DAGBLAD VOOR Benoemingen in de Duitsche regeering. Bolsjewistische aanvallen bij Charkof - afgeslagen. De ontruiming van Charkof y(r. H. Reydon overleden. Mutaties geen verrassingen. WEERMACHTBERICHT Berlijn doorBriische bommenwerpers aangevallen Reeds 60 vliegtuigen neergehaald. Von Neurath op zijn verzoek ontslagen. Schepen in de haven van Palermo aangevallen. Rome open stad. De aanvalspoging op Berlijn Pakjes voor vrijwilligers. Verboden amateurstabak te verhandelen. Verduister van 20.456.30 Dr. Frick en Himmler persoonlijkheden. Betalingsverkeer met ItaliaanschAlbaneesche tolunie. STADSNIEUWS. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche èditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 l«nen). Postrekening 449041. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 197, 2 pagina's. Dexe Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties ln deae Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER 24 Aug. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend. Aan het Mioesfront duren de verbit terde gevechten voort. In een eigen met steun van tanks uitgevoerden tegen aanval werd in weerwil van taai vij andelijk verzet verloren terrein her- overd. Bij Isjoem vielen de bolsjewisten met krachtige pantserstrijdkrachten in den middag opnieuw aan. In zware gevech ten werden kleine bressen gesloten en 133 vijandelijke tanks stukgeschoten. In het gebied van Charkof sloegen Duitsche troepen ten zuiden van de stad den vijand in een tegenaanval te rug. Ten westen van de. stad werden nieuwe aanvallen der bolsjewisten af geslagen. In het gebied noordwestelijk van Charkof werd de sedert enkele dagen omsingelde vijandelijke gevechtsgroep definitief vernietigd, waarbij 1791 ge vangenen werden gemaakt, 299 tanks, 248 stukken geschut, 100 mitrailleurs, 160 auto's en ander oorlogstuig werden vernield of buitgemaakt. Ten westen van Wjasma^probeerden de bolsjewisten met sterke door tanks en slagvliegtuigen gesteunde strijd krachten ons front te doorbreken. Alle aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De lucht macht bracht den vijand aan den Mioes, aan den Donetz en in het gebied ten westen van Charkof zware verlie zen aan menschen en zware wapens toe. In den centralen sector van het oos telijke front werd een vijandelijke stel ling met 25 stukken salvogeschut door duikbommenwerpers totaal vernield. Gisteren overdag werden aan het oos telijke front 198 tanks vernietigd en 85 vliegtuigen in luchtgevechten neerge schoten. Aan het front in Lapland heeft de zesde gebergtedivisie onder bevel van luitenant-generaal Krakau, door forma ties van de luchtmacht onder kolonel- generaal Stumpff doeltreffend gesteund, zich bij de bestorming van een heuvel rug en bij den afweer van de daarop volgende wekenlange tegenaanvallen van superieure viiandeliike strijdkrach ten bijzonder onderscheiden. De bols jewisten verloren alleen op deze plaats meer dan 1000 donden. Vijftig zware versterkte vijandelijke kazematten wer den veroverd. Het havengebied van Palermo werd in den nacht van 22 op 23 Augustus door een zware formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Twee oorlogsschepen, als mede twee vrachtschepen met een gezamenlflken inhoud van 9000 brt. werden vernietigd. Negen koop vaardijschepen met een totalen in houd van 16000 brt. en een kruiser werden deels zwaar beschadigd. In de haveninstallaties ontstonden uit gestrekte branden. Boven den Atlantischen Oceaan en de bezette gebieden in het westen ver loor de vijand gisteren 4 vliegtuigen.. De luchtoorlog. Sterke formaties Britsche bommen werpers vielen in den afgeloopen nacht de Duitsche hoofdstad aan. De nieuw- georganiseerde luchtverdediging ver hinderde den geconcentreerden aanval op de stad en