Met JANUS KUIPER, De Voetbalcompetitie begint thans goed. HET VOETBALPROGRAMMA. STADSNIEUWS. Texel. Wieringen. Koning der Zeeridders, Nieuwediep aan de Hembrug Heimwee naar Dorus Rijkersstraat. naar: DOORTJE, dochier van Dorus Rijkers. PREDIKBEURTEN. Wieringermeer. Verduisteren van 2Q.15-7.GÖ Burgerlijke Stand. Van Geld en Goed. Amslerdamsche Beurs. De eerste Zondag reeds belangwekkende ontmoetingen O.S.V.'s lastige start. DE SPORTWEEK. Hedenmiddag alg. athletiekwed- ït rijden. Morgen voetbal en korfbal. Hedenmiddag hebben we alweer de sluiting der sportweek, n.1. algemeene atletiekwedstrijden, waarvan de H.A.V. de verzorging op zich heeft genomen. Wanneer wij de week nog een» nader de revue laten passeeren, dan blijkt toch wel duidelijk, dat het succes niet onbelangrijk is. Wel waren de wed strijden niet van zoo'n hoog gehalte, maar dat neemt tyiet weg, dat de om standigheden een prettige week toch niet konden verhinderen. Er is op echt sportieve wijze ge streden om de overwinning, waarbij vooral de diverse wedstrijden van stad- genooten onderling de noodige aan dacht trokken. Den laatsten dag heeft men voor de athletiek gereserveerd en wij zijn er van overtuigd, dat de Heldersche sportmen- schen, zoowel voetballers, korfballers, hockeyers als de athleten zelf, hem van middag nog eens extra van katoen zullen geven. Dan zullen de verschillen de clubmenschen nog eens eenmaal hun spieren soepel laten worden. Haast alle populaire nummer» staan vanmiddag op het programma, zoodat er zeker eenlge uren goede sport te wachten staan. Aanvang 14 uur. Officieele seizoen-opening. Morgen is in feite de officieele ope ning der verschillende competities en vrijwel al onze clubs komen dan in het strijdperk. Helder gaat naar D.T.S. en iedere rasechte witjak weet wat het zeggen wil, om een bezoek te brengen aan de stugge Langedijkers. Helder dient echter goed van zich af te bijten en te zorgen dat de punten mee naar huis gaan. H.R.C. heeft reeds haar tweeden wedstrijd op eigen veld en ook ditmaal een tegenstander uit Beverwijk, n.1. Be verwijk zelf. Een tweede nederlaag zou funest zijn voor H.R.C. en we denken dan ook wel niet dat het zoover komt. Het elftal van verleden week was op 'papier goed, maar in de praktijk deugde het niet. Spelers als de Jong, Bakker en de Schipper zullen het heusch dit®|aar wel weer redden om hun rentrée te maken, maar nu zijn ze absoluut onvoldoende. Voor Zondag zijn deze spelers gepas seerd en de nieuwe opstelling zal o.i. wel beter voldoen. Helder II speelt ge lijk met H.R.C. I tegen Stormvogels II, wat dus ook heel belangrijk is, H.R.C. II gaat naar de Alkm. B II in Alkmaar. In de morgenuren speelt Watervogels tegen Oudesluis, wat dan weer een aardige opening kan zijn, als tenminste oe „Torren" ook eens de juiste formatie hebben gevonden. Onze korfballers gaan morgen ook weer op het pad en vooral de wedstrijd van K.V.H. I is van groot belang. Ook het tweede en de adspiranten komen in het veld, zoodat dus de heele korfballe- rij in actie komt. Hermes organiseert een groot tour- nooi, dat hoewel vriendschappelijk, toch bijzonder aantrekkelijk kan zijn. De competitie-indeeling van de ver schillende K.V.H.-twaalftallen is als volgt: le klasse: K.V.H.; Roda; K.Z. 4; Ados 2 en O.K.V. 2. 3e klasse: O.K.V. 3; K.V.H. 2; Z.K.V. 4; G.G. 4 en Zaandam-Zuid. 4e klasse: O.K.V. 4; K.V.H. 3; Roda 3; Roda 4 en K.Z. 6. Adspiranten: O.K.V. a; K.Z. a; G.G. a; Z.K.V. a en K.V.H. a. Voor het meerendeel dus kleine afdee- lingen, waarin dus een verliespunt dub bel zwaar telt. HERMES-NIEUWS. Aj. Zondag een groot hoekeytournool! Zondag a.«. organiseert Hermes voor haar lagere elftallen een hockey-tour- nool, waaraan verschillende clubs uit den kop van Noord-Holland haar me dewerking verleenen. Hermes zelf neemt deel met haar tweede en derde dames- en heerenelftal, twee dames- juniorenelftallen en een heerenjunio- renelftal, terwijl voorts medewerking verleenen De Texelsche Hockeyclub „Pionier»," de Schager hockeyclubs „UVO" en „Magnus," de Hoornsche hockeyclub en vermoedelijk nog meer dere. Reeds veertien elftallen schreven voor dit tournooi in, zoodat er volop te genieten zal zijn De wedstrijden vangen aan te 12 uur, op het terrein aan de Sportlaan. DE HERMES-DAMES ZEGEVIEREN. H.R.C. A wint na penalty's. De Hermes-dames hebben in een goed gespeelden wedstrijd met 31 van de U.V.O.