Gevechten aan den Dnjepr. Moskou's aspiraties op den Balkan. DAGBLAD VOOR Beslissing van den Oorlog valt het Oosten. in Dr. Seyss-Inquart Europa gaai een betere toekomst tegemoet. BOLSJEWISME EN AMERIKANISME. Kassei doelwit van de luchtterreur. Niet in het belang van Engeland. Weigering van ziekengeld. DE NIEUWE VLEESCH- BONNEN. Uitreiking nieuwe Bonkaarten. STADSNIEUWS. Oogstdankfeest in Den Helder Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bnreau der Heldersche èditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lflnen). Postrekening 449041. DINSDAG 5 OCTOBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 232, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties ln deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Nadat dr. Seyss-Inquart in zijn rede den toestand aan de fronten had geschetst, wees hij er op, dat de beslissing van den oorlog in het Oosten zal vallen. „Mochten", zoo zeide de Rijkscom missaris, „de bolsjewisten den oor log opgeven, dan is hij ook voos, de Engelschen en Amerikanen verloren. En omdat de Engelschen en Amerikanen dit precies weten, zijn zij ook zonder bezwaren be reid, heel Europa op te offeren." Dr. Seyss-Inquart vervolgde daarna: Mijnheer Stalin heeft ergens een orthodoxen priester opgegraven, hem tot aartsbisschop gemaakt en speelt nu naar buiten den confessioneel ver draagzaam man. Niemand in Engeland en Amerika zal dit van hem gelooven. Maar zij moeten doen alsof zij het ge looven. Ja, de aartsbisschop van York moet naar Moskou reizen en daar een niet te overtreffen bewijs leveren van grenzelooze huichelarij. Maar het is zeer interessant, dat te gelijkertijd, terwijl het bolsjewisme en communisme worden voorgesteld als vrienden van den godsdienst, de bekende Engelsché schrijver Welles een boek laat verschijnen onder den titel:: „Crux Atanaja". In dit boek wordt de huidige oorlog gekenmerkt als een wereldomspannenden strijd met het doel zich te bevrijden van den wurgenden Octopus, waarmede de katholieke kerk bedoeld is. Welles spreekt daarbij een speciaal persoon lijk woord van verdoemenis uit aan het adres van het hoofd van de katho lieke kerk, Paus Pius XII. Het be stempelt hem als den openlijken vij and van alle scheppende en opbou wende denkbeelden, die de katho lieke geestelijkheid dwingt slechts dat gene te lezen, wat hij wenscht, en wiens wezen stamt uit het duisterste tijdperk. Dat moet toch aanleiding ge ven tot nadenken. Dat is dat commu nisme en bolsjewisme, dat thans in Engeland niet genoeg bevorderd en ge prezen kan worden. Onze verhouding tot het Amerika nisme is duidelijk geworden uit de ervaringen van het jaar 1919. Wat men ons thans vandaar wil brengen, is inderdaad precies hetzelfde, alleennog versterkt, wat wij in 1919 beleefd héb ben. Het is de invasie van eenv ma teloos uitbuitende kliek van sjache raars, van menschen die niets anders voor hebben dan het cultureele leven, het zedelijke leven en het moreel van een volk werkelijk en volkomen te ver nietigen. Het is de invasie van het sadistische jodendom, dat niets anders wil dan de Germaansche volkeren met wortel en tak volkomen uit te roeien. Dat is een resultaat vèn het bolsje wisme uit de tweede hand. Voor ons is het Amerikanisme van mijnheer Roosevelt in niets sympathie ker en in niets onverdraaglijker dan het bolsjewisme van Stalin. Wij zullen hier deze kust van Europa met uiter ste hardnekkigheid verdedigen, hoe ook de gebeurtenissen in het Oosten verloopen, opdat deze ziekte, die de kiem des doods voor onze Europee- sche cultuur in zich draagt, wordt af geweerd. Helpt Duitschland in den strijd! In dit verband kan ik spreken over de bijdrage, die het Westen van Europa kan leveren. Die bijdrage kan altijd weer slechts uit één ding bestaan, ons te helpen in den strijd, dien wij, nationaal- socialisten, om Europa voeren, hetzij in het Oosten, hetzij hier in het Westen. Dat is echter de eenige voorwaarde en tevens ook de* stellige garantie, dat deze volkeren, de