DAGBLAD VOOR Alle vijandelijke doorbraakpogingen algeslagen. De gruwelijke ontdekking te Alkmaar. WEERMACHTBERICHT Charkof opnieuw ontruimd. West-Duitsch gebied gebombardeerd. Charkof stelselmatig ontruimd. Keuringen voor de Watfen S.S- het Legioen en de Landwacht. Mislukte Amerikaansche landingspoging. De terugroeping van Litwinof. Oproep van Mevr. Churchill, Hoe saust men tabak? Roosevelt wenscht Stalin te ontmoeten. Felle aanval op Salerno. Onderduikers" geherbergd. VERDUISTEREN van 20.45-6.30 STADSNIEUWS. Gemeentelijke besluiten. Diefstallen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche èditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449941. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 106, 2 pagina's. Dele Conrant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In voortdurende zware gevechten werden ook gisteren in den Mloes-sec- tor alle vijandelijke doorbraakpogingen afgeslagen. Bij Isjoem vlamden de krijgsoperaties weer op Sterke infan terie- en pantseraanvallen der bolsje wisten werden door onze troepen in een tegenaanval opgevangen en afge slagen. Alleen in den sector van eén legercorps werden daarbij meer dan 130 vijandelijke tanks stukgeschoten. Ook in het gebied van Charkof staan troepen van het leger en de Waffen-SS in een verbitterde worsteling met for maties bolsjewistische infanterie en tanks. Charkof, dat tijdens den veldtocht in het oosten reeds meerdere malen van bezitter is gewisseld en thans nog slechts een puinhoop is, is in het kader van een stelselmatige distancieerings- beweging opnieuw ontruimd. Ten noordwesten van Charkof gaat de zui vering van het terrein van een door Duitsche pantsergrenadiers omsingelde vijandelijke groep strijdkrachten bij stijgende gevangenencijfers en buit, voort. Overal waar de bolsjewisten in de overige sectoren van het front aanvie len, werden zij ondanks het in den strijd werpen van versche troepén met zware verliezen afgeslagen. Gisteren overdag verloren de bolsje wisten aan het oostelijke front 409 tanks en 73 vliegtuigen. Boven de Golf van Salerno schoten Duitsche jagers 13 vijandelijke vlieg tuigen neer. In het kustgebied van de bezette ge bieden «in het westen en bij vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan wer den nog 11 andere vijandelijke vlieg tuigen, voor het meerendeel viermoto rige bommenwerpers, neergeschoten. Formaties Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht lukraak West-Duitsch gebied aan. In verschei dene plaatsen werden voornamelijk openbare gebouwen, waaronder ker ken, ziekenhuizen en scholen, door bri sant- en brandbommen gtetroffen. De bevolking leed geringe verliezen. Vol gens de tot dusver ontvangen rappor ten werden 5 vijandelijke bommenwer pers neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 22 op 23 Au gustus het gebied ten noorden van Londen alsmede afzonderlijke doelen aan de zuidoostkust van het eiland met bommen van zwaar kaliber aan. Bij den aanval overdag van Ameri- kaansche vliegtuigen op twee Zuid- Duitsche steden op 17 Augustus ver loor de vijand volgens het eerst thans afgeloopen onderzoek, niet. zooals oor spronkelijk werd gemeld 56, doch 101 viermotorige bommenwerpers. De stelselmatige ontruiming' van Charkof moet, npar de militaire correspondent van het D.N.B. ver klaart, beoordeeld worden vanuit het principe van de Duitsche oor logvoering in het Oosten, volgens hetwelk afzonderlijke gebieden en ook steden geenszins die beteekenis hebben, die dikwijls door de vijan delijke propaganda hieraan wordt gehecht. Het ss-Erzatzkommando deelt mede' Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dtern nemen bij de Landwacht of bij bet SS-Wachtbataulon m Amersfoort. Zij die tot de Germaansche-SS tn Ne derland to ".treden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusscben 1830 Jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den Arbeid» inzet, kunnen zicb eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 25 Aug., 9.