Binnen en Buiten de Grenzen. DAGBLAD VOOR Vernietigende aanvallen op bolsjewistische tankformaties. WERKELIJKHEIDSZIN. Aan 't langste eind van den hefboom. DË WEEK WEERMACHTBERICHT Nieuwe ierreur-aanvallen op Duiisch gebied. Milaan, Turijn en Rome opnieuw gebombardeerd. Verduister v. 21.15-6.15 uur. De ontmoeting Chu rchill-Roosevel t Nieuwe Sovjet-ambassadeur in Engeland. Keuringen voor de Waffen S.S- het Legioen en de Landwacht. Dr. Göbbels over den oorlog. DE STEM DER SS. Goedkeuring voor alle druk- en stencilwerk vereischt. Eind waarschuwingsdienst aardappelziekte. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Hcldersche editie Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (3 lijnen). Postrekening 449041. WAANNEER binnen afzienbj&ren tijd de conferentie Churchill-Roosevelt weert tot het verleden zal behooren en :n gebruikelijke communiqué mededeeling zal zijn gedaan van „de meest volkomen overeenstemming," welke op alle punten, de oorlogvoering betreffende, tusschen beide potentaten aan den dag is getreden men is a»n dezen cliché-term nu langzamerhand gewend geraakt zal. er één ding te raden overblijven: waarom Stalin voor de zooveelste maal verstek heeft laten gaan. De wereld zal zich ten dien aan zien in gissingen verdiepen, heeft dit trouwens in de afgeloopen dagen reeds gedaan, waarbij kan worden opge merkt, dat de voortdurend halsstarrige houding van Stalin niet nalaat wekere onrust teweeg te brengen onder de pu blieke opinie in Engeland en Ameri ka. Weliswaar hebben de Engelsche en Amerikaansche ambassadeur zich ter elfder ure naar het Kremlin begeven, doch het is de groote vraag, of dit niet als een laatste en vertwijfelde poging moet worden gezien om Stalin alsnog voor de politieke en militaire bespre kingen aan gene zijde van den Oceaan te interesseeren, omdat diens afwezig heid maar al te zeer, zoowel naar bin nen als naar buiten, een pijnlijken in druk geeft. Wat de in omloop zijnde- gissingen aangaat, deze weven zich in hoofdzaak alle om hetzelfde stramien en worden wel op de scherpste wijze belicht door Hanson Baldwin in de New-York Times, die openlijk durft spreken van een Sowjet-Amerikaansch wantrouwen. De Sowjet-Unie, aldus Baldwin, staat wantrouwend tegenover de Britsch- Amerikaansche plannen. Omgekeerd bestaat er ook een toenemend wan trouwen in de Ver. Staten tegenover de motieven van Moskou. Uitvoerig be spreekt Hanson Baldwin de motieyen van het Amerikaansche wantrouwen jegens de Sowjet-Unie. De Amerikaan sche leen- en pachtwet alsmede de Anglo-Amerikaansche operaties aan andere oorlogsfronten hebben het rooae leger in staat gesteld den strijd voort te zetten. Desondanks weet Ame rika minder van het roode leger dan van eenig ander vijandelijk leger. Ge allieerde strijdkrachten mogen niet aan den strijd in Rusland deelnemen. Ge allieerde waarnemers laat rrien niet toe aan het front. Een ander punt is, dat de Sowjet-Unie zich niet in oorlog be vindt met Japan. Er is werkelijk een groeiende ongerustheid bemerkbaar, dat de Sowjet-Unie niet op de juiste wijze aan den oorlog in het Verre Oosten zal deelnemen". Dat de aldus geschetste situatie som bere perspectieven opwerpt inzake de verhoudingen na een geallieerde over winning. behoeft naar onze meening geen enkel betoog. O NU de oorlog onmiskenbaar op een van zijn grootste hoogtepunten is aangeland, in welk verband vooral de «trijd in het Oosten dient te worden genoemd, kan, het zijn nut hebben te waarschuwen tegen al te voorbarige conclusies. Ondanks eenig terreinver- liesT'dat te Berlijn in geen enkel op zicht' wordt verbloemd, houden de Duitsche en verbonden legers hier ver beten en ongebroken stand in hun nieuwe taktiek, welke er volgens Ber lijn op is ingesteld de vijandelijke aan- valskracht aan een zoo hoog mogelijke slijtage onderhevig te doen zijn. waar bij men nog geruggesteund wordt door de overtuiging, dat de toestand achter het front, vooral op het gebied van de voedselvoorziening, deze