Nederlanders en alle anderen, door de vervulling van deze voorwaarde, n.1. door hun optreden voor Europa, hun volksche vrijheid en onafhankelijkheid zullen bewaren en garandeeren. Dat verbindt ons, Ne- derlandsche en Duitsche nationaal- socialisten. Dat verbindt mij met den heer' Mussert, die met zijn N.S.B. een vastberaden heraut is in dezen strijd. Hij is het. die aan het Nederlandsche volk steeds weer voorhoudt, welke weg leidt naar het duidelijk voor oogen stellen van eigen eer, maar tevens naar de verdediging van de eigen volksche vrijheid. En maakt u zich geen zorgen. Stellig komt de dag, waarop deze kruisweg, dien u, Leider, met uw partijgenooten thans bewandelt, door het Nederlandsche volk zal erkend worden. Dan zal het Neder landsche volk inzien, wat het nationaal-socialisme in de N.S.B. en den Leider Mussert voor de Nederlanders beteekent en betee- kend heeft. Wellicht zijn er dan nog ergens in een hoekje een paar vastberaden lieden, die tenslotte geen anderen kreet meer zullen sla ken dan: „de oorlog moet een einde nemen, zelfs op gevaar af, dat de nationaal-socialisten hem winnen". Wij bevinden ons in het vijfde oor logsjaar en het zou verkeerd zijn te veronderstellen, dat dit vijfde oorlogs jaar geen ernstige geestelijke belasting beteekent. De gebeurtenissen, die in het Zuiden en in het Oosten zijn ontstaan en de hevigheid van de bomaanvaUen zijn zware belastingen. Maar die zijn er ook in Engeland. Het is zeer opmerke- lijk dat Churchill, die indertijd steeds gesproken heeft over bloed, zweet en tranen, opeens zenuwachtig wordt en de propaganda, die over een langdurigen oorlog spreekt, wenscht te vervangen door de bolsjewistische propaganda, dat de oorlog nog dit jaar kan worden ge wonnen. Dat beteekent, dat de stem ming in Engeland een aanmerkelijk dieptepunt bereikt moet hebben, onge veer zooals hier in bepaalde kringen, die een dergelijke aanvuringsbehoefte aan termijnen hebben, waarbij de opti misten met drie weken, de pessimisten met drie maanden rekenen. Dat is een zeer bedenkelijk teeken voor het Engel- sche moreel, maar ook voor die van de vijandig gezinde Nederlanders. Betere toekomst tegemoet. Het staat ons duidelijk voor oogen, dat de zware belasting, die op alle nationaal-socialisten en vooral op et Duitsche volk drukt, uren van moede loosheid en van twijfel kan brengen, maar tevens ook uren van den weer stand, want dan treedt aan het licht, welk een kunnen en welk een geloof er in de menschen steekt. Het kun nen schraagt de menschen, die hun strijd om het bestaan voeren, hetzij in het Westen, hetzij in het Oosten. Wanneer de anderen zouden overwin, nén, zou er niets meer zijn, dat het leven in Europa waard maakt, geleefd te worden. De plaatsen van de Euro peesche cultuur, de bakermat van het Arische ras in de geheele wereld, zou den vernietigd worden, dat weten wij. Evengoed weten wij dat onze oorlogs doelstellingen goed en rechtvaardig zijn. Wanneer wij, nationaal-socialis ten ons handhaven, dan zal er in heel Europa geen mensch zijn, die niet een betere toekomst tegemoet kan zien. Natuurlijk mag men niet altijd uitgaan van datgene, dat er eens was. Het rad der geschiedenis draait niet terug. Men moet in een vijfde oorlogsjaar uitgaan van den oorlogstoestand en dan kunnen wij slechts zeggen: Wanneer wij deze geweldige som van krachten, die wij thans in de machine der vernietiging moeten steken, voor een socialen op bouw kunnen gebruiken, dan zal het in Europa goed worden en dan zal het ook hier in Nederland weer mooi zijn om te leven, voor den Nederland- schen boer en voor den Nederland- schen arbeider. Wanneer wij winnen, hebben ook de anderen nog lang niets te vreezen. Im mers, de Engelschen hebben hun we reldrijk aan de Amerikanen en niet aan ons verloren. Wat echter de Amerika nen betreft, zou ik het volgende willen zeggen: Kunt U zich voorstellen, is het denkbaar, dat er een zin bestaat: „Wanneerwij ook sterven, de Ver- eenigde Staten moeten leven"? Gelooft ge, dat de Amerikanen ooit met een dergelijke kracht van wil den oqrlog kunnen voeren? Maar wij komen met dezen zin voor de wereldgeschiedenis. Wij zeg gen: „Wanneer wij ook sterven, Duitschland moet leven". Daarom zijn wij er volkomen zeker van, dat wij een weerstandskracht opbrengen, die de tegenpartij nooit kan overwinnen. Dat is ons kunnen, kameraden. Bij dit kunnen komt het geloof, dat onze leiding het goede wil. Kameraden! Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten, het lot heeft ons den Führer gegeven. De Führer is niet een mensch die uit eenigerlei bevoorrechten stand komt. De Führer is een mensch, die uit de arbeidersklasse komt, dien het lot den vader vroegtijdig heeft ont nomen, om hem te plaatsen voor alle beproevingen. De Führer is als mensch gebleven wat hij was: de eenvoudige man van zijn volk. Adolf Hitier kent alle zorgen, kent allen kommer, die eiken volksgenoot afzonderlijk treft. Hij heeft alles meebeleefd en in zich bewaard. Dat is de bron van zijn groote kracht. Nooit heeft hij zich van zijn volk verwijderd. Hij staat er midden in als een van ons. Dat is voor ons de groote waarborg, dat deze strijd op leven en dood voor het groote sociale rechtvaardige doel eener nieuwe ordening van het Europeesche en het Germaansche leven gevoerd wordt volgens waarachtige beginselen der waarheid en der sociale rechtvaar digheid. En daarom zullen wij piet den Führer overwinnen. En daarom zullen wij uit dezën oorlog nog slechts als fanatiekere nationaal- socialisten te voorschijn komen om te beginnen aan ons vredeswerk. Heil den Führer. UIT het hoofdkwartier van den führer. 4 Oct. <dnb). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Verscheidene plaatselijke Sovjet- aanvallen op het verkleinde Koeban- bruggenhoofd werden bloedig afge slagen. Aan den Midden-Dnjepr leverden de eigen aanvallen op de vijan delijke gevechtsgroepen, die de rivier waren overgestoken, ln weerwil van den heftigen tegen stand goede resultaten op. In het gebied van de Pripetmonding en in het gebied ten westen van Smo- lensk vielen de bolsjewisten ook gisteren met vrij sterke strijd krachten tevergeefs aan. In de overige sectoren van het Oos telijke front vonden daarentegen slechts plaatselijke, zij het soms ook levendige, gevechten plaats. Hier heeft de afweer uitstekend werk verricht Het vliegveld is bezaaid met brokstukken van vijandelijke machines PK Kreutzer/H H/St/P m Het is beslist geen toeval, aldus de Berlijnsohe ANP-correspon dent, dat op een tijdstip, waarop door den strategischen terugtocht der Duitschers de Sovjet-Russische oorlogsmachine de Zuld-Oost-Euro- peesche Staten weder aanzienlijk is genaderd, Moskou klaarblijkelijk zijn druk op de Balkanlanden be langrijk heeft versterkt. Naast de militaire speelt de politieke oorlog voering een groote rol en Moskou maakt van dit wapen een ruim gebruik. Het richt zich den laat- sten tijd in het bijzonder tegen den geëmigreerden koning Peter van Joego-SIavië en zijn regeering, daarnaast ook tegen Grjeksche emigrantenkringen met koning George aan het hoofd. Vooral koning Peter is het doelwit van felle aanvallen van Moskou. Hem wordt verweten, dat hij geenszins zijn volk vertegenwoordigt, doch de per sonificatie der reactie is. Het schijnt, dat Moskou op de Joego-Slavische emigrantenregeering druk uitoefent, opdat dpze ook vertegenwoordigers van de meer op de Sovjet-Unie georiën teerde partisanengroep van Tito op neemt. Meeningsverschillen tusschen Moskou en Londen. In bevoegde Duitsche kringen, en niet alleen daar, doch ook in neutrale kringen acht men het aan geen twij fel onderhevig, dat de aspiraties, die de Sovjet-Unie, naar uit zoovele feiten blijkt, ten aanzien van den Balkan koestert, tot conflicten met Engeland moeten leiden. Dit land kan het zon der twijfel weinig aangenaam zijn, wanneer Moskou Zuid-Oost-Europa als zijn invloedssfeer behandelt. Het ge brek aan eensgezindheid tusschen beide landen op dit punt blijkt o.a. Hieruit, dat Benesj, die zich voor