f AKKERTJES Diploma-uitreiking op de Ambachtsschool. ÏCEBEf Pim VAN DER PLAATS Gunstige resultaten geboekt, ondanks moeilijke omstandigheden. Rede van den heer Teune Hedenmiddag concert Helders Fanfarekorps". DE WEEK in feiten en fantasieën. Zorgen voor vandaag. PREDIKBEURTEN Wie zijn voorgeslachi niei eeri, is zijn eigen naam niei weerd. v* De bronnen onzer kennis. Van Geld en Goed. Amsterdamsche Beurs. RADIOPROGRAMMA. UK neb het zés menschen laten proeven I .hee-tabtetten 14 cent Het gaafste velletje van de wereld ■yloeptclxw: Heden hier, morgen daar! DE ONDERLINGE NEDERIRNDtCHE Vrijdagmorgen heeft op rte Am bachtsschool Den Helder en Omstre ken de jaarlijksche uitreiking van getuigschriften en diploma's plaats gevonden. j Aanwezig waren, naast den direc teur, den heer Smit en hèt geheele onderwijzend personeel, de voorzitter van de onderwijsinrichting, de heer J. J. Verfaille en de heeren L. F. van Loo, Witsenburg, Jaring en Rens. Eveneens was aanwezig de heer Teune. Toespraak van den heer Teune. Het was de heer Teune, die in aan wezigheid van alle leerlingen een korte toespraak hield en daarbij allereerst 'n woord van erkentelijkheid sprak ten aanzien van de instanties, die ook dit jaar weder hun medewerking aan de school verleend hebben. Spreker noem de in dit verband het Departement van Opvoeding enz., het gemeentebestuur van Den Helder en den Inspecteur van ,het Nijverheidsonderwijs. Daarnaast is het bestuur dankbaar voor het vele en belangrijke werk van den directeur en de leeraren. Zonder hun steun was het onderwijs niet dermate tot zijn recht gekomen als thans het geval ge weest is. Moeilijkheden werden de school ook dit jaar niet bespaard. Genoemd wor den o.m. de stagnaties in het busver- keer, bijv. met Wieringen. tengevoloe waarvan verscheidene leerlingen gedu rende geruimen tijd de school niet kon den bezoeken. Toch kon aan verreweg het grootste aantal Wieringer leerlin- ven het getuigschrift uitgereikt worden. Van de 98 leerlingen uit de eerste klassen konden er 81 bevorderd wor den. Van de 103 leerlingen der 2e klas sen behaalden 94 het eindgetuigschrift. Dit resultaat mag zeker niet ongun stig genoemd worden, temeer niet, als men de ongunstige omstandigheden in aanmerking neemt, waaronder hier maar al te aak gewerkt moet worden. De heer Teune wijst er dan op, dat het bezit van het diploma, geen garan tie is voor het slagen in het leven. Daar is méér voor noodig. Technisch en praktisch zal men zich thans ver der hebben te bekwamen. Eerst dan kan men op goed vakmanschap bogen. De eischen, die gesteld worden aan jonge menschen. worden steeds zwaar der en ook in dit opzicht is het nuttig er op te wijzen, dat men in ieder geval moet doorstudeeren en moet door werken De studie aan de school moet dan ook gezien worden als een basis, waarop verder doorgewerkt moet worden. Er mag worden aangenomen, dat er na dezen oorlog emplooy in overvloed zal zijn. Als men dan paraat is en beschikt over de noodige prakti sche en theoretische kennis, kan men er op rekenen een goede toekomst tegemoet te gaan. Spreker besluit zijn toespraak met er op te wijzen, wat de leerlingen ver schuldigd zijn aan hun directeur en leeraren ''en dat verwacht mag worden dat zij de school niet zullen vergeten. Hierna volgt de uitreiking van de getuigschriften, hetgeen geschiedt door de heeren Teune en Smit. Prijswinnaars. Enkele jongens werkten zóó voortref felijk. dat het bestuur besloot voor hen prijzen beschikbaar te stellen. Onder applaus komen zij naar voren om de mooie prijzen, bestaande uit gereed schap, in ontvangst te nemen. Het waren: A. R. Ritsma. metaalbewerker; A. v. Eekeren, scheepmaker, Oudesluis; W. P. Hermans, timmerman, Wieringen (15 jaar); J. v. d. Meer, meubelmaker, Texel; A. M. Korevaar, electriclen, Julianadorp. De heer Smit feliciteert de geslaeg- den, en wijst voorts op de