-dames gewonnen. De Schager dames beginnen steeds meer tegenstand te bieden en hoewel hun routine nog niet op die hoogte staat, vormen zij voor Herme» toch een waardige tegen stander. Opvallend is het, hoe enthou siast de Hermes-dames hun taak steeds opvatten, waardoor altijd een maximum prestatie wórdt verkregen. De voetbalwedstrijd Helder A— H.R.C. A trok weer de noodige aan dacht en dat verdienden de jongens ook dubbel en dwars. Er werd pittig ge speeld en als wij deze 22 knapen goed bekijken, dan blijkt, dat het met den voetbal in de toekomst nog niet slecht gesteld is. Het einde was 11, zoodat we dus de traditioneele penalty's kregen. Iedere voorhoede^fpeler moest er één nemen. De eerste maal wisten beide er maar 2 in te krijgen. Ook de tweede maal scoorde Helder er maar twee in, waarna H.R.C. met drie voltreffers de medaille won, die haar ook toekwam. K.V.H. ZONDAG OP HET PAD. Zondag begint de competitie van onze korfbalvereeniging „KVH". Het eerste twaalftal gaat naar Oost- zaan om het sterke OKV II te bestrij den. Wij zijn zeer nieuwsgierig hoe onze stadgenooten zich zullen houden en of ze hun zware nederlaag tegen Roda hu goed zullen maken. Ook het tweede heeft reeds een moei lijk begin en speelt in Zaandam tegen Zaandam-Zuid. Deze vereeniging speelde verleden jaar nog le klas, doch schijnt vrijwillig om degradatie te hebben gevraagd. Dus KVH II doe je best. De adspiranten van KVH gaan naar de OKV-adspiranten. Dit is het eerste optreden van de KVH-adspiranten in competitieverband. Onze adspiranten hebben een aardig ploegje, doch wij ge'ooven niet, dat zij tegen de veel meer geroutineerde Oost- zaners een overwinning zullen be halen. Vertrek per trein om 9.30 uur. onze leeszaal in augustus. De openbare leeszaal werd gedurende de maand Augustus bezocht door 339 mannen en 18 vrouwen, totaal 357 personen. Uitge leend werden 2467 romans, 1528 studiewer ken en 2568 Jeugdboeken, totaal 6563 boe ken. Lijst van nieuwe aanwinsten September 1943: romans: C. Baardman, De bocht in de Vliet; W. Brandligt, Kerels in Gran- del; J. W. van Clttert, De heks van Gou da; E. Claes, Clementine; C. C. S. Crone, Muziek over het water; C. van Delden, Jonge menschen zoeken; A. Demedts, Geen tweede maal; V. Depauw, Van twee sukkeleers; J. Eigenhuis, De dijk; S. Got- ta, Liefdes kleurenspel; D. Ouwendijk, De spieren der aarde; H. Pennarts, Ik zoek een vrouw; O. Ruysch, Cirkelgang; C. Smissaert, Het goud van Afrika; N. Stufkens, In de „derde"; J. Walch, Kort sluiting. Studieboeken: B. A. Dijkstra en K. K. Rovers. Beknopte Handelscorrespon dentie voor den middenstand met eenvou dige taaloefeningen; K. Hana, Van dier en plant, water en land: J. Last, Leeghwater maalt de meren leeg (oliemotoren)A. C. W. staring, Twee verhalen. Geschenken R. Ley, Warum wlr kampten und slegen COLLECTE BLINDEN IN DEN HELDER. Aan de Vereeniging tot Werkver schaffing aan Hulpbehoevende Blin den te Amsterdam is op dezelfde voor waarden als voorheen toegestaan haar collecten te houden. Dit is verheugend nieuws! Deze collecte komt geheel ten goede aan de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende Inrichting aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam. Het doel van deze Vereeniging is om blinden, ongeacht plaats van herkomst, door arbeid zooveel mogelijk in hun onderhoud te doen voorzien. Op deze wijze behoeft op i*e offervaardigheid der gemeenschap een zoo klein moge lijk beroep te worden gedaan en zijn de blinden tevens nuttig bezig. Daar de opbrengst van hun arbeid niet voldoende is om hiervan loonen te betalen, welke zij noodig hebben voor het onderhoud van hun gezinnen doet de Vereeniging een beroep op uw hulp Uw bijdrage wordt omgezet in ar beid en arbeidsvreugde voor de blin den. De Vereeniging hoopt dezer da gen haar collecte in de gemeente Den Helder te houden en doet een beroep op aller medewerking tot welslagen hiervan. KANTONGERECHT TE ALKMAAR, Uitspraken van de strafzitting van 10 September 1943; Alg. Regiem, dienst spoorwegen: S. M. te Wieringen, ontslag van rechts vervolging, 3 b. of 2 d. h. Gevonden voorwerpen. Een sleutel, een collier, een kinderhoedje, een sleu telbos, een woordenboek, een parapluie, een portemonnaie, een leeren handschoen. Ruilverkaveling. - Het plan van we gen en waterloopen met de daartoe behoorende kunstwerken voor de ruil verkaveling op Wieringen is thans door den Commissaris der provincie Noordholland definitief vastgesteld. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en Janus Kuiper, de Koning dei- Blauwe Zeeridders van Nederland, wilde, n'importe z'n zeven-en-tachtig levensjaren, nog zoo graag eens een keer naar zijn stiefzuster, Doortje Rij kers, dochter van Dorus Rijkers, den onsterfelijken héros van onze vader- landsche kust. Samen zijn we gegaan. Janus en de man van de krant. Naar de Hembrug, waar Doortje woont in een der huis jes aan het breede Noord-Zeekanaal, en hóezeer de komst met verlangen voorbereid werd, ook van de zijde van de 72-jarige Doortje, blijkt uit bet feit, dat ze Janus tegemoet liep en hem, duchtig ontroerd, een zoen op z'n wang gaf, die klonk als een klok. „Dag, broer „Dag, meidalles wel aan boord „Best hoor, jongen Als we in het genoeglijke voorka mertje van de familie Diehle zitten, vóór ons een bak dampende koffie met koek, en néést ons een breed venster, uitzicht gevend op een brok hel-blauw kanaal, met daarboven de sneeuwwitte stapelwolken, giganten, zwemmend in een puur-blauw meer, wordt die kanier beheerscht door de figuur van Dorus Rijkers: een haast levensgroot kopstuk staat in een hoek, en het domineert En zoovele jarerf na den dood van den grootsten Koning der Nederland - sche zeeridders treft het ons, hoe sterk Rijkers' karakter nog spreekt, hoe de energie ook nu nog als het ware uit de oogen spat en hoe daar vPlharding en kracht uit dien kop stroomen. Doortje, de eenige nog-in leven zijn de bloedverwant in eerste lijn, zit naast ons: oud, maar zoo frisch, zoo fleurig er vitaal als alleen de zonen en dochters van het Nieuwediepsche zee volk kunnen zijn. Geen spoor van ver somberden ouderdom, niets van droef heid over het lot. dat ook hiér trof. Wonderlijke meïischen, Zóó oud, en zóó geladen met optimisme, met ver trouwen op den spoedigën terugkeer naar de stad aan 't Marsdiep en 'n vol einding van den levensavond in het ouderhuis in de Dorus Rijkersstraat. De H. D. 18 gaat voorbij. ZE spreken samen: Doortje en Janus en het is de moeite het gesprek af te luisteren, 't Gaat over., nu ja, waar ènders over dan over Nieuwendiep. Over den Dijk en de ha ven. Over de visch. die men noch in Nieuwediep. Over den Dijk en de ha- krijgt en over den terugkeer naar „huis". Kaarsrecht zit Janus. Met fél-levende, oogen. Oudmaar nét zoo levend, zoo belangstellend als Doortje. Meeuwen zeilen over het kanaal en een visschersschuit vaart voorbij: op het bruingetaande zeil: „H. D. 18". Het gesprek tusschen de beide telgen uit een roemrucht riddergeslacht stokt „Daar gaat de „H. D. 18," zegt Janus. En Doortje: „Ik denk dat 't de kotter van Tabeling Is". „Nee," zegt Janus, zal die van Slot zijnIk ken 'm ti. g wel". Aan de Hembrug woont de doch ter van Dorus Rijkers, de alom be kende „Doortje Rijkers". Over een paar weken wordt zij 73 jaar en dit feit Was aanleiding om héér, in gezelschap van den heden- daagschen Koning der Blauwe Zee ridders, haar stief-broer Janus Kui per, eens op te zoeken. En met haar te praten over haar roemruchten va der enover haar-zelf. Dit artikel vertelt over het bezoek aan deze merkwaardige vrouw, in wie het bloed van de roemruchte Rijkersen stroomt. Het gesprek gaat over en weer. Over Den Helder, waar Doortje een maand geleden haar huisje bezocht heeft. Er was veel kapot en een raam vond ze ingeslagen. Bij buurvrouw hing de deur loS in de scharnierenHet was an ders wel een heerlijke dag geweest. Dc ouwe buren had ze allemaal gesproken Iedereen zei: „Hcèèè. Opoe Doortje. ben j ij d'r weer? Kom binnen, mensch." Dat zeiden moeder Blokker, buurvrouw Van der Pol en moeder Been. En ze hebben baar allemaal gevraagd weer gauw terug te komen. De geest van Rijkers. DE kanarievogel,, een geel propje veeren, zingt en tiereliert de kamer vol. Witte zeilbooten scbeeren over het