—14.— uur, den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. Bij onze Vrijwilliger». Onze jongen» hebben groote verdienste bij het op sporen van storingen bij veldtelefoon en telegraaf SS PK Fritsch-Q-H-P m Op 25 October 1941 werd in het kader van de groote operaties Charkof na hevigen strijd door de Duitsche troe pen stormenderhand veroverd en bezet. Van half Mei tot half Juni 1942 pro beerden de bolsjewisten door een par tieel offensief Charkof te heroveren. Ten Oosten van deze stad werd de vijand op een strategisch buitengewoon handige wijze misleid en kwam een omsingeling tot stand, die in haar ver dere verloop de vernietiging van groo te bolsjewistische legermassa's met zich medebracht, waardoor de aanval der bolsjewisten op Charkof werd verijdeld. De bolsjewistische inspanningen in den winter van 1942-1943 brachten in 't ka der van de Duitsche distanci eerjngsbe- wggingen Charkof op 18 Februari 1943 weer in Sovjet bezit, nadat de Duit sche troepen de voor den oorlog be langrijke installaties vernield en de stad verlaten hadden. De in aansluiting hierop tot voorbij Charkof voortgezet te gevechten in de maand Maart met het Duitsche tegenoffensief brachten Charkof op 15 Maart weer in Duitsche handen. Wanneer nu de bolsjewisten in de afgeloopen dagen noch de ontruiming der stad, noch de andere bewegingen der Duitsche formaties hebben kunnen Wc '.rnemen en melden, dan is dit het bewijs voor de geslaagde distancieering van den vijand, d.w.z. een bewijs voor het feit, dat de Duitsche plannen zon der door den vijand beïnvloed te wor den konden worden uitgevoerd. Het prijsgeven van de stad was in het ka der van het gewijzigde front in dit ge bied een volkomen natuurlijke maat regel, die een verkorting van het front en zoodoende een betere frontpositie met zich medebrengt. Door het moorddadige vuur van Ja- pansche troepen op het eiland Koelam- bangra is Zondag een poging van Ame rikaansche troepen om op het eiland te landen, mislukt. De vijandelijke strijdkrachten, die steeds weer hard nekkige tegenaanvallen ondernamen, trachtten met gebruikmaking van on geveer 15 landingsbooten en torpedo- booten vasten voet op het eiland te krijgen. Verscheidene landingsvaartui gen kapseisden door het welgericht Jj- pansche vuur, waarop de Amerikanen de vlucht namen. Bij een aanval van Japansche bom menwerpers en jagers op de Ameri kaansche stellingen op- het eiland Veile la Vella werden 14 Amerikaansche ja gers neergeschoten. Hoewel de Japan sche strijdkrachten door 30 vijandelijke jagers werden aangevallen, werden vij andelijke transporten bestookt, een vrij groot en een kleiner transportschip tot zinken gebracht, terwijl aan boord van twee vrij groote transportschepen en één van middelbare tonnage brand uit brak. Bovendien brak brand uit in vij andelijke installaties. 'STOCKHOLM, 23 Aug. De terug roeping van Liwinof als sovjetambas sadeur te Washington wordt in' een be richt van United Press uit Quebec als mede Jn een eige^ bericht van Stock- holms Tidningen uit Londen bestem peld als een „ernstigen schok" en epn „zwaren slag". De terugroeping heeft 'te Washington sensatie gewekt en in di plomatieke kringen aldaar ingeslagen als een bom. Naar men zich in Was hington hierover uitlaat, zijn de gevol gen van deze terugroeping, thans nog niet te overzien. Men is geneigd, de betrekkingen der geallieerden tegen over Moskou als slechter te beschou wen. Stalin's besluit wordt opgevat als een wenk aan de geallieerden, naar Moskou te komen, ingeval zij met het Kremjin willen onderhandelen. In een ander bericht van United Press wordt gezegd: Indien Litwinof geen bijzonde re taak krijgt toegewezen, moet zijn terugroeping worden opgevat als een bepa'Sld teeken voor Moskou's toe komstige houding tegenover de En- gelsch-Amerikaansche politiek. In Lon den wacht men derhalve in de groot ste spanning op elke mededeeling, die het geval-Litwinof