mbgelijk- heden in Den Helder om zich verder te bekwamen O.m. door de winter avondcursussen, den machinisten- avondcursus; de wintervakteeken- school. Hij dankt bestuur en leeraren voor, hun medewerkng en gaat dan over tot het noemen van hen, die be vorderd zijn naar een hoogere klas Twee leerlingen krijgen een speciaa' woord van dank te hooren. Dat zijn K. Sperling voor zijn leiding aan de buitenleerlingen en H. Kramer voor zijn zorgen, besteed aan He Centrale keuken. Ze mogen d&Gffrbii een spon- taan applaus van hun mede-leerlingen in ontvangst nemen. De leerling L. Bromiewè spreekt, namens alle leerlingen, tenslotte een woord van dank tot bestuur, directeur en leeraren, waarna de bijeenkomst besloten wordt. Getuigschriften ontvingen: Afd. Metaalbewerkers: A. v. Beek G. W. v. d. Beek, W. Boelsums, T de Boer. J. Bos (Wier,). M. Brouw II de Bruin (Breez.), J. J Brusus. G. Buis. J. Dienaar, H>. Dijkshoorn, K. L. v. Eysden, B. G Geurdes.C. de Graaf. M A. v. Hoek, P. C. v. Hoek, J Huis man. C Jes (Kolhorn), A. A. Klik. J. F, Heeren. J. J. Kloprogge, C. Koop man, P. Korens, P. Kroon, S. ,T. Kui per, P. F. v. d. Maden, P. J. Melief. J ,H. Mos, F Nak, W. C. Prevde (Bree- zand), A. R. Ritsma. J., Slort, F. B. ,T. Spaans, J. Toes. P W. Verkerk, J Weer, J N. Winkel, H. C. Zegers, D, Vonk, J. J. G. Ramesdonk, A. Boo gaard en P, C. Verbeven (Kolhorn). Geen getuigschrift 3 leerlingen. Afd. Scheepmaken. S. Bruin, A. v. Eekeren (Oudesluis), H. G. de Haas, W. v. d. Hert, H. Krijnen. J. J. Kui- tems, E. v. d. Pol. M. Post en P. D. Tijdeman.^. Geen getuigschrift 1 leerling. Afd. Motorrijtuig- en Rijwielher- stellen: G. Bak. Th. Boersen (Wier.), L. Bromlewe. P. Garstenveld, Chr Geus, J. J. Hillen, H. Ike. N. A. Kries, G. J. Mulder. Th. N. Schotman, W. Stei- ginga (Wier.) en G. E. Walch. (Zie verder pag 4.) Van vgf tot zes uur in het Stationspark. Het onlangs uitgestelde concert van „Helders Fanfarecorps" zal thans he denmiddag in het Stationspark plaats vinden. Er wordt een aantrekkelijk programma uitgevoerd, dat ongetwijfeld vele muziekliefhebbers zal trekken. Te meer, daar het hier het eerste concert betreft, dat sedert langen tijd gegeven wordt. In dit opzicht is een woord van waardeering voor het Initiatief van ons fanfarekorps dan ook zeker op zijn plaats. Moge het zijn dat andere muziek- en zangvereenigingen eveneens den drang zullen gevoelen in het publiek van hun kunnen blijk te geven. Het programma. Het programma luidt als volgt: 1. Door bosch en veld (marsh) J. R. v. d. Glas. 2. Roselinde. Concert Ouv. Herman Lureman. 3. Koning Voetbal (marsch) Willy Schootemeijer. 4. Secret de Spinx. Ouverture Symphonique G. Gadenne. 5. Animato (marsch) C. J. N. Cori. 6. Ouverture Fantastique. A. Govaert. 7. Zwarte Duivels (marsch) Willy Schootemeijer. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. TE SCHAGEN. Aan de hieronder volgende leerlingen van de Landbouwhuishoudschool te Schagen werd een getuigschrift uitge reikt: T. Rotgans, G. M. J. Stavinga en M. Rotgans te Wieringen; A. G. Kaan te Anna-Paulowna. UIT HET POLITIERAPPORT. t Een parasiet. De politie moest gisteren procesver baal opmaken tegen een man, die zich achter aan een auto vasthield en zich door het voertuig liet voorttrekken, zoodoende niet alleen de verkeersregels overtredende, doch bovendien parasi- teerende op de paardekrachten van een ander. Diefstal van groente. Eveneens een dubbel misdrijf bedroef de man, die groenten stal uit een tuin tje aan den Middenweg, die zich daar door niet alleen vergreep aan eens an- 'dermans goed, doch bovendien de voed selvoorziening van het gezin van den eigenaar dreigde te verstoren. Kortgeleden kreeg ik in handen een exemplaar van ..De Gong", het pe riodiek van de Nederlandsche Tucht Unie en wat men daarin leest over de gedragingen van de Nederlandsche jeugd od dit oogenblik. is zonder meer