DAGBLAD VOOR Nieuwe doorbraakpogingen ten Z.W. van Orel. De toestand in Portugal. Roosevelts voorwaarden aan Italië. WEERMACHTBERICHT Strijd van man iegen man bij hei La dog De strijd- op Sicilië. Hamburg opnieuw ge bombardeerd. ameer. Een groot échec. iMictoitofsk Krasnoy, Sjotetowo Krcmy Bo^dae&m AANVALLEN OP NAPELS EN OMGEVING. Algeheele capitulatie. De toestand in Italië. Tariefloonen voor het rooien van aardappelen, suiker» en voederbieten. Uitkeeringen bij bevalling aan niet-verplicht verzekerden. Voorschriften bij het veranderen van betrekking. Nederlanders onder elkaar. STADSNIEUWS. Middenstanders met vacantie. Het is stil in Den Helder. AVONDGEBED. Nog eens: De evacuatie. WU begrepen h* «pit m j, m - Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bnrean der Heldersche édltle: Den Helder: Koningstraat 11 Telefoon 2345 (2 IQnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE> NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 179, 2 pagina's. Deie Courant verschijnt dagelijks. Advertentle-Jarlef. Prijs der gewone advertenties In dese Editie 11 ot. per m.M. Bfl contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Zware afweergevechten op Sicilië. HOOFDKWARTIER V. D. FÜHRER, 3 Augustus (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Koebanbruggehoofd werden verscheidene aanvallen der bolsjewisten bloedig afgeslagen. De eigen aanval ten noorden van Koeiblsjewo werd met succes voortgezet. Aan 't Donetsfront stortten verschei dene met tamelijk zwakke strijdkrach ten gevoerde vijandelijke aanvallen in een. In den centralen sector van het front, vooral ten zuidwesten van Orel, zette de vijand zijn door braakpogingen voort, waarbij bfl nieuwe sterke infanterie-, pantser en luchtstrijdkrachten in den strijd wierp. Onze heldhaftig strijdende troepen sloegen alle vijandelijke aanvallen af en wonnen, door de luchtmacht gesteund, tijdelijk ver loren gegaan terrein in een tegen aanval terug. Opnieuw werd een groot aantal bolsjewistische tanks vernietigd. Ook ten zuiden van het Ladogameer gingen de bolsjewisten na hevige voor bereiding door de artillerie met krach- tlgen steun van vliegtuigen opnieuw tot den aanval over. Zij werden in hevige gevechten van man tegen man en deels In een tegenaanval met zware verlie zen afgeslagen. Aan het Oostelijk front verloren de bolsjewisten op 1 en 2 Augustus in luchtgevechten en door den afweer der luchtdoelartillerie 227 vliegtuigen. Op SicillS leverden onze troepen, in het bijzonder in den centralen sector van het front zware afweer gevechten. Met zeer zware bloedige verliezen en een aanzienlijk verlies aan materiaal stortten de aanvallen deels in gevechten van man tegen man ineen. Een tijdelijk in een heuvelstelling bin nengedrongen vijandelijke gevechts groep werd in een tegenaanval terug geslagen. Ook in den zuidelijken sëetor van het front is de gevechtsactiviteit weer aanzienlijk gestegen. Snelle Duit- sche gevechtsvliegtuigen mer.ge-. n zn in de gevechten op den grond en bo o- bardeerden concentraties van tanks en auto's van den vijand in bet gebied van Nicosia. De vijand v3rloor gisteren in het Middellan,flsche Zee-gebied 21 vlieg tuigen. Na enkele aanvallen overdag van vij andelijke luchtstrijdkrachten op de be zette gebieden in het westen en op de Noorsche kust bombardeerden de Brit ten in den afgeloopen nacht opnieuw het stadsgebied van Hamburg en verde re omgeving. Opnieuw ontstonden ver liezen onder de bevolking en aanzien lijke vernielingen. Volgens de tot dus verre ontvangen rapporten werden bij deze aanvallen 27 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Bij een overval van Britsche torpe dovliegtuigen en bommenwerpers op 'n •Duitsch convooi schoten bewakings vaartuigen en de