kan ophelderen. Naar Svenska Dagbladet uit Moskou meldt, vat men in Britseh-Amerikaan- sche kringen te Moskou de terugroe ping van Litwinof op als een protest tegen het uitblijven van een tweede front. Stalin ontevreden" „Unifed Press" meldt, dat de terug roeping van den Sovjetrussischen am bassadeur te Quebec als een bewijs wordt beschouwd, dat Stalin buitenge woon ontevreden is met de resultaten van de conferentie, waaromtrent hij zeer goed op de hoogte is geweest. Men beschouwt haar tevens als een aandui ding, dat geen achf is geslagen op den Sovjetrussischen eisch van onmiddellij ke vorming van een tweede front in West-Europa. Bovendien komt door de zen maatregel tot uitdrukking, dat Mos kou de laatste veertien dagen zoowel Churchill als Roosevelt duidelijk heeft gemaakt, dat niets dan een onvoor waardelijke erkenning van dezen eisch de Sovjetunie tevreden zou stellen. Naar één en ander te oordeelen is het de bedoeling van Stalin de beteekenis van de conferentie van Quebec te ba- gatelliseeren. BERLIJN, 23 Aug. In een uit Quebec voor de radio tot het Britsche volk gerichten oproep ten gunste van het sovjethulpfonds heeft mevr. Chur chill woorden van lof gebracht aan de „heldhaftige rol die het Sovjetrussi- sche volk in dezen reusachtigen strijd speelt om te verhinderen, dat de be schaving door de nieuwe krachten der duisternis wordt weggevaagd". De Russen, zoo verklaarde mevr. Chur chill, strijden „voor hun eigen leven, doch' daarmede tevens ook voor het onze". Deze verklaringen worden ln de Wilhelmstrasse beschouwd als een nieuw bewijs, dat Engeland bereid is een passenden prijs te betalen voor de inspanningen die de sovjets zich ge troosten. Die prijs heet: Europa. Duitsche wacht op Kreta. Op een doorbraakplaats van een pantsermuur op Kreta is, goed „getarnt" tegen het xicht van vijandelijke vlieger», een pantseratweerkanon in stelling gebracht PK Greiner-Transo-F-P m Onlangs is door ons in een ar tikeltje over een nieuw systeem van tabakswinning de vraag op geworpen, hoe het gewonnen pro duct dient te worden gesausd. Een lezer is zoo vriendelijk ons hiervoor een recept aan de hand te doen, dat wij hieronder laten volgen Aan de benoodigde hoeveelheid water wordt per liter 25 gram stroop of glycerine toegevoegd, benevens 25 gram lavendelbloe sem. Dit mengsel laat men een uur koken, waarna het wordt ge filtreerd. De gefiltreerde vloei stof weer aan den kook brengen en de tabak hierin werpen. On geveer 20 minuten laten koken en de tabak daarna in de vloeistof laten afkoelen. De tabak moet steeds met vloeistof bedekt zijn. Hierna drogen en kerven. Naar de bijzondere correspondent van de Daily Mail, uit Quebec meldt, zou president Roosevelt de laatste maanden Stalin vijfmaal hebben verzocht, een ontmoeting met hem te hebben. Als plaats van samenkomst zou Roosevelt de volgende landen hebben voorgesteld: Irak, Egypte, Ierland, Alaska of de Vereenigde Staten. ROME, 23 Aug. In zijn weer- machtbericht no. 1185 maakt het Itali- aansche opperbevel het volgende be kend: De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen ondernomen op de stad Sa lerno en gevoelige schade aangericht. Tijdens felle luchtgevechten, welke Duitsche jagers met de vijandelijke luchtmacht aangingen, gingen 13 vij andelijke vliegtuigen verloren. Tijdens een mitrailleuraanval, door vier vlieg tuigen ondernomen op de haven Pre- vesa in Griekenland, heeft het vuur van den luchtafweer en van de mari ne-eenheden twee aanvallende vlieg tuigen vernietigd. In den nacht van 22 Aug. heeft de luchtafweer van Crotone twee bommenwerpers in de omgeving der stad neergeschoten en één boven zee nabij Kaap Colonna. (w.g. Generaal Ambrosio). DUITSCHE PERS OVER DEN Z.G. ZENUWOORLOG. BERLIJN, 23 Aug. De door de ge allieerden aangekondigde z.g. zenuw oorlog tegen het Duitsche volk wordt door de Duitsche avondbladen geken merkt als een bij voorbaat tot misluk king gedoemde vijandelijke poging, om