Verrassende bevrijding van Mussolini Hevige gevechten bij Salerno. Italië politiek en militair. Stoutmoedige onderneming door de SS. van den Sicherheitsdienst. i Hooge onderscheidingen voor de bevrijders. Persstemmen. Dief en clandestien slachter. DUITSCHE TROEPEN IN TIRANA. Verdere ontwapening der Italianen. Verduisteren van 207 uur. De ontwapening van het Badoglioleger. BEKENDMAKING. Distributienieuws. Berlijn en de nieuwe regeering. DE DUITSCHE OPMARSCH. De slagvloot naar Malta. RONA. Vieuwe drank voor kinderen. STADSNIEUWS. Tivoli-theater. „ALLES VOOR GLORIA". Anna Paulowna. m--. - Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Ben Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (3 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1943. DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE.. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang. No. 214, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bjj contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Het bericht, dat Mussolini bevrijd was, heeft bij het Duitsche volk groote voldoening gewekt en het is begrijpelijk, dat het met spanning uitzag naar bijzonderheden over den overval op Mussolini's bewakers. Welnu, lang heeft men niet be hoeven te wachten op deze bijzon derheden, want reeds Maandag avond kon het .N.B. een uitvoerig relaas over het gebeurde geven. De bevrijdingsactie, die tot een zoo sensationeel succes heeft geleid, is door een speciaal commando van den Si cherheitsdienst der SS en de val schermtroepen met de grootste moei lijkheden voorbereid. De regeermg- Badoglio had de verblijfplaats van den Duce door buitengewone maatregelen onder alle omstandigheden probeeren geheim te houden en daarom werd Mussolini verschillende keeren naar een andere verblijfplaats overgebracht, nu eens naar een gevangenis, dan naar een kazerne, soms op een oorlogsschip, dan weer op een eiland. Steeds ook werden voor de bewaking groote mili taire formaties gebruikt, die geregeld werden afgelost. De directe bewaking werd gevormd door een afdeeling Cara binieri, die bevel had. den Duce bij een eventueele poging tot ontvluchting on middellijk te yermoorden. JPas in den laatsten tijd gelukte het het spoor van den weggevoèrde zoo nauwkeurig vast te stellen, dat niet alleen de vroegen verblijf plaatseri, doch ook de tegenwoor dige verblijfplaatsen van den Duce konden worden achterhaald. Tenslotte werd met zekerheid vastgesteld, dat de Duce naar een volkomen ontoe gankelijk bergmassief was overge bracht en dat hij daar onder de smadeljjkste omstandigheden en on der versterkte bewaking gevangen gehouden werd. Deze zekerheid gaf het signaal voor het begin van deze stoutmoedige on derneming, die werd uitgevoerd door een van de beste, uit de Oostmark af komstige, SS-Hauptsturmführer van den Sicherheitsdienst. Onderscheidingen voor de bevrijders. De Führer heeft, naar het DNB ver neemt, den mannen van den Sicher heitsdienst, van de Waffen-SS en van de valschermtroepen, die aan de bevrij ding van Mussolini hebben deelgeno men, hooge onderscheidingen verleend. Mussolini ongedeerd. Naar het Duitsche nieuwsbureau ver neemt, is de Duce ondanks het feit, dat zijn bevyakers van Badoglio bevel had den gekregen om Mussolini bij een po ging tot ontsnappen te vermoorden, bij de gisteren uitgevoerde onderneming niet gewond. Onmiddellijk na zijn bevrijding heeft Mussolini telefonisch met den Führer gesproken. Het is moeilijk om met woorden de gevoelens weer te geven, die den Führer en den Duce bij dit his torische gesprek bezielden. Later heeft de Duce zich naar zijn