Géén oorlogsoppositie in Duitschland. Napels, de siad van verraad. O.S.V. op eigen terrein verslagen! SCHAGEN-SUCCES 10-0 VERVOLG REDE Dr. SEYSS-INQUART. Regeling der schoolartsendiensten. Gepeupel vonniste zichzelf. Dr. Göbbels: En ook geen honger! STADSNIEUWS. Regeling van het deviezenverkeer. Weigering van ziekengeld. Wesi-Frisia wint van Z.F.C. VERRASSINGEN IN DE EERSTE KLASSE. Doelpuntenregen in Schagen. Distributienieuws. Bonaanwijzing voor zeep. Burgerlijke Stand. VOETBALUITSLAGEN. Er bestaan hier te lande een aantal menschen, die meenen, doa in het Oos ten het natlonaal-sociallsme en het bols jewisme elkaar zullen vernietigen, dat dan de Engelschen en Amerikanen West- Europa zullen binnenkomen en aan een grens, waarover men het nog niet eens is, het opdringen van het bolsjewisme zullen tegenhouden. Deze lieden geloo- ven zelfs, dat dit in feite de geheime plannen zijn van de menschen in Enge land en Amerika, die aan de touwtjes trekken, dus van Churchill of Roose- vèlt. Onverschillig van welken aard de jongste plannen van Churchill en Roo- sevelt zijn, ik ka hir vaststellen, dat En gelschen en Amerikanen met het bols jewisme op leven en dood zijn verstrikt zoodat zij niet anders kunnen dan Eu- rops prijs g6von. Moston de bolsjewis— ten den oorlog opgeven, dan is hij ook verloren voor de Engelschen en Ame rikanen. En omdat de Engelschen en Amerikanen dit precies weten, zijn zij ook zonder bezwaren bereid, heel Eu ropa op te offeren. Zij hebben het al gedaan. Zij heb ben den Balkan uitgeleverd, de Griek- sche en de Joego-Slavische' emigran- tenregeering uit Londen verwijderd zij hebben Polen prijsgegeven. Dat zijn de bewijzen, dat deze lieden daarginds on verschillig of zij in het geheim zoo of anders willen, met Moskou zoo ver strikt zijn, dat de bolsjewieken hen als een shylock eenvoudig aan hun woord kunnen houden. De laatste hoop die die lieden daarginds hebben is, dat althans de Duitschers de voorspiegelingen van Churchill en Roosevet, dat men zich met het bolsjewisme kan verstaan, niet ernstig opvatten. Maar de geesten, die zij hebben opgeroepen, laten hen 'niet loss. Mijnheer Stalin heeft ergens een orthodoxen priester opgegraven, hem tot aartsbisschop gemaakt en speelt nu naar buiten den confessioneel ver- draagzamen man. Niemand in Engeland en Amerika zal dit van hem gelooven. Maar zij moeten doen alsof zij het ge looven. Ja, de aartsbisschop van York hmoet naar Moskou reizen en daar een niet te overtreffen bewijs leveren van grenzelooze huichelarij. Maar het is zeer interessant, dat te gelijkertijd, terwijl het bolsjewisme en communisme worden voorgesteld als vrienden van den godsdienst, de bekende Engelsche schrijver Welles een boek laat verschijnen onder den titel: „Crux Atanaja". in dit boek wordt de huidige oorlog gekenmerkt als een werelddomspannenden strijd, met het doel zich te bevrijden van den wurgenden octopus, waarmede de katholieke kerk bedoeld is. Welles spreekt daarbij een speciaal persoon lijk woord van verdoemenis uit aan het adres van het hofod van de katho lieke kerk. Paus Pius XII. Het be stempelt hem als den openlijken vij and van alle scheppende en opbou wende denkbeelden, die de katho lieke geestelijkheid dwingt slechts dat gene te lezen, wat hij wenscht, en wenis wezen stamt uit het duisterste tijdperk. Dat moet toch aanleiding geven tot nadenken. Dat is dat com munisme en bolsjewisme, dat thans in Engeland niet genoeg bevorderd en ge prezen kan worden. Onze verhouding tot het Amerika nisme is duidelijk geworden uit de ervaringen van het jaar 1919. Wat men onst hans vandaar wil brengen, is inderdaad precies hetzelfde, alleen nog versterkt, wat wij in 1919 beleefd heb ben. Het is de invasie van een ma teloos uitbuitende kliek van sjache raars, van menschen die niets anders voor hebben dan het cultureele leven, het zedelijke leven en het moreel van een volk werkelijk en volkomen te ver nietigen. Het is de invasie van het sadistische jodendom, dat niets anders wil dan de Germaansche volkeren met wortel en tak volkomen uit te roeien, Dat is een resultaat van he bolsje wisme uit de tweede hand. (Wordt vervolgd). (Gedeeltelijk gecorrigeerd). De Secr.