DAGBLAD VOOR Vijand in Donetzbekken en bij Charkot teruggeslagen. De geallieerde aanval op Italië. A. F. C. wint den A. R. O. L-beker. Onaanzienlijke terreinwinst in Calabrië. Opnieuw bommen op Groot-Berlijn. Het weermachtsbericht van Zondag. KONING BORIS NAAR ZIJN LAATSTE RUSTPLAATS GELEID. Nog geen rust in Denemarken, Vijand heeft eenige plaatsen bezet. Opinie der Italisansche pers. MOORDAASLAG TE UTRECHT. Poiitiepresident het slachtoffer. VERBOD AFLEVERING CONSUMPTIEMELK. Wederopbouw van. de kerk in de Sovjet-Unie. VERDUISTER v. 20.15—7.0 Uitreiking nieuw*1 bonkaarten. Competitie N. V. B. begonnen. HET HARDEN DER JEUGD. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche èditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (2 lijnen). Postrekening 449041. MAANDAG, 6 SEPTEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 207, 2 pagina's. Dese Courant versehünt dagelflks. Advertentie-tarief. Prjjs der gewone advertenties in dese Editie 11 et. per m.M. B(j contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. Hoofdkwartier van den Führer, 4 Sept. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede „Aan het Oostelijke front werden ook gisteren krachtige aanvallen der bolsjewisten in den zuidelijken en den centralen sector in verbitterde gevech ten afgeslagen. De vijand verloor we derom 160 pantserwagens. Aan de Zuidwestelijke punt van het schiereiland Calabrië leveren Duitsch-Itallaansche afdeelingen strijd tegen gelande Britsche strijd krachten. De vijand leed daar ge voelige verliezen, vooral bij een mislukte poging om ln den rug on zer gevechtsvoorposten te landen, In luchtgevechten met Dultsche ja gers verloor de vijand gisteren bo ven Italiaansch gebied 13 viermoto rige vliegtuigen. Britsch-Amerikaansche luchtstrijd krachten deden gisteren aanvallen op verscheidene plaatsen in het bezette ge bied in het Westen, waaronder ook eenige districten van Parijs. De burger bevolking leed gevoelige verliezen. 12 vliegtuigen werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen met talrijke brisant- en brandbommen het ge bied van Groot-Berlijn aangevallen. In eenige stadsdistricten ontstonden aanzienlijke schade en verliezen on der de bevolking. In weerwil van de zeer moeilijke weersomstandig heden vernietigden luchtverdedi gingsstrijdkrachten 27 der aanvallen de bommenwerpers". Hoofdkwartier van den Führer, 5 Sept. 03. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De afweergevechten in het Zuiden en in het midden van het oostelijke .front hielden ook gisteren den ge- heelen dag aan. In het Donetzbek ken, ten westen van Charkof en bij Sefsk werden sterke vijandelijke aanvallen in felle gevechten afgesla gen. Bij herhaalde vergeefsche door braakpogingen der Sovjets ten Wes ten van Kirof en ten Zuidwesten van Bjely leed de vijand bijzonder zware verliezen aan pantserwagens en manschappen. in de Finsche Golf brachten marine- kustbatterijen van het eiland Tytaers uit een bolsjewistische formatie oor logsschepen een mijnenveger tot zin ken en beschadigden een anderen wij- nenveger ernstig. Lichte Duitsche zee- strijdkrachten schoten in dezelfde wa teren gisteren vier Sovjet-bommenwer pers omlaag. De op het schiereiland Calabrië gelande Eugelsche strijdkrachten konden gisteren hun bruggenhoofd slechts onaanzienlijk uitbreiden, hoewel slechts zwakke Duitsche en Italiaansche strijdkrachten zich te- gen hen te weer stelden. Bij aan vallen der luchtmacht op de vijan delijke landingsstrijdkrachten plaat sten snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen bomtreffers van zwaar kali ber op een vijandelijken kruiser. Door luchtaanvallen