dat hierbij sprake is van dezelfde ma noeuvres die het Duitsche volk reeds' van den vojjgen wereldoorlog kent. De Deutsche Allgemeine Zeitung noemt de agitatorische plannen van den vijand „een dwaze hoop" en schrijft verder: „Het Duitsche volk weet op grond van de ervaringen na 1914 voldoende, wat de woorden van zijn vijanden waard zijn, en ook de rest van de wereld is tot het inzicht gekomen, dat een woordenpropaganda weinig, of niets beteekent, wanneer zij niet wordt gesteund door dé natuurlij ke propaganda van feiten". I De Nachtausgabe schrijft: „Het ant woord op dit nieuwe „offensief" der oorlogsmisdadigers zullen de Duitsche soldaten, de Duitsche wapens geven aan het oosfelijke front, aan het zui delijke front en overal, waar ook maar Britsche of Amerikaansche strijdkrach ten een slag tegen Duitschland zouden wagen. Het Duitsche volk houdt gedu rig voor oogen, dat de uitlevering aan de vijandelijke agitatie en aan de leu gens van Wilson twintig jaar werk loosheid, schattingen, een vloed van te leurstellingen heeft gebracht en ten slotte bijna het gevaar van een prooi van het bolsjewisme te worden. Het Duitsche volk staat thans in een van bovenaf en van onder-op gegarandeer de eenheid tegenover zijn vijanden. Het Is volkomen immuun voor leugenachti ge beloften en voor het gif der inwen dige ondermijning. Wie dit wapen te ken Duitschland gebruikt, onthult daar door zijn zwakte". GRONINGEN, 23 Aug. - „ln oorlogs tijd moeten de verordeningen der be zettende. macht onvoorwaardelijk wor den uitgevoerd," aldus sprak de pre sident van het Duitsche Landesgericht bij het bekend maken der uitspraken in de zaken tegen hen, die onderduikers hadden geherbergd en tewerkgesteld en daarvoor Donderdag terecht stonden. Het waren allen landbouwers en_ de meeste straffen kwamen overeen met de eischen, n.1. geldboeten, varieerende van 100 tot 300 of gevangenisstraf fen van 1 tot 6 maanden. VLIEGENDE NONNEN. Als nieuwste aanwinst voor de ge allieerde strijdkrachten is thans in Lon den een amazonen-corps gevormd, dat, zooals Reuter pathetisch uitlegt, er op wacht, „te worden ingezet voor de be vrijding van Europa". Dit corps moet uit 60 vrouwen bestaan, die zoo be weert men tenminste! stalen zenu wen hebben en zoo hard zijn als een elite-soldaat! Aan de andere zijde van den Atlan tischen oceaan probeert men ook nu weer de Engelsche neefjes te overtref fen en gaat zich te buiten aan het luid keels zingen van lofliederen op de da den van Amerikaansche nonnen, die zoo buitengewoon vooruitstrevend zijn, dat ze thans worden opgeleid voor pi lote. Mevrouw Eve Curie, de dochter van de ontdtekster van het radium, gaat door voor een heldin-met-stralenkrans, omdat zij den wensch geuit heeft, dienst te mogen doen als vrachtauto- chauffeuse in de vrouwen-Organisatie der z.g. „strijdende Franschen". (C.D.) NEDERLANDSCH VRIJWILLIGER ONDERSCHEIDEN. De persdienst der N.S.B. meldt: De Leider heeft op net hoofdkwartier der N. S. B. den Nederlandschen vrij williger uit de divisie Viking, H. van Exel, ontvangen. Deze is namelijk kort geleden onderscheiden met de Nah- kampfspange in zilver. Van Exel is pas 25 jaar oud en in den strijd bevorderd tot onderofficier. Hij was de tweede Nederlander, die on derscheiden werd met het IJzeren Kruis 2e klasse en is thans ook drager van het IJzeren Kruis le klasse, tevens van het Infanteriesturmabzeichen, het Verwundete-abzeichen en de Nah- kampfspange in zilver. Mussert wenschte den jongen Neder lander geluk met zijn onderscheidin gen en dankte hem voor hetgeen hij voor het Nederlandsche volk had ge daan. Vervolgens spelde de Leider hem het èerg-draagteeken „Strijd en Offer" op de borst. Toelichting: De Nahkampfspange kan uitgereikt worden in brons, zilver en goud, resp. wanneer men 15, 30 en 50 dagen in handgemeen met den Vijand is geweest en, zooals de formule luidt, al die keeren het wit van 'svijands oog heeft gezien. GECONFECTIONNEERDE HUISHOU DELIJKE GOEDEREN. 