-Gen. van het Dep. van So ciale Zaken heeft nadere regelen ge steld voor de organisatie van de schoolartsendiensten, welker aantal, aanzienlijk wordt uitgebreid. De in- tensiveering van het geneeskundig schooltoezicht heeft reeds belangrijke vorderingen gemaakt. Het geneeskun dig schooltoezicht wordt uitgeoefend: a. op de openbare dagscholen voor voorbereidend, gewoon, uitgebreid, voortgezet en buitengewoon L.O., b. op de openbare dagscholen voor lager nijverheidsonderwijs, voor zoover dit betreft de scholen voor een ambacht of handwerk en de scholen voor huis houden, landbouwhuishouden, vrouwe lijke handwerken en maatschappelijk werk; c. op de overeenkomstige bij zondere scholen. Het geneeskundig schooltoezicht om vat: a. het toezicht op den gezond heidstoestand van de leerlingen; b. het toezicht op den gezondheidstoe stand 'van het personeel dezer scholen, voornamelijk ter vaststelling van aan doeningen, welke gevaar of schade kunnen veroorzaken voor de gezond heid van de leerlingen of hinderlijk voor het onderwijs zijn; c. het hygië nisch toezicht op de gebouwen, inrich tingen en speelterreinen; d. het- ver strekken van advies over de plannen van nieuwe of te vernieuwen school gebouwen en over aan te schaffen schoolinventaris en andere hulpmid delen bij' het onderwijs; c. het advisee- ren over vast te stellen leerplannen, vacanties en roosters van lesuren, als mede omtrent andere aangelegenhe den van schoolhygiëne; f. het genees kundig onderzoek van de onderwijzers, die voor een benoeming in aanmerking komen, tenzij op andere wijze in dat onderzoek is voorzien. De schoolarts mag niet optreden als behandelend geneesheer. Elk der aan gesloten gemeenten draagt in de k?s" ten van het geneeskundig schooltoe zicht bij naar verhouding van het aan tal inwoners. In bijzondere gevallen kan de rege ling bepalen, dat elk der aangesloten gemeenten bijdraagt naar verhouding van het aantat- leerlingen MARKTBERICHT. SCHEVENINGEN. 30 Sept, Gullen f 0.80f 1.50 kabeljauw f 2. bolk f 0.80 kleinschol (le srt.) f2. idem (2e srt.) f 0.80, pufschol f 0 50. pufsChar f 0.30. bot f 1, kleine slips f 1, grootc slips f2.50, snoekbaars f 0.80, alles per kilo. Meent nooit inzet bonnen m e dan Ujioodi'* heb'. Wal U vei*iesl word. n el vervangen I Het Is geen wonder, zoo wordt In een door het D.N.B. ontvangen oor logsbericht over den strUd tegen het gepeupel van Napels gezegd, dat Na pels nog ln de uren van z(Jn defini tieven ondergang verraad pleegde. Verraad was hier Iets heel gewoons. Deze millloenenstad, die zeker niet Italië belichaamde, die het fascisme ln tientallen Jaren van moeitevollen arbeid uit het moeras van corruptie en nietsdoen probeerde te bevrijden, vlet ln de jaren van den oorlog In haar natuurlijkste element terug, ztj wilde ongebreideld en meedoogenloos aan den oorlog verdienen. Jarenlang heeft het gepeupel van Na pels niet alleen den oorlog van het eigen land, doch ook de oorlogvoering van zijn bondgenoot gesaboteerd. Voor geld was hier iedereen te koop en tot het laagste verraad bereid. Men dient dus ook de jongste gebeur tenissen, het gewapende oproer van het communistische plebs op 28 September, zien ln het licht van het karakter dezer stad. Had Napels wel een karakter? De Duitsche soldaat, die op zijn reizen naar het Zuidelijke Europeesche front in Napels enkele uren oponthoud had, werd reeds aan het station door Jongens oveiv vallen, die hem ln een onophoudelijkert woordenstroom alles trachtten aan te bieden, wat zich een mensch, in het bij zonder een soldaat, maar wenschen kan. Op de bedompte binnenplaatsen der ste gen lagen al die goederen ln massa's op gestapeld, die door den oorlog reeds lang gerantsoeneerd waren. Dat de prijzen, die het plebs verlangde, het vijftigvou- dige van de normale waarde overtroffen, dat de goederen, die zij aanboden, dik wijls waardelooze rommel was, dat was voor ons toen al geen geheim meer. Eigen vonnis Het gepeupel van Napels heeft zich zelf gevonnist. Toen tienduizenden na het bombardement van de Anglo- Amerikaansche bommenwerpers in de pnderaardsche holen honger leden en verkommerden, toen de Duitsche en Italiaansche commando's helpend wilden ingrijpen, ja, zelfs toen sabo teerde de stad de hulp en versjacher de zij liever aanzienlijke hoeveelhe den levensmiddeleh of hield deze achter om hooge prijzen af te wach ten. Daarop werden feesten en or gieën gevierd. Op 25 Juli jubelden zij, omdat zij met het terzijdestellen van