gezin' begeven, dat eveneens door een speciaal commando van de Sicherheits dienst der SS uit de interneering werd bevrijd. Italiaansche steden in opschudding. In Rome heeft het bericht, dat Mus solini bevrijd was de stad in opschud ding gebracht. Auto's met luidsprekers reden 's nachts doCr de straten en ver kondigden het groote nieuws. Een men- schenmassa stroomde samen onder het historische balcon vanwaar de Duce in zoovele beslissende oogenblikken heeft gesproken en herhaalde den ouden strijdkreet: „Duce, Duce!" Toen de gebeurtenis in Turijn be kend werd waren de straten weldra ge vuld met een leVendig discusieerende menigte. Op de pleinen der sitad trok ken zich fascistische strijdformaties sa men en op de puinhopen der door ter- reuraanvallen vernielde gebouwen werd de fascistische vlag geheschen. Met ge juich werden de redevoeringen van fas cistische sprekers begroet. Te Milaan dromde de bevolking ondanks het uitgaansverbod samen op het Domplein waar troepen van het vroegere Italiaansche garnizoen zich bij fascistische strijdformaties aansloten, waar het volkslied werd gezongen en zich tooneelen van hartelijke verbon denheid afspeelden tusschen Duitsche soldaten en de bevolking. Naar- van bevoegde zijde verluidt is het gelukt bij de bevrijding van Musso lini ook andere vooraanstaande fascis ten te bevrijden. Londensche bevolking verrast. Over den indruk dien de bevrijding van Mussolini in Londen gemaakt heeft, meldt de „Exchange Telegraph," dat de bevolking van Londen dez£ verrassing met „groote ergernis" heeft vernomen, want enkele dagen geleden was er ver klaard, dat Mussolini zich in „veilig arrest" bevond. Welingelichte kringen verklaarden, dat Badoglio zich over tuigd had van de voldoende bewaking van Mussolini op een voor de Duit- schers onbereikbare plaats. Overigens heeft er een afspraak bestaan tusschen Badoglio en de vertegenwoordiging van ?.e. geallieerden volgens welke Musso- Imi aan hen moest worden uitgeleverd. Zonder twijfel zal het „zeer onverkwik kelijke incident" nog ernstige gevolgen hebben. „Wij groeten den Duce," zoo schrijft het Zwölf Uhr Blatt. „De vijand ziet zich door - deze onverwachte manoeuvre een pan^ uit de handen glippen waar mede hij politieke zaken had willen doen. Slag voor slag wordt de geheele capitulatie t„niet gedaan. Alles zal ge daan worden om de schanddaad zonder weerga, waarvan de Duce het slachtof fer werd, ongedaan te maken. De Parijsche bladen publiceeren het bericht met groote koppen en noemen de bevrijding een „vermetele, onver wachte manoeuvre als nog nooit voor gekomen." De Britsche berichtendienst verklaart in een eerste commentaar, dat de be vrijding van Mussolini ongetwijfeld een van de gewaagdste en'sensationeelste heldendaden uit dezen oorlog is. De Japansche pers juicht de bevrij ding van Mussolini levendig toe en be schouwt haar als een harden slag voor den verrader Badoglio. Tokio Asahi Sjimboen is van meening, dat de Duce thans de Duitsch-Italiaansche betrek kingen zal'handhaven. FLINKE KERELS MELDEN ZICH ND VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op den leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor (ie Waffen-SS of de Landwacht. TDdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst namen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens senmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingspllch- tig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich even eens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 16.9.43 9-14 uur Rotterdam, Deutsehes Haus, Westzeedijk; 17.9.43 9-12 uur, Breda, Rest. Modern, Markt; 