de onder- teekening van een Tsjechisch-Sovjet- Het Italiaansche front. Aan het Zuid-Italiaansche front werden in het gebied ten noorden van Napels en ten noordwesten van Foggia eenige door pantserwagens ondersteunde aanvallen van Britsch- Amerikaansche gevechtstroepen af geslagen en daarbij verscheidene pantserwagen^ vernietigd. Op het eiland Corsica vied de vijand gisteren meermplen de stellingen van onze achterhoede rondom Bastia aan. Hij werd echter na korten strijd terug geslagen. Diverse benden vernietigd. Duitsche troepen zetten in Jetnie de operaties tot vernietiging van com munistische benden met succes voort. Na zuivering van het gebied ten oos ten van Görz werden thans de gebie den ten oosten en zuidoosten van Triest bevrijd en daarbij verscheidene ben- dengroepen tot den strijd gedwongen en vernietigd. Terreuraanvallen. Formaties vijandelijke vliegtuigen bombardeerden gisteren overdag plaat sen in het bezette gebied in het Wes ten. Er ontstonden verliezen aan men- schenlevens en aanzienlijke vernielin gen, vooral in de woonwijken van eenige Nederlandsche steden In den afgeloopen nacht vielen vij andelijke bommenwerpers Kassei aan. De schade, hoofdzakelijk in de oude stad, is aanzienlijk. De bevolking leed verliezen. Luchtverdedigingsstrijdkrachten ver nietigden bij deze aanvallen 44 vijan delijke vliegtuigen. Twee andere, waar onder een viermotorige vliegboot, wer den neergeschoten boven de wateren ten westen van Engeland. De luchtmacht bombardeerde ln den afgeloopen nacht vliegvelden en andere militaire installaties in Groot-Brittannië. Duitsche vèr- dragende batterijen beschoten ln den afgeloopen nacht de Britsche kust en plaatsten treffers te Rams- gate, Deal, Dover en Folkestone. Amerikaansche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Maandagochtend zijn Amerikaansche formaties bommenwerpers, naar het DNB verrreemt, bij zeer heiig weer, West-Duitschland binnengevlogen. In felle luchtgevechten dreven de Duit sche jachteskaders de vijandelijke gol ven bommenwerpers uiteen. Afweer geschut greep eveneens met goed ef fect in de afweer in. De vijand leed verliezen aan vliegtuigen en aanzien lijke verliezen aan vliegend personeel. Verspreid uitgeworpen bommen ver oorzaakten eenige schade in woonge bieden en verliezen onder de bevol kt Russisch verdrag naar Moskou zou be geven, na interventie van Londen zijn reis voorloopig heeft afgezegd. Ook de vaak weinig vriendelijke toon tusschen Londen en Moskou zegt op dit punt genoeg. De vertraging, die het streven naar een conferentie tus schen Engeland, Amerika en de Sov jet-Unie blijkbaar hoofdzakelijk van de zijde van laatstgenoemden partner on dervindt, kan eveneens als een teeken van vrij diepgaande verschillen van meening worden beschouwd, die, naar mag worden aangenomen, voor een be langrijk deel den Balkan betreffen. O.a. zou Moskou volgens een te Ber lijn veel gehoorde opvatting zijn aspi raties zoover uitstrekken, dat het zich verzet tegen dé landing van sterke geallieerde strijdkrachten in dit deel van Europa, daar het dit als een be dreiging van zijn belangen geschouwt, Britsche invloed vermindert, In de overplaatsing der Joego-Slavi sche en Grieksche emigrantenregee- ringen van Londen naar Caïro ziet men van Duitsche zijde overigens reeds een teeken, dat de Engelsche invloed op deze emigranten is verminderd ten gunste van dien van Moskou Dat de houding van England ten aan zien van den Balkan, op zijn minst gezegd, een open vraag is, is een fac tor die ongetwijfeld de kans, dat een der met Duitschland verbonden Bal kanlanden zich van zijn verplichtingen op grond van het bondgenootschap zal losmaken aanzienlijk vermindert. Van Duitsche zijde wordt niet nagelaten, dezen landen het voorbeeld van Italië voor oogen te stellen. Een gunstiger regeling. AMSTERDAM, 1 Oct. De centra le persdienst van het N.A.F schrijft ons: Met betrekking tot de toepassing van art. 53, lid 1 onder a. der Ziektewet (weigering ziekengeld ingeval ziekte