DAGBLAD VOOR Nieuwe bolsjewistische aanvallen afgeslagen. Duitsche luchtmacht in actie. Binnen en Buiten de Grenzen. D P Zware sirijd bij Charkof eh Orel. Groote verliezen der bolsjewisten. UITVAART MR.H.REYDON. De toekomstige luchtoorlog. Roskam herdenkt wijlen ir. Reydon. Koning Boris ernstig ziek. De toestand in Afrika. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordara C 9. Bureau der Heldersche èditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE NOORD-HOLLAND 87e Jaargang,^*0. 200, 4 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. DE WEEK E conferentie te Quebec, welke van geallieerde zijde zulke hooggestem de verwachtingen had gebaard, is reeds weer eenige dagen ten einde en hoe wel het uiteindelijk resultaat in de „raktijk hiervan zal dienen te worden afgewacht, kan men zich toch niet ont veinzen dat er zoowel in Engeland als in Amerika ten aanzien van bedoelde ronferentie een gevoel van onvoldaan heid den boventoon voert. Zelfs -al zouden Roosevelt en Churc'nill het nog zoo met elkander eens zijn geweest en al zouden zij voor de verdere oorlog voering nög zulke gigantische plannen hebben opgesteld, zou de massa des volks toch van een mindere bevredi ging hebben blijk gegeven, omdat zelfs in dit geval de absentie van Stalin en de zijnen als een donkere schaduw bo ven de conferentie was blijven hangen. Men gevoelt als hét ware intuïtief, dat ondanks alle formeele en hoogdraven de verklaringen, dit het teere punt blijft en er schuilt, ook bij de Anglo- Amerikanen, in het onderbewustzijn een vage vrees, dat Roosevelt en Chur c'nill wel kunnen wikken, doch dat de beschikking ten slotte bij Stalin be rust, wiens zwijgende rol in deze en voorgaande conferentie-affaires op z'n zachtst gesproken, min of meer onheil spellend aandoet. Het eenige wat.door schemert is, dat Stalin nog altijd een tweede front verlangt en dat hij, naar het schijnt, ook voor* dit jaar weer in dit verlangen zal worden teleurgesteld. De terugroeping van Litwinof, waar over maar zoo weinig mogelijk is ge zegd of geschreven, zou aan dit feit niet vreemd zijn. [N de rede, welke Roosevelt kort na afloop van "de conferentie heeft ge houden voor het Canadeesche parle ment. heeft hij .allerlei bedreigingen aan het adres van de Spilmogendhed^n geuit, al bleven deze dan ook in uiterst vage termen vervat. Onwillekeurig voert dit de herinnering terug naar het vorige treffen van beide staatslie den te Casablanca, toen Churchill de wereld kond deed van geweldige din gen, voornamelijk in het gebied van de Middellandsche Zee, nog vóór en aleer de eerste herfstbladeren zouden vallen. Nu dit tijdperk inmiddels be denkelijk is genaderd, heeft men het echter niet vérder kunnen brengen dan tot de verovering van Sicilië, waarbij niemand zal willen ontkennen, dat dit' voor Italië een verlies is, doch waarbij men zich tevens dient te realiseeren ten koste van welke enorme krachtsin spanningen de bezetting van dit eiland is bereikt. Wie gedacht mocht hebben, dat het oversteekje naar Italië's vaste land hierop slechts kinderspel mocht zijn, is wel zeer-bedrogen uitgekomen, want tot op heden .heeft men evenmin hier als elders een invasie op het Europgesche vasteland durven onder- nemen. Dat een poging hiertoe nim mer zal wor&en gedaan, gelooft men zelfs niet te Berlijn, doch men is er hier van overtuigd, dat zij duur zal worden betaald en geen beslis sende wending in deze wereldwor steling ten gunste van de geallieerden zal kunnen forceeren VW' ANNEER men zich al zorgen zo\t kunnen maken, dan zou dit in meerdere rtate het geval kunnen zijn om den bolsjewistischen stormloop, welke aan het Oostelijk front nu reeds gedurende den geheelen zomer zonder onderbreking