DAGBLAD VOOR Doorgedrongen Sovjet-troepen in slag aan den Mioes verslagen. Beschikking WEERMACHTBERICHT Alle N.-Amerikaansche doorbraakpogingen op Sicilië mislukten. De strijd op Sicilië. Verbitterde strijd op Sicilië. BEKENDMAKING. Commentaar Bekendmaking. BESCHIKKING van den Hdheren S.S. und Polizeiführer. De houding van het Vaticaan. STADSNIEUWS. WAAR BLIJFT DE VISCH? Dë nieuwste truc. VERDUISTERD GOED. HET SPEELTUINWERK FLOREERT IN DEN HELDER. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 180, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties 4n deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebrniken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele .oplage op aanvrage. UIT HET HOOFDKWARTIER V. D FüHRER, 4 Augustus (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht V. maakt bekend: In den slag aan den Mioes hebben formaties infanterie en pantserstrijd krachten van het leger en van de Waffen S.S. onder leiding van gene raai-veldmaarschalk Von Manstein en van den generaal der infanterie Hollidt met voorbeeldige ondersteu ning van de formaties der lucht macht onder leiding van den gene raal der vliegers Dessloch, herhaal de doorbraakpogingen van sterke vijandelijke strijdkrachten verijdeld en in een gloedvollen tegenaanval den ten noorden van Koeibysjewo doorgedrongen vijand verslagen. Tot 2 Augustus werden in deze ge vechten 17.895 gevangenen gemaakt, 730 pantserwagens, 763 stukken ge> schut en 398 granaatwerpers, alsmede talrijke andere wapens en omvangrijk oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernie^ tigd. De verliezen van den vijand aan dooden bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. Aan het front van den Donetz en in het gebied van Bjelgorod probeerde de vijand met verscheidene divisies infan terie en formaties pantserstrijdkrachten bij krachtige ondersteuning door de luchtmacht het front te doorbreken. Terwijl de doorbraakpoging aan den Donetz opgevangen en de sovjets in een onverwijlden tegenaanval werden ver dreven zijn de felle gevechten bij Bjelgorod nog niet afgeloopen. Aan het front van Orel zetten de bolsjewieken hun hevige aanvallen •met het zwaartepunt ten zuid-wes ten van de stad voort. Zij werden onder vernietiging van vele pant serwagens overal bloedig afgeslagen. Sterke formaties van de luchtmacht grepen tezamen met Hongaarsche ge vechtsvliegers in den strijd van het le ger in en bombardeerden dag en nacht spoorwegdoelen alsmede losplaatsen in het achterwaartsche gebied van den vijand. Ook ten zuiden van het Ladogameer stortten vijandelijke aanvallen met on dersteuning van pantserwagens en slag vliegers voor onze stellingen ineen. Vliegende formaties en luchtdoelartille rie van de luchtmacht vernietigden gis teren aan het oostelijk front een groot aantal sovjet-pantserwagens en schoten 118 vijandelijke vliegtuigen omlaag. De beide laatste dagen werden aan het oostelijk front alleen door eenheden van het leger en van de Waffen S.S. 261 pantserwagens vernietigd. In de wateren van Moermansk brachten snel le Duitsche gevechtsvliegtuigen twee vijandelijke kustvrachtbooten en een sovjet-motortorpedoboot tot zinken. Op Sicilië hebben Duitsche en Itali- aansche troepen opnieuw in dagenlah- ge zware gevechten tegenover een veelvuldig superieuren tegenstander en onder uiterst moeilijke omstandigheden van terrein en klimaat een groot af- weersucces behaald. Noord-Amerikaansche divisies probeerden steeds weer den centra- len sector van het front te door breken. Alle aanvallen mislukten echter onder de zwaarste verliezen aan menschen en materiaal. In den tijd van 10 tot 31 Juli werden door onze te land strijdende troepen 309 BritschNoord-Amerikaansche pantser wagens vernietigd. Vliegende formaties, luchtdoelartillerie van de luchtmacht en formaties