bestond bij den aanvang der verzeke ring) zijn door de Federatie van Be- drijfsvereenigingen en de Vereeniging van Raden van Arbeid nieuwe richtlij nen vastgesteld, welke een meer so ciale en voor den verzekerde gunstiger toepassing van dit artikel inhouden. Weigering van ziekengeld op grond van genoemd artikel zal plaats mogen vinden: a. Wanneer de arbeider te kwader trouw werk heeft aanvaard, met het oogmerk ziekengeld te trekken; b. wanneer de arbeidsongeschiktheid zich openbaart vóórdat arbeid van eenige beteekenis is verricht, ook al is de arbeider te goeder trouw; c. wanneer arbeid verricht is, doch de arbeider vóór den aanvang van zijn verzekering door of vanwege den ar beidsbemiddelaar was gewezen op het gevaar van den bedongen arbeid voor zijn gezondheidstoestand, of uit ande ren hoofde zoo goed als zeker wist, dat de arbeid, waartoe hij zich verbond, hem binnenkort arbeidsongeschikt zou maken, tenzij de arbeider sedert den aanvang van de verzekering zwaren arbeid gedurende een tijdvak van 8 op eenvolgende kalenderdagen, normalen arbeid gedurende een tijdvak van 15 opeenvolgende kalenderdagen, of lich ten arbeid gedurende een tijdvak van 30 opeenvolgende kalenderdagen heeft verricht. Ten slotte zal vanwege de uitvoeren de organen voeling worden gehouden met de gewestelijke arbeidsbureaux om te bevorderen, dat arbeiders, die onge schikt voor het hun opgedragen werk zijn bevonden, passend werk wordt op gedragen. Met het volgen van deze nieuwe richtlijnen zal worden vermeden, dat voortaan een tijdens het werk ziek ge worden arbeider zijn aanspraken op ziekengeld ziet afgewezen met de me- dedeeling, dat hij ongeschikt tot werken was, hoewel hij toch metterdaad had getoond, te kunnen werken. Voor de werkers in de werkverrui ming zal de nieuwe regeling zoodanig worden toegepast, dat zij geen nadeel ondervinden en ook in deze gevallen de uitvoerende organen anderzijds ge vrijwaard blijven tegen het doen van onverschuldigde uitkeeringen. BAKKERSARBEID EN -BEZORGING OP ZATERDAG. De secr.-generaal van het Dep. van Sociale Zaken heeft voor het tijdvak van 15 October 1943 tot 19 Maart 1944 een nadere regeling vastgesteld voor den bakkersarbeid en de broodbezor ging op den Zaterdag. Deze regeling, welke gelijkluidend is aan die van het overeenkomstige tijdvak van 1942-'43, komt in hoofd zaak hierop neer, dat op Zaterdag om 2 uur des ochtends met den bakkers- arbeid mag worden aangevangen. Voorts is, wat de broodverzorging betreft, bepaald dat de bakkers deeg en brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of op gewarmd is, gedurende het tijdvak, waarvoor deze regeling geldt, op Za terdag des ochtends van 8 uur af mogen vervoeren, terwijl de verkoop i' GEEF DE AARDAPPELEN- SCHILLEN AAN DEN OPHALER MEE. De vuilnisemmer is een gemak kelijk voorwerp in het huishouden. Alles wat afgedaan heeft of van geen nut meer is, wordt in den vuilnisemmer geworpen. Hoeveel aardappelschillen en groente-afval len zouden er vóór den oorlog wel niet verdwenen zijn in de vuilnis emmers van de Nederlandsche huis houdingen? Zeker, de „schillemén" kreeg er zijn deel van, maarheusch, het was maar een bescheiden deel Nu, in dezen oorlogstijd, mag niets meer in den vuilnisemmer verdwij nen, dat ons nog van verder nut kan zijn. Dat is een Nederlandsch belarig. De 5000 ton schillen, die in 60 van de belangrijkste gemeenten van ons land per week worde u opge haald, kunnen 30.000 koeien voeden. Da# is niet veel, zal men misschien zeggen, maar het is wel veel als men bedenkt, dat «dit voedsel ten goede komt aan koeien die juist daar gehouden worden, waar het bijzonder te pas komt, namelijk in de buurt van de groote steden van ons land. Helpt de koeien en de koeien helpen u. Bewaart de aard appelschillen en geeft ze aan den ophaler mee. De bonnen 41A en B en 42A en B aangewezen. Van 5 October tot en met 16 October geven de met „vleesch 41A" en de met „vleesch 42A" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van een rantsoen