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. Op spe ciale HG-punten zijn verkrijgbaar alle geconfectionneerde huishoudelijke goe deren, inclusief alle soorten garens, la kens en sloopen, alsmede dekens (met uitzondering van donzen, gestikte of gewatteerde dekens, welke op leverings vergunningen verkrijgbaar zijn). In te genstelling met het in het begin dezer maand gepubliceerde, wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat op deze speciale HG-punten ook de stoffen voor de vervaardiging dezer artikelen ver krijgbaar zijn, terwijl garens kunnen worden betrokken zoowel op speciale HG-punten als op punten der textiel- en toeslagkaarten, als mede op speciale T-punten. PRIJSVRAAG NEDERLANDSCHE OMROEP. Op 27 Augustus a.s. zal des avonds van, 20.4521.20 uur, als onderdeel van het programma „Van het één op het ander," een hoorspel worden uitgezon den van Jan de Kok, getiteld: „Maai- ke's ontrouw". Aan dit hoorspel, dat vol met ver wikkelingen is en waarin één der hoofdfiguren een gewelddadigen dood sterft, is een prijsvraag verbonden. De luisteraars worden n.1. uitgenoodigd een antwoord te geven op de vragen: Wie is Jonker Karei, alias Sinjeur Frank? Wat weet Sjanneke uit „De Gulden VinR," die den door elkaar ge haalden inhoud van den koffer en het koordje vond? Wat ontdekte Berend in Bergen? De meest geslaagde oplossing zal tot een luisterspel verwerkt worden en la ter, worden uitgezonden. De Omroep heeft voor goede oplos singen een flink aantal prijzen in het uitzicht gesteld. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 25.000 5753 1000 10507 16192 200 17213 19325 20233 100 3127 10498 13290 20208 STOPZETTING TOEWIJZINGEN GEMENGD ZANGZAAD. Voor zang- en parkietach tige vogels. 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. De hui dige voederpositie maakt het noodzake lijk de toewijzingen voor gemengd zang zaad voor zang- en parkietachtige vo gels per 1 September stop te zetten. Voor ingeschreven papegaaien en tor telduiven is voorloopig nog een kleine hoeveelheid voeder beschikbaar, het welk op de gebruikelijke wijze aan winkeliers-detaillisten zal worden toe gewezen. Op de stopzetting kunnen geen uitzonderingen worden toegestaan. Correspondentie hierover zal dan ook door het bedrijfschap voor veevoeder niet worden beantwoord. Als vervolg op het bericht over het vinden van drie lijken in een woning aan de Drebbelstraat te Alkmaar wordt neder gemeld, dat de politie, door om wonenden geattendeerd op den uit den woning doordringenden stank, in het bed in de slaapkamer het lijk vond van de vrouw des huizes met dat van haar 8-jarig zoontje in de armen, beiden in verregaanden staat van ontbinding. Het derde lijk, van het elfjarig zoontje, lag in een eigen bedje, eveneens in verregaanden staat van ontbinding. De doodsoorzaak kon nog niet worden vastgesteld. Dr. Hulst uit Leiden ver richtte Maandag de sectie op de lijken. Vermoedelijk vindt dit ontzettende gebeuren zijn oorzaak in droeve huise lijke omstandigheden. De man verkeer de namelijk vele malen in Amsterdam in verkeerd gezelschap. Aangezien de vrouw aan de buren had medegedeeld, dat zij met de kinderen voor enkele dagen naar familie in Opperdoes ging, ■was haar afwezigheid niet eerder op gemerkt. Donderdag voor een week had de vrouw voor het laatst nog boodschap pen in de buurt gedaan. De deelneming met de keurige on geveer 35-jarige vrouw en de lieve kin deren is in de buurt zeer groot. Toen IJ. Zondag zijn woning wilde betreden, werd hij door de politie gearresteerd. Naar wij vernemen, staat deze arres tatie in verband met bij de huiszoeking aan het licht gekomen vermoedens van diefstal ten laste van de weermacht. BENOEMD. Bij beschikking van den Secretaris- Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming is benoemd tot leerares in vasten dienst aan de R. H. B. S. te Purmerend mej. dr. W. N. Schilstra, tijdelijk leerares aan de R. H. B. S. te