bet fascisme hoopten op nog ongebreldelder wijze za ken te kunnen doên. Op 9 September werden Duitsche officieren en soldaten vanuit een hinderlaag overvallen. Toen door het energiek ingrijpen van de Duit sche weermacht binnen enkele uren schoonschip werd gemaakt, - toen was Na- pes „fascistischer dan ooit". De militaire opslagplaatsen aldaar, door de groote zwendelaars jarenlang verborgen en ge camoufleerd, zouden door de communis tische belhamels onder het zingen van fascistische liederen geplunderd worden. Toen de Engelschen door het verplaat sen van het Duitsche front bij Salerno tot op enkele kilometers de stad waren genaderd, toen vo'ór Caprl de Engelsch- Amerikaansche kruisers en torpedojagers verschenen, toen toonde Napels weer plotseling zijn oude gezicht. Uit de on- deraardsche wapenopslagplaatsen werden mitrailleurs en karabijnen, handgranaten en .ladingen dynamiet te voorschijn ge haald. Nog éénmaal probeerden de com munisten de magazijnen te bestormen. Vanuit vensters, - ruines en schuilkelders sloeg ons op 28 September des avonds 't vuur van het laffe plebs tegemoet. De communisten van Napels echter hadden zich weer eens verrekend. Hun agenten, door de Engelschen s nachts gestuurd, hadden hun te veel beloofd. Terwijl aan den Vesuvius, ten Zuiden van Napels, de dlstancleeringsbewegingen van de Duitsche Salerno-divisle volgens de plannen verliepen, hielden onze be- velllgingstroepen ln de binnenstad van Napels grondig opruiming. Enkele Duit sche gevechtsgroepen hebben den com- munistiichen opstand meedoogenloos on derdrukt. Onze gepantserde verkennings wagens joegen cioor de straten en stel den den eenen haard van verzet na den an deren buiten gevecht. Onze dynamietcom- mando's gingen tot de bevolen vernie lingen over en maakten de havenwerken onbruikbaar. Napels echter heeft het loon voor zijn jarenlang verraad ge-* kregen. VERTREK VAN VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTEN. Verleden week Donderdag is weder een groep van eenige honderden vrij- ligers voor deh strijd tegen het bolsje wisme naar het Oosten vertrokken, om, na de noodige militaire opleiding te hebben ontvangen, actief aan dien strijd voor het nieuwe Europa deel te nemen. In de zaal van den Haagschen Die rentuin werd in den namiddag afscheid genomen. SS-Obergruppenführer und General der Polizei, Rauter, en de plaatsvervangend Leider der Nationaal- Socialistische Beweging. Van Geelker kerken, inspecteerden den in .carrévorm opgestelden troep en spraken daarna de mannen toe. De heer Van Geelkerken, namens den Leider het woord voerend, her innerde eraan, dat reeds duizenden en duizenden zich vrijwillig hebben opgegeven om bij de Waffen-SS dienst te nemen voor den strijd tegen het bolsjewisme. Het oogenblik zal komen, waaróp honderdduizenden uit het Nederland- sche volk bereid zullen worden ge vonden om dit voorbeeld te volgen. Men denke niet door sluipmoorden het nationaal-socialisme te kunnen verpletteren. Van de duizenden Ne derlanders, die reeds in den daadwer kelijken strijd zijn voorgegaan, hebben velen zich reeds door hun dapperheid onderscheiden en ook gij. aldus spre ker, moogt er trotsch op zijn, aan dezen strijd te kunnen deelnemen, om onder de opperste leiding van den Führer het nieuwe Europa te helpen tot stand brengen. Generaal Rauter bradht in herinne ring dat verschillende Nederlanders aan het Oostfront reeds op verant woordelijke posten konden worden ge plaatst. De trouw, waarvan de Führer onlangs door de bevrijding van Mus- solini heeft doen blijken, moge, aldus spreker, ook u allen stimuleeren. Deze trouw is een oud Germaansch begrip, dat wij allen hebben hoog te houden en dat ons tot de'overwinning zal lei den, wanneer wij allen met dapperheid onzen plicht vervullen. Namens den Reichsführer SS uitte spreker de beste wenschen en hij ein digde met een Sieg Heil op Adolf Hit- Ier, waarmede alle aangetredenen drie werf hun instemming betuigden. Ter gelegenheid van den oogst- dankdag van het Duitsche volk is Zondag in het Sportpallast te Berlijn een massabetooglng gehouden, waar rijksminister dr. Göbbels en staatsse cretaris Backe het woord hebben- ge voerd. Göbbels deelde ter inleiding,mede, dat de Führer niet aan deze betooging deelneemt, omdat hij in het hoofdkwar tier vertoeft. Hij, Göbbels, heeft van den Führer