luchtdoelartillerie op de koopvaardijschepen tien vliegtuigen neer. Vier andere vijandelijke vliegtui- gen werden door eenheden van de ma rine boven het West-Europeesche kust gebied vernietigd. De op 2 Augustus gemelde vijandelij ke luchtaanval op het Roemeensche petroleumgebied blijkt meer en meer een groot echec_ te zijn. De verliezen van den vijand "zijn tot dusverre met zekerheid tot 52 vliegtuigen gestegen. Vijftien vijandelijke bommenwerpers hebben volgens berichten uit het bui tenland op neutraal gebied een nood landing gemaakt. Hierdoor is volgens onze berekeningen alleen al meer dan de helft van de vertrokken formatie niet teruggekeerd. Het werkelijke ver lies van het eskader Amerikaansche bommenwerpers zal nog wel veel hoo- ger zijn. jC3g) AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN SCHENDEN TURKSCHE NEUTRALITEIT. Naar thans blijkt, zijn de Anglo-Ame- rikaansche bommenwerpers, die twee dagen geleden doelen op den Balkan hebben aangevallen, zoowel op den heen- als pp den terugtocht over Turksch gebied gevlogen. Op den terugtocht hebben niet minder dan acht vliegtui gen een noodlanding gemaakt op Turksch gebied, klaarblijkelijk wegens gebrek aan brandstof. Dit optreden wordt in Duitsche politieke kringen be schouwd als een nieuwe grove neutra- liteitsschending. Er wordt op gewezen, dat de weg over Turkije de kortste weg is. Men wacht te Berlijn met belangstel ling welke houding de Turksche regee ring tegenover deze schending van haar souvereiniteit zal aannemen. Iraart van Pélt HET BRANDPUNT OREL. De voornaamste gevechtssector van het Oostelijk front, waar de krijgsope raties in sterkte toenemen, is de egel stelling Orel. Het kaartje geeft de strategische pun ten rondom deze stelling weer. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJKE FRONT. In aansluiting op het weermachtsbe- richt verneemt het DNB: Sedert vier weken loopen de bolsjewisten thans in massa's storm tegen het Duitsche Oos telijke front. Als het Sowjetcommando thans de balans van deze eerste vier weken van zijn greot zomeroffensief opmaakt, moet het tot de conclusie ko men, dat tot dusverre alle offers aan menschen en materiaal vergeefsch zijn geweest. De vurig verlangde door braak is op geen enkel punt van het 2000 kilometer lange front gelukt en zelfs op de plaatsen, waar de bolsje wisten er in slaagden, even binnen te dringen, werden de kleine aanvanke- ijke Sowjet-successen door krachtige Duitsche tegenaanvallen teniet gedaan. Teekenend is het, dat zelfs de Brit sche berichtendienst thans spreekt 4/art een „stationnair karakter" van den slag in den sector-Orel en daarmede toegeeft, dat de bolsjewisten hun ope ratief doel niet hebben bereikt. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt o.m.: Op Sicilië heeft de vijand zijn aan vallen uitgebreid tot den Zuidelijken sector van het front, waar felle ge vechten geleverd worden. In de wate ren van Zuidelijk Calabrië hadden on ze motortorpedobooten een ontmoeting met gelijksoprtige vijandelijkeeenhe den, die werden afgeslagen. De stad en de omgeving van Napels alsmede talrijke plaatsen op Sicilië en Sardinië waren het voorwerp van vij andelijke luchtaanvallen. Zes bommen werpers werden door de batterijen luchtdoelgeschut neergehaald. Voorts werden 2 Spitfires neergeschoten door Duitsche jagers óp Sicilië. Boven, Sar dinië hebben de vijandelijke formaties 12 tweemotorige toestellen verloren tij dens herhaalde luchtgevechten met dappere jagers van ons 51e regiment der luchtmacht onder bevel van gene raal Ambrosio. Bij den luchtaanval van Zondag j.1. op Napels hebben de vijandelijke vlieg tuigen opnieuw het kerkhof gebombar deerd. Talrijke grafmonumenten en ka pellen. alsmede het lijkenhuis werden verwoest