kanaal en Dorus staart ernstig over ons heen. We vragen naar Dcrus.en we ver nemen dat zijn geest hier inderdaad nog leeft. Menigeen loopt aan en spreekt over hem. Doortje staat op en haalt de mooie zilveren tabaksdoos van haar vader. Zilver, met een verheven opdracht aan den binnenkant. Erin wat sieraden, met bovenop de brillan- ten speld van Keizer Wilhelm, in lang vervlogen dagen Rijkers geschonken voor zijn heldendaden bij de „Renown" Ook alle medailles bezit zij nog JaDorus lééft hier nog. In deze kamer, met haar platen van scheepjes aan den wand, met het opgetuigde kin- der-jacht in de andere kamer, ruik je de zee. Doortje nam de geuren van he* zilte Marsdiep mee van den Dijk, en ook Diehle, de pont-machinist, die breed en robust aan tafel mee-luistert, is van die mannen van den waterkant, gebruind en gelooid door de winden varend over de lage landen en komend uit de oneindigheid van de groote bootsmanskist verderop. Doortje vertelt: van haar bezoek, 'en kele weken geleden, bil ouwen Rens- maag. „Ik zag het al meneer, z'n lip pen waren blauw en dat kén niet tflfc- sen. Stille Hendrik zal het niet lang meer maken,... och ochwat blij ven er toch weinig over. meneer" (den zelfden dag stierf Hendrik Rensmaag Inderdaad; red.) Herinnering Kunt U zich alles nog herinneren van Uw vader? vragen wij. Doortje kijkt ons aan op een wijze van „hoe kunt U zóó iets vragen". Ja, mijnbeer, ik heb vroeger alles opge schreven, wat hij deed. Het is jammer, dat ik bijna al die papieren kwijt ge- réakt ben. Dat gaat zoo. De een neemt d i t mee en de ander dat. En él- les bewaren kun je ook niet. Die tach tigste verjaardag van hem is eigenlijk de schuld van z'n dood geweest. Al dié drukte en die huldigingen waren veel te veel voor hem. Dat heeft vader niet kunnen verwerken, begrijpt U? En hij moest heel lang buiten op de plaats poseeren voor den fotograaf en die 27ste Januari was juist zoo'n gure dag en het tochtte erg. Ja, ja, dat is wel z'n einde geworden. En zonder onderbreking overgaand op een ander onderwerp: „Hoe is het in Den Helder, meneer, met de „Do rus Rijkers"? Ik moet er altijd Weer aan denken. Wie zijn de opstappers tegenwoordigWat zullen die menschen het moeilijk hebben. Ik vind dat het nu veel gevaarlijker is dan toen vaderileefde. Toen waren er tenminste nog de boeien en de ton nen en de lichten en nou schijnen ze dat allemaal weggehaald te heb ben En die mijnen.'...!" Janus luistert mee. En zegt: „Zeg, Doorwat' zal er nou een bende aanspoelen aan strand. Al die sche pen, die d'r vergaanSjonge, sjon geje moet er niet aan denken wat zou er nou te jutten zijnEn met Doortje béiden herinneren ze zich de gulden tijden van „de katoen boot"de petroleumboot" en „de boterschuit" 'U WEE uren met Doortje Rijkers zijn snel om. Haar man, die wat staf- fig wordt, luistert mee en vertelt dat ook hij zoo graag naar Den Helder te rug wil. Vader is ook al aardig oud en boewei ze het allebei best naar den zin hebben bij hun kinderen („ik ben bij „eigen." zegt Doortje, en na dat zwal ken vah Nieuwediep naar Schagen en van Schaden naar 't Zand. ben ik toch hier wat op rust gekomen; ik ben nou m'n eigen baas en mag niet klagen". Welk een wonderlijke figuur, deze Doortje Vader, geboren Rijkers. Een be jaarde vrouw, maar met een geest, een spirit en een oergezond levensoptimis- mej die heel wat jong-volk beschaamd maken. Maar dét is het bloed der Rij kersen. gesterkt en gestaald in de stor men. die over de Noorderhaaks jakker den, en die van dit geslacht een ge slacht van tizersterke menschen maak te. Deze maand wordt Doortje 73. Op 29 September zal zij verjaren en de pos* zal dien dag menigen brief op Hemkade 38, Zaandam, bezorgen. Dat zal deze oude en tóch jónge dame verheugen, want haar hart bleef wonen In Den Helder, in de Dorus Rijkersstraat, waar zij 72 jaar geleden geboren werd als dochter van den zeeridder Dorus Rij. kers en cr bijna 70 jaar bleef wonen. Den Helder mag trotscb zijn op deze vrouw, op wie afstraalt Iets van den 'oem van den grooten vader en in wie precies hetzelfde bloed vloeit: even dap- ner, even flink, even vitaal. A. C. VAN KAMPEN. ZONDAG 12 SEPTEMBER. DEN HELDER. Doopsgezinde Gemeente, 10.45 uur