aanhoudt. De worsteling, welke hier plaats vindt en die den bolsjewisten noopt steeds weer nieuwe reserves aan menschen en materiaal in den Strijd te werpen, is in de wereld geschiedenis zonder weerga en wan neer Hitier eens heeft voorspeld, dat aan dit front" de uiteindelijke beslis sing zal vallen, treedt thans de juist heid' van deze voorspelling meer en meer aan het licht. De bolsjewisten rukken op te ontkennen valt dit niet. Doch wel is er aanleiding tot het stellen van een tweetal gerechtvaar digde vragen, namelijk hoe lang de schier onuitputtelijke reserves van de bolsjewisten ook inderdaad onuitputte lijk zullen blijken en voorts mocn- ten er inN dit opzicht al teleurstellende verwachtingen zijn hoe lang men. in het huidige tempo zou moeten voor waarts gaan voor en aleer al het des tijds prijsgegeven gebied weer zou zijn heroverd. Vqn Duitsche militaire zijde ontkent men niet, dat de strijd in het Oosten hard en fel is, men ontkent ook niet, dat men bepaalde gebieden tij delijk heeft moeten prijsgeven, doch men beschouwt zooals gisteren viel te lezen de afweerzóne als „een muur des doods," waarachter land en volk zich afdoende beschut kunnen weten. Zoo lang de bolsjewisten nog slechts moeizaam voorwaarts komen en bij hun opmarsch niet het „blitz"-tem- po bereiken, waardoor bij den aanvang van den oorlog hun terugtocht zich heeft gekenmerkt, is tot ongerustheid geen reden hoe zeer ook oplettend heid en onverminderde krachtsinspan ning blijven geboden. TN eigen land staat men ook op een afweerfront: de strijd tegen den zwar ten handel en wat daarmede annex is, duurt onverhinderd voort. De zonden tegen het geregelde maatschappelijke en economische leven mogen hier niet zoo talrijk en omvangrijk zijrf als b.v. bij onze Zuiderburen het geval is, dit neemt niet weg. dat men toch dage lijks weer den strijd heeft aan te bin nen tegen het gilde van smokkelaars, clandestiene slachters en bonrienverval- schers, dat onuitroeibaar lijkt en dat zoo nu en dan wel eens een gerecht vaardigd pessimisme wekt ten aanzien van den opbouw van een geordende samenleving, waarin voor ieder arbeid zal zijn en brood. Zoo lang het indivi du nog zoo egoïstisch is, dat hij zich 9P de meest ergerlijke manier ten kos te van zijn medemensch verrijkt en deze uitwassen zijn zóó talrijk, dat ze bijna regel zijn geworden lijkt het. of het altruïsme nimmer zegevieren zal. Waar tlTans de scherpste maatrege len dit kwaad, dat als een kanker is ingevreten in de maatschappij, mis schien wel vermogen in te perken, doch geenszins te keeren. vraagt- men zich af, of dit langs den weg van over reding en opvoeding op den duur wel mogelijk blijken zal. Voordat dit te verwezenlijken is, zal men eerst de omstandigheden uit den weg dienen te ruimen, welke van deze misstanden oorzaak zijn en dan nog staan wij niet alleen, wanneer wij zessen, dat deze taak zich als een moeiliike en schier nmn'tvoerbare zal voordoen. WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 27 Aug. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij de gevechten aan het Mioesfront hebben Duitsche troepen opnieuw een afweersucces behaald. Een sterke Duitsche gevechtsgroep viel den aan- vallenden vijand.in de flank aan en wierp hem met zware verliezen terug, maak te gevangenen en behaalde buit. Bij Isjoem werden in verschillende secto ren van het front aanvallen der bolsje wisten afgeslagen en vijandelijke bres sen in een tegenaanval teniet gedaan. In het gebied rondom Charkof vie len de -bolsjewisten na voorbereiding door de artillerie' met tanks en slag vliegtuigen ten zuiden en westen van de stad aan. In succesvolle afweerge- vechten werden de aanvallen met zwa re verliezen voor den vijand afgesla