op plaatsen in de bezette westelijk® gebieden ontston den in woonwijken der aangevallen steden aanzienlijke verliezen onder de burgerbevolking en verwoestingen aan gebouwen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bewakingsstrijdkrachten der marine brachten in den afgeloopen nacht voor de Kanaalkust van Noord-Frankrijk vier Britsche motortorpedobooten tot zinken en schoten een vijfde boot in brand. Onder deelneming van de geheele bevolking van Sofia vonden gisteren de rouwplechtigheden plaats voor Z. M. Boris III. De plechtigheden begonnen in de ka thedraal Alexander Newski, waar de rouwmis werd opgedragen in tegen woordigheid van elf metropolieten der orthodoxe kerk, met assistentie van honderd hooge geestelijken. In de ka thedraal waren aanwezig H.M. Koningin Johanna met Prins Cyril en de andere leden van de Koninklijke familie, de buitenlandsche delegaties, het diploma tieke corps, de Bulgaarsche regeering en andere hoogwaardigheidsbekleeders, de Bulgaarsche generaliteit, de afge vaardigden van de Sobrauje en de voornaamste vertegenwoordigers van 't geestelijke en artistieke leven van Bul garije. Na de mis hield de metropoliet van Widin, Neophiet, een predicatie, waarin hij den persoon en het werk van den overleden Koning eerde. De kist met het stoffelijk overschot van den over leden vorst werd vervolgens door leden van de regeering, van de Bulgaarsche generaliteit en van het presidium der Sobranje uit de kerk gedragen en op de affuit geheven. De rouwstoet trok van de kathedraal naar de voornaamste straten der stadteaar het station, teiv- wijl honderdduizenden menschen het schouwspel gadesloegen. Achter het stoffelijk overschot volgde H. M. de Koningin met de andere leden der ko ninklijke familie, terwijl de stoet be sloten werd door de leiders der bui tenlandsche delegaties en de militaire formaties, aan het hoofd waarvan een Duitsch eerebataljon marcheerde. De officieele plechtigheden eindigden op 't station van Sofia. Het stoffelijk overschot van den Ko ning werd overgebracht naar den graf kelder van het Bulgaarschenationale heiligdom van het Klooster Rila. BERLIJN, 4 Sept. (Interinf.) - In wel ingelichte kringen der rijkshoofdstad wordt opnieuw verklaard, dat van Duitsche zijde alles in het werk is ge steld om een normaliseering van de toestanden in Denemarken te bevorde ren. Uiteraard is dit afhankelijk van de houding der Deensche bevolking. Daarom betreurt men het, dat eenige onverantwoordelijke elementen, die be trekkingen onderhouden met Engeische agenten, trachten de ook bij het Deen sche volk algemeen waar te nemen tendentiehaar handhaving van orde en rust te verstoren, zoodat de Duitsche instanties gedwongen wapen eenige in- tusschen reeds toegestane verzachtin gen voorloopig weer op te heffen. ROME, 5 Sept. (Stefani.) Het Italiaansche weermachtbencht van heden luidt als volgt: Aan het Calabrie-front is de vijand onder krachtige bescherming van for maties vliegtuigen en versterkten aan- voer van troepen en pantserstrijdkrach ten verder het achterland binnenge drongen en heeft terstond eenige plaat sen bezet. Tusschen Palmi en Bagnare moesten de verdedigingstroepen zich terugtrekken, nadat zü een eerste con tingent Britsche troepen dat geland was hadden verdreven. In het g Oosten van Bagnara en in de vesting werken van het geberg*?t n aan den monte zijn hevige gevechten aan den gang. Italiaansche en Du'ts^be ,an_ -„.^«miieetuigen hebben lan- dfngsvaartuigèn. op lhêrsch zijnde af deelingen en pantsertroepen van den vijand aangevaren r gevechtsvliegtuigen ;svaartuigè ingen en rd aangev rijke SSThSTi»"" -««*- 8"allen werden ondernomen^ de provincies Napels. Brindisi, d lijkc op Terracina. waar de.pY"*tnade ge- vliegtuigen het cent^um. y0lking met bombardeerd en de be daardoor boordwapens beschoten e groote schade en taj.