van het leger schoten in het zelfde tijdvak in 't gebied v. d. Middel- landsche Zee 199 vliegtuigen omlaag, waarvan alleen 132 boven Sicilië. Bij aanvallen overdag van vrij zwak ke vijandelijke luchtstrijdkrachten bo ven de bezette westelijke gebieden werden negen vliegtuigen neergehaald. Bewakingsstriidkrachten van de ma rine brachten in gevechten, die ver scheidene 'uren duurden, ten noorden van Terschelling, zonder zelf verliezen te lijden, drie Britsche motortorpedo- booten tot zinken en beschadigden' een andere boot zoo ernstig, dat deze als verloren beschouwd moet worden. Een vijfde boot werd in brand geschoten. DE BESTORMING VAN DE ETNA-FRONTLINIE IS BEGONNEN. Aan het front in Sicilië is,een nieuwe fase ingetreden. De vijand heeft zijn aanvallen uitgebreid tot de Etna-front linie. Het kaartje geeft deze linie weer. KTAAKT VAN f»ELT Aan het Italiaansche legerbericht ont- leenen wij het volgende: De hevige gevechten, die sinds 4 dagen aan het Siciliaansche front woeden, hebben in den centralen sector tusschen Regalbutó en Cen- turipe een bijzonder verbitterd ka rakter aangenomen. In dezen front sector zijn door den vastberaden te genstand van de astroepen ver scheidene met sterke strijdkrachten uitgevoerde doorbraakpogingen van den vijand met succes afgeslagen. De luchtmacht van de As heeft aan de gevechten te land deelgenomen en vijandelijke doelen te land alsmede schepen aangevallen. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Het bureau van den Wehrmacht- befehlshaber in Nederland maakt bekend: Een aantal Nederlanders heeft zich in het bijzonder ook met deelneming van voormalige Nederlandsche officieren schuldig gemaakt aan begunstiging van den vijand, aan spionnage en sabotage en aan overtreding van het verbod tot het in bezit hebben van wapens. Zij zijn derhalve door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de moge lijkheid van gratieverleening was onderzocht, aan de volgende per sonen door middel van den kogel voltrokken: 1. Jhr. Johan Schim- melpenninck, directeur, geboren 30 September 1887 te Rhenen. 2. Anton Willem Marie Abbenbroek, voormalig cadet en student, gebo ren 9 December 1917 te Den Haag. 3. Willem Theodore Cornelis van Doorn, reserve eerste luitenant geboren 31 Mei 1911 te Den Haag. 4. Fritjof Dudok van Heel. student, geboren 19 April 1918 te Sema- rang N.I. 5. Christian van den Bergh, voormalig kapitein, gebo ren 27 Juli 1901 te Arnhem. 6. Wil lem Hendrik Hertly, gemeente ambtenaar, geboren 2 Januari 1891 te Engwierum. 7. Salomon Vaz Dias, journalist, geboren 4 Juni 1904 te Amsterdam. 8. Rudolf Har- togs, textieltechnicus, geboren 3 October 1918 te Berlijn. 9. Johan- nes van Straelen, vertegenwoordi ger, geboren 26 Augustus 1915 te BuSsum. 10. 'Abraham Wijnberg, lasscher, geboren 17 October 1913 te Groningen. 11. Johan Frederik Henri des Jonge Melly, eerste lui tenant, géborén 16 October 1905 té Amsterdam. 12. Gerardus J. F. Vinkesteyn, binnenhuisarchitect, ge boren 22 Maart 1907 te Schiedam. 13. Eduard Alexander Latuparisa, Ka pitein der infanterie, geboren 9 April te Coetoes. 14. Adrianus Alo- ysius Felix Althoff, journalist, ge boren 12 September 1904 te Haar lem 15 Antonius C. van Rijen, groentehandelaar, geboren 2 April 1913 te Utrecht. 