17.9.43 15-18 uur, Den Bosch, Hotel Noor<VBrabant, Markt 45; 18.9.43 9-12 uur Venlo, Deutsehes Haus, Egmondstraat 16; 18.9.43 15-18 uur Arn hem, Café Royal; 19.9.43 9-12 uur Henge lo, Café Modern, Spoorstraat 18; 19.9.43 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 20.9.43 9-12 uur Assen, Concerthuis a. d Vaart; 20.9.43 15-18 uur Groningen, Concerthuis Poelestraat; 21.9.43 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 22.9.43 9-14 uur Amsterdam, Dam 4; 23.9.43 9-13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 24.9.43 9-14 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager. Leusderweg; 25.9.43 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuldenhout 11-13. Voor het Duitsche Obergericht heeft zich de landarbeider Hendrik Klein uit Wildervank moeten verantwoorden wegens herhaalde groote en kleine diefstallen en clandestien slachten. Klein heeft tusschen October en Maart 1942 in totaal 43 schapen uit de weide of uit stallen door verbreking der slo ten gestolen en de schapen clandestien geslacht. Het vleesch heeft hij tegen woekerprijzen verkocht. Met het oog op de sterk misdadige neiging van den beklaagde en den omvang van het voor de vleeschvoorziening ontstane verlies, heeft het Obergericht Klein veroor deeld tot 5 jaar tuchthuis en een boete van f 2000, bij niet betaling te ver vangen door tien maanden tuchthuis. De gebeurtenissen in Italië ver- loopen niet, zooals de Geallieerden dat hadden gewild en gehoopt. Ba doglio verplichtte zich weliswaar alles in het werk te stellen, wat de Amerikaansch-Britsche oorlogvoe ring op Italiaanschen bodem tegen de Duitsche weermacht kon verge makkelijken, maar na vier dagen snel en vastberaden optreden der Duitsche weermacht zijn reeds twee essentieele voorwaarden van de Amerikaansch-Britsche oorlogvoering in Italië verijdeld. Geen der vlieg velden in Zuid- en Midden-Italië is in Amerikaansch-Britsche handen gekome5*ert het gebied van Napels Salerno, dat zonder slag of stoot moest worden bezet, is nog altijd be zet door de Duitsche troepen. Nadat reeds op 9 September de Ita liaansche oorlogs- en koopvaardijsche pen in de haven van Pireaus door de Duitsche marine, waren overgen men en de manschappen van een Italiaansche torpedoboot, met verwenschingen aan 't adres van Badoglio, zich ter beschik king hadden gesteld van de Duitsche weermacht, zijn thans verscheidene dui zenden leden van het Italiaansche vloot- personeel te Athene en Piraeus naar de Duitsche marine overgeloopen. Duitsche troepen in Tirana. Duitsche gemotoriseerde troepen zijn op 10 September in de Albaneesche hoofdstad Tirana binnengerukt. De be volking stond aan weerszijden van de wegen en gaf blijk van haar sympathie voor de Duitsche weermacht. De bevel hebber van .du Italiaansche legergroep Oost had den onder zijn bevel staan den formaties bevel gegeven geen verzet te bieden. De Italiaansche formaties le verden daarop hun zware wapens in De bezetting vari de strategisch belang rijke punten van Albanië door de Duit sche weermacht is overal zonder inci denten verloopen. In het gebied van Korinthe heeft een groot deel van de Italiaansche forma ties zich bereid verklaard aan de zijde van Duitschland den strijd voort te zet ten. Ook op den Peleponesus kon de ontwapening van de Italiaansche troe pen zonder eenige wrijving worden uit gevoerd. In Montenegro zetten de Duitschers den opmarsch naar de Albaneesche kust voort. Talrijke bataljons zwarthemaen sloten zich bij de Duitsche troepen aan om gemeenschappelijk met hen den strijd voort te zetten. In de Albaneesthe havenstad aan de kust van de Adria- tische Zee plaagde een Duitsche com- lagnie er in om in een snelle manoeu- re 7 Italiaansche schepen in veilig heid te stellen, die door de bemanning tot zinken zouden worden gebracht. De voorgenomen versperring van de haven kon zoodoende voorkomen worden. Woensdag 15 September 1943. Zon op 7.12 uur, onder 19.58 uur. Maan onder 8.31 uur, op 21.01 uur. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 13 Sept. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Noworossisk werden door den ge- concentreerden aanval vari troependee- len van landmacht en marine nieuwe deelen van de gelande vijandelijke macht vernietigd. De Sovjets leden zware bloedige verliezen.- Er werden eenige honderuen gevangenenAgemaakt. In den zuidelijken en centralen sector van het oostelijke front duurt de ver bitterde strijd voort. Door tegenaanval len op talrijke plaatsen werden tijde lijke successen van de Sovjets weer ongedaan gemaakt. In het gebied van Salerno maakt een eigen aanval in den noordelijken ge vechtssector voortgang. De vijand werd na hevige afweergevechten op de stad en de kuststrook teruggeslagen. Ten zuid-oosten van Salerno probeerde de vijand zjjn bruggehoofd uit te breiden en door de heuvelstelling ten oosten van de kustvlakte heen te breken. De gevechten zijn nog aan den gang. Hierbij maakte een pantserdivisie tot den llen September 26 officieren en 1400 man gevangen, vernietigde 58 mee- rendeels zware pantserwagens en maak te talrijke zware en lichte wapens buit. Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen brachten in de golf van Salerno 2 groote koopvaardijschepen en een torpedoboot tot zinken, beschadigden verscheidene oorlogs- en koopvaardijschepen ten dee- le ernstig en plaatsten voltreffers van bommen te midden van de ontschepin gen. Motortorpedobooten brachten een troepentransportschip van 10000 brt. tot zinken. In de vateren van Corsica en Elba Bij onze Vrijwilliger». - In een styl hoekje van de loopgraven wordt Het ontbijt verorberd PK Wiwiiewjlo/CVH/P ra vernietigden snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een vijandelijken torpedo jager. Vaartuigen van een Duitsch kon vooi vernietigden 3 Italiaansche motor torpedobooten, die het konyooi probeer den aan te vallen. De ontwapening De ontwapening van het Italiaansche Badoglio-leger is zoo goed als voltooid Zoowel in Italië als in Zuid-Frankrijk en op den Balkan hebben de laatste da gen steeds meer troependeelen van het Italiaansche leger en vooral formaties van de fascistische militie zich bereid verklaard om den strijd aan Duitsche zijde voort te zetten. Zij werden ten deele reeds voor op drachten van beveiliging weer opgesteld. Hierbij sloegen zij in samenwerking met Duitsche troepen in Npordoost Italië overvallen van benden af. De geheele oostkust van de Adriati- sche zee met de oorlogshaven Pola be vindt zich thans in Duitsche handen Ook in den sector Mentone-Genua staan overal Duitsche troepen aan de kust van de Ligurische zee. Nadat reeds eenige dagen geleden in weerwil van hevigen tegenstand van Italiaansche Badoglio-troepen de ver sterkte tunnel Mont Cenis in een kraèh- tigen aanval was genomen, bezetten Duitsche troepen op 11 September des avonds het fort en het hospitium op den kleinen Sint Bernhard. De Duce in veiligheid. Zooals in ëen extra bericht is bekend gemaakt hebben Duitsche valscherm troepen en mannen van den Sicherheits dienst en van de Waffen-SS een actie uitgevoerd ter bevrijding van den door de aanhangers van Badoglio in gevan genschap gehouden Duce. De snelle actie is gelukt. De Duce bevindt zich in