afschrikwekkend. De ruimte schiet in belangrijke mate te kort om in dit bestek voorbeelden van deze tuchte loosheid aan te voeren, maar vele bladzijden van dit sober geredigeerd blad werden gevuld met een waarlijk angstwekkend aantal grootere en kleinere misdrijven. Wat mankeert onze jeugd eigen lijk? Ziedaar de vraag, die door alle be- roeDS- en leekennaedagogen in Ne derland thans gesteld wordt en ge- Doogd te beantwoorden. Wat man keert onze losgeslagen, onverankerde en door het dolle-heen gebrachte ionckheid? De vraag stellen is ook thans haar beantwoorden: de ieugd liidt aan den oorlog en omdat wii. ouderen, dezen tenslotte ontketend hebben, daarom staan wii als mede-schuldigen bii deze verwildering en is het onze taak maatregelen te nemen, die de ont spoorde sDes patriae in nieuwe (en beterel) banen voert Kom me niet aan met de opmerking: ..Och. zóó erg is het toch niet!" Want het is wél erg en als er niet terstond en uitermate effectief ingegrepen wordt, dan is de kans vrii zeker, dat driekwart van de hedendaagsche ieugd voor de toekomst grondig ver nest is. En het is toch deze ieugd tenslotte, die de huidige géneratie zal hebben od te volgen. Het i s heel erg. en het euvel is heusch niet specifiek ..Heldersch". 't Mocht wat! Het is evenzeer Alk- maarsch als Schagensch. Net zoo goed Hoornsch als Amsterdamsch. De oorlog is de schuldige aan de ontaarding der ieugd. Dat wil zeg gen: Allerlei factoren werken het déraillement in de hand. De gezins band is maar al te vaak verbroken en in de gezinnen hebben de ouder; zooveel en zooveel verschillende soor ten zorgen, dat er voor een praktische opvoeding maar weinig tiid op over schiet. Daarnaast werd ook de eva cuatie oorzaak van veel misère en speciaal straks, als de evacuatie weder historie is geworden, zal men nog menigmaal moeten ervaren welke funeste gevolgen zii. in moreel op zicht. heeft gehad. Mogen wii hier verder over zwijgen. Een goed ver staander heeft in dit opzicht, ook aan een half cor ruimschoots voldoende Praat men met een onderwuzer. dan bliikt dat er wel degeliik iets ge heel anders gaande is met. de Ieugd dan een kwart eeuw geleden. Wil weten het wel: Iedere ieugd wordt door de oudere generatie beschouwd als ..frivool en bandeloos": dat was zoo een eeuw geleden, dat was zoo ten tiide van onze ouders en dat zal sec wel bliiven. Wat aé achter gebeurt Is iets geheel anders. Thans ziet men de excessen, die een zoo ernstig karakter aannemen, dat men werkeliik zeer bevreesd moet ziin voor de directe toekomst van het kind. Er zijn lieden.1 die meenen dat het ..straks" wel weer anders (ze bedoe len: beter) zal gaan. Nietwaar, als eerst die ellendige oorlog maar afge- loopen is. dan wordt alles weer goed en braa" en zullen onze kinderen wel weer in de rechte banen van tatsc. en orde geholpen worden. Niets is minder waar. lezer, en als ge tot diegenen behoort o meening od na houden, dan kunt, ge er van verzekerd ziin dat U straks een bittere ontgoocheling wacht, een harde teleurstelling. Het cardinale punt is dit: Wat thans in en aan onze ieugd verpest wordt, komt NIET meer goed. en zeker niet meer ten van verreweg het grootste in ®rl ele.' z®er krachtige na- uiif' J ZICh misschien kunnen ver heffen boven het peil. waarop het thans afgedaald is. de anderen gaan te gronde. Dat Uw zoon van 12 rw ^iej thans met een rijksdaal der Zondagsmiddags naar de bios- Ft°rF,w>u dle zelfde iongen „straks weer tevreden zal ziin met een paar kwarties? Wat dacht U. dat Uw dochtertie van 10. dat thans tot s avonds 10. 11 uur od straat slentert, straks genoegen neemt met een ou- derlnk gebod van om 8 of 9 uur binnen? Gelóóft het niet! Kiikt om U heen! In de treinen zitten knapen van 8. 