gen, die hierbij meer dan 100 tanks veftoor. In het gebied ten zuidwesten en westen van Orel gingen de bolsje wisten gisteren tot den verwachten aanval over. Ondanks het onge woon sterke optreden van de lucht macht slaagden zü er niet in de be- De restauratie van de Cunerakerk te Rhenen Is voltooid. Wanneer he' orgel Is geplaatst, waarmede onge veer drie maanden gemoeid tuller rijn, zal de kerk weer voor den eere dienst In gebruik worden genome' CNF/Stuvel/Pax n> raamde doorbraak te verkrijgen. De vjjand leed zware verliezen aan menschen en materiaal; tijdens de gisteren overdag gevoerde gé- vechten verloren de bolsjewisten in totaal 218 tanks. In het hooge noorden sloegen Duit sche jagers en jachtkruisers luchtaan vallen van den vijand op een Duitsch convooi af en vernietigden zonder eigen verliezen 26 van de 50 aanvallende bolsjewistische vliegtuigen. Hierbij hebben zich de formaties van de lucht macht onder bevel van generaal-ma- jaar Roth bij de beveiliging van den aanvoer over zee naar het front aan de Noordelijke IJszee opnieuw onder scheiden. In de Finsche Golf schoten kleine vaartuigen der marine, die sedert maanden voor den beveiligings- en be wakingsdienst gebruikt worden, van een formatie aanvallende bolsjewisti sche bommenwerpers drie vliegtuigen neer. Door snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen werden vijandelijke transport schepen, landingsbooten en ravitaillee- ringsopslagplaatsen aan de oostkust van Sicilië met goede uitwerking ge bombardeerd. In Zuid-Italië schoten strijdkrachten van de Duitsche luchtverdediging gis teren 6 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij dé zware gevechten in het ge bied rondom Charkof heeft de SS- pantsergrenadierdivisie „Das Reich" in den aanval zoowel als bij den afweer bijzonderen roem verworven. De divi sie schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke tanks stuk Evenzoo heeft zich in de gevechten van Isjoem de 236ste afdeeling stormgeschut bij zonder onderscheiden. Nieuwe terreuraanval op Italiaansch gebied. Aan het Italiaansche legerbericht van 27 Aug. ontleenen wij het volgende: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben talrijke bommen laten vallen op de ha ven Catania, waarbij een vrachtschip van middelbare tonnage midscheeps werd getroffep. Langs de -kust van Si cilië heeft een van onze duikbooten twee vijandelijke motortorpedobooten met torpedo's getroffen. De stad Tarente en plaatsen in de pro vincie Napels zijn aangevallen door for maties vliegtuigen. Men is bezig het aantal slachtoffers en de aangerichte schade vast te stellen.' Tijdens deze luchtaanvallen zijn negen vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Twee andere machines werden vernietigd in de Thyr- rheensche Zee. Met een bijeenkomst vierden de Oekrainers op 31 Juli In het stadje Wassilkow het leest der 2-jarige bevrijding van het Bolsjewisme. Zooals overal wordt ook hier aan de bevolking het door de Bolsjewisten onteigende bezit teruggegeven en daarmede het Bolsjewistische systeem afgeschaft, dat reeds flink op weg was, dit rijke en vruchtbare land aan volledige maatschappelijke ruïneering prijs te geven. De plechtigheid op het markt terrein tijdens de toespraak van den commissaris der stad Wassilkow tot de bevolkino BIC Stï«hriWB7-R/P rr Plechtigheid in het Departcments- gebouw. Met stijlvolle plechtigheid is gister in Den Haag het stoffelijk hulsel van mr. H. Reydon, Secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en Gemachtigde van den Leider voor de Volksvoorlichting, die op 9 Febjruari 1943 door een sluipmoor denaar onherstelbaar werd getroffen, naar zijn laatste rustplaats uitgeleid. Donderdaflnamiddag was ten departe- mente aan