Duitschlands strategie in het Oosten. DAGBLAD VOOR Na de ontruiming van Noworossiïsk. Noord-Afrika gebruikt als „springplank Zware afweergevechten aan het Oostfront. „De arme bloedverwanten der geallieerden". Groote slag tusschen Donetz en Dnjepr duurt voort. Geen beslissende doorbraken. ■»»- Hoofdaanval moet nog komen in het Westen. Churchill spreekt voor het Lagerhuis. Vijandelijke aanvallen bij Salerno en Potenzo afgeslagen. De „vertegenwoordigers" der bezette landen hebben niets te zeggen. Diplomaten in ballingschap. Verduisteren van 207 uur. Buitengewone Japansche ministerraad. Drastische maatregelen aangekondigd. NA MUSSOLINI'S BEVRIJDING. Er worden aanzienlijke reserves vrij gemaakt Overal paraat. Eerst afrekening piet de Anglo-Amerikanen Waar zal de aanval komen? Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe iditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 3e Jaargang. No. 221. 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks. Ad vertentle-tarief. Prijs der gewone advertenties in dese Editie 11 ct. per m.M. Bjj contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. In een door D.N.B. ontvangen frontbericht wordt gezegd, dat de ontruiming van Noworossiisk is geschied met de nauwkeurigheid van een uurwerk en vrijwel zonder be lemmering door den vijand. Reeds dagen tevoren was al het mate riaal uit de stad verwijderd. Alle belangrijke gebouwen en installa ties had men in de lucht laten vlie gen. Geen schroefje, geen reserve wiel, geen schot munitie viel in handen van den vijand. Vooral de haven werd voor langen tijd on bruikbaar gemaakt. De geheele burgerbevolking ver liet met de Duitsche troepen vrij willig de stad. Zij ging al vóór de eigenlijke ontruiming weg en trok in eindclooze colonnes met wagens, waarop het huisraad was geladen, langs de wegen, vluchtend voor het doodelijk gehate en gevreesde bols jewisme. Intusschen duurt de groote slag tus schen Donetz en Dnjepr met onver minderde hevigheid voort. Op de brandpunten in den zuidelijken en den centralen sector, die beide yan aan zienlijke beteekenis zijn, brengen de bolsjewisten nieuwe massa's troepen en materiaal in het vuur. Uit de be wegelijk gevoerde gevechten kan wor den afgeleid, dat het sovjetoffensief in de afgeloopen weken wel een ter ritoriaal succes gebracht heeft, echter een begrip als „overwinning" daarvoor niet gebruikt kan worden, om dat niet kan worden ontkend, dat de Duitsche bewegingen volgens de plan nen geschieden. In het Donetzgebied is het den bols jewisten, in weerwil van het gebruik van gemechaniseerde formaties op groote schaal, niet gelukt Duitsche af- deelingen in te sluiten. Wel konden daar wiggen van-de sovjetstrijdkrachten afgesneden en vernietigd worden. Van bijzondere beteekenis is de reeds weken durende tegenstand van Duitsche divisies ten westen en zuid westen van Charkof, waar het den bolsjewisten niet. gelukt is hun plan ten uitvoer te leggen, n.1. het snelle oprollen van het front naar het wes ten. Het zwaartepunt van de gevechten van Maandag lag ten noorden van de Zee van Azof. De sovjetaanvallen in dit gebied, ten westen van Konotop en in het gebied van Brjansk konden door de Duitsche troepen worden afgesla gen. Geen beslissende doorbraken. De druk op het Duitsche front schijnt geen oogenblik te verslappen. Hij wordt echter, naar men van Duitsche zijde verklaart, volkomen elastisch op gevangen en, hoewel de Duitsche troe pen op bepaalde brandpunten van den strijd terugtrekken,, /wijst men er te .Eerlijn nogmaals op, dat den bolsje wisten tot dusverre nergens een door braak, althans van operatieve beteeke nis, gelukt is. Reeds eerder is van bevoegde zijde verklaard, dat men. ten'einde gunstiger voorwaarden voor de verdediging te scheppen, het front terug wil nemen, liever dan door een starre verdediging van het terrein on- noodige offers aan menschen en mate riaal te brengen, hetgeen te minder gerechtvaardigd zou zijn, daar men ook rekening heeft te houden met uit breiding der fronten elders in Europa. Waar het terugtrekken