opdracht gekregen den dank en de waardeering van den Füh rer tot uitdrukking te brengen voor alle Duitsche boeren en boerinnen. Het doet bijna als een wonder aan, zoo ging spr. voort, dat Duitschland in het begin van het vijfde oorlogsjaar het broodrantsoen honderd gram hoo- ger heeft kunnen stellen dan bij het begin van den oorlog. De voedingspo- litieke situatie staat op hechten grond slag. Ook in het vijfde oorlogsjaar zal het Duitsche volk geen honger lijden Brood en wapens zijn de onmisbare voorwaarden voor een succesvolle oor logvoering. Het Duitsche volk is blootgesteld aan buitengewonen druk, vooral in de „luchtnoodgebieden Maar het eenige heil van Duitschland ligt ln, het bevechten van een zegevierenden vrede, die Duitschland de levens- en ontwikkelingsmogelijkheden geett, welke inovereenstemming Is met de grootte en de uitbreidingsbehoefte van het Duitsche volk. De luchtoorlog. In het verder verloop vafi zijn, re(Je sprak Göbbels nog over eenige actueele problemen van den tegenwoordigen oorlogstoestand. Wat den luchtoorlog betreft zeide hij- o,m., dat men ook in de toekomst nog aanvallen moet ver wachten. Vele achterwege gebleven aanvallen werden stellig door het weer tegengehouden. De Duitsche afweer is intusschen zóó aanzienlijk versterkt verbeterd, dat zij den vijand buitenge wone verliezen berokkent, die steeds grooter zijn geworden en nog grooter zullen worden. De luchtoorlog, zoo zelde dr. Göb bels is in vele opzichten een strijd der wederzijdsche techniek en op het oogenblik komt de onze sterk op Den vijand zullen in de toekomst 'teeds toe nemende enorme verliezen aan perso neel en materieel toegebracht worden. Dan zal eenmaal het oogenblik komen, waarop het succes niet meer in over eenstemming is met de in den strijd .-jobrachte middelen aan menschen en materiaal. Er kan en. zal heelemaal niet eeengesprokén worden, dat de lucht oorlog Duitschland groote moeilijkhe den .bereidt. Die liggen echter op heel ander gebied dan de vijand beweert. In leder geval heeft de vijand de Duitsche bewapeningsindustrie geen schade toe gebracht. die de verdere zegevierende voortzetting van den oorlog ernstig in gevaar zou kunnen brengen. Verwacht moet worden, dat de ge troffen bevolking meer dan tot dusver de vijandelijke luchtterreur meester wordt. Over de omvangrijke verhuizings maatregelen in de groote steden zeide spr., dat die door de bevolking alge meen goedgekeurd worden. Bij één van de laatste aanvallen op Berlijn zijn slechts twee kinderen gedood, dank zij de evacuatie van kinderen en niet-werkende kinderrijke moe ders. Over den duikbootoorlog zeide de minister, dat die in niet al te verre toe komst weer voor de Engelschen en Amerikanen zal staan. Ook hier heeft de Duitsche techniek den strijd niet op gegeven. De strijd in het oosten. Sprekende over den strijd in het oos ten, zeide Göbbels, dat de Duitsche weermacht beschikt over voldoende verdedigingskracht om het militante bolsjewisme ver van de Duitsche gren zen geboeid te houden. Natuurlijk wer den in het oosten ruimtelijke voordee- len opgegeven, maar de daarmede ver bonden verliezen aan oorlogspotentieel vinden een tegenwicht ln voordeelen van züiver strategischen aard. ITALIË. Sprekende over de dertien punten van de Italiaansche capitulatievoor waarden, verklaarde spr., dat die nog maals bewijzen, dat niemand zich met zwendel uit den oorlog kan losmaken. De oorlog is als een snel rijdende trein, wie onderweg wil uitstappen breekt den nek, wie de wapens neerlegt heeft verloren. Het gaat-in dezen oorlog niet om regime of opvatting, maar om vol ken, om hun leven, hun toekomst, hun bestaansrecht en bestaansmogelijkheid. Dat moge ieder zich voor gezegd hou den. Deze oorlog moet uitgevochten worden. Duitschland heeft niet de keu ze tusschen oorlog of vrede, maa- al leen tusschen overwinning of vernie tiging. „WU leven thans in het geweldigste drama der geschiedenis van ons volk," zoo besloot de minister woordelijk zijn *rede, die Steeds weer onderbroken werd door stormachtigen bijval, „mis schien wel van de geheele geschiedenis der menschheid. In dit drama ligt de mogelijkheid der definitieve oplossing van het Europeesche probleem besloten. Het nationaal-sociallstische rijk zal gebruik weten te maken van deze mo gelijkheid. De Führer is ons daarvoor het