^ke ve aties ben veroorzaakt, tijdens deijjke van dien dag werden vijf vuanoeuj vliegtuigen neergeschote^nsgclindbcid! In een opröep eischt 4? j^gn 6voor eensgezindheid van alle 1 f aan_ den afweer van. den yyandeliiken aan_ val. Geheel Italië bevlndb zich dedigingstoestand, aldus het sing deze eensgezindheid moet de oplossing der problemen, waarnaar h weike sche volk sedert Jaren f. VOOrloopig sinds 25 Juli aangevat is. voornWb plaats maken. De afweer en andelijke bedreiging moet in oen handelen op den voorgrond Meening der Italiaansche pers Het persbureau Stefani s.cbni, jabrje initiatief van den vijand eeschre_ werd kennelijk niet alleen 8Qok ven door strategische, niaar v door politieke ovenvegmg j,eeft gelsch-Amerikaansche opperbevel heelt zich laten leiden door de overtuiging dat Italië voor de ineenstorting staat en dat dientengevolge een slag van buiten af die ineenstorting kan bespoe digen. Wanneer dit dé berekening van den vijand is, dan heeft hij zich ver gist. De Italianen zullen voor de ver dediging van hun land met vastberaden energie vechten en zijn besloten den vijand eiken duim gronds te betwisten. De Italianen weten au, dat zij hun on afhankelijkheid en hun vrijheid verde digen. Hun eenheid kan door het bloed, dat zij vergieten voor de verdediging van hun bodem, nog slechts versterkt worden. Met het oog op het gevaar dat het land bedreigt, vergeten zij hun on derlinge twisten, die slechts oppervlak- kig van aard zijn, en houden zij slechts het verheven doel van het belang^ des lands voor oogen. Vrijdag j.l„ tegen half zes des avonds, is de waarnemende poiitie president Gerardus Johannes Kerlen te Utrecht het slachtoffer van een laaghartigen moordaanslag gewor den. Op weg naar huis werd hij in de nabfjheid van zijn woning door een ongeveer 20-jarig persoon met een vuurwapen zwaar gewond. Aan deze verwondingen Is hij overleden. Politie-bresident G. J. Kerlen, die op 3 Augustus 1890 te Zutphen geboren is, begon na zijn schooljaren zijn solda- tenloopbaan als cadet. In de lange jaren van zijn militairen diensttijd bracht hij het tot luitenant-kolonel bij de t infan terie. Vele jaren van zijn diensttijd bracht hij in de koloniën door. Onder scheiden met de beste getuigenissen, ging hij op 30 Juni 1938 heen uit den dienst Om zijn vaderland bij den nieu wen *opbouw naar beste krachten te kunnen dienen, stelde hij zich in 1942 vrijwillig beschikbaar voor de politie. Na een korte informatorische werk zaamheid werd hij op 17 Juli 1942 be last met de leiding der politie*" te Utrecht, die inmiddels staatspolitie was geworden. Dit ambt vermocht hij ihet vaste hand en duidelijk succes te be- kleeden. Niét alleen door zijn onderge schikten, -maar ook door een overwe gend deel der bevolking werd hij ge waardeerd en geacht. In politie-president Kerlen verliest de Utrechtsche politie een leider, die er in geslaagd is de politie het aanzien en de positie te verschaffen, welke van haar in een groote stad in het opnieuw ge ordende Europa moeten worden ver langd. Niet slechts de Nederlandsche, ook de Duitsche politie zal de nagedachte nis van politie-president Kerlen in eere houden. In het voedselvoorzieningsblad van 4 September is opgenomen de „zuivel- verordening 1943, uitschakeling van den zelfslijtenden melkveehouder". Ingevol ge deze verordening is het met ingang van 5 September 1943 den melkveehou der verboden consumptiemelk af te le veren aan verbruikers, hetzij