9 en 10 laar te zwikken en te ..banken' om bedragen van kwartjes en hooger. Guldensbriefies gaan van hand tot hand en ik moet U vertellen dat het een ergerliik schouwspel is' Vraagt eens politieagenten wat onze ieugd kapot, maakt, vernielt, zonder eenip motief, bederft en ge zult ver baasd ziin over zooveel onbegrip en kwaadwilligheid. En om in eigen kring te bliiven reis eens een enkelen keer met den laatsten Zondagavond- trein uit Nieuwediep mee Ik beloof U dat ge dan frissche tooneelen zult aan schouwen in en bii de treinen, die elkaar tusschen Alkmaar en Den Helder kruisen. Zoo zou men door kunnen gaan. doch het is voldoende, ruimschoots voldoende om de al te kortzichtige ouders de oogen een kier te openen en hun de verwording te doen zien. waaraan hun kinderen ten prooi ge worden ziin. De grootste fout. nog maals. is om te denken: straks komt het wel weer in orde. Dit komt niet meer in orde. tenzii men ter stond z'n maatregelen neemt. Laat men deze ieugd loopen. dan zal men zien het resultaat van een generatie, wier idealen bestonden uit zwarten handel, straatsliiperii. vernielzucht, kaarten. SDiibelen. liegen en zedeloos heid. En men realiseere zich: Wil ziin er mede schuldig aan! Van kaarten gesproken. Dezer dagen reisde ik van Den Helder naar Alk maar en zat in gezelschap van twee personen, die de kaarten grepen, toen de train nog maar nauwelijks het meded5elino van plaatselijke distributiepiensten. den helder. Zeepbonnen wegens vullen arbeid. Bij de kantoren van den distributtekring Den Helder, te Den Helder, Anna-Pau lowna en Callantsoog, kunnen aanvraag formulieren ter verkrijging van zeepbon nen wegens vullen arbeid worden afge haald en Ingevuld weder worden Inge diend in het tijdvak van 59 t/m 31 Juli 1943. Personen, die het formulier tijdig heb ben ingediend, worden daarna opgeroe pen teneinde de toegewezen bonnen af te ha'en. BU het afhalen der zeepbonnen moeten de distributiestamkaarten van de betrok ken arbeiders worden medegenomen. Aanvragen schoenenbonnen. Personen, die dringend een schoenen bon behoeven en wier familienaam begint met de letters T t/m Z worden in de ge- legehheid gestéld te Den Helder op Maandag 26 Juli of Dinsdag 27 Juli 1943 en te Anna-Paulowna op Dinsdag 27 Juli 1943 een aanvraagformulier af te halen en in te «dienen. Zij, die reeds een aanvraag hebben in gediend, waarop nog geen beslissing is ontvangen, behoeven niet opnieuw aan te vragen. texel. Uitreiking distributiebescheiden voor 9e periode 1943. De Cocksdorp op Maandag 26 Juli a.s. in café „Hooijberg". 910 uur voor wijk C met nos. C. 1 t/m C. 37. 10—11 uur voor wijk C met nos. C. 38 t/m C. 70. 11—12 uur voor wijk C .met nos. C. 71 en hooger. 1.30—2.30 uur voor het dorp met nos. l t/m 31. 2.303.30 uur voor het dorp met nos. 32 t/m 73. 3.304.30 uur voor het dorp met nos. 74 en hooger. Te Oosterend op Dinsdag 27 Juli a.r, in de Oude O.L.Schooi bij slecht weer en in de Nieuwe O.L.School bij goed weer. 1011 uur voor wijk O. met nos. 1 t/m 71. 11—12 uur voor wijk O. met nos. 71 t/m 104. 121 uur voor wijk O. met nos. 105 t/m 136. 23 uur voor wijk O. met nos. 139 t/m 156. 34 uur voor wijk O. met nos. 157 en hooger. Te Oosterend op Woensdag 28 Juli a.s. in de Oude O.L.School bij slecht weer en in de Nieuwe O.L.School bij goed weer. 1011 uur voor Peperstraat 1 t/m 52. 1112 uur voor Peperstraat 53 en hooger. 12—1 uur voor Hoekstraat. 23 uur voor Schoolstraat, Weststraat. 34 uur voor Kerkstraat, Nieuwstraat. 44.30 uur voor Boschweg, Kerkplein. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin, alsmede de bijbehoorende inlegvellen. Veen den helder. Evangelisatie Palmstraat: 10 uur Zang- dienst. 10.30 cand. Borghardt. Chr Geref. Kerk: 10 en 5 uur Leesdienst. Nederl Herv. Gemeente: Wcsierkerk 10.30 uur mej. C. A. Klink Schuurman. Ilerst Evang. Luth. Gemeente: 10.40 uur Zendeling W. Steinhart van Utrecht. OudKatholieke Kerk: 8.30 uur Heilige Dienst (pastoor K. J. Verhey) Evangelisatie VU«lstraat: 10 30 uur Evan gelist Pasman. N.m. 12.15 en 2.30 uur Zondagsschool. N.m. 7 uur Evangelist Pasman. Maandag n.m. 7 uur Evange list Pasman. Woensdag n.m. 7.30 uur Bijbellezing. Donderdag n.m. 7.30 uur Vrouwenkrans. Vrijdag n.m. 8 uur Zangdlenst. TEXEL. Ned. Herv.'Kerk. DEN BURG. 10 u., ds. Visser. Maand- 'lente. ')OSTEREND, 10.30 u. ds. Kok. •K W/ AL, 10 u. ds. van 't Hoof. 