meest overtuigende voorbeeld. Toen ik kortgeleden weer verscheidene da gen in z|jn omgeving vertoefde, werd in mij opnieuw het diepe en gelukbren gende gevoel - bevestigd, in hem een man aan den top van het Rijk te zien, wiens innerlijke kracht en geloovigheid iedere moeilijkheid en iedere belasting- proef meester zal worden". PREDIKANTS-JUBILEUM. Ds. A. Klinkenberg, emeritus-predi kant der Hersteld Evangelisch Luther- sche Kerk, wonende te Oi^etbeek, herdenkt 18 October den da^^waarop hij vóór 40 jaar in het ambt bevestigd werd te Doesburg. Daarna stond hij te Harlingen. Gorinchem, Dflft en Am sterdam. In 1940 werd hem eervol ont slag verleend. XJIT HET POLITIERAPPORT. Clandestien geslacht? Dezer dagen werd in het Noordhollandsch Kanaal een zak drijvende gevonden, waarin de vacht van een schaap benevens versche slachtafval werd aangetroffen. Uit dit laatste viel op te maken, dat het schaap nog slechts zeer kort geleden was ge slacht. Uit den aard der zaak wordt gedacht aan clandestiene slachting. De recherche heeft een onderzoek inge steld. Voor brandhout? Een bewoner van de Koningdwarsstraat deed aan gifte. dat reeds gedurende eenige dagen telkens een gedeelte van zijn schutting en zijn schuurtje achter het huis door onbekenden worden gesloopt. De poli tie stelt een onderzoek in. Ruit vernield. Door den ordedienst werd aan de politie gerapporteerd, dat van een perceel aan de Dahliastraat een der voorruiten was ingeslagen. Een onderzoek wordt ingesteld, of hier mis schien sprake is geweest van inbraak De verduistering. De politie moest helaas de laatste dagen weer eenige waarschuwingen uitreiken terzake het niet goed voldoen aan de verduiste ringsvoorschriften. Een bewoner van de Balistraat ontving 2 exemplaren, ter wijl bewoners van de De la Reystraat, de Krugerstraat, de Sumatrastraat en de Boerhaavestraat ieder 1 ^waarschu- wing ontvingen. Verkeersovertreding. De politie heeft aan een inwoner van Burgh een waarschuwing overhandigd terzake van een lichte verkeersovertreding. 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. In de Ne - derlandsche Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van de Secr -Gen. van de Dep. van Financiën en van Han del, Nijverheid en Scheepvaart betref fende de regeling van het deviezenrei-s- verkeer, waarmede de „Deviezenbeschik- king van 30 September 1940 en de wij zigingen en aanvullingen hierop zijn ver vallen. De voornaamste verandering in het nieuwe besluit t.a.v. buitenlandscbe rei zen van ingezetenen is, dat de bedragen, welke de deviezenbanken tot dusverre zonder vergunning mochten afgeven, be langrijk gereduceerd zijn n.1. tot f 7.50-. Naar België mag men f 25 per persoon en per maand meenemen, terwijl de de viezenbanken zonder vergunning voor België all§ cheque^ en accreditieven voor reisdoeleinden tot een maximum van f 25 per dag per persoon en een maximum van f 200 per maand kunnen verstrekken, wanneer dat bedrag in de clearing wordt gestort. Voorts kon het publiek zich niet meer rechtstreeks tot de deviezenbanken wen den, welke op vrij ruime schaal devie zen konden verstrekken zonder vergun ning. Was het voorheen mogelijk vrijwel onmiddellijk bij een devlezenbank het aangevraagde bedrag voor reisdoelein- den naar het buitenland uitbetaald te krijgen, thans zullen er enkele dagen verloopen, voordat de uitkeering kan plaats vinden, aangezien eerst toestem ming van de zijde van het deviezeninsti- tuut moet zijn verleend. Thans wordt slechts een bedrag van f 7.50 in guldens verstrekt, zoodat het reizen met guldens van de baan is. Het meebrengen van guldens naar Ne derland is beperkt tot f 7.50. Ook hier Is voor België een lef* soepeler regeling getroffen en werd hetToedrag vastgesteld op f 25. •Voor nadere bijzonderheden zij verwe zen naar de Ned. Stscrt. waarin ook ge regeld wordt het deviezengrensverkeer van Nederland met België. De voornaam ste verandering met het vroegere besluit is, dat bet bedrag, dat per dag per per soon kan worden meegenomen naar Bel gië is verhoogd van f 1 tot f 3 en het maximum bedrag per maand van f 10 tot f 30. Een gunstiger regeling. AMSTERDAM, 1 Oct. De centra le persdienst van het N.A.F schrijft ons: Met betrekking tot de toepassing van art. 53, lid *1 onder a. der Ziektewet (weigering ziekengeld ingeval ziekte bestond bij den aanvang