ds. Sepp van Zaandam-Oost. Chr. Ger. Kerk, 10.00 uur en 5.00 de heer J- Rebel. Nederl. Herv. Gem„ 10.30 uur Mej. C. A. Elink Schuurman (Westerkerk). Qe- ref. Kerk, 10.00 uur en" 4.00 uur ds. F. Tol lenaar, Heilig Avondmaal. Herst. Evang. Luth. Gem., 10.40 uur Prop. A. Vermeulen, hulpprediker. Liturgie en zang van het Kerkkoor. Oud-Katholieke Kerk, geen dienst. Jullanadorp, 10.30 uur ds. M. van Wlchen. Heilige Doop. Evangelisatie Vijzelstraat: Zondag v.m. 10 en n.m. 7 uur samenkomst; n.m. 12.15 >en n.m. 2.30 uur Zondagsschool. Woensdag n.m. 7.30 uur Bijbelkring. Donderdag n.m. 7 30 uur Vrouwenkrans. Vrijdag n.m. 3.30 en n.m. 7 uur conferentie. Zaterdag v.m. 10.30, n.m. 3.30 en 7 uur conferentie. TEXEL. Ned. Gemeente. Den Burg v.m. 10 uur, ds. Visser. Oosterend v. m. 10.30 uur ds. Kok. Den Hoorn v.m- 10.30 uur ds. H. J. T. Wesseldljk van Eindhoven. De Koog, v.m. 10 uur, ds. v. 't Hooft. De Cocksdorp n.m. 8 uur, ds. Visser. Oudeschild v.m. 10 uur, ds. Tlnholt. Toelating leerlingen. - Bij den aan vang v. d. nieuwen cursus op 1 Sepe. jj. zijn op de O.L.-scholen alhier 147 nieuwe leerlingen toegelaten, t.w. 30 op de o.l.-school te Westerland, 77 te Hlppolytushoef, 14 te Oosterland en 26 te Den Oever Voorgezet lager onderwijs. - Evenals In vele andere gemeenten ondervindt het stichten van een centrale school voor het voortgezet lager onderwijs, waarin leerlingen van het 7e en 8e leerjaar moeten worden geconcen treerd, ook te Wieringen moeilijkhe den. Op de scholen te Westerland, Oos terland en Den Oever blijft de oude toestand voorloopig nog bestendigd. Te Hippolytushoet is echter reeds een aparte afdeeling gevormd, waarvoor de heer J. H. Eden, onderwijzer aan de O.L.-school aldaar, voorloopig met de leiding is belast. Het ligt in de bedoe ling ook de leerlingen van Oost en West hieraan te zijner tijd toe te voe gen Als centrale school zou een lokali teit van het Eigen Gebouw aan den Rijksweg alhier, eigenaar de heer S. Slikker, worden ingericht. Een koperen feest. - Donderdag j.1. herdacht de heer W. Crommentuijn den dag dat hij I2'/s jaar in dienst is ge weest bij de fa. D. Minnes alhier. Hoewel weinigen hiervan wisten, heeft het den jubilaris op dezen dag niet aan belangstelling ontbroken. Wieriegermeers fanfare geeft haar eerste najaarsuitvoering. - De op 28 Mei 1.1. aangekondigde en uitgestelde '.'•■.voering van Wieringermeers fanfare zal thans gehouden worden op Zater dag 18 Sept. a.s. en vindt plaats in Ho tel Smit te Middenmeer. 12 Sept.: Maan onder 4.24, op 19.37. 13 SCpt.: Maan onder 5.46, op 20.07. texel. Geboren: Jantje Elizabeth, d. v. Wljbren Pranger en Rensje Donker. Klaas, z. v. Jan Verhoeve en Pietje van der Molen. Franciscus Jacobus, z. v. Johannes N. Witte en Godefrida W van Sambeek. Maria Johanna d. v. Theo- door G. Rijk en Willy Th. van ,Ree. Erna Agatha Magdalena, d. v Arie Kater en Aagje Gieles. Balt Willem, z. v. Jan Kiewiet en Magdalena J. Roos. Janneke Suzanne Martha, d. v. Pieter A. Zegêrs en Maartje Duinker. Getrouwd: Jean P. Salm en Corne- 11a Kikkert. Over leden; Huite Bakker oud 74 j. geh. m. C. J. Hesse. De Amsterdamsche Beurs vertoonde in de eerste dagen van deze week, voor zoover het de obligaties betreft, een gereserveerde houding. Naderhand nam het aanbod iets toe en kwamen dien tengevolge de koersen voornamelijk van de 4°/o Ned. '41, en der 3 1'2 leenin gen op wat lager niveau. Deze aarze ling zette zich Donderdag j.1. bij het bekend worden van de capitulatie van Italië verder voort, zoodat in vergelij king met de koersen van 3 Sept. j.1. de zwakste dag van de vorige week belangrijke koersdalingen zijn te constateeren. Koersen. 3 Sept, 8 Sept. 9 Sept. 4°/o Ned. '4011 102 3/8 101 13/16 101 4% Ned. 1941 102 1/16 101 7/8 100 1/4 31/z0/o - 1941 98 1/4 97 15/16 96 13/16 3'Is'/o - 1942 98 3/16 97 13/16 96 7/8 3'/«%> - 1943 98 1/8 97 3/4 96 5/8 21/z°/o N.W.S. 81 80 79 1/4 Bij het schrijven van dit verslag was uiteraard nog niet bekend hoe het koersverloop zich Vrijdag 10 September zou ontwikkelen en wij wenschen ons ook niet aan voorspellingen dienaan gaande t te wagen. We] wil het ons voorkomen, dat voor de volgende week op een herstel gerekend kan worden. De Ver. Glasfabrieken sloten over 1942 met een winst van f 124.434 tegen f 187.