enorme bolsjewistische krachtsinspanning nood zakelijk maakt. Bij het bezien van den militairen toestand in het zuiden kan men zich daarbij van geallieerde zijde niet ontveinzen, dat de verbeten Ita- liaansche tegenstand, welke onder de regiemwisseling ook niet de geringste inzinking heeft vertoond, min of meer deprimeerend werkt. Mocht men reeds een oogenblik hebben gedacht, dat het heengaan van Mussolini zoowel in mi litair als in politiek opzicht het einde van de As zou hebben ingeluid, dan heeft men zich toch wel deerlijk ver gist. Nog eens te over is het tegendeel gisteren door den woordvoerder der Japansche regeering betoogd, dat ver klaarde, dat de grondslagen van het Pact van Drie nog immer onaantast baar zijn. De vijand zou er goed aan doen, zien den zin en tekst van het Pact yan Drie en vooral de inleiding daarvan beter te herinneren, daar hierin de voornemens en doelstellingen der drie groote bondgenooten duidelijk en vooi de geheele wereld ondubbelzinnig zijn vastgelegd. Hetzelfde geldt ook, naar de woordvoerder verklaarde, voor e militaire bondgenootschap vai\ li - cember 1941. Een verklaring, als waarvan hier sprake is. sluit wel eiken twijfel uit. ZATERDI 'AG 14 AUGUSTUS. HELDERSCHE EDITIE NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 188, 4 pagina's. Deie Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Aug. (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Terwijl aan het Koebanbrugge- hoofd de vijand zijn door tanks en slag- vliegtuigen gesteunde aanvallen ten westen van Krymskaja zonder succes herhaalde, kwam het au den Mioes en aan den middenloop van den Donets tot geringe plaatselijke gevechtsactiviteit. In het gebied ten zuidwesten van Bjelgorod vielen de Bolsjewisten met sterke infanterie- en pantseriormaiies ook gisteren weer aan. In zware afweer- gevechten, gepaard met tegenaanvallen, werden de ononderbroken aanvallen der Bolsjewisten afgeslagen, verscheidene vijandelijke gevechtsgroepen vernietigd en een groot aantal tanks stukgeschoten. Ook ten Noordwesten van Orel en aan het front ten Zuiden en ten Zuidwesten van W jaarna bleven Bolsjewistische aanvallen zonder succes. Ten zuiden van het Ladoga- meer hervatte de vjjand, nadat ver- schc strijdkrachten waren aange voerd, zjjn aanvallen opnieuw. Be halve zware, bloedige verliezen, verloren de Bolsjewisten gisteren overdag aan het Oostelijke front 380 tanks. De luchtmacht ontlastte vooral in het gebied van Bjelgorod de strjjdende troepen door vernieti gende aanvallen op Bolsjewistische tankformaties, concentraties van in fanterie en artilleriestellingen. In luchtgevechten werden gisteren bij 4 eigen verliezen 91 Bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. De strijd op Sicilië. Op Sicilië kwamen geen groote ge vechtshandelingen voor. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht vliegvelden van den vijand aan, waarop zich vele vliegtuigen be vonden en veroorzaakten door brisant- en brandbommen aanzienlijke verwoes tingen -onder de op den grond staande vliegtuigen en aan de vliegveld-instal laties. In het zeegebied bij Catania bescha digde de luchtmacht overdag door bom men een vijandelijken torpedojager. Bij den afweer van luchtaanvallen op het Italiaansche vasteland schoten Duitsche jagers gisteren 7 vliegtuigen neer. Nieuwe terreuraan vallen. In den ochtend van 12 Augustus dron gen formaties vijandelijke vliegtuigen onder bescherming der wolken tot boven het westelijke Duitsche rijksgebied 'door en wierpen op verscheidene plaatsen, in het bijzonder op Bonn en Boehum brisant- en brandbommen neer. «Dé be volking leed verliezen. Strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden 37 vijandelijke vliegtuigen, voor het mee- rendeel viermotorige Amerikaansche bommenwerpers. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen boven het Duitsche rijksgebied en veroor zaakten geringe materieele schade. Boven de bezette gebieden in het Wes ten schoten nachtjagers en luchtdoel artillerie 5 Britsche bommenwerpers neer. In den nacht van 12 op 13 Augustus vielen Duitsche vliegtuigen afzonder lijke doelen in Zuidoost-Engeland met bommen aan. Duitsche duikbooten brachten in zware gevechten op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 33.000 brt. tot zinken en bescha digden een ander schip door torpedo's. Bij onze Vrijwilligers. Het dorp moet gezuiverd worden. Als eersten gaan onze mannen den vijand tegemoet SS PK Obefmüller-O-H-P (Van 15—21 Aug.) De Maan: 15 Aug. onder 5.32: 15 Aug. op 2107. 16 Aug. onder 6.54; 15 Aug. Volle maan 16 Aug, op 21.41. GAAT CHURCHILL NOG NAAR MOSKOU? GENéVE, 13 Aug. (DNB). —Over de ontmoeting Churchill-Roosevelt schrijft de „Washington Post", dat het een werkelijge teleurstelling" is voor de Britsche en Amerikaansche regeering, dat het tot nu toe niet mogelijk is ge weest een conferentie van drie te hou den om besprekingen te voeren over zaken van wederzljdsch belang. Wan neer Stalin „tot groot leedwezen" van minister-president Churchill en presi dent Roosevelt geen nieuwe bruggen slaat tusschen de Sovjet-Unie en zijn bondgenooten, kan men tenminste een kleine troost putten uit het feit, dat de totdusver geslagen bruggen nog niet afgebroken zijn. Het wordt echter van een steeds grooter belang dat men tusschen deze landen een -veelomyat tende overeenkomst sluit. Om deze re denen zijn onbevestigde berichten uit Quebec, dat Churchill na zijn ontmoe ting met Roosevelt naar Moskou zal reizen van bijzonder belang. Een der gelijke ontmoeting zal wel niet zoo be langrijk zijn als een ontmoeting Chur chillRooseveltStalin, doch zij zou desniettemin van groot belang zijn. De muur, die öns nog scheidt van een vol ledige overeenkomst met Rusland moet op de een of andere manier gesloopt worden en hoe eerder hoe 'jeter. Radio Moskou heeft een bericht van. Tass verspreid, waarin een standpunt bepaald wordt ten aanzien van de En- gelsch-Amerikaansche berichten over de deelneming Van een vertegenwoor diger der Sovjet-Unie aan de conferen tie van Quebec. De Sovjet-regeering, zoo wordt in dit Tassbericht gezegd, heeft voor deze conferentie geen uit- noodiging ontvangen, daar overeenkom stig het karakter van de conferentie, de deelneming van een vertegenwoordiger der Sovjetregeering niet in het voor nemen lag en ook niet in het voornemen ligt. Volgens een bericht van den Engel- schen nieuwsdienst wordt officieel de benoeming bekend gemaakt van Feodor Goesef tot ambassadeur der Sovjet- Unie in Engeland. Gosfe Goesef is de opvolger van Maisky, die onlangs werd aangewezen tot plaatsvervangenden volkscommissa ris vVn Buitenlandsche Zaken. Hij is 39 jaar oud en was tot Oetober van het vorige jaar ambassadeur in Canada. Aan het Italiaansche legerbericht van 13 Augustus ontleenen wij het vol gende: De vijandelijke aanval, voortgezet met een groot aantal pantsereenheden en gesteund door een massale lucht macht in samenwerking met de vloot- strijdkrachten, dwong de Italiaansch- Duitsche troepen zich verder ten Oos ten van het Etnamassief terug te trek ken. Milaan en Turijn werden in den af geloopen nacht door formaties Britsche vliegtuigen gebombardeerd. De schade is aaneienlijk, vooral in de centra van beide steden. Batterijen luchtafweer geschut schoten 4 vliegtuigen neer. Formaties .bommenwerpers deden van daag opnieuw een aanval op Rome en op de vliegvelden aan den rand van de stad. De schade wordt vastgesteld. Gis teren werden door Italiaansche en Duitsche jagers 9 vliegtuigen neerge schoten boven het eiland Ventötene en in de omgeving van Napels. De vernielingen te Milaan. Over den terreuraanval, die gister nacht door Britsche vliegtuigen op Mi laan is gedaan,"'-meldt/ Stefani de vol gende bijzonderheden:) Het bombarde ment begon tegen 1 uur en eindigde te ongeveer 2 uur. De vliegtuigen vlogen in opeenvolgende golven over de sthd en lieten boven de wijken der binnen stad een groot aantal bommen vallen, die aanzienlijke schade