Me Prinsegracht een défilé gehouden voor de ambtenaren en voor belangstellenden uit de Nat. Soc. Be weging in een der zalen, als rouwka mer ingericht, waar de baar, gedékt met de zwart-roode vlag, en omringd door talrijke kransen en bloemstukken, was opgesteld, terwijl vier personen, onder- scheidelijk namens W. A., S. S., P. O. en Jeugdstorm, de doodenwacht hadden betrokken. Vrijdagochtend te negen uur ving de afscheidsplechtigheid in genoemde de partementszaal aan, waarbij, met den Leider van hefy Nederlandsche volk, Mussert, aanwezig waren de Rijkscom missaris, Rijksminister Seyss-Inquart, de Commissaris-generaal Rauter en Ritterbusch, gekant Otto Bene, de plv. leider Van Geelkerken, mevr.-Couzy, leidster van de N. S. V. O., de gemach tigden van den Leider, de Secretarissen- generaal van enkele departementen, de Haagsche burgemeester, en eenige ambt- genooten van andere groote gemeenten, de commandant van de W. A., de voorman der S. S., een deputatie van den Ned.Landstand, vele hooge 'func tionarissen van Staat en Beweging, van de Rechterlijke Macht, enz. Vier hoofdambtenaren van het Depar tement van Volksvoorlichting hielden thans, de doodenwacht. Er was een schat van kransen, o.a. van den Rijkscommissaris en den Lei der. v Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, wrn. Secr.-gen. van het Dept. van Volks voorlichting, hield een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat mr. Rey-< don een trouwe, stille strijder was, die gekenmerkt werd door zijn bescheiden heid en bekwaamheid. Slechts een tien tal dagen heeft hij als Secretaris-gene raal zijn taak mogen verrichten, toen de kogels van een moordenaar hem troffen. Mr. Reydon had de gave tot luisteren en oordeelen, In het bijzonder heeft Reydon voorlichtend gewerkt op het gebied van heemkunde, kuituur en Landstand, een en ander in het verband van de" Germaansche Volksgemeenschap, waartoe ons volk behoort. Wij kunnen hem niet beter seren dan door het volgen van den weg, die hij heeft aangewezen. Toespraak van den Leider. De Leider, Mussert, sprqk hierna on geveer als volgt: Het oogenblik om afscheid te nemen van mr. Reydon is thans gekomen. Lang hebben we gehobpt hem te kuhnen behouden, doch dit heeft niet mogen zijn. Van het tijdstip af, toen Reydon tot de Beweging toetrad, begrepen we dat we op hem konden vertrouwen en dit vertrouwen is nimmer beschaamd ge maakt. Reydon is gevallen als een mar telaar, die eerst het leed moest onder gaan, dat zijn vrouw bij denzelfden aanslag, op 9 Februari, werd gedood en die daarna al die maanden zelf smar telijk heeft moeten lijden. Hij stond al tijd klaar met zijn vaardige pen en met zijn gedachten, eerlijk en oprecht tot in het diepst van zijn ziel. Het grootste beginsel, dat Reydon in praktijk heeft gebracht, was, dat hij niet alleen in het groote trouw was, doch ook in het kleine. Hij gaf' ?ich, zonder eigen per soonlijkheid geweld aan te doen, geheel. In de eerste jaren verrichtte hij voor de Beweging de allereenvoudigste werk zaamheden en laatstelijk T-as hij hoofd van het Departement, doch: feydon was precies dezelfde gebleven. 'Rij was de onvergetelijke stille werker die zich zelf op den achtergrond stelde, om de volksgemeenschap te kunnen dienen, waarvoor hij met hartstochtelijke over tuiging werkte. Zijn overgave was een lichtend voorbeeld. Nog steeds worden offers gevraagd, doch langzaam maar zeker wordt hét hoogtepunt benaderd. De toekomst van Europa .en die van ons volk hangen af van de vraag of wij bereid zijn het hoogste offer te brengen, waarover wij kunnen beschik ken. Reydon's strijd voor het vaderland is ten einde. Hij wist, dat een moorde naarshand hem kon treffen. Zijn liefde voor Volk en Vaderland