16. Willem Mulder, onderwijzer, geboren 20 December 1886 te Amsterdam. „Het Oosten als nieuw zwaartepunt der Industrie". Rond 2/3 der Russi sche ijzer- en steenkoolwinning bevindt zich in Du'tsche handen. De fabrieken dezer zware industrie der Sovjets werken thans voor de verdediging van Europa Haar geweldig potentieel rechtvaardigt de bewer.ng: Europa ls sterker) Enorme Russische hoogovenbedrijven, die het erts tot metaal verwerken en er in de aangrenzende staaliabriek-n het beste staal van maken zij allen weiken thans, om Europa sterker te maken Atl-H-P m „Het Oosten als korenschuur van Europa". In de door de Duitsche troepen bezette Oostfelijke gebieden werd meer dan de helft van de brood graan- en vleeschvoorzlenlng der Sovjets en bijna de geheele sulker- voorzieclng opgebracht. Millioenen tonnen graan, vleeseh en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie werden ver zonden, komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa is sterker door den landbouw in het Oosten welke jaar na jaar hoogere opbrengsten oplevert. Een vleeschconservenfabriek niet in de U.S.A. doch in het Oosten van Europa Atl-H-P m van den Commissaris-generaal voor de openbare veiligheid betreffende een verbod tot 4* verblijf in de provincies Over ijssel, Gelderland, Drente en Friesland. Op grond van de artikelen 47 en 52 van de Verordening Openbare Ordd '43 (no. 1-1943) bepaal ik met het oog op de handhaving der openbare orde en vei ligheid: Artikel 1. (1) Het verblijf in de provincies Overijssel, Gelderland, Drenthe, Gro ningen en Friesland is tot nader order verboden aan alle mannelijke personen van Nederlandsche nationaliteit, die den leeftijd van 16 jaren hebben be reikt en aldaar niet hun vaste woon plaats hebben. (2) Dit verbod is niet van toepassing op: (1) Personen, die kunnen aantoonen, dat zij bij Duitsche instanties met inbe grip van instanties van de Duitsche weermacht en de Waffen-SS werkzaam ^ijn; (2) Personen, die tengevolge van maatregelen betreffende de evacuatie of van verplaatsing van overheids instanties in deze provincies verblijf houden, alsmede hunne gezinsleden: (3) Andere personen, die kunnen aan toonen, dat zij in dienst zijn van liet rijk, de provincies, de gemeenten en de overige publiekrechtelijke lichamen en om redenen den dienst betreffende in deze provincie verblijf houden. (3) De Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de betrokken provincie kan om bijzondere redenen andere uitzonderingen toestaan. Artikel 2. Personen, die in strijd met de be palingen van artikel 1, veblijf hou den in de art. 1. eerste lid, genoem de provincies, moeten deze binnen viif dagen na afkondiging van deze beschikking verlaten. Artikel 3. (1) Hij. die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 1 en 2. dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste tweedui zend gulden of met een dezer straf fen. Uitlokkers. medeplegers en medeplichtigen worplèn als daders ge straft f2) Het nemen van maatregelen op het gebied .van de Sicherheitspolizei blijft onaangetast. Artikel 4. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging in de pers. De Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid, w.g. RAUTER. SS-Obergruppenführer una General der Polizei. op de beschikking van den .Commissaris-generaal voor de Veiligheid over een ver- blijfsverbod in de Noorde lijke en Oostelijke provin ciën des lands. In de maand Juli van dit jaar hebben er in de vijf vorengenoemde provin ciën eenige overvallen plaats gehad op distributiebureaux resp. op transpor ten van levensmiddelenbonnen van de distributiekantoren naar de plaatsen van uitreiking. Deze incidenten werden verwekt door elementen uit de groote steden, die niet thuis hoorden in de streken, waar de misdrijven werden gepleegd. Met pistolen gewapende ban dieten overvielen dergelijke transporten en beroofden ze. Bovendien hebben voornamelijk communistische elemen ten uit de groote steden in deze pro vinciën een aantal pogingen tot moord gedaan en moorden bedreven, waarvan burgemeesters, leiders van distributie kantoren en ambtenaren van de Neder landsche politie het slachtoffer zijn ge worden. Deze communistisch besmette elementen probeeren hun roofdaden ook nog te omgeven met een nationa- listischen mantel, aan den anderen kant echter verkoopen zij de geroofde levensmiddelenbonnen