vrijheid. De door de regeering-Ba- dcglio overeengekomen uitlevering aan de Engelschen en Amerikanen is daar mede verijdeld. ITALIANEN IN NEDERLAND! De Duce heeft de leiding weer op zich genomen. Met ingang van heden zijn de „Fasci Itallani di Combattimen- to" weer opgericht. Het secretariaat van de „Fasci di Combattimento" in Nederland is voorloopig gevestigd aan de Mauritskade 21 te Den Haag. Land- genooten, ge zult weldra nadere mede- deelingen ontvangen. De secretaris%van de Fascio In Nederland. COMUNICATO. Italiani d' Olanda! II Duce e tornato a guidarci. Da og- gi sono constituiti 1 Fasci Italiani di Combatimento. La segretaria dei Fasel di Combattimento per T Olanda ha la sua sede provvisoria In Maurits kade 21 1' Aja, I connazionali riceve- ranno ulteriori comunicazloni. II gegretario die Fasel O* Olanda. Deze Obergeireite, bestuurder van een pantserverkenningswagen, heeft reeds dikwijls, dank zij zijn meesterlijke rijtechniek en snel reactievermogen zijn zwaren achtwiellgen wagen met zijn bemanning door vele gevaren veiiig heengeloodst Zijn kameraden weten, dat zij op hem kunnen ver trouwen PK Kaiser/Sch/CNF/P tn TEXTIEL EN KOUSEN VOOR JONGENS. Met ingang van 15 September a.s. zijn de punten 61 tot en met 80 van de tex- tielkaart V 315 voor jongens van 3 tot 15 jaar geldig verklaard. Van hetzelfde tijdstip af is van de zelfde textielkaart V 315 voor jongens van 3 tot 15 jaar bon M voor den aan koop van een paar kousen geldig ver klaard. Bij inlevering van bon M dient tevens het vereischte aantal punten te worden afgegeven. LEVERTRAANDISTRIBUTIE. 's-GRAVENHAGE, 13 Sept. Het Rijksbureau voor Genees- en Verband middelen deelt mede, dat het verbruik van levertraan wederom sterk zal moe ten worden beperkt. De noodige voor schriften heeft de geneeskundig hoofd inspecteur van de Volksgezondheid aan de artsen gegeven. Te Bloemendaal is in den ouder dom van 72 jaar overleden mr. P. Ti- deman, die rfleer dan 40 jaar te Haar lem de advocatenpraktijk heeft uitge oefend en een markante figuur onder de ledeft der Haarlemsche balie is ge weest. De begrafenis geschiedt Woensdag na aankomst van trein 14.49 te Wester- veld. Volgens den Ned. Correspondentie- dienst te Berlijn vermelden de Duitsche bladen met instemming, dat officieele kringen te Tokio niet meer over „de Italiaansche regeering" spreken, maar over „het regieme Badoglio", waarmee men zijn betrekkingen „op formeele wijze wil afwikkelen", terwijl men zich op het standpunt stelt, dat de oprichting van een nationaal fascistische regee ring" geheel overeenstemt met de wa re gevoelens van het Italiaansche volk na het verraad van Badoglio en zijn „camarilla". De Duitsche pers zegt, dat men deze verschijnselen ongetwijfeld beschouwen kan als een vingerwijzing, in welke richting zich de verhouding tusschen Japan en Italië in de naaste toekomst gaat ontwikkelen, en men gaat zeker niet te ver wanneer men aan neemt, dat deze ontwikkeling parallel zal loopen met die in Duitschland. Reeds heeft de Nationale Fascistische regeering verklaard, dat zij den strijd aan de zijde van Duitschland wenscht voort te zetten. Van de Duitsche reactie In het door Duitsche troepen bezet te deel van Italië ongeveer twee derde van het land wordt nergens meer door Italiaansche soldaten te genstand geboden. Ook de verwoede aanvallen van het oostelijk front, waar de Russen in de afgeloopen week op groote schaal versterkingen lieten aanrukken, alsmede de zware luchtaanvallen pp de kanaalkust en de grootscheepsche manoeuvres met een landingsvloot, waarmee de Engel schen een op til zijnd offensief te gen