DAGBLAD VOOR Alle Sovjet-aanvallen faalden. Taganrog volgens de plannen ontruimd. Voltreffers op vijandelijke schepen. De ontruiming van Taganrog. De IucL**°Teiir op Italië. Verduisteren van 20.33-6.49. De wachters aan het Oostfront. NA HET OVERLIJDEN VAN KONING BORIS. EENHEïDSKLEUREN IN DUITSCHLAMD. Duitsche stemmen over de Zweedsche pers. De toestand in Denemarken. De venriftlmsfen te Milaan. N.J.H.C. vraagt jeugdleiders. Vleesch op bon 35. Overzicht van besmettelijke ziekten. TABAK VAN EIGEN TEELT. Hoe men het moet doen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche èditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 31 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 202, 2 pagina's. Dexe Conrant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Pr|js der gewone advertenties in deae Editie 11 et. per m.M. B|j contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. .Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. hoofdkwartier van den FfiHRER, 30 Ang. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de zware veldslagen, die sedert 5 Juli bijna zonder onderbreking in het Oosten voortduren, zijn de bols jewisten er ondanks hun groote nu merieke superioriteit niet in geslaagd het Duitsche front te doorbreken en op te rollen. Ook al wierp de vijand zonder rekening te houden met zijn zware verliezen steeds nienwe forma ties in den strijd daar waar hij bres- sen geslagen had, toch gelukte het steeds weer door den verbeten afweer en de tegenaanvallen van onze onver gelijkelijk strijdende infanterie, die door de andere wapens schitterend ge steund werd, de linies te houden of te heroveren. Waar uitwijkende bewe gingen uitgevoerd werden, geschiedde dit volkomen ordelijk nadat alle voor den vijand belangrijke objecten ver nield waren en steeds met het doel het front te verkorten en hierdoor nienwe reserves te verkrijgen. Ook gisteren ontstonden in den Zui delijken sector van het Oostelijke front zware afweergevechten. Het totaal ver nielde Taganrog werd volgens de plan nen ontruimd. In de beide laatste dagen verloren de bolsjewisten 467 tanks en 82 vliegtuigen. Het front In de Middellandsche Zee. Aan de Oostkust van Sicilië vielen formaties van de Duitsche en Italiaan- sche luchtmacht concentraties van sche pen aan in de wateren van 'Augusta. Zij vernietigden twee tankschepen met een gezamenlliken inhoud van 16.000 brt., alsmede twee andere schepen en be schadigden 44 vrachtschepen door bom men zwaar. Bij een ver boven het Westelijke deel van de Middellandsche Zee uitgevoer- den aanval plaatsten Duitsche gevechts vliegtuigen voltreffers van zwaar kali ber op een vijandelijk slagschip en op een kruiser. Enkele vijandelijke storingivliegtui- gen wierpen in den afgeloopen nacht hier en daar bommen op West-Duitsch- gebied. In het gebied van Ssefsk heeft zich het 12e regiment grenadiers van de 31ste divisie infanterie in zware ge vechten bijzonder onderscheiden. De stad Taggnrog is door de Duitsche troepen na verwoesting van alle mili taire installaties ontruimd in het kader van de elastische verdediging, waarme de de Duitsche leiding het hoofd biedt aan het bolsjewistisch offensief dat van de Sovjets steeds grootere offers in bloed vergt. BERLIJN, 30 Aug. (DNB). - Voor het pubiek moge, naar de militaire corres pondent van het, DNB schrijft, de ont ruiming van Ta'ganrog onverwachts ge komen zijn, omdat ook de Sovjets te voren geenerlei berjchten over des betreffende gevechten gegeven hebben de terugtrekking der Duitsche troepen uit dezen sector moet evenwel een strategische zijde