der verzeke ring) zijn door de Federatie van Be- drijfsvereenigingen en de Vereeniging van Raden van Arbeid nieuwe richtlij nen vastgesteld, welke een meer so ciale en'voor den verzekerde gunstiger toepassing van dit artikel inhouden. Weigering van ziekengeld op grond van genoemd artikel zal plaats mogen vinden: a. Wanneer de arbeider te kwader trouw werk heeft aanvaard, met het oogmerk ziekengeld te trékken; b. wanneer de arbeidsongeschiktheid zich openbaart vóórdat arbeid van eenige beteekenis is verricht, ook al is de arbeider te goeder trouw; c. wanneer arbeid verricht is, doch de arbeider vóór den aanvang van zijn verzekering door of vanwege den ar beidsbemiddelaar was gewezen op het gevaar van den bedongen arbeid voor zijn gezondheidstoestand, of uit ande ren hoofde zoo goed als zeker wist, dat de arbeid, waartoe hij zich verbond, hem binnenkort arbeidsongeschikt zou maken, tenzij de arbeider sedert den aanvang van de verzekering zwaren arbeid gedurende een tijdvak van 8 op eenvolgende kalenderdagen, normalen arbeid gedurende een tijdvak van 15 opeenvolgende kalenderdagen, of lich ten arbeid gedurende een tijdvak van 30 opeenvolgende kalenderdagen heelt verricht. Ten slotte zal vanwege de uitvoeren de organen voeling worden gehouden met de gewestelijke arbeidsbureaux om te bevorderen, dat arbeiders, die onge schikt voor het hun opgedragen werk zijn bevonden, passend werk wordt op gedragen. Met het volgen van deze nieuwe richtlijnen zal worden vermeden, dat voortaan een tijdens het werk ziek ge worden arbeider zjjn aanspraken op ziekengeld ziet afgewezen met de rae- dedeeling, dat hij ongeschikt tot werken was, hoewel hij toch metterdaad had getoond, te kunnen werken. Voor de werkers in de werkverrui ming zal de nieuwe regeling zoodanig worden toegepast, dat zij geen nadeel ondervinden en ook in deze gevallen de uitvoerende organen anderzijds ge vrijwaard blijven tegen het doen van onverschuldigde uitkeeringen. De overzichtschrijver heeft waar achtig niet te klagen over gebrek aan stof. Hij komt eiken Zondag avond voor verrassingen te staan en kan dan maar een keuze doen nit de rijke stof, die hem ten dienste staat. Zoo zou hij vandaag bijvoorbeeld kunnen beginnen met onsportlef- gedoe in Vinkeveen, waar de scheidsrechter, die den gasten in den wedstrijd Hertha—ASV een strafschop toekende, door het pu bliek werd aangevallen en een flink pak staag kreeg. Natuurlijk werd de wedstrijd gestaakt en even na tuurlijk zal Hertha dé gevolgen van het gebeuren moeten dragen! Om echter tot de wedstrijden zelf te komen, in Oostzaan hebben de Wor- merveerders het stoute stukje uitge haald, om OSV een nederlaag toe te brengen. Weliswaar won WFC slechts met 1—0 (echte Zaansche cijfers!), maar daarmee raakte OSV twee kost bare punten kwijt. Tot groot genoegen natuurlijk van KFC, dat zelf van RCH won met 3—1. In Enkhuizen hebben West-Frisia en ZFC een spannende partij weggege ven, waarbij de thuisclub tenslotte aan het langste eind trok. Het gevolg daar van is, dat West-Frisi» zich in de kop groep plaatste met KFC, OSV en WFC en dat ZFC voorloopig een iets be scheidener rol speelt, Altijd: voorloo pig, want over enkele weken kan de situatie al weer geheel anders zijn. De Alkm. Boys ondervonden de kracht van Santpoort's voorhoede en verloren met 2—4. Door deze zege van Sant poort kon het gedrang in de onderste helft wel eens buitengewoon groot worden. VSV verliest één doelpunt. VSV was niet op dreef, dezen Zon dag, en het gevolg daarvan was, dat de Velsenaren met een gelijk spel ge noegen moesten nemen. Intuschen een aardig succesje voor het bezoekende DHC! Echter, niet alleen VSV, ook Ajax liet een veer. Haarlem, dat een en thousiaste bui had. stuurde de Amster dammers met een gelijk spel huiswaarts. Met de grootste moeite bleef Feyen- oord de baas over haar stadgenoote RFC (2—1), terwijl VUC in Dordrecht toonde, dat ze dit seizoen een hartig woordje wil meespreken: Emma werd geklopt met .4—2. In District I liet DWS zich volkomen verrassen door Hermes DVS, dat den zeer moeilijken wedstrijd met 2—1 won. Intusschen gaan de Volewijckers rustig verder en wonnen na een slecht ge speelden wedstrijd van Sparta met 3—1. ADO had heel veel moeite met de Stormvogels en ware het niet, dat de IJmuider voorhoede zoo schotloos wa.' geweest, ADO zou verloren hebben. Xerxes verloor thuis van EDO met 23 en HBS klopte DFC met 2—1. In het Oosten behield Go ahead haar fraaie positie door een 31-zege op "Va-*er l.igen, al blijft NEC, dat in En schedé van de Sportclub won, haar op den voet volgen; in het Zuiden zorgde PSV voor een verrassing door met 30 van Eindhoven te winnen, terwijl NAC en Willem II gelijk speelden en in het Noorden won Heerenveen slechts met 3—1 van Veendam. 