Hoorn VERTREK LANDDIEN6T- VRIJWILLIGERS. Maandag vertrok wederom een groot aantal Nederlandsche Landdienst-vrij- willigers naar het gebied Dantzig, West- Pruisen, waar zij worden ingezet als landhulp. Te Amersfoort heeft op het Autopark aan den Utrechtscheweg het afscheid van deze jongens en meisjes plaats gevonden, waarbij het woord ge voerd werd door den burgemeester, mr. Harloff, en den stafleider van den Jeugdstorm, Opperbanheer C. Quispel. ALKMAAR HEEFT NOG BEKWAME VAKLIEDEN. Wij zagen bij den huis- en rijtuig schilder W. Bakkum aan den Konings weg een prachtig werkstuk van vak manskunst. De heer Bakkum toch heeft in opdracht van burgemeester Posch uit Stompetoren, de gave oud-Hollandsche sjees, die in 1939 aan den heer Posch bij diens 25 jarig jubileum als lid van de tooneelvereeniging „Aurora" aldaar, cadeau .werd gedaan, in den oorspron- kelijken stijl opgeschilderd. Het sierlijke rijtuigje met de gebogen houten pa- neelen, is zwart gelakt en versierd met de oorspronkelijke ornamenten in blad goud. Het onderstel is wit gelakt, even als de groote wielen, die een middellijn hebben van 1V2 meter en met bladgoud en blauwe biezen afgeSet. pe sierlijk heid van zoo'n sjees, waarmede de boe ren in den tijd, toen de wegen nog niet behard waren, in hun prachtige cos- tuums naar hun feestelijkheden reden, komt thans nog meer tot uiting. Op oude schilderijen kan men nog zien hoe mooi zij in ons landschap pasten. Burgemeester Posch is voornemens ditHn stevige riemen hangende vervoer middel te reserveeren voor landelijke en nationale feesten. Bewonderaars van volkskunst worden deze week nog ln de gelegenheid ge steld de sjees in de werkplaats van den heer Bakkum aan den Koningsweg te bezichtigen. De waarnemend Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat door hem, ter waarneming van de taak van den Gemeenteraad, de ondervolgende besluiten zijn vastgesteld: 1. Besluit van 11 Juni |1943, tot het vaststellen van de 4e wijziging der ge- meentebegrooting, dienstjaar 1942. 2. Besluiten van 22 Juni 1943, tot het vaststellen van de le wijziging der be grooting van het, Electriciteitsbedrijf, van de le wijziging der begrooting van de Gasfabriek, van de 2de wijziging der begrooting van het Waterleidingbedrijf, van de 2de wijziging der begrooting van de Gemeentereiniging, van de le wijziging der begrooting van de Cen trale boekhouding en van de 5e wijzi ging der begrooting van de gemeente, alles dienstjaar 1942. 3. Besluiten van 29 Juni 1943, tot h^ vaststellen van de le wijziging der be grooting van Gemeentewerken, van de le wijziging der begrooting van het Grondbedrijf (gewone dienst), van de le wijziging der begrooting van het Grondbedrijf (kapitaaldienst) en van de 6e wijziging der gemeentebegrooting, alles dienstjaar 1942. 4. Besluit van 2 Juli 1943, tot het vaststellen van de 7e wijziging der ge meentebegrooting, dienstjaar 1942. 5. Besluit van 13 Augustus 1943, tot het vaststellen van de 8e wijziging der gemeentebegrooting, dienstjaar 1942. 6. Besluit van 14 Augustus 1943, tot het met ingang van 1 September 1943 verleenen van eervol ontslag aan A. M. J. Mol, als onderwijzer aan de o. 1. school Tuindorp. Een bewoner van de Molenstraat ver miste uit zijn werkplaats een paar hee renschoenen, eigendom van iemand van de Loodsgracht. Een employé van de Rijkswerf deed aangifte van de vermissing van zijn rij wiel. Een juffrouw uit de Californiëstraat heeft aangifte gedaan, dat van een haar toebehoorend transportrijwiel 2 stel banden waren onfvreemd. Een bewoner van de Schagenstraat vermiste dezer dagen uit de gang van zijn woning een colbertjasje. Weinig la ter vond hij het kleedingstuk terug op een der erven achter de Schagenstraat. Het bleek echter, dat eenige papieren eruit waren weggenomen. VERKEERSOVERTREDING. Na korten tijd niet in het rapport te zijn voorgekomen, kan thans weer eens een politioneele waarschuwing terzake van een lichte verkeersovertreding