de bezette gebieden in het wes ten trachtten te suggereeren, hebben den Duitschen opmarsch in Italië niet kunnen storen. In het gebied van Na pels staan de geallieerden na vier da gen practisch nog op hdt punt, waar zij geland zijn, en ook de versterking, die zij hier van overgeloopen Italiaan sche formaties ontvangen hebben, kan niets veranderen aan het feit, dat de Duitsche afweer zeer sterk blijft. Over het Italiaansche luchtwapen, dat gelijk bekend bevel had naar Tobroek te vliegen, teneinde zich daar te laten interneeren, hoort men niets. Of er misschien slechts op zeer kleine schaal aan dit bevel gehoor is gegeven? Dit is niet a priori buitengesloten, daar „de azuren vleugelen" steeds als het meest fascistische der drie wapenen van de Italiaansche strijdmacht hebben gegol den. Niet minder dan vijf slagschepen zijn uit de haven van La Spezia naSr La Val letta op Malta opgestoomd, namelijk de 36.000 ton metende nieuwste capitale eenheden der Italiaansche marine, „Italia" (de vroegere „Littorio", die na den val van Mussolini orpgedoopt is), „Ro- ma" en „Vittorio Veneto". De „Roma" werd door hét Duitsche luchtwapen, dat bovendien nog een destroyer met zekerheid en een kruiser waarschijnlijk tot zinken bracht, alsmede een tweede slagschip in brand wierp en een twee den kruiser beschadigde, in de wateren van Corsica in den grond geboord. Om trent het lot van het vierde schip dezer klasse, de „Irnpero", is niets bekend. Voorts liepen er in La Valetta nog twee slagschepen van de 24.000 ton metende Covour-klasse, de „Guilio Cesare" en de „Andrea Doria", alsmede zeven zware kruisers en een tiental destroy- ers binnen. De schepen werdén onder weg opgevangen door twee Britsche slagschepen en een aantal kleinere een heden, die hen naar Malta escorteerden. Het is ongetwijfeld meer hoon dan hul de, dat de Britsche admiraliteit aan de officieren en manschappen van de Ita liaansche vloot een telegram van ge- lukwensch met deze „dappere en met wijs beleid' doorgevoerde actie" heeft gezonden. op deze verklaring, is officieel nog niets bekend gemaakt. Men twijfelt er te Berlijn niet aan, of ook de betrekkingen der Duitsche regeering tot het comité (voorlopig houdt men zich nog aan deze bena ming vast), dat zich als Nationale Fascistische regeering aandient, zal geregeld worden zoodra door adhae- siebetuigingen van het Italiaansche volk voldoende blijkt, dat het hier riiet gaat om een schaduwregeering, maar om een levend organisme, dat naar verluidt een triumviraat zou zijn, gevormd door Farinacci, Pavoli- ni en Ricci, zulks in navolging van het driemanschap Mussolini, Balbo en De Bono, dat den marsch naar Rome leidde. Volgens geruchten is de oudste zoon van den Duce, Vittorio Mussolini, in Duitschland aangekomen. Volgens een 1 officieele mededeeling uit Rome is de vroegere Italiaansche gezant te Londen, Dino Grandi, die een groote, zoo niet de hoofdrol heeft ge speeld bij de onderhandelingen, welke tenslotte tot de onvoorwaardelijke ca pitulatie van Italië hebben geleid, in Zuid-Amerika aangekomen. Als loon voor zijn bemoeiingen schijnt hij een Amerikaansch vliegtuig bedongen te hebben, dat hem met zijn gezin naar Argentinië bracht. Mr. G. J. COUVEE PRESIDENT VAN DE UTRECHTSCHE RECHTBANK. Naar wij vernemen is als opvplger van mr. H. M. Fruin tot president van de Utrechtsche Rechtbank benoemd mr. G. J. Couvee. In April 1925 legde mr. Couvee zijn doctoraal examen af en werd daarna benoemd tot waarnemend ambtenaar bij het O.M. en waarnemend griffier aan de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. In 1931 volgde zijn benoeming tot subtituut griffier bij deze rechtbank, welk ambt hij 10 jaar lang uitoefende. In 1941 werd mr. Couvee benoemd tot rechter bij de Utrechtsche rechtbank en economisch rechter. Hij bleef dit tot September1942, toen zijn benoeming volgde tot rechter bij het economisch gerechtshof te Amsterdam. Mr. Couvee is lid van de N.S.B. Hij zal einde September officieel in zijn nieuwe ambt worden geïnstalleerd. 