voor eigen rekening, hetzij voor rekening van een ander. Met melkveehouders worden op één lijn gesteld zijn gezinsleden, zijn personeel, enz. Het verbod geldt niet in afgelegen gebieden, waar de standaar disatie nog niet is ingevoerd, voor wat betreft modelmelk, voor aflevering van volle melk in z.g. burenplicht en voor het afleveren aan Iedere van het perso neel van een melkveehouder (zelfver- zorgingsregeling). Een regeling, volgens welke het bedrijfschap voor zuivel schadeloosstelling kan uitkeeren, zal nader woelen vastgesteld. Voor bijzon derheden worden belanghebbenden ver wezen naar het voedselvoorzienings blad. Stalin met van Onderhoud Sergius. Volgens een officieele Sovjet-mede- deeling heeft Stalin in tegenwoordigheid van Molotof dezer dagen met „verte genwoordigers van de Grieksch-Ortho- doxe Kerk" onder leiding van den me tropoliet Sergius 'n onderhoud gehad, tij dens hetwelk gesproken zou zijn over 't bijeenroepen van een bisschopsconferen tie voor de verkiezing van een „pa- triafch der Sovjet-Unie" en over den „wederopbouw van de kerk in de Sov jet-Unie". Duitsche politieke kringen zijn door deze mededeeling niet verrast. Het is bekend, dat Stalin zijn propaganda- en paradepriesters behouden heeft en dat hij deze van tijd tot tijd aan de ver getelheid ontrukt. Doch hierdoor noch door zijn nieuwste religieuze kronke lingen zal hij de massamoorden op geestelijken en den genadeloozen strijd tegen den godsdienst kunnen doen ver geten. De aanwezigheid van Molotof bij de besprekingen toont aan, dat het hier een zuiver politieke manoeuvre betreft, waardoor de reclamecampagne der An- glo-Amerikanen en Vooral van hun geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders voor de bolsjewistische „cultuurbren gers" en zoodoende voor de bolsjewisti sche aspiraties vergemakkelijkt moet worden. Evenals de z.g. ontbinding der „komintern" is ook de plotselinge vriendelijkheid jegens de kerk niets anders dan een poging om de wereld zand if, He onepri te strooien. (Van 5—11 Sept.) De Maan: Op 7 Sept. 15.12. Onder 7 Seï>t. 7 Sept. E.K. 14 Sept. V.M. 21 Sept. L.K. de weersportkempen der Germaansche jeugd. In Seeboden aan hel n. «i uJ Riilc heeft naast den velddienst en ipüriH.ww«....« SüweCretdbeschouwing plaats en het gemeenschappelijk beleven van dezen uJ Wndtde jongens tot een hechte kameraadschap, d.e over de dagen tijd bindt d |<en voor de toekomst van Europa. - Een ln Vr dteVl, W-manóande gevechten In het Oosten heelt Blldberlehter/Sanden/PBZ-Recla/P«K m Het wapen moet onderhouden worden. Deelnemers aan een weersportkamp yen de HJ bij het schoonmaken der geweren Fritz Emde/Stapf/Pax m Distribuiie-mededeelingen. Nieuw model rantsoenbohnen. 's-GRAVENHAGE, 4 Sept. Zoo- als bekend .worden met ingang van 5 September rantsoenbonnen van een nieuw model in omloop gebracht voor de artikelen boter, margarine, suiker, eieren,- melk en tabak. Deze rantsoenbohnen zijn, evenals de nieuwe rantsoenbonnen voor aardap pelen, welke reeds in gebruik zijn, uitgevoerd in de kleuren groen en lichtbruin, welke horizontale banen vormen. Zooals reeds is medegedeeld, blij ven de rantspenbonnen van het oude model voor bovenstaande artikelen geldig tot en met 27 November a.s.. Ook de oude rantsoenbon voor l/i rant soen suiker is na dezen datum niet meer geldig. Voor de wisselbonnen voor boter en melk zullen geen nieuwe modellen in gebruik genomen worden. Deze blijven derhalve ook na 27 Nov. a.s. geldig. Ten slotte zijn de bonnen rant soen aardappelen,"* welke voorkwamen op de bonkaarten voor langdurigen ar beid voor de 12e periode 1942 tot en met de 5e periode 1943, na 11 Septem