schoot volgens de totdus- ver ontvangen rapporten 60 meermoto- rige bommenwerpers neer. Door het neerwerpen van brisant- en brandbom men ontstonden in woonwijken alsmede aan openbare gebouwen en ziekenhui zen vernielingen. De bevolking leed verliezen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 23 op 24 Au gustus militaire doelen in Zuldoost-En- geland met bommen van elk kaliber aan. De Hongaorsehe Honvedminister, Generaloberit Von Csatay, die «oor besprekingen met den chef van het OKW in Duitschland vertoefde, heeft Berlijn weer verlaten. Hooge vertegenwoordigers der weermacht nemen afscheid van Generaloberst Von Csatay op hel station In de Rijkshoofdstad Transocean/Hamann/Felllnga/Pax m BERLIJN, 24 Aug. De Ffihrer heeft den rijksprotector in Bohemen en Moravië, baron Von Neurath, op zjjn verzoek van deze functie ont heven. Tot rijksprotector in Bohe men en Moravië heeft de ,Führer den rijksminister van Binnenland- sche Zaken, dr. Frick, benoemd en hem ontheven van de functies van rijks- en Pruisisch minister van Binnenlandsche Zaken, alsmede van die van algemeen gevolmachtigde voor. het rijksbestuur. Baron Von Neurath en dr. Frick blijven rijks minister. De Ffihrer heeft den lei denden staatssecretaris van het rijksministerie van Binnenlandsche Zaken, Hans Pfundtner, op zijn ver zoek op wachtgeld gesteld. Tot rijks- en Pruisisch minister van Binnenlandsche Zaken, alsmede tot al gemeen gevolmachtigde voor het rijks bestuur heeft de Führer den Reichs- Aan het Italiaansche legerbericht van 24 Augustus óntleenen wij het vol gende: Duitsche bommenwerpers hebben schepen aangevallen, die voor anker lagen in de haven van Palermo, waar bij IX koopvaardijschepen en drie oor logsbodems werden getroffen. Twee vrachtbooten met een gezamenlijken inhoud van 9000 ton en twee torpedo jagers moeten als verloren worden be schouwd. t Carbonia en plaatsen in de buitenwij ken van Napels alsmede Bari zijn aan gevallen. Drie machines zijn door Duit sche jagers neergehaald in het gebied van Napels en 2 vielen brandend neer nabij Santo Antioco (Cagliari), getrof fen door het afweervuur. BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.) Een door DNB ontvangen verslag van een Duit- schen oorlogscorrespondent geeft een beschrijving van de wijze waarop te Charkof stelselmatig door de aftrek kende Duitsche troepen belangrijke ob jecten en inrichtingen door explosies voor de Sovjets onbruikbaar werden gemaakt. Een doode stad, dat was onze in druk van Charkof, toen wij door het puinveld van deze plaats re den. Voor de poorten lagen onze troepen, die in de hevigste gevechten den vijandelijken massa's verbitterden tegenstand boden. Tijdig en in vol komen rust waren de groote transport treinen weggegaan, die have en goed van de burgerbevolking naar het ach- terwaartsche gebied brachten. Vele duizenden bedroegen de burgers, die op, de Duitsche bureaux verschenen en erom smeekten, met de Duitschers te mogen wegtrekken, om niet aan de Sov jets te worden uitgeleverd. Grootmoe dig werden al deze wenschen vervuld. Volgens de plannen werden alle in richtingen in veiligheid gebracht, die den Duitschen troepen van nut geweest waren. Door pioniers en speciale troepen werden tegelijkertijd alle tactisch be langrijke objecten, voorts de verzor gingsinrichtingen en bedrijven gereed gemaakt om te worden opgeblazen. Bruggen, spoorwegcomplexen, alle eenigszins nog bruikbare inrichtingen der vliegvelden werden zoo voorbereid om opgeblazen te worden, dat één druk op een knop voldoende was, om op het bevolen tijdstip alle voor den vijand nog bruikbare objecten in de lucht te laten springen. Met het weekeinde werd tot het op blazen overgegaan, nadat tevoren, alles wat nog eenigszins bruikbaar was in veiligheid