tegen ongehoor de sluikhandelsprijzen, drijven daar mede een levendigen handel en verrijr ken zich. Terwille van persoonlijke voordeelen schrikken zij daarbij voor moorden niet terug. De Höhere SS- und Polizeiführer heeft reeds sinds dagen politieregi- menten opgeroepen, die stelselmatig de vorengenoemde provinciën door zoeken. Een vrij groot aantal gewa pende bandieten kon daarbij gegrepen worden. Een aantal personen, dat zich door de vlucht aan de arrestatie wilde onttrekken, werd daarbij doodgescho ten. Ten einde de in deze landelijke pro vinciën thuishoorende bevolking tegen deze terroristen in bescherming te ne men en ten einde represaillemaatrege len van de bezettende overheid tegen de in deze provinciën thuishoorende be volking te vermijden, heeft de com missaris-generaal voor de veiligheid zich genoodzaakt gezien bovenstaande beschikking af te kondigen. Door deze beschikking wordt het groote aantal der mannelijke Nederlanders boven de 16 jaar, die in die provinciën niet thuis hooren en zich daar tijdens de zomer maanden ophouden, gedwongen om binnen vijf dagen tijds deze gebieden te verlaten. Transporten worden beschermd. De commissaris-generaal voor de Veiligheid heeft tevens een beschikking afgekondigd voor het directoraal-gene- raal van de Nederlandsche politie, vol gens welke voortaan transporten levensmiddelenbonnen van de distribu tiekantoren naar de plaatsen van uit reiking van deze kantoren slechts mo gen plaats hebben onder een dienover eenkomstige bescherming van de poli tie. Voorts is aan den leider van den Centralen Distributiedienst opgedragen het aantal plaatsen van uitreiking dezer distributiekantoren zoo te verminderen, dat de Nederlandsche politie een doel treffende politioneele bescherming kan verleenen. Gestolen distributiebescheiden worden niet vervangen. De commissarisgeneraal voor Finan ciën en Economie heeft voorts bepaald, dat aan een gemeente, waar de distri butiebescheiden zijn ontvreemd, in, de daaropvolgende maand geen vervan ging voor geroofde kaarten kan wor den verleend, daar zulks de voedings positie in Nederland niet toelaat. Ge meente- en politieautoriteiten alsook de bevolking zelf moeten in hun eigen belang medewerken aan het onschade lijk maken van deze* terroristen. Vrij groote afdeelingen van de Duit sche Ordnungspolizei en de instanties van de Nederlandsche politie hebben opdracht gekregen de uitvoering van deze beschikking terstond te contro leeren. De bureaux van den Beauftragte van den Rijkscommissaris in de afzonder lijke provincies worden gemachtigd om in bijzonder dringende gevallen waarbij slechts sprake kan zijn van belangrijke beroeps- of' zakenreizen van enkelen uitzonderingsvergunnin gen te verstrekken. De genomen maatregel zal zoo lang gehandhaafd blijven als de terreur aanslagen duren. Zouden in de andere provinciën van Nederland dergelijke verschijnselen zich voordoen, dan zou ook in die provinciën op dezelfde wijze worden opgetreden. Ou grond van de on 29 April 1943 in de dagbladen bekend gemaakte mededeeling van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden. betreffende terugvoering in krijgsge vangenschap van de voormalige Ne derlandsche weermacht, worden bij deze. on Dinsdag, den lOden Augus tus 1943. tusschen 8 en 12 uur. voor melding in het Wehrmachtlager te Amersfoort. Zonnebloemstraat, op geroepen het geheele militaire perso neel (officieren inbegrepen) van de Koloniale Reserve voor zoover het in Mei 1940 in werkeliiken militairen dienst was. alsmede alle militairen van het Nederlandsch-Indische leger, die zich om een of andere reden in Mei 1940 in Nederland ophielden. Bij de melding moet worden over gelegd het Persoonsbewijs, de Dis tributiestamkaart met Inlegvel en. voor zoover mogelijk, militaire iden titeitspapieren. Overigens wordt