van het ooste lijke front een einde zal nemen, ver klaart men te Berlijn nog niet te kun- FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op den leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging -van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven. kunnen dienst namen bij de Landwacht of btj het SS-Wachtbatalllon In Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden Zij die tot de Germaansche SS ln Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 Jaar. die aanmeldingspilch- tlg zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich even eens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij- gesteld. 23.9 43 9-13 uur Utrecht, N V Huls, Oude Gracht 245. 24.9.43 9-14 uur Amersfoort, Pol Durch- gangslager Leusderweg; 25.9.43 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuldenhout 11-13. i Bij onze Vrijwilligers. - Goed ge camoufleerd worden de bewegingen van den vijand waargenomen ¥l PK Ahrens/O/H/P m nen zeggen. Dit houdt natuurlijk ver band met verscheidene factoren, bijv. het weer en de terreingesteldheid. De grenzen van het door de Duitsche legers opgegeven terrein worden mede bepaald door de geografische factoren. In den rug van het Duitsche front ligt thans de Dnjepr. die, althans ten dee- le, de basis van een nieuwe Duitsche verdedigingslinie zou kunnen vormen, aangenomen, dat belangrijke steun punten als Smolensk, Gomel en Kiew kunnen worden behouden. Het belang van deze bolwerken Is evident, daar, indien deze plaatsen zouden moeten worden prijsgegeven, het Duitsche front bij een verder terugtrekken door de Pripet-moerassen in twee deelen dreigt te worden gesplitst, hetgeen de verdediging uiteraard aanzienlijk zou bemoeilijken. V- In Nederland, In September 1943. Een nieuw contingent Nederlandsche Vrijwilligers voor de Duitsche Oorlogsmarine bij opkomst voor de opleiding ffy Bildberichter Fritz/Stapf/Pax m Toen Churchill gisteren de vergader zaal van het Lagerhuis betrad, is hij door de afgevaardigden met lang aan gehouden bijval verwelkomd, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst. In zijn rapport over de oorlogssituatie verklaarde Churchill, dat de operaties in Nooyd-Afrika en de opening van een nieuw 'front in de Middellandsche Zee door hem nooit zijn beschouwd als ver vanging voor een rechtstreekschen aan val op Duitschland via het Kanaal in Frankrijk en de lage landen. Het front in de Middellandsche Zee is veeleer ge dacht als „voorlooper voor den hoofd aanval" op Duitschland en zijn bondge- nooten. Bij zijn bezoek aan Washing- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Sept. (DNB) Het opperbevel van de weermacht, deelt mede: Ten Noorden van de Zee van Azof, ten Oosten van den Midden Dnjepr, aan de Desna en in het gebied van Smolensk leverden onze troepen ook gisteren zware afweergevech ten tegen sterke vijandelijke infan terie- en pantserstrijdkrachten. In den sector van een legercorps wer den daarbij van een vijandelijken stoot troep van ongeveer honderd pantser wagens er 76 vernietigd. In de zware gevechten ten Noorden van de Zee van Azof hebben zich de Frankische 17e en de Nedersaksische lilde divisie infan terie bijzonder onderscheiden. Uit Zuid-Italië wordt plaatselijke ge vechtsactie in de sectoren van Saler no en Potenza gemeld. Verscheide ne vijandelijke aanvallen werden daar afgeslagen. In den afgeloopen nacht vlogen eenige vijandelijke stoorvliegtuigen boven Duitsch gebied en lieten hier en daar bommen vallen, waardoor slechts onbe langrijke schade werd aangericht. ton in Juni 1942 is alleen besloten Noord-Afrika te bezetten. Toen heeft juist de terugtocht naar El Alamein plaatsgehad met een verlies van 80.000 man der geallieerde troepen. Daardoor waren „zeer ernstige besluiten" noodig geworden. In November 1942 is toen besloten Noord-Afrika niet te gebrui ken als verblijfplaats, doch als spring plank, en alle voorbereidingen te tref fen vdbr den inval op Sicilië, teneinde te pogen, Italië van den oorlog uit te schakelen. De duikbootenoorlog. In het