overheerschte en daardoor gaf hij zich zonder voorbe houd. Zoo was hij een lichtend voor beeld voor allen. Hoewel hij zelf' geen kinderen had, streed hij voor de jeugd, dus voor de toekomst. Reydon zoo eindigde spreker - gij hebt hét grootste offer gebracht, dat een mensch voor zijn vaderland kan brengen. Uit Uw trouw zullen wij de kracht putten, om met Gods hulp, verder te gaan. Tenslotte dankte Mussert den Rijks commissaris voor diens aanwezigheid en voor diens blijk' van medeleven. Daarna klonk het Adagio uit de ze vende Symphonie van Bruckner en bij den uittocht, werd, terwijl allén den Germaanschen groet brachten, de treur muziek gespéeld uit Van Beethoven's Eroica. Te elf uur schreed een groote rouw stoet plechtig naar het Staatsspoorsta tion, vanwaar hef stoffelijk overschot per trein naar Lunteren ter bijzetting op de begraafplaats werd overgebracht. Onvervangbaarheid van de vrijheid. ARTIKEL VAN Dr. GÖBBELS. In een artikel in Das Reich schrijft dr. Göbbels onder het opschrift „De onvervangbaarheid van de vrijheid" o.a-: Het gaat in den oorlog ten slotte steeds om de vrijheid. Het behouden en verzekeren van de vrijheid voor een volk moet steeds het hoogste doel zijn van politiek en oorlogvoering, want de vrijheid is de wortel van het nationale leven. Al het andere, dat een volk in den oorlog verliest, kap ver vangen worden, de vrijheid alleen is onvervangbaar. Wanneer deze verlo ren gaat, verdwijnt ook definitief de mogelijkheid tot voortzetting van de nationale geschiedenis van een volk. Ook in dezen oorlog strijden wij der halve in de eerste en in dn laatste plaats om onze vrijheid, die aangeval len is en bedreigd wordt en dus ver dedigd moet worden. Al naar het temperament van den beoordeelaar wordt het begrip vrijheid verschillend beoordeeld. De orgie der inwendige vrijheid van November 1918 en daarna hebben de Duitschers met een buitenlandsche politieke slavernij zonder weerga zeer duur» betaald. Het moet dus wel zoo zijn, dat de vrijheid van een volk naar buiten steeds met een zekeren dw'ang naar binnen ge kocht wordt. Dat geldt vooral in den oorlog. Het Duitsche volk kan slechts door harde tpcht, discipline, gehoor zaamheid en trouw omhoog komen. De oorlog is één groote dwang, die meer of minder eiken afzonderlijken staats burger treft. Hij staat echter boven alles. .Wordt de oorlog gewonnen, dan is alles gewonnen. Zou hij verloren worden, dan zou ook alles verloren zijn. f Wij staan in dezen oorlog tegenover een vijandelijke coalitie die haar ver nietigingsplannen tegen het Duitsche volk niet verbergt. Haar strijd tegen ons heeft, zooals toegegeven, niets van doen met de afwijzing van onze poli tieke zienswijze of ons staatkundig re giem. Zij heeft uitsluitend onze 1 vrij heid ten doel en. dus het wezen van ons nationale leven Het behoeft niet gezegd, dat er met dergelijke plannen geen overeenkomst mogelijk is. Wij hebben nog nooit in onze geschiede nis tegenover een zoo doodelijk gevaar gestaan als thans, doch ook nooit was het besef van dit gevaar bij het Duit sche volk zoo levendig als in dezen oorlog. Iedere Duitscher weet dat wij aan dezen oorlog slechts door een overwinning een einde mogen ma ken. De minister wees er opnieuw op, dat de voorwaarden voor de overwin ning vrijwel uitsluitend aan Duitsche zijde aanwezig zijn. De vijand weet heel goed, dat. hij door militaire acties den Duitschers de grootere kansen op: een overwinning niet kan ontnemen. Daarom richt hij ook zijn aanval op het Duitsche oorlogsmoreel, waarvan hij hoopt, dat dit hem te hulp zal ko men. Daarover heeft echter niet de vijand te beslissen, doch het Duitsche volk. Het Duitsche volk ziet de pro blemen thans nuchter en zonder hun politieken dwang