vleeschwaren. Gedurende hetzelfde tijdvak geven de met „vleesch 41B" en de met „vleesch 42B" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1/4 gedeelte van voornoem de hoeveelheid vleesch of vleeschwa ren. Nieuwe rantsoenbognen voor brood en vleesch. Met ingang van 3 October zijn ook 'voor de artikelen brood (voor vier rantsoenen en voor één rantsoen) en vleesch (voor één rantsoen), de rant soenbonnen van nieuw model in ge bruik genomen. De thans voor deze artikelen in om loop zijnde rantsoenbonnen blijven gel dig tot 27 November a.s. voor de wis selbonnen voor een half en een kwart rantsoen brood en voor een kwart rant soen vleesch worden geen nieuwe mo deleen in omloop gebracht, zoodat deze ook na 27 November a.s. geldig blijven HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 1.000: 15253, 16132, 18499. 400: 3289, 7793, 9465, 16427, 18535, 19145, 21714. 200: 14343, 18454, 21922. 100: 4214, 5477, 8662, 13781, 15836, 17321, 20589, 20956, 21202, 21649. Van 4 tot en met 30 October. 's-GRAVENHAGE, 4 Oct. - De Plaat selijke Distributiediensten reiken van 4 tot en met 30 October a.s. tegen over legging van de stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voedingsmid delen, uit, en wel aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 122; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 222; aan houders van een inlegvel K 3 of L 8 een bonkaart K 322; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 422. Zij, die geboren zijn tusschen 3 Oc tober en 1 November van de jaren 1922, 1929 en 1939, dienen hun inlegvel te ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkings register is ingeschreven. Een uitzonde ring wordt gemaakt v. or schippers, woonwagenbewoners (voor zoover zij zijn opgenomen in het centraal bevol kingsregister), gedetacheerde mare- chaussee's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer overeenkomt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedingsmidelen. Voorts wordt rechts naast het vakje S 12 der stam kaart een kruis geplaatst. Bij uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke gedurende deze periode eveneens plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 12 een aanteekening geplaatst. Men ga direct bij ontvangst der kaar ten na of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ohtvangen heeft. La tere reclames worden niet in behande ling genomen. Een bataljon der Sovjets rukt tegen de Duitsche linies op. Een batterij Duitsche nevelwerpers wordt ter ondersteuning van de infanterie bij het afslaan van den vijandelijken aanval ingezet. De mannen snellen naar het geschut PK Scheffler/DV/R/P m FEESTELIJKE BIJEENKOMST IN RIALTO. Zondagmorgen vond in het Rialto- theater het Oogstdankfeest plaats. Het theater was daartoe keurig in de vereischte stemming gebracht, waartoe vele hakenkruisdoeken en rood-zwar- te vlaggen der N.S.B. dienden, als mede een groote collectie bloemen en planten. Vrijwel alle hoogere Weermachts autoriteiten alsmede vertegenwoordi gers der N.S.D.A.P.,. N.S.B. en Ge meente waren aanwezig, terwijl voorts de geheele zaal gevuld was met leden der Weermacht, verschil lende burgers, alsmede Hitlerjeugd en Jeugdstorm. Stützpunktleiter Pg. Sauter opende de bijeenkomst en in zijn begroeting riep hij alle aanwezigen eei| hartelijk welkom toe. Nadat het aanwezige Weermachtsorchest enkele nummers ten gehoore^ had gebracht, traden vier leden der Weermacht naar vo ren, die een goed verzorgd liedje, ge naamd „Ewig liebe Heimat," zongen. Ook A. Günthert declameerde nog een kernachtige spreuk, waarna de Kringvormingsleider Buitenhuis, van Schagen, het .podium betrad. De heer Buitenhuis begon zijn rede met te vertel en, dat bij in zijn jeugd vele malen getuige is geweest van voorjaars- en najaarsbe- cien in de kerken, waar de boeren dan eerst een goeden oogst afsmeekten om later dank te brengen voor het „ont- vangene". Den economischen chaos, die na de periode van 1919 ontstond, noem de spreker verschrikkelijk. De