verdere verloop van zijn re de maakte Churchill in het Lager huis bekend, dat er de laatste vier maanden geen enkel koopvaardij schip der geallieerden door optre den van den vijand in het Noorde lijke deel van, den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Thans, zoo zeide Churchill, zijn de Duitsche dujkbooten Weer actief ge worden en op het oogenblik wordt een geallieerd convooi door Duit sche onderzeeërs aangevallen. Voorts deelde Churchill mede, dat de Britsche en Amerikaansche lucht macht de stelselmatige verwoesting van Duitsche steden door bomaan vallen zullen voortzetten. Bevestiging door Berlijn. De verklaring van Churchill in het Lagerhuis, dat er de laatste vier maan den geen koopvaardijschip der geal lieerden in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht is, wordt in bevoegde militai re kringen van de Rijkshoofdstad be vestigd. Tevens wordt van welingelichte Duit sche zijde Churchill's mededeeling in het Lagerhuis bevestigd, dat Duitsche duikbooten een geallieerd convooi heb ben aangevallen. Te zijner tijd zullen*] hierover nadere bijzonderheden wor-1 den bekend gemaakt. k INVOERING VAN DEN NORMALEN TIJD. De Ministerraad voor de Rijks verdediging heeft besloten, in den winter 1943/44 wederom den nor malen tijd in te voeren. De overgang van zomertijd op normalen tijd ge- sdhiedt op Maandag 4 October 1943, des ochtends te 3 uur. Op dat oogen blik worden alle klokkèn een uur achteruitgezet. IN SPOEDPROCES VEROORDEELD. 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. We gens overtreding van de beschikking van den Hölieren SS- und Polizeifüh- rer over de verbeurdverklaring van radio-ontvangtoestellen van 13 Mei 1943 heeft het Duitsche Landesgericht in een spoedproces opnieuw 54 beklaag den berecht. Den meesten beklaagden werden nalff mate van hun schuld ge vangenisstraffen van 2 weken tot 21/4 jaar en bovendien nog boeten tot 1000 gulden opgelegd. In eenige gevallen, waarin het gerecht vaststelde, dat de tijdige inlevering niet zoozeer uit kwaadwilligheid als wel uit nalatig heid achterwege was gelaten, kwamen de beklaagden er vanaf met boeten van 60,tot 600,—. In alle gevallen werden de radio-toestellen verbeurd verklaard. EERSTE BIJEENKOMSTEN VAN DE NIEUWE REPUBLIKEINSCH FASCISTISCHE PARTIJ IN NEDERLAND. •s-GRAVENHAGE, 21 Sept. De Landsgroep Nederland van de nieuwe Republikeinsch Fascistische partij heeft gisteren in Den Haag en Rotterdam haar eerste openbare bij eenkomsten gehouden. In Den Haag, waarheen ook delega ties van de in de provincies Utrecht en Gelderland wonende Italianen geko men waren, sprak de landsleider, dr Rotelli. Hij brandmerkte zeer scherp 't verraad van de Badoglio-kliek. Door de bevrijding van den Duce, dit bqwijs van Duitsche trouw, heeft het Italiaansche volk zijn waren leider hervonden Met onwankelbaar geloof, met zeer sterken wil en frisschen moed begint thans het werk van de nieuwe partij,'Waarin voor saboteurs geen plaats is. In Rotterdam gaf kameraad Villibaldo Valenti een kort overzicht van de jong ste politieke gebeurtenissen in Italië Hij gaf een plastisch beeld van de reusachtige prestatites van den Duce en verlangde dat men hem onvoorwaar delijk trouw zou zijn. Het Italiaansche volk is den Führer van het Duitsche volk voor de bevrijding van den Duee uit het diepst van zijn hart dankbaar. Het is de taak van allen de |pr van het vader'.ano te herstéllen. Ten slote sprak ook te Rotterdam de landsleider, Rotelli, en zeide o.a., dat thans de tijd gekomen is de fascistische idealen in daden om te zetten. In den geest van den geredden Duce zal de nieuwe Republikeinsch-Fascistische Partij ook in Nederland haar plicht vervullen. Donderdag 23 September 1943. Zon op 7.26, onder 19,39 uur. Maan op 1.00, onder 17.10 uur. George Creel, die tQdens den vo- rigen wereldoorlog perschef was van Wilson, heeft in het tijdschrift „Colliers" van 21 Augustus, een leerrijk artikel geschreven. Het toont als titelblad het hooge hek van het Witte Huis met als achtergrond den ingang van het palels van