was gebracht. Op de vlieg velden 'werden de startbanen door ex plosies diep omgewoeld en gingen de gebouwen en hangars in vlammen op. Zij zijn daarmede niet alleen volkomen onbruikbaar geworden, maar het is zelfs uitgesloten, dat afzonderlijke dee- len nog weer gebruikt kunnen worden Maandagochtend in de vroegte gingen na het stelselmatig vertrek van de laatste eenheden alle bruggen en over gangen de lucht in. Boven de stad hangen enorme rookkolommen. Overal laaien de vlammen op. Om 5.35 uur hebben de laatste verkenningstroepen en „Sprengkommandos" zich uit hel gebied van de doode stad teruggetrok ken. Aarzelend volgt de vijand naar 'n waardelooze puinhoop, naar een wir war van brandende huizen, waarvan de muren krakend ineenstorten. De Italiaansche regeering heeft, ter toepassing van haar formeele en openlij ke mededeeling van 14 Aug. j.1., waarbij Rome tot „open stad" verklaard wordt, den H. Stoel en de Zwitsersche regee ring verzocht, de regeeringen van Lon den en Washington ervan in kennis te willen stellen, dat zij de volgende maat regelen en besluiten genomen heeft: De verdedigingswerken van de stad Rome zijn buiten gebruik gesteld en aan de batterijen luchtdoelgeschut is bevel gegeven het vuur niet te openen en aan de jachtvliegtuigen, zich niet te bewe gen boven Rome. Men is bezig met de verplaatsing van de Italiaansche en Duitsche bevelvoe ring der opereerende strijdkrachten alsmede van de respectieve opereerende troepen, en wel op zoodanige wijze, dat er in de stad slechts een garnizoen zal overblijven, dat belast is met het hand haven van de openbare orde. Het spoorwegknooppunt van Rome zal voor zoover het de militaire transporten betreft, niet meer gebruikt worden, noch voor werkzaamheden der verdee- ling van wagons, noch voor die van la den en lossen, noch voor het stoppen en verblijven van militaire treinen. Het knooppunt zal aldus in den omtrek van Rome worden teruggebracht tot een eenvoudige lijn voor transitoverkeer zonder meer. Ten slotte is men bezig met het nemen van maatregelen om de militaire inrich tingen en de fabrieken voor wapenen en munitie naar buiten de stad te verplaat sen. De athleet Slijkhui! slaagde er In tij dens de Zondag In het Olympisch stadion te Amsterdam gehouden atle tiekwedstrijden hel Nederlandseh re cord op de 3000 meter te verbeteren en dit te brengen op 8 min. 31.1 sec £en moment uit dezen wedstrijd mei Slijkhuis aan den kop A. Stapf/J. H. Reijnhoudt/Pax m führer SS en chef der Duitsche politie, Heinrich Himmler, benoemd. De Rijks arbeidsdienst ressorteert niet langer on der den rijksminister van Binnenland sche Zaken. De Reichsarbeitsführer staat als chef van een opperste rijks orgaan onmiddellijk onder den Führer. Den Reichsarbeitsführer Hierl heeft de Führer titel, rang en bevoegdheden van een rijksminister verleend. De benoeming van den nieuwen rijksprotector heeft tot gevolg, dat de aan den SS-Oberstgruppenführer en Generaloberst der Polizei, Daluege, ver strekte opdracht, de zaken van den rijksprotector als plaatsvervanger te leiden, is geëindigd. Den staatssecretaris bij den rijkspro tector in Bohemen en Moravië, Karl Hermann Frank, heeft de Führer be noemd tot staatsminister en hem in rang met de rijksministers gelijkge steld. De Führer heeft den rijksminister baron Von Neurath en dr. Frick, den SS-Oberstgruppenführer en General oberst der Polizei Daluege, alsmede den staatssecretaris Pfundtner in een per soonlijk schrijven zijn dank betuigd voor de groote diensten, aan het Duit sche volk bewezen. BERLIJN, 24 Aug. Bij de gister nacht ondernomen poging door sterke eenheden Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen om een geconcentreerden zwa- ren aanval op de rijkshoofdstad te on dernemen, werden essentieele deelen der formaties vijandelijke bommenwer pers reeds vóór het bereiken van de stadsgrens alsmede boven Berlijn zelf door talrijke nachtjagers en batterijen zoeklichten opgevangen en zoo gehin derd in de stelselmatige ontplooiing van een aanval. De vijand wierp toen zijn brisant- en brandbommen lukraak op verschillende woonwijken, waarbij de burgerbevolking verliezen leed. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals d r l n- g e n d op gewezen, dat de adres sen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzen der. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: An das S.S.-Ersatzkommando, Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. De se cretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en gemachtigde van den Leider voor de Volksvoorlichting, rar, H, Reydon, die op 9 Februari 1943 door een sluipmoor denaar door verscheidene schoten werd gewond, is Dinsdag 24 Augustus om 9.30 uur na langdurig smartelijk lijden overleden. Mr. H. Reydon werd in 1896 te Voor schoten geboren. In zijn jeugd had hij reeds groote belangstelling voor de politiek zonder dat hij ooit lid van een of andere partij werd, noch daarmede sympathiseerde, tot hij in Juli 1932 lid der N.S.B. werd. In December 1932 werd mr. Reydon tot groepsleider van Am sterdam benoemd en reeds in Januari 1933 kringleider van den eersten kring van de N.S.B.de kring Amsterdam. Door de politiek kwam mr. Reydon in de journalistiek. Hij had o.m. een werk zaam aandeel in het samenstellen van het eerste nummer van „Volk en Vader land," bij welk strijdblad hij in de re dactie werd opgenomen. Den eersten tijd schreef hij artikelen van zeer uiteenloo penden aard, doch meer in het bijzonder op politiek en sociaal gebied. Tot het voorjaar 1938 toe was mr. Reydon aan de redactie van Vova verbonden. De medewerking als politiek en par lementair redacteur aan het Nationale Dagblad kwam vanzelf tot stand, zoodat mr. Reydon in 1938 als politiek redac teur en waarnemend hoofdredacteur aan het Nationale Dagblad verbonden werd. Verder diende hij de Nationaal Socia listische Beweging der Nederlanden als lid van den algemeenen raad, den poli- tieken raad, den propaganda-raad en als hoofd van dé theoretische vorming. Bij het Agrarisch Front kreeg mr. Reydon de afdeeling vorming voor zijn rekening.. Bij de oprichting van den Ne- derlandschen Landstand werd hij staf leider en daarna hoofd van de hoofdaf- deeling „Volk en Bodem" van den Ne- derlandschen Landstand. 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. Met nadruk wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat het verbO' den is tabak, die door amateurs is ge teeld, te verhandelen, onverschillig in welken vorm of toestand de tabak zich bevindt. Zoowel geheel of gedeeltelijk volgroeide planten en al dan niet ge fermenteerde of gebundelde tabaksbla deren, als tabak in gekorven toestand vallen onder dezë verbodsbepaling. El ke transactie van koop of verkoop van amateurstabak, onverschillig of deze éénmaal of bij herhaling plaats vindt, is op grond van de Tabaks- en Tabaks productenbeschikking 1940 No. 1 onder worpen aan de strafbepaling van het Economisch Sanctiebesluit 1941. Bij overtreding zullen zoowel de kooper als de verkooper op grond van deze bepalingen worden vervolgd. 