aanrichtten. De Apsis van den Dom werd zwaar be schadigd, er vielen ook bommen op het paleis van den aartsbisschop, in de on middellijke nabijheid van den Dom. De Galerij Victor Emanuel en verschil lende historische gebouwen, zooals het Palazzo Marino en het Palazzo Durini, en voorts het gymnasium en het con servatorium werden getroffen. De Principe Umbertostraat, de Daniani- straat en de Largo San Sabile, waar één der schoonste en oudste kerken van Milaan staat, zijn tot ruïnes geworden. De bomaanval op Rj>me. Precies te elf uur werd te Rome alarm gemaakt en onmiddellijk kwam het af weergeschut in actie. In opeenvolgende golven, met een tusschenruimfe van ongeveer een half uur, vlogen vijande lijke vliegtuigen op groote hoogte over de woonwijken der buitendistricten. Zij lieten talrijke bommen vallen op de woonwijk Tuscolano en op den Tibur- tino, die reeds bij den eersten lucht aanval Verwoest was. De kerk Madonna Mijnen zoekers beveiligen de kuste. scheepvaartverkeer b"C'1er? de waterwegen van Noorwegen, commandovaartuig trekt de flottielje lang ide ,|lt oodtr. De kleine, maar bijzonder sterke o^ogabodems. bewesen nemingen kunnen worden gebruik». beMrnn omenn-Atl-H-P Het SS-Erzatzkommando deelt mede- Iedere gezonde Nederlander ln den leef tijd van 17—45 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten^ blijven, kunnen diers-» nemen bij de Landwacht of bij het S3-Wachlbatai;lon in Amersfoort Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland to.itredèn willen, kunnen zich eveneens aanmelden Personen tusschen 18—30 Jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den Arbeids inzet, kunnen ztclj eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 16 Aug. 914.uur Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk, 17 Aug., 9—12.— uur. Breda, Restaurant Modern, Markt. 17 Aug.,, 15—18.— uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug., 9.—12.— uur, Venlo. Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18 Aug., 15.—18.— uur, Arnhem, Café Royal. 19 Aug., 9.—12.— uur, Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15.—18.— uur, Zwolle, Hotel GiJ- tenbeek. 20 ""Aug., 9.—12— uur. Assen, Concert huis a/d Vaart. 20 Aug., 15.18.— uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 21 Aug., 9.—12.— uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 9.—14.— uur, Amsterdam, Dam 4 23 Aug., 9.—13.— uur. Utrecht, N.V.- Huis, Oudegracht 245. 24 Aug., 9.—14.— uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg 25 Aug., 9.—14.— uur, den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhout 1113 In een artikel van den Völkischer Beiobachter, „Aan het langste einde van den hefboom", toont rijksminister dr. Göbbels aan, dat Duitschland, in weer- wil' van alle vijandelijke agitatie, nog spoorlijn bij Rome een volle personen- ;-,uoc} de panden voor de eindoverwin- trein door verschillende bommen werd - Dell'Orto werd zwaar beschadigd. De bommen vielen bijna alleen op woon huizen. Boven den straatweg naar Cro- tone daalden verschillende toestellen in duikvlucht om burgers met de boord- wapenen aan te vallen. .Eenige tijd bommen kwamen terecht op de Piazza Villa Fiorelli. De aanval duurde ongeveer anderhalf uur. De bevolking bleef rustig en toonde een bewonderenswaardige disci pline. Voorts wordt nog bekend, dat op een ning in handen heeft. getroffen. Talrijke persoden werden ge- j N-et Duitschland móet, aldus de mi- dood of gewond. In de wijk Lorenzo, die j risteri door het veri0op van de zomer- operaties in het oosten teleurgesteld zijn, zooals de vijand wil doen gelooven, maar enkel en alleen de tegenpartij. bij dén vorigen aanval reeds ernstig ge troffen werd, zijn talrijke woonhuizen vernield. Eenige brandbommen kwa men terecht op de Via Quattro Fontane, in het midden, der stad in de onmiddel lijke nabijheid van het Quirinaal. De Paus begaf zich eenige minuten na het einde van het alarm naar de zwaargetroffen wijken. Tijdens het bezoek van den Paus gaf de menigte in grootschen vorm uiting aan haar vertrouwen. Op de Piazza Lodi knielde de Paus en bad bij met de enorme menigte. Bij aankomst op de Piazza San Giovanni, in Laterano knielde hij opnieuw, op den trap van de Kathedraal van Rome, waarvan hij bis schop is. Hij bad daar wederam, terwijl de menigte zijn voorbeeld volgde. Ver volgens keerde hij naar Vaticaanstad terug. 