De kerk van San Pietro ad Aram met het altaar, waar Petrus de eerste Mis opdroeg, werd zwaar be schadigd. Het gekende beeld van den H. Januarius, dat door de bevolking na de uitbarsting van den Vesuvius in 1727 is opgericht, werd vernield. De laatste week in het weersportkamp worden de proeven afgelegd voor bet H J -prestatie insigne en het H.J -schlet-insigne Meer dan de helft van de deelnemers heeft een van belde insignes behaald. Wel een bewijs, dat de jongens met volle aan acht den dienst hebben gevolgd. Elke maand zullgp nieuwe longens de kampen bevolken. Aanmelding: Koningslaan 9, Utrecht Frankeahsuser-Stapi-Pa* B Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het lukraak neerwerpen van bommen uit groote hoogte de bevolking zware verliezen toe. Verwoestingen in een stad in het Zuiden CNF-M-Pax m In verband met de nog voortdurende stakingen in het geheele land wijzen de bladen er opnieuw op', dat het r#odza- kelijk is, dat alle Portugeezen eensge zind zijn. Zij wijzen op de gehouden pa rade, waarbij tot uitdrukking kwam, dat het leger trouw is aan zijn leider, den president. Op dezelfde wijze moge zich de natie in zoo moeilijke oogen- blikken als de huidige om de regee ring scharen, „Eensgezind bestaan wij, versplinterd vallen wij uiteen," zoo schrijft de Voz in een artikel, waarin het blad vooral wijst op het' communis tische gevaar: „Wij Portugeezen heb ben allen een gemeenschappelijke taak, wanneer de doodsadem van de steppen van Sovjet-Rusland naar ons over waait. Als een blok moeten wij schou der aan schouder staan en weerstand bieden." ROME. 3 Aug. De Popoio di Roma meldt in een correspondentie uit Geneve, dat Roosevelt Italië de volgende wapenstilstandsvoorwaar den heeft gesteld: 1. Het Italiaansche leger en de Italiaansche vloot staken elk verzet. 2. De samenwerking met de Duit- schers eindigt onmiddellijk. 3. De Italiaansche troepen in het voormalige Zuid-Slavië, alsmede in Griekenland, Albanië en Frankrijk moeten onmiddellijk teruggetrokken worden. 4. Het oorlogsmateriaal moet in tact aan de geallieerden worden overgegeven. 5. Erkenning van een Engelseh- Amerikaansch-Sowjet militaire re geering over Italië tot het einde der operaties. 6. Arrestatie der zoogenaamde oorlogsschuldigen. 7. Vrijlating van alle geallieerde krijgsgevangenen, die zich op Itall- aanschen bodem bevinden. De ontwikkeling van den toestand in Italië, die weerspiegeld wordt in de Ita liaansche pers, wordt in toonaangeven de kringen in de Duitsche hoofdstad, aldus gekarakteriseerd, dat het Italiaan sche volk meer en meer het voornemen inziet van den vijand om Italië te ver nietigen. Ook 'een zekere groep van il lusionisten, die de door den vijand ver strekte parolen serieus heeft willen aan vaarden, weet thans beter. De parolert,- die een week geleden door den koning en maarschalk Badoglio zijn uitgege ven n.1. „de oorlog wordt voortgezet" zijn thans, naar men in Berlijnsche po litieke kringen meent te kunnen ^in nemen reeds gemeengoed geworden van het geheele Italiaansche volk. Alles ondergeschikt aan den oorlog! Onder het opschrift „Italië in het strategische kader van den oorlog" schrijft de Stampa, dat de binnenland- sche toestand van Italië onvermijdelijk ondergeschikt moet zijn aan de militaire situatie. Het oorlogvoerende Europa vormt meer dan ooit een strategisch systeem en van militair oogpunt gezien een onlosmakelijk geheel, waaraan men zich onmogelijk kan onttrekken. De Ita liaansche weermacht strijdt niet alleen aan het Siciliaansche front, maar sterke contingenten staan ook naast de Duit sche troepen op den Balkan, in Grie kenland, in de Italiaansche Dodecane- sus en in het bezette Frankrijk. Het mi litaire en het politieke sysieem van de in oorlog