den president. Buiten, voor dit booge hekwerk, zitten, als \oOt een klaagmuur, op lage klapstoeltjes, met hun hooge hoeden, monocles, rokcostuums en gestreepte pantalons, de chefs van de missies der emigrantenregeerin- gen. Zij staren verlangend door de tralies, spelen kaart, geeuwen, sla pen of knutselen met een mes wan hopig aan een stuk hout. Creel voert hen allen ten tooneele, de vertegenwoordigers van België, Lu xemburg, Noorwegen, Nederland, Tsje- choslowakije, Joegoslavië en Grieken land. Alle, met uitzondering van het kleine Luxemburg, hebben hun Wash- ingtonsche vertegenwoordigers tot am bassadeurs benoemd, maar ook dat heeft hun positie niet verbeterd of tot het nakomen van verplichtingen geleid. Er trad een verandering in, zegt Creel, namelijk op 1 Juli 1942, toen die diplo maten met hoogen hoed in het Witte Huis mochten bijeenkomen, om de verkla ring van de vereenigde naties te onder teekenen. Allen gevoelden, dat zij thans gelijkgerechtigde firmanten in de groo te onderneming waren, want wat an ders dan dit kon de uitdrukking „ver eenigde naties" beteekenen? Welk een ommekeer! Doch van toen aan ontvingen zij geen verdere uitnoodigingen. Sléchts contact per post. De positie van de missies der emi granten is intusschen zo.odanig ver slechterd, dat de dagelijksche verschij ning van den postbode hun eenige ver binding met de USA-regeering vormt. Als Churchill „op een van zijn regel matige tochten als c^n handelsreiziger" naar Washington komt, snellen alle vertegenwoordigers der emigranten, door nieuwe hoop ^bpzield, naar het Witte Huis, maar zif komen niet verder dan het hooge hekwerk, dat het park afsluit en staan dan buiten voor de poort. In wind en regen, in broeiende hitte. Zoodra de eerste journalist het bureau van het Witte Huis verlaat, stroomen zij naar hem toe en vragen met zielige stem: „Vertel u ons alstu blieft wat hebben wij besloten, wat zijn onze plannen?" Indien zij al te gedeprimeerd zijn, ha len zij uit den achterzak van hun rok een copie van het Atlantice Charta te voorschijn en spreken zich moed in met de daarin voorkomende schoope woor den: „Groot-Brittannië en de Vereenig de Staten wenschen geen territoriale veranderingen, die niet met den vrij tot uiting gebrachten wil van de betreffen' de volkeren overeenkomen". De eerste schok kwam, toen Churchill koel verklaarde, dat hij niet de liquf datie van het Britsche Empire zou du! den. Hoe was dat met het Atlantice Charta overeen te brengen? Veel erger was het, toen Stalin vist stelde, dat hjj Polen, de Bal- tische staten en misschien ook Fin land bjj de Sovjet-Unie zou inljjven. Dat was een harde en zware slag voor de arme vertegenwoordigers van Oost-Europa. Wat zou er wor den van Bulgarjje, Griekenland, Hongarjje, Joegoslavië? Zou Stalin niet eenvoudig alles in den zak ste ken, de Dodecanesos incluis? Zelfs de Tsjechen werden nerveus en de Roethenen duchtten, dat oom Stalin in zijn liefde voor vreemde volken ook Roethenië aan zijn borst zou drukken. Spreekt men met den een of anderen vertegenwoordiger van de Donau-, Bal kan- of Baltische staten, .zoo schrijft Creel, dan kan men aanstonds opmer ken, dat hun vrees voor Hitier aller minst grooter is dan hun angst voor Stalin. Allen zijn er beducht voor, trawanten of zelfs onderdanen van de So.vjet-Unie te worden, in plaats van gelijkgerechtigde „Vereenigde Naties". Wel sloot Stalin in 1939 een verdrag met Polen, maar toen Duitschland Polen aan den eenen kant binnenrukte, trok Stalin over de andere grens. En hoe kan Stalin zijn huidige aanspraken met het plech tige verdrag van 1941 overeën brengen door afstand van alle Poolsche. gebieden te doen? De diplomaten-in-ballingschap begrij pen ook Roosevelts politiek ten opzichte van Stalin niet. Huns inziens zijn com promissen en tijdelijke tegemoetkomin gen slechts wapens tegenover het bru tale realisme van de Kremlregeering, die eik toegeven als een teeken van zwakheid opvat. Waar zou Rusland zonder de leveringen uit U.S.A., aan toe zijn? Waarom moet derhalve altijd de eene