35 AMERIKAANSCHE BOMMEN WERPERS NEERGESCHOTEN. Naar het DNB verneemt, is het aan tal neergeschoten Amerikaansche bommenwerpers volgens tot dusver ont vangen berichten bij den terreuraanval van Donderdagochtend op Westduitsche gebieden gestegen tot 35. De telling is nog niet geëindigd. Luistert op Zondag 15 Augustus van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 m. naar de stem der S.S. over het onderwerp: „S.S. opleidings kamp Avegoor 1. Een vraaggesprek met den commandant." Het mag opvallend, in sommige ge vallen zelfs ontstellend worden geacht, hóe weinig werkelijkheidszin door „de man in de straat" bij de beoordeeling van de militaire en politieke situatie, waarifi ons werelddeel zich bevindt, aan den dag wordt gelegd. Men spreekt oppervlakkig over en langs de. dingen heen, omdat een beperkte visie nu eenl maal in vele gevallen niet toelaat de ingewikkelde problemen, waarmede onze huidige samenleving heeft te kam pen. op volle diepte te peilen. Voegt men hierbij nog het psychologisch vol komen te beredeneeren feit, dat de mensch bij het trekken van zijn con clusies uiteraard moeilijk aan de sug gestie van eigen verlangens vermag te ontkomen, dan is hiermede reeds een tweeledige factor aanwezig, waardoor het zich steeds weer demonstreerende gemis aan den noodigen werkelijkheids zin onder het publiek wordt vertelaard. Een leemte, welke vooral wanneer men aan zijn redeneering consequenties voor de toekomst gaat verbinden tot min of meer funeste gevolgtrekkingen 'aanleiding kan geven. Beziet men de toekomst van ons werelddeel in algemeenen zin, dan zal er onder de breede lagen der bevolking zoo hier als elders als levend ideaal worden aangetroffen het streven naar een vrij Europa, dat meer wordt dan een holle phrase, zoodra ook offerbe reidheid voor de verwezenlijking van dit ideaal aan den dag wordt gelegd. Stejt men aan deze lijn een nauwere omgrenzing en beperkt men zich tot eigen land, dan is een vrij Nederland nauwelijks denkbaar zonder de vrij making van Europa en zoo kan het cri terium nog slechts worden verlegd naar de vraag, van welken kant uit deze zal dienen te geschieden. Dat ten onzent ter oplossing van deze vraag een twee tal stroomingen wordt aangetroffen, mag als een publiek geheim worden verondersteld: aan den eenen kant staan zij, die. de oprichting van een Germaanse hen Statenbond onder aan voering van Adolf Hitier als voorwaar de voor een vrij Europa dus ook voor een vrij Nederland stellen en, aan gene zijde scharen zij zich, die te dezen opzichte alle heil verwachten van een geallieerde overwinning en die een bezwijking van het Oostfront met schet terende fanfares zouden begroeten als zijnde de vervulling van de eerste nood zakelijke voorwaarde om te' komen tot verwezenlijking van dit zeer verheven doel. Aan dezulken moet echter een bepaalde mate van werklijkheidszin worden ontzegd, omdat men zich de ge volgen niet realiseert veelal niet realiseeren wil van de mogelijkheid, dat het Duitsche front in de Sovjet- Unie aan het wankelen zou gaan. De Zweedsche overste Bratt getuigde wèl van werklijkheidszin, toen hij dezer dagen schreef, dat een Sovjet-Russische doorbraak niet slechts voor Duitschland, maar ook voor alle overige landen van onoverzienbaar gevolg zou zijn. Zou het Moskou gelukken, in Duitschland een Sovjet-regiem in het leven te roepen, dan zouden deWestersche mogend heden in feite den oorlog hebben verlo ren de eenige overwinnaars zouden de Sovjets wezen. Dat Stalins bedoeling is, Duitschland binnen te dringen en in Europa de roo de vlag te hijschen, is te