hebben. Deze ma noeuvre bleef door den tegenstander aanvankelijk onopgemerkt en bewijst, dat de Duitsche leiding naar eigen oor-, deel en op het door haar bepaalde tijdstip heeft gehandeld. In dit verband wijst men er te Ber lijn op, dat hoe belangrijk afzonderlijke plaatsen en gebieden óok mogen zijn. in het totale verloop van de gevechten het opgeven van stellingen zonder schade mogelijk is, omdat men over voldoende ruimte beschikt. De Duit- schers hebben dus zeer snel geleerd met Russische maatstaven te rekenen, d.w.z. een elastische stri.idmethode te gebruiken indien die voordeeliger is, menschen en materiaal besnaart en den tegenstander desondanks de grootst mogelijke verliezen worden toege bracht. Het' Italiaansche weermachtbericht meldt: De haven van Augusta is aangevallen door een onzer formaties vliegtuigen en door Duitsche bommenwerpers, die vier eenheden troffen met een totalen inhoud van 21.000 ton. Een tankschip van 8000 ton werd door bommen ge troffen en is geëxplodeerd. Een ander tankschip van denzeifden inhoud is in brand geraakt. In het Westelijke «bekken van de Mid dellandsche Zee is een vijandelijk con- vooi onderschept door Duitsche vlieg tuigen. die schade toebrachten aan een slagschip en aan een kruiser. Groote formaties viiandeliike vlieg tuigen hebben aanvallen ondernomen op plaatsen ln de omgeving van Napels In de provincie Salemo en op Catan- zaro, waarbii aangienliike schade werd aangericht. Zeven vliegtuigen werden door onze jagers neereehaald en twee door Duitsche jachtvliegtuigen. Een Spitfire is brandend neergestort, ge troffen door bet afweervuur. (we. Generaal Ambrosiol. UIT HET WRIWI rUTRFHirHT VAN 27 AUGUSTUS 1943: „B|j de zware gevechten in het gebied rondom Charkow heeft de SS-nantser- grenadierdivisie ..Das Rclch" in den aanval zoowel als bh den afweerslae b|jzonderen roem verworven. De dlvlsi- schoot in 35 gevechtsdagen 1000 viiandeliike gevechtswagens stuk. Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS Inlichtingen SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg, Amsterdam, Dam 4. Zon onder 20.33 uur, zon op 6.49 uur. Maan onder 21.04 uur, maan op 6.49 uur. ZUIVERINGSACTIE IN OOST-BOSNIë. BERLIJN. 30 Aug. Naar aan het DNB wordt gemeld wordt sedert eind Juli1 in Oost-Bosnië een grootopgezette zuiveringsactie uitgevoerd door Duit- jSche en Kroatische troepen.Uiteengesla gen benden die vooral 's nachts poogden dorpen binnen te dringen, bruggen op te blazen en sabotagedaden te verrich ten in industriebedrijven .en aan tele foon- en spoorlijnen, werden tijdig ont dekt en met succes aangevallen. Deze gevechten vonden huh hoogtepunt in het dichte struikgewas en op de steile hellingen van het ontoegankelijke ge bergte. waarin de benden zich in hun schuilhoeken trachtten terug te trek ken. Zij verloren een buitenge woon groot aantal dooden en zwaarge wonden. Uitgestrekte gebieden konden door de Duitsche en Kroatische eenhe den reeds worden gezuiverd en gepaci ficeerd, zoodat de bevolking, bevrijd van de terreur der benden, kon herade men en weer aan het werk gaan. Wat de benden aangaat, dagelijks blijkt meer en meer. dat de communistische terreur ook in Bosnië weinig kstns meer maakt. JAPANSCHE TROEPEN GELAND OP SANTUAU, TOKIO, 30 Aug. (DNB). - Domei meldt uit Sjanghai, dat eenheden van de Japansche vloot op 28 Augustus des ochtends op verrassende wijze in de haven van Santuau in Noord-Foekien aan land zijn gegaan en op het oogen- blik bezig zijn met de zuivêring van het gebied. Naar vernomen wordt, loopt de actie glad van stapel. Volgens welingelichte waarnemers zijn