wor den gemeld. Zij moest worden over handigd aan een bewoner van de Wee- zenstraat. DE VERLOREN BADPAKKEN. Efen dame uit de Bierstraat deed de zer dagen bij de politie aangifte, dat zij een tasch, inhoudende een vijftal bad pakken, had verloren. Tot haar groote verbazing had zij eenige dagen later 'n meisje van de Bassingracht met een der kleedingstukken zien loopen (vermoede lijk niet in een der hoofdstraten van de stad!) Na ondervraging verklaarde het meisje, het badpak van haar zuster te hebben gekregen. Teneinde meer licht in deze duistere badpakken-aangelegen heid te kunnen verkrijgen, heeft de re cherche een onderzoek ingesteld. DE VOETBAL ROLDE WEER. Nu de wedstrijd van Helder I tegen BFC I geen doorgang kon vinden, wa ren wij geheel aangewezen op den wedstrijd Helder 3—HRC 3. Laten we direct vermelden, dat het een prettig partijtje w^s, waarbij HRC, met eeni ge versterkingen, ditmaal den boven toon voerde. De wijze waarop het drie tal v. Beek, Bromlewe en De Vries zich door het toch heusch niet zwakke backstel van Helder wist heen te wer ken, was soms aardig om te zien. De voorhoede van Helder was ditmaal bij zonder zwak en zal nog grondig her zien moeten worden, wil men weer die rol van verleden jaar gaan spelen. Overigens had de voorhoede het ook lang niet gemakkelijk, want vooral v. d. Berg bij HRC wist heel wat te kee ren. Het werd een 4—1 overwinning voor HRC, hoewel de cijfers ditmaal ület zoo belangrijk varen. AVONDGEBED. Plaats: Luthersche Kerk, Weezenstr. Tijd: Woensdagavond 25 Aug., 8 uur. Onderwerp: Zachtmoedigheid. Tekst: De Zachtmoedigen zullen vreugde op vreugde hebben (Jes. XXIX. 19). Kerkboek: De Psalmen en Gezangen der Ned. Herv. Kerk (1938). N.A.F.-CURSUSSEN. In de maand September beginnen Weer de onderstaande cursussen van „Het Nederlandsche Arbeidsfront" voor dé provincie Noord-Holland. 1. Zuigelingenzorg (boven 18 jaar). 2. Ziekenverpleging 1 (boven 18 jaar). 3. Opvoedkunde, Kleuterve?zorging, Kinderarbeid. 4. Naaien en Knippen. 5. Van oud nieuw. 6. E.H.B.O. De cursussen duren ca. 3 maanden en worden wekelijks gegeven in les sen van \y<> a 2 uur. De kosten bedra gen voor leden N.A.F. 4.en voor niet-leden 5.per cursus. De E.H.B.O.-cursus is voor leden 4.en voor niet-leden 6.da tum en plaats, waar de cursussen ge houden worden, zullen nader bekend gemaakt worden. Voor nadere bijzonderheden kan men «ich tot het Plaatselijk Kantoor van het N.A.F., alhier wenden. „ANNUSCHKA". Tivoli-theatsr. Zaterdag draaide in Tivoli de film „Annuschka". Hilde Krahl, als het boerenmeisje Annuschka, vertolkte hierin de hoofdrol op een natuurlijke wijze. Na den dood van haar vader kan zij de schuld, die op de boerderij rust, niet betalen en verlaat, na een heftige woordenwisseling met de moe der van haar verloofde, het dorp. Zij gaat naar Weenen en vindt daar een betrekking als kamermeisje bij een professor. Deze professor had haar va der geopereerd en beloofd haar te zul len helpen als ze ln moeilijkheden verkeerde. Op een avond, als haar meestere» naar het operabal gaat, halen het keu kenmeisje en een bediende haar over om naar het dienstbodenfeest te gaan. Daar komt Annuschka in kennis met een heer, die in de veronderstelling leefde met genoemde meesteres uit te gaan. Na tal van verwikkelingen ko men de zaken uiteindelijk toch weer in orde. Siegfried Breuer speelde de rol van professor, terwijl Friedl Czepa als zijn vrouw fungeerde. De regie was tn handen van Helmut Kantner. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. T. GielesDerksen (d.) Bij d« poging van een Sovjet-verken- ningsvlleger, om de Duitsche stellin gen te verkennen, werd het vliegtuig neergeschoten. De piloot geraakte met lichte verwondingen in Duitsche gevangenschap. Terwijl de grenadiers ia het vliegtuig naar kaarten en ander materiaal zoeken. zorgen hun kame raden voor den Sovjet-piloot SS PK Ktag-Atl-H-P m

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1