op brengst van den bodem werd in groote hoeveelheden vernietigd en daarmede, werden tegelijk de arbeid en de eer van den boer vertrapt. Dat was in den tijd, dat het kapitalisme hoogtij vierde, dat de arbeider genoodzaakt werd te gaan stempelen, in diezelfde periode dat millioenen menschen geen eten konden bekomen, hoewel er genoeg van alles was. Het was misdadig spel, dat ook ip ons land in groote mate werd toegepast. Om geld en goud. daar draaide alles om. De boeren en arbei ders waren slechts proleten, waarover men zich in het geheel niet bekom merde. Alles veranderde echter, toen de nationaal-socialistische gedachte terrein ging winnen en geleidelijk aan werd de arbeid weer een eere-zaak. Achter Mussert is er weer eerbied ge komen voor den arbeid. Ons leger had het zeker wel langer volgehouden dan vier dagen, als het maar niet aan den verkeerden kant had gestaan. Het leger had geen kans om langer stand te houden, want het stond immers niet aan den Europeeschen kant. De N.S.B. strijdt gelijk haar Duitsche kameraden een ideaal net zooveel waard als er mannen gevonden worden, die er hun leven voor willen geven. Het oogst feest beteekent ook dank aan de vele moeders, die hun zonen hebben gele verd voor de uiteindelijke overwin ning. Wij deelen hierin vanzelfspre kend ook in de boeren, die voor het mee- rendeel ervoor gezorgd hebben, dat Nederland dit jaar weer eten genoeg heeft. Dat het weliswaar geen vetpot zal worden is begrijpelijk, maar de zoo befaamde leuze van „nieuwe orde lee- ge borden" zal dit jaar zeker niet op gaan. Dank zij de boeren, den Arbeids dienst en de schooljeugd is de oogst op bevredigende wijze binnengekomen. Ook de zwarte-handelaren in' de con centratiekampen hebben zich uitste kend geweerd. Eerst wanneer de vrede daar zal zijn, zal de Nat.-Soc. Beweging bewijzen, dat het programma van Hitier van 1919 wordt afgewerkt; nu vindt nog slechts het platstrijken van eenige plooien plaats. De Haagsche heeren weten nog steeds de plannen van N.S.B.-burge- meesters te torpedeeren, de tijd zal niet ver zijn, dat deze heeren zelf getorpe deerd zullen worden. Spreker vond het een verheugend verschijnsel, dat leden der partij een schietwapen zullen krij gen; waneer er dan geschoten moet worden, kunnen zij tenminste meedoen. Onze Führer, Adolf Hitier, redde zijn vriend Mussolini uit de klauwen der verraders, hij zal zeker ook in staat zijn Europa te redden uit de klauwen der Sovjets. Spreker beëindigde zijn enthousiaste rede: wij strijden voort achter de rood-zwarte banieren, aan ons behoort de zegepraal. Kreisleiter Pg. Pott. Daarna sprak Kreisleiter Pg. Pott, die ook eerst de kwaliteiten van den boer naar voren bracht en er vooral op wees, dat het Adolf Hitier was, die den boer weer zijn eer en zijn arbeid gaf. Spr. wees er op, dat de bóeren- juist in dezen tijd, naast de mannen aan het front, een grootsche taak heb ben te verrichten. Daarna gaf de spre ker een beeld van de geschiedenis en het ontstaan van den oorlog. Het ont branden van dezen oorlog is zeker niet de schuld van Hitier; meerdere malen heeft hij gepoogd om met Engeland tot overeenstemming te komen, maar men sloeg iedere toenadering af. Hitier had als vijand het communisme en stelde zelfs aan Engeland voor alles te ontwapenen. Toen Duitschland echter zijn eigen grondgebied, met name de Corridor, weer wilde inlijven, verklaarde Enge land aan Duitschland den oorlog. Aan gezien de traditiën van Holland in de geschiedenis zoo grootsch zijn, zal Ne derland straks zeker onder leiding van Mussert zijn eigen grenzen kunnen handhaven. Spreker wees er nog op, dat de Duitsche en Nederlandsche kameraden door het juiste voorbeeld de massa moeten zien te overtuigen. Staande volgden daarna nog het Horst Wessellied en het 5de couplet van het Wilhelmus, waarna deze bij zonder geslaagde morgen weer tot het verleden behoorde. Onze veevoederpositie is moeilijk, mgar r vpe.$pn het voe.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1