26 Aug.: Maan op 2.15j onder 18.30 uur, Het Internationale Informatiebureau schrijft: De mededeeling inzake de in eenige leidende instanties van het Duitsche burgerlijke bestuur aangebrachte wij zigingen heeft in Besjijnsche politieke kringen geenszins verrassing gewekt, daar men, gezien den hoogen leeftijd en den gezondheidstoestand van eeni ge betrokkenen, sedert geruimen tijd een dergelijke verandering verwacht te. Zoo kon de definitieve ontheffing van den rijksprotector in Bohemen en Mo ravië, Freiherr Von Neurath, die, zoo als bekend, wegens zijn geschokten ge zondheidstoestand zich reeds sedert September 1941 van de directe leiding der bestuurszaken had teruggetrokken, met het oog op zijn hoogen leeftijd hij vierde kort geleden zijn 70sten ver jaardag slechts een kwestie van tijd zijn. Na vele jaren schitterende dienst- prestaties in hoofdzaak in de buiten- landsche en laatstelijk ook in de bin nenlandsche politiek gaat rijksminister Von Neurath thans met pensioen. In rijksminister dr. Frick was voor rijksminister Von Neurath de aange wezen opvolger aanwezig: een buiten gewoon ervaren bestuursdeskundige, die kan terugzien op een even veelzij dige als succesvolle bestuursloopbaan, die haar hoogtepunt vond in zijn meer .nenlandsche politiek, gaat rijksminister van Binnenlandsche Zaken. On dezen post heeft hij zich vooral tijdens de eerste jaren van het nationaal-socialis- tische rijk groote verdiensten verwor ven bij den opbouw van een nieuw be stuur. Het feit, dat Freiherr Von Neurath zoowel als dr. Frick rijksminister en als znnHanig leden van de rijksregee- ring blijven, doet zien. dat de Führer van hun uitstekende bekwaamheden ook verder bil beslissende kwesties var het centrale bestuur van het riik ge bruik denkt te maken. Ziin buitenen woon waardevolle ervaringen en zake lijke kwaliteiten zal rijksminister dr Frick thans als riiksnrotector voor Bo hemen en Moravië^dus op één van de belangrijkste posten, die het Duitsche riik te vergeven heeft, kunnen gebrui ken. Himmler een krachtige figuur Het opheffen van de vacature, die door deze mutatie in de leiding van het rijksministerie voor Binnenlandsche Za ken is ontstaan, door de benoeming var Himmler tot minister van binnenland sche zaken, lag aldus de indruk var Rerliinsche politieke kringen ook needs voor de hand door het feit. dat de Reichsführer-SS in zijn hoedanig heid van chef der Duitsche politie reeds zonder dat een belangrijk deel van het ressort van het rijksministerie voor Binnenlandsche Zaken leidde. De ze benoeming biedt den besten waar borg, dat de leiding van de binnen landsche politiek en van 'het binnen landsche bestuur van het rijk na de meer dan tienjarige, ambtsvervulling van dr. Frick ook na deze wisseling ge kenmerkt zal worden door dezelfde sta biliteit en vastheid. Heinrich Himmler staat bekend als een buitengewoon krachtige leidersper- soonlijkheid, die tot nu toe. reeds op de meest verschillende gebieden op den voorgrond is getreden. De organisato rische opbouw van de Duitsche politie is evenzeer zijn werk als de stichtin van de Waffen-SS, wier divisies zich in het verband van het Duitsche leger in den loop van den oorlog aan alle fronten hebben onderscheiden. Als Reichskommis§ar für die Sicherungund 'Festigung des Deutschen Volkstums heeft hij bovendien ook op het gebied van de nederzetting en den landbouw gijn veelzijdigheid bewezen, zoodat met hem een energiek, met alle facetten van het openbare leven zeer goed be"- kend deskundige aan het hoofd van het binnenlandsche bestuur van het rii komt te staan, die waarschijnlijk d voorwaarde schept voor een verdere "oncentratie van krachten en sterkere samenbundeling van het inwendige front. DUITSCHE HULPKRUISER IN JAPAN AANGEKOMEN. De aankomst van den Duitschen hulpkruiser „Thor" in Japan na een langdurige, succesvolle kaapvaart wordt door de geheele Jap. pers met groote koppen vermeld. In de opschriften wordt medegedeeld, dat het Duitsche oor logsschip na een aantal groote succes sen, waarbij acht vijandelijke schepen van in totaal 100.000 ton tot zinken werden gebracht, in October van het vorige jaar zelfs met drie buitgemaak te schepen veilig in Japan aankwam. De bemanning werd door de