ber a.s. niet meer geldig. Tot dien da tum kan men op deze bonnen 1% k.g. aardappelen koopen. De plaatselake distributiediensteh reiken van 6 September tot en met 2 October a.s. nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Zoo noodig zul len de diensten nader bekend maken, op welken dag men zijn kaarten dient af te halen. De diensten reiken tegen overlegging van de stamkaart en tegen in ont vangstneming van één bon van het in legvel uit: aan houders van een inleg vel KI of LI een bonkaart K121, aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K 221, aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K321. aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K421. Zij, die geboren zijn tusschen 5 Sep tember en 4 October van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun inleg vel ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Men kan zijn kaart uitsluitend afha len bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkings register is opgenomen. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners (mits opgenomen in het centraal bevolkingsregister), ge- détacheerde marechaussee's de vaste bevolking van i kostscholen e.d. en voor hen, die tengevolge van oorlogsom standigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der taarten wordt de bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer, overeenstemt met het nummer van de uitgereikte bonkaart. Er wordt ditmaal geen vakje van de stamkaart afgekruist. Bij de uitreiking van bonkaarten voor bi.izonderen arbeid, welke even eens gedurende dit tijdvak plaats vindt, wordt het vakje M10 van de stamkaart van een aanteekening voorzien. Men ga terstond na of men alle be scheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames wor den niet ip, behandeling genomen. DE GEDROOGDE PRUIMEN VOOR DE KINDEREN. Zooals bekend zijn voor kinderen be neden den leeftijd van vier jaar ge droogde pruimen beschikbaar gesteld op bon „Reserve 4-41," welke bon vóór 24 Juli j.1. bij den detaillist moest worden ingeleverd De aflevering zou zoo spoedig mogelijk volgen. Aange zien de pruimen thans overal in de winkels aanwezig zijn, zal het publiek nog tot en met 11 September a.s. in de gelegenheid zijn deze bii den détaillist in ontvangst te nemen. Na dien datum kan men geen aanspraak op aflevering meer doen gelden. "'Ir. PM "rssrlvel OD IlOU 38A Teneinde te verhinderen dat het bo- terrantsoen tengevolge van het geldlg- verklaren van de bonnen voor 14 da gen in plaats van voor 12 dagen wordt verminderd, wordt, zooals bekend, een maal per zes weken een aanvullend rantsoen beschikbaar gesteld. Voor de eerstvolgende periode van zes weken, welke op 19 September be gint, zal hiertoe 100 gram bak- en braadvet verkrijgbaar zijn. Ten einde den handelaar in "staat te stellen tijdig aan het publiek dit vet af te geven, dient men ln den tijd van Zaterdag 4 September tot en met Woensdag 8 Sep tember bon 38A bij zijn winkelier in te leveren. Als bewijs van'inlevering kan men afgifte van een ontvangstbewijs verlangen. EEN HONDERD-EN-TWEEJARIGE TE PURMEREND. Op 10 Septembpr a.s. hoopt mevr. de wed. C.A. GörlachRauh te Purmer- end haar honderd-en-tweeden verjaar dag te vieren. Tn 1941 heeft deze oude dame haar honderdsten verjaardag on der zeer gropte belangstelling gevierd. Evenals toen geniet zij ook nu nog een zeer goede gezondheid en is zij nog zeer helder van geest.» Zij voert nog steeds zelf haar correspondentie en praat met anderen in ,jDe Rusthoeve" te Purmerend, waar zij sedert een aan tal jaren woont. De voetbal rolt weer! Na eenige weken van tournooien is thans ook de competitie begon nen (in het