zijnde Europeesche volken dringt hen zoo nauw samen, dat het niemand meer geoorloofd is, zich van dit systeem afzijdig te houden en de eventueele eigen belangen slechts uit eigen gezichtspunt te zien. Japansch-Italiaansche 'telegram wisseling. Naar het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken mededeelt, heeft tusschen den nieuwen Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken Gua- riglia en den Japanschen minister vefn buitenlandsche zaken Sjigemitsoe een telegramwisseling plaatsgehad, waarin van beide zijden de wensch naar voort zetting van de samenwerking tusschen beide landen op de basis van het drie- mogendhedenpact tot uiting werd ge bracht. De zetel der Italiaansche regeering. Als zetel van het nieuwe minister presidium is thans gekozen heit Palazzo Viminale. waar het ministerie' van bin- nenlandsche zaken is gevestigd, daar worden nu de bijeenkomsten van den ministerraad gehouden. In dit verband wordt er op gewezen, dat maarschalk Badoglio van het Palazzo Viminale uit da regeering leidt. 's-GRAVENHAGE, 3 Aug. - De ge machtigde voor den arbeid heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij een regeling van tariefloonen is vastgesteld voor het rooien van aardappelen, sui ker- en voederbieten voor het jaar 1943. Evenals geschied is bij de regeling van tariefloonen voor den oogst van be paalde akkerbouwproducten zijn de loo nen voor elke provincie of in voor. komende gevallen voor de ondernemin gen, gelegen in bepaalde deelen dier provincië, afzonderlijk vastgesteld, ter wijl verder nog onderscheiden wordt naar den grond, waarop de rooiwerk' zaamheden worden verricht. Onder de algemeens bepalingen is een artikel opgenomen, waarbij melding wordt gemaakt van een toeslag van telkens 10 pet. voor rooien van aard' appelen, welke op gescheurd grasland zijn geteeld en die welke niet mogen worden afgestoken, alsmede voor het groen rooien van aardappelen. De toe slag bedraagt 5 tot 10 pet. voor aan houdend slecht weer en voor zeer bij zondere omstandigheden als zeer vuil land, buitengewoon lang loof e.d. Voor het sorteeren van aardappelen in twee maten en eveneens voor afmeten wordt een toeslag van 10 pet. betaald, tenzij anders is bepaald. Betreft het rooien van rijkmakers en daarmede overeen komende soorten dan kan een toeslag van 10 pet. boven de tarieven voor liet rooien van voederbieten worden gege ven. T.a.v. de aflevering is bepaald, dat voor zoover daarvan niet bij de afzon derlijke vaststelling der tariefloonen is afgeweken, bieten op hoopjes op het land geleverd moeten worden, desge- wenscht gedekt met loof. De bieten moeten behoorlijk van aarde worden ontdaan, terwijl voor suikerbieten tar- raboete naar de fabrieksschaal op den aannemer (rooier) kan worden verhaald, behoudens ingeval van tarra, ontstaan door vervoer bij slecht weer. De tarie ven gelden voor den ter plaatse nor malen rijenafstand. Betreft het aardappelrooien, dan moet het land. na het rooien en de verwer king van het loof, zijn afgezocht, van aardappelen ontdaan en schoon afge leverd worden, terwijl de aardappelen buiten behoorlijk moeten bedekt wor den. Deze werkzaamheden zijn begre pen onder die, waarvoor de tarieven gelden. Ten slotte is bepaald, dat alle be staande gewoonten en gebruiken voor zoover deze niet bij deze of een andere regeling afgeschaft zijn, gehandhaafd blijven. De regeling van overwerkver goedingen, welke vervat is in de lan delijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den landbouw voor 1943 zal niet van toepassing zijn. Bovengenoemde tariefregeling geldt Wan 1 Augustus tot en met 31 December 1943. Krachtens besluit van den secretaris generaal van het Departement van So ciale Zaken, dat op 2 Augustus j.1. in werking is