verwezen naar de reeds eerder in de dagbladen be kendgemaakte mededeelingen van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden. betreffende terugvoe ring in krijgsgevangenschap. ROOSEVELT STELT SCHEPEN BESCHIKBAAR. Churchill heeft gisteren in het Lager huis een brief voorgelezen van Roose- velt, waarin de president der Ver. Sta ten zich bereid heeft verklaard aan En geland voor den duur -van den oorlog een aantal koopvaardijschepen ter be schikking te stellen, waarbij hij als motief opgaf, dat de Engelsche scheeps- rulmte aanzienlijk geslonken is en dat derhalve een groote reserve aan ge schoolde zeelieden ter beschikking staat, waarmede thans de in Amerika gebouwde schepen gemakkelijker be mand kunnen worden. De brief van Roosevelt onthult, zoo verklaart men in Duitsche politieke kringen, met een totdusver ongekende duidelijkheid de zwakheid van Groot-Britannië als zee varende natie en geeft bovenden blijk van een cynisme, waarmede de Ame rikanen profiteeren van den precairen toestand van Groot-Britannië als zee varende mogendheid. Met het oog op de heerschende toe standen, wordt de bevolking in de be zette Nederlandsche gebieden nog maals gewezen op den bestaanden plicht, dat alle personen boven 15 jaar voortdurend hun persoonsbewijs bij zich moeten hebben. Ook worden de jongemannen gebo ren in de jaren 1924, 1923 en 1922, voor zoover zij van den arbeidsinzet zijn vrijgesteld, aangeraden de desbetref fende Bescheinigung van het Arbeids bureau voortdurend bij zich te dragen. Hetzelfde geldt voor studenten, die de loyaliteitsverklaring geteekend en van hun universiteit toestemming gekregen hebben om verder te studeeren. Bovendien moeten de vrijgestelde krijgsgevangenen de door den Wehr machtsbefehlshaber Niederlande uitge reikte „Rückstellungsbescheinigung" steeds bij zich dragen. Der Höhere SS- und Polizeiführer RAUTER, SS-Obergruppenführer und General- Leutnant der Polizei. Onder het opschrift „Het Vaticaan op dit ©ogenblik" bespreekt het ka tholieke blad .,1'Italia" de geruchten, die thans in omloop zijn over het op treden van het V4$icaan. Het blad haalt daarbij een uitlating aan van het katholieke instituut voor de pers. Dit vestigt er de aandacht op, dat de bui ten] andsche pers vaak de fundamen- teele beginselen vergeet, die de hou ding van het Vaticaap op het gebied van de internationale politiek, en wel niet pas sinds heden, inspireeren. Voorts wijst het instituut erop, dat de veelvuldigheid der bezoeken en be sprekingen van ambassadeurs en ge zanten alsmede van den apostolischen nuntius bij het Quirinaal niemand mag brengen tot het uiten van slechts ge fundeerde vermoedens of het doen van eenzijdige speculaties. Het Vaticaan blijft vasthouden aan een houding van waakzame verantwoordelijkheid en ac tieve onpartijdige samenwerking, die erop gericht is, aan de wereld de rust en orde weer te geven. Met het oog op de huidige gebeurtenissen spreekt het vanzelf, dat de Paus en de Instanties van het Vaticaan meer dan ooit hun aandacht aan den toestand wijden. In ieder geval is het. duidelijk, dat het Vaticaan ten aanzien van den toestand van dit oogenblik, niet onverschillig kon blijven. DE VRIJGEZELLEN IN ITALIë. Door een der eerste verordeningen der nieuwe regeering waren de specia le wettelijke bepalingen tegen de vrij gezellen opgeheven. Thans wordt er echter op gewezen, dat de bijzondere belastingbepalingen voor vrijgezellen blijven bestaan. STOPZETTING ROODE KRUIS- TELEGRAMMEN VOOR NEDERLANDSCH-INDIë. •s-GRAVENHAGE, 4 Augustus. Hedenmorgen ontving het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis van het Comité International de la Croix-Rouge te Genève het teleurstel lende bericht, dat sinds eepigen tijd het telegrafischverkeer van het Nederland sche Roode Kruis met Nederlandsch- Indië is stopgezet. Zij, wier telegrammen nog niet zijn doorgezonden vanuit Genève, zullen zoo spoedig mogelijk hun gestorte gelden terugontvangen per giro. DE TEXTIELKAART VOOR KINDEREN VAN 1—3 JAAR. 