Berlijn aan geen twijfel onderhevig. Het feit, dat de machthebber van het Kremlin hardnek kig weigert zich met Roosevelt en Churchill aan de conferentietafel te scharen, kan in dit verband reeds een veeg teeken worden genoemd. En wat er ten slotte in een Europa onder rood bewind van een „vrij Nederland" te recht zou komen is een vraag, waar van de beantwoording niet moeilijk zal zijn, zoodra men zich den noodigen werklijkheidszin zal hebben aangeme ten. Wenscht men een geallieerde over winning,. dan zal men ook 'de conse quenties hiervan voor de toekomst, wel ke zich thans reeds vrij scherp begin nen af te "teekeneri, in alle opzichten dienen te aanvaarden. Haar hoop op een definitieven omme keer in de oorlogsfortuin ligt begraven onder de onoverzienbare massa harer vernielde pantserwagens en vliegtuigen. Ook in het zuiden van het continent kan niet gesproken worden van.'een be slissende verandering van het alge- meenë oorlogsbeeld. Wij zitten dus aan het langste einde van den hefboom, aldus de minister. Als men te Londen, Was hington en Moskou ons spottend voorhoudt, dat wij in dezen zomer er geen vijandelijk gebied bjjgewonnen hebben, dan kunnen wij daarop rus tig antwoorden, dat wjj ook geen nieuw terrein behoeven te winnen om de overwinning te behalen. Daarvoor is het volkomen toerei kend, dat wij ons geen terrein van oorlogsbeteekenis laten afnemen, want wij zijn in het bezit van het vijandelijke gebied, dat voor den oorlog beslissend is, niet de vijand. De luchtoorlog. Dr. Göbbels spreekt vervolgens over den luchtoorlog, waarbij hij vooral be toogt, dat het algemeene beeld door den luchtoorlog geen beslissende verande ring ondergaat en dat Duitsshlands kansefi op een volledige overwinning daardoor niet verkleind worden. Wij be twisten niet, dat de vijandelijke bom- terreur ons vele extra zorgen en moei lijkheden veroorzaakt. Maar wij leggen er nogmaals den nadruk op, dat deze zorgen en moeilijkheden onder geen om standigheden voor den oorlog beslissend zijn of zullen zijn. Wij beseffen volko men, dat de vijand hier geen considera tie gebruikt, zooals hij- immers in den eersten wereldoorlog de blokkade tegen Duitsche vrouwen en kinderen met alle cynische meedoogenloosheid ten uitvoer Heeft gelegd", om ons volk door honger op de knieëen te krijgen. Tegen den vijandelijken* luchtoorlog bezitten wij voorloopig het middel van' militaire en civiele verdediging, van een later tijd stip af echte? ook dat van den massa- len tegenaanval. Tot dat tijdstip zullen wij ons er doorheen moeten slaan, en er is niemand in Duitschland, die dat een onmogelijkheid acht. Volkomen ijdel echter is de hoop der Engelschen en Amerikanen, dat Duitschland zich door dé Anglo-Ameri kaansche luchtterreur op een of ander oogenblik uit den oorlog zal laten bok sen. Wanneer Duits hland er thans in slaagt met zijn oorlogsproductie de vijandelijken luchtterreur steeds weer te ontwijken en de verliezen aan raen- schen, door gepaste maatregelen binnen een dragelijken omvang te houden, zal Duitschland het tijdsbestek, dat het scheidt van „belangrijk drastischer tegenmaatregelen" tegen den overmoe- digen vijand kunnen overbruggen. Voortgaande wijst dr. Göbbels hoofd zakelijk op de vastberadenheid, waar mede het Duitsche volk het hoofd biedt aan de door de vijandelijke luchtterreur ontstane moeilijkheden VAN DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Gistermorgen omstreeks halftwaaif is de 66-jarige huisschilder A. Smit Roeters te Rottbrdam, toen hij werk zaamheden verrichtte op de tweede verdieping van een pand aan de Moer kerkestraat, gevallen en op straat te recht gekomen. De man werd zeer ernstig gewond naar het Zuiderzieken huis gebracht, waar hij kort na aan komst is overledeti. 