Zuiden draait de eerste klasse al weer op volle toeren) en hoewel we pas de volgende week een volledig programma te verwer ken krijgen, mag dit eerste begin toch niet zonder meer voorbij wor den gegaan. I In de tweede klasse zorgde Alcmaria al direct voor een verrassing, door ln Heemstede B. K. C. te kloppen met 32. De thuisclub wist tot twee keer toe de leiding te nemen: beide malen maakte Alcmaria gelijk, om ^tenslotte het winnende doelpunt te maken. Een uitslag, welke niet velen hadden ver wacht. In 2 B won D. W. V. met 4—3 van Volendam: een benauwde zege.... In de derde klasse wist Q. S. C. al dadelijk een uitwedstrijd in een over winning om te zetten: het klopte G. V. O. met 0—2, wat een uitstekende pres tatie is. H. R. C. stelde teleur door thuis van D. E. M. te verliezen. De achterhoede der thuisclub was voldoen de sterk, doch de voorhoede bleek te zwak. D. E. M. wist door een kleine 2—1-zege beide punten mee naar huis te nemen. Zooals gezegd, is het Zuiden al „warm" gedraaid. Eindhoven, dat gister de Spechten (vroeger Picus) met 6—2 klopte, heeft de leiding al veroverd, maar Longa en Willem II hebben even eens het maximum aantal punten uit 2 wedstrijden. Longa versloeg Roermond op Limburgschen bodem met 2—0,. en Willem II had niet veel moeite 'met Noad (4—1). De overige resultaten wa ren hier: MVV—NAC 2—2; BVV-Mau- rits 1—3; SpekholzerheidePSV 0—2. Het Arol-tournool. «Het Arol-tournooi heeft een groote verrassing opgeleverd. Niet een der eerste klassers (DWS. EDO of AGOVV) ging met den eerepalm strijken, maar het elftal der organiseerende vereeni- ging zelf: AFC. Een stout stukje van de Amsterdam mers, die eerst EDO met 10 versloe gen en in de finale een 2—0-zege be haalden op A.GOVV, de sterke Apel- doornsche club. De overwinningen wa ren volkomen verdiend. EDO bezette de derde plaats door in den besten wed- Op den drempel van het vijfde oor logsjaar houdt de Duitsche jeugd den „Tag der Wehrertüchtigung der Hlt- ler-Jugend". Zij bewijst aldus den wil van het Duitsche volk tot den strijd tot aan de definitieve overwinning over de vijanden van Europa. Duitschland zendt zijn jongemannen niet als kanonnenvleesch naar het front. Het voedt zijn jeugd veeleer zoo danig op, dat deze bij het bereiken van den leeftijd, waarop zij voor den mili tairen dienst geschikt is, lichamelijk en geestelijk voorbereid zijn v. den dienst bij de weermacht. Deze opvoeding on derscheidt zich essentieel van de Sow- jetmethode om kinderen met de wa pens te doen opleiden en in den strijd te sturen. Een essentieel kenteeken v. d. Duitsche Wehrertüchtigung is een weldoordachte lichamelijke scholing op den breedsten grondslag. Zij wekt naast de opvoeding tot lichamelijke behendig- hèid en kracht in de eerste plaats sol dateske deugden als moed, discipline, kameraadschap, eergevoel en strijd- geest ,op. De eigenlijke Wehrertüchti gung beperkt zich tot de opleiding van de oudste leeftijdsklassen in schiet- en terreindienst in een voor de jeugd ge- schikten vorm. Deze opleiding is verschillend al naar gelang de jongemannen behooren tot de Motor-, Marine-, Flieger- of Nach- richten-Hitler Jugend. Een drieweek- sche cursus van telkens de oudste leef tijdsklasse in een Wehrertüchtigungs- lager der Hitler-Jugend vormt het eind van de Wehrertüchtigung. Hier wordt den jongeling in een gelijkgezinde, ge- lijkgeorienteerde gemeenschap van ka meraden teel tot nu tpe geleerde nog eens bijgebracht. Het mooiste succes van deze Wehrer- tüchtigungslager is de houding van/den jongen Duitschen soldaat aan het front. Het jonge Duitsche geslacht vormt geen vervanging in den gebruikelijken zin, doch