'EN HOORN. 8 u. ds. Visser. DE COCKSDORP. 10.30 u. ds. Salm. D'mESCHTLD, 10 U. ds. Tinholt. poopsgez. Kerk, pp w.\ AL 10.30 u. ds. v. d. Veer. DEN BURG. OOSTF.REND en DEN HOORN geen dienst. Geref. Kerk. OOSTEREND. 10.30 en 3.30 u. ds. V. d Plas. j DEN BURG. '.30 u. ds. V. d. Plas. Ned. Herv. Gem. SCHAGEN. 10 uur ds. Kapteyn (Doop! VALKKOOG. 10.30 uur de heer Broek, man. KOLHORN, 8 uur nam. mej. J. v. d 'tn. UDKARSPFL, 10.30 uur ds. W. A Ncll D1RKSHORN, 8 uur nam kerkconoert. HEERHUGOWAARD, 10.30 uur ds. de Mooy. NIEUWE NIEDORP, 8 uur nam. de heer Van Noordennen. HIPPOLYTUSHOEF, 10.30 uur ds. van Beek. DEN OEVER, 2 uur ds. van Beek. SLOOTDORP, 10 uur ds. Meiier Drees MIDDENMEER, 2.30 uur ds. Meijer Drees. ST. MAARTENSBRUG, 10.30 uur mej. J. v. d. Veen. SCHAGERPRUG. 10.30 uur ds. Witkop. ANNA-PAULOWNA, 10.15 uur ds Vorstman. ZUIDSCHARWOUDE, 7 uur nam. ds. Klein Wasslnk. Doopsgezinde Gem. BARSINGERHORN, 10.30 uur ds. Oos- terbaan. NIEUWE NIEDORP, 10.30 uur da. T. Rothfusz. BURGERVLOTBRUG, 2.30 uur ds. Oos- terbaan. (Verkiezing kerkeraad.) HIPPOLYTUSHOEF, 10 uur ds. Lugt. Geref. Kerk. KOLHORN, 9 uur en 3 uur ds. Visch. Evan-elisatle. SCHAGEN1. 10.15 uur de heer Van Hel den. BREEZAND, 1" uur en 3.30 uur de heer Boon. SCHAGERBRUG (Herv. kerk), 2.50 uur de heer E. L. de Witt. WIERINGERWAARD (zaal Breed), 10.30 uür de heer E. L. de Witt. HIPPOLYTUSHOEF, 10 uur de heer C. N. Graaff. DEN OEVER (Kapel), 10 uur de heer O. Deen. WESTERLAND, 4.30 uur de heer O Deen. SCHAGERBRUG, Maandagavond 7.30 uur bijeenkomst Chr. Jongelingsvereen. BERGEN e.v. Maranatha, 10.30 uur ds A. A. Dönszelmann. Vrije Evang. Geref. Gem. ALKMAAR, 10 uur en 8 uur ds. Ruijs Woensdagavond 8 uur bijeenkomst St. Jacobsstraat 22. WARMENHUIZEN (Fuik 1), 4.15 uur ds. Ruijs. Ned. Herv. Gem. BROEK OP LANGENDIJK, 10 uur ds Koole (H.A.) 7 uur ds. Koole. Chr. Ger. Gem. BROEK OP LANGENDIJK, 10 U. en 3 U. Leesdienst. Doopsgezinde Gem. 10 u. de heer de Groot van Alkmaar. Ger. Gem. NOORDSCHARWOUDE, 10 u. en 4 u. ds. A. Dragt van Nleuwer-Amstel. Als we belangstelling voor de sibbe- kunde hebben en een stamlijst of een kwartierstaat wenschen samen te stel len, dan rijst al gauw\de vraag: „Waar halen we onze gegevens vandaan?" Nu, er zijn heel wat „bronnen" voor den beoefenaar der sibbekunde, maar vooropgesteld zij, dat hij ze op de juiste wijze probeert aan te boren en steeds alle moeite moet doen om er zooveel mogelijk feiten uit te putten. Langzamerhand krijgt men daarin routine en handigheid. De eerste „bron," die meestal onge dacht veel oplevert, zijn de familieleden. Grootouders, oude ooms en tantes blijken in vele gevallen héél wat van de sibbe af te weten! Dan trachte men vooral ook oude familiestukken in handen te krijgen, als bijvoorbeeld foto albums of een familiebijbel, waarin soms de namen der bezitters staan ver meld. Derron verlaten had. Er werd een snel gespeeld, dat men ooker noemde en dat zich kenmerkte door allerlei duistere kunstgreoen en handelingen. Het merkwaardigste was echter wel de grofheid waarmede gespeeld werd. Wat te denken van inzetten van 30... 40.. 65 gulden? En wat te denken van het verlies van een dezer heeren. dat om en nabil de 500 gulden be droeg....! Gefantaseerd....! zult U denken. Lezer, het is waar en ik sta er borg voor met m'n geheele ziel en zalig heid. dat ik dit SDelletie met eigen oogen aanschouwde. 500 Gul den.... 1 Bii Oudesluis kropen twee aardap- nelrooiers in dezelfde couoé 3e klas en ze keken (al nét als ik) hun oogen uit De oogen van één van hen rol den ongeveer 's mans hoofd uit en ik kan het me voorstellen. Wat te den ken van een wereld, waarin de een 10. 