door deze landing de Amerikaansche plannen om de haven- Santuau als duikbootbasis te gebruiken in de kiem gesmoord. Een gevaarlijk Sovjet-bruggehoofd opgeruimd. Parallel met de gevechten bij Bjelgorod ondernamen de Sovjets een tiental dagen later met sterke pantser- en infante riemassa's een aanval aan den bovenloop van den Mioes. Zij wisten aan den westelij ken oever van dezen stroom een bruggehoofd te vormen, van waaruit zij het Donetz-industriebekken be-i dreigden. Het hier volgend bericht 'verhaalt, hoe dit vijandelijk brugge hoofd weer in onze handen kwam. Op de velden van den boven Mioes is nu ook de veldslag ontbrand. Bij het eerste morgengrauwen zijn onze pant serwagens en onze grenadierregimenten aan den rand van het Donetz-industrie- gebied «opgebroken en liggen thans in de zonnebloemen- en maisvelden voor den aanval gereed. Over heuvelen en dalen hangt een onheilspellende stilte, die slechts af en toe door den inslag van een granaat of door de schoten der lichte artillerie wordt onderbroken. Nog eenmaal wenden wij den blik naar achteren, naar het daar liggend rijke industriegebied met zijn steenko lenmijnen, dan richten wij ons weder naar den vijand. Onze pantsermanschap pen verdwijnen in hun stalen kolossen, het gehuil der pantsermotoren dringt tot ons door. Dan beginnen de tijgers te rollen. Hen volgt een tweede pantser- groep. De aanval is begonnen en met den aanval het rumoer van den slag, dat tegenwoordig met zeer luide toonen spreekt. Op het oogenblik, dat onze grenadiers van de pantsers springen en. in de velden uitzwermend, tot den aan val overgaan en Stuka-formatres zich op de vijandelijke stellingen en pantsers storten en de schoten onzer kanonnen dreunen, begint ook de tegenaanval der Sovjets. Vijandelijke pantsers duiken op de heuvelkammen op en vuren salvo na salvo af, een dicht spervuur voor de li nies. onzer pantsers en grenadiers leg gend. Sovjet-slagvliegers latqn hun bommen vallen en beschieten met hun boordwapenen onze voorhoeden. Meter voor meter grond moeten onze mannen in harden strijd veroveren. Taa'i en ver beten verdedigt de viiand zich in zijn goed aangelegde stellingen, terwijl hii steeds nieuwe reserves inzet. Zoo heeft deze eerste dag van den slag aan den Mioes ons reeds laten zien hoe gevaarlijk dit bruggehoofd op der westelijken rivieroever yoor ons had kunnen worden. Maar wij zijn den vij and weer eens voor geweest^ en hebben Viem onii-wnngen 7Ün offens-'ev,. krach* oor afweergevechten te gebruiken. voor afweer van onzen aanval op zijn brug gehoofd, die toch gelukte en bbvendien bij den bolsjewist zooveel menschen en materiaal vernietigde, dat hem daardoor nieuwe aanvalsmogelijkheden ontnomen zijn. Den volgenden morgen. Wil staan een der opmarschwegen en hebben „tij gers", stormkanonnen. pak en gewone artillerie voorbij zien trekken. Wij za gen ze voorbijkomen, de Dantserman- schapnen. de artilleristen, de pioniers en wii hebben de voorbiimarcheerende grenadiers in de oogen geschouwd. Bil - na zonder rustpoos waren ze in de weer, hetzii in aanval, hetzii in den af weer van viiandeliike tegenstooten. Ge slapen hebben zij in dezen tiid eigen lijk heeiemaal niet. H"n gezichten wc- -en met vuil en stof bedekt. Hun un>'- 'ormen zaten vol in de zon gedrnce-' modder. Urenlang reden ze te mldder van dichte stofwolken en hun keler waren uitgedroogd van de hitte Deze mannen deze onvermoeide strij ders-hebben wij vanmorgen voorbij zier 'rekken. De zware striid. dien zii achte- zich hadden, was hun in het geheel nie' meer aan te zien. Vast en rustig ston den hun gezichten en als men met hen sprak, klonk rust en vertrouwen uit hun stemmen. De geest van deze troepen, van dez" wachters aan het Oostfront verdien* bewondering. Overal, waar zii opduiken -uilen zii'den viiand vernietigen zuller zij hem de eene troef na de andere tilt de handen slaan met dien moed en da' uithoudingsvermogen. die thans mee- dan ooit het kenmerk zijn van den Duitsnben soldaat. S.S. oorlogsverslaggever ALOIS ZIMMERMAN. midden van vier'* vermaarde nacht- k.