-058 over 1941. Het dividend be draagt 4% (v. j. 6"/»). De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 7 September toont ons een verdere toeneming van de in omloop zijnde betaalmiddelen welke zich weer spiegelt in een stijging van de reke- ning-courantsaldi van derden met f 196.600.000. De bankbiljettencirculatie steeg met f 37 millioen, terwijl de spe ciale rekening, waarop de ingeleverde biljetten van f 500.— en f 1000.— wor den geadministreerd, daalde met niet minder dan f 174 millioen. FONDS 4 Nederl. 1940 11 4 Nederl. 1941 3% Nederl. 1941 3 y, Nederl. 1942 3—3y, Nederl. 1938 Ned.-Indië 1937 i Amsterdamsche Bank Twentsche Bank Nederl. Handel Mij. Ned. Ind. Handelsbank Alg. Kunstz. Unie van Berkel Cert. Calvé Centrale Suiker Lever Bros. Wilton Feijenoord Amst. Rubber Ned Scheepvaart Unie H.V.A. 3%"/. Al 8 Fr. Hvo 3H Arnh.sche Hyp 3%'/o Dordr Hvd 3 y, Fr -Gron. Hyp 3Vi'l» Haarl Hvd. 3%"/. Ned Hvd 3 y, Utrechtsche Hyp. 3Vi Westl Hyp. 3*/« Zuider Hyp. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10.30 uur, ds. Knot. Oosterend v.m. 10.30 uur. ds v. d. Veer. Den Hoorn n.m. 8 uur (1. d. N. H. Kerk) ds. v d. Veer. Geref. Kerk. Den Burg n.m. 7.30 uur, cand. Pos. Oosterend v.m. 10.30 en n.m. 8.30 uur ds. v. d. Leer. H. Avondmaal. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 u. ds. v. d. Plas. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 10 uur, ds. Kapteijn; 2.30 uur, Kinderkerk en bloemententoonstelling. Wierlngerwaard, .7 uur, de heer A. Ka lis; 11 uur, Zondagsschool. Burgerbrug, 2.30 uur, ds. H. J. Witkop. Jullanadorp, 10.30 uur, ds. M. van Wl chen (H. Doop). Eenigenburg, 10.» uur, de heer B. Broekman (van Alkmaar). Hlppolytushoef, 10.» uur, ds. Van Beek. Oosterland, 2 uur, ds. Van Beek. Oudkorspel, 10.» uur, d». W. A. Nell. Winkel, 3 uur, ds. W. A. NeU. Barsingerhorn, 10.30 uur, ds. P. M. Luca (H. Doop). Koedijk, 3 uur, ds. Tuinstra. Hoogwoud, 10.30 uur, ds. Kreb. Spanbroek, 10.30 uur, ds. Baudet. Veenhulzen, 10.30 uur, ds. De Mooy. N.-Niedorp, 10 uur, de heer Van Noor dennen. Zuid-Scharwoude, geen dienst. Oudesluis, 10.» uur, ds. Witkop. Slootdorp, 10 uur, cand. v. Wezep. Middenmeer, 2.30 uur, ds. Meyer Drees. Wieringerwerf, 2.30 uur, cand. v. Wezep. Doopsgez. Gem. Hlppolytushoef, 10 uur, ds. Lugt; 16 Sept., 8 uur, Jongerenkring. Broek op Langendfjk, 10 uur, ds. Broer (van Hilversum). Barsingerhorn, geen dienst. O.- en N.-Niedorp, 10.30, da. Rothfush. Geref. Kerk. Schagen, 10 uur en 2.30 uur, ds. J. Mul der (van Heemstede). Kolhorn, 10 uur en 3 uur, cand. Joh. Verhave (van Naarden). Broek op Langendijk, 9.30, 11 en 3 uur, ds. Donner. Noord-Scharwoude, 10 uur, bevestiging ds. v. Arkel door ds. Schaafsma (van Rui- nerwold); 4 uur, ds. v. Arkel (intrede). Aartswoud, 10.30 uur, cand. v. d. Vaart. Langereis, 3 uur, cand. v. d. Vaart. Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk, 10 uur en 3 uur, ds. S. v. d. Molen (van Arnhem). Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur, de heer Van Helden. Westerland, 10 uur, de heer O. Deen (N. H. Kerk). Den Oever, 10 uur, ds. J. v. Amstel (ka pel). Hippolytushoef, 2.30 uur, ds. J. v. Am- stel (H. Doop). Nieuwe-Niedorp, 10.30 uur, Ds. Rothfusz, Schagerbrug, 2.» uur, de heer E. L. de Witt (Herv. Kerk). Wierlngerwaard, 10.30 u., de heer E. L. de Witt (zaal Breed). Breezand, 10 uur en 2.30 uur, de heer Boon. Bergen (Ev. Maranatha), 10.30 uur, ds. Bremer (van Amsterdam). Schagerbrug. Maandagavond Chr. Jon- gellngsvereen. Vrlic Geref. Gem. Alkmaar (Doelenstr. 