12 uur oer dag in de aarde moet wroeten om een mager weekloon thuis te brengen (waarvoor hii soms 14 uur en langer van huis is) en waarin anderen in een uur tiid? 500 gulden verdobbelden. U zult opmerken: Er is altiid ver schil geweest en dat zal er wel blii ven. Aangenomen dat dit zoo is. dan hóe stoot men zich aan deze dingen door ze te verrichten in het biiziin van een naar nauners. die allicht een iv"-Jcrliik denkbeeld mo"' van een maatschanpii. waarin deze dingen mogeliik ziin. Als men geld wil verpatsen, als men 500 gulden in een naar kwartier er doorheen wil lappen, moet men dat zelf weten. De zw. handel is ruJ eenmaal een zeer winstgevend en uiterst florissant bedrijf, dat vele goede vaderlanders zonder een enkel gewetensbezwaar bedriiven Dat is hun zaak. De wellevendheid, de menscheliikheid en de tact hebben echter óók hun eischen. Die verbie den. dat men z'n parvenu-manieren zóó aan de kaak stelt. Tenslotte mag men toch verwachten, dat zelfs zwar- tehandelaren nog een zekere eere- code bezitten...«1 Ais men hetgeen gevonden of gehoord is vast weet te leggen, daf) dient men te bedenken, dat iedere goede sibbekun- dige bij zichzelf begint. Niet uit ijdel- heid, maar voor den goeden gang van zaken. Van ons zelf uit trachten we dan stapje voor stapje in het verleden terug te dringen. Het moge verleidelijk zijn om een „groot man" in het verle den, die toevallig onzen naam droeg, als voorvader te adopteeren en van hem uit een min of meer kloppende stam reeks naar ons zelf toe te maken, dit is natuurlijk niet te verdedigen en heeft met echte sibbekunde niets te maken! Als we gegevens over personen optee- kenen, kunnen we gebruikmaken van de volgende internationale teekens: CO O O t geboren (nieuwe ster aan 't firmament), gedoopt (golven van het water). gehuwd (twee trouwrin gen). gescheiden, gestorven. begraven (doodkist). Is de eerstvolgende bron volledig op gedroogd, dan moeten we den officieelen weg bewandelen, d.w.z. overgaan tot het aanvragen van acten. Weten webijvoorbeeld van onze grootouders alleen de namen en de plaats waar zij woonden, dan vragen we bij den Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand een trouwacte aan. Dit kost veelal twee kwartjes. Uit de ze acte kunnen we zien: den trouwda tum onzer grootouders, hoe oud zij des tijds waren dus het jaar hunner ge boorte wóar zij geboren werden en voorts wie hun ouders waren! Dat is dus heel wat. Voorts kunnen we geboorte- en over- lijdensacten aanvragen. Men diene echter te bedenken, dat er vóór 1812 geen Burgerlijke Stand was. Daarvóór werden er door de kerken doop-, trouw- en begraafboeken bijge houden, waarvan er thans vele in het Provinciaal Archief te Haarlem berus ten. Men kan echter deze boeken inzien, maar alvorens een reis naar Haarlem te maken informeere men of in de ge meente, waar zijn achttiende-eeuwsche voorouders leefden, bedoelde boeken nog aanwezig zijn! De kerkeboeken zijn niet gemakkelijk na te slaan, want het schrift is voor den leek in den beginne moeilijk om te lezen, doch naderhand raakt men hieraan gewend. Sibbekunde is een Interessante, leerrijke en nuttige „hobby". Moge zij ook hier veie beoefenaren vin den! Door verschillende omstandighe den kon dit slotartikel van de reeks „Wie zijn voorgeslacht niet eert, is zijn eigen naam niet weerd" pas heden op genomen worden. De voorgaande arti kelen verschenen op 10, 11, 18 en 19 Juni in dit blad. Wanneer «ten het koersverloop dei- staatsobligaties gedurende de afgeloo- pen week beziet, valt wederom in het algemeen een fractioneele daling daarin waar te nemen Uiteraard kan een en ander slechts een uitvloeisel zijn van de eerder geannonceerde staatsleening, welke tot gevolg heeft dat zij die daar op dienen in te schrijven willen zij zich