacht van u allen, dat Eii de beteekenis hiervan steeds zult beseffen. Door gedrag. houding, tuchtgevoel en werkprestatie zult gij toonen. waartoe de N.A.D. in staat is. Wanneer uw taak is volbracht, dan honen wij met voldoening te mogen aanschouwen wat daar als resultaat van uw gezamenliiken arbeid tot stand zal zijn gekomen. General-Arbeitsführer Bethmann sprak hierna de Nederlandsche ar beidskameraden toe. Deze d^g is als een mijlpaal in de geschiedenis uwer jonge formaties te beschouwen. Gij zult na een langdu- rige pauze het werk voortzetten, dat 'honderden jaren geleden uw landge- nooten in het oosten van Europa wa ren begonnen Gij zijt in den besten zin des woords de jonge zonen van het Nederlandsche volk, die de ge dachte der Oostlandkolonisatie in practiik brengen. Het zal uw taak zijn. met uw jonge kracht en met uw jeugdig idealisme het groote werk te beginnen, dat gezamenlijk Europa in het oosten nog voor zich heeft. Ik wensch u bii dit werk succes en na de volbrenging van uw taak een ge zonden terugkeer in uw mooie Ne derlandsche vaderland. Arbeidsleider Pot dankte den com mandant en den General-Arbeits- führer voor de gesproken woorden. Met het verzoek van Arbeidsleider Pot om een driewerf hoera op het Nederlandsche volk en op ons vader land uit te brengen, stemden alle aanwezigen op spontane''wijze in. Het staforkest speelde hierop het Wilhelmifs. waarmede de plechtig heid werd beëindigd. Voor hun vertrek naar het Oosten werden Maandag de 500 Nederlandsche Arbeidsmannen op de markt te Steenwijk toegesproken dqor den Generaal- Arbeitsführer Bethman en den commandant ran den Nederlandschen Arbeidsdienst, ^Generaal-Arbeidslelder L A. C. de Bock. Tijdens de inspectie der manschappen door den Generaal-Arbeitstührer Bethman en den commandant van den N.A.DGeneraal-Arbeidsleider L A. G. de Bock CNF-I. ZeHlemaker-Pax m

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1