getreden, moeten de werk gevers, die, op grond van het besluit no. 113/1942 betreffende uitkeeringen bij bevalling aan niet verplicht verzekerde arbeiders en arbeidsters in den zin der Ziektewet, uitkeeringen hebben ver strekt hun deolaraties indienen bij de Raden van Arbeid. De Raden van Arbeid zulten nadere aanwijzingen geven omtrent de wijze, waarop dit moet geschieden. .Het Oosten als Europeesche grond- stoffenbron". Uitgestrekte gebieden, die zich voor den aanplant van katoen leenen, reusachtige bosschen met onuitputtelijke boutvoorraden en gi gantische energie-Installaties staan thans onder Duitsche bescherming in dienst van Europa. Zij vullen de Europeesche grondstoffenvoorzienlng aan en maken het Europeesche blok ook op dit gebied onoverwinnelijk. Reparatie werkzaamheden aan de galerij in den dam ven bet Dnjepr- krachtstation Ati-H-P m Verschillende werkgevers en werk nemers blijken zich niet in voldoende mate rekenschap te geven van de ver plichtingen, welke de verordening ver anderen van betrekking voor hen in het leven heeft geroepen. Zoowel de werk gever als de werknemer moeten de toe stemming van het Gew. Arbeidsbureau hebben voor een opzegging van de dienstbetrekking. Eveneens is een ver gunning vereischt voor het in dienst nemen van personeel. Deze voorschrif ten gelden zoowel voor mannen als voor vrouwen, ongeacht den leeftijd van de betrokkenen. Voor het huishoudelijk personeel (mannelijk en, vrouwelijk) geldt even wel een uitzondering. Hier ib voor een opzegging der dienstbetrekking geen vergunning vereischt. Voor het In dienst nemen van huishoudelijk perso neel is wel vergunning vereischt. ter wijl een huishoudelijke kracht, die de dienstbetrekking verlaat zich aan stonds bij het naastbijzijnde Gew. Ar beidsbureau of bijkantoor daarvan moet melden. Deze laatste verplichting geldt trouwens voor alle werknemers, die hun dienstbetrekking verlaten. Wat betreft de op den werkgever rustende verplichting tot het vragen van een aanstellingsvergunning, deze geldt niet, wanneer het om werkkrach ten gaat, die in bedrijven van den mijnbouw, van den land- en tuinbouw, bij de zee- en binnenvaart, bij de zee- of binnenvisscherij of op het gebied van de gezondheidszorg moeten worden aangesteld of tewerk gesteld. KRUIDENIER REKENDE TE HOOGE PRIJZEN EN GAF TE WEINIG. De inspectie voor de prijsverhooging te Amsterdam verzoekt ons opname van het volgende: In April van dit jaar verkocht de kruidenier E. J. Totté te Winkel A 25 schokkererwten, losse gort en gortmout voor te hooge prijzen. »Verder werd door nawegen geconstateerd, dat voor verkoop en aflevering gereedstaande zakken suiker 20 gram per kg te weinig bevatten. Een eenvoudige berekening leert, dat ook dit in feite prijsopdrijving is. Minstens even zwaar weegt echter de overweging, dat den klant een ge deelte van het toch al niet groote rant soen wordt onthouden. Totté werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching tot 150 boete veroordeeld. Te Paterswolde is de 20-jajrige Van der Velde uit Groningen, toen hij zich bij zijn arrestatie verzette, dood geschoten. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.525.38 Maan op 8.13, onder 22.38 De toekomst van Nederland blijft voor -tallooze Nederlanders een dagjelijksoh onderwerp van bespreking» uitmaken. Dat is begrijpelijk en verheugend te gelijk. Begrijpelijk omdat den besten on zer de toekomst van het vaderland na aan het hart ligt; verheugend om dat op de wijdheid der weerbarstige en verraderlijke zee waaraan de onze kerheid dezer tijden zoo dikwijls doet denken het vaderland verrijst als de richting-wijzende vuurtoren, wiens schijnsel de harten met nieuwe ver wachtingen vervult. Maar toch zou men wel wenschen, dat over het