bevol king luide toegejuicht. Naar marine kringen verklaren, is de aankomst van "Tiet Duitsche oorlogsschip, evenals die van een Japansche duikboot in Europa aan het einde van het vorige jaar, een bewijs voor het feit. dat de Duitschers en Japanners ondanks de zoogenaamde beheersching van de zeeën door de An- glo-Amerkanen in staat waren de ver binding ter zee met elkander in stand te houden. KORTE BERICHTEN. Te Boskoop Is op den leeftijd van 77 jaar overleden de heer C. P. I. Dom misse, oud-burgemeester van Maassluis. Naar de Amsterdamsche politie me dedeelt, zijn de verkeerslichten in de hoofdstad tot nader order buiten dienst gesteld. LUISTERAARS WERKEN MEE AAN HET PROGRAMMA. HILVERSUM, 24 Aug. De pers dienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Door Jan de Koek is een luisterspel vol verwikkelingen geschreven, dat speelt in het Brabantsche leven en waarin een der hoofdfiguren een ge- welddadigen dood sterft. De luisteraar wordt uitgenoodigd het antwoord op enkele vragen te geven en dit te zenden aan den Nederlandschen Omroep, afdee ling pers en propaganda, Schuttersweg 8, te Hilversum. De auteur van het luisterspel, dat tot titel draagt „Maalke's ontrouw," zoekt het beste antwoord uit en bewerkt dit andermaal tot een luisterspel, dat op na der te bepalen datum wordt uitgezon den. De Nederlandsche Omroep heeft voor goede antwoorden een aantal aanlokke lijke prijzen in het vooruitzicht gesteld, n.1. een len prijs van f 30.een 2en prijs van f20.een 3en prijs van f 10.10 prijzen van f 5.en' twintig prijzen van f 2.50. Tot slot dient nog vermeld te worden, dat het luisterspel op Vrijdag 27 Aug. a.s., van 20.4521.20 uur als onderdeel van het groote programma „Van 't een op 't ander" zal worden uitgezonden en dat de wedstrijdvoorwaarden vóór de uitzending voor de microfoon bekend gemaakt zullen worden. FABRIEKSBRAND. Te Zaandam ontstond brand in de bri- solinefabriek van de firma Adr. Honig aldaar. Tijdens het stoken van bri- soline, waarbij de betreffende ketel tot 200 graden pleegt te worden verhit, is het brandbare product in brand gevlo gen. Daar het niet gelukte met eigen middelen te blusschen, werd de hulp van de brandweer ingeroepen, die er in slaagde den brand te beperken tot de betrokken afdeeling, welke uitbrand de. De installatie werd ernstig bescha digd. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart houdt te Vierhouten opleidingskampen voor zweefvliegers. De jeugdige toekomstige lucht vaarder! bij den modelbouw A. Stapf/Pa* m DE UITKEERINGEN DOOR HET N.A.F. In geval van werkloosheid. De centrale persdienst van het Ne derlandsche Arbeidsfront schrijft ons: Nog steeds zijn velen niet op de hoog te van de regeling, welke het Neder landsche Arbeidsfront met ingang van 1 Aug. j.1. voor de leden in geval van werkloosheid heeft getroffen. Werkloo- ze leden ontvangen thans boven de uit- keering krachtens de rijkssteunrege ling: a. den toeslag van 10 pet. van het gemiddelde vroegere inkomen, dat vóór het intreden der werkloosheid werd ge noten, mits het lid tenminste 52 we ken onafgebroken de Arbeidsfront-bij drage heeft betaald: b. de aanvullende uitkeering tot 70 pet. van het gemiddelde vroegere inko men voor gehuwden (60 pent. voor on- gehuwden), ^mits het lid vóór 3 Juli 1943 gedurende minstens 52 weken onafge broken aan de voormalige werkloozen- kas van het Nederlandsche Arbeids front heeft bijgedragen. Het inkomen wordt in beide gevallen vastgesteld op grond van de gemiddelde contributieklasse, volgens welke het lid gedurende de 26 weken, voorafgaan de aan de werkloosheid, heeft bijgedra gen. VIER KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Zaterdagochtend te ongeveer 10 uur was te Kessel een viertal kinderen, n.1. twee van den