's-GRAVENHAGE, 13 Sept. Zoo als eenigen tijd geleden is medegedeeld, zullen geen bonnen meer worden aan gewezen, welke recht geven op het koopen van cacao met suiker voor de kinderen. De distributie van cacao is beëindigd. Het Rijkbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt thans mede, dat in overleg met «de voedingsmidde lenindustrie, ter vervanging van de cao, een nieuw product in distributie 1_ worden gebracht^ dat eveneens in poe'dervorm verkrijgbaar zal zijn. Het artikel verschaft, aangemengd met melk, den kinderen een aangenaam smakende. voedzame carameldrank, die begin October zijn intrede in de distributie zal doen en den fantasie- naam „Rona" zal dragen. De samenstelling geschiedt op basis aardappelmeel. Zaken zijn zaken, en komt de liefde in het spel, dan gaat het mis! Dit is de groote lijn, die door de film „Alles voor Gloria" loopt. Een vrouw als bedrijfsleidster, ver schillende mannelijke employe's, de een al innemender dan de ander. Is het wonder, dat eringewikkelde situaties ontstaan? Maar bijna even vanzelf sprekend komt alles echter weer in orde, en de - bedrijfsleidster met den uitverkoren medewerker gaan een ge lukkige toekomst tegemoet, wat de Gloriafabriek slechts ten goede kan komen. Lizzi Waldmüller als zangeres vol deed heel goed, terwijl ook Leo Slezak als goedmoedig directeur volkomen op zijn plaats was. Regisseur was Carl Boese. UIT HET POLITIERAPPORT. Geen persoonsbewijs. - Door dc politie werd een bewoner van "Gorin- chem bekeurd terzake van het niet kunnen toonen van het persoonsbewijs. Diefstallen. - Een bewoner van den Rijksweg deed aangifte, dat van zijn land aan den Balgzanddijk een schaap is ontvreemd. Brutale hond. - Een bewoonster van de Paardenstraat deed aangifte, dat zij door een hond was aanbevallen. Het dier had haar gebeten, waarbij haat japon en haar mantel ernstig werden beschadigd. Poging tot dieftsal? - Een bewoonster van de Jan Verfailleweg deed aangifte, dat zij des nachts omstreeks 12 uur had bemerkt, dat een onbekende man zich op haar erf ophield. Daar reeds eerder op den avond een paar verdachte per sonen zich over haar erf hadden bewo gen, opende zij het raam van de slaap kamer en vroeg luid, wie er was. De onbekende gaf hierop geen antwoord, doch nam haastig de beenen. Bij con trole van erf en stallen bleek dat niets werd vermist. De verduistering. - De politie heeft een waarschuwing uitgefeikt aan een bewoner van de Koningstraat terzake i^n een lichte overtreding der verduis teringsvoorschriften. Brandje. - Een dezer dagen werd om streeks 10 uur de politie gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken in een boerderij jan de Callantsoögervaart. Terstond kreeg de brandweer te Julia- nadorp opdracht, uit te rukken, doch bij aankomst op de bedoelde boeren plaats, bleek de brand, die door kort sluiting was ontstaan, reeds door de bewoners te zijn gebluscht Tijdens de bluschwerkzaamheden had een der hel pers echter het ongeluk, door een glas ruit te vallen, waarbij hij ernstig aan een zijner polsen werd gewond. Inval. - Door de politie werd Vrijdag middag een inval gedaan in een tweetal café's hier ter stede, waarvan het ge rucht liep/ dat er zeer