uit het oog te ver- In een artikel „Geen slecht profeet" levert de Berliner Börsenzeitung com mentaar op een uitlating van den Brit- schen luchtvaartexpert majoor Oliver Steward in de Evening News. volgens welke het op het gebied der luchtmacht zonder meer mogelijk is, dat nieuwe Duitsche uitvindingen een revolutie zouden veroorzaken en de kracht van de Britsch-Amerikaansche luchtmacht zouden verlammen. Steward wordt, aldus de Berliner Börsenzeitung, bij deze uitlating niet alleen geleid door het natuurlijke be sef van de ongebroken kracht van Duitschland, maar blijkbaar ook door het slechte geweten wegens de mis daden jegens de Duitsche burgerbevol king, dat de Duitsche vergelding vreest. De Duitschers hebben geen reden om deze profetie tegen te spreken, inte gendeel, zij weten, dat het zoo zal zijn, omdat zij weten, dat zij slechts door leen duidelijke overwinning een einde aan dezen geweldigen oorlog kunnen maken, Verbazingwekkend zal deze keer in den luchtoorlog zeker zijn, maar niet onverklaarbaar. De verkla ring is eenvoudig, dat de Epgelsche leiding met goedkeuring van het volk een schuld op zich heeft geladen, die nooit gedelgd kan worden, dat zij den oorlog tot een sluipmoord gemaakt heeft en dat Duitschland wel gedwon gen is er alles op te zetten, om de moordmethodes der Engelsche lucht- terreur voorgoed uit de wereld te hel pen. Voorloopig kunnen de Engelschen zich nog bezig houden met duistere voorgevoelens, op zekeren dag zullen die tot vreeselijke werkelijkheid wor den. liezen. Of wij lossen deze problemen op, óf de vijand doet het op onze kos ten. Wij staan in dezen oorlog voor een nieuw begin van onze groote nationale politieke ontwikkelipg. Ge'ukt het de tegenpartij niet ons te verdrijven uit den kring der wereldmachten, dan zijn we er definitief bovenop. Gelukt het ons niet het klaar te spelen, dan zou alles vergeefs zijn geweest. Wij heb ben bij de vervulling Van onze taak in derdaad te beslissen over ettelijke eeuwen van onze komende ontwikke ling. De poging daartoe., kan bij een mislukking later niet herihaald worden. Het gaat in dezen oorlog onherroepe lijk om de laatste poging. Uit dit in zicht' puften wij de kracht tot strijden en werken als ging het dagelijks om ons leven. In waarheid is dit ook zoo. Eens zal de tijd' komen, dat afin alle zorg èen einde komt. Wanneer eens de wapens zullen' zwijgen, zullen de vol ken de balans opmaken. Dan heeft hetgeen zij hebben geleden niet veel waarde meer, doch slechts 'dat wat zij bereikt hebben. Wij moeten thans ge heel ons denken en handelen ernaar richten om op dat uur aan den kant van den winnaar te staan. Het Duit sche volk heeft in dezen oorlog reeds zooveel geofferd en gedragen, dat het ook het nog ontbrekende eraan toe voegen zal. Onze eerzucht moet thans zijn met een opgeruimd hart te geven wat wij vervangen kunnen, doch nooit te verliezen, watonvervangbaar is. Uiteindelijk is slechts de vrijheid; on vervangbaar. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitschjs oorlogsmarine. .Sport, de mooiste dienst" De sportmiddag be gint meestal met een terreinloop, dié de leden los maakt Een lichamelijk genot, dat niemand zich laat ontgaan, *oorai wanneer dit geschiedt bij fraai zomerweer Bildberichter Andres/Stapf/Pax m Aanval op Augusta, Snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen, die op 25 Aug. opnieuw de ha ven Augusta hebben aangevallen, hebben bomtreffers geplaatst op een vrjj groote concentratie van lanr dingsbootcn, zoo verneemt het DNB. Stapels munitie en verzorgingsmate riaal nabij de kade raakten in brand. Boven Zuid-ItcJiaansch gebied heeft eikenlóofdrager majoor Steinhoff bij den afweer van vijandelijke vliegtuigen van het type Lightning