-^®r_iar«chalk met de volgende officieren J,.,mann Lippe-Weissenfelj, Major Lent, VfNederlandsche Vr.jw.ll.ger.byd d on| door den FD{lI.er met gaan de jongens gezamelyk uit. q{ Ridderjcruls ¥an het IJzeren "komst wordt hier de vr,je tijd door, vermaarde nachtjager. en aldus kracht verzam Orbls-Holland/4'ax m Uit de artikelen in de Duitsche pers en uit aéidere verklaringen naar aan leiding van het overlijden van koning Boris blijkt niet alleen de groote deel neming van het Duitsche volk, doch ook de verbondenheid van Duitsch- land met Bulgarije, zoo werd gister te Berlijn verklaard. In de Wilhelmstrasse werd vandaag op een desbetreffende vraag ver klaard, dat de Bulgaarsche staat, niet in het minst door den persoonlijken arbeid van zijn overladen monarch innerlijk en uiterlijk zob versterkt is, ilat de continuïteit van de' tot dusver gevoerde politiek wel gewaarborgd is. Professor Filoff heeft vandaag op het ministerie van buitenlandsche za ken achtereenvolgens de chefs van de diplomatieke missies in Sofia ont vangen, die het rouwbeklag van hun staten naar aanleiding van het over lijden van koning JBoris in over brachten. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KONING BORIS. Het stoffelijk overschot van Tsaar Boris III is in den afgeloopen nacht naar de Alexander Lewski-kathedraal overgebracht. Onder den grooten koe pel van de kathedraal is een katafalk gebouwd, waarop de koninklijke stan daard ligt. Daarop rust bedolven on der de bloemen de Tsaar. Bij de kata falk staat een eerewacht opgesteld. De met rouwfloers bedekte vlaggen van alle regimenten der hoofdstad staan rondom de katafalk opgesteld. Aan de voeten van den gestorven Tsaar liggen groote kransen in de Bulgaarsche kleu ren Zonder onderbreking stroomen se dert vanochtend negen uur de men schen naar de kathedraal om langs de baar van hun gestorven koning te de- fileeren. Alle lagen der bevolking, vooral eenvoudige burgers en boeren gekleed in nationale kleederdrachten, trekken met bloemen en kaarsen in de hand langs den overleden koning en nemen afscheid van hem. TELEGRAMMEN VAN ROUWBEKLAG. Maarschalk Badoglio heeft naar aan leiding van het overlijden van Koning Boris een telegram gezonden aan minis terpresident Filoff van zeer hartelijken ■inhoud. Van maarschalk Antonescu en den Roemeenschen ministerpresident ont ving prof. Filoff eveneens telegrammen van rouwbeklag. Generaal Franco heeft naar aanlei ding van het overlijden van den koning de koningin-weduwe zijn deelneming betuigd. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Jordana, bracht de deelneming zijner regeering over aan de Bulgaarsche regeering en den Bulgaarschen gezant te Madrid. Na 1 September a.s. mogen in Duitschland de meeste mantelstoffen en verder kousen, dames- en kinder- kleeding slechts worden geverfd in een der kleurschakeeringen, die voorkomen op een officieel vastge stelde eenheidskleurenkaart van de Rijksvereeniging voor Textielverede- ling. Het aantal beschikbare tinten wordt daardoorweliswaar aanzien lijk beperkt, doch niet in zulk een mate, dat daardoor de verscheiden heid in kleeding ernstig zou worden