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus. Ten behoeve van kinderen, die na 13» Juni 1943 den leeftijd van één jaar be reikt hebben, reiken de distributiedien- Sten op of na den datum van vol tooiing van het eerste levensjaar dier kinderen textielkaarten V 5.15 (100 punten, bestemd voor ki deren van 1-3 jaar uit. Hiertoe dient de Textielkaart V 615, welke bestemd is voor kinderen tot den leeftijd van één jaar, ingele verd te worden, terwijl de stamkaart van het kind getoond moet worden. Bij uitreiking van de Textielkaart V 515 zullen de diensten het vakje P 13 van de stamkaart afkruisen. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. DE BILT, 4 Aug. In het etmaal van Maandagavond 2 tot Dinsdagavond 3 Augustus is de weersgesteldheid in de streek tusschen Alkmaar en Enk huizen kritiek geweest voor het optre den van aardappelziekte. OUD-STAADSRAAD, OUD-MINISTER VAN MARINE RAMBONNET OVERLEDEN. Op 79 jarigen leeftijd is te Rotter dam overleden de heer J. J. Rambon- net, oud-minister van marine en oud-lid van den Raad van State. Een vraag, die duizenden bewoners van Den Helder zich iederen dag op- nieuw stellen is: Waèr blijft toch de visch? Inderdaad., waar blijft de visch? Wordt er soms in het geheel niet meer gevangen, is het wellicht niet mogelijk een deel in onze* stad af te leveren, of verdwijnt de geheele voor raad. die aan wal gebracht wordt, via den zwarten handel in onbekende magen? Het is niet eenvoudig deze vraag te beantwoorden. Dit is daarom zoo .moeiliik. omdat een waarschijnlijk zeer groot aantal factoren het droeve feit bepalen, dat. on enkele uitverko renen na. praktisch niemand aan visch toekomt. En die er aan komen, hebben waarschijnlijk een prils te betalen die ver ligt boven den vast- gestelden. Men zal wellicht de opmerking ma ken. dat het elders wel niet veel be ter zal zijn. doch dit is luist niet het geval In Alkmaar zijn er bijv. verscheidene vischwinkels, die op ge regelde tijden versche visch aan hun Klanten afleveren, tegen de vaatge- Het zeer doorzichtige spelletje, dat Moskou vóór eenigen tijd heeft ge speeld met de opheffing van de Komin tern heeft bij de bedrijvers ervan een grootere mate van naïveteit bij de Europeesche volkeren verondersteld dan in werkelijkheid aanwezig was. Al heel spoedig drong het bewustzijn door, dat door deze manipulatie aan den feitelijken toestand niets was ver anderd en ook niets veranderen zou. Er was hier slechts sprake van een Sov jettruc, welke ten doel had het menschdom zand in de oogen te strooien en dit troefje, door het Kremlin uitgespeeld, werd wel volko men op zijn juiste waarde geschat door het Spaansche blad Alcazar, wanneer het er op wees, hoe de Sovjetregee- ring twintig jaar lang naar voren heeft gebracht, dat zij niets gemeen heeft met de Komintern. Dit was veel eer een internationale organisatite, die geheel toevallig haar zetel in Moskou had. Deze bewering is voor ieder als leugen onthuld, toen Stalin naar buiten last gaf tot ontbinding van de Komin tern. Aangezien het Kremlin echter met dit gebaar jegens zijn kapitalisti sche bondgenooten geenszins zijn plan nen tot een wereldrevolutie heeft op gegeven, heeft het moeten uitkijken naar een vervanging. Men behoeft thans nog slechts de leden van de nieuwe, in Moskou ontstane „emigran- tenregeeringen" aan te kijken om goe de oude bekenden van de Komintern te ontmoeten, die thans onder een nieuwe vlag voor hun oude zaak verder wer ken en wroeten. In »dit verband mag ongetwijfeld worden gewezen op de njeuwste truc van Moskou, waarmede een z.g. „vrije Duitsche regeering" is te voorschijn