's-GRAVÊNHAGE, 13 Augustus. In de Staatscourant van 12 Augustus 1943 is een beschikking van den Se cretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart afgekondigd, volgens welke de vervaardiging van elk uit te voeren druk- en stencilwerk, ook indien daar mede 2 y, kg of minder papier of car- ton is gemoeid, slechts mag plaats vin den, indien daarvoor door of namens den directeur van het Bureau voor de Grafische Industrie een vergunning is uitgereikt. Deze drukwe'rkvergunningen dienen te worden aangevraagd bij de districts- contrólebureaux van het Bureau voor de Grafische Industrie en wel voor Noord-Holland en Utrecht bij het dis- trictscontrölebureau te Amsterdam., Keizersgracht 285; voor Zuid-Holland' bij het bureau te Rotterdam. Beukels- weg 16; voor de overige provincies be noorden den Jtijn bij het bureau te Zwolle, Melkmarkt 18a en voor die bezuiden, den Rijn bij het bureau te Eindhoven,' Begijnenhof 17. DE BILT, 13 Aug. Het Neder- landsch Meteorologisch Instituut te Dc Bilt deelt mede, dat met ingang van 15 Augustus a.s. de waarschuwingsbe richtendienst voor het optreden van aardappelziekte wordt gestaakt. MUSICI VOOR DE WAFFEN-SS.. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ter aanvulling van de bekende militaire kapel van het SS-wachtbataljon in Amersfoort, worden eenige musici ge vraagd, ook amateurs kunnen zich'mel den. Voor een muzikale opleiding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schrifte lijke aanmelding bij het SS-Ersatzkom mando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. DE PRIJSVRAAG VOOR EEN NIEUW GESCHIEDENISBOEK VOOR jDE LAGERE SCHOOL. 's-GRAVENHAGE;, 13 Aug. Zooals eenigen tijd geleden is medegedeeld, heeft de secr.-generaal van het Dep. van Onderwijs, Wetenschappen en Kunst een prijsvraag uitgeschreven voor een' leerboek over de geschiedenis van het Nederlandsche volk ten gebruike van het gewoon lager onderwijs. Oorspron kelijk moesten de manuscripten vóór 1 Augustus worden ingezonden. Thans kan medegedeeld worden, dat deze da tum verlegd is naar 1 Oetober a.s. VAN WAGEN GEVALLEN EN OVERREDEN. Het 5-jarige zoontje van de familie Vader te Middelburg, klom gister op den Poelendaleweg op een aanhangwa gen, welke aan een met paarden be spannen boerenwagen was bevestigd. Het kind viel van den met stroo bela den wagen en kwam met het hoofd onder het- rechterachterwiel terecht. Het knaapje was op slag doo.d. MR. DR. IR. W. A. J. M. VAN WATERSCHOOT VAN DER GRACHT OVERLEDEN. Ten huize van jhr. mr. G. Michiels van Kessenich te Roermond, overleed Donderdagavond mr. dr. ir. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, oud-inspecteur der mijnen. HOOFDINSPECTIE BRANWEER- WEZEN VERHUISD. •s-GRAVENHAGE, 13 Aug. De hoofdinspectie van het Brandweerwe zen, voorheen le v. d. Boschstraat 2, Den Haag, is verhuisd naar Nijmegen, Groésbeekscheweg 329,tel. 25241. Zooads uit de Staatscourant blijkt, is ir. dr. E. van Everdingen op zijn verzoek ontslagen als buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De fijnste vacantie, die er bestaatl Reeds honderden jongens van 16 tot en met 18 jaar brachten een maand door tn een weersportkamp in een der mooiste streken van Duitschland. Zij kwamen bruingebrand en opge togen terug; sommigen vroegen zelfs of ze er nog eens heen konden. Ben je al zestien en niet ouder dan acht tien jaar. Aarzel dan niet langer, meld je nog heden bij een der hieronder vermelde aanmeldingbureaux. Kosten zijn aan deelneming niet verbonden. Werkgevers (en scholen) moeten vrij geven met behoud van loon. De maand, die in het kamp wordt doorgebracht, mag niet van de normale vaeantie worden afgetrokken Noord Holland: Spaarne 94. Haarlem; Zutd Holland: Eendrachtsweg 35. Rotterdam: Amsterdam: Willems- parkweg 186; Den Haag: Soendastraat 25;'tSticht: Lucasbolwerk8. Utrecht; Gelrc: Euseblusbuitenslngel 3. Arn hem: Brabant: Keizersgracht 9. Eind hoven; Zeeland: Turf kade 17. Gocs: Limburg: Vrijthof 25, Maastricht; Twente—Salland: Drienerstraat 6, Hengelo; Drente: Rolderstraat 45. Assem Friesland: Emmakade 48, .ecawarden; Groningen: Groote Markt 24. Groningen Frltz-Emdc-Stapf-Pan

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1