vaderland en zijn toekomst wat minder gepraat werd en dat men wat meer handelde, gelijk het eer lijke Nederlanders onder elkaar betaamt. Ik wil niet ontkennen dat er gelukkig nog vele Nederlanders zijn die niet al leen voor zich zelf leven doch er levens vreugde in vinden iets voor anderen te kunnen doen. En meestal zijn zij zoo, die zelve door het leven hebben geleden. Vaak echter is het beschamend, dat zij die altijd een goed gespreid bed hebben gevonden, ondanks mooie woorden, e» niets voor gevoelen anderen daadwer kelijk tot steun te zijn. Hoe dikwijls moet men en ik be paal mij hier tot enkele .voorbeelden ervaren, dat er menschen zijn, die zich trotsch op de borst slaan en met fonkelende oogen uitroepen, dat zij, méér dan anderen, Nederland liefheb ben, maar die er een uur later niet tegen opzien om een landgenoot een paar 2de- handsch schoenen voor het bagatel van vijf en zeventig gulden aan te sme ren! Hoe herhaaldelijk ook komt het voor. dat boeren hun melk aan de levering onttrekken, zich dan als zoogenaamde echte vaderlanders voordoen, doch de ónttrokken melk uitsluitend aanwenden om er boter van te maken die voor 25 en meer het pond verkocht wordt en hoe vaak komt het voor; dat lieden, die hoog opgeven over de nieuwe orde, op soortgelijke wijze optreden. Het zijn enkele gevallen, maar zoo zijn er honderdtallen te signaleeren! Ik zoii de Nederlanders, die hun mond vol heb ben over vaderlandsliefde, doch intus- schen nog eiken dag beter worden aan de ellende van hun landgenooten, niet graag den kost willen geven! Men praat over de toekomst van ons volk. Bijna allen hopen wij vurig og een zelfstandig Nederland in een bete* Europa, waar voor iedereen, dia werken ,wil, een behoorlijke boterham te ver dienen is. Dit is een heerlijk ideaal, dat als een lichtbundel stralen kan door de duister nis der dagen. Maar laten wij toch in de eerste plaats naar dat ideaal leven en er dan pas over praten. Laten wij beginnen met ons jegens elkander als eerlijke men schen te gedragen, die er niet op uit zijn anderen uit te kleeden of de das om te doen. Hoeveel te meer kracht en glans zal dan later ons woord kunnen hebben, want het zijn niet de theorieën, die de waarde van den mensch bepalen, maar zijn daden. H. P. van den Aardweg. De middenstand van Den Helder is met vacantie gegaan. Niet en masse niet tegelijk, aan gezien dit door de Overheid verboden was. Maar in ieder geval is een zeer groot contingent van den Helderschen middenstand voor korteren tijd uit de stelling vertrokken, teneinde van de jaarlijksche rustperiode te profiteeren. In dit verband is het niet ondienstig een woord van waardeering te laten hooren over dienzelfden middenstand; en dan waardeering over het feit, dat een zoo groot deel van onze plaatse lijke winkeliers de bevolking niet in den s£eek gelaten heeft, ook niet, toen het gevaar daarvoor zeer wel aanwezig was. Zij zijn gebleven en hebben ge poogd. tegen „wind en stroom" in, de zaken zoo te regelen, dat de bevolking niet gedupeerd werd. Er waren bom bardementen, zaken werden tot puin verwoest en vele malen bleef er niets anders over dan een vernield funda ment. Men zag echter dat ook vele ma len deze fundamenten opnieuw opge trokken werden en dat de zaak in kwestie opnieuw geopend werd. Wij weten wel: de tevredenheid over onze plaatselijke winkeliers is niet al- gemem. Verre van dat! Er zijn er ook. die zich van een minder sympathieke zijde hebben doen kennen. Die geprofi teerd hebben van de omstandigheden en zoo onverstandig waren den tijd te exploiteeren. Inderdaad ook d i waren er. Mogen wij ermede volstaan te constateeren. dat er eenmaal andere tijden zullen komen en dat die winke liers zeker In die andere tijden datgene zullen mpeten