althans vrijwaren tegen een aan slag in een gedwongen leening zoo langzamerhand de benoodigde gelden daarvoor dienen' vrij te maken. Ook kan het zijn dat er wellicht personen zijn die om andere, bijv. fiscale redenen, reeds thans wat meer liquide middelen om handen wenschen te hebben. In aanmerking genomen het bedrag der nieuwe staatsleening, 1 milliard is toch altijd nog geen peuleschilletje, mag de invloed daarvan op het koers- nlveau, zoowel van obligaties als van aandeeien, gering worden geacht. Wat de obligaties betreft was de daling der koersen het sterkst voor de 3Neder land 1930 en 1937, alsmede voor de 3— 3'/t Nederland 1938, welke teruglie pen van 101 15/16, 95 en 97 15/16 op 15 Juli tot respectievelijk 101, 94 5/8 en 97 op 22 Juli. De N.W.S. reageerden verder van 81 3/8 tot 80 5/8 Daar staat tegenover dat de 4 %-leeningen zich konden handhaven of zelfs frac tioneele verbeteringen konden boeken. Er valt dus een tendens waar te nemen, zich van zijn 3 stukken te ontdoen, hetgeen uiteraard op rendementsover wegingen zal berusten. Dit motief klemt te meer waar men den weg der 3 leeningen blijft bewandelen. Ook in aandeeien was de afgeloopen j week wat meer te doen, maar van een levendigen handel was nog allerminst sprake. Verschillende leidende fondsen moesten eenige punten prijsgeven. Zoo daalden A.K.U.'s Donderdag tot 182. De berichten welke ons uit het bedrijfsle ven bereiken zullen hieraan niet vreemd zijn (zie Van Geld en Goed d.d. 17-7-'43). Van de in de afgeloopen week ver schenen verslagen vermelden wij, dat van Rouppe v. d. Voort, welke maat schappij het dividend op gewone aan deeien passeert (v.j. 5.6%). De Hout handel Jongeneel declareert 5% (v.j. 6%).De Koninklijke Petroleum Maat schappij behaalde in 1942 een winst van 24 millioen (v.j. 2.4 millioen), welk bedrag volgens Algem. Nederl. Persbureau geheel zal dienen tot af schrijving op deelnemingen. De weekstaat van de Nederlandsche Bank vertoont een verdere stijging van de vorderingen op het buitenland met 30.9 millioen tot 2.45 milliard, ter wijl de bankbiljettencirculatie opliep met 26.3 millioen tot 2.7 milliard. FONDS 4 Nederl. 194011 4 Nederl. 1941 3% Nederl. 1941 3% Nederl. 1942 3—3% Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 Amsterdamsche Bank Twentsche Bank Nederl. Handel Mij. Ned. Ind. Handelsbank Alg. Kunstz. Unie van Berkel Cert. Calvé Philips Gloeil. Wilton Feijenoord Koninklijke Olie Ned. Scheepvaart Vorstenlanden 3V2% Dordr. Hyd. 3 y, Fr.-Gron.Hyp. 3%'/. Haarl. Hyd. 3%'/. Nat. Hvp. 'iVz'lt Ned. Hyd. Heden V.k. 1Ü11Ü/16 101'/s 1010/in 101'/, 991/4 9974 991/4 9974 97|-| 97 928/, 92 Vl6 141 141 153 153 173 173 1271/4 128 183'/, 18274 160 161 191 191 369 169 22&3/4 228V, 361 361 1721/4 1727* 92 92 1021/4 10274 10274 10274 10274 1027« 10274 10274 10274 10274 ZONDAG 25 JULI. HILVERSUM I. 414.4 M. 7.30 Zondagoch- tendconc. (gr.) 8.00 De zin v. h. boer zijn. 8.15 Progr.-overz. 8.30 Amus.ork. (opn.) 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 Klankbeeldenfilm: „De kapper door alle eeuwen en alle landen". 11.00 ..Kleuren pracht,"' muz. progr. 11.30 De Stem der S.S. 11.40 Marschmuz. (gr.) 11.50 Neer- lands stem v. h. front. 12.15 Het Nederl. Kamerk. en leden v. d. Haarl. Ork.ver. (opn.) 12.45 Nederl. Verb. v. Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 13.00 Viool en piano. 13.30 De Schijnw. 14.00 R'damsch Philh. ork. 15.()0 Het we- kei. iuistersp.: „Vaders Vrouw". 15.45 De Speellieden en Mannenkoor „Orpheus." 16.30 Dick Willebrandts en dansork. 17.00 Het Zondagm. Cabaret. 17.30 Melodieën uit een uitstalk. 18.15 Nederl. Volkski. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Sport v. d. dag. 19.30 Vac.-prentjes (gr.) 20.00 Omr.-Op- Ork en sol. 20.45 KL pianocomp. (gr.) 21.20 Omr.-Op. Ork. en sol. Vanaf 22.15 Alleen v. d. Radio-Centrales. 