3e klasse A. In de 3e klasse A' zorgde Schagen voor een record-uitslag: Met niet min der dan 10—0 werd Succes geklopt! Bo vendien was het voor Schagen een goede dag, doordat QSV tegen Zaandijk gelijk speelde, zoodat beide clubs een nek-aan-nek-race gaan strijden. KW bracht het verjongde HRC een 2-1- nederlaag toe en Beverwijk had een productieve bui: met 73 werd van GVO gewonnen. 3e klasse B. In de 3e klasse B deed DTS opnieuw buitengewoon fraai werk door Schoten, het sterke Schoten, in eigen huis een 15-nederlaag toe te brengen. HFC herstelde zich en klopte Halfweg met 50, terwijl Terrasvogels en Kinheim, evenals Bloemendaal en TIJBB, gelijk speelden. 4e klasse A. In de 4e klasse A liet N.-Niedorp zich qp eigen veld verslaan door Atlas, dat de laatste weken goed op dreef ls. Oudesluis stelde teleur: met 13 werd thuis van Wleringerwaard verloren. Dan deed Vrone het beter, dat bij BKC op bezoek was en een gelijk spel wist te forceeren. WatervogelsTexel werd uitgesteld. B. K. C.—VRONE 1—1. 1 Een matige wedstrijd, waarvan alleen de laatste 20 minuten konden boeien. Tot dien tijd warén de voorhoeden slecht op dreef en vooral die van BKC, welke zeer vaak in den aanval was en daardoor BKC een veldmeerderheid gaf, toonde een groote schotloosheid. Vrone, een taaie tegenstander, verdien de het gelijke spel, al was het alleen maar door het harde werken. 20 minuten voor tijd zag Paardekooper eindelijk kans om uit een fraalen, open aanval aan BKC de leiding te geven, maar een snelle tegenaanval, waarbij de B. verdediging niet vrij uit ging, zorgde, dat de balans weer in evenwicht kwam Vanaf dat oogenblik zette BKC alles op den aanval, doch op wonderbaarlijke wij ze ontsnapte het Vrone-doel een paar keer aan een doorboring. Het waren twee hard werkende ploegen,^ die den strijd tegen elkaar aar.bonder, maar aanvankelijk zat er -log niet veel verband in het spel. Geleidelijk echter kwam Schagen meer en meer los. Het deed enkele goede aanvallen op het Wie- ringer doel, aanvankelijk echter zonder succes. Totdat na ongeveer 8 minuten Stam fraai voorzette en Peetoom de ge legenheid aangreep om zijn ploeg de lei ding te geven (1—0). De Schager verdediging dringt dan af en toe ver op. Dit zou niet zonder gevaar zijn geweest, te meer waar de achterspe Iers af en toe allesbehalve vast bleken te zijn. De Succes-voorhoede bleek echter vrij machteloos en wist van deze fout der gastheeren geen gebruik t« maken. We zien dan fraai spel van G. Boontjes. Hij trekt ten aanval, doch het harde schot, dat Stam tenslotte inzendt wordt door den succes-doelman teruggeslagen. De bal belandt dan bij Peetoom, die op zijn qui-vlve is en na 12 minuten den stand opvoert tot 2—0. Schagen weet zich dan veilig en komt terdege opzetten. Wanneer een 7-tal mi nuten later Schoorl een vrijen trap mag nemen, belandt de bal goed voor den doel- mond. Mos kopt fraai in en de stamf is 30. Succes probeert het af en toe, doch de meeste aanvallen stranden op buiten spel. Schagen heeft dan pech, doordat de spil Siem Grootes wordt geblesseerd. Hij valt uit, doch hoopt het spel weldra te kunnen hervatten. Schagen speelt dan door met 10 man. Dit 'olijkt geen belet sel om de score verder op te voeren; G Boontjes zet voor de zooveelste maal een aanval op, zijn goed geplaatste voorzet belandt bij Stam, die keihard doelpunt (4-0). Grootes komt dan terug, doch blijkt de finitief te moeten uitvallen. De rust nadert. Nog 5 minuten zijn er te spelen, wanneer G. Boontjes het voor de verandering nu eens zelf probeert. Zijn keihard en goed gericht schot be landt ln den uitèrsten hoek van het doei en het is 50. Zoo komt de rust. Na de hervatting blijkt er weinig te zijn veranderd. Scha gen behoudt het beste van het spel en gaat door de score op te voeren. Na on geveer 11/2 mtnuut komt Peetoom opzet ten. Hij geeft over aan Stam. Deze zet voor, goed voor en G. Boontjes