geschaad. Van dezen maatregel verwacht men bezuiniging in de veyfproc^ctie en besparing van grondstoffen en arbeidskrachten. De pers noemt de wijze, waarop een deel der Zweedsche bladen Hit optre den van Zweedsche visschersvaartui- gen in het Duitsche waarschuwingsge- bied behandelt, een „opzettelijk prijs geven der neutraliteit". De bedoelingen dezer bladen kunnen overigens niet meer verkeerd worden uitgelegd, als zij, zooals de Nachtausgabe schrijft, bij voorbeeld nog steeds vasthouden aan de te Londen, Washington en Moskou reeds lang opgegeven bewering, dat de Britsch—Amerikaansche luchtmacht slechts militaire doelen fn Duitschland aanvalt. De Nachtausgabe merkt ver der op, dat een voortduren van een niet te qualificeeren houding van een zeker deel der Zweedsche pers voor het Zweedsche volk ernstige conse quenties kan hebben. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat Duitschland in vroegere gevallen van deze houding der Zweed sche pers geen notitie heeft genomen, maar dit vooral dwingt er toe, nog eens te herinneren aan het woord van Bismarck, dat de ruiten, die op het gebied der buitenlandsche politiek door een pers worflen ingegooid, tenslotte door het volk betaald moeten worden. Het vermoeden blijft, dat, zooals op de visschersvaartuigen ongetwijfeld Brit- sche agenten aan het werk waren, bij de Zweedsche pers in kwestie de Brit- sche invloed wederom de deur open heeft gevonden. Dr. Adolf Halfeld schrijft in het „Hamburger Fremdenblatt" o.m.: Op zichzelf genomen bestaat er thans geen reden om de neutraliteitspolitiek van de Zweedsche regeering in twijfel te trekken. De houding van een groot deel van de Zweedsche pers geeft Duitsch land intusschen het recht te spreken van een Zweedsche neutraliteit met dubbelen bodem, inzooverre dat de openbare meening van het land in ve le van haar leidende organen partij heeft gekozen tegen Duitschland in de zen oorlog. Het Duitsche standpunt wordt door deze organen nauwelijks gewaardeerd en de vijanden van Duitschland worden voorgetrokken. Het doet aan als een uitdaging, wanneer „Goeteborgs Posten" het optreden der Duitsche strijdkrachten tegen de Zweed sche vlsschersbooten „de ruwste daad, ooit voorgekomen, een onmenschelijk- heid en een schandelijke misdaad" noemt en uitvallen, die spreken van „ziekelijken moordlust" en van „den hysterischen Duitschen overval" wor den in Duitschland beschouwd als een beleediging van de Duitsche wapeneer. Het zal in de toekomst blijken of de journalistieke olifanten aldus niet zeer veel waardevols in den porceleinwinkel van het Zweedsche volk hebben kapot- getrapt. Inzake het afkondigen van den staat van beleg in Denemarken wordt in be voogde Duitsche kringen verklaard: de beveiliging van de Deensche kust in een in verband met het seizoen be langrijk oogenblik maakte dit even zeer noodzakelijk als de beveiliging van de rust en orde tegen elementen, die aan den vooravond van het vijfde oorlogsjaar de aandacht op zich pro- beeren te vestigen. Dat het Deensche volk in zijn» overgjoote meerderheid zijn kalme en bezonnen houding be waart, behoeft nauwelijks betoog. De totdusver uit .Kopenhagen ontvangen inlichtingen bevestigen dit. Aan den anderen kant dulden de wetten van 'den oorlog geen toegevendheid. De Duitsche weermacht, die de bescher ming van Denemarken op zich geno men heeft, zal deze taak blijven ver vullen zoolang de oorlog niet ten ein de is. SOCIALISTISCHE KRANT WEER IN ITALIë. ROME. 30 Aug. De na de fascistische revolutie verboden socialistische krant „Avanti". die gedurende verscheidene jaren in Parijs werd