3), 10 uur ds. Ruys. ds. Ruys. St. Pancras (Vijzellaan 2»), 7 uur, ds. Ruys. distributiekring df.n helder. Uitreiking bonkaarten lle periode 19<3.' De nietuwe bonkaarten zullen worden uitgereikt: - Te Den Helder: Spoorstraat 44, van Maan dag 13 t.m. Vrijdag 17 September 1943. Zelfverzorgcrs te Den Helder op Za terdag 18 September a.s. Anna-Paulowna, Molenvaart 81 van 9—13 en van 14—17 uur. Zelfverzorgers op Maïndag en Dins dag 11 September (zie datumstempel op Inlegvel). Overige Inwoner» op Woen3dag 22 Sept. a.s. Jullanadorp: ln café Doorn van 9—12.» en van 14ia uur OP Donderdag 23 Sep tember a.s. Callantsoog: ln café Van Scheijen van 9— 12 30 en van 14—16 uur op Vrijdag 24 September a.s. (Groote Keeten). Breezand: ln café Borst, op Woensdag 29 September a.s. Zelfverzorgers zooveel mogelijk van 818 uur. Overige inwoner» van 14—17 uur. TOESLAGKAARTEN ZWARE ARBEID EN BONNEN VOOR OOG8TWERKZAAM- HEDEN. Uitreiking dezer bescheiden te: Den Helder van Dinsdag 21 t.m. Zaterdag 25 September a.s. Julianadorp op Donderdag 23 Sept. a.s. Callantsoog op Vrijdag 24 September a.s. Anna-Paulowna op Maandag 27 September a.s. letters A t.m. L; op Dinsdag 28 September a.s. letters M t.nf| Z. Voor het verkrijgen van oogsttoeslag moeten de werkgevers de namen van de betrokken arbeiders gezamenlijk op één aanvraagformulier vermelden (dus niet voor eiken arbeider een afzonderlijk for mulier). Aanvragen schoenenbonnen. Personen, die dringend een schoenenbon behoeven en wier familienaam begint met de letters M t.m. S, worden in de gelegen heid gesteld een aanvraagformulier af te halen en in te dienen te Den Helder op Maandag 13 of Dinsdag 14 September a.s. en te Anna-Paulowna op Dinsdag 14 Sep tember a.s. SPORTUITSLAGEN VOOR DE RADIO. HILVERSUM, 10 Sept. - De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Met ingang Van Zondag 12 September zullen de uitslagen der eerste klasse van den Ned. Voetbalbond, voorzoover zij op dat oogenblik bekend zijn, om vijf minuten voor vijf op de golflengte van Hilversum I (415 M.) worden uitge zonden. bteuec v k 101V, 101 lOCVs IOO1/4 9W/!8 9 'Vs 96 W 961/s 96 3/je 96'/. <27/16 9 »k 141 141 153 i53 173 1(3 111 131 186 lb5V8 '61 Vs 162 191 191 295 295 29b 396 238 238 202 202 172V4 1721/4 3503/4 1503/4 1021/4 1021/4 1021/4 1721/4 IO21/4 IO21/4 !02I/4 IO21/4 IO21/4 IO21/4 IO21/4 IO21/4 IO21/4 IO2V4 IO21/4 IO21/4 1Ü17/8 1021/s Zoo zal dan morgen de voetbal competitie op volle toeren beginnen te draaien en zullen we het vervolg krijgen van de competitie 1942-'43. Inderdaad een vervolg, omdat bei de seizoenen, zooals men weet, min of meer één geheel vormen en pas aan het eind van dit seizoen bekend zal worden, welke clubs zullen pro- moveeren of degradeeren. Wanneer we dan om te beginnen 'iet programma van den eersten Vol- ledigen Zondag bezien, dan valt het op, dat reeds dadelijk tal van interes sante ontmoetingen zijn vastgesteld in onze provincie. Nemen we maar dade lijk de 2e klasse A; OSV, de kampioen van het vorig seizoen, krijgt bezoek van West-Frisia, dat verleden jaar tot de sterkste ploegen gerekend -moest worden. We mogen voorloopig wel aannemen, dat beide clubs ook thans weer een belangrijke rol zuilen spe len, zoodat de wedstrijd voor beide elf tallen van het grootste belang is. Slechts het voordeel van eigen terrein doet ons een zege van OSV verwach ten, m,aar wellicht zal het verschil in doelpunten uiterst klein zijn. Dan is er KFC, dat verleden jaar met OSV om de eereplaats streed. KFC strandde toen eigenlijk op het Alcma- ria-terrein, waar ze morgen haar sei zoen opent. Bestaat de mogelijkheid van een revanche? Er is weinig te voorspellen: KFC is een der aller sterkste ploegen, Alcmaria begon ver leden week verrassend goed met een uit-overwinning op HBC. Laten we hopen op een spannenden wedstrijd tusschen twee gelijkwaardige ploe gen. WFC, thuis spelende tegen Sant poort, moet den eersten wedstrijd in een overwinning kunnen omzetten, evenals ZFC, dat de Alkm. Boys ont vangt. Beide Zaansche clubs behooren tot de sterkere clubs, beide op bezoek zijnde vereenigingen moeten vermoe delijk ingedeeld worden bij de zwak kere zusjes. Rest dan nog de Kennemers-HBC. Ook hier is een voorspelling en zeker zoo direct in het begin van het sei zoen, te gewaagd. M.a.w. elke uitslag ;s hier mogelijk. 3e klasse A: In de derde klasse A ontvangt Suc ces GVO; een partijtje, dat de thuis club vermoedelijk twee punten kan opleveren. HRC, dat verleden week eenigszins teleurstelde, krijgt een twee de gelegenheid: thans ontvangt het Beverwijk, welke ploeg nog al wissel vallig speelt. Zou Beverwijk in een goede bui zijn, dan vreezen we hejf ergste voor de Helderschen. Maar eeri resultaat, dat precies andersom is, mag ook tot de mogelijkheden gerekend worden. Interessant belooft DEM-QSC te worden. Beide ploegen wonnen verle den week een uitwedstrijd, zijn dus al wat ingespeeld. Misschien, dat QSC iets sterker is, maar daar weegt het terreinvoordeel van DEM wel tegen op. KVV-Schagen is een open wed strijd met wisselende kansen. 