kant concessies doen, speciaal dan, als het om het prijsgeven van groote grondbeginselen gaat? Waarom iemand de pink te geven, als hij de heele hand hebben wil? Een serie klachten. Ook de vertegenwoordigers van Noorwegen, Nederland en Luxemburg zijn droefgeestig gestemd. Ofschoon zij rechtstreeks met Stalins eischen niets te maken hebben, vragen zij zich af: „In dien een gedeelte van het Atlantic Charta verscheurd wordt, wie garandeert dan de rest? Kan men een ei slechts voor de helft breken?" Deze missies zijn bovendien veront waardigd op het Amerikaansche bureau van oorlogsinlichtingen, hetwelk naar Europa kortegolf-programma's uitzendt, die door hen allen als unfair, misleidend en tendentieus worden bestempeld. De Polen klagen erover, dat ln het „Poolsche uur" de manuscripten van een man worden gebruikt, die in Parijs woonde en slechts betrekkingen met de Fransche radicalen onderhield, zoodat hij alles behalve het Poolsche nationale standpunt vertegenwoordigt. De Joego-Slaven zijn er boos over, dat in de voor hun land bestemde uitzen dingen een „Russophiele communist aan het woord is, die zich brutaal den naam van den Montenegrijnschen pa triot Tito toegeëigend heeft. De Nederlanders klagen er over, dat de uitzendingen voor Insulinde worden verzorgd door drie personen, die de Ne derlandsche regeering graag in hechtenis zou willen nemen, want een van hen zou een gedeserteerde militair zijn en de beide anderen zouden van Nederland sche schepen in de U.S.A. zijn gedrost. De Hongaren ergeren zich erover, dat de Hongaarsche spreker een Tsjech is. Nog woedender is echter de groep, die voor een vrij Oostenrijk werkt, omdat namens hen* een zekere Julius Deutsch het woord voert, die in 1934 de commu nistische revolte leidde en na zijn vlucht uit Oosteijrijk dienst nam bij de Spaan- sche cpmmunisten. Als men bedenkt, zoo eindigt Creel, dat onderdanen van deze kleine volken voor de Vereenigde naties te land, in de lucht en op zee strijden en dat verder nog omstreeks een millioen hunner ar beidt in de Britsche en Amerikaansche oorlogsindustrieën, dan zou het gepast moeten worden geacht, indien Roosevelt van tijd tot tijd eens een van hun ver tegenwoordigers bij zich ontbood of El» mer Davis eens een keer zich sympa thiek met hen onderhield. Het Japansche Kabinet is Dinsdag ochtend bijeengekomen voor een bui tengewone conferentie, die met slechts één kleine onderbreking tot ongeveer 7 uur des avonds (tijd van Tokio) duur de. Volgens persberichten heeft de regeering in deze bijeenkomst besloten tot drastische maatregelen en wijzigin gen in het thuisfront, om daardoor recht te doen wedervaren aan den te- genwoordigen ernstigen oorlogstoestand. De bijzonderheden dezer maatregelen zouden hedenavond door het voorlich tingsbureau der regeering bekend wor den gemaakt. Naar verder verluidt zal minister-pre sident Tojo Woensdagavond een belan- rijke radiorede houden, diq door alle Oost-Aziatische zenders zal worden uitgezonden. In verband met de genoem de maatregelen zal Tojo een ernstigen oproep richten, niet alleen tot het Ja pansche volk, maar tot alle volken van Oost-Azië. (Telefonisch van onzen Berljjnschen correspondent.) BEIflLIJN, 21 Sept. - Tusschen de korte, maar aan duidelijkheid niets te wen schen overlatende rede van Hitier op 10 September en de sobere radiorede van Mussolini op den historischen Zaterdag van 8 September ligt een stuk geschie denis, dat latere generaties deels met verbazing, deels met bewondering zal vervullen. In beider redevoeringen werd het verraad van het Huis van Savoye aan de hand van feiten geconstateerd en al beeft men thans in de Duitsche bladen aan de hand van een gesprek met dei) 35-jarigen Skorzeny allerlei bijzonder heden over Mussolini's bevrijding uit een ontvoeringsoord in de Abruzzen ver nomen, toch blijft men zich afvragen hoe 't Badoglio en zijn medewerkers moge lijk was de ontvoering van een staats man, die 23 jaar achtereen het bewind van Italië met doortastendheid leidde, zonder veel omslag te doen geschieden. Uit Mussolini's rede valt duidelijk af te leiden, dat hij zelf door de zorgvuldig voorbereide revolutie is overrompeld en dat het politiek verraad tot in zijn naaste omgeving was doorgedrongen. Naar de concrete beschrijving van zijn gevan genschap en bevrijding heeft men niet slechts in Duitschland en Italië met belangstelling beluisterd.