landbouwer M. H. Jan sen, sesp. 5 en 3 jaar oud, en twee van diens buurman J. M. Huys, resp. 8 en 6 jaar oud, in de schuur aan het spelen, toen er plotseling brand in de schuur ontstond. In een oogenblik stond deze in lichter laaie. De kinderen, die tracht ten in allerijl te vluchten, konden door de rookwolken hun weg niet meer vin den, met het tragische gevolg, dat zij alle vier in de vlammen omkwamen. Omstreeks den middag, toen de brand weer den brand had gebluscht, werden de verkoolde lijkjes in de schuur ge vonden. KORFBALCOMPETITIE AFD. NOORD-HOLLAND VANGT 12 SEPTEMBER AAN. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Afdeeling Noord- Holland boven het Y van den N. K. B. besloten, de competitie Zondag 12 September te doen aan vangen. Dit is een week eerder dan de competitie van den N. K. B., die 19 September aanvangt. De Noord-Hollandsche ploegen kunnen er dus met hun oefenpro gramma rekening mee houden, dat voor Zondag 12 September de eerste competitiewedstrijden worden vast gesteld. ALBERT SPREE OVERLEDEN. Ons bereikte het berichf, dat op 29 Juli j.1. is overleden, de bekende jeug dige Haagsche athleet Albert Spree, kampioen op de 100 m. in 1942. Hij was reeds eerder kampioen van Nederland der juniores, 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. In het verordeningenblad voor het bezet te Nederlandsche gebied is heden een verordening verschenen, waardoor de tot dusver bestaande verordening over de regeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en de Italiaanseh- Albaansche tolunie wordt opgeheven. Tevens wordt in de Nederlandsche Staatscourant de sinds geruimen tijd voorbereide verordening gepubliceerd over de nieuwe betalingsvoorschrifien, die in de plaats treden van de tot dus ver bestaande regeling van het beta lingsverkeer met Italië-AIbanië. De nieuwe regeling beteekent uitsluitend, dat de betalingen in het verrekenigs- verkeer in aansluiting op de betalings regelingen zooals reeds met andere staten bestaan, aan nieuwe voorschrif ten zijn onderworpen en dat het beta lingsverkeer over het z.g. interims- konto bepaalde wijzigingen heeft on dergaan, De overige bepalingen over het betalingsverkeer van Nederland met de Italiaansch-Albaansche tolunie zijn bijna onveranderd uit de oude, thans opgeheven verordening no. 147/ 40 in de thans gepubliceerde verorde ning overgenomen. AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR TE MOSKOU TERUGGEROEPEN? STOCKHOLM, 24 Aug. (D.N.B.) - Vol gens een door Stockholms Tidnlngen gepubliceerd bericht van United Press heeft een officieele woordvoerder te Washington bekend gemaakt, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten te Moskou, Stanley, binnenkort van zijn post zal worden teruggeroepen. In het bericht wordt verder gezegd, dat daar door de verandering der wederzijdsche diplomatieke vertegenwoordigingen wordt „voltooid." BUREAU AUTOBEVRACHTINGS- DIENST. Het Bureau Autobevrachtingsdienst wordt vanaf heden geopend in het raadhuis, kamer 7, eiken dag van 8 uur v.m. tot 6 uur nam. Hier kan al les, wat het transport van goederen be treft, worden besproken en wordt zoo veel mogelijk hulp verleend. GESLAAGD. Voor het machinistendiploma A slaag den te 's-Gravenhage de heeren P. Se- lier, D. van Schaik en I. Selier, alhier Te Amsterdam slaagden voor de acte van hoofdonderwijzer de heeren B Ouwerling en P. Jense, alhier. MARKTBERICHT IJMUIDEN, 24 AUG, o «<?r* 8'806-~ tarbot 5.50— 3.50, kabeljauw 5.groote gul 150 kleine schol 2e srt. 2.—, 3e srt. 0.80 4e srt. 0.50, kl. middelschol 2.50, kl. ro'ode poon 1.20, gr. roode poon 3.bot 1 kleine schar 0.30, wijting dicht o!8o' gr. griet 5.—, kl. griet 2.75—2.50, knor haan 1.501.25, vischpuf (U0.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1