zijn 163ste luchtover winning behaald door binnen vijf mi nuten 4 tweemotorige vliegtuigen heer te schieten. Treinen gebombardeerd, Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben met hun aanvallen op het vij andelijke. ravitailleeringsverkeer, naar aan het D. N B. wordt medegedeeld, den bolsjewisten de laatste dagen we derom gevoelige verliezen toegebracht. In het achterwaarsche gebied van het centrale oostelijke front troffen de bommen van Duitsche gevechtsvliegers vier lange transporttreinen, waarvan er een met benzine, een tweede met suiker, was geladen. Onder felle ontploffingen brandden de treinen- volkomen uit. Op een vrij Jarenlange strijd voor boerenland in boerenhand. PLECHTIGHEID TE LUNTEREN. Omstreeks één uur Vrijdagmiddag arriveerde het stóffelijk overschot van den overleden secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en gemachtigde van' den LeidSr. mr. H. Reydon, aan het sta tion Ede—Wageningen. De stoet bestond uit tien rijtuigen, waarvan twee landauers een schat van bloemstukken en kransen meevoerden. Bij den ingang van het kerkhof te Lunteren, waar de teraardebestelling plaats vond, stond een wacht opge steld, die werd gevormd door leden van de gr5ep Lunteren van de N.S.B en deelnemers aan het vormingskamp op den Scheelenberg, onder leiding van commandant Van den Hout. Op den doodenakker bevonden zich vele belangstellenden, waaronder het hoofd van den Nederlandschen Landstand, boerenleider A. J. Roskam met zijn echtgenoote, de seceretaris-generaal van de N.S.B., ir. G. J. Huygen en de waarneiflend secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ra nitz. Nadat de familie en de genoodigden zich om de grqjeve hadden geschaard, sprak boerenleider Roskam de volgen de woorden: Rede van Roskam. God alleen is groot. Deze zegezang van het geloof was het, die het leven van dezen man heeft geadeld. Dat wil niet zeggen, dat het leven van hem, die de genade ontvangt deze belijdenis te beleven, steeds vroolijkheid en licht is. Vaak schijnt het juist, dat het le ven van hen, die worstelen om licht en waarheid, een leven is van zware zorgen en moeitevol. Wie oog heeft gekregen voor de Majesteit van den Schepper, die ziet in deze wereld, dat het recht struikelt op de straten en dat de leugen als machtige despoot bel leven der menschen en der menschen in hun gemeenschappen drukt en kwelt. Daarom was het leven van Reydon een worsteling om het herstel van het geschonden recht in deze we reld. Met zijn helder verstand en zijn scherpen geest was het voor hem klaar, dat er geen recht kon zijn voor het volk van Nederland, zoolang staat en maatschappij geleid werden door de machten van geld en goud en zoo lang God Mammon zetelde op Zijn hoogen troon. Als trouw vaderlander en als scherp jurist doorschouwde hij reeds vroeg, dat het laat-Romeinsche recht, dkt de grondslag was van het Nederlandsche staatsbestel, vervangen moest worden door ons oud-Neder- landsche Germaansche boere'nrecht, zooals dat gegolden had in de oude boerendorpsgemeenschappen. Het op delven van dit ouüe recht en dit ma ken tot den grondslag voor den op bouw van onze volkshuishouding, dat zag Reydon als zijn levenstaak. Er kan geen rechtsstaat zijn als niet gerst de fundamenten zuiver zijn en recht. Vandaar zijn jarenlange strijd voor boerenland in. boerenhand. Hij zag, dat ons hoerendom de grondslag moest zijn van ons volksleven en dat alleen herstel van het boerenerfrecht de machten van wereldconcerns en geld magnaten kon breken. Dan pas kun nen de grondslagen worden gelegd voor een vrij volksleven hier in deze lan den. Zijn grootste kracht ontplooide hij, toen hij als hoofd van de afdeeling „Volk en Bodem" van den Nederland- «chen Landstand