uitgegeven. zal binnenkort weer in Italië verschijnen. BESPREKING TUSSCHEN EDEN EN MAISKY. STOCKHOLM, 30 Aug. Naar de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt, hebben de Britsche minister van buitenlandsche zaken. Eden, en de voormalige Sowiet- Russische ambassadeur Maisky, die Zon dag gelijktlidig te Londen zijn aange komen, Maandag onderhandeld over de te verwachten driemogendheden-confe- rentie.. Men hoopt, zoo schrijft 't blad. dat deze conferentie reeds binnen twee tot drie weken zal kunnen worden ge houden. MILAAN, 30 Aug. In een herderlijk schrijven aan de geestelijkheid be klaagt de kardinaalaartsbisschop, Schus- ter, zich opnieuw over de groote ver woestingen. die de Angelsaksische ter- reuraanvallen in de hoofdstad van Lombardije hebben aangericht, waarbij zelfs niet de graven der heiligen en de heiligenaltaren verschoond zlin geble ven. De 1.200.000 zielen tellende bevol king van Milaan vormt, aldus het her derlijke schrijven. met haar tallooze dakloozen en menschen zonder werk en middelen een moeilijk probleem, niet alleen voor de regeering. maar ook voor de religieuze autoriteiten. Voor alle priesters doet zich hier een gele genheid voor om hun christelijke men- schenliefde te bewijzen._ zooals zii zich in geen duizenden jaren zal herhalen, zooals ook de orimenschelijke geesel, die Milaan heeft getroffen, zijqs gelijke ln de geschiedenis niet heeft. Milaan, voor welks herbouw *30 jaren en evenveel milliarden lire niet toereikend zullen Zijn. zal aldus kardinaal Schuster. in de komende laren een stad van slechts een half millioen menschen zijn. Voor den herbouw van de kerken en de ver wante Instellingen zullen eenige hon derden millioenen lire nog niet vol doende zijn. Teneinde het telegraafverkeer te ontlasten heeft men in Duitschland tot nader order alle gelukstelegrammen, telegrafische felicitaties, e.d., ook waar deze deel van een tekst van anderen aard uitmaken, verbodeft. In Italië heeft men met het oog op de tijdsomstandigheden het sportleven praktisch stilgelegd. De regatta van Triëst is afgelast en de renbanen van Rome zijn gesloten. Met ingang van October worden in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag door de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale „voortrekkerscursussen" ge houden. Op deze cursussen worden trekkers en treksters van 17 jaar af opgeleid om in het komende voorjaar leiding te kunnen geven aan hun jeugdige medetrekkers, zoowel tijdens weekeinden, als op tochten en ln kampen. Zooals bekend is het werk van de N.J.H.C. geheel op «neutrale leest ge schoeid. Iedere jongere, die hart heeft voor de jeugd, is dan ook als „voor trekker" welkom, naar richting of ge loof wordt niet gevraagd. In de genoemde steden bestaat thans nog behoefte aan eenige medewerkers (sters), die in staat zijn les te geven in: spel en sport, natuurkennis, E.H B.O., volksdansen, declamatie. Zij, dié bereid zijn, hun krachten aan dit mooie werk te geven, gelieven zich direct te melden bij de N.J.H.C., Tulpstraat 4, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. Van 29 Augustus t.e.m. 4 September geeft bon „Vleesch 35A" recht op het koo- pen van 1 rantsoen vleesch en bon „35B vleesch" op het koopen van rantsoen vleesch. Met ingang van 29 Augustus is het rantsoen paardevleesch verminderd van 150 gram tot 100 gram. zoodat men op een A-bon of rantsoenbon voor vleesch slechts 100 gram paardevleesch met been kan verkijgen. Tegen inlevering' van één A-bon of één rantsoenbon voor vleesch kan men derhalve in den vervolge naar keuze köopen 100 gram rund-, kalfs-, paarde- of