22.15 Circus „Dis- cotani" (gr.) 23.30-24.00 Tango en foxtrot (gr.) 9.00, 12.00. 19.00 en 22.00 BNO Nieuwsber. HILVERSUM II. 10.00 Godsd. uizt. 11.00 Bach-Handelconc. (gr.) 12.15 Instr. sol.- plaatjes. 13.00 Toespr. door J. Hollander. 13.15 Lunchconc. (gr.) 74.00 Voor de jeugd. 14.30 Zonnige en zorgelooze zomerklanken (opn.) 16.05 Org.conc. (gr.) 16.20 Scandi navisch conc. (gr.) 17.30 Tabak, klankb. 18.05 Regensburger Domchor (gr.) 18.15 Zie Hilversum I. 19.10 Georges Boulanger en Franclsco Canaro m. hun ork. en zang (gr.) 20.00 Zoeklicht, Zondagav.gespr. 20.15 Gregor Serban én Roem. ork. en sol. (opn.) 21.00 Trio's v. viool, cello en piano (gr.) 21.45 Avondwiiding. 12.00, 19.00 en 22.00 Nieuwsberichten. MAANDAG 26 JULI. HILVERSUM I. 414.4 m. 6.45 Zuld-Afr. liedjes (gr.) 7.10 Oeht.gymn. 7.20 Vlotte wijsjes (gr.) 7.40 Sportn. 7.50 Progr.- overz. 8.10 'n Vrool. plaatje b. h. begin v. d week (gr.) (8.45-8.50 Voor de hulsvr.) 9.00 Godsd. uitz. 9.15 Conc. v. plano en ork (gr.! 9.45 Org.spel. 10.15 Nederl. Boe ren v. 800 jaar. 10.30 Bandi Balogh en Hong. Ork. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Cello en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Frans Wouters en ork. 13.00 Land en volk brengt13.05 Omr.-Ork. 14.00 Fluit, biano en bas en piano. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Elck wat Wils. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 De Mei. en sol. 18.00 BNO: Friesch praatje. 18.05 Omr. Planotrio. 18.45 Poli tiek weekpraatje. 19.10 Spiegel v .d. dag. 19.15 „Die Jahreszelten," Joseph Haydn. 20.30 Lutstersp.: „De avonturen van Maja, de kleine bij". 21.00 Zie 19.1E (3e en 4e deel). Vanaf 22.15 alleen Radio-Centrales. 22.15 Licht ork-cone. m. plano (gr.) 23.15- 24.00 Sonaten van Haydn, Mozart en *'on Weber (gr.) 7.00, 8.00. 12.45, 16.45, 19.00 en 22.00 BNO Nieuwsberichten. HILVERSUM II. 17.00 Omr.-ork. (opn.) 17.30 Uit Operetteland (gr.) 15.00 Ork.- trio (gr.) 19.10 Even. een verh. v. bedtijd 19.15 Melodieënreeks v. Barnabas von Oeezy en Will Glahé (gr.) 20.15 Reportage 20.30 Luchtige zangplaatjes. 21.00 Orkest Willy Kok (oon.) 21.45 Avondwijding. 19 00 en 22.00 Nieuwsberichten. Waarn. hoófdred., kunst en wetenschap pen: H P v d Aardweg. Alkmaar: chef van dienst Tj N Adema. Alkmaar: bui tenland: Jac Broersen, Hoorn: binnen land en rayon Alkmaar: D A Klomp: sport en rechtb J. Werkman, Alkmaar Rayonredacteuren: Den Helder A. C. van Kampen te Alkmaar; Schagen: A. Eriks Mkmaar: Kennemerland J. Belterman te Beverwijk: Zaanstreek W. J. Harwljne te Zaandam: West-Friesland Jae. Groot te Enkhuizen. Adv. J, Visser te Den Helder. vertelt Vijf vroegen of 't echte thee ;vas, de zesde wist t zéker! Zóó geurig en aromatisch is van der Plaats' thee-surrogaat. In kleur, geur en smaak als Java-thee zoo fijn Da's waar! Proef 't maar! Achttien karaats 1 10 O VAN DEN PLAATS' KOFFIEBRANDERIJEN EN THEEHANDEL heb ik, segt Maat mie! Maat natuurlijk gebruiken andent moeders voor bun kindertjes óók Zwifsalpoeder en don Is hun huidje net zoo zacht en gaaf als bet mijne. firoote strooibus 40 et Navulzakje 30 ct. Verzekert U daarom bjj de „Onderlinge Nederlandsche" Verwaarborgd kapitaal ruim Voorschotheffing p. halfjaar f. 0.60 per I. 1000.. Grootste rlsicospreidlngf. Vraagt inlichtingen f MOLSSTVBRZIKERINO MY. SN EEK Kciicógracht 399, Tel. 30315 JUIST' door de verfijnde kwoli- teit -der Gébé- produclen zal de verstandige huisvrouw op haar bon de volwaardige jus, soepen en aroma's van G b verkie zen! En- juist dóarom zal de verstandigewin- kelier zijn toe wijzingen naar Gébé zenden. Gébé stelt Uw klanten tevrêe. ®T"aiëÏÏ Uw maag tevrêe |M verkoopt.. HondolionCo» t >Po^an^«'*ond«rn. J. v A ■■Po,tbu» «98 Rotterdam !ff B*1 ru&". lende-, apier-i of zenuwpijn en bi) spit KERtttto of rheumatiek zijn AK- SI «V Ölge Pijn verlossers. de AKKERTJES U daar-

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2