grof om hooge geldbedragen werd gekaart. Een twin tigtal personen werd meegenomên naar het bureau, om aldaar te worden ver hoord. Daarna zijn zij wederom in vrij heid gesteld. Tegen de caféhouders zal echter procesverbaal worden opge maakt. AVONDGEBED. Plaats: Luthersche Kerk, Weezenstr. Tijd: Woensdagavond 15 Sept. half acht. Onderwerp: Gemeenschap. Kerk boek: Psalmen en Gezangen der Ned. Herv. Kerk (1938). RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Den Helder. In den loop der maand Aug. 1943 werd op spaar bankboekjes aan bovengenoemd kan toor en ressort ingelegd f 59954,91 en te rugbetaald f 26035,81. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 41. ONTVREEMD. LOONZAKJE MET INHOUD Aangezien ze weer een betrekking voor f 7.50 met kost had gevonden en haar nieuwe werkgever bekend was met hef feit, waarvoor ze Maandag te recht stond en de officier haar. een kans wilde geven, haar leven te bete ren, meende mr. de Brueys Tack dit maal geen gevangenisstraf te moeten eischen en vorderde hij voor de 25- jarige ongehuwde werkster Jannetje K. uit den Helder f 50 boete of 20 d. Jan netje,- die uit het kantoor waar ze werkzaam was, een loonzakje met f 42 had ontvreemd en beweerde de helft ervan te hebben verloren en de andera aan de politie ter hand te hebben ge steld, toonde zich met jlezen eisch zeer ingenomen en dit vooral toen de offi-1 cier haar mededeelde, dat haar tijd zou worden gegeven om het geld te sparen. De politierechter mr. Alblas vonniste hierop conform den eisch. DIEFSTAL. De Heldersche slijper W A. van E., die voor zijn baas een paard had te verzorgen, had, ten nadeele van een ander, een hoeveelheid paardenmeel, ten behoeve van dit paard, ontvreemd. De officier van justitie mr. de Brueys Tack was van oordeel, dat een derge lijke wijze van handelen niet te pas kwam en vorderde Maandag tegen E. f 50 boete of 20 d. De politierechter mr. Alblas maakte er f 30 of 15 d. van. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. PolRammelt, z. C. M. Kuipervan der Meijden, z. F; StiekelKuiper, z. M. SloterdijkWes terkamp, d. A. RidderSchilder, z. J, J. F. de "WijnMetelerkamp, d. M. Dek kerde Rijke, d. E. F. v. Veen—de Wit, d. W. C. v. d. VeldeHaenen, z. L. WillemsteinVerhulst, z. A. M. Sper- lingHuurman, d. T. OukesBakker, z. C. M. VerwoertSchillemans, z. A. PalingdoodPolder, z. Ondertrouwd: G. D. v. d. Plas en N. Langeveld. A. J. Sturk en M. de Boer. H. J. Vlaming en M. Rienstra. E, J. P. Roobol en G. P. Kanters. P. Tig- chelaar en J. v. d. Woude. H. Roos en J. C. de Does. C. Breen en M. G. Saelt. Gehuwd: J. de Wijn en C. E. J, Kist. A. Koopstra en W. H. Stuijven- berg. J. M. B. Orelio en T. M. Slikker* K. v. d. Berg en A. C. W. Bais. Overleden: C. de Witde Boer, 43 j. T. de Beurs, (v.), 50 j. I. J. v. Hane- gem, (m.) 47 J. H. Rensmaag (m), 87 j, Vlsschen. De Heldersche hengel* sportvereeniging HSV hield een con cours in het Noordhollandsche kanaal, De prijzen zijn uitgereikt bij den heer Langedijk, Westeinde. Ie* prijs Steenbergen, 80.7 cm, 2e prijs Witkop, 66.5 cm; 3e prijs P. Smit, 64.4 cm; 4e prijs R. v. d. Vaart, 60 cm; Be prijs K. Slot, 57.5 cm; 6e prijs Mevr, Schutte, 42.4 cm; 7e prijs H. J. Holtz, 35.5 cm; 8e prijs P. Bakker, 29.9 cm; 9e prijs G. Schutte, 24.3-cm; 10e prijs i. Halfsehepel, 23.5 cm. \ferschiilende locomobielen, die In het voorjaar en Ie den lomer de tarhnachlnes in Drente ie werking hebben gehouden, zijn thans verhuisd naar het nieuwe land van den Noord Oostpolder, waar zij thans de jjaandonobmaohinei dryten CNüA. BoWPaam

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1