schapenvleesch, been inbegrepen (d.w.z. ten minste 75 gram vleesch en ongeveer 25 gram bëen) of 75 gram ge rookt of gekookt vleesch. gebraden ge bakt. corned beef of 75 gram gerookte worstsoorten of 100 gram gekookte worstsoorten of 125 gram lever-artike len, tongeworst, nierkaas of 150 gram zure zult of 300 gram bloedworst. Tegen inlevering van een B-bon voor vleekch kan men 1/a gedeelte koopen van een hoeveelheid vleesch of vleeschwaren, welke verkrijgbaar is tegen inlevering van een A-bon. Het verdient aanbeveling bovenstaan de lijst uit te knippen en te bewaren, aangezien het niet mogelijk is die re gelmatig te publiceeren. Blijkens mededeeling in het laaiate nummer van de Staatscourant zijn in de week van 15 tot 22 Augustus in ons ge heele land 129 gevallen van kinderver lamming aangegeven. In de week daar voor Waren het er 78. In Amsterdam werden in deze week 58 gevallen ge constateerd, tegen 50 in de voorgaan de week. In het Gooi kwamen 3 nieuwe gevallen voor, n.1. 2 te Hilversum en 1 te Huizen. Te Zaandam constateerde men 4 gevallen, te Zaandijk 1, te Wie- ringen 4, in de Wieringermeer 2, te Haarlem 3, in Den Helder 2 en in Alk maar 2. Buiten Noord-Holland komt de ziek te veei minder voor: in Utrecht werden 4 nieuwe gevallen geconstateerd, in Den Haag 1, in Rotterdam geen enkel, in Arnhem 1, in Delft 3 en in Deventer 3. Ook bij de andere besmettelijke ziek ten in deze week komt het grootste* ge deelte voor in Nrd.-Holland. In Amster dam constateerde men 196, in Haarlem 56 gevallen. Voorts in Utrecht 40, Den Haag 48, Rotterdam 48, Leiden 17, Arn hem 11 en Nijmegen 12 gevallen. ERNSTIG ONGELUK IN HET DONKER. HENGELO, 30 Aug. - Twee jongelui, die den trein hadden gemist, begaven zich gisterenavond te voet van En schede naar Hengelo. In verband met den spertijd volgden zij de route langs de spoorlijn. In het donker van den nacht arriveerden zij in hun woon plaats. Dicht bij huis moesten zij een viaduct passeeren. Zij bemerkten niet, dat tusschen de spoorlijnen een opening was, waardoor beiden vier meter om- laagstortten. De 18-jarige S. viel op een trottoirband en overleed kort daar na. De 19-jarige de V. werd met ern stige kwetsuren in het ziekenhuis op genomen. VOOR ANDERHALVE TON AAN EFFECTEN EN GELD GESTOLEN. Een Amsterdamsche handelaar in manufacturen, die eenigen tijd met vac.antie was gegaan, moest gisteren bij zijn terugkeer ervaren, dat tijdens zijn afwezigheid ongewenschte bezoe kers het huis hadden geïnspecteerd. Een groote partij effecten, een hoe veelheid contanten, tezamen ten be drage ran 151.930, bleken' verdwenen té zijn, alsmede een aantal sieraden (o.a. een gouden collier met hanger) en een hoeveelheid tafelzilver. Blijkens het onderzoek, dat in vol len gang is, hebben de inbrekers nadat zij via een garage op een balcon wa ren geklommen, een spanjolet sluiting geforceerd, waarna zij vrij spel had den. Het blijkt, dat het onderwerp j,tabak van eigen teelt" nog steeds in het brandpunt van de belangstel ling staat. Vooral naar aanleiding van het artikeltje, ons in de pen ge geven door iemand, die zich ter re dactie in Den Helder vervoegde, was aanleiding, dat een serie brie ven binnenkwamen, waarin men verdere inlichtingen verzoekt. Een der lezers, die reeds gedu rende drie jaar eigen tabak kweekt en rookt, werkt volgens onderstaand systeem en heeft daarmede de'beste resultaten. Wij meenen vele lezers een genoegen te doen met het over schrijven van het procédé, hetwelk als volgt luidt: Zoodra de plant 15 bladeren heeft, moet dè tóp ar uit genepen worden. Dit dient beslist te