^ In Berlijn is men 't meest verbaasd, dat de bovenlaag der Italiaansche be volking, de militaire en civiele elite, de ontvoering van den Duce heeft bewerk stelligd. Reeds uit Pavolini's inleidende woorden kan zulks worden afgeleid. I Duitschland speelt de zoogenaamde middenstand nog altijd een belangrijke rol en de glanstijd van den adel is met het verdwijnen van Duitschland's laat- sten keizer in 1918 voorgoed voorbij 't Zal thans de taak van den Duee zijn ook in Italië de Volksche gedachte te verwezenlijken en het verschil in stand, althans in het staatsbewind, defi nitief uit te schakelen. Te Rome is inmiddels het eerste or gaan der fascistische partij, de Lagora Fascista, het blad van d^ Italiaansche aibeiders, opnieuw verschenen. Paóolini. cr nieuwe staatssecretaris, heeft op de Piaza Colonna zijn intrek genomen en van het balcon van zijn paleis wappert de zwarte fascistische vlag naast het portret van den Duce. Na een maand van politieke verdeeld heid zijn de winkels en de bankfilialen weer heropend, is het tram- en trein verkeer weer aan der. gang en kan de bevolking zonder ingst over het Forum Bomanum wandelen. Ook de pers begint haar gedaante van vóór 25 Juli te hernemen en het Mi nisterie van Volkscultuur heeft de lei- d:ng opnieuw ter hand genomen. De door Badoglio benoemde liberale hoofdredac teuren zijn na een intermezzo van slechts enkele weken ten tweeden male verdwenen en met groote spanning wordt de terugkeer van den Duce te Rome tegemoet gezien. HOEFBESLAG OP DEN BON. 's GRAVENH GE, 21 Sept Met ingang van 1 October a s. zal het be slaan van paarden nog slechts kun nen geschieden, indien de paarden- houder een z.g. toewijzing voor -oef- beslag bij den hoefsmid heeft inge leverd. Voor paardenhouders, die niet met een hoefsmid in relatie staan, Is een afzonderlijke regeling getroffen. Voor nadere bijzonderheden wordt naar een officieele mededeeling verwezen. BERLIJN, 21 Sept. (C.-D.) Het Duitsche Iegerbericht spreekt in de laatste dagen een ernstige, maar openhartige taal. In korte bewoordingen geeft het op ondub belzinnige wijze te verstaan, dat zoowel de huidige ais de komende operaties uit een geheel anderen strategischen gezichtshoek bekeken moeten worden. De elastische ver dediging, die het kenmerk was der tactiek van het Duitsche opperbe vel, zoowel in de periode van den 19en November 1942 tot den 31sten Maart 1943 (het bolsjewistische win teroffensief) als sinds den 13den Juli, toen het door den Duitschen aanval van den 5den Juli uitgelokte zomeroffensief der Sovjets begon, gaat thans over in een distancieeren van den vijand en een systematisch uitwijken op voorbereide stellingen. Uiteraard valt het.Roode Leger mo menteel des te fanatieker aan en men kan er op rekenen, dat het ook in de komende dagen er alles op zal zetten contact te houden met de Duitsche weermacht. Maar wanneer de Duitsche bewegingen eenmaal op gang zijn en de Sovjets dus het voor de ontruiming volkomen verwoeste gebied binnenruk ken, dan zullen zij hun tempo belang rijk moeten verlangzamen, aangezien dat dan bepaald wordt, door de snel heid, waarmee zij hun bevoorrading naar voren kunnen brengen. Het handhaven van het syteem der elastische verdedignft tegen vooruit geschoven bolsjewistische formaties die door de Duitsche achterhoede trachten te dringen het Iegerbericht van Maandag maakt daar uitdrukkelijk ge wag van leert den Sovjets, dat zij niet aanrennen achter een verslagen leger dat zich in een ongeregelde vlucht be vindt. Het Duitsche opperbevel heeft officieel bekend gemaakt, dat het zijn strijdkrachten terugtrekt op een front dat ten eerste smaller is en ten tweede dichter bij het binnenland ligt, twee factoren, waardoor