getooverd. Dit geval is minstens even doorzichtig als het eerste. Met den schijndood van de Komintern is het bolsjewistisch gevaar voor Europa niet uitgebannen en wie een oogenblik zou gelooven in de macht van de nieuwe „vrije Duitsche regeering" is rijp om cum laude te promoveeren in den leer gang der naïveteit. „Stalin bereidt den oogst voor," heeft de Rijkscommissaris zeer duidelijk ge zegd in zijn laatst gehouden rede en wie zich deze waarheid voor oogen stelt, zal zich ook door de nieuwste truc van Moskou niet in slaap laten sussen. Integendeel hij houdt de oogen open en de ooren gespitst. Deze week van 21.525.38 Maan op 8.13, onder 22.38 stelde prijzen. In Hoorn organiseerde men nog beter den visehverkoop, na melijk door het instellen van een klantenkaart. Hierdoor komt ieder aan z'n trek en kan ieder profiteeren van de hoeveelheid, die voor de be volking disponibel is. Nog deze week werd in Hoorn aangekondigd: „groote schol ad f 2.64 per kilo. afgehaald in den winkel" (per advertentie in de krant). Zonder in details te treden moet ons toch van het hart. dat het ietwat beschamend is. dat wii. in een visch-stad als Den Helder, gespeend blijven van iedere visch. Nogmaal: enkelen uitgezonderd, die kans zien een braadje op den kop te tikken. De groote massa, die uiteraard ook den smaak voor visch nog niet ver geten is. komt er echter niet aan te pas en dat is zeer te betreuren. Zaterdagmiddag kinderfeest voor „Tuindorp". Schreven wii enkele weken geleden, over de groeiende belangstelling ten aanzien van 't speeltuinwerk in Den Helder, thans, nu de vacanties begon nen ziin, kan gezegd worden, dat in derdaad deze tuinen in een alleszins gevoelde behoefte voldoen. Geopend ziin thans de tuinen van Tuindorp. Vischmarkt en Oude Helder, en er gaat geen dag voorbij, of groote aantallen kinderen geven op die tui nen acte de présence. Het stemt tot dankbaarheid, dat men de jeugd in Den Helder tenmin ste op deze wijze nog een prettig en. nuttig vermaak kan bezorgen. Een woord van waardeering aan het adres van diegenen, die zich met de leiding in deze dagen hebben belast, is hier o.i. zeker wel op zijn plaats. Voor de Vischmarkt heeft men thans een leider gevonden: aangewezen is de heer Windt uit de Havikstraat, die het uitstekend met ziin jeugdige vrienden kan vinden. Naar wii vernemen, zal a.s. Za terdagmiddag de eerste kinderuit voering. annex wedstrijden, gege ven worden en wel voor de Tuin dorp-kinderen. Er zal koek en li monade zijn en zoo mogelijk hoopt men den winnaars en winnaressen 1 enkele prijsjes te kunnen aanbie den Het behoeft geen betoog, dat het uiterst moeilijk is In dezen tijd deze laatste te verkrijgen. Een be roep op de ouders en andere speeltuin-enthousiasten is hier wel gewenscht. Men zie zijn bezittingen thuis nog eens na en indien men over iets aardigs beschikt, laat men het dan voor dit doel afstaan. Men doet er een goed en nuttig werk mede. Volgende week Zaterdag zullen deze wedstrijden gegeven worden voor de kinderen van Den Ouden Helder en tenslotte, weer een week later dus. voor, die van de Vischmarkt. Zooals wii hierboven reeds schre ven: de belangstelling voor de tuinen is zeer groot en nog steeds groeiend. Meer dan een paar duizend kinderen zijn thans dag-aan-dag op de tuinen aan het spelen en het stemt tot vol doening. dat men zooveel jeugdigen van iaren zoodoende op eepaste wijze kan bezighouden. Moge de ouders zonder uitzondering het nut van deze instelling in onze stad beseffen en hun kinderen in de gelegenheid stellen ervan gebruik te maken. Er is niets tegen, doch èlles voor! burgerlijke stand. Bevallen: A. StoopMastemaker (d.). A. de Wit—Meelis (z.). F. Schrijver— Ponsteen (d.). - M. E. Boer-de Bruin Overleden: 8 -Schuiten, vroawel., t jeer.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1