heeft gelegenheid op fraaie wijze te zorgen voor no. 6. Schagen komt dan zwaar ln het offen sief en het Succes-doel ontsnapt eenige malen aan dreigend gevaar. Na 10 minu ten volgt een goede aanval over rechts, waaruit Peetoom keihard inkogelt (7—0). De geel-zwarten beheerschen nu volko men het veld. Slechts 3 min. later maakt G. Boontjes goed vrij, een rush volgt en met een prachtig diagonaal schot maakt hij het wellicht fraaiste doelpunt van den wedstrijd (80). Uit den aard der zaak was de wedstrijd langzamerhand een zeer eenzijdige gewor den. Succes was lang en breed geslagen. Het waarlijk goede spel der geel-Zwarte voorhoede wist er evenwel toch nog een zekere bekoring aan te geven. Althans voor de Schager supporters. Die van Succes zullen er, helaas,/ weinig verhef fends meer in hebben gezien. Ten overvloede krijgt Schagen dan nog een strafschop te nemen, die door Van Haren zuiver wordt ingezet. Lang blijft' dan de stand 90. Enkele minuten vóór het eind maakt Schagen het tiental vol, wanneer Stam na snelle doorbraak goed voorzet en Peetoom van dichtbij den bal inkopt. Daarmee komt het einde. Van de 10 doelpunten nam Boontjes et 3 voor zijn rekening. Deze speler was stellig de ster van het veld. Levendig, steeds bij de hand. was hij het vooral, die aanvallen opzette, waaruit doelpun ten ontstonden. Onmiddellijk na hem dient Peetoom te worden vermeld, die vier maal scoorde. De heele Schager voorhoede was overigens goed, evenals de middenlinie. De verdediging was zwak, de doelverdediger daarentegen weer uitste kend. Succes heeft gevochten tot het eind. De ploeg werd echter totaal overspeeld. Vooral de vleugelspelers waren zwak, het best was wellicht de spil. Besluiten we met te zeggen, dat er veel publiek was, dat een fairen wedstrijd te zien kreeg, die door scheidsrechter Augustein goed werd geleid. 's-GRAVENHAGE, 2 Oct. Tot en met 31 October a.s. geven bon Alge meen 674 van de bonkaart voor Voedings middelen en bon Z Eenheidszeep van de aan de kinderen beneden den leef tijd van acht jaar uitgereikte kaarten recht op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep (40% of 57%) of op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeep (14, 15 of 21%) of op het doen wasschen van 5 kg. droge vuile wasch. Voorts 'geven bon Algemeen 675 van de bonkaart voor Voedingsmiddelen en bon Z Waschpoeder van de aan kinde ren beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Oct. a.s. recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van 9 kg. droge vuile wasch. Bon Z-toiletzeep van de aan kin deren beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten, geven tot en met meergenoemden datum recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toilet zeep (oude samenstelling). 4 ZIJPE. Geboren: Jan, z. v. L. Meijer en A Pascha. Ondertrouwd: Marinus F Tolsma en Jantje J. Bakker, te 's-Gravenhage. Gescheiden van echt: Z. Peetoom en I. Jongerllng. WlERINGEN. Politie. - Verloren 2 bonkaarten le vensmiddelen en 1 bonkaart zwaren ar beid. Inlichtingen bij den gemeentebode. DISTRICT L VolewijckersSparta 31 ADOStormvogels Xerxos—EDO HBS—DFC HDVS—DWS DISTRICT n. EmmaVUC VSV—DHC RFCFeijenoord HaarlemAjax DISTRICT Hl. AGOVV—Tubantia Quick—PEC EnschedeNEC Go aheadW.ningen Heracles— Ensch. Boys DISTRICT IV. Spekholzerheide BW 2—1 2—1 2—3 2—1 3—2 2—4 2—2 1—2 1—I 3—2 uitgest. 1—3 3—1 1—1 PSVEindhoven NO ADLonga NAC—Willem II 3—0 1—4 0—0 MVVDe Spechten 22 RoermondMaurits 1—3 DISTRICT V. Be Quick—Sneek 1—0 LSCVelocitas 10 Veendam Heerenvéen 1—3 L-warden—GVAV 0—0 •Achilles—HSC 3—3 Tweede klasse A. KFC—RCH 3—1 West-Frisia—ZFC 2—1 OSV—WFC 0—1 Alkm. Boys—Santprt. 24 Tweede klasse B. ZeeburgiaSpartaan 32 VolendamVr.schaar 25 HilversumDOS afg DWV—HVC 5—0 HerculesAFC 33 Derde klasse A. BeverwijkGVO 73 QSCZaandijk 00 SchagenSucces 100 KW—HRC 2—1 Derde klasse B. BloemendaalTIJBB 44 HelderZandvrt.m. uitg. Terrasv.Kinheim 11 HFC—Halfweg 5o Schoten—DTS 15 Vierde klasse A. N.-Niedorp—Atlas 23 OudesluisW.waard 13 BKCVrone 11 Watervogels—Texel uitg. Res. tweede klasse A. Helder 2—HFC 2 uitgest. WFC 2Kennemers 2 14 VSV 2—AFC 3 2—2 RCH —Stormvogels 2 1—2 EDO 2Alcmaria 2 13 Res. derde klasse A. Alcmaria 3—KW 2 5—S HRC 2OSV 2 uitgest Zaandijk 2 Assendelft 2 22 ZFC 3—Alkm. Boys 2 0—6

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3