bestaat veeleer, zooals telkens weer wordt bevestigd, uit op de beste wijze opgeleid soldaten, die ten volle hun man staan en een gevechtstroep vormen, zooals er geen betere kan zijn. De Germaansche jeugd van Europa, die in dezen strijd niet aan den kant wil staan, ontvangt in Wehrsportlager in de mooiste streken van Duitschland een soortgelijke opleiding, als de Duit sche kameraden. In zeer nauwe samen werking met de Waffen-SS leidt de Hitler-Jugend in deze kampen behalve Vlam., Denen, Walen en Noren ook jon ge Nederlanders op, die zich vrijwillig aanmelden voor de Germaansche Weh- rertüchtigungslager. Reichsjugendführer Artur Axmann heeft ter gelegenheid van den „Tag der Wehrertüchtigung der Hitler-Jugend" een oproep gericht tot de jeugd, waarin hij zegtf „Het is onze vaste wil en besluit onze prestaties In den volgenden tijd van den oorlog op te voeren en de strijdende troep met elke jaar- klasse een in geest en kunnen steeds beter wordend jeugdig geslacht, té geven. Laat ons sterk zijn in ge loof en vertrouwen, verheven bo ven kleinmoedigheid en twijfel. Laat ons met dapper hart met volhar ding, taaiheid en standvastigheid groote en kleine zorgen eri smar ten dragen. Wij willen als jeugd in dezen oorlog den nooit stokken- den adem van ons volk zijn". Deze belijdenis van de Duitsche en bovendien v. d. overige Germaansche jeugd bij het begin van het vijfde oor logsjaar is het mooiste bewijs voor de groote, volhardende kracht van het Duitsche volk en het jonge vereenigde Europa, om den oorlog door alle hard heden van den tijd tot een zegevierend einde te brengen. AUDIËNTIE VAN DEN COMMISSARIS. De wekelijksche audiëntie van den Commissaris van de Provincie Noord- Holland zal in plaats van des Vrijdags voorloopig des Woensdags worden ge houden en vM ven 1O30 to* IU0 uui. strijd van den dag DWS met 42 te kloppen. In Groningen werden de eindwedstrij- den om den Groninger Dagbladbeker gespeeld. GVAV klopte Velocitas met 20, Be Quick - won van Emmen met 40, terwijl de eindstrijd GVAVBe Quick in een 0—0 gelijk spel eindigde^ Het strafschoppen nemen was bij GVAV in betere handen en daardoor weTd zij' bekerwinnares. In Beverwijk werden de laatste wed strijden van het Mid-Kennemerland- tournoói gespeeld. In de halve eindstrij den won VSV met 3—2 van Kinheim en de Kennemers klopte Terrasvogels met 5—1. De finale tusschen VSV en de Kennemers leverde een 4—2-zege op voor de eerste klassers. Den 3den prijs veroverde Kinheim, dat Terrasvogels met 31 versloeg. Wielrennen, PRONK-BOETEN WINNEN IN WIERINGEN. Bakker-Evers eersten in den omnium. Een zeer talrijk publiek heeft Zondag in Wieringen buitengewoon goed ge slaagde wedstrijden gezien en de ren ners bleken dusdanig strijdlust te be zitten, dat de directie besloot, deze maand nog een maal een wedstrijd te organiseeren als slot van het drukke en zoo goed geslaagde seizoen. De sprintnummers verliepen zander eenige sensatie; van Rooy won al zijn ritten op overtuigende wijze en werd dus nummer een vóór Bohemen, Ver schuren en Lust. Meer spanning was er bij de koppelachtervolging, waarbij het publiek het genoegen smaakte, den plaatselijken favoriet Klink met zijn 2 partners te zien winnen. Na ruim 19 ronden waren v. d. Wal, van Gent en de Korver ingehaald door Klink-Frsn- ken-Verschuren. De koppelachtervolging tusschen de koppels Bakker-Evers en Pronk-Boeyen leverde een fraaie zege op voor de Zaankanters. In den klassementrit wist het eerste koppel een ronde uit te loo- pen, bij de koppelachtervolging moesten Evers-Bakker weliswaar het loodje leggen (al konden Pronk-Boeyen over de 6 K.m. maar 50 m. inloopen, maar de 5 K.m. rit