3e klasse B: In 3B speelt Kinheim thuis tegen TYBB en zal vermoedelijk de puntjes kunnen veroveren. DTS-Helder levert voor de thuisclub hoogstens een gelijk sp op en de overige wedstrijden zijn zoo moeilijk te verspellen, dat we slechts het progr„.nma memoreeren: Zandv.meeuwen-Schoten, Halfweg- Bloemendaal en HFC-Terrasvogels. In alle drie gevallen wellicht een over winning voor de gastheeren?.... 4e klasse A. In 4A gaat de groote belangstelling uit naar LSVV, dat verleden jaar °P fraaie wijze kampioen werd. Zal deze Langedijker club ook nu weer de eer ste rol' spelen? Vermoedelijk wel, al zal ze concurrenten krijgen in Texel (dat morgen thuis van N.-Niedrop kan winnen) en Wieringerwaard, dat Zon dag gelegenheid krijgt om Atlas te klop pen. De wedstrijd Vrone—LSVV zal na tuurlijk wel spanning brengen, doch LSVV zal zich de'-'Sterkste toonen. Ten slotte zal Watervogels trachten Oude- sluit puntloos huiswaarts te sturen. KOLFWED STRIJDEN NED. KOLFBOND. De jaarlijksche wedstrijden van den Ned. Kolfbond zijn Vrijdagmiddag in de kolfbaan van den heer J. de Bakker te Noord-Scharwoude begonnen. Het aantal deelnemers overtreft dat van alle vroegere wedstrijden: ruim 350 kol vers hebben ingeschreven, aldus de .waar nemend voorzitter van de kolfclub „Ons Genoegen", de heer L. Mallekote, in zijn openingsrede. Met het oog op de. omstandigheden zul len de wedstrijden zeer sober worden ge houden. Aangezien men verleden jaar ook hier heeft gekolfd, zal geen officieele ont vangst op het gemeentehuis plaats vin den. Speciale uitnoodigingen voor de of ficieele opening op Zondag a.s., als b.v. aan autoriteiten, zijn niet verzonden. Het spreekt echter vanzelf, dat ieder, die be langstelling heeft voor de kolfsport, van harte welkom is. Spr. gihg vrij uitvoerig in op de voor bereidingen voor dezen wedstrijd, waarbij hij verschillende personen bedankte voox de ondervonden medewerking, terwijl hij zijn vreugde uitsprak over de aanwezig heid van het oude, trouwe lid, den heer F. Blauw. Nadat de heer J. A. Schenk, voorzitter van den Nederl. Kolfbond. nog even het woord had gevoerd, werd de wedstrijd voortgezet. Bijzonder hooge partijen werden niet geslagen. De korpsen komen eerst Zondag in de baan. De hoogste aantallen waren op Vrijdag avond: 1 serle 49' 2e serie 52, samen 101: P. Bergen le serie 52, 2e serie 49, sa men 101: C. Pranger le serie 54, 2e serie 45, samen 99: T. Pranger le serie 54, 2e serie 42, samen 96; H. Bekker le serie 43, -e serie, 50, samen 93; L. Dekker le serie ,2e serie 40, samen 90: L. Mallekote le serie 50, 2e serie 38, samen 88. DISTRICT I. Stormvogels—HDVS EDO—Sparta DFCDe Volewijckers DWSADO HBS—Xerxes DISTRICT II. VUC—Haarlem. DHC't Gooi F'oordBlauw Wit AjaxEmma RFC—VSV DISTRICT III. Ensch. Boys- -Quick AGOVVEnschede Tubantia-Go ahead PECHeracles NECWagenlngen DISTRICT IV NoadSpekh.helde LongaEindhoven NACRoermond De Spechten—MVV PSV—BW Maurits—WiLem II DISTRICT V HSCBe Quick Leeuwarden—Achllles GVAV—LSC KeerenveenVelocitas SneekVeendam Tweede klasse A. KennemetsHBC ZFCAlkm. Boys WFCSantpoort AlcmariaKFC OSVWest-Frisia Tweede klasse B. VriendenschaarHercules DOSde Spartaan 7eeburgla—Watergr.meer HVCVolendam AFC—Hilversum Derde klasse A. SuccesGVO HRC—Beverwijk DEM-QSC KWSchagen Derde klasse B Zandvoortm.—Schoten Kinheim—TIJBB HalfwegBloemendaal DTS-Helder HFCTerrasvogels Vierde klasse A. Wieringerwaard—Atlas Vrone—LSVV Texel—Nieuwe NiéRorp Watervogels—Oudesluis Reserve eerste klasse. KFC 2—HVC 2 Haarlem 2—Ajax 2 Hilversum 2—DWS 2 Blauw Wit 2—AFC 2 de Spartaan 2—ZFC 2 Reserve tweede klasse A. de Konnemers 2—EDO 2 AFC 3—HFC 2 Helder 2Stormvogels 2 Alc. Victrix 2—WFC 2 RCH 2—VSV 2 Reserve derde klasse A. OSV 2—ZFC 3 Assendelft 2—KW 2 Alkm. Boys 2—HRC 2 WFC 3Zaandijk 2 Reserve derde klasse B. KFC 3—WFC 4 VVZ 2West Frisia 2 Zilverm. 2—ZW 2 Meervogels 2—OSV 2 Res. derde klasse G. Purmcrsteyn 2DEC 2 Volendam 2—TOG 3 DWV 3—ZRC 2 Ahrends 2—SDW 2

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2