de grondslagen kon leggen voor dit rechtsherstel. Hij deed dit in een tijd toen alles wankelde en kreunde. Hij deed dit temidden van een wereld, die hem niel begreep en hem nog niet begrijpt. Als een een zame worstelaar werkte hij zich door alle moeite en zorg en onverstand heen. Als eens de vredesklokken luiden in ons vaderland én als eens de vrije boer zal staan op zijn eigen grond en deze grond, veilig is gesteld voor de boerengeslachten, dan zal het hoeren dom van Nederland naar Luntéren ko men en een eiken krans leggen op het graf van dezen held, die gevallen is als offer voor volk en vaderland in de ze zoo zware tijden. De vader van den overledene dank te namens de familie voor de vele en treffende bewijzen van deelneming en ook die van medeleven, welke zijn zoon tijdens zijn smartelijk lijden, zoowel uit zijn werkkring als van de zijde zijner vrienden mocht ontvangen Daardoor werden zijn laatste levens dagen verhelderd en was ook zijn heen gaan wellicht zoo kalm en rustig. Door de familieleden, vrienden en omstanders werden bloemen in de groeve gestrooid. groot spoorwegknooppunt ten oosten van Charkow werden tw.ee troepen transporttreinen door de bomrnen- reejesen der Duitsche gevechtsvliegers vernield. Gevangenen hebben verklaard, dat van deze transporttreinen slechts 9 man in leven zijn gebleven. Bij de bestrijding van een door den vijand sterk bezet boschkamp zijn 25 kanonnen vernield en een groote ravi- tailleeringsopslagplaats in brand ge worpen. Bij het bombardement op een bolsjewistisch vliegveld vernielden Duitsche vliegers in scheervlucht alle stilstaande vliegtuigen. Vrijdagochtend is een officieel com muniqué over den toestand van koning Boris uitgegeven, dat als volgt luidt: „De toestand van den Tsaar blijft onveran derd ernstig. De artsen trachten een herstel te bewerkstelligen". Direct gevaar geweken. Over den gezondheidstoestand van koning Boris is Vrijdag te 16 uur het volgende communiqué uitgegeven: „Slot Sofia, 27 Aug. Eenige dagen geleden is Z.M. de Koning plotseling ziek geworden. Zijn ziekte was van den aanvang af zeer ernstig. Er deden zich ook verschillende schommelingen voor in den toestand van den doorluchtigen patiënt. De ziekte was bijtijds en met zekerheid door het consult der dokters herkend. Een verbetering in den toe-» stand van den koning, die heden is ingetreden, geeft aanleiding tot de hoop, dat, wanneer zich geen verdere complicaties voordoen, het gevaar voor het oogenblik als geweken kan wor den beschouwd". Een Fransch bestuursambtenaar in Noord-Afrika is er in\geslaagd weer naar Frankrijk terug te keeren. Vol gens de Effort heeft hij over de in Noord-Afrika heerschende toestanden o.a. het volgende verklaard: Het opheffen van- de maatregelen te gen de Joden heeft vooral de Moham medanen pijnlijk getroffen. De Anglo- Amerikanen zien thans reeds in in welk een gevaar zij zichzelf gebracht heb ben. De bolsjewisten eischen steeds nadrukkelijker en luider de verwezen lijking van hun eischen. Hieraan kan geen paal en perk gesteld worden, om dat de bolsjewistische pers noch onder de dissidenten, noch onder Anglo-Ame- rikaansche censuur valt. De antipathie tegen de nieuwe heerschers in Noord- Afrika is zeer goot. De groote hoeveel heid kapitaal en de ongunstige omwis- selingskoers hebben de geldcirculatie in verwarring gebracht, de invoer is ver boden en wanneer er iets ingevoerd kan worden, dan is dit bestemd voor de Anglo-Amerikanen De planters hebben geen werkkrachten, zoodat het geheele economische leven stilligt. De oogst staat te verrotten op het land Dit alles is, zoo besluit de ambte naar, het resultaat van de afgeloopen tien maanden.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1