werd op beslissende wijze door den Zaankanter Bakker gewonnen vóór Boeyen, zoodat in het eindklasse ment Bakker-Evers eerste werden. Een rit over 10 K.m. werd nog door Klink gewonnen op zeer fraaie wijze, een afvalwedstrijd was voor van Gent en toen volgde als slot een 60 K.m. koppelwedstrijd. Na talrijke jachten gelukte het aan de koppels Pronk- Boeyen en Bakker-Evers twee ronden uit te loopen, zoodat tenslotte deze 2 koppels den strijd moesten uitvechten. In de klassementen waren Pronk- Boeyen de besten, zoodat zij het hoofdnummer op verdiende wijze won nen. De uitslagen waren: Sprint: 1. van Rooy, 3 pnt., 2. van Bohemen, 4 pnt., 3. Verschuren, 5 pnt 4. Lust, 6 pnt. Omnium, a. Klassementwedstrijd over 4 km: 1. Bakker, 9 pnt. 2. Evers, 7 pnt. op 1 ronde 3. Boeyen, 12 pnt. 4. Pronk,' 12 pnt. b. Achtervolging 6 km: 1. Pronk- Boeyen ln 6 min. 10.4 sec. op 50 m. 2. Bakker-Evers. c. 5 K.M. individueel: I. Bakker, 2. Boeyen: 3. Evers; 4. Pronk. Totaal: 1. Bakker-Evers; 2. Pronk iBoeyen. 10 K.M.-wedstrijd: 1. Klink, 3 min. 33 sec 2. v. Gent; 3. v. d. Wal. Achtervolging 5 K.M. 1. Klink-Fran- ken-Verschuren, 2. v. d. Wal-van Gent- de Korver. (Na 19 ronden ingeloopen). Afvalwedstrijd; 1. van Gent, 2. Fran ken. 60 K.M. koppelwedstrijd: 1. Pronk- Boeyen, 13 pnt. in 1 uur 25 min. 45 sec. ,2. Bakker-Evers 10 pnt. Op 1 ronde: 3. Lust-Verschuren, 11 p. 4. Klink-Franken, 9 pnt. De overige koppels op 2 of meer ron den. Honden. FRAAIE WINDHONDENRENNEN TE ALKMAAR. Favorieten werden geklopt! Voor het eerst sinds vele jaren werden op het sportpark te Alk maar weer windhondenrennen ge houden, georganiseerd door de Alk- maarsche Windhondenrenvereeni- ging. Er was gezorgd voor een goede organisatie, een prachtig afgezette baan en een zeer begrijpelijken spreker, die voor de microfoon het nog onwennige publiek steeds goed op de hoogte hield en van de deel nemende honden de bizonderheden bekend maakte, zoodat het' voor iedereen gemakkelijk was, de ren nen te volgen. De eerste rit bracht al direct een ver rassing: terwijl toch Flying Belwin als favoriet gedoodverfd was, werd deze hond op zeer regelmatige wijze ge klopt door Keizer. Nauwelijks was men van deze sensatie bekomen, of de twee de rit tusschen dezelfde honden bracht een nieuwe verrassing: Girl Guide Windspeed, die in den eersten rit met de derde plaats genoegen moest nemen, won thans op overtuigendewijze, zoo dat een derde rit noodig was. Onbe dreigd won Girl Guide Windspeed ook dezen rit. waarmee zij dus algeheel winnaar was. Tweede werd nu Astra, welke hond in belde voorgaande ritten heelemaal niet was opgevallen. Keizer en Flying Pelwin werden zelfs niet ge plaatst. *- De Victorieprijs was een whippetcour- se over drie ritten met puntentelling. Aan den start verschenende zeven snelste whippets van Nederland, zoodat het publiek een belangwekkende course geboden werd. De eerste rit werd gewonnen door Luuk, die zich echter in de twee vól gende ritten slechts derde plaatste, zoo dat hij uiteindelijk met de derde plaats genoegen moest nemen. De tweede rit was voor Daisy. een der jongste hon den. die pas zijn tweede course liep. Tweede werd de favoriet Cantering Co- lo, die met miniem verschil geklopt werd. De derde rit was voor Cantering Colo, die na tweemaal tweede en een maal eerste te zijn geworden, tenslotte met den eersten prijs ging strijken. De jonge Daisy werd tweede in het totaal klassement, terwijl Luuk derde werd. De Sportparkprijs, een handicap heat voor Greyhounds, werd gewonnen door Aranka Belwin voor Donlco, die in tTOR ettfen Mwstarde. De iww fcwó- t

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1