inboeten, wat zij thans ten koste van hun vroegere cliëntèle winnen. Als men ziet, dat verreweg het gros der winkeliers dóórgaat in Den Helder, dat men dag-aan-dag aanwezig is en met den zoo zeer beperkten voorraad zoo veel mogelijk woekert, dan zeggen wij: hier is een woord van waardeering en dankbaarheid op zijn plaats. Het had anders kunnen zijn en wel zóó, dat een groot deel zijn deuren gesloten zou hebben. Dit is niet gebeurd. En thans is deze middenstand met vacantie gegaan. Thans is er een groot deel der bedrijven dan gesloten. Men merkte het gisteren en eergisteren wel degelijk en het was een vreemd ge zicht, zooveel gesloten zaken te zien in de hoofdstraten. Eerst nu blijkt, dat Den Helder toch meer bewoond is dan men dat wel eens in het binnenland verneemt, en dat er van een „uitge storven" stad geen sprake is. Het is goed ook d t eens te constateeren Moge het zijn, dat de moeilijkheden, die juist voor den middenstand in dezen tud moeilijker zijn dan voor wien ook, spoedig tot een onzalig verleden behoo- ren en dat de burgerij, mèt den mid denstand, weer datgene kan gaan op bouwen, wat een periode van verval en armoede ontnam. Dan gal ook blijken welke midden standers in deze tijden voor de belan gen van de burgerij op de bres gestaan hebben en wie van hen gebruik maakte van een abnormalen toestand, tot scha de van hun cliëntèle. Plaats: Herst. Evang. Luth'. Kerk, Weezenstraat. Tijd: Woensdagavond 8 uur. Onderwerp: „Geloof". Tekst: In rustig afwachten en vertrouwen zal Uwe kracht bestaan" Jes. XXX 15. Zangbun del: psalmen en gezangen (ultg. 1938). Men wordt dringend verzocht tijdig te komen. DEN HELDER. Bevallen: M. E. Schreurs—van Oers (z.) G. J. Hoogschagen—Hage (d.) Gehu wd: A. C. Duijvelshoff en e. Schermer. HOOFDAKTE, Onze stadgenoot, de heer W. Last drager, behaalde op het te Amsterdam gehouden examen de hoofdakte. Eenigen tijd geleden namen wij in ons blad een artikel op, betreffende hen, die het vorige jaar verplicht moesten evacueeren naar de noordelijke provincies des lands. Duidelijk werd daarmj vermeld, dat het hier niet de geëvacueerden in onze eigen provincie Noord-Holland betrof. De aanleiding van dit artikel was ge legen in een aantal mededeelingen, die wij van personen ontvingen, die voor enkele dagen hun „ballingschap" met vacantie in Den Helder afwisselden. Wat wij van hen vernamen was der mate gunstig en over het algemeen zoo verheugend, dat wij niet aarzelden daarvan getuigenis af te leggen in de krant. Sedert enkele weken ontvingen wij nu echter van enkele zijden brieven van evacué's, die ons ver tellen, dat het waarlijk niet overal rozengeur en maneschijn ls in de dorpen in de noordelijke provincies. Men vertelt daarbij, dat men maar moet zien om met de bonnetjes uit 1 te komen, en dat de hartelijkheid van de personen, waarbij men is ondergebracht, ook dikwijls veel te wenschen overlaat. Er zijn er, die nog weer andere klach ten doen hooren: het is hun tegen go- vallen, na alles wat zij van het Noor- derland gehoord hebben. Zij dachten dat de beperking inzake levensmidde len voor hen afgeloopen zou zijn en nu bleek dat men nog precies evenveel krijgt als in Den Helder.... Ziedaar, een klachtenlijstje, dat er op wijst, dat niet iedere evacué het naar den zin heeft. Dat er inderdaad nog on der hen zijn, die meenen het beter te kunnen en mogen hebben. Wij meenen hter een woord van waarschuwing te moeten laten hooren* men moet wel degelijk beseffen, dat men als evacué geen rechten op speciale toewijzingen kan doen gelden Men moet goed beseffen, dat men net als ieder ander, van de bonnen zal moe ten leven en dat men in dit opzicht geen woord van protest mag laten hoo ren.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1