gebeuren, daar de bladeren anders hun kwaliteit verliezen (deze werkzaamheid dient omstreeks half Juli te geschieden, zoodaj aangenomen mag worden, dat de teelers haar reeds verricht hebben). Zijscheuten, tusschen bladstengel en stam, moeten regel matig verwijderd worden. In Augus tus, doorgaans de eerste helft, wor den de onderste 6 bladeren afge plukt en wel dan, wanneer zich £ver het geheele blad lichtgele vlek jes ver toonen. De bladeren worden naar beneden van den stam ge trokken en aan een dun touw gere gen. Aan elk touw 25 bladeren, even van elkander af, zoodat elk blad vrij- hangt. Vervolgens pulkt men, om de 10 tot 14 dagen, van elke plant weer 4 bladeren van onderen af. Behandeling als dè eerste. Begin September worden de laatste 5 bla deren geplukt. Langzaam en regelmatig drogen is aanbevolen. Bij zonnig weer in de buitenlucht, anders binnen. Als de bladeren droog zijn (speciaal de stelen) legt mén ze een week flink vast gepakt in een kistje. Voor het snijden de bladeren enkel uitleggen en met water besprenkelen; daar na alles in een zak pakken. Na een paar uur moet men de tabak in de vuist kunnen samendrukken zonder te breken. Hierna alle dikke nerven verwijderen en de tabak in een linnen doek uitleggen, stevig in wikkelen en het pak vastsnoeren met touw. Dit pak 3 dagen in weer en wind laten liggen en daarna de tabak snijden in grove of fijne sné den. De gesneden tabak te drogen leggen, Engelsche tabak. Voor het bereiden van de Engelsche .sigaretten-tabak moe ten de bladeren niet speciaal gedroogd worden. Direct na de pluk van nerven ontdoen en tabaks-saus gebruiken. Wat dit sausen betreft, wordt nog het volgende sytseem aan de hand gedaan: per liter water voegt men toe *25 gram geel- wortel (bij apotheker Verkrijg baar), 25 gram stroop (kandij of rietsuikerstroop), voor de reuk nog wat lavendel en voor den smaak wat laurierbladeren, anijs of andere kruiden. Dit mengsel goed koken, door zeef gieten en opnieuw koken. Dan de tabaksbladeren toevoegen en goed laten doorkoken (met dek- N sel er op). Tijdens het koken moet de tabak geheel onder het vocht staan. Na een kwartier koken laat men alles afkoelen tot den volgenden dag. Hierna de bladeren uitknij pen en uitleggen op een linnen doek en stevig inwikkelen. Ver dere behandeling als bovenver meld. j OUDE FIETS VOOR 600 GULDEN VERKOCHT. De landbouwer Th. v. d. Laar uit Liempde (N.B.) verkocht zijn oude fiets, waarvoor hij vijf jaar geleden 80 gulden had betaald, dezer dagen aan eén gegadigde oovr de exhorbitanten prijs van 600 gulden. Echter kwamen ambtenaren van de prijsbeheersching achter deze transac tie, met het gevolg dat v. d. L. zich thans te verantwoorden had voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch. Deze heeft den man een boete van 750 gulden opgelegd. DE GROOTE PRIJS VAN HET ZUIDEN. Anton van Schendel derde. PARIJS, 30 Augustus. - Dertig ren ners namen deel aan den grooten Prijs van het Zuiden, een wegwed strijd Zondag j.1. in Frankrijk ver reden. De eerste 200 km verliepen vrij eentonig. Later wist onze landge noot Anton van Schendel zich naar voren te werken en ten slotte beslag te leggen op de derde plaats. Winnaar werd Brambilla, die in de sprint Tes- seire versloeg. De uitslag luidt: 1. Brambilla 7 uur 38 min.; 2. Tesseire zelfden tijd; 3. Anton van Schendel 7 uur 43 min. 30 sec.; 4. Gianello z. t. Oogst fn de Oekraïne. Op de enorme velden der Oekraïne k de oogst begonnen. Jeugdige Oekraïnscha meisjes bij het maaien en bundelen van graan VansoceWRöhrickfeMinga/Pax m

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1