in grooten omvang reserves worden vrijgemaakt Ofschoon er in het huidige sta dium van den oorlog in Duitsche militaire kringen weinig neiging bestaat om nader in te gaan op de plannen voor de naaste toekomsf, zoo heeft men toch weinig bezwaar tegen de overigens voor de hand liggende conclusie,, dat het in de bedoeling ligt, deze vrijgemaakte reserves elders te gebruiken. Men wijst er in dit verband op, dat door het verloop van den strijd in het oosten en het midden in den afweer- slag terugtrekken van niet onaan zienlijke strijdkrachten voor de bezet ting van Noord- en Midden-Italië en uitgestrekte gebieden, die tot dusverre door het Italiaansche leger werden be zet, voldoende is aangetoond, dat Duitschlands militaire kracht nog on gebroken is. Terzelfdertijd echter ziet men in het Duitsche hoofdkwartier vol komen realistisch het feit onder de oogen, dat de westersche democratieën Intusschen een krijgsapparaat hebben opgebouwd, hetwelk men niet meer als in de laatste jaren als quantité négli- geable kan beschouwen. Met behulp van hun menschenpotentieel en hun in dustrie hebben Engeland en Amerika vrij sterke, goed uitgeruste strijdkrach ten op de been gebracht, die door de overgave van de Italiaansche vloot en door de huidige uitschakeling van hel Italiaansche luchtwapen aan de zuide lijke stranden van de vesting Europa een niet te onderschatten vrijheid van beweging hebben verworven, terwijl ook de Atlantische wal van Noordkaap tot de Pyreneeën slechts aan de ge stelde verwachtingen kan voldoen, wanneer er voor een toereikende be zetting wordt gezorgd. De vraag, of de Duitsche legerlei ding een geallieerden aanval verwacht in Noord-Itallë, op den Balkan, ln Zuid-Frankrijk of op de kust van West-Europa, wordt begrijpelijkerwijze niet beantwoord. Wel spreekt men te Berlijn onomwonden uit, dat men gaarne zijn krachten zou meten met de geallieerde legers, die al sinds gerui- men tijd werkeloos in het naburige Oosten, in Noord-Afrika en Engeland staan opgesteld. Zoodra Duitschland erin slaagde, deze legers definitief te verslaan, zou het zijn handen vrij krij gen om onder vier oogen met de Sov jets af te rekenen. Of de geallieerden zullen aanvallen of niet, dient te worden afgewacht. In elk geval neemt Duitschland thans zijn maatregelen voor het geval, dat zij aanvallen. Het roode leger wil men Intusschen laten stormloopen tegen de stellingen, waarop het Duitsche leger thans terugtrekt. Geheime defensie-linie in het Oosten. Alles wat omtrent deze stellingen eventueel wordt gezegd, is zuivere spe culatie, daar zoowel de ligging als de vorm ervan militaire geheimen zijn. Het eenige wat men veilig kan aan nemen is, dat zij na zorgvuldig over leg volgens de nieuwste ervaringen zijn opgeworpen. Het ligt voor de hand, dat men na een "blik op de kaart in de eerste plaats aan den Djnepr denkt. Men vergete echter niet, dat de Djnepr, die overigens slechts twee derde van den langen afstand tusschen de Zwarte en de Barentszee beslaat, 2280 m. lang is, zoodat een zuivere Djnepr-linie nu niet bepaald een front verkorting zouzijn. Aan den anderen kant echter neemt dit geenszins weg, dat de Djnepr misschien toch deel uit maakt van het defensief-systeem, waardoor volgens de plannen van het Duitsche opperbevel de stormloop van het roode leger moet worden opge houden, terwijl Duitschland al zijn krachten inspant om de offensieve kracht van de Westersche democratieën te breken. MUSCUS VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Amsterdam heeft den 30-jarigen musicus, die ln den ochtend van 16 Mei j.1. in den trein nabij Busum door een medereizigster was gegrepen, toen hij haar persoons bewijs in de hand hield, vrijgesproken. De officier had tegen den man, die een zeer aannmelijke verklaring voor zijn handelwijze